Duitsland fel tegen Rusland in NAVO Buitenland Anglicaanse aartsbisschop vraagt om vrede in Ulster Russische politie achterhaalt honderd kilo gestolen uranium Vliegtuigongeluk bij Moskou kost zeven passagiers het leven Oekraïne heeft geen geld voor herbegraven nazi-slachtoffers Hongerstaking in gevangenis Moskou Voorproefje voor grote slag om Bonn ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 Geldboete geëist tegen Greenpeace ecersund In het Noorse havenstadje Egersund is gisteren in to taal bijna 40.000 gulden boete of elk 45 dagen cel geëist tegen zes medewerkers van Greenpeace. De zes moesten voorkomen wegens het hinderen van de Noorse walvisvaart in juli. De twee gebruikte rubberboten zijn inmiddels verbeurd verklaard. Een strop voor Greenpeace van 20.000 gulden per stuk. Massale arrestaties bij sekte in Maleisië kuala lumpur Bij een eerste grote inval in een commune van de v erboden islamitische sekte Al Arqani heeft de Maleisische poli tie gisteren 121 sekteleden aangehouden, van wie 89 kinderen. Aangekondigd is dat er binnenkort ook invallen zullen worden gedaan bij tenminste zes andere communes. De volwassenen zullen in religieuze rechtbanken worden aangeklaagd wegens het bezit van ingeldige trouwactes. De regering beschuldigt Al- Arqamleden ei van hun vrouwen als seksslaven te gebruiken. Ze zouden regelmatig een andere vrouw nemen. De sekte ontkent. Turbinc Russische kerncentrale stilgelegd moskou Een turbine in een kerncentrale in Koersk (Midden- Rusland) is door de autoriteiten stilgelegd omdat er stoom uit een cilinder lekte. Het Russische persbureau Interfax maakte gisteren bekend dat de stoom niet radioactief was en geen ge vaar heeft gevormd voor medewerkers of het milieu. De reacto ren in de centrale zijn van het verouderde RBMK-type. Een ont ploffing en een brand in een dergelijke reactor zorgde in 1986 in Tsjernobyl voor de ergste kernramp in de geschiedenis. Satelliet raakt zoek na lancering kourouEen satelliet van het Amerikaanse communicatiecon cern AT&T is gisteren zoekgeraakt. De Telstar 402. was kort daarvoor met behulp van een Ariane-raket in de ruimte ge plaatst. Volgens de verkeersleiding op de raketbasis Kourou in Frans-Guyana viel het contact uil tien minuten nadat de raket de satelliet had afgestoten. De oorzaak is niet bekend. AT&T gaat ervan uit dat de satelliet verloren is. Het bedrijf gaat zo snel mo gelijk voorbereidingen treffen om een nieuwe te lanceren. Bommen ontdekt op Turkse beurs ankara De Turkse politie heeft eergisteren op een internationa le handelsbeurs in de stad Izmir drie bommen onschadelijk ge maakt. Dat meldde de Turkse krant Hurriyet gisteren gemeld. De vondst vond plaats even voordat de Turkse premier Tansu Giller de beurs opende. De tijdbommen werden door veilig heidsfunctionarissen gevonden in een toilet op 150 meter van de plaats waar donderdag de opening plaatsvond. De bommen wa ren volgens de politie niet erg krachtig. Wel hadden ze veel la waai kunnen maken en zo paniek onder het publiek kunnen veroorzaken. Analfabetisme Duitsland neemt toe aken» 1 let analfabetisme in Duitsland neemt hand over hand toe en wordt door politici en wetenschappers ernstig onder schat. Dit heeft voorzitter Ludwig Jager van het Duitse Verbond van Germanisten gisteren gezegd. Volgens hem zijn er alleen al in de deelstaten van het voormalige West-Duitsland tussen de 600.000 en twee miljoen mensen die als 'functioneel analfabeet' geregistreerd kunnen worden. Ze kunnen net aan hun eigen