Leiden Leiden opnieuw op bres vluchtelingen V&D aarzelt met investeren in Leiden "unisdebaln Open dag scholingscentra Praatgroep moeders na seksueel misbruik Laven aan literatuur ;i. I MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 7 Strooiwagens 9 De firma Omzigt uit Zoeterwoude mag 's avonds en 's nachts niet uitrijden met strooiwagens om de gladheid te bestrij den. Leiden doet hernieuwde pogingen om acceptatie, respect en waardering te kweken voor asielzoekers. Om dit te be reiken worden een schrijfwedstrijd voor kinderen en jon geren gehouden, een muziekfestival bij Annie's Verjaar dag, en een studiedag waaraan de Rijksuniversiteit van Leiden meewerkt. Bovendien verschijnt het boek 'Alle maal Leidenaars'. Hierin zijn levensverhalen opgenomen van niet-Leidenaars die in de stad zijn komen wonen. de andere kant van het verhaal vertellen. Dat de vestiging van mensen uit andere culturen nieuwe impulsen geeft aan de gemeenschap." De campagne 'Leiden, stad van vluchtelingen', die vanaf 1989 loopt en waarvoor de initi atiefnemers de Wateier Vredes prijs 1991 van de Carnegie- stichting kreeg uitgereikt, blijkt volgens Laurier tot nu toe een succes. „Het heeft een wezenlij ke bijdrage geleverd aan de ac ceptatie van vluchtelingen en asielzoekers. Natuurlijk, het is geen 100 procent successtory. Een campagne als deze heeft minder impact dan wanneer een landelijke politicus een paar losse uitspraken doet. Maar als je ziet hoeveel mensen zich er op vrijwillige basis mee bezig houden, dan laat dat ook eens een ander geluid horen over hoe onze gemeenschap met Een kleine greep uit de activitei ten van het team achter de voortdurende campagne 'Lei den. stad van Vluchtelingen' voor de komende maanden. In de werkgroep hebben de ge meente, Vluchtelingenwerk Lei den en maatschappelijke-, cul turele- en kerkelijke organisa ties hebben plaatsgenomen. Wethouder J. Laurier, die na mens de gemeente betrokken is bij 'Leiden, stad van Vluchtelin gen', spreekt van een belangrijk waarnaar wordt gestreefd. „Er zullen altijd mensen blijven die de komst van vluchtelingen naar de stad niet zo zien zitten, maar we willen alles op alles zetten om het negatieve beeld, dat bij sommige mensen be staat, te veranderen. We willen de mensen laten zien dat er ook positieve kanten zijn, we willen Leidenaar bekent inbraken leiden Een 22-jarige Leidenaar heeft bekencfdat hij vanaf juni acht inbraken heeft gepleegd in de Sleutelstad. De man was na onderzoek aangehouden. Van het geld en de spullen die hij had gestolen kocht hij verdovende middelen. Volgens een woord voerder van de politie heeft hij vermoedelijk nog meer inbraken op zijn geweten. leiden carine damen Levenslang krijgt een moeder wiens kind seksueel is mis bruikt. De dader (vaak vader, broer of oom) wordt berecht, het kind krijgt psychiatrische hulp. En moeder? Die blijft ach ter met gevoelens van schaam te, schuld en woede. „Het beeld dat een moeder alles aankan is er in de maatschappij zo inge bakken dat moeders door de hulpverlening eenvoudig wor den overgeslagen", menen maatschappelijk werksters Wil- lemien Drewes en Nynke Hu- malda van de Federatieve In stelling Ongehuwde Moeder zorg (FIOM). In september/oktober beginnen ze een praatgroep voor deze moe ders. De praatgroepen die Humalcja en Drewes gaan leiden zullen elk uit zes tot acht vrouwen be staan. Tijdens zestien thema sessies praten de deelneemsters over hun eigen ervaringen en luisteren ze naar de andere vrouwen. Door deze uitwisse