Afrika en Europa veroveren wereldbekers Eagles vliegt play-offs uit n TUSSENIN Sport HVV '70 heeft geen kind aan Sprongschot O De mooiste moet nog komen - of niet D MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 23 Verrassende winst MSV-vrouwen LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De vrouwen van UW '70 blij ven in de regionale tweede klas se royaal winnen. In de tweede wedstrijd van de veldhandbal- competitie had de Voorscho- tense ploeg geen kind aan Sprongschot, 5-12, rust 2-8. Van een krachtmeting was na circa tien minuten geen sprake meer. Steunend op een gesloten de fensie. altijd al een sterk punt van HW'70, toonden de hand halsters uit Voorschoten nu ook collectief aanvallend tot daden te kunnen komen. En daarbij bleek I1W' 70 de breakout, het aanvalswapen uit een, naar het schijnt voorbije periode, goed geslepen te hebben gehouden. Voor Sprongschot was dat alle maal te veel van het goede. Pas tegen het einde, bij de stand 1 10, liet IIW '70 de teugels vie ren. Sprongschot kon zodoende de score een vriendelijker aan zien geven. Voor HW 70 scoorden: An neke Gijsman 5, Monica Zeeuw-van der Laan 4, Carola van Egmond 2 en Bettina Lam boo 1 De mannen van Rijnstreek Heten in de&alfde klasse tegen het geroutineerde I laagse Wings de winstkansen in de slotfase glippen. Met een man meer in het veld leek de 11-12 achterstand teniet te worden gedaan. Maar niet Rijnstreek scoorde, maar Wings, waardoor de stand op 11-13 kwam. Te hard ingrijpen en vervolgens commentaar op de inderdaad twijfelachtige arbitrage, leverde voor de I iagenaars nog een tijd straf op. Maar zelfs met twee spelers meer bleek Rijnstreek niet in slaat te scoren wat de ploi'K iluarvoor. legen een com pleet Wings, wel kon. Het werd inde slotfase 12- Ui. Mede door dat de arbiter toen twee spelers van Rijnstreek tegelijkertijd, naar de bank verwees. Voor Rijnstreek scoorden: Ge rard Rijn 5. Andre van leeuwen 4. Mark Stigter 2 en Ras van Rijn 1. Doelverdediger Stellen Ut gendijk weerde zich wederom voortreffelijk en stopte onder meer een strafworp. In de afdelings eerste klasse wonnen de vrouwen van MSV verrassend en met royale marge vun Oase. 10-3. rust 5 1 Bij ()a se ontbraken Lesley van der I its en Ellen Schrama, maar dat doet niets af aan de goede pres talie van de Noordwijkse ploeg. De MSV defensie sloot als een bus en Oase schoot bepaald niet met scherp. De magere produktie van Oase gal MSV het zelfvertrouwen dat de ploeg no dig heeft om tot aansprekende daden te komen. Oase heeft het geweten. Voor MSV scoorden Ilse van kesteren 4, hunlui van der Zalm 2 en Jacqueline en Jo ke Kniinenburg, I rancoise Beu gelsdijk en Nelleke Barnhoom I. Voor Oase scoorden Marleen Stipdonk 2 en Jeanette van der Poel i De mannen van Saturnus 2 werden door het fysiek sterkere I oreholle op verlies gezel, 10 12. rust 4 5. De 6 (1 defensie van de Voorhouters bood de Satui nus aanval weinig mogelijkhc den. I r werd te weinig gelopen en ook defensief vielen er bij Sa turnus de nodige gaten. Gaten, die Ad van l'essem in het Satui nus doel niet allemaal kon dichten. Wel stopte hij enkele breakouts, een onderdeel dat hij Eoreholte goed verzorgd bleek. Voor Saturnus scoorden: Anton Klok 5, Andre van I s 2 en Leo Lucassen. lan Wolter llssel de Schepperen Lolke Boonstra I Saturnus wint handbaltoernooi TKS Saturnus heeft afgelopen weekeinde het Nationaal I )en I leider Maritiem-handbaltoernooi gewonnen. De Leidse credivisionst werd door een overwinning op Westland 2 en een gelijkspel tegen VZV eerste in de poule en won in de kruisfinale van Westland I (het vroegere Quintus) met 10-9. In de eindstrijd was Saturnus te sterk voor SEW: 13-7. Nicolcta Borlceanu werd'uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi. De mannen van Afrika en de vrouwen van Europa hebben zondag in