'GroenLinks houdt de trein op' Een show van een geheel andere orde Leidato Donkere wolken boven HSL AGENDA MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 J° DE BEZOEKER(S) HET NIEUWTJE Een spuit is een spuit, maar deze is bijzonder, zegt verkoopster Susanne Hartman. Met behulp van tien 'mondjes' bakt zij de mooi ste koekjes. fo to loek zuyderduin Hen slagroomspuit is een slagroomspuit. Zou je zo den ken. Met dergelijke hulpstuk ken voor in de keuken zal toch niemand op een huis houdbeurs gaan staan? Ver geet het maar, zegt Susanne Hartman. Zij spuit met ple zier de hele dag koekjes op een bakplaat. Hn die slag roomspuit, die verkoopt als een trein. „Deze spuit is anders. Er zit ten tien verschillende mond jes bij, een binnen- en een Duilzcnzak. En met die mondjes kun je de meest mooie koekjes maken", zegt de deinonstratrice. „Of er in deze tijd dan nog koekjes worden gebakken? Zeker wel, vooral tegen kerst gaan de mensen aan de slag. Het staat zo gezellig in de kerstboom. Maar in deze spuit kun je ook leverpastei stoppen. Of smeerkaas, slag room, mayonaise en ketchup. Alles wat smeerbaar is, gaat er in. Flink wat banketbakkers hebben hel apparaat al in huis. Handig voor het suiker werk op de bruidstaart, in een mum van tijd klaar." „Veel mensen kopen deze spuit met tien piondjes. Zeker als ze zelf geprobeerd hebben 'ermee te werken. Beursbe zoekers denken nogal eens dat ze niet zo goed Kunnen omgaan met een apparaat als de demonstratrice. „Ik ben helemaal niet creatief', zeg gen ze dan. Nou, dat ben ik ook niet. Wat mijn ogen zien, breken mijn handen af. En toch... Ik zie hier alleen maar mooie, bijzondere koekjes." En daar liggen ze, zielstevre den te rollebollen op een heus waterbed: Sanne (5) en Alice (8). Even de Uidato de leida to latend. Even niet voordrin gend bij stands, in de eeuwige jacht op stickers, folders of tasjes. En even niet zeurend om patatjes, poffertjes of ijs jes. Een ijsje overigens dat moe der niet kón weigeren van daag. „Want het zat gratis bij de kaartjes", weet de jonge ce. Een hoogtepuntje dus, sa men met de stapels stickers voor het plakboek en de hoedies van de modeshow. Dan komt de beddenman. „Wilt u wat weten", vraagt-ie vriendelijk, „ja, hoe duur is zo'n bed?", vraagt moeder Van der Plas uit Katwijk. „2.600 Gulden, zoals-ie hier nu staat", antwoordt de ver koper. Alice waarschuwt haar moeder: „Dat andere bed is veel sterker." Of, zoals de ver koper dat noemt: „Die is meer gestabiliseerd." Sanne heeft liever een zacht bed dan géén waterbed en vraagt in dringend: „Ga jem nou ko pen mam?" Sanne en Alice foto loek zuyderduin Moeder moet er nog even een nachtje over slapen. Eigenlijk had ze nog nooit over een wa terbed nagedacht, tot haar dochters er op deze Ix'idato tegenaan liepen. En haar ein delijk wat rust geven: „Want je loopt ze de hele tijd te zoe ken op zo'n beurs. Ze zouden hier iets voor kinderen moe ten maken. Een hoekje waar je ze achter kunt laten." „Zet er maar als kop boven 'Sta ten stil van TGV' lacht een ambtenaar van de provincie 'Zuid-I lolland. De Provinciale Staten kiezen voor hun jaarlijks dagje frankrijk uit om de flit strein tussen Lille en Parijs eens 'met eigen ogen en vooral ook oren te kunnen ervaren. Aan het eind van deze weck moet de Statenleden immers beslissen over het traject van de trein. Voor dag en voor dauw worden deze vrijdag zo'n zestig leden van bijna alle partijen ingeladen in Den I laag en Rotterdam in 'een bus. De CD laat zich niet zien en ook GroenLinks gaat - om principiële reden niet mee. „Die vreesde beïnvloe ding". merkt een D66-Statenlid later op. Natuurlijk is verkeers- gedeputeerde Ted lansen (WD) ('je bent een keer geen kamer