Jos Verstappen eindigt in de grindbak Gerhard Berger heelt pijn tifosi Oranje zakt diep weg op titelstrijd zwemmen Wandy Kater pakt hoofdprijs in zwemcompetitie Poloërs: succes met bijsmaakje Sport MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 28 MONZA GPD De adem stokte. Heel Italië huilde even. Alles wat Ferrari was sloeg de schrik om het hart. Gerhard Berger, die de trotse Itali aanse renstal zes weken geleden in I lockenheim de eerste zege sinds september 1990 had geschonken, knalde tijdens de war- ming-up in volle vaart in een bandenstapel. Ken angstaanja gend ongeluk. Uit voorzorg werd Berger naar het hospitaal van Monza vervoerd, waar de artsen constateerden dat Berger toch kon starten in de Grand Prix. Nog geen vijf uur later vierde de coureur zijn tweede plaats met champagne op het podium. Bij het aanremmen van de tweede chicane, bij een snelheid van rond de driehonderd kilometer per uur, blokkeerde een van de achterwielen bij Bergers Ferrari. De bolide draaide om zijn as en belandde na een dolle rit tegen een bandenstapel. Ofschoon de beelden het ergste deden vermoeden, gaf Berger al snel te kennen met de schrik vrij te zijn gekomen. Formule 1 -dokter Syd Watkins wenste echter geen risico te nemen en stuurde de negenvoudig Grand Prix-winnaar voor een scan naar het ziekenhuis. Al snel volgde er groen licht voor de Oostenrijker om te mo gen starten in de voor Ferrari zo belangrijke Grand Prix in Monza. „Alleen in het begin van de race had ik nog wat last van mijn nek en moest ik het vertrouwen in de auto terugkrij gen. Daarna ging het een stuk beter. Meer zat er gezien de om standigheden niet in." Berger verzachtte met zijn tweede stek de pijn van de Ferra- ri-tifosi. Zaterdag al hadden Jean Alesi en Gerhard Berger Mon za op zijn kop gezet. Voor het eerst sinds 1975 zagen de tifosi op eigen bodem weer een eerste startrij. compleet bezet door de prachtige bolides van Ferrari. Een orkaan van gejuich steeg op vanuit het Autodromo in Monza. Staand op de pitmuur, met aan hun voeten een honderdtal fotografen, lieten Alesi en Berger zich bejubelen door de uitgelaten fans. Een cordon van politie agenten moest eraan te pas komen om te voorkomen dat- de twee coureurs compleet onder de voet gelopen zouden worden. Programmaboekjes, blocnotes, ja zelfs bh's vlogen in de richting van de volkshelden, in de hoop dat ze van een handtekening voorzien zouden worden. Een dag later smeet Alesi na veertien rondes van woede zijn stuur op de grond. In leidende positie zocht hij de pits op voor een tankstop en een bandcnwissel. Een mechanisch defect zorgde er echter voor dat de fanatieke Fransman de eerste ver snelling niet vond en de race moest besluiten. Berger nam de leiding over, maar ook hij werd geremd bij zijn pitstop. Net op het moment dat de Oostenrijker weer zijn weg wilde vervolgen, streek Olivier Panis neer in de pits naast Ferrari. Berger moest wachten en verloor kostbare seconden, waardoor de leiding in handen kwam van Hill. „Maar ook zon der die pech had ik de race niet gewonnen," bekende Berger naderhand eerlijk. Het wapenfeit ontbrak nog in zijn toch al behoorlijk dikke pakket aan formule 1-ervaringen: uitvallen in de eerste de beste ronde. In Monza ervoer Jos Ver stappen gisteren wat het betekent om al na een paar honderd meter de race vaarwel te moeten zeggen. „Ook dit hoort er blijkbaar bij", verbeet de jonge Lim burger, in kleermakerszit postend op een kist met onderdelen, de teleurstel ling. Uitvallen door schuld van een ander doet altijd pijn. MONZA IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER In feite was het andermaal Ed die Irvine die een forse streep door de rekening van Verstap pen trok. De Ier, in Brazilië al de veroorzaker van Verstappens spectaculaire salto, was ditmaal de aanstichter van een mas- sacarambolage in de eerste chi cane. Irvine tikte de de Lotus van Johnny Herbert aan. wat een kettingreactie tot gevolg had met zeven