Vitesse legt loper uit voor Ajax: 5-0 FC Lisse 'verliest' derby met 2-2 Boogmans zet kroon op werk Publiek loopt weg met Agassi 12 SEPTEMBER 1994 15 Zo. hij wist genoeg. Een paar minuten voor het einde van lAjax-Vitesse (5-0) klapte Gigi Balestra zijn opschrijfboek je dicht. Voor de hulptrainer en hoofd-scout van AC Milan, gespecialiseerd in Champions League en Serie A, ~|heeft Ajax geen geheimen meer. Vijf keer zag hij de ,r>landskampioen, overmorgen de eerste tegenstander van "(Milan in poule D van de Champions League, aan het nwerk. Zijn eindrapport overlegt hij vandaag aan hoofd- 7 trainer Fabio Capello. dreigement ('We sturen een A- juniorenteam') kon de voetbal bond niet vermurwen. Uitein delijk bond Vitesse in, stuurde het vlaggeschip naar de hoofd stad, maar hield daarbij de leus van de sponsor ('Spaar energie') wel heel opzichtig in ere. Zo zag keeper Raymond van der Gouw, ondanks een gestaag oplopende achterstand, geen reden om de bal bij spelhervattingen of te rugspeelballen weer snel in het spel te brengen. Vitesse, dat het moest doen zonder Hans Gill- haus (disciplinair geschorst) en Glenn Helder (gepasseerd, viel na een half uur in voor de Kroaat Ante Mise), wilde lijf en leden sparen en slaagde met glans in die opzet. Al na drie minuten, toen Ar jan Vermeulen uit het veld werd gestuurd nadat hij Edgar Davids de doorgang hardhandig had belet, was Ajax-Vitesse geen wedstrijd meer. Exact zeven mi nuten bleef het elftal van Her- bert Neumann nog op de been, toen opende Frank de Boer, iet- vvat gelukkig, de score. Edward Sturing probeerde in zijn eigen strafschopgebied voor oprui ming te zorgen, maar schoot de bal tegen het lichaam van De Boer. Tot ieders verrassing ket ste de bal vervolgens het doel y [AMSTERDAM EDWIN STRUIS e)Wat hem was opgevallen? De onverzettelijkheid van verdedi- ger Michael Reiziger, de snel- npieid van O vermars, de aanval lende impulsen van het centrale duo Blind/Rijkaard en het com- Jbinatievermogen van Patrick n Kluivert in samenwerking met e(Jari Litmanen, zo liet de Italiaan via tolk Mino Raiola weten. Ro nald de Boer en Finidi George vielen volgens de Milanees wat -luit de toon. Maar wat hem vooral tegen viel was de minimale tegen stand die Vitesse gisteren bood in het uitverkochte Ajax-sta- dion. De Zuideuropeaan bad gehoopt op een hoogstaande en - voor Ajax - krachtenverslin- dende partij voetbal tussen twee Nederlandse (top)ploegen, maar het duel veranderde bin nen de kortste keren in een kat- en-muisspel. Als Balestra op de hoogte was jgeweest van de voorgeschiede nis van dit duel, had hij het een zijdige wedstrijdverloop kunnen voorspellen. De Arnhemmers, die morgen in de eerste ronde - van het UEFA-Cuptoenooi op Parma stuitten, bewogen de af gelopen weken hemel en aarde om de ontmoeting verplaatst te krijgen, maar de KNVB hield voet bij stuk. Zelfs een heus De klutsgoal werd twintig r Alphians spelen Europa Cup alphen aan den run Voor de softballers van ACS Alphians lijkt er geen eind te komen aan het seizoen. Terwijl de Alphians zich nog midden in een verbeten strijd bevinden met het Utrechtse Antillian Stars om het landskampioenschap, moeten de Alphe- naren zich ook nog voorbereiden op een reis aanstaande zater dag naar Frankrijk. Daar neemt de succesvolle ploeg van 21 tot en met 25 september deel aan het European Cup Men Tourna ment in La Force. Voordat de Alphenaren afreizen moet de nieu we landskampioen, Alphians of Antillian Stars, echter bekend zijn. De KNBSB zoekt nu, bij een 2-1 stand