naam lezen en schrijven. Op verzoek van Britse premier Major belfast. ap De hoogste Anglicaanse leider in Ierland. aartsbisschop Eames, heeft gisteren de protes tantse pro-Britse organisaties opgeroepen om net als de IRA hun wapens neer te leggen. Hij deed dit na een oproep van de Britse premier Major, die op de ze wijze de protestante ge meenschap ervan wil proberen^ te overtuigen dat er geen gehei-* me afspraken met de IRA zijn gemaakt. Aartsbisschop Robin Eames van Armagh zei een en ander gisteren op een perscon ferentie in Belfast. ,,Er is in politiek opzicht meer te winnen met een dialoog dan wat ooit met de loop van een geweer kan worden bereikt", zei monseigneur Eames. „Alstu blieft. laat uw hart u zeggen dat het tijd is om te stoppen", riep Eames de gewapende 'loyalis ten' op die in de afgelopen jaren meer mensen hebben gedood dan het katholieke Ierse Repu blikeinse Leger, de IRA. De ge wapende protestanten weigeren echter te stoppen zolang Lon den hen er niet van verzekert dat Noord-Ierland bij het Vere- 'VS oefenen met lasergeweren die verblinden' GENEVE CPD -Vliegtuig- en wapenfabrikant McDonnell-Douglas en andere Amerikaanse bedrijven hebben in opdracht van het ministerie van defensie in Washington een 'laser-geweer' ontwikkeld waar mee vijandelijke soldaten voor het leven kunnen worden ver blind. Dat zeggen deskundigen van het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) in Geneve. De Rode Kruismensen zeggen de laatste jaren de ontwikkeling van dit high tech oorlogstuig op de voet te hebben gevolgd. En kele honderden van deze licht gewicht wapens zouden zelfs al zijn uitgereikt aan een speciale eenheid van het Amerikaanse leger om er mee te oefenen. TIJDELIJKE TOILETTEN "w geen riool aansluiting nodig LA iJEI^S». ECO-TOILET 02510-15393 Drie verdachten op heterdaad betrapt bij poging tot verkoop moskou ap De Russische politie heeft hon derd kilo uranium 238 in beslag genomen. Het radio-actieve materiaal is gestolen uit een fa briek in de centraal-Russische stad Glazov 950 kilometer ten oosten van Moskou. Het is de tweede uraniumvangst in min der dan een maand, vertelde de regionale politie het persbureau Interfax. De politie maakte verder be kend dat drie niet nader be noemde personen zijn gearres teerd. Zij werden aangehouden, toen ze afgelopen woensdag het radio-actieve materiaal te koop aanboden. Het bedrijf in Glazov maakt brandstof voor kerncen trales. Uranium 238. dat op zichzelf niet geschikt is voor het maken van kernwapens, wordt gebruikt bij de vervaardiging van brand stof voor kerncentrales. Het kan in Rusland officieel gekocht worden voor een bedrag tussen de 100 en 200 dollar per kilo. al dus specialisten. Het kan ook gebruikt worden voor het ma ken van plutonium, het belang rijkste ingrediënt voor kern bommen, maar de vereiste technologie is extreem ingewik keld. Vorige maand nog arres teerde de politie twee mannen die 9,5 kilo uranium 238 in hun bezit hadden, die was gestolen uit Arzamas-16. Dat is een ge sloten nucleaire stad in centraal Rusland. De stad werd gebouwd in het Sovjet-tijdperk voor on derzoek naar en ontwikkeling van kernwapens. De Russische autoriteiten hebben toegegeven dat de veiligheid bij nucleaire installaties vaak te wensen over laat. Ze ontkennen echter dat het gaat om materiaal dat ge schikt is voor het maken van atoomwapens. nigd Koninkrijk"zal'blijven ho ren. Protestantse gewapende groepen overwegen ondertus sen om inderdaad tot een staakt-het-vuren over te