Reuma-pijnstiller tast vaak maag en darmen aan $Vinkeliers weren woonwagenbewoners Binnenland Herdenking Slag om Arnhem begint Vergis je niet, Gladio bestaat nog Gazelle haalt 80.000 gevaarlijke fietsen terug Ex-pornokoning definitief in anonimiteit Vier hongerstakende asielzoekers naar ziekenhuis, één vermist AA I NDAG 12 SEPTEMBER 1994 Medewerker disco doodgestoken l losser Een 30-jarige Zwollenaar is in de nacht van zaterdag op zondag neergestoken tijdens zijn werk als uitsmijter van een dis- j cotheek in het Overijsselse Overdinkel. De man overleed later in de nacht aan zijn verwondingen. De politie heeft gisteren de ver- naoedelijke daders, twee lldenzalers van 18 en 15 jaaroud, aan-' De oudste zou het slachtoffer hebben gestoken na I ruzie over het betalen van de entreeprijs. 1)66: Onderzoek legalisering softdrugs den haag D66 wil dat er een grondig onderzoek komt naar de mogelijkheid sofdrugs zoals hasj en marihuana te legaliseren, zo heeft D66-justitiewoordvoerder Diettrich zaterdag voorde radio gezegd. Volgens hem is nooit goed nagegaan in hoeverre inter nationale verdragen het legaliseren van softdrugs in Nederland onmogelijk maken. k Waddenzee is nog steeds te vies delfzijl» Het water in de Waddenzee is nog steeds te vies. De normen die Nederland, Duitsland en Denemarken in 1991 zich zelf hebben opgelegd worden niet gehaald, concludeert de Lan delijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee in een zater dag gepresenteerd rapport. De Waddenvereniging verwijt de drie landen nog steeds geen goed beeld te hebben van de hoe veelheid giftige stoffen die jaarlijks in het Waddengebied wordt geloosd en de effecten daarvan. id 'Paars is vrijwel Lubbers-4' den haag Het regeerakkoord van PvdA. WD en D66 is voor 95 procent een voortzetting van het beleid van de vorige rege ringscoalitie. Het CDA had er op enkele onderdelen na zonder meer voor kunnen tekenen, aldus oud-minister van sociale za ken De Vries zaterdag in het Algemeen Dagblad. De Vries noemt het opvallend dat de kiezers bij de verkiezingen het vorige kabi net zwaar hebben afgestraft, maar dat het paarse regeerakkoord 'geen drastische koerswijziging inhoudt'. Ton hasj in Nederlandse zeilboot Calais De Franse douane heeft in Duinkerken bijna een ton hasjiesj gevonden in een Nederlandse zeilboot. De boot. deTar- tantus. kwam van het eiland Guernsey. De twee opvarenden werden gearresteerd. In verband met de zaak zijn een dag later twee Nederlandse opvarenden van een andere zeilboot aange houden. 'h Vijf winkels in het Friese Elim zijn verboden gebied geworden voor de woonwagenbewoners iain het dorp. Naar eigen zeggen :ena overleg met de politie heeft winkeliersvereniging een deurwaarder bij de woonwa genbewoners langs gestuurd hen dat te melden. De op merkelijke actie is volgens de middenstanders 'een afdoend op de winkeldiefstal len die de woonwagenbewoners de afgelopen maanden zouden hebben gepleegd. Volgens voorzitter Lunenborg van de winkeliersvereniging 'was de situatie overal wat uit de hand gelopen. Als slager heb ik er zelf niet zo'n last van, maar collega's des te meer'. Volgens Lunenborg was het hoog tijd voor een duidelijk signaal. „Pro beer ze meer eens in dc gaten te houden als ze met zijn vijven binnenkomen. Daar is geen be ginnen aan." Burgemeester Faber van de gemeente Hoogeveen, waartoe Elim behoort, is niet van de kwestie op de hoogte en geeft daarom nog geen commentaar. Topman: Het is soms pare maffia roosendaal „In Nederland zijn er altijd offi cieren van justitie geweest die misdrijven of overtredingen van Gladio-agenten buiten vervol ging hielden. We