in de best-of-five in het voordeel van de iftrechtenaren, verwoed naar een geschikt neutraal terrein met lichtmasten, waar de twee kampioenskan didaten nog deze week in de avonduren kunnen uitmaken wie de sterkste is. Tamminga evenaart nationaal record Groningen - Christian Tamminga verkeert in hoger sferen. De Al- phenaar evenaarde gisteren tijdens de finale van dó clubkam pioenschappen atletiek in Groningen het Nederlands record polsstokhoogspringen. De 20-jarige atleet, die uitkomt voor Haag Atletiek, wipte over 5,50, even hoog als clubgenoot Chris Leeuwenburg acht jaar geleden in het Belgische Hechtel. „Ik had twee nieuwe en zwaardere stokken bij me", aldus Tamminga. die daarmee aan geeft hoe afhankelijk hij is van zijn materiaal. „Maar die zijn eigenlijk ook al weer te licht. 5,60 miste ik maar net. Met nog zwaardere stokken kan ik misschien nog wel ho ger." Lichte blessures Litmanen en Kluivert Amsterdam De selectie van Ajax voor de Champions League wedstrijd tegen AC Milan, overmorgen in het Olympisch Sta dion. telt zestien spelers. Drie spelers ontbreken op het Amster damse appèl. Verdediger Sonny Silooy revalideert van een knie operatie. Tarik Oulida is vanwege een enkelblessure niet op tijd fit en ook aanwinst Winston Bogarde sukkelt met zijn enkel. De blessures die Jari Litmanen en Patrick Kluivert gisteren opliepen, vallen mee. Litmanen kreeg een tik op zijn enkel, Kluivert een trap op zijn wreef. Beiden haalden het einde van de wedstrijd niet. De verwachting is dat het tweetal woensdag inzetbaar is. Finidi George is helemaal hersteld van een malaria-aanval. Ajax is sinds vanochtend in trainingskamp in F.gmond aan Zee. Coaches willen uitleg scheidsrechters Amsterdam Scheidsrechters moeten verantwoording afleggen voor hun daden. Ook tegenover de trainers en de pers, vinden de coaches in het betaalde voetbal. Louis van Gaal, trainer van Ajax en voorzitter van de belangenvereniging van trainers, bracht het standpunt gisteren naar buiten na Ajax-Vitesse. Van Gaal redeneerde dat in elke wedstrijd drie partijen meedoen. Ploeg X. team Y en het arbitrale trio. Van Gaal: „Iaat ze maar op de persconferentie komen en uitleg geven over dubieuze geval len.'' Het gebeurt steeds vaker dat de trainers uitgebreid de tijd nemen om arbitrale beslissingen aan te vallen of in elk geval aan te stippen. Arbiter Jol was gisteren uitgenodigd, maar verscheen niet. Jol liet weten wel voor televisie of radio te willen optreden, maar niet voor de schrijvende pers. Zijn absentie was best be grijpelijk. Aan zijn beslissing Vitesse-speler Vermeulen de rode kaart te geven, viel niets toe te voegen. Aan zijn overige beslui ten eigenlijk ook niet. En dan nog. welke scheidsrechter geeft eventuele fouten openlijk toe op een moment dat TV-beelden nog niet eens zijn uitgezonden? Morgen acht duels om LD-Cup leiden - In de strijd om de LD-Cup worden er morgenavond acht (uitgestelde) wedstrijden gespeeld. Het betreft wedstrijden uit de eerste ronde. Om 18.30 uur wordt er afgetrapt, uitgezonderd KRV-Docos. Het programma is: Oegstgeest - Teylingen. KRV - Docos (19.30 uur). Kickers - RCL, Kagia - FC Lisse zondag. Meer burg - Voorschoten, Abbenes - ASC. Alphia - Altior, De Sleutels - LSW. Bij de vrouwen treffen Docos en Katwijk elkaar. nuten later gevolgd door een treffer uit het boekje. De sterk spelende Michael Reiziger haal de de achterlijn, zette hard voor. waarna Patrick Kluivert bij de eerste paal de bal intikte. Doel punt nummer dpe kwam op bijna identieke wijze tot