gaan. Een paraplu-organisatie van de twee belangrijkste verboden protestantse paramilitaire groe pen vroeg eergisteren echter een aantal garanties. Ze willen net als premier Major de verze kering dat het bestand van het IRA permanent is en verder ei sen ze ook nog een aparte ver klaring van het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (INLA). Dat is een splinterorganisatie binnen het IRA, die verantwoordelijk zou zijn voor vele aanslagen op protestanten. Ook deze .INIA moet het geweld afzweren, vin den de protestanten. De Presbyteriaanse predikant Roy Magee, die regelmatig over leg voert met protestantse para militaire leiders, zei gisteren dat het zogenoemde Gecombineer de Loyalistische Militaire Com mando vreest dat het IRA aan slagen blijft uitvoeren onder de dekmantel van het INLA. Twee jongens uit een dorpje vlakbij de plaats van de ramp inspecteren de afgebroken vleugel van het passa giersvliegtuig. foto epa MOSKOU-PITTSBURGH AFP-DPA-ANP Bij een botsing tussen een Rus sisch passagiersvliegtuig en een bommenwerper in de omgeving van Moskou zijn gisteren alle zeven inzittenden van het pas sagiersvliegtuig om het leven gekomen. De Tu-22 strategische bommenwerper werd kort na het ongeluk veilig aan de grond gezet Volgens waarnemers sta ken brokstukken van Het passa giersvliegtuig nog uit de romp. De beide vliegtuigen waren in gebruik bij het luchtvaart-test- centrum Gromov. Het tweemo- torige passagiersvliegtuig, een Tu-134, stortte neer ten noord oosten van de plaats Jegorjevsky in de buurt van Moskou, aldus een woordvoerster van het zo genoemde Russische ministerie van noodsituaties. Reddings werkers vonden vijf lichamen en stopten het zoeken naar de andere twee inzittenden. Van hen wordt aangenomen dat ze dood zijn. Vanmorgen wordt verder gezocht. Het dodental van de ramp met het passagiersvliegtuig donderdagavond bij Pittsburgh (VS) is inmiddels officieel vast gesteld op 132 in plaats van de eerder gemelde 131. Het toestel, dat naar nu vast staat 127 pas sagiers en vijf bemanningsleden aan boord had, stortte eergister avond neer in de buurt van Pittsburgh. De oorzaak van de ramp is overigens nog steeds onbekend. Op ongeveer elf kilometer van het vliegveld bij Pittsburgh ver loor de luchtverkeersleiding alle contact met het toestel. Minister van defensie Riihe wil Moskou ook niet in EU berlijn ap-dpa-afp Duitsland zal nooit of te nimmer toestaan, dat Rusland lid wordt van de NAVO of de Europese Unie. Dat zei de Duitse minister van defensie Volker Rühe gisteren in Ber lijn. Rühe nam met zijn ferme bewoordingen stelling te gen het gematigde standpunt van zijn Amerikaanse col lega William Perry. Die zei juist dat hij toetreding niet kon uitsluiten. sloten met Rusland Dal was een voorwaarde voor de Russi sche deelname aan het Partner schap voor Vrede-programma. „Hoe concreter de inhoud van het strategische partnerschap tussen de NAVO en Rusland wordt, hoe meer Rusland bereid zal zijn om de integratie van on ze oosterburen te aanvaarden", zei Rühe. Later zei hij tegen verslagge vers dat het geen provocatie van Rusland is als de Oosteuropese landen deel uitmaken van 'de Europese familie'. Maar hij voegde eraan toe dat Rusland volgens hem niet geschikt is als toekomstige partner. „Rusland is om verschillende reden ge woon niet geschikt om opgeno men te worden in de Brusselse structuur, zelfs als ze een eco nomisch wonder verrichten." De Amerikaanse vice-presi dent Al Gore liet de deelnemers aan de conferentie via een