Bij Airbus weten ze zeker: 'Wij worden nummer 1' Slavernij in Mauritanië wordt nu gevoed door moslim-extremisme WÊÊÊÊÊM Staatsbedrijven, privatiseren of subsidiëren Enige scepsis over grootspraak in Toulouse niettemin op zijn plaats I Vloog er in 1973 nog geen enkele Airbus rond, nu start of j landt elke acht seconden ergens ter wereld een toestel van dat merk. Het Europese concern verkocht tot nu toe J 1.801 vliegtuigen aan 112 luchtvaartmaatschappijen. De- j ze week nog sleepte Airbus Industrie een kapitale order ter waarde van 1,5 miljard gulden in de wacht van de I Amerikaanse leasemaatschappij ILFC. Het concern blaakt van zelfvertrouwen en gaat voor goud. sleet Boeing 760 vliegtuigen van de types 737 en 757. McDonnell wist rond de 720 vliegtuigen van de MD 80/90-serie te verko pen." Masefield vergeet voor het gemak even het rampjaar 1993. Toen noteerde Boeing 247 orders en 212 afbestellingen. Airbus scoorde slechts 38 orders en kreeg 69 afbestellingen een negatief saldo dus. Maar Airbus begeeft zich op steeds meer deelmarkten en biedt sinds kort een complete serie vliegtuigen aan. De nieuw ste paradepaarden zijn de A330 en A340. Nagenoeg identieke toestellen, alleen beschikt de A340 over vier motoren waar de A330 het met twee moet doen. Dankzij die vier motoren kan de A340 non-stop langere afstan den overbruggen dan de MD-11 en de grotere Boeing 747. Boeing ging wel in de tegenaan val en lanceerde de Boeing 777. Masefield betrekt om ondui delijke redenen de wat grotere Boeing 747 niet in het plaatje. Dat doet hij wél in een tweede vergelijking, namelijk van de prestaties van de 747 tegenover die van de A340. „Jarenlang kochten luchtvaartmaatschap pijen de 747 omdat er niets an ders bestond in die klasse. Tus sen de 747, 's werelds grootste verkeersvliegtuig, en de op één na grootste, gaapte een immens gat. Dat is nu gevuld door de A340. Sinds die op de markt verscheen, is de stroom verko pen van dc 747 opgedroogd." Dergelijke verkooppraatjes IHoe Airbus erin slaagde uit het niets een serieuze bedreiging voor de oppermachtige Ameri kaanse vliegtuigindustrie te worden, is een verhaal apart, j Lange tijd is Airbus op de been gehouden door miljarden dol- I lars steun van de Fransen, Duit- sers en Britten. Sinds begin ja- ren negentig schrijft het con cern de resultaten echter met zwarte cijfers. Hoe groot de winst is, houdt Airbus echter ge- I heim. Vice-president Charles Mase field is ervan overtuigd dat zijn onderneming de grote concur rent, Boeing, naar de kroon gaat steken. Wat ze ook beweren in Seattle bij Boeing een bedrijf met een omzet die vorig jaar die van Airbus drie keer overtrof de komende decennia zijn voor Airbus, voorspelt Masefield. „Wij worden nummer 1." Om zijn betoog te staven, to vert Masefield de ene dia na de andere op het scherm. Hij zet de marktaandelen van Boeing, McDonnell en Airbus, de drie nog overgebleven bouwers van grote verkeersvliegtuigen, op een rijtje. Airbus verkocht sinds 1 januari dit jaar 76 vliegtuigen, Boeing 51 en McDonnell een schamele vier. Fokker komt met zijn kleinere toestellen niet eens op de dia voor. Masefield: „Die 76 vliegtuigen vertegenwoordi gen 58 procent van de markt. Wellicht slaagt Boeing er in met het helpende handje van presi dent Clinton en Saudi-Arabië ons in absolute aantallen nog voorbij te streven. De omvang van deze 'politieke' order moet nog bekend worden gemaakt. Maar de trend is dit jaar gezet. Airbus is nu marktleider op alle fronten waarop we met de Amerikanerfconcurreren". De volgende dia wijst het uit. „Sinds bijvoorbeeld de Airbus A320 (150 stoelen) op de markt is, hebben wij 821 toestellen verkocht. In diezelfde periode mm A340's doorklieven in een fraai uitgevoerde brochure het luchtruim. houdt iedereen. In Seattle Long Beach, waar de Amerika nen hun vliegtuigen bouwen, hoor je verhalen die de Ameri kanen in het zonnetje zetten. Maar daar gebruiken ze dan ook net iets andere dia's. Zo be weert