stand, maar met andere hoofdrolspe lers. Nu was Mare Overmars op links iedereen te snel af en liep Finidi George de voorzet bin- In de gezapige tweede helft hoefde het thuispubliek maar twee keer te juichen. In de 70ste minuut schoot Frank Rijkaard de bal keihard achter Van der Gouw, vijf minuten voor tijd vij zelde invaller Peter van Vossen zijn zelfvertrouwen wat op. Van der Gouw kreeg een schot van Danny Blind niet onder contro le, waarna de andere Zeeuw toesloeg. De Vitesse-verdedi- ging stond erbij en keek ernaar en vond hel allemaal prima. Ajax-trainer Louis van Gaal wilde niet op de wedstrijd tegen AC Milan vooruit lopen. Hij maakte zijn elftal een compli ment voor de geconcentreerde wijze waarop het Vitesse tege moet trad. „Dat is knap met een wedstrijd tegen Milan in het vooruitzicht. Verder ben ik blij dat ik over een fitte selectie be schik. Het gebrek aan fitte bui tenspelers heeft ons de laatste twee jaar opgebroken in de Eu ropa Cup." Ajax: Van der Sar; Reiziger. Blind, Rijk aard, Frank de Boer, Ronald de Boer. Uimanen. Davids; George (60 Van Vossen), Kluivert (46. Seedorf). Over- Jeroen Boogmans pakte zijn eerste grote prijs in Leiden: de Masters-titel. De speler leiden rob v Hij won al aardig wat prijzen in de Leidse regio. En eigenlijk vindt iedereen hem in het district de meest complete en constante tennisser. Maar toch ontbrak er nog een kroon op het werk van leroen Boogmans. Met de Masters-titel die hij gisteren op het park van Unicum veroverde, kan hij nu thuiskomen. Thuiskomen kon hij natuurlijk toch wel, met kampioenschappen van Lisse en Zee en Duin op zak. Maar Boogmans wilde zo graag ook eens de beste zijn in een evene ment als de districtskampioenschappen of de Masters. Op de 'districts' werd hij in het begin van de zomer in de eindstrijd gena deloos en sensationeel afgeserveerd door Jasper de Regt. „Dat gebeurt me dus niet meer", zei hij in het programmaboekje van de LD-Masters. Dit keer was hij aai» de Haarlemmertrekvaart inderdaad tot de laatste bal messcherp en geconcentreerd. Gertjan Egberink ondervond dat in de eindstrijd: 6-3, 6-4. „Een mooie afsluiting van het seizoen", lachte de kampioen. ,,Het geeft voldoening, want op dit toernooi wa ren veel spelers kanshebber voor de titel." Boogmans (22) kwam ruim twee jaar gele den uit Drente naar Leiden om fysiothera pie te studeren. Hij werd lid van Zee en Duin in Katwijk en zou snel naam maken. omdat hij op De leidse Hout zijn clubge noot Jan Willem Lugthart in de finale ver sloeg. En zo'n overwinning telde in het Leidse circuit, waar Lugthart toen nog een oog in het land der blinden was. Vanwege een rugblessure plaatste 'Boogie' zich vorig seizoen pas op het laatste moment voor de Masters. Hij was al blij er bij te zijn. In de halve finale kwam hij tegenover Mark Fleischeuer te staan. Dat duel verloor hij. Gisteren stond hij weer in de halve eindstrijd tegenover de Voorscho tenaar. Nu was het de beurt aan Boogmans, die twee keer de tiebreak won tegen de llntahaiHtoi van De Metselaars 7-6 I 6 (0). De kruisfinales moesten vanwege de vele regenval van zaterdag op de finaledag wor den afgewerkt. Martin Verkerk en Gertjan Egberink vochten ook om een plaats in de eindstrijd. Egberink was voor Verkerk een 'grote' en een 'onbekende'. Maar dat is de nonchalante Voorschotenaar eigenlijk voor iedereen. Zijn vorm is moeilijk meetbaar en hij kan enorm pieken, zoals hij afgelopen week op het slottoemooi liet zien. Het 15- jarige Alphense talent werd in drie sets aan de kant