satel lietverbinding weten dat hij en Clinton dat heel anders zien. „Iedereen weet dat economi- Rühe en Perry maar ook honds kanselier Kohl namen deel aan een conferentie van Duitse en Amerikaanse zakenmensen in Berlijn. „Als Rusland lid wordt van de NAVO, knalt de NAVO uiteen", zei Rühe. „Het zou een soort Verenigde Staten van Eu ropa worden. Het zou niet wer ken", aldus de Duitse defensie minister. Zijn commentaar is in strijd met het Partnerschap voor Vre de-programma. dat de Ameri kaanse president Bill Clinton de voormalige Warschaupactlan- den heeft aangeboden wanneer zij zich in de toekomst willen aansluiten bij de NAVO. Perry hield vast aan de belofte van Clinton en zei dat de deur voor Rusland niet hermetisch zal worden gesloten. Overigens ver wacht hij niet dat de kwestie de komende vijf jaar aan de orde komt. De NAVO heeft een strate gisch partnerschapsverdrag ge sche en politieke organisaties die zijn ontworpen voor een verdeeld continent, zich nu moeten aanpassen aan de nieu we omstandigheden", zei Gore. Gore herhaalde de woorden die Clinton in juli uitsprak in War schau: „Het toelaten van nieu we leden tot de NAVO is niet langer een kwestie van of, maar van wanneer en hbe." De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft eveneens gisteren en een dag na het offi ciële vertrek van de geallieerde troepen uit Berlijn, gepleit voor een blijvende aanwezigheid van de Verenigde Staten in Europa. „We hebben een stevig Euro pees huis nodig waarin ue Ame rikanen permanent een appar- lament bewonen. Zonder mit sen en maren", aldus de rege ringsleider I >e zin 'Europa heeft Amerika nodig en Amerika heeft Europa nodig kan volgens hem niet genoeg gewicht krijgen. De bondskanselier zei verder dat de banden tussen scholie ren. studenten en wetenschap pers uit Duitsland en de VS moeten worden geïntensiveerd. Hij riep zijn toehoorders, over wegend mensen uit het Ameri kaanse bedrijfsleven, op door te gaan met investeren in Duits land en Europa. „Er kan nooit genoeg Amerikaans kapitaal zijn in Europa." Stoffelijke resten maanden geleden blootgelegd na regenbui MOSKOU AP Bij hevige regenval zijn in maart van dit jaar op een heuvel in de Krim de beenderen van duizen den joodse nazi-slachtoffers blootgelegd. De situatie duurt nu al maanden voort en de au toriteiten doen niets. Ze veront- schuldigen met de opmerking dat ze geen geld heboen voor een herbegrafenis. „We begrijpen dat deze men sen begraven moeten worden, maar de financiële situatie van de stad is belabberd. We heb ben niet eens genoeg geld om te leven", aldus Georgy Roesakov van het stadsbestuur van Jalta tegen de Moskou Times. Vol gens Roesakov gaat de begrafe nis tenminste 35.000 gulden kosten, een som die de gemeen te naar zijn zeggen niet kan op hoesten. De joden, afkomstig uit Jalta en omgeving, werden in decem ber 1941 door een speciale SS divisie vermoord. „Bijna alle meer dan 40.000 joden in de Krim werden vermoord tijdens de zuiveringen In 1941", zegt Leonid Geftman van de Krlmse joodse gemeenschap. Na de massamoord bliezen de nazi's de heuvel op om het bewijs te wissen. Veel lichamen werden echter slechts gedeeltelijk bi graven. aldus Geftman. In maart kwamen de beende ren na hevige regenval bloot te liggen, „liet is werkelijk vrese lijk". zei Geftman. „Beenderen en schedels liggen aan de op- MOSKOU AP I londerdcn gevangenen in de Moskouse Boetyrna-gevangenis zijn in hongerstaking gegaan. Ze eisen onder meer matrassen, dekens en dagelijkse maaltij den, meldt