ling wordt er een begin gemaakt met het verwerkingsproces. De belangrijkste taak van de maatschappelijk werksters is het 'ontschuldigen' van de moeder. Drewes: „We hehben allemaal dromen en verwach tingen van de goede moeder. Moeders moeten troost en be scherming geven en je moet al- Het aantal Rijskwerkplaatsen groeide snel en de naam werd in 1969 vervangen voor Cen trum voor Vakopleiding. Leiden telt twee centra, die onder het Regionaal Bestuur voor Arbeidsvoorziening vallen. Het centrum aan de Roosevelt- straat verzorgt opleidingen in technische vakken: die aan de Duivenbodestraat is er voor mensen die een administratieve opleiding willen volgen. Het cursusaanbod is er in eerste in stantie voor werkzoekenden die zonder een opleiding er niet in slagen een baan te vinden. In beide centra staan de deu ren van 13-21 uur open. In het Centrum voor Administratieve Beroepen kunnen belangstel lenden overdag (van 13-17 uur) samen met de cursisten lessen volgen: 's avonds wordt infor matie verstrekt. Het Centrum Vakopleiding voor technische beroepen verzorgt van 13-21 uur rondleidingen en vakde monstraties. De 'zusjes' van het arbeidsbu reau, de twee centra voor vak opleiding in Leiden, houden donderdag, net als de vestigin gen elders in het land, open dag. Aanleiding is het vijftigjarig jubileum van het verschijnsel 'Centrum Vakopleiding'. Behal ve serieuze vakdemonstraties en proeflessen voor belangstel lenden en aanstaande cursisten staan er ook feestelijkheden op het programma. Zo organiseert het Centrum Vakopleiding voor technische beroepen een speur tocht voorde jeugd. Vijftig jaar geleden besloot de regering in ballingschap dat er in Nederland na de oorlog scho lingsinstituten moesten komen omdat er voor de wederopbouw een tekort zou zijn aan vakmen sen. Zo gebeurde het dat in mei 1945 in Eindhoven het eerste scholingscentcum onder de naam 'Rijkswerkplaats' begon met het opleiden van mensen metselaar. vluchtelingen omgaat. Het multi-cultureel muziek festival volgende week zaterdag vanaf twaalf uur op het water podium, heeft de Ethiopische Abebe Daniël the Melektes (onder meer kirar, vijfsnarige harp) op het programma staan; La Rouge brengt opzwepende Surinaamse Kawina-muziek en Thoko Mdlalose and the African Vibrations treedt op met mu ziek uit Zuid-Afrika. Tijdens de presentatie van het boek 'Allemaal Leidenaars' aan staande dinsdag, geven de wet houders I-aurier en De Goede het startsein voor de schrijfwed strijd 'Leiden, stad van vluchte lingen'. De Iraanse vluchteling en schrijver Nasim Khaksar schreef voor deze wedstrijd waaraan kinderen uit drie leef tijdscategorieën kunnen deel nemen, drie beginnetjes van verhalen. De Rembrandt scho lengemeenschap doet in okto ber mee aan een project over elementen uit andere culturen in de stad en in maart van het volgend jaar - tijdens de studie dag in samenwerking met de universiteit - verschijnt het boek 'Van heinde en verre'. Laurier: „Het is duidelijk, we zijn als stad van vluchtelingen van plan een heleboel te doen." tijd op ze kunnen rekenen. Veel vrouwen zijn heel erg op deze oerrol gericht. Als er seksueel misbruik voorkomt in het gezin hebben ze als moeder gefaald en valt hun leven dan ook totaal in duigen." De FIOM ontstond in de jaren dertig als een fusie van allerlei stichtingen die beoogden onge huwde moeders bij te staan. Nog steeds geeft de FIOM infor matie en hulp bij problemen als onbedoelde zwangerschap, on gewenste kinderloosheid, seksueel geweld, incest en al