gezet: 4-6, 6-2, 6-2. Na dat duel spoedde Egberink zich naar zijn hockeyma ten. Met eersteklasser Forescate moest hij de derby tegen LOHC spelen en de tennis ser is in het Voorschotense team als mid mid de spil om wie het draait. „De afspraak is dat ik alle competitiewedstrijden speel bij Forescate totdat in april de tetiniscompeti tie begint. Tijdens de Masters liep ik dus een risico", aldus Egberink. die de derby met Forescate won. Omdat het speelschema van de Masters vanwege zaterdag toch al een chaos was (veel finales worden pas komende week ge speeld) kon een uitgestelde eindstrijd er ook nog wel bij. En dus kwam Egberink pas om 16.30 uur Boogmans partij geven. Met dus een driesetter en een volledig hockey- duel al in de benen. Het werd toch nog een aantrekkelijke en goed bezochte finale. Ondanks de vermoei enissen speelde de 23-jarige topper van De leidse Hout in de eindstrijd meer dan l»e- hoorlijk. Maar in de rally was hij vaak te ontstuimig, te gehaast en was zijn voorbe- reiding op een slag te onzorgvuldig. De ver schillen in de partij waren niet aanzienlijk, maar Boogmans kon steeds wachten op de ongeduldige klap van Egberink. die tussen de bedrijven door overigens veelvuldig strooide met extraatjes die het publiek ver maakten Het spel van BUOUIUUI straalde iets meer rust en beleid uit dan dat van Eg berink. „En toch", zei de verliezer na af loop, „had ik dit potje gewonnen als ik fit was geweest." Boogmans hoorde het aan en dacht er het zijne van. Een gelijkspel heeft soms de uit werking van een nederlaag. Bij FC Lisse zaten ze na de teleur stellend verlopen thuiswedstrijd tegen Rijnsburgse Boys (2-2) ontgoocheld in de kleedkamer. Na de flater bij Quick Boys (4-1) wilde de ploeg de zaken in ei gen huis rechtzetten. Maar ook in de tweede derby moest de ambitieuze zaterdagtopper al weer puntverlies noteren. Eigenlijk verloor FC Lisse za terdag een beetje. Met 2-2. Want al veroverde de ploeg van Mark Wotte het eerste competi tiepuntje op Ter Specke, de blijdschap was ver te zoeken bij trainer en spelers. „De stem ming in de kleedkamer is be drukt. De jongens zijn enorm teleurgesteld", aldus Wotte een kwartier na de wedstrijd. En bij die 'jóngens' rekende hij zich zelf ook uiteraard. „Ik denk dat Rijnsburg blijer is met dit puntje dan wij." Zijn collega Rob Kiebert knikte voorzichtig van 'ja'. Een waslijst aan blessu res, niet geweldig spelen en dan een puntje uit bij Lisse halen. Ach, dat kan slechter, dacht de oefenmeester na de eerste wed strijd voor zijn team. spreken over het eigen spel. het resultaat en al helemaal niet over de scheidsrechter. In alle drie gevallen was dat teracht. Want: de ploeg speelt nog niet lekker; er had meer in gezeten; en de arbiter benadeelde de thuisploeg. Arbiter Gremmen deed heel belangrijk in het veld. maar als het nodig was. stond hij er niet. Hij was er steeds als de kippen bij om de twee opgewonden trainers verbaal tot de orde te roepen langs de kant. Als er bin nen de lijnen door de voetbal lers werd gezondigd, gaf hij niet thuis. Misschien nad de KNVB bij die nieuwe regels ook meteen nieuwe fluitisten moe ten leveren, want zo schiet het niet op. Als Arjan Heemskerk na een grove charge op F.rwin Hermes geel krijgt en kort daarop Mark Ens van een vrije doortocht af houdt door zijn shirt bijkans van zijn lijf te scheuren, dan is dat minimaal opnieuw geel en dus rood. Zelfs de trainer van Rijnsburg zag dat zo. ..Dat was geel en dus rood", zei Kiebert objectief. Gremmen volstond met een vrije trap