Boeing dat de 777 met zijn twee motoren per definitie zuiniger is dan een viermotorig toestel als de A340. Het aardige is dat iedereen gelijk heeft. Want er worden altijd appels met peren vergeleken. Roland Fairfield van de Hong- konse maatschappij Cathay Pa cific, een nieuwe klant van Air bus, vertelt hoe de luchtvaart maatschappijen erover denken. „Tussen moderne vliegtuigen is er nauwelijks verschil in kosten per stoel. Wat voor ons telt is de bezettingsgraad van een vlieg tuig op een gegeven route. Je streeft ernaar per route precies de juiste maat vliegtuig in te zetten om te voorkomen dat je lege stoelen rondvliegt", aldus Fairfield. Nog onlangs besloot de KLM haar A310's in te ruilen voor 767's van Boeing. Niet omdat de A310 een slecht vliegtuig is, maar omdat het niet past in het routenet van de KLM. Cathay Pacific gaat nog een stapje ver der. De maatschappij bestelde 15 Airbussen A330/340. Plus elf Boeings 777 de directe con current, die volgens Airbus niet in de schaduw van zijn produk- ten kan staan. Hoehet ook zij: het Airbus- kan een grote mate van succes niet worden ont zegd. Door de opkomst van Air bus heeft Boeing marktaandeel verloren en is van de civiele luchtvaarttak van McDonnell Douglas weinig meer over. Lockheed stapte zelfs helemaal uit deze markt. De triomf van Airbus is vol gens de Amerikanen te danken aan een 'onbeschaamde exerci tie van Euronationalisme'. Niet alleen werd Airbus gesubsidi eerd, daarnaast stonden de na tionale luchtvaartmaatschappij en van Frankrijk en Duitsland per definitie vooraan in de rij om nieuwe Airbus-typen te be stellen. Zonder staatssteun had den de Europeanen de achter stand op de Amerikanen, die na de Tweede Wereldoorlog een wereldwijde monopoliepositie bezaten, ook nooit kunnen goedmaken. Bij Airbus delen de Fransen en ile Duitsers de lakens uit. Fokker-moeder DASA en het Franse Aérospatiale bezitten elk 37,9 procent van de aandelen, foto airbus industrie de Britten 20 procent en de Spanjaarden 4,2. Alle partners maken delen van het vliegtuig. Voor de eindassemblage wor den die naar de immense fa briekshallen in het Zuidfranse Toulouse gebracht De gekozen structuur mag Airbus tut nu toe hebben gehol pen, toch is deze werkwijze structureel inefficiënt en daar mee de achilleshiel van het be drijf. lange tijd ging het goed. dankzij de steun van vooral Duitse en Franse overheden. Maar nu Boeing heeft aange kondigd zijn kosten met 30 pro cent te verlagen, /al het de Air bus partners moeilijk vallen ge lijke tred te houden. Boeing speelt zijn toeleveranciers tegen elk.i.u uil en stelt afnemers compensatie-orders in het vooruitzicht. Airbus kan dat niet of nauwelijks. Airbus koopt ge dwongen in bij zijn partners, en is voor het drukken van de kost prijs afhankelijk van hun toe stemming. Een treffend voorbeeld van V inefficiëntie en nationalisti sche sentimenten is het be sluit om de nieuwe A319 en A321 in Hamburg te assemble ren. Terwijl de A320, waarvan beide toestellen zijn afgeleid, in Toulouse in elkaar wordt ge schroefd. Een louter op de winst en de markt gericht bedrijf doet zoiets niet. Maar de Duitsers, die sinds de oorlog geen vlieg tuigen bouwen, behalve wat kleintjes, willen delen in bet prettigs Wint h«uwi de i >un sers een gelijkwaardig Airbus partner zijn, gingen de Fransen tot nu toe met de eer strijken. I en ander probleem voor Air bus zijn ongelukken. De 'vlie gende computers' van het con cern zitten vol technologische hoogstandjes. De vraag is of de techniek de mens niet voorbij is geschoten. Sinds 1987 zijn er bij twaalf ongelukken met soms splinternieuwe Airbussen 815 mensen omgekomen. Vaak schoof Airbus de schuld in de schoenen van de vlieger. Des kundigen verklaren echter dat doo» alle technische snufjes vooral oudere vliegers de feeling met het toestel kwijt zijn. Dat maakt de schuldvraag wat moeilijker te beantwoorden Of Airbus zijn grootspraak waarmaakt, valt te bezien. Boeing is een formidabele con