Londen de wereldbekers atletiek veroverd. Zoals het bij de voorgaande zes edities van dit tweejaarlijkse evenement het geval was, vielen aan het eind van het seizoen de prestaties over hpt alge meen'zwaar tegen. Bovendien faalde de Engelse organi satie in een aantal opzichten. De teams waren ondergebracht in tweede-klas sehotels en het vervoer naar het sta dion was chaotisch. Verscheidene ma len moesten deelnemers gebruik ma ken van taxi's ten einde op tijd In het stadion te zijn. De Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) zou met het schrap pen van deze overbodige wedstrijd het overvolle programma kunnen ontlas ten. De Verenigde Saten stuurde twee- derangsploegen naar Londen en gaf daarmee zijn minachting voor het tref fen tussen de vijf continentale ploegen en de drie beste landenteams duidelijk De mannen van Afrika herhaalden hun winst van twee jaar geleden in I la- vana. Ze behaalden 116 punten, Groot- Brittannië veroverde er 111. De Eu ropese vrouwen behaalden voor het eerst na vijftien jaar de eerste plaats met 111 punten, liet team van Noord en Zuidamerika eindigde met 98 pun ten als tweede. Hoewel door een financiële injectie toch nog talrijke toppers van dit sei zoen op de nodig aan renovatie toe- zijnde baan van Crystal Palace in actie kwamen, waren de toppprestatioes ge durende drie dagen op de vingers van een hand te tellen. Vrijdag vielen op de 22,23 seconden van wereldkampioene Merlene Ottey op de 200 meter en de 4.01,50 van de Algerijnse olympisch kampioene Has- siba Boulmerka op de 1500 meter. Een dag later zorgden Zuidafrikaanse deel nemers voor opzien. Elana Meyer liep de snelste 10.000 meter van het sei zoen met 30.52,51 en haar landgenoot Okkert Brits sprong met de polsstok over 5,90 meter. De Cubaan Joclvis Queseda haalde bij het hinkstapspringen 17,61 meter en kwam daarmee verder dan wie ook dit seizoen. Noureddine Morceli won zaterdag de 3.34,70 de 1500 meter. De Algerijn was met een extra premie naar de Engelse hoofdstad gelokt. Op de laatste dag was alleen nog de 2,40 me ter van Javier Sotomayor bij het hoog springen van wereldniveau. American Football leidt kwijnend bestaan Een week of wat kon de Alphen Eagles dromen van pro motie naar de eredivisie. Maar de hoop op een debuut in de hoogste klasse van het American Football werd giste ren al snel de grond in geboord. Na de eerste wedstrijd in de play-offs is het over en sluiten voor de Alphenaren. Tegen de kampioen van de eer ste divisie, de Black Angels uit Zoetermeer, keken zij al snel te gen een achterstand van 23-0 aan. De aanval van de Eagles faalde in de beginfase. Waar de Zoetermeerders vrij gemakkelijk de 'endzone' wisten te bereiken, verspeelden de Alphenaren ze ker drie keer de bal op het mo ment dat ze konden gaan sco ren. Het Alphense team herstel de zich wel, ging beter spelen, en kwam nog terug tot 23-6. Maar tijd om de stand gelijk te trekken of zelfs nog te winnen was er bij lange na niet genoeg. En daarmee was het seizoen teneinde voor de Alphenaren. Zij kwamen dankzij een vierde plaats in de eerste divisie in de play-offs. De nummers 1 en 4 speelden tegen elkaar, net als de nummers 2 en 3. De winnaar van de finalewedstrijd komt vol gend jaar uit in de eredivisie. Omdat de Eagles in de laatste wedstrijd van de competitie nog van de kampioensploeg had ge wonnen, vertrok ze vol goede moed naar Sportpark Noord west in Zoetermeer. Daar trof fen ze een hard spelende, bij vlagen zelfs gemene tegenstan der. Maar ook een duidelijk sterkere opponent. ,,We hebben het zelf laten liggen", consta teerde Alphenaar Paul van der Ven na afloop van de wedstrijd. Oorspronkelijk was het nog de bedoeling dat de verliezers van de eerste wedstrijden tegen elkaar zouden spelen om de derde en vierde plaats maar dat feest gaat niet door. De bond kon geen neutrale