geleerde') wel van de partij, net als drie van zijn collega's. In Rotterdam stapt ook mevrouw J. leemhuis-Stout op, naar zij zegt 'op persoonlijke titel'. Ko mende donderdag pas wordt zij als Commissaris van de Konin gin geïnstalleerd, vandaar. Luistcrproef Eerste hoogtepunt van de reis wordt een heuse luisterproef bij het plaatsje Seclin, vlak bij Lille. In de stromende regen nestelt een deel van de statenleden en de meegereisde ambtenaren zich bij een talud. Wat zouden Franse journalisten hiervan denken, het tafereel in ogen schouw nemend. Een statenlid fcegt ironisch: „Pas op hoor, we worden toch al zo uitgelachen." Gescheiden door een hek is het wachten op de TGV, waarbij ve- len een oorverdovend geraas vermoeden. De TGV loop hier langs de snelweg en niet voor niets wordt gevraagd toch voor al ook op het verkeer op die weg te letten. Het duurt nog even. „GroenUnks houdt de trein op", grapt er een en ondanks de zijn begonnen met de infra structuur als wegen, dat was het uitgangspunt." In snel tempo gaat het met een metro zonder bestuurder van het dit jaar geopende TGV-sta- tion Lille-Europe - waar ook de trein naar Engeland moet gaan rijden - naar het gewone Lille- Flandres - waar de TGV richting Parijs gaat. Enige Statenleden raken klem tussen de metro deur, maar het loopt goed af. In de TGV die in een rechte lijn over nieuw spoor naar Parijs gaat, valt vooral de stilte op, af gezien van licht gebrom onder je voeten. „Ik kijk vooral hoe de trein in het landschap is inge bed", merkt een CDA-statenlid op. „Schitterend, het zit als een vliegtuig", reageert komend commissaris Leemhuis, voor wie het ook een vuurdoop was. Moet Zuid-Holland dit ook krij gen? „Daar laat ik me nog niet over uit." Wel zegt ze zich bij het standpunt van Gedeputeer de Staten aan te sluiten, een trein door het Groene Hart. Toevallig En met de beïnvloeding valt het nog al mee. Alleen het CDA-Sta- ten P. Hörchner laat een tegen draads geluid horen. Hij vond de TGV niets bijzonders. „Het is een conventionele trein op wie len die toevallige snel rijdt." In de trein terug is het flitstrein, flitstrein en nog eens flitstrein wat de gesprekken beheerst. „Deze reis vergroot de betrok kenheid bij de discussie." zegt D66 statenlid E. Groen. Van daag beslissen immers de frac ties. Terug naar Nederland mochten we 'met de oude boemel'. Die langzamer rijdt dan de trein Pa rijs-Amsterdam in de jaren vijf tig, zo'n zes uur. De flitstrein door Groene Hart belooft een reis van drie uur. DEN HAAG ANP/CPD T weede- Kamerlid Rosenmöller i (GroenLinks) wil van minister Jorritsma (verkeer) weten of de Europese Unie mogelijk dwars gaat liggen bij de exploitatie van de Europese hoge-snelheidslijn (HSL). Dat zei de parlementari ër zaterdag voor de Tros-radio. Binnen de EU zou verzet zijn gerezen tegen een mogelijk on- i geoorloofde kartelvorming van de spoorwegen van Nederland. Duitsland, Frankrijken België bij de exploitatie van de lijn. Woordvoerders van de Neder landse Spoorwegen en Verkeer i en Waterstaat noemen de on rust over de toekomst van de lijn erg voorbarig. Wel hebben ambtenaren van Economische Zaken in een no titie aan formateur Kok gewaar schuwd dat er onvoldoende geld over lijkt te schieten voor HSL en Betuwelijn. Aan de ene kant betwijfelen ze of het fonds economischestructuurverster- king wel de 5,6 miljard voor de twee projecten zal gaan bevat: ten die is afgesproken. Aan de andere kant moet van het beschikbare geld meer wor den bekostigd: milieukosten, aanpassingen bij de Betuwelijn en een extra bedrag dat aan Bel gië eist voor tracé's die langer over Belgisch grondgebied lo pen. De onderhandelaars van PvdA. WD en D66 deden echter niets met de informatie, die