current die, over de laatste jaren gerekend, toch nog 60 procent van de markt wist te pakken. Fn de Amerikanen zitten niet stil. Hoeiiig moet als onderneming die verantwoording moet afleg gen aan zijn aandeelhouders, soepel krimpen of groeien als de markt dat dicteert, Bij Airbus wordt de mate van efficiency bepaald door wat een woord voerder „levendige produktieve discussies tussen de partners" noemt. Het gejuich in Toulouse komt daarom misschien wat te VTOBg Een zwarte Mauritaanse vrouw in een vluchtelingenkamp. Meer dan 60.000 zwarten zitten nog steeds in kampen langs de grens met Senegal, te wachten totdat de regering hun bezittingen teruggeeft, foto»archief NOUAKCHOTT MARK FRITZ AP Sjeik Ould Weddoud is een Moor, de zoon van blanke no maden die door de woestijn trokken, een man die als baby door een zwarte slavin werd ge zoogd. Nadat zijn oudere broer hem had meegenomen naar Frankrijk om daar naar school te gaan, werd Weddoud antro- poloog en filosoof aan de uni versiteit van de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott. Hij gaf ook de slaven van zijn familie de vrijheid. Maar de onderdruk king duurt voort. Hoewel Mauritanië in 1980 als een van de laatste landen in de wereld de slavernij formeel af schafte, is het systeem volgens Weddoud sociaal nog groten deels intact. Volgens de profes sor hebben slaven weinig kans om als vrij individu in de maat schappij te slagen, omdat er nauwelijks kans is dat zij werk zullen vinden en zich econo misch zullen kunnen handha ven. De slavernij is verweven in het complexe sociale kastenstel sel van Mauritanië, dat het land van 2 miljoen inwoners in een verlammende greep houdt. De Amerikaanse mensenrech tenorganisatie Human Right Watch schatte in een rapport in mei dat er 100.000 slaven zijn in Mauritanië. Het land werd ver geleken met Zuid-Afrika, toen daar nog een blank minder heidsregime was. De spanningen in Mauritanië zijn vanouds groot. De regering wordt gedomineerd door de blanke Moren, de afstammelin gen van Arabieren en Berbers. Zij staan tegenover etnische groepen als de Pulaar, Wolof, Soninke en Bambara, de oor spronkelijke zwarte bewoners van het zuiden. De grootste bevolkingsgroep vormen de Haratinen, de zoge naamde zwarte Moren of Arabi sche zwarten, die al eeuwen als slaaf dienen. In Nouakchott, de hoofdstad die midden in de woestijn ligt, komen alle bevol kingsgroepen samen en dat gaat niet altijd goed. Maar ook elders in de voormalige Franse kolonie komt het tot uitbarstin gen. In 1989 braken rassenrellen uit tussen zwarte boeren en blanke herders aan de grens met Senegal. Het leger verdreef daarop tienduizenden zwarten van hun land. Daar bleef het niet bij, want de militairen hiel den razzia's en pakten zwarte soldaten op, van wie er 500 wer den doodgemarteld. Babacar Nyon herinnert zich hoe hij met zijn kinderen en zijn vader, een Wolof-hoofd, werd gedwongen te vertrekken. Zijn blanke moeder bleef om een oogje te houden op de fa miliebezittingen: tien huizen, honderd stuks vee, drie tractor en en de rest. Alles werd ge plunderd door de Moren, die haar eigenlijk in bescherming hadden moeten nemen. Nyon is naar Mauritanië teruggekeerd en verdient nu de kost als type- leraar. Hij weet dat hij niets te rug zal zien van wat hij vroeger bezat. Na de uitbarsting van geweld in 1989 raakte Mauritanië geïso leerd van de buitenwereld en stortte de economie in. De rege ring koos eieren voor haar geld en riep de democratie uit. Maar volgens waarnemers blijft Mau ritanië een bolwerk van racis me. Meer dab 60.000 zwarten zitten nog steeds in kampen langs de grens met Senegal, te wachten totdat de regering hun bezittingen teruggeeft. Veel zwarten die vroeger een baantje hadden in de huishouding, zit ten nu zonder werk. Zwarte stu denten aan de universiteiten hielden dit jaar demonstraties nadat de regering hun diplo ma's in het Arabisch had ge drukt, zodat zij niet eens hun eigen graad konden lezen. Dc Amerikaanse regering