club vinden die de wedstrijd wil organise- Het tekent een beetje de crisis in de American-footballwereld in Nederland. Het aantal ploe gen in de eerste divisie wordt steeds kleiner (van de zeven clubs die dit seizoen begonnen haakte er een af), ook clubs in de eredivisie worden opgehe ven. De reden is in beide geval len dat de teams niet genoeg spelers op de been kunnen brengen. De grote onbekendheid van de sport draagt er niet toe bij dat de belangstellenden zich bij bosjes aanmelden. Integendeel. De Alphen Eagles bestaan in fe bruari tien jaar maar een mas saal feest zal het niet worden. De bal veroveren en terrein veroveren, gisteren lukte dat de Alphen Eagles niet al te best. Gisteren ging de ploeg met 18 spelers (van wie er een zelfs uit Sneek komt) naar Zoetermeer. Voor Nederlandse begrippen is dat nog niet eens weinig. Maar eigenlijk moeten er toch zeker 22 spelers beschikbaar zijn: elf aanvallers en elf verdedigers. In de Verenigde Staten treden de beste teams met liefst tachtig Volgend jaar krijgt de sport misschien de impuls die zij zo nodig heeft. Dan speelt er in Nederland namelijk een prof team, dat meedoet aan de Worldleague. Inderdaad, met tegenstanders uit de hele we reld, ook uit Amerika. Het team, de Amsterdam Admirals, telt op dit moment zo'n zeventig spe lers. Van wie er negen de Ne derlandse nationaliteit hebben. Wellicht, hoopt Van der Ven, is het 'Nederlandse' profteam ook eens op televisie te zien. Zodat het grote publiek of al thans een groter publiek kan kennismaken met de sport. En misschien dat er dan mensen zijn die er warm voor lopen. Mensen die houden van een spelletje 'dat iets ruiger is dan het gewone voetbal'. American Football is ruig, maar niet ge meen of gevaarlijk, benadrukt Van der Ven. De spelers zijn im mers helemaal 'ingepakt'. 1 let is ook een echte teamsport: „Met het hele team vecht je om vijf meter verder te komen." Het seizoen is voor de Alphen Eagels nu weliswaar voorbij, er wordt voorlopig nog wel door- getraind. „En in de winter gaan we met elkaar het krachthonk de laatste jaren is het ook al niet meer ongebruikelijk voor lager spelende amateurclubs om zich op deze wijze aan de gasten en soms ook aan de regio te pre senteren. In dut soort situaties is hel voor de voorloper niet eenvoudig dc genomen voorsprong te behou den. Sterker nog, het verhaal dat aan de top komen moeilijk is, maar daar blijven nog veel lastiger, gaut ook op in het land van de presentatiegidsen. Des ondanks slaagt Quick Boys jaar lijks weer met verve voor de test. En dan vooral de laatste vier seizoenen. Want met de presentatiegids nieuwe stijl zoals de 800 leden tellende sup portersverenigingdie in 1991 uitbracht, namen de bewoners van Nieuw Zuid weer fors af stand van de concurrentie. Die gids van 1991 sloeg dan ook in als een bom. De Quick Bovs- selectie en -begeleiding werd in een professionele fotoreportage als ware Chippendales aan het publiek getoond. Waarmee een nieuwe weg werd ingeslagen die vorige week uitmondde in al weer een. nu al honderd pagi na's tellend hoogtepunt. Dit keer staat de vis centraal in de gids van Quick Boys. Het hele proces van visvangst en visver werking is in beeld gebracht. Met andere woorden: van het uitvaren op de KW 189 Uit en met het naar de mond brengen van de volledig bewerkte ha ring. Trainer I lenk Wisman als schipper, Martin Rog en Leo nard Pluimgraaf! als inleggers' van de zure haring en Jaap van Duyn en l om van der Niet als 'specters' van de makreel; de hele selectie heeft z'n functio nele plaats weer gevonden. Hoewel de gids wellicht iets te zeer is verworden tot een fraaie reclamefolder van de hoofdsponsor van Quick Boys, mogen de Katwijk.se blauwwit ten weer heel tevreden zijn met het gerealiseerde kunstwerk. Gidsen uit de regio (het pro beersel van FC Lisse; de krant van