nu in handen is gekomen van deze krant. Tegenstanders van een nieuwe flitslijn overwegen opnieuw naar de rechter te stappen om de. volgens hun onjuiste. HSL- nota aan te vechten. Staten-leden doen een dagje TGV De Train a' Grande Vitesse (TGV) in het station van Parijs. Met de leden van de Provinciale Staten die een 'dagje' flitstrein doen. foto» emiel fangmann regen wordt er gelachten. Dan nadert uit Lille de eerste oranje TGV, die met een snelheid van tussen de 200 en 250 kilometer uur nog niet op topsnelheid is. Bijna geruisloos flitst hij langs. „Ik denk dat een sneltrein ?r lawaai maakt." En dan komt er een echte blau we uit de richting Parijs met 300 kilomter per uur. Zoef. Drie. vier seconden en dat was het. Ieder een vond het geluid meevallen, al merkt het in Leiden werkza me PvdA-statenlid M. Tensen op. 'dat die niet door Leiden kan. da s duidelijk'. Maar dat zou ook niet gebeuren met 300 kilometer per uur. D66-stateniid M. de Groot vond het 'tegenvalllen'. „Ik had meer la waai verwacht." Het lijkt inder daad niet meer dan een snel trein. Even voorbij het grote stuk is trouwens een geluidswal. Niet van absorberend materiaal, als in Nederland, maar een ste nen muur die overhelt naar de baan. Bouwput Zo kon iedereen tevreden naar de warme lunch die geheel naar Franse begrippen op TGV-snel- heid werd opgediend en weer afjgeruimd. Want we moesten ook nog kennismaken met Eur- alille. deels nog een bouwput. Dit gigantische complex met onder meer kantoren, hotels en stationscomplex verrijst in Lille rond de TGV en de wegen, zo toont ons een maquette. „We Ze komen traditiegetrouw naar de Leidato om de meest uiteen lopende artikelen op huishou delijk gebied te aanschouwen maar de bezoekers van de beurs in de Groenoordhallen werden gisteren vooral toch getracteerd op een toneel van geheel ande re orde. Knetterende uitingen van schilderkunst vormden de topatractie. Herman Brood nam een paar stoelen, een aantal doeken en een Auping-bed on der handen. De l-eidse kunste naar Jacob Kanbier beschilder de in een halfuur tijd zijn aller eerste auto, begeleid door de snoeiharde muziek van de eveneens uit de Sleutelstad af komstige heavy metal-band In ner Sanctum. Bij dergelijke explosieve schil derkunst zijn er twee mogelijk heden, zo merkten de toe schouwers. Of je vindt het mooi, óf je haat dat wat je voor je ogen ziet ontstaan intens. Deze twee stromingen onder het publiek hadden één ding gemeen: Ze bleven geïntrigeerd staan kij- Zenuwachtig De Rotterdamse gallerie-houder Aad Leemans maakte zich tegen een uur of twee toch even ze nuwachtig. Hij had Nederlands meest tot de verbeelding spre kende rocker 'gecontracteerd' om een aantal doeken te be schilderen, maar Brood was nog steeds niet komen opdagen. Niet dat hij zoiets van Brood niet gewend was - hij kent de kunstenaar al wat langer - maar de tijd begon toch te dringen. Uiteindelijk arriveerde de de rocker/kunstenaar tegen een uur of drie, ruim op tijd om flink wat werk af te leveren. Hij was 's ochtends pas laat zijn bed ingerold, vandaar. y\ls Brood om klokslag drie aan de slag gaat op het smalle gang pad naast de stand van de galle- riehouder, scharen zich direct dikke rijen mensen rond zijn werkplek. Schijnbaar niet ge hinderd door opmerkingen als 'dat kan mijn kleinkind ook' en 'vraagt hij voor zulke troep echt een paar duizend gulden', be werkt hij het ene doek na het andere. Maar Brood hoort alles als hij aan het werk is. Zo kan het gebeuren dat hij twee zoe nende figuren met daarboven de tekst ik ook van jou' razend snel overschildert. In een mum van tijd tovert hij een dreigende loop van een pistool te voor schijn, met daarachter een nog dreigender kop. Een