de Russische krant Segodnja van gisteren. De Boetyrka, die fungeert als huis van bewaring voor ver dachten in afwachting van een proces, heeft 222 overvolle cel len. Gevangenen in 32 cellen zijn sinds eergisteren in honger staking. Elke cel is bedoeld voor maximaal dertig gevangenen. In sommige zitten er echter hon derd, menen mensenrechtenac tivisten. Volgens de autoriteiten bren gen gevangenen er gemiddeld negenënhalve maand door. ie-* vangenen en hun medestanders bestrijden dat. Het zou geen uitzondering zi|n dat verdach ten soms tot vijf jaar op hun proces moeten wachten. Morgen verkiezingen in Duitse deelstaten Saksen en Brandenburg DEN HAAG ROBERT BLOEMEN De inwoners van de Duitse deelstaten Saksen en Bran denburg mogen morgen naar de stembus. Zo kort voor de landelijke verkiezingen (mid den oktober) zijn de resulta ten een belangrijke graadme ter voor regering en oppositie in Bonn. Saksen is de enige Duitse deelstaat met een absolute meerderheid voor de CDU, de partij van bondskanselier Kohl. In Brandenburg gaven de meeste kiezers vier jaar geleden echter de voorkeur aan de sociaaldemocratische SPD, in Bonn aangevoerd door Rudolf Scharping. De 4,7 miljoen inwoners van Saksen noemen hun CDU-premier, Biedenkopf, spottend en bewonderend 'Koning Kurt'. Hij regeert in Dresden zonder coalitieperi kelen. De Westduitser Bie denkopf is ook buiten zijn deelstaat populair. EJij gold als opponent van Kohl bin nen de CDU. een tijdje zelfs als diens oDvolger. Biedenkopfs populariteit is een groot probleem voor de oppositie in Saken, in meer derheid SPD'ers onder lei dingvan Karl-Heinz Kunckel. Voor de Tweede Wereldoor log gold de deelstaat met zijn vele industrieën als 'rood', maar in 1990 gaf nog maar 19,1 procent van de kiezers zijn stem aan de sociaal-de mocraten. De voormalige communis ten van de PDS vergaarden toen tien procent, de linksal- ternatieve Groenen/Bündnis 90 ruim vijf. Hoewel met na me de PDS op winst staat, verwachten waarnemers dat links in totaal onvoldoende steun krijgt om de koning van zijn troon te stoten. Een overwinning van Bie denkopf straalt natuurlijk af op kanselier Kohl, die het in opiniepeilingen duidelijk be ter blijft doen dan SPD'er Scharping. Die hoopt uiter aard op een zege voor zijn partij in Brandenburg, maar een absolute meerderheid daar voor de SPD lijkt onze ker. De Oostduitser Manfred Stolpe leidt in Brandenburg een minderheidsregering met de liberale FDP. Hoewel hij omstreden raakte door con tacten met de geheime dienst van de DDR. kon Stolpe tot nu toe echter zijn positie handhaven. In Brandenburg is niet de CDU met de onbe kende lijsttrekker Peter Wag ner de grote concurrent van de SPD, maar de PDS. Die vergaarde de vorige keer 13,4 procent van de stemmen, vooral in de hoofdstad Pot sdam. Bij de gemeenteraads verkiezingen vorig jaar over schreed de PDS echter ruim schoots de twintig procent. De CDU bracht het niet ver der dan de derde plaats. Een voortzetting van de PDS-opmars krijgt nationale gevolgen. Het wordt namelijk steeds aannemelijker dat de partij volgende maand haar zeteltal in de Bondsdag flink kan vergroten. In dat geval is het bepaald niet zeker dat de huidige regeringscoalitie van de CDU, de Beierse zuster partij CSU en de FDP een parlementaire meerderheid haalt. Dat komt mede door dat wordt gerekend dp een flink verlies voor de FDP. In de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt ontstond eer der dit jaar een minderheids coalitie van SPD en Groenen, die kan