Noordwijk en hel blad van Ter I^ede, beide- huis-aan huis-verspreid); ze mogen er zeker zijn, maar ko men zelfs niet in de buurt van het produkt van Quick Boys. Dat van Schevcningen mager beslist ook zijn, vooral de foto van de selectie in een van de I lolland Casino's is een hoogte punt. Maar de kwaliteit van die ook nog eens zeer informatieve gids van Quick Boys, nee, die halen ze ook in Scneveningen ieuwd w morgei O], ucn veel veiligere manier dan tirndui zenden landgeno ten is Wilfredo Suarez van uba naar de Verenigde Stalen uiige welt "'ii Indianapolis, 3000 kilomlu i noordelijk vun Miami, haalde en bijzondere bootvluchteling binnen. De roeier liet zich dooi zijn land uitzenden naar de we 'Idkampiocnschappcn. Kort na landing wandelde hij zijn ho I uit en was hij verdwenen. iisteren, op de eerste dag van de WK op Eagle Creek, was nog ploeggenoot Leonldes Sumes liep met zijn ziel onder zijn arm over het botenterreln. I lij moest een skiff lenen om toch een beetje te kunnen trainen. W Southampton, Alan Ball, heeft forse kri tiek geuit op het aankoopbeleid van enkele Engelse clubs. De voormalige international zette gisteren zijn vraagtekens hij de miljoenentransfers van clubs als Tottenham I lotspur, Liverpool en Everton. ,,l let is buiten pro porties." Volgens Ball winnen voortaan niet de best gecoachte ploegen, ar de clubs die hun zaakjes financieel hel beste voor elkaar hebben. „De manager die de este spelers kan kopen, wint de competitie. De clubs geven miljoenen uit, Niet om te win nen, maar om te overleven. Dat is niet goed voor het voetbal I lelaas voor Southampton breekt de koopwoede los als de club geen geld in kas heeft De afgelopen week gaven I ot tenham, E verton en Liverpool samen meer dan dertig miljoen 'gulden uit aan nieuwe spelers, I ottenham strikte Popes< u (PSV), Amokachl verliet Club Brugge voor Everton en Liver pool kocht Babh en Scales. tanley Franker in de W Volkskrant over de in- vloed van nieuw mate riaal in het vrouwentennis: „In het zwemmen verbeteren de dames nu de tijden van de heren uit de jaren veertig of vijftig. Wat moet er in die sport vooruitzijn gegaan? De zwemkleding? Het water? Doe me een lol. Hockeyster Ellen Kuipers in het Algemeen Dagblad: „Ik heb wel het talent, maar niet de mentaliteit die je moet heb ben om topsporter te zijn. Het is net als met smaak: je vindt een tijdje spruitjes heel erg lekker, maar dan moet er toch nodig wat anders op tafel komen. De scheidende NEC-voorzitter Henk van de Water in Voetbal International: „Voorzitterzijn van een profclub is al lang geen erebaan meer. Je wordt uit gescholden, er wor den beledigende teksten op de mu ren van het stadion geschilderd, je krijgt een kras over je au to, je wordt 's nachts uit je nest gebeld en je wordt bedreigd. Idem: „Wezijn begonnen met een paar sponsors, nu zijn er zo'n 130 ondernemers die geld in NEC steken. Af en toe vallen er een paar af, omdat ze een he kel aan elkaar hebben of een au tohandelaar heeft drie weken geen auto verkocht." Idem: „Ik ben al een paar keer bij de hoofdredactie en de chef-sport van De Gelderlander geweest. NEC heeft wat steun nodig, maar dat helpt geen zak. Ze blij ven drollen en rare vogels naar NEC sturen. Van die kwajongens kun je geen kwaliteit verwach ten. Berry van Aerie In Vrij Neder land: Van het elftal dat in 1988 de Europa Cup veroverde, ben ik misschien de enige die geen mil jonair is geworden. Toch heeft me dat nooit gehinderd. Wat zou ik in een Mercedes rijden als het ook in een Nissan kan, wat heb ik aan een huis met alle maal toeters en bellen?" Trainer Adri Koster in VN over Van Aerle: Kijk naar zijn hoofd. Die blik, hoe hij eruit ziet. Wat zie je? Een terriër, een winner." PSV-spits Luc Nilis in Nieuwe Re vu: „Een balans opmaken, tsja, dat zal toch niet na iedere wedstrijd moeten Een