opereerden vaak op het scherp van de sne- de. Zo was negentig procent van de spullen waar de dienst mee werkte, gestolen. Als we communicatie apparatuur dig hadden, pikten fabrieken als Siemen We omzeilden daan koopcircuit bij Defer fout ging. was het na makkelijk dat een officier van justitie ons niet vervolgde. In Breda was dat meester Kiepe. zelf uit het leger afkomstig. Die heeft heel wat voor ons gerom- dat bij of Philips. Als het irlijk wel berg meld De voormalige topman van Gladio, na de oorlog opgericht om bij een mogelijk nieuwe be zetting sabotage te plegen, zegt dat er op hoge posten bij justitie oud-Gladiomensen zitten. Met name de Bredase officier van justitie Kiepe zou Gladio men sen die tegen de lamp liepen van vervolging hebben gevrij waard. Kiepe zelf was overigens niet bereikbaar voor commen- arnhem» Vanaf de John Frostbrug slaan toeschouwers de overkomst ter gelegenheid van de vijftigste herdenking v van vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog gade. Met deze Airborne lopen Slag om Arnhem Memorialflight begon afgelopen weekeinde een reeks van activiteiten Patiëntenbond: Schade wordt te laat opgemerkt Dc razendsnelle ling van Gladio in hem zorgen. „Het i maffia In het enkele i migen onder ons zo steeds het avontuur i 1991? baart el is soms pure rieden zijn er al Ontstekingsremmende pijnstillers tasten "bij ruim een kwart van de gebruikers onopgemerkt maag en darmen aan. De toenemende schade blijft vaak lang verborgen, omdat de zogeheten Nsaid's de bijbehorende pijnklach- ten juist onderdrukt. De schade wordt daardoor vaak pas opgemerkt wanneer er een levensbedreigende maag bloeding of maagperforatie optreedt. den haag» gpd-/> Dat blijkt uit een onderzoek dat vandaag is gepresenteerd door de Reumapatiëntenbond. Deze neemt de kwestie zo ernstig op dat ze een meldpunt bijwerkin gen reumageneesmiddelen gaat opzetten. Ook is een speciale folder gemaakt waarin de mo gelijke bijwerkingen van Nsaid's uitvoerig worden besproken. Nsaid's (een afkorting van Non Steroidal Anti-Infiamma- •t alleen voorge- tory Drugs) worden aan reumapatiëntei schreven, maar ook sen met andere in ernst toene mende gewrichtsziekten. De medicijnen, die veelal zeer ef fectief blijken, worden ook vaak gebruikt ter bestrijding van acu te pijnaanvallen. Naar schatting gebruikt één op de tien Neder landers min of meer regelmatig een Nsaid. De middelen wordt nu al vier miljoen keer per jaar voorgeschreven en dat aantal stijgt nog steeds. Huisartsen en reumatologen gaan er van uit dat ruim een kwart van de men sen die een Nsaid gebruiken op termijn te maken krijgen met maag- of darmbeschadigingen. In werkelijkheid zijn bij 30 tot 40 procent van de gebruikers soms ernstige bijwerkingen ge constateefd. Eén op de twaalf gebruikers onder de 65 jaar zou rondlopen met een zweer aan maag- of twaalfvingerige darm, zonder dat die tijdig wordt on derkend. van de 65-plussers zou dat er zelfs één op de zeven zijn. De bijwerkingen treffen niet al leen risicogroepen als zware drinkers, zware rokers, ouderen en mensen die- maagzweer hadden, n patiënten bij wie artsen hadden verwacht. Slechts tweederde va erder tiënten was op de hoogte van eventuele bijwerkingen. De meesten halen de informatie uit de bijsluiter. Van de onder- Maagden zegt 8 procent dat de- arts hen heeft geïnformeerd. De medici zelf kijken daar anders tegenaan. Bijna allemaal /eggen ze dat ze hun patiënten op de hoogte stellen van de mogelijke bijwerkingen. Wal de Nsaid-gebruikers zelf betreft zegt ruim 70 procent wel eens last te hebben ondervon den van bijwerkingen. Vijf pro cent meldt