buiten de 'zestien', terwijl iedereen de overtreding er binnen had ge zien en - dat was nog veel curi euzer - hij verleende Heems kerk gratie. Wat hebben die re gels voor zin als de scheidsrech ters ze niet toepassen? Bij een ander geval hield (iremmen weer alles op zak, in clusief zijn ogen. René Ras werd binnen de lijnen gevloerd door Martin den Haan en de man in het zwart wuifde het gevalletje weg alsof er niets was gebeurd. Bij Lisse waren ze ziedend en na afloop werd het puntverlies dan ook grotendeels opgedragen aan de leidsman. Dat was niet helemaal terecht en dat begreep Wotte ook wel. „We spelen zelf ook nog niet best en hanteren om die reden te veel de lange bal. Dit is niet het spel dat ik voorsta, maar op dit moment lopen de combina ties nog niet. Straks als Peter Wubben (nu ziek, red.) en Jelle Visser (morgen maakt hij zijn rentree in een oefenduel, red.) terug zijn. hopen we meer voet bal te brengen." Omdat Lisse opportunistisch te werk ging en Rijnsburg veel vuldig achteruit, moest, ont stond er een niet al te hoog staande derby met weinig leuke acties voor het doel. Want Rijnsburg heerste in de verdedi ging en de thuisclub legde te weinig creativiteit aan de dag. De amusementswaarde werd hoog gehouden door de span ning en de soms oplaaiende emoties. De gasten uit het bloemen- dorp kwamen heel gelukkig op 0-1 na negen minuten. Emiel Wajer wilde een diepe bal weg- koppen, maar gleed opeens on deruit (Wotte: ..Een goede voet baller glijdt niet onderuit.") en Jeffrey Van Driel omspeelde keeper Marijn Mokveld. Het is al het tweede seizoen voor Van Driel in Rijnsburg, maar door een slepende heupblessure maakte de ex-speler van Sparta 2 nu pas zijn competitiedebuut. Met meteen een goal dus. I jsse ging in de achtervolging en pas een klein uur later kwam de gelijkmaker via Bert van Duyvenbodé. die de rebound van Leon van der Zwet oppikte. De ban leek gebroken en ook de tot dan toe onzichtbare Erwin Hermes begon zich nu te roe ren. Toen de verder degelijk spelende Menno Vaartjes hem een halve seconde uit het oog verloor was het meteen raak. 1 lermes, ooit nog in de spits bij Rijnsburgse Boys, ging alleen op keeper Hans Schot af en scoor de 2-1. Een Rijnsburg-supporter René Ras doet kreeg er pijn van aan de ogen: ..Dit soort ballen gingen in zijn Rijnsburg-tijd altijd net naast", riep hij ontzet. Ri]nshwrg leek even di kluts kwijt en zette alle zeilen bij om een 3-1 achterstand te voorko men. De b«v.oekers kwamen nauwelijks nog aan de overkant, maar één keer bleek voldoende. André Hordijk, de linksbenige middenvelder die van (apelle kwam. legde vanaf 25 meter aan voor een vrije trap en krulde de bal over de muur in het doel. Het leer ketste via de lat tegen de touwen en Mokveld stond als versteend: 2-2. Een wereld goal die bepaald niet paste in het beeld van de rommelige wedstrijd, maar daar maalde geen Rijnsburger om. FC IJsse Mokveld; John Vermeulen. Tolman. Spruyt, Wajer (Uiohan); Ras. Van aer Zwet, Bunt; Ens, Van Duyven- bode. Hermes Rijnsburgse Boys: Schot; Vaartjes. Arjan Heemskerk. Dick Heemskerk, Den Haan; Buis (Faber), Hordijk. Roos. Kamper veen 'De Ruijter); Van Duyn, Van Driel Drie jaar geleden werd Andre Agassi door hel Newyorkse pu bliek weggehoond van Flushing Meadow. Hij was een punker uit Las Vegas en het was het jaar van JG Superstar, limmy Con Gisteren werd hij door de 21.(Kil fans als een halfgod toe gejuicht. Hij had de US Open 1994 gered. Hij was de nieuwe Jimmy ('.onnors, de held van de yuppies en van Madison Aven- iir. nat hart van de rat lame in dustrie. „We're mad about you", zongen de Newvorkers op de tune van de gelijknamige IV eerie, waarin \g.