UIT Van luchtvaart tot kastelen 'Goed dat er zeuren zijn, anders verandert er niks' "1 i Kanker vraagt niet hoe oudje bent MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 'Dossier Weerwerkvijfjaar strijd tegen onrecht in beeld Nederland heet een rechtsstaat te zijn, desondanks lo pen er in dit land tal van mensen rond die zich om de een of andere reden danig in hun rechtsgevoel voelen aangetast. Maar lang niet iedereen kan het emotioneel en financieel opbrengen een traject van slepende pro cedures af te leggen als reactie op een onheuse behan deling. I)e makers van Dossier Weerwerk volgen al vijf jaar de minderheid van lastpakken, die er desnoods ja ren strijd voor over hebben om hun gelijk te halen. De onderste steen zal bij hen hoe dan ook bovenkomen, hoeveel macht de gewraakte tegenpartij ook vertegen woordigt en hoe groot ook het risico om voorgoed door de maatschappij uitgekotst te worden. Wij hebben mensen in beeld gebracht, van wie je kunt zeggen dat ze winners en tegelijkertijd losers zijn", zegt Henk Baard, de hoofdredacteur van het RVU-programma. „Aan hun conflict hielden ze zo veel littekens over dat de uiteindelijke erkenning niet meer dan een pleister op de wonde was." en research. Ik ben nu al twee jaar met een bepaalde zaak be zig. De man om wie het gaat. durft nog niet. Mocht hij z'n toestemming alsnog geven, dan volgt de reconstructie van een enorm schandaal. Maar we ending als de Dossier Weerwerk. Oftewel vijf jaar strijd tegen al dan niet ver meend onrecht in beeld. Met grote ongenoegen van het in dividu over Kafkaiaans aan doende overheidsbureaucratie en wantoestanden op de werk vloer. vastgelegd op film. Als erd inger >erd, eer i de velen i - Wiln i de eks i opge lat schappelijk mislukte omdat de BV1hem had gescreend als ie mand met een communisti sche achtergrond. Wilman vecht al jaren voor eerherstel, l in zo werd ook de kwestie Ton Theunis gevolgd, een gevun- genbewaarder die besloot zijn mond open te doen over kwa lijke zaken in de Bijlmerbajes. Hij verhaalde van liet drank en drugsmisbruik van gedeti neerden. fin Theunis deed ook een hoekje open over de be waarders, die alles naar binnen hadden gesmokkeld. Het ge volg van zijn openhartigheid: Theunis werd bedreigd door de gevangenen: voor zijn colle ga's werd hij een outcast, fin nu, drie jaar na uitzending van de aflevering, zit Theunis nog altijd thuis. Van werken zal het vermoedelijk niet meer komen. Volgens een typisch Neder landse wijsheid duurt eerlijk heid het langst, maar de prijs die ervoor betaald wordt kan soms hoog zijn. „Het gaat meestal om mensen die door hun omgeving zeuren worden gevonden, notoire querulan ten. fir zijn wel artikelen over dit type mensen verschenen, in Amerika worden ze klokkelui- ders genoemd. Onderzoekers zeggen: ze zijn zo laslig dal je ze niet eens als collega wilt hebben. Maar godzijdank zijn ze er, want zouden ze er niet zijn. dan veranderde er nooit wat in de maatschappij." Voor deze uitspraak tekent Wim Beijderwellen. Met Jan van der Zanden en firik Ditour vormt hij de maatschap On Air TV, <ii«- In opdracht vén RVU liducatieve Omroep Dos sier Weerwerk vervaardigt. Voor alle duidelijkheid: de lie ren maken ieder afzonderlijk luin afleveringen. „Het is een verschrikkelijk arbeidsintensie ve serie", zegt Beijderwellen. „In een aflevering zit veel tijd ïsde de hoofdpersoon niet wil, dan houdt het op." Zaak-Wind Dossier Weeru dagavond het met de zaak-Wind. Het betreft senpaar dat jaren naar ieders tevredenheid als opvanggezin voor pleegkinderen