leenstaand ouderschap. Hoewel de FIOM gericht is op hulp aan moeders en slachtoffers kunnen ook mannen binnenlopen. De praatgroep voor moeders van seksueel misbruikte kinde ren gaat nu voor de vijfde keer van start. De ervaring is dat de groep succes boekt. De deel neemsters worden assertiever en voelen zich sterker. Humal- da: „Wij geven die vrouwen er kenning, zodat ze ontdekken dat ze niet gek zijn." Drewes: „Heel belangrijk voor de vrou wen is dat ze merken niet de enige te zijn met deze proble men. Het feit dat iedereen in de groep iets gemeen heeft met el kaar maakt de band zo hecht dat de vrouwen na afloop van de bijeenkomsten vaak contact blijven houden." Voor meer in formatie: FIOM. 226199. Verdachte inbraken Winkelhof aangehouden De politie heeft gisteren een 29-jarige Amster dammer aangehouden, die ervan wordt verdacht de reeks inbraken in de I^eiderdorpse Winkelhof op zijn geweten te heb ben. Steeds was een vijf tal winkels in de buiten- galerij het doelwit. Bij de inbraken werden enkele honderden guldens buit gemaakt. OPGEJAAGD leiden Voor het vijfde winterseizoen op rij gooide de centrale bibliotheek gisteren de deuren open voor klanten die zich ook op de zondag willen laven aan literatuur. Dat het verschijnsel 'open op zondag' in middels bekend en geliefd is bij de Leidenaars, bleek direct uit de bezoekersaantallen. Enige honderden mensen wisten het pand aan de Nieuwstraat te vinden. Een rustig middagje neuzen in de boeken werd het niet. Optredens van Tino en de Rosino's (met kin derliedjes op harde popmuziek) galmden door het bibliotheekgebouw. De aanwezige kinderen vonden het prachtig maar de belangstellenden voor een serieuze lezing over 'Paddestoelen in de stad' door des kundige Adema zagen zich genoodzaakt naar de zolder van het Koetshuis te verhuizen. Volgens medewerkster Marga van Lier Leis is de zondagse opening van de bibliotheek een groot suc ces. „Gemiddeld komen er toch zo'n 800 tot 900 mensen op af. Zoiets slaat aan in de winter, maar ik denk dat we in de zomer toch te veel concurrentie van het mooie weer zouden hebben. Dus zijn we al leen van pakweg september tot april op zondag open. We merken dat we dan vooral een familie-publiek trekken. Pa, ma en de kinderen blijven op zondag een paar uur hier. Dat kan ook goed want behalve de boekenuitleen zijn er op zondag geregeld activiteiten." De centrale bibliotheek heeft het aantal openingsuren sowieso onlangs verlengd. Waar van dinsdag tot en met vrijdag 's ochtends alleen de studiezaal geopend was, kunnen mensen nu in de vroege uren ook bij de bibliotheek aan de Nieuwstraat terecht om boeken te lenen. FOTO» HOIVAST/MARKIAMB& Hoewel ik zelf de nodige vraagtekens heb over de flitstrein, verzetten veel lezers zich er niet tegen indien de trein naast of over bestaand spoor gaat rijden. Aldus blijkt uit de enqufi te die deze krant heeft gehouden. Voor de meesten is een tracé dwars door het Groene Hart evenwel taboe. Uit de vele reacties blijkt, los van een aantal persoonlijke be langen. in feite een verschil in mentaliteit. Enerzijds mensen die vinden dal onvoorwaardelijk voorrang dient te worden gegeven aan natuurbelangen, pleitbezorgers van een andere manier van leven, een op andere leest geschoeide econo mie. De andere mentaliteit: mensen die optimale omstan digheden wensen waarbinnen de Nederlandse economie in het grote Europa kan gedijen. Gezien de (politieke) verhoudingen in ons land - en in Eu ropa schat ik de kans laag in dat de groene lobby