«ss. lang geleden een gastrol ver tolkte. Agassi, de rocktenni.vser uit las Vegas, won gisteren de US Open 1994. Hij versloeg Mi chael Stich in de finale in 1 uur en minuten 6-1 7-6(5) 1 Hij zakte dooi de knieén op het centre court, rende op de hielen gezeten door de fotografen naar Brooke Shields, zijn vriendin in de spelersbox. Hel was zijn tweede Stand Slem tftd na Wimbledon 1992. Hij werd de eerste ongeplaatste speler sinds Fred Stolle (1966) en Mal An derson (1957) die de US Open op zijn naam bracht. Toeval of iiiri deeante k.-« i dal on geplaatste speler de finale be reikte, was in 1930 door Frank Shields, ile grootvader van Brooke Shields. Voor Agassi betekende de US t )pan 1981 hal boogmaan van zijn comeback als tennisser. De scheiding met Nick Bollettieri na tien jaar, na 'Wimbledon 1968, betatande de wbooiti van de nieuwe Agassi. Hij werd gedwongen na te denken over het tennis, zijn loopbaan en toekomst. Hij liet zich opereren aan de rechter jk»Is, ging in psy (hotherapie en trok Brad Gil iH'rt, op de US Open afwezig door een blessure aan de maag spier, aan als coach. „Brad heeft in zijn loophaan veel wedstrij den gewonnen, die hij niet mocht winnen", aldus Agassi „Ik heb veel wedstrijden verlo ren, die ik niet mocht verlie- Hij offerde de donuts en ta co's op voor de pasta en salades en trainde harder dan ooit. „Ik ben de showman, de entertai ner die nooit traint maar wel bij m. i tonald't eet, in i f»iiswood party's afloopt en achter de lek kere meiden aanzit. Dat is mijn imago. Weinigen weten hoe hard ik train. Dat doet soms pijn", zei hij in de aanloop naar de US Open. Hij maakte zijn rentree eind februari in Scolts dale, Arizona en won dat toer Die zege droeg hij op aan zijn vriendin Cynthia Burke, die op vakantie in Scottsdale in die week overleed aan de gevolgen van een auto ongeluk Zij deed zijn make up en haar voor IV- cotnmercials en fotosessies. ji.mi dood was ma won ba vestiging van het keerpunt in mijn leven", zei hij. „Sindsdien hen ik serieuzer. Ik speel tennis mijn vader of Bollettieri. Niet meer voor het publiek of voor de media." Op de IJS Open 1994 was hij voor de eerste keer in zeven jaar niet geplaatst. Hij had een zwa re loting en versloeg op weg naar de titel vijf geplaatste spe Iers: Ferreira (12). Chang (6), Muster (13). Martin (9) en Stich (4). Maar Agassi was nooit een type dat zich stoorde aan plaat - smgslijsten. Hij kwam naar New York met de overwinning op hardcourt op de Canadian Open in Toronto in het achter hoofd en met veertien dagen ammunitie. „Ik wil dit toer nooi", zei hij bij zijn entree en niemand lachte. Agassi werd se rieus genomen. De las Vegas-kid in de vorm loze zwarte broek, met de zwar te pet, de zwarte sokken en zwartwitte schoenen raakte met de dag meer in de ban van de Grand Slarn. „Sinds Wimbledon 1992 ben ik niet zo opgewon den meer geweest", zei hij op Super Saturday na zijn winst in de halve finale op Todd Martin: 6-3 4-6 6-2 6 3. „Ik krijg het ge voel dat dit Stadium Court van mij is. De faas zijn op mijn hand." „The guy is een superstar", zei Martin. „Hij draagule idioo tste kleren op de IV. maakt de vreselijkste commercials, maar <le mensen zijn gek op hem. Hij is belachelijk populair en toch slaagt hij er in één van de jon gens te blijven in het cirtruit. Andre is geen kwaaie goser."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15