fungeerde. Het kalme gezinsleven in hui ze-Wind onderging een radica le verandering, nadat een maatschappelijk werkster het advies had uitgebracht een pleegkind van twee in een in richting op te nemen, fien tijd perk vol juridische haarkloverij brak vervolgens aan. Gesteund door zijn echtgenote leverde Jan Wind slag met kinderbe schermers, hulpverleners en kinderrechters. De familie moest fors voor hun zaak dok ken. Het materiële offer be droeg 50.000 gulden aan advo- caatkosten. fin de morele scha de bestond onder meer uit het door een kinderpsychiater uit gesproken vermoeden dat de pleegvader zich wellicht schul dig had gemaakt aan seksueel misbruik. „Misstanden in de samenle ving signaleren we op een spe ciale manier", aldus Wim Beij derwellen. de maker van onder meer deze aflevering. „We gaan altijd uit van de man of vrouw die nou eens niet denkt: die strijd valt niet te winnen'. Zeg maar het type dat zegt: ja. verdorie, maar dat pik ik niet." Dossier Weerwerk is voortge komen uit de RVtJ-serie Wer ken aan werk. laatstgenoemde reeks bood de makers qua op zet niet voldoende mogelijkhe den om kritische voetnoten bij de beelden te plaatsen. Beij derwellen: „Om dat probleem te ondervangen hebben we be sloten een aparte programma- serie te ontwerpen. In de eerste jaren sneden we alleen maar onderwerpen aan over mensen die in opstand kwamen tegen heersende toestanden op de werkvloer. Zo is er bijvoorbeeld 'aandacht besteed aan iemand bij Shell die het niet eens was met het destijds gevoerde be leid in relatie tot Zuid-Afrika. fin die acties organiseerde bin nen het bedrijf en die jaren en jaren probeerde vol te hou den.'' filke aflevering is een recon structie van een procedure, die zo niet afgerond dan toch in elk geval in een stadium van af ronding verkeert. De dossier stukken dienen daarbij als lei draad van het programma. In Dossier Weerwerk wordt overi gens niet alleen maar melding gemaakt van de kleine man of vrouw, die met succes de zo veel machtiger tegenpartij juri disch onderuit heeft gehaald. Beijderwellen: „Maar ook als het slecht is afgelopen voor de hoofdpersoon, kan hij toch zeggen: 'voor mij is het heel belangrijk geweest dat ik mijn recht neb gezocht, ik kan me in elk geval recht in de spiegel aankijken'. In zo'n uitzending kan zo'n persoon achteraf la ten zien wat-ie allemaal heeft doorgemaakt, fien soort defini tieve afrekening met het verle den.'' Weinig medewerking Veel medewerking van door hoofdpersonen gedaagde on dernemers en autoriteiten on dervinden de makers van Dos sier Weerwerk niet. Het stand punt van de tegenpartij wordt in de regel vertolkt door een commentaarstem aan de hand van de beschikbare dossier stukken. „Die zijn openbaar", benadrukt hoofdredacteur Henk Baard. ..ai is dat natuur lijk een andere openbaarheid dan dat een zaak met alle ins en outs op TV komt. Want dan komt alles op straat te liggen." RVU Educatieve Omroep wordt meer dan eens benaderd door advocaten van onderne mers, die uitzending van hun geschil proberen te voorko men. „Maar", ^egt hoofdre dacteur Baard, „we bezwijken niet voor het dreigement van een proces. We lopen namelijk geen enkel risico, omdat we ons op de dossierstukken base- In de afgelopen vijf jaar is het eenmaal voorgekomen dat van uitzending moest worden afgezien. Het betrof een zaak waar Wim Beijderwellen was ingedoken, „fien week voor de draaidagen werd de hoofdper soon bedreigd. Ik had aan die zaak een half jaar gewerkt, het script gemaakt en de draaida gen gepland, fin dat alles kon ik weggooien." Hoofdredacteur