wint van de economische. Nog steeds geldt dat zonder goede en snel Ie verbindingen met het achterland, ons huishoudboekje in de rode cijfers komt. I let grote Europa legt bovendien een andere druk op onze economie. Omdat bepaalde sectoren, boeren bijvoorbeeld, hel moeilijk hebben binnen de EG, is het noodzakelijk dat andere pijlers van ons beslaan meer en beter presteren. Europa j.tagt ons op om binnen die hele grote regio ons geld te verdienen met datgene waarin wij het sterkste zijn. Dal betekent, overigens niet alleen voor Nederland, een ware volksverhuizing om mensen, diensten en produkten per au to, trein en vliegtuig te bestemder plekke te brengen. Een zeer sterk groeiende mobiliteit, of u het wilt of niet. Zo er al sprake is van een zeker groen geweten, zal dal wor den afgekocht met hier en daar ondertunneling van de snel le trein. En als ik het dus heb over ondertunneling, betekent het dat ik ervan overtuigd ben dat de nieuwe trein door het Groene Hart komt. Niet omdat ik dat wil, maar omdat de druk op de long van de Randstad de laatste jaren zo groot geworden, dat die op knappen staat. Overigens niet alleen vanwege de snelle trein. Steeds meer signalen wijzen er op dat het Groene I lart straks ook als bouwlocatie dienst moet gaan doen. Ik verwijs maar even nuar de 'geheime nota' van de provincie Zuid-Holland waarin dat nadrukkelijk wordt voorgesteld. Die discussie moet wat mij betreft opnieuw worden gevoerd voordat een besluit valt over een tracé van de I loge Snel heids Trein. Voor mijn gevoel betekent de komst van de trein door hel iroene stoppen aantasting van de I lollandse long. Het heelt geen pas dat de vorige regering enige tijd geleden heeft be loofd dat het Groene I lart tot 2005 niet wordt aangetast, terwijl het wel megaprojecten als de Hoge Snelheids Lijn tot stand wil brengen. De nieuwe regering moet duidelijk zijn: wel of geen aantasting. En niet stukje bij beetje. leiden frank buurman vervolg van voorpagina Voor de V&D-vestiging is de slechte bereikbaarheid van de Leidse binnenstad aanleiding geweest om voorlopig niet te in vesteren. Die beslissing leidde al tot het vertrek van de vroegere bedrijfsleider, de Amsterdam mer j. van den Berg. Hij fun geert vaak als een soort 'trou bleshooter' om vestigingen van het warenhuisconcern nieuw le ven in te blazen. Van den Berg zou langer in Leiden gebleven zijn als moedermaatschappij Vendex besloten had het waren huis door middel van een gron dige verbouwing te modernise ren. „Maar op dit moment wordt er geen stuiver in leiden geïn vesteerd, afgezien van normale uitgaven die worden gedaan om het warenhuis in zijn huidige staat aantrekkelijk te houden. We wachten af waar het naartoe gaat met het gemeentelijk be leid ten aanzien van de autolu- we binnenstad." Van den Berg heeft in de afge lopen jaren al de nodige robber tjes uitgevochten met verkeers wethouder Walenkamp over de toekomst van de binnenstad. „Als de plannen van Walen kamp allemaal worden uitge voerd dan is het hier fantastisch voor elkaar, daarvan ben ik overtuigd. Maar er moest eerst aan een aantal voorwaarden worden voldaan: de binnenstad moet gried bereikbaar zijn. de verkeerscirculatie moet in orde zijn en er moet voldoende par keerruimte zijn", zegt de voor malige bedrijfsleider van de Leidse V&D-vestiging. „De komst van een vierde parkeergarage, van winkelcen trum Sleutelhof met dure win kels naast V&D, het is allemaal prachtig, maar niet zinvol als niet aan die basisvoorwaarden wordt voldaan. We