slachtoffers. Verstappen, als tiende gestart, ontsprong de dans op fraaie wijze en zette de race voort in vijfde positie. Helaas voor de Montforter was de chaos in de eerste chicane zo groot dat de wedstrijdleiding zich genood zaakt zag de race af te vlaggen. De actie van Irvine wekte niet alleen woede bij Verstappen. Vooral het Lotus-team. dat ein delijk eens zicht had op een goed resultaat, voelde zich ge dupeerd. „Die schorsing van Ir vine in het begin van dit jaar was veel te kort." aldus Peter Collins, teambaas van Lotus. „Hij heeft zijn verstand blijk baar verloren. Het wordt tijd dat gisteren, nam Flavio Briatore zijn oogappel in bescherming. „Dit is onderdeel van de wed strijd. We weten dat je onschul dig bent aan de botsing met Zanardi. Volgende keer beter," /ei de bruingebrande teambaas. die meer in zijn maag zat met de overwinning van Damon Hill. De I ngelsman is Michael Schumachet tot op elf punten genaderd. En dan te bedenken dat de Duitser ook over twee weken in Portugal langs de kant moet blijven Mocht er nog twijfel hestaun over de keuze tussen Verstap pen en Lehto als tweede rijder, wanneet Schumacher volgende maand van zijn schorsing terug keert, dan behoort die sinds za terdag tol hel verleden Dal bleek ook uil de aandacht die het team aan Verstappen schonk. Omringd door tal van monteurs werkte de Limburger aan een goede afstelling van zijn auto. terwijl Lehto er uls een lan Doedel bijzat. De Nederlander deklasseerde Lehto op bijna genante wijze. Tien plaatsen en bijna 0,8 se conde moest de Fin prijsgeven op de ontketende Verslappen. Ook in de race kon Lehto weinig goeds laten zien I en anonieme wedstrijd reed hij. met als resul taat een teleurstellende negen tl»- plaats. Toch kende U'hto nog een gelukzalig moment In tie nacht voor de race schonk zijn vrien din het leven aan een gezonde .Fmhtei (tappen blikte ->i weer vooruit naar de volgende race in Kstoril, waar Schuma cher vorig jaar zijn enige over winning van 1993 boekte. „Dat is een circuit waar Benetton goed kan scoren. De auto is in elk geval al een stuk beter ge worden. Hij reageert nu in grote lijnen zoals ik het graag wil. Bo vendien weet Ik aai i-i teem vertrouwen In me heeft Dit weekend zal ik maar rap verge- Damon Hill maakte op Monza e de plaats. zijn licentie wordt afgenomen." Zover is het nog niet, maar wel besloten de FIA-gedelegeerden de roekeloze coureur voorwaar delijk te schorsen voor een Graqd Prix met een proeftijd van drie races. Grindbak los Verstappen zat aanvankelijk niet zo met het startincident. Teruggekomen bij de Finishlijn stak hij nog triomfantelijk zijn duim omhoog ten teken dat al les in orde was. Toen het licht een klein half uur later voor de tweede keer op groen sprong, was de race voor Verstappen echter snel voorbij. In het nauw n deel van zijn achterstand op de niet rijdende Schumacher goed. Teammaat Coulthard volgt hier nog op de twee- i°'°"A te nog twee rijen terug. Bij een poging zijn tijd te verbeteren boorde de boordcumera van Pierluigi Martini zich op mir cauleuze wijze in het chassis van de Benetton. De lijd om dat euvel nog te verhelpetj ontbrak, waardoor Verstappen het res tant van de training werkloos moest toekijken. Vertrouwen Maar de vaderlijke aai van Fla- vio Briatore sprak boekdelen. De spijkerharde Italiaan heelt een zwak voor Verstappen, die het vertrouwen van zijn baas op geen enkele wijze beschaamde. Ook na de ongelukkige race van gedreven door Alessandro Zanardi moest de Limburger de grindbak in bij de eerste chica ne. Bij die actie liep de rechter achterband onherstelbare scha de op. In een slakkegangetje zoch Verstappen de pits op. maar het rondwapperend rubber van de band had inmiddels onherstel bare schade aangericht. Ross Brawn, de verantwoordelijke in genieur. bekeek of er nog iets gedaan kon worden voor Ver stappen, maar gaf al snel het sein 'einde race', liet racetalent concludeerde dat hij wel erg veel pech had gehad in Monza. „Zowel in