veelzeg gende boodschap aan te kriti sche toeschouwers? Lo-Ann, metgezellin van de gal- leriehouder. kan om zulke ac ties smakelijk lachen. „Herman is, anders dan mensen mis schien wel eens denken, abso luut niet gek. Hij hoort dus alles wat er om hem heen gebeurt, maar hij staat er boven. Hij maakt zich niet kwaad. Veel mensen relateren snelheid aan goedkoop, maar zo zit het abso- lut niet. Herman is een groot kunstenaar en een hele lieve De eigenaar van het Slaapka mercentrum op het Meubel plein in Leiderdorp weet de kunstenaar rond half vijf te strikken om een reusachtig Au ping-bed te beschilderen. Hij is in zijn nopjes, het kunstwerk wordt binnenkort tentoonge steld tijdens de opening van een nieuwe Aupingwinkel op het Meubelplein. „We hebben nog meer winkels, waar we het bed kunnen laten zien", zegt de man. „En daarna, daarna wil ik er in gaan slapen." Piek-ervaring Jacob Kanbier beleefde eerder op de dag een piek-ervaring, net als zijn toeschouwers. In een half uur tijd beschilderde hij zijn eerste serieuze auto, al had hij op de sloop al een paar keer geoefend. Geheel nieuw voor hem, maar zeker voor het pu bliek, was de begeleiding door de band Inner Sanctum. „Een cultuurshock voor de mensen", merkte Kanbier tevreden op. De leden van Inner Sanctum, ze hadden nog nooit een huis- houdbeurspubliek van dichtbij gezien, hadden de tijd van hun leven. „Geweldig, een schitte rende ervaring", zegt gitarist Robert van Voorden. „We had den eigenlijk gedacht dat we binnen een minuut de hele zaal zouden leegspelen, dit is ten slotte niet onze doelgroep. Maar de mensen bleven gewoon Lijmen met humor Lijm verkoper Abel (68) lijmt Leidato-bezoekers met humor. „Normaal kost-ie niks, vandaag is hij gratis", meldt hij over de gebruiksaanwijzing bij zijn lijm, die met recht wonderlijm ge noemd mag worden: „Wilt u een avondje alleen uit? Één druppel en uw vrouw blijft de hele avond op haar stoel zit ten." Volgens de 68-jarige standwer ker, bevat een flesje 300 drup pels: „Wie het niet gelooft, krijgt het op de hand uitgeteld." Daar heeft niemand van terug. En Abel neemt weer een trekje van zijn onafscheidelijke sigaar, in- Herman Brood aan het werk op de Leidato. Reacties uit het publiek ver- spiratie opdoend voor een vol taalt hij direct op het doek. foto loek zuyderduin gende grap. Jacob Kanbier, de auto en op de ach tergrond Inner Sa- loek zuyderduin man bovendien. Vaak speelt hij in op de opmerkingen van het publiek, daar heeft hij plezier Wazig "Hé, Herman", roept een fan van dekunstenaar. Brood kijkt even wazig op maar reageert verder niet. „Hij wil het niet ho ren", zegt een vrouw onder het publiek. Een vergissing. Brood grijpt een nieuw doek en spuit daar snel een man op met zijn handen over zijn oren. Daar naast een schreeuwend figuur tje en daarboven de vraag 'luis ter je wel'. Een reactie la mi nute', die door het publiek wordt gewaardeerd met een lachsalvo. Een paar luid geuitte afkeuringen leveren direct een doek op met daarop een man, die een andere man een vuurtje geeft. De bijgeleverde tekst is een duidelijke boodschap, 'Ik asepteer U zoals ik ben'. Soms praat Brood. Als hij zich op een gegeven moment zo in het zweet heeft gewerkt, dat hij zijn witte schildersjas maar uit trekt, roept een rasechte Leide- naar: „Trek effe snel dat shin weer aan." „Nu is het te laat", zegt Brood echter, met veel dra matiek. Even later geeft hij ineens colle ge over zijn werk. De mensen zullen weten wat hem bezielt. „Mijn enige streven is het kind te imiteren", zegt de kunste naar. „Kinderen tekenen altijd uit zichzelf. Als ze ouder wor den neemt dat af. Ik vind dat een verminking."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10