staak te vorig jaar alle ontwikkelings hulp aan Mauritanië omdat de overheid de zwarten blijft on derdrukken. De regering in Nouakchott werd door de Ame rikanen ook gestraft wegens haar steun aan Irak. Wie dieper graaft in de samen leving viln Mauritanië, ziet dat het kastensysteem een nauwe lijks te ontwarren web is. Zelfs de Pulaar, de grootste tegen standers van de Moren, hebben hun eigen ingewikkelde kasten systeem, waarin ook een slaven- kaste voorkomt. Fatimata Mbaye. een 37-jarige advocate en Pulaar die in 1986 een tijd door de regering werd opgeslo ten, bagatelliseert de slavernij binnen haar etnische groep. „Wij kunnen niemand kopen of verkopen, de Pulaar-slaaf is slechts een symbool aldus Mbaye. De slavernij die de Mo ren opleggen blijft volgens haar het hardvochtigst. De slavernij mag zich dan voor een groot deel ondergronds af spelen, vooral in afgelegen ge bieden waar het leven hard is zijn de gevolgen merkbaar. Het komt voor dat buitenlandse hulporganisaties de plaatselijke bevolking helpen bij het irrige- ren van land of het planten van gewassen. Vervolgens komt de blanke meesterklasse langs om zonder een vinger te hebben uitgestoken de helft van de oogst op te eisen. Hoewel zowel blanken als zwar ten in Mauritanië moslim zijn, wordt hun onderlinge tegenstel ling volgens Weddoud gevoed door een nieuw soort radicaal moslim-fundamentalisme.dat zwarte Afrikanen uitsluit. „De blanke nomaden die de zwarte bevolking eeuwenlang hebben onderdrukt, zien hen nog steeds als inferieur. Nu beschouwen ze hen ook als concurrenten in het propageren van de ware islam", zegt Weddoud. Chinese regering zit met handen in het haar RAJIV CHANDRA De Chinese regering zit met de handen in het haar. Moeten verliesgevende staatsbedrijven geprivatiseerd worden of moet ze doorgaan met geld pompen in de rampzalig slecht draaien de ondernemingen. Privatise ring leidt automatisch tot mas sale ontslagen en dus tot grote sociale onrust. Doorgaan met subsidiëren slaat de bodem uit de staatskas en zal een snel stij gende inflatie tot gevolg heb ben. De regering moet tot actie steeds niet wat ze zal doen. Het bankroet laten gaan van de be drijven is economisch gezien het meest verantwoord! Sociaal gezien is het zeker op korte ter mijn zeer gevaarlijk. De communistische leiding is zeer huiverig voor massale ont slagen. Privatisering is in feite in strijd met het socialistische beginsel om de economische macht in handen van de staat te houden. Wel hoopt Peking nu dat het de staatsbedrijven zover kan brengen dat ze ver antwoordelijk worden voor hun eigen winsten of verliezen. Maar dat houdt voorlopig nog in dat de bedrijven gesubsidi eerd moeten worden en daar voor is eigenlijk geen geld meer in kas, zegt een Chinese econoom die de regering advi seert. Als er niets gebeurt, zul len nog meer werknemers moeten bloedenaldus de we tenschapper die liever ano niem wenst te blijven. Zolang de bedrijven niet zelf standig zijn, zal de overheid steeds moeten bijspringen. In het eerste kwartaal van 1994 vertoonden de staatsbedrijven slechts twee procent groei. Zes tig procent van de bedrijven stond in het rood. Vorig jaar leed dertig procent van de staatsbedrijven verlies. Veel onderdelen van bedrijven zijn nu gesloten of draaien slechts een deel van de week. De bedrijven kunnen geen sa laris uitbetalen omdat de ban ken de kredietkraan hebben dichtgedraaid teneinde de in flatie te beteugelen. Dit heeft een keten van wanbetalingen tot gevolg gehad onder de Een cementfabriek in Peking. De Chinese regering twijfelt over de vraag of ze staatsbedrijven als deze nieuw leven moeten inblazen met subsi dies. fOTO*AKHtü staatsbedrijven waarvan er vele bij elkaar in het krijt staan. De econoom geeft toe dat voorafgaand aan de privatise ring van staatsbedrijven een aantal lastige vragen beant woord moet worden. Zoals bij voorbeeld wie de toekomstige eigenaar moet worden van de ondernemingen. „De regering probeert een