de race als in de trai ning zat het tegen. if voel me beroerd." Toch hoeft Verstappen zich over zijn naaste toekomst geen zorgen te maken. Hij verwierf zaterdag vrijwel zeker een start ticket voor de overige races van dit jaar. In de afsluitende trai ning zette de Limburger een prestatie neer die minstens even hoog ingeschat moet wor den als de podiumplaatsen in Hongarije en België. Op het su persnelle circuit van Monza. leek Verstappen lange tijd rijp voor een plaatsje in de derde start rij. Pure pech wierp hem tcnslot René Dekker twijfelt over toekomst ROME «KAREL JANSEN GPD-VERSLAGGEVER René Dekker is er de afgelopen dagen niet aan toegekomen. Om zich 'even op een kamertje terug te trekken en alles eens te overpeinzen'. Hij had het ook niet nodig. De twijfel heeft toch al toegeslagen bij de bonds coach. Twijfel over zijn eigen aanblijven, twijfel over de toe komst van het vaderlandse zwemmen. „Ik sta nog steeds achter mijn beleid. Het gaat mij erom wat de zwemmers met dat beleid doen. Daar heb ik steeds meer twijfels over. Of het alle maal nog nut heeft wat ik doe." Zes zwemsters en drie zwem mers stuurde Nederland naar de WK in Rome. Een van de kleinste afvaardigingen ooit, die nog geringer van omvang had moeten zijn wanneer strikt was vastgehouden aan de selectie normen. Ron Dekker en Casper van Dam mochten toch mee, omdat ze er 'zo dicht tegenaan' zaten. Je moet wat, in tijden waarin talent en vooral doorzet tingsvermogen met een ver grootglas moet worden gezocht. Het leverde Nederland in Ita lië drie A-finaleplaatsen op, zes B-finales, twee Nederlandse re cords en vijf persoonlijke re cords. Geen medailles, en dat was sinds de WK van 1973 niet meer voorgekomen. Oranje scoorde wat dat betreft in veel meer opzichten negatief. Ruim drie jaar geleden werd er ook al bedenkelijk gefronst na de WK in het Australische Perth, maar kon nog een redelijk aanvaard bare prestatielijst aan het thuis front worden overhandigd: zil ver en brons op de estafettes (waar nu niet eens meer een se rieuze ploeg voor kon worden ingeschreven), zes nationale re cords en acht A-finales. En nu? Slechts twijfel. En de verrassen de mededeling dat Karin Brien esse, Inge de Bruijn. Carla Geurts, Angela Postma en Mar cel Wouda zich hebben ge plaatst voor de EK volgend jaar in Wenen. Badmutsen Want daarin behoren de natio nale badmutsen nog altijd tot de wereldtop, in het zich plaat sen voor de toernooien. Een maal gearriveerd in het buiten land, wordt de reisgids door de meesten rap opengeslagen waar 'we' volgend jaar weer naar toe kunnen. Het doel is bereikt, wat er verder met dat doel wordt ge daan lijkt voor velen van onder geschikt belang. René Dekker onderkende het, gisteren. Hij schreef het toe aan mentale puberteit, bij sommi gen. Kirsten Silvester en Marcel Wouda leken op de universiteit •van Michigan klaargestoomd voor het echte werk - Wouda meer dan Silvester maar klap ten toch in. Wouda ging voor een eretitel op de 400 meter wisselslag, hij verknalde zijn schoolslag en zag zichzelf eerste worden in de B-finale. Silvester miste die trooststrijd zelfs, zij noteerde gisteren een negen tiende tijd op de 200 vlinder. „Dat vind ik sneu voor ze", meende Dekker. „Het zijn de mensen die keihard trainen. Dat weet ik van ze. Maar het komt er vooralsnog niet uit." Balen, doet-ie ervan. Omdat juist Wouda en Silvester het voorbeeld voor de anderen had den kunnen zijn. De anderen, die over talent beschikken, •maar dat niet willen paren aan trainingsuren omdat ze natio naal 'toch wel winnen'. Het kwam er niet van, alleen Carla Geurts ontworstelde zich aan de malaise door tot twee keer toe (400 en 800 vrij) haar persoon lijk record fors omlaag te schroeven. F.n Angela Postma uiteraard, met haar schitterende nationale record en een zeven de A-finaleplaats op de 50 vrij. Dekker zit met zijn handen in i het haar en mikt, als hij al be sluit aan te blijven op een men tale injectie. Maar zo wordt er de afgelopen