een maagzweer of maagbloeding te hebben opge lopen. Eenderde is zich niet be wust van de mogelijke bijwei kingen en legt als die zich voor doen geen verband met hel inr dn ijii. bieden hun diensten aan of le veren wapens, Die agenten zijn van alle markten thuis en niet meer in de hand te houden." Gladio was volgens de gewe zen topman immers synoniem aan onwettigheid. „Ik heb agen ten inbreken geleerd. Of een kluis kraken. Aage M.. de mees terkraker, heb ik het vak ge leerd. Hij brak voor onze orga nisatie in in bedrijv vitale informatie vermoedde Zoals munitiefabrieken, die li ge lijd de gewoonte hebben wij hail zwart te produceren." Het bestaan van Gladio kwam in de jaren tachtig bij toeval aan het licht toen op enkele plaat sen in Nederland ondergrondse wapenopslagplaatsen werden ontdekt. Wie denkt dat inmitl dels die opbergplaatsen zijn op geruimd, heeft het mis. De top man: „Er zijn er nog twintig in tact. Het kost tijd om ze ont mantelen." In het Belgische Essen, net over de Nederlandse grens, is in enkele donkere nacl april 1992 zo'n geheii plaats wel leeggehaald. In i ondergrondse ijskelder, heel vroeger bij kastelen en kloosters in gebruik om er vlees in te be waren, lag een partij wapens en springstoffen opgeslagen. I en enorme berg zand onttrekt de kolder, met daarin oen i hiltse opslagplaats uit de Tweede We reldoorlog, aan het oog. Maar gemeenteambtenaar I Jekkers bevestigt het bestaan van de ijskelder. Twee Gladio-agenten haalden er onder meer Uzi's, handgranaten en 123 kilo van de springstof Seinlex uit. De topman: „We brachten die naar de kazernes i't Roosendaal en het Belgische Brasschaat." De diefstal van honderden kt lo's Semtex uit de geheime on dergrondse bergplaatsen baart hem grote zorgen: „Want vergis je niet, Gladio bestaat nog steeds. Lr is op hoog niveau be raad geweest. Duidelijk was dat de Semtex door eigen mensen was gestolen. De bergplaatsen zijn maar bij weinigen bekend. We kwamen erachter dat de vérkoop aan de IR K en ETA ln de vakanties van enkele sector hoofden en agenten van Gladio in Ierland en Spanje heeft ge speeld. Omdat de diefstal ge helm moest blijven, is er geen ruchtbaarheid aan gegeven. Onze onderzoeksopdracht luid de: Zoek uit wat er weg is. wat er al gebruikt is bij terroristische daa en wal m waai oog faal worden gebruikt. Dat hebben we in kaart gebracht." PvdA-kamerlid: Collegegeld per studierichting bepalen oen haag gppkwaliteit van de studenten wot den geselecteerd. Dit Idee lan ceerde het PvdA kamerlid Van der Ploeg gisteren tijdens een discussie over de stclsclherz.le ning in het hoger onderwijs. Volgens Van der Ploeg moet het kabinet universiteiten bij de invoering van tweejarige vei volgopleidingen meer armslag geven. „Het zou geen gek idee zijn de vrijheid bij het vaststel "'«gegeid di- Hel collegegeld voor de nog in te voeren tweede fase van het universitair onderwijs zou per opleiding moeten kunnen van eren. De toeloop naar studie richtingen waarvoor teveel be langstelling bestaat, zou via een extra hoog 'entreegeld' kunnen worden ^ontmoedigd. Ook kan er aan de poort scherper op de Gazelle komt in actie om 80.000 sportfictsen te herstellen. De rij wielfabrikant heeft ontdekt dat de stuurpinnen en zadelpinnen van de types Tour de France. Montreux, Superieur Special, Furore en Trimmer soms spon- toon afbreken. Dat kan voor de fietser levensgevaarlijk zijn. Het gaat om zowel dames- als herenfietsen die zijn geprodu ceerd tussen 1987 en 1990. In die jaren monteerde de fabri kant aluminium sturen en za- delpennen die later te zwak ble ken. Na verloop van tijd kwa men er klachten binnen