Henk Baard: „De dreigementen moesten we wel serieus nemen. Bij deze story was de onderwereld be trokken. fir was al eerder met wapens gezwaaid en geslagen. Als er fysiek geweld dreigt, en dat was in dit geval dus duide lijk. houdt het ook voor ons op om hoogstaande journalistieke principes na te jagen." ('Dossier Weerwerk', Neder land 3, dinsdagavond om 20.55 uur) De arts Jan Wind, dinsdagavond hoofdpersoon in 'Dossier Weerwerk'. EMS gespecialiseerd in commerciële documentaires r beroemde kastelen in Europa wist Okkerse te slijten aan 'Discovery Channel'. Op de foto het kasteel 'Oxborough Hall' in Norfolk. De tijden dat omroepen voor het maken van radio- en te levisieprogramma's alles zelf in handen hielden, zijn al lang vervlogen. Steeds vaker doen de omroepen een be roep op bedrijven die een specialisatie in huis hebben. Een verhaal over het Hilversums televisie-produktiebe- drijf European Media Support. gramma's die je verkoopt bewa ken." De zesdelige serie Tycoons I over topmanagers van grote be drijven was in 1989 het eerste wapenfeit van European Media Support. Veronica zond de serie in Nederland uit. Daarna volg den onder meer de luchtvaart serie Skybound (Veronica), de documentaire over China, Awa kening Giant (EO) en Great Castles of Europe I en II (Disco ver)' Channel) een serie docu mentaires over beroemde kas telen. Ton Okkerse legt zich met zijn produktiebedrijf vooral toe op de commerciële documen taires. Zijn documentaires wor den niet alleen op TV uitgezon den, maar ook op koopvideo uitgebracht. Dë tien vaste me dewerkers en een handvol free lancers maken gemiddeld acht uur televisie per jaar. „Dat lijkt misschien heel weinig, maar de programma's die wij maken zijn erg arbeidsintensief. In een se rie als Skybound zitten veertien manjaren arbeid. Ach, vergele ken met The Trials of Life van David Attenborough is dat nog niks. Daar zitten wel dertig manjaren in", vertelt Okkerse. Wat de produkties van EMS zo arbeidsintensief maakt illu streert een serie als Tycoons II. Voor deze cyclus portretteerde het bedrijf onder andere Philip Knight van Nike. „We nemen geen genoegen met één inter viewtje tussen twee vergaderin gen door. Als Knight bereid is mee te werken aan de serie, zijn wij bereid om de hele wereld over te reizen. Het gebeurde re gelmatig dat hij belde naar ons kantoor met de mededeling dat we de volgende dag welkom waren voor een interview in Australië." Huisleverancier „Wij moeten onze opdrachten uit het buitenland krijgen en kunnen dan bij een Nederland- igenlijk wilde televi- I sieproducentTon Ok- kerse helemaal geen programma's gaan maken toen hij Veronica verliet om een ei gen bedrijfje te beginnen. Het voormalig hoofd bureau pro grammazaken van de omroep merkte begin jaren tachtig door zijn veelvuldigde bezoeken aan internationale beurzen dat tele visie goede handel was. Daar lag zijn toekomst, fien eigen be middelingsbureau. Program ma's kopen en op de internatio nale markt verkopen. De boer op met TV-programma's. In 1988 was zijn bedrijf European Media Support in Hilversum een feit. „Ik zag veel te veel mooie programma's na één uitzending op de plank verdwijnen. Aan een programma als Nederlan ders Overzee is jaren gewerkt. Het wordt op een zekere dag uitgezonden, er kijken een paar honderdduizend mensen naar en het is voorbij. Jaren werk komt in de kast terecht en er ge beurt niets meer mee. Dood zonde. Een goed boek lees je toch ook meer keren." Ton Ok- zag met de komst van itallen telev tions en uren extra zendtijd het bekende