balans maak ik wel eens op als het kerstmis is. AC Milan-trainer Fabio Capel- lo in de Telegraaf: „De spelers dienen alle behaalde successen te vergeten. Het is de enige manier om gemotiveerd op jacht te gaan naar nieuwe FC Groningen-trainer Hans Westerhof in de Drents-Gro ningse Pers: „Ik ben liever een goed mens dan een goede trainer. Idem: „Ik laat me niet meer piepelen. VW-spits Gerald Si- bon in VI: „Je wordt in het be taalde voetbal op een podium geplaatst. Ik wil wel gewaardeerd worden als voetbal ler, maar voor mijn naasten vind ik het belangrijk dat ik de zelfde jongen blijf. Dat ze niet zeggen: 'Hij is een klootzak. Ik heb liever dat ze me eerst een aardige gozer vinden en dan pas een leuke speler. Tv-presentatrice Catherine Keyl in VI: „De charme van Gullit is dat hij over gevoel praat, dat doen maar weinig mannen. Idem: „Ik zie in voetbal een zekere schoonheid. En natuurlijk ben ik ook niet ongevoelig voor een paar mooie mannenbenen. Maar eerlijk gezegd zitten er niet zoveel echt mooie mannen in de voetballerij, valt wat tegen." Cambuur- trainer Fritz Kor- bach in Elf: „Op het moment dat ik met mijn spelers moet communice ren op een manier van: 'Meneer zou u. wanneer het u schikt, zo vriendelijk willen zijn het hoofd naar de linkerkant te richten op dat er wellicht een mogelijkheid is dat zich een medespeler aan dient die...Rot op!" Doelman Marco Ruwaard van Quick Boys 'in de v ij de 'w' in Katwijk I J denken ze dat de mooiste nog moet uitkomen. Morgenavond wordt e gepresenteerd: de presenta tiegids nieuwe stijl van de rege rend landskampioen bij de amateurvoetballers. Het blauw witte deel van Katwijk is er daarentegen van overtuigd dat mooiste al op de markt is verschenen. Afgelopen woens dag om precies te zijn. En dat het dan om de presentatiegids i Quick Boys gaat, behoeft geen betoog. Anders dan bij een simpele sportwedstrijd, valt bij dit soort gelegenheden de winnaar wat minder eenvoudig te bepalen. Feit is echter wel dat de twee toonaangevende zaterdageer steklassers dit seizoen voor het eerst ook op het vlak van de presentatiegidsen de strijd zijn aangegaan. En evenals dat ook op het voetbalveld het geval was - daarop vertoefde het oranje dec-l van Katwijk immers lange tijd in de schaduw van Quick Boys - heeft de 'w' ook op het vlaJk van presentatie een forse achterstand weg te werken. Want waar Katwijk pas de laatste jaren een voorzichtig be gin maakte met het officieel in schrift en foto presenteren van selectie, begeleiding, maar vooral de club, begaf Quick Boys zich al rond 1980 op dat toen nog gladde en vooral on bekende ijs. Een beginnetje dat nog het best onder de noemer 'eenvoudig' kan worden opge borgen. Een voorwoordje hier, een programmaatje daar, iets over de tegenstanders ertussen en natuurlijk: pasfoto's van de eigen spelers en wat bijbeho- rende teksten. 'Eenvoudig' dus. Maar daarbij dient wel onmiddellijk te wor den vermeld dat de supporters vereniging van Quick Boys toen in 1980 naar alle waarschijnlijk heid wel als eerste amateurclub in Nederland een dergelijke presentatiegids het levenslicht liet zien. Aric de Vreugd, de hui dige wedstrijdsecretaris van de blauwwitten die toen deel uit maakte van het bestuur van de supportersvereniging, houdt een slag om de arm als de voor- lopersrol van Quick Boys ter sprake komt. „Ik heb dat idee indertijd in het betaalde voetbal opgedaan. En zelf ken ik ook geen amateurclubs die toen al een presentatiegids maakten. Maar dat betekent natuurlijk niet dat we dus automatisch de eerste amateurclub waren die met een dergelijk blad kwam." Hoe dan ook: het uit het betaald voetbal afkomstige initiatief vond al snel navolging. I iet duurde niet lang of de meeste top-amateurclubs brachten elk seizoen weer hun eigen gids. En

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23