jaren na elk toer nooi altijd wel iets uitgeroepen van 'er moet meer..' en 'ze zul len harder'. Resultaat heeft het vooralsnog niet opgeleverd. Hoogtestage' „Het pakket dat de bond de zwemmers aanbiedt is goed", zei Dekker. „Met de herfst kun nen ze een week naar Ham burg, voor een video-registratie van de techniek. Volgend jaar april gaan we op hoogtestage, in de aanloop naar de EK in We nen weer. Meer kunnen we ook niet doen. Mentaal zit het niet goed. Als ik nu toch weer hoor waar Kirsten (Silvester) allemaal niet aan dacht tijdens haar race. God allemachtig, dat heeft ze allemaal niet nodig. Zo negatief, van 'het gaat niet lukken'. Schuif er dan maar een psycho loog bij of zo. een mentaal be geleider. We .vinden het alle maal al snel een 'kleffe boel. die psychologie, maar doe het dan op z'n minst voor de mensen die wel verder willen." Het leek op een vluchtpoging uit het gewoonweg 'niet meer weten'. .Met uitzondering van Wouda, Silvester, Postma en aanstormend talent Pieter van de Hoogenband wordt er te weinig getraind in Nederland. Dekker weet dat zelf ook wel. „Misschien moeten we naar tussentijdse controles. Checken of er wel zoveel getraind wordt als er gezegd wordt. Eigenlijk belachelijk, maar goed. als het helpt, dan moet het maar. Ste ken we daar onze tijd in." Nog meer tijd. als parttime- bondsocach? Dekker: „Dat wil ik niet als excuus voor dit WK gebruiken. Oké, de realiteit is dat de kunstzwemsters een full timer in dienst hebben, de mannenwaterpoloërs ook en de vrouwen poloërs een coach voor een dag in de week in vaste Krisztina Egerszegi (Hongarije) legde tijdens de WK beslag op de tweede plaats op de 200 meter rugslag voor fQlO [PA dienst krijgen. Bij het z ligt dat blijkbaar anders... Gaan de poloëers er harder door gooi en, de kunstzwemsters er mooi er door zwemmen? Hel zal iets helpen, maar het belangrijkste is dat de sporter zelf wil. En dat laatste ga ik me steeds meer af vragen." LEIDEN TACO DE VRtES MEDEWERKER De zwemcompetitie voor lange afstan den is tot een goed einde gekomen voor De Zijl/LGB. Het eindklassement voor vrouwen werd door Wandy Kater gewonnen, terwijl De Zijl in het vereni gingsklassement zowel bij de mannen als vrouwen als derde eindigde. In Goes zwom Wandy Kater zaterdag maar liefst twee afstanden. Ze werd eerste bij de vrouwen op de 2 kilome ter vrije slag in 25.40.1 en vierde op de 2 km school in 35.18.3. Bij de mannen eindigde Remco Singeling als derde op de 2 km vrij (24.24.3). evenals Martin van der \1iet op de 2 km school: 28.59.2. Diederik Huybers kwam ook als nummer drie over de finish na 13.35.4 bij de jongens onder veertien. Gisteren zwom Kater in Roermond een betere tijd. 25.10.1op de 2 km vrij, maar kwam pas als derde binnen. Min der dan zaterdag, maar goed genoeg om in het eindklassement als eerste te eindigen. Ook Robin Sprinkhuizen ver beterde zijn tijd. maar niet zijn positie. Met 23.54.0 werd hij vijfde, daarmee bijdragend aan de derde plaats van De Ziji/LGB in het verenigingsklassement voor de vrije slag bij de mannen. De vrouwen van De Zijl behaalden een zelfde resultaat. Speedo I-Z 1886 kwam in het Amorsfoortse Sportfondsenbad uit op de Speedo fast water meet. LZ eindigde als equipe niet bij de eerste acht en kwalificeerde zich niet voor de finalewedstrijd. Brenda Lindhout was de enige die in de prijzen zwom. l indhout ('79) klokte 28.53 op de 50m vrij en werd tweede. Nicoline de Vogel ('79), Bart Vermeulen ('79) en Patrick Kraan ('79) verbeterden hun persoonlijk records. Opmerkelijk was het optreden van Na- tascha Sierag. Na maanden in de lap penmand te hebben verkeerd, maakte zij weer haar opwachting in een offi ciële wedstrijd voor LZ. ROME ANP De Nederlandse waterpoloselccties hebben aan de rel» naar «Ir WK in Rome niet alleen een dtyëran medaille en een Idee sering als achtste overgehouden maar ook de nodige kopzor gen. De tevredenheid had een bijsmaakje. De vrouwenploeg van Kees van I lardeveld