gat in de markt. Waar om zouden Amerikanen, Engel sen, Fransen of Australiërs niet naar goede programma's uit Nederland willen kijken? Het ging in het begin allemaal wat lastiger dan Okkerse ver wachtte. „Niemand wilde de programma's waar ik de distri butierechten over had. Het was teveel dertien in een dozijn, ze hadden geen internationale waarde." De stap om dan toch maar zelf programma's te gaan toen snel gemaakt. „Zo kun je zelf de kwaliteit van de pro- se omroep het laatste stukje fi nanciering halen." Zo is EMS voor Discovery Channel zo'n beetje de huisleverancier ge worden. Skybound draait vooral dankzij dat commerciële docu mentairekanaal inmiddels in negentig landen. Van Australië tot Zuid-Afrika. „Het was een hele klus om voor Discovery Channel aan de slag te kiinnen. Ik ben wel tach tig keer bij ze langs geweest met allerlei programmavoorstellen. In 1990 gaven ze me het voor deel van de twijfel en kon ik de luchtvaartserie Skybound leve ren. Er wordt veel kritischer naar je produkt gekeken dan hier in Nederland. Er zijn in het produktieproces wel tien mo menten waarop verschillende mensen bepalen of het goed is wat je maakt. Als je het eindpro- dukt laat zien, zitten er wel 140 mensen in de zaal. Het hele be drijf komt kijken en als het goed is krijg je een staande ovatie. Dat is in Nederland ondenk baar. Hier laat je het program ma even tussen neus en lippen door zien aan een hoofd van Zes patiënten vertellen in film openhartig over hun ziekte hilversum. susanne v Als Sonja Brusse hoofdpijn heeft, slaat de schrik haar om het hart. De echtgenote van ac teur Kees Brusse krijgt direct visioenen over kanker. Twee •jaar lang stond haar leven dag in dag uit in het teken van de ziekte. Na een zware operatie en drie chemokuren is de eier stokkanker bij haar bedwon gen. maar de angst om de ziek te weer te krijgen is er voortdu rend. „Bij ieder pijntje dat ik voel moet ik mezelf bij elkaar grabbelen en zeggen 'je hebt griepje' Sonja Baisse veneltin de TROS-film, Kanker vraagt niet hoe oud je bent, uitgebreid en openhartig over haar ziekte proces. De film van John Kraakman kwam tot stand in samenwerking met de Neder landse Kankerbestrijding/Ko ningin WUhelmina Fonds, die komende week haar nationale collecte houdt. In de film pra ten zes (ex-)kankerpatiënten over hun strijd tegen kanker. Jonge en oude mensen, gene zen en opgegeven patiënten en mensen die nog midden in het gevecht tegen kanker zitten. De verhalen in de film worden rechttoe rechtaan verteld, zon der franje. Het zijn optimistische verha len van patiënten die soms we ten dat hun ziekte ongeneeslijk is. Zo is beeldhouwer Niek lonk (66) opgegeven toen bij hem kortgeleden prostaatkanker werd geconstateerd. Medicij nen konden het ziekteproces wel vertragen met een half jaar, maar genezing is niet meer mogelijk. Niek heeft zich met het lot kunnen verzoenen. „Mijn oeuvre is afgerond. Dit is het. Dat geeft een gevoel van bevrijding." In de film komen ook kinde ren aan het woord die in hun jonge leven al verschillende zware behandelingen achter de rug hebben. Bij de 6-jarige Ag nes Auwerda werd een jaar ge leden een hersentumor van constateerd. Na een operatie en zware bestralingen is de tu mor nu nog maar een 'spelde- knopje'. Het gezin leeft sinds de ziekte van Agnes bij de dag. „Je denkt niet meer vijf of tien jaar vooruit", vertelt haar moe der. GESPROKEN Actrice Susan Sa- f randon in Humo: „Eerlijk gezegd sta ik liever op de planken dan voor de c amera. In het theater heb je echt een relatie met de mensen. Het