regeren dankzij ge- doogsteun van de PDS-frac- tie. Daarmee heeft Saksen- Anhalt het eerste kabinet in de Bondsrepubliek dat af hankelijk is van de 'roodge lakte fascisten', zoals Kohl de PDS'ers pleegt te betitelen. In Brandenburg werkt de SPD op allerlei manieren al samen met de PDS. SPD- kopstukken sluiten niet uit dat het contact na de verkie zingen van morgen nog in tensiever wordt, mogelijk zelfs op regeringsniveau. In Bonn weigert Scharping ech ter met de PDS samen te werken. Een SPD-PDS-coali- tie in Potsdam kan echter de eerste bres zijn in de muur van Bonner SPD'ers die een links pact afwijzen. Politieke waarnemers ken nen geen twijfel: in haar een tje lukt het de SPD niet om, na twaalf jaar oppositie, vol gende maand net roer van Kohl over te nemen. Alterna tieven zijn een grote coalitie met de CDU, die dat echter (nog) niet wil, of samenwer king met de Groenen en de FDP. Maar de liberalen kie zen vooralsnog voor verder- regeren met de christen-de mocraten. Verkiezingskoorts in Duitsland. In Bonn hangen levensgrote affiches met daar op de drie landelijke SPD-kandidaten Schroder, partijleider Scharping en Lafon- taine. De verkiezingen morgen in Saksen en Brandenburg worden beschouwd als een opmaat voor de landelijke verkiezingen volgende maand, foto reuter pervlakte vermengd met mod der en afval en niemand maakt zich er druk om. Elk jaar organi seren de autoriteiten met Over winningsdag grote, miljoenen verslindende activiteiten, maar ze doen niets wanneer het op gewone menselijke zaken aan komt. Xe hebben blijkbaar be langrijkcr zaken aan hun hoofd dan de beenderen van onze voorvaderen." Volgens Geftman wordt de plaats nu overspoeld door men sen die naar gouden kronen, sieraden en andere waardevolle zaken zoeken. Jirmiyahy Shriun, een woordvoerder van de Israe lische ambassade in Moskou, heeft hulp toegezegd bij de op lossing van het probleem. Vaticaan iets inschikkelijker inzake abortus Het Vaticaan heeft gisteren het verzet opgeschort tegen de ge zamenlijke tekst over abortus op de bevolkingsconferentie In aïro. Een hoge Vaticaanse pre laat, mgr. Diarmuid Martin, zei dat het Vaticaan niet wil dat de discussie hierover de voortgang van de twaalfdaagse conferentie nog langer ophoudt. Wel blijft de Rooms Katholieke Kerk prin cipieel tegcli legalisering van zwanger schapsamreking. Ook verzet het Vaticaan zich niet langer tegen de term 'ge zinsplanning' in het slotdocu ment. Dit omdat in een nieuw ontworpen tekst abortus niet wordt beschreven als een mid del tot geboortenbeperking. Uniek plan voor gezinsplanning van Rwandezen CAIRO/BUJUMBURA Rtr AFP AP Voor de biina 400.000 Rwande se vluchtelingen in het Tanza niaanse kamp Ngara wordt een gezinsplanningsprogramma ge start. Het gaat om de grootste opzet, die ooit voor oen groep vluchtelingen op stapel werd pai Directeur Maurice I. Middle berg van de bevolkingsafdeling van de hulporganisatie C.ARI International kondigde een en ander gisteren aan op de grote VN bevolkingsconferentie in Cairo, liet project omvat sek.su cle voorlichting, distributie van condooms en voorlichting over AlDspreventie. Bij een aanslag inet een handgranaat zijn gisteren in de hoofdstad Bujumbura van Bu rundi circa veertig mensen ge wond geraakt. De etnische spanningen in Burundi, een buurland van Rwanda, zijn de afgelopen maand flink opgelo pen. De bevolking bestaat uit een Hutu-meerderheid en een minderheid van Tutsi's, net als in Ruanda.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5