prolongeerde tie wereldtitel niet. Ivo Trumbic was vol lof over zijn poloërs, die deelneming aan het toernooi om de FlNA up afdwongen. Hij leek het uiteindelijke* resultaat achtste dank zij twee overwinningen en vijf nederlagen niet meteen onder ogen tewOen tm 1 lans Aalberts, zelf international in de jaren M) en voorzitter van -F- wBUfpokNommtaoie van de KNZB. wfldedol «vol it kijk met gemengde gevoelens op het toernooi terug. Noem eens iemand die niet tevreden is met zilvet Die zijn er hier niet veel. Maar toch, voor de polosters was goud normaal' geweest. Wat de mannen betreft is het prettig dat we ons ge plaatst hebben voor het volgende belangrijke toernooi, de I I NA Gup in Atlanta, maar ik hen ook teleurgesteld. Zeven ge speeld, vijl verloren. Die balans blijft staan Henk IJri. lid van de polocommissie, teammanager en ook nog eens vader van een van de selectieleden, kon evenmin om de kritiek heen. „Het duel tegen Spanje was een zeperd. In alle andere wedstrijden hebben we getoond dat de condi tie en de snelheid aanwezig zijn. I lel taktisch inzicht ontbrak echter. Veel van onze tegenstanders spelen en trainen al vijf, zes Jaar samen. Dat verschil moeten wij In twee jaar zien goed te maken." liet is vaker gezegd en vaker misgegaan Ook nu. met een betrekkelijk nieuwe poep, zal het geen gemakkelijke kltia zijn. IJri is optimistisch, Aalberts wat voorzichtiger. Begrijpt* lij) ook, gezien bijvoorbeeld de laatste WK wedstrijd tegen Hongarije met als Inzet de vijfde plaats. Daarin mislukte zo veel, dat onderhand af te vragen is of er wel voldoende talent schuilt in de selectie om olympische dromen te mogen koesteren. Niet alles is op te lossen door veel te trainen en zware wedstrijden te spelen. Feit blijft dal Oranje in Rome met relatief weinig prestaties een relatief aardig resultaat behaalde. Drie maanden opti maal trainen is Internationaal gezien inderdaad niet veel. I en aantal spelers Joeri Stoffels. Arno llavcnga kan ongetwij feld nog veel vooruit. Bas de Jong recrcërrde vorig seizoen nog bij een derdeklasser uil Nunspeei. Koos Issard heeft ge wonnen, doelman Arie van de Bunt blonk uit, maar de erva rener jongens als Hans Nieuwenburg, Gijsbert var» der Ix'den en Marco Kun/ brachten niets extra's. Uitgerekend zij maak ten tegen de Hongaren de dure fouten. Een olympische medaille in Atlanta is daarom een mooie doelstelling, maar vooralsnog een irreële. Duidelijk is dat hond en spelers veel tijd en geld moeten investeren. Het he leidsplan voor de komende jaren ligt klaar. 'I rumble, wiens contract in december afloopt, mag het karwei In principe al maken, al is de definitieve beslissing nog niet genomen Alleen de begroting voor 1995 is nog niet rond. „We hebben geld gereserveerd voor opnieuw een stage van drie maanden en voor toernooien in Spanje, Kroatië en Slowakije keek Aalberts vooruit. „En we nebhen op vijftien mille na de cen ten bij elkaar voor het Holland-toernooi, want we willen niet de paria zijn die altijd teert op de zak van de goedgezinde buitenlandse tegenstander. Maar we hebben binnen het bud get geen geld kunnen vinden voor de FINA Cup. Binnenkort moeten I lenk Uri en ik dan ook met de pet in de hand op be zoek bij NOCNSF." Zij kunnen hij de sportkoepel wijzen op de olympisc he kansen. Die zijn er. Volgend jaar in Atlanta kunnen ue poloërs deelneming afdwingen door hij de beste zes (inclusief het gastland) te eindigen. Lukt dat niet, dan is een plek in het olympisch kwalificatietoernooi (zestien landen) al zeker als Nederland bij het EK in Wenen als voorlaatste (van de twaalf) eindigt. „Dank zij de nieuwe kwalificatieregels van de FINA hebben we de eerste horde genomen. Met dat feit kunnen wc aanko men. Voor de kenners, en dat horen wc ook van anderen, is het duidelijk dat we een stapje dichterbij zijn gekomen", bleef Aalberts positief. 'Maar we moeten nog een grote pas zetten', hoorde je hem ook denken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25