verschil tussen film en theater is als het verschil tussen masturberen en vrijen." idem: „Ik ben boven de veertig en er zijn gewoon heel weinig seksu eel attractieve rollen voor vrou- wen van boven de veertig. Ter- wijl de mannen van onze leef tijd altijd jongere tegenspeel- i sters hebben, en zelfs als hun ballen op de grond hangen nog het stempel sexy krijgen opge plakt. Dat is nu eenmaal zo." Whitney Houston in Veroni- „Ik ben en ik heb een man die van me houdt. Hoe ik dat weet? Ik geef hem alle redenen om niets bui ten de deur te zoeken." Gert-Jan Dröge in VARA TV- Magazine: „Ik ben niet leuk. Nou ja, per ongeluk weieens, als ik er niet over nadenk. Als ik het bewust moet doen, is het meteen ver schrikkelijk." Gerard Cox in TV-Studio: „Het feit dat ik er nog steeds ben, dat moet toch wel beteke nen dat ik hartstikke goed ben. Aan mijn imago kan niets meer verprutst worden. Ik ben zo langzamerhand onkwetsbaar." Acteur Peter I i Vero- een afdeling en krijg je te horen dat het mooi gefilmd is." Tot zijn teleurstelling hoorde hij zelfs vaak helemaal niets. Ton Okkerse wil de omzet van zijn produktiebedrijf uitbreiden van acht uur.naar 12 tot 15 uur televisie per jaar. „Er is steeds meer vraag naar het soort pro gramma's dat wij maken en het is voor ons te riskant om maar één serie in produktie te heb ben." De komende jaren dreigt er voor EMS nog geen gevaar. Het bedrijf werkt momenteel aan een HDTV-produkie voor onder meer de TROS en TV Plus over de ballonvaart die Henk Brink rond de wereld gaat ma ken. Skybound II is in produktie en voor de i ROS maakt EMS Gevleugelde Dromen, een docu mentaire over de positie van Nederland in de luchtvaart in de toekomst. Voor Discovery Channel gaat Okkerse series maken over internationale han delsroutes en paleizen. En dat levert in ieder geval voor 4 tot 5 jaar werk op. „Op het toneel en voor de ca mera is gelukkig nog het één en ander mogelijk. In ons vak mag je spelen en dollen. We zijn af en toe net kinderen. Als je die speelsheid houdt, dan blijf je echt leven. Als zwaarwichtig heid de boventoon gaat voeren, dan denk ik dat je op een verve lende manier oud wordt." André Hazes in het NCRV-ra dioprogramma 'Goedemorgen Nederland': ...aam „Ik zing tot mijn vijftigste, daarna wil ik weer de horeca in. Want mijn hart ligt niet alleen voor de tap, maar ook erach ter." Herman Brood in VARA TV- Magazine: „Ik kwam terug uit Israël en ik had geen poot meer aan de grond in Nederland. En dus ben ik begonnen met inbreken en dergelijke. Dat was een zeer leu ke ervaring, echt Kruimeltje. Soms wel 'heavy', het is een te gekke spanning om in een re genpijp te klimmen met je gym pies aan." Herman Brood ging het dievenpad op om aan geld te komen. FOTO ARCHIEF Zangeres Dani Klein in Hu- „Ik ben wraakzuchtig, ja. Als een muzikant aan alcohol of drugs verslaafd raakt, tot op het punt dat hij niet meer kan func tioneren, bekijk ik hem niet als iemand die zichzélf in de steek laat, maar als iemand die mij in de steek laat. En dan vind ik dat hij daarvoor moet betalen." Actrice Kiki Classen in Story: „Het is voor mij geen punt om uit de kleren te gaan. Dat mensen daar zo'n daikte over maken is voor mij nog steeds een raadsel. Ga naar Zandvoort op een zonnige dag. daar zie je veel meer borsten en billen dan op de televisie. Als er één borst in beeld verschijnt, vindt ieder een dat schandalig. Maar als het bloed zo'n beetje van het scherm afdruipt zegt men: leuke film...Kijk daar heb ik nou problemen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12