hebben nog leiden k buurman De gei Breda: „De Leidse binnenstad i« steeds te maken met een geam puteerde binnenstad, vanuit verkeersoogpunt bezien. De ge plande afsluiting van de Bees tenmarkt is eeq buitengewoon ongelukkige maatregel. Je sluit dan een vitale verkeersader af. Helaas lijkt de wethouder nog steeds niet bereid naar onze ar gumenten te luisteren. We over wegen dan ook serieus ons te rug te trekken uit het overlegor gaan met de gemeente, het cen trummanagement", aldus Van den Berg. Hoewel de bedrijfsleider nu aan zijn kanvei in Breda is be gonnen volgt hij de ontwikke lingen in Ix'iden nog steeds met grote aandacht. „Als het huidige verkeersbeleid wordt voortgezet zal de klantenstroom steeds verder afbuigen richting Leids- chendam en Zoetermeer. om dat de winkels daar veel beter bereikbaar zijn. De regionale trekkracht van Leiden ver dwijnt. Het gevolg is uiteindelijk verpaupering van de binnen stad en dat is zou buitenge woon jammer zijn van deze prachtige stad. die zoveel te bie den heeft." Het verschil tussen loeiden en Breda is dat Vendex wel bereid is om in deze Brabantse stad te investeren. Er wordt daar een vrijwel nieuw warenhuis opge bouwd. „Ook in Breda moet het nodige werk worden verricht om van V&D weer een goed lo pend bedrijf te maken, maar de stad is bezig het juiste klimaat te scheppen. Daar heeft de di rectie v In leiden laat Van den Berg naar zijn idee een goed functio iieiend bedrijf achter. „Er is een cultuuromslag geweest, het per soneel voelt zich weer verant woordelijk voor het werk. Ik durf te beweren dal iedereen hier met plezier naar zijn werk gaat. Er is een restyling geweest, afdelingen zijn verplaatst en lo gischer ingedeeld en we hehben met restaurant la Place en kof fiebar Ie Gafe twee pu bliekstrekkers van formaat gc- kregen. V&D maakt weer winst, we hebben ons marktaandeel vast kunnen houden. Maar verder zijn we toch afhankelijk van wat de gemeente gaat doen", aldus Van den Berg. i- Leiden voelt er i «Ir bouw v.ui i n huis in de tuin van het monu mentale pand op de hoek van de Thorbeckestraat en de Zoe terwoudsesingel toe te staan Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) is tegemoet gekomen aan de bezwaren van tie om wo nenden en heeft het bouwplan definitief van de hand gewezen Het was de bedoeling van de eigenaar van de grond oin de woning naast het pand Thor beckcstraat 4 te bouwen, liet adres van de woning zou dan Thorbcckestraat 2 zijn gewor den. Het tot nu toe ontbreken van hel adres 'ITiorbeckestraat 2 wijst er op dat hij de bouw van de Professorenwijk kennelijk re kening is gehouden met een ex tra woning. De omwonenden velzetten /i< h hlei al vele jaren tegen. Zij vinden dat de fraaie tuin die bij het huis hoort, door hen beschouwd als een van de laatste groene plekken in de volgebouwde wijk, niet door be bouwing mag worden ontsierd Aanvankelijk zou in de tuin een kantoorvleugel worden ge bouwd aan het bestaande pand aan de Zoeterwoudsesingel, waar indertijd een accountants bedrijf zat dat daar behoefte aan had. Inmiddels is dat bedrijf verhuisd en zit er nu een nota riskantoor, dal geen behoefte heeft aan uitbreiding. Vervol gens heeft de eigenaar getracht de bestemming kantoor in te- ruilen voor woningbouw ach terin de tuin. Dat is niet gelukt De gemeente verwacht (lat de eigenaar bezwaar zal aantekc nen tegen de beslissing, maar de kans dat er nog een woning in de tuin komt lijkt nu uiterst Iddn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7