dat de onderdelen het begaven na een val of een te zware belasting van de fiets. Hoe vaak dat is ge beurd, weet directeur Dantuma niet. Wel weet hij dat er valpar tijen zijn geweest, maar voorzo ver bekend zijn er geen ernstige ongelukken van gekomen. Via krantenadvertenties roept Gazelle bezitters van de betref fende fietsen op, het stuur en de zadelpen gratis te laten vervan gen bij de dealer. De fabrikant zelf is voor de kosten verzekerd. De onderdelen voldeden aan de internationale kwaliteitsnor men. Desondanks was Gazelle niet tevreden en stapte na 1990 op een beter type over. Sinds dien verzocht de fabrikant zijn dealers al de slechte sturen en zadelpennen te vervangen als de fietsen voor reparatie of on derhoud in de werkplaats kwa men. Veel fietsen komen echter vrijwel nooit terug bij de fiet senmaker omdat de bezitters zelf het onderhoud doen. aldus hel kamerlid Missieprogramma liet Capltool De hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam re ageerde daarmee op de sugges lie van VNO voorzitter Rlnnooy kan om het hoger onderwijs via financiële prikkels beter te laten aansluiten op de arbeidsmarkt, i iet kabinet kof wil de unlvei sitaire studieduur verkorten van vier naar drie jaar, waarna de beste studenten in aanmerking komen voor een tweejarige vet volgoplefding. Negentien jaar oude moord opgelost utrecht »cpd dordrecht cpd Sectie heeft uitgewezen dat de voormalige pornokoning loop Wilhelmus (51) door verdrinking om het leven is gekomen. Een gemeentewerker trof Wilhelmus' lichaam vrijdagmorgen aan in het water van de Voorstraathaven in Dordrecht. De politie wil nog wel achterhalen hoe Wilhelmus zijn laatste uren heeft doorgebracht. Wil helmus was, na een gevangenisstraf van vier jaar wegens ontucht met zijn twee toen minderjarige dochters, sinds enkele maanden weer vrij en volledig in de ano nimiteit teruggekeerd in zijn woonplaats Dordrecht. De naam Joop Wilhelmus is altijd verbon den geweest aan seks. Hij wierp zich al in de jaren zestig op als de grote hervormer en brak openlijk een lans voor incest, of fami- lieseks zoals hij het steevast noemde. Zo ook voor de procureur van het Haagse Ge rechtshof, waar hij in november 1992 een veroordeling wegens verkrachting van 'zijn dochters van twaalf en zestien jaar aan vocht. Wilhelmus gooide het destijds op ideologie. I let was geen incest maar 'het geloof dat er een betere wereld zou ontstaan als er vrije seks zou zijn.' Dat bij de groepsekspraktij- ken van Wilhelmus ook foto's werden ge maakt die vervolgens werden gepubliceerd in de twee seksbladen die hij uitgaf, had volgens hem juist met die vrije seks te ma ken. I let maakte de man er niet populairder op. Ook niet bij de belasting, die hem begin ja ren tachtig al in de kraag had gevat omdat zijn schulden hoogwaren opgelopen. Het duurde tien jaar voor de fiscus hem op kon pakken omdat hij inmiddels naar België was gevlucht. Wilhelmus trof een regeling met de belastingdienst maar merkte, een maal terug in Dordrecht, dat de pornoba zen niets meer met hem te maken wilden hebben. Zij verafschuwden niet alleen zijn voorliefde voor kinderseks, maar ook zijn .zakelijk onvermogen. Wilhelmus was door zijn handel en wandel ook niet echt geliefd bij feministisch Neder land. De Dordtenaar schroomde zelfs niet om in zijn pornoblad Chick geheime adres sen te plaatsen van Blijf van m'n Lijfhuizen omdat 'het maar eens uit moest zijn met de verderfelijke invloed van lesbiennes en een eigen onderzoek had uitgewezen dal slechts tien procent van de vrouwen in die huizen ook daadwerkelijk was mishandeld'. Wilhelmus provoceerde, maar