modem coöpera tief systeem van de grond te til len. Maar om dit te kunnen doen moeten in wettelijke zin beslissingen worden genomen over eigendom en manage ment. En China heeft nog een lange weg te gaan, voordat het daaraan toe is", aldus de Wuhan, een vervallen en ver vuilde stad in Midden-China, is een goed voorbeeld van hoe de regering weifelt in haar beslis sing om de privatisering van staatsbedrijven onvoorwaarde lijk te steunen. Van de zeven duizend staatsbedrijven hier /i|ii er tot nu toe 25 failliet ver kiaard of in een fusie met een ander bedrijf opgegaan. Dit omdat er geen nieuwe arbeids plaatsen waren voor de ontsla gen werknemers, zeggen plaat selijke fuctionarissen. Bovendien is het privatiseren van staatsbedrijven moeilijker f;eworden sinds Peking de afgc- open maand de regel nerin- voerde, dat staatsbedrijven die belangen willen verkopen, daar eerst toestemming voor moe ten vragen van de centrale re gering. In Peking zeggen amb tenaren dat deze maatregel be doeld is om de plaatselijke overheid te beletten munt te slaan uit de verkoop van staats bedrijven. Vooral niet omdat deze transacties ten koste gaan van de centrale overheid die elk fan nel een erotei leken aan financiële middelen komt Ir Jdttttl Directeur l-eng Yongli van een luciferfabriek van Wuhan kreeg vorig jaar toeslemming van de overheid om zijn zo goed als failliete fabriek voor vijf mil joen dollar te verkopen aan Da di Wetenschap en Techniek van Wuhan Mij. De luciferfa briek leed jaarlijks meer dan drie miljoen dollar verlies. I .eng kon zijn werknemers niet lan ger betalen en had de produk- tie al tien maanden stilgelegd. De privatisering had tot gevolg «lat de 1860 werknemers in een nieuw systeem werden opge nomen waarvan de meesten niets begrijpen, zegt Leng. Om te beginnen moeten zes honderd werknemers die ge huisvest zijn in een gebouw op het bedrijfsterrein hun onder kornens verlaten. Wuhan Dadi wil het gebouw afbreken en aan het terrein een nieuwe be stemming geven. Deze ontwik keling kwam onlangs lot een uitbarsting toen ontevreden werknemers, die gewend zijn om van de wieg tot het graf verzorgd te worden, tot open lijke rebellie overgingen. Een staflid van de fabriek werd door de betogers vastgehouden. Te gelijk eisten ze hogere tege» moetkomingen in de woonlas ten. Hij werd vrijgelaten nadat hij beloofde hun eisen voor te leggen aan de nieuwe leiding. I.eng zegt dat allerlei gevoelens in hem opwellen, als hij denkt .Mn (Ir fabriek waaraan hij tien jaar lang leiding heeft gegeven. „I )e werknemers denken dal ik de fabriek die al honderd jaar bestond, naar de knoppen heb geholpen en dat ik daarvoor veroordeeld dien te worden." Dirac icur U Yuan van Wuhan Dadi geeft toe dat sommige mensen die al sinds generaties in dc luciferfabriek werkten, de overgang niet konden verwer ken. Maar anderen beseften volgens Li wel degelijk dat 'dc tijden in hina veranderen en dat ze zich daaraan onmogelijk kunnen onttrekken'. Als het privatiseringsproces is voltooid zal er nog maar plaats zijn voor vierhonderd werknemers, die bovendien zullen moeten over schakelen op de produktic van elektronica. >uo Cuoqiang, die al tien jaar in de luciferfabriek werkte als technicus, wordt nu opgeleid in een nieuwe functie. I loewel hij het veel straffer arbeidsrit me van de particuliere onder neming heeft overgenomen, hebben veel collega's daar gro te moeilijkheden mee. „I)e ar beidsdlcipline is veel strikter en als je meer vaardigheden hebt, kun je veel meer kanten uit", zegt Cuo. „Maar veel mensen wisten niet of ze wel voor een particulier bedrijf wilden wer ken. Volgens hen biedt zo'n be drijf geen sociale zekerheid en particuliere ondernemers be handelen hun werknemers tiet in Li Pan waarschuwt dat er in do toekomst meer bedrijven fail liet zullen gaan. „Maar eerst moet er een systeem worden ontwikkeld dat zorg draagt voor de mensen die op straat komen te slaan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7