verdiende intussen miljoenen met zijn BUI CCSVOlle pornobladen. Om de belasting te ontduiken vertrok hij naar Liechtenstein, kocht hij een buitenhuis in de buurt van Antwerpen en reed hij rond in een Lincoln Continental met automatische piloot. In augustus 1991 deed Wilhelmus opnieuw van zich spreken. Een jaar voordat hij we gens incest werd veroordeeld, verlegde de pornokoning zijn werkterrein naar wat hij noemde het naturisme. Hij begon met het uitgeven van een naturistenblad. al waren de werkelijk idealistische naaktrecreanten daar verre van blij mee. Wilhelmus rook het grote geld maar kreeg een kort geding aan zijn broek toen hij foto's wilde publiceren van drie minderjarige meisjes tijdens een sportdag op een naturistencamping in Hongarije. In 1992 stortte zijn droomwereld in en be landde hij achter de tralies. Na het uitzitten van een gevangenisstraf wegens incest keerde Wilhelmus in Dordrecht. ;n Algerijnse hongerstakers afgelopen zaterdag. De handen voor het gezicht om herkenning te voorkomen, en aan het eind van hun krachten. Vier van hen zijn Inmiddels opgenomen In het ziekenhuis. FOTO ANP MARC UOLSIUS oisterwijk anp De gezondheidstoestand van vier van de zeven Algerijnse honger- en dorststakers uit het opvangcentrum in Oisterwijk is zo ernstig dat zij naar het zie kenhuis zijn gebracht. Drie van hen zijn zaterdag opgenomen, de vierde gisteravond. De zeven asielzoekers beslo ten vorige week zondag niets meer te eten en te drinken, na dat zij te horen hadden gekre gen dat zij terug moeten naar Algerije. Daar zijn ze naar eigen zeggen hun leven niet zeker. Ze regering zouden zowel van de als van de organisatie v limfundamentalisten FIS gevaar hebben te duchten. Directeur Geerts van het op vangcentrum maakt zich zorgen over het lot van een vijfde hon gerstakende Algerijn. De man ging vrijdagmiddag een eindje wandelen en is niet meer terug gekomen. Zijn gesteldheid is erg zwak. Volgens de directeur doen 'de meest rare' geruchten de ronde, bijvoorbeeld dat de man in handen zou zijn geval len van het i is De toestand van degenen die in het ziekenhuis liggen, is vol gens de directeur niet meer achteruit gegaan. Zij accepteren medische hulp. Met name de dorststaking van ruim een week dieigde fatale gevolgen te heb ben. De twee die nog in het op vanghuis zitten, zijn voor liet oog nog redelijk fit, aldus de di recteur. I let vorige week geformeerde crisisteam, met daarin de direc tie, een arts. een verpleegkundi ge en enkele juristen, houdt dc situatie nauwlettend in de ga Waarschijnlijk uit gewetens nood heeft een 73 jarige man uit Groeno de moord bekend op een 18 jarige vrouw uit Bilt hoven, nu negentien jaar geleden, I amilieleden van de man hebben de politie ge tipt, nadat hij tegenover hen de moord had opgebiecht. De ware toedracht over wat zich negentien jaar geleden heeft afgespeeld is nog niet duidelijk. De bejaarde man, die op 29 augustus al werd aangehouden, wordt nog verder verhoord. De jonge vrouw verdween spoorloos in anril 1975. Een jaar later vond een gezin in een klein bosje bij een par keerplaats langs dc snelweg Utrecht-Arnhem onder wat takken, bladeren en aarde een in verre staat van ontbin ding verkerend ontkleed lijk. Sectie en een lijst van 150 verdwenen meisjes leveren geen uitsluitsel op over de Identiteit en het meisje wordt anoniem begraven in Maars bergen. I'as in 1986 stelt een Leidse forensisch antropoloog vast dat het hier ging om dc 18 jarige Bilthovcnse, via foto projectie van de schedel en foto's van het meisje in sa menhang met de haren en het gebit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3