Muziek uit je jeugd UIT Nieuwe theatermakers en veel verrassingen Dubliners voor 50 jaar K&O Geen heilige dag meer voor LVC '94/95 LAK niet alleen voor studenten Cellist Pieter Wispelwey. Vijftig jaar jong wordt de Leidse volksuni versiteit Kunst Onderwijs, kortweg K&O. het komende seizoen. Een halve eeuw die niet zonder slag of stoot is voorbijgegaan. Kortingen op de subsidie knaagden danig aan de organisatie en nu de Stadsgehoor zaal op het punt staat een grootscheepse renovatie te ondergaan, zal er in de toe komst ook voor K&O het een en ander ver anderen. Al was het maar omdat K&O-di- recteur Tjitte Weber is aangezocht om de artistiek leider van deze muziektempel te worden. Het komende seizoen is er echter nog niks aan het handje. De kersverse wethou der van cultuur. Pex Langenberg, prijst tra ditiegetrouw in het K&O-jaarprogramma de concertseries en niet te vergeten de (cul turele) cursussen aan. Directeur Tjitte We ber zinspeelt in zijn voorwoord op de verre toekomst, waarin wellicht een nog uitge breider cultureel pakket in het verschiet ligt. Voor het feestelijke tintje aan dit gouden K&O-jaar zijn de organisatoren van de Ou de Vest naar de overkant van de Noordzee gevaren. In Ierland en Groot-Brittannië haalden zij de attracties die het jubile umseizoen extra glans moeten geven. The Dubliners. de Ierse folkgroep die je eigen lijk het liefst in een echte oude pub zou ho ren. komen naar de Stadsgehoorzaal. Om dat er in Leiden geen café te vinden is waar zoveel belangstellenden in kunnen, is voor hun concert op 30 september deze lokatie gekozen. De kaartverkoop is al in volle gang, dus haast is geboden. De beroemde Academy of St. Martin in the Fields' is als cadeautje aan het publiek aan de Meesterserie toegevoegd. Onder lei ding van Iona Brown concerteren zij op maandag 20 maart in de Stadsgehoorzaal. Zij die een abonnement op de Meesterserie hebben, kunnen het programma, dat onder meer de kamersymfonie van Shostakovitsj, het adagio en fuga van Mozart en diens 29ste symfonie vermeldt, voor een zacht prijsje zien en horen. In de Meesterserie zelf zijn concerten te verwachten van het Residentieorkest, het Orkest van het Oosten (voorheen Forum Philharmonisch) en het Brabants Kameror kest. Solisten onder anderen: Pieter Wispel wey (cello), Vera Beths (viool) en Al win Bar (piano). Natuurlijk zet K&O succesvolle concert series als de internationale pianistenserie (met onder anderen de Bulgaarse Jenny Za- charieva en de uit Italië afkomstige Salva- tore Spano), de vocalistenserie met opko mend talent Ludwig van Gijsegem (tenor), en de koffieconcerten voort. In deze laatste trits verdient het concert op zondag 19 fe bruari van de pianiste Marietta Petkova bij zondere aandacht. Als derde cadeautje ten slotte geeft K&O een jubileumserie van vier concerten weg voor de symbolische prijs van 50 gulden. ANNEMIEK RUYGROK „Wat u misschien nog niet wist," meldt het LAK-theater in het voorwoord bij haar voorlo pig jaarprogramma, „het IAK is er niet alleen voor studenten, het is er voor iedereen. U zit er goed en het is niet duur. Ieder een is er van harte welkom." In het komende seizoen heeft het theater aan de Cleve- ringaplaats weer veel aantrekke lijks te bieden. Fascinerend to neelspel van gezelschappen als Suver Nuver. .Art Pro, Mug met de Gouden Tand of De Paardenkathedraal, en dans van groepen als Reflex. Blok Steel, De Rotterdamse Dansgroep en Dansgroep Krisztina de Chatel. In de openingsweek, van woensdag 21 tot en met zater dag 24 september, heeft het IAK een speciaal programma. Drie voorstellingen die het vorig seizoen al hoge ogen gooiden maar niet in Leiden te zien wa ren of hier, ten onrechte, te wei nig publiek hebben getrokken. Speciaal aanbevolen, deze keu zes van het IAK. Peter de Graeff van de Belgi sche theatergroep Nova Zembla opent deze korte maar bijzon dere reeks op 21 en 22 septem ber met een solovoorstelling die volgens Roland Helmer van het IAK „niemand mag missen." Op vrijdag 23 september is de solovoorstelling van Gas En klaar, 'Brieven aan mijn vader', te bewonderen. Fen stuk dat het afgelopen seizoen met zeer veel succes in de Nederlandse thea ters heeft gedraaid. Tenslotte is op zaterdag 24 september 'Pot ter's Joke' te zien. Een buitenge woon humoristische voorstel ling die volgens Helmer eerder dit jaar door te weinig publiek is bezocht en alsnog een volle zaal verdient. In het seizoenprogramma van het IAK is verder rekening ge houden met een flink aantal verrassingen. Voor een aantal avonden is nog geen voorstel ling geboekt. Daar wacht men mee om op de laatste ontwikke lingen te kunnen inspelen. Daarnaast heeft het LAK. samen met een andere theaters in Ne derland, een aantal avonden vrij gehouden voor de serie 'De Nieuwe Theatermakers'. Deze avonden worden in een later stadium, in overleg met Theater Netwerk Nederland, ingevuld. De bedoeling is dat jonge, veel belovende theatermakers voor het voetlicht treden. Geen talent dat net van de theaterschool komt. maar zij die al hebben bewezen een produkt van be hoorlijke kwaliteit te kunnen brengen. Talent dat op het punt staat door te breken, maar nog net dat laatstf zetje nodig heeft. Voor de invulling van de avonden door 'De Nieuwe The atermakers', en voor hel tijdig signaleren van alle andere ver rassingen in de programmering van het IAK-theater en de Leid se Schouwburg is het raadzaam om Theaternieuws Leiden in de gaten te houden, gratis verkrijg baar in onder meer de beide theaters. Het Leidsch Dagblad brengt elke donderdag in 'Podi- umbiik'. een overzicht van wat de theaters in Leiden en omge ving, plus wat de theaters in de grote steden Amsterdam en Den Haag, te bieden hebben. JANRIJSDAM Jaren zestig herleven in Leidse schouwburg Nostalgie viert het komende seizoen hoogtij in de Leidse schouwburg. In een aantal muziek programma's komt vooral de jaren zestig ruim aan bod: het begint al op 20 september. Dan staan de Bootleg Beatles ('nauwelijks van de echte Beatles te onderscheiden') op het podium. 'Bootleg' staat voor illegaal, maar in 'She loves you', 'A day in the life', 'Lucy in the sky with diamonds' en 'Let it be' overtuigen deze nep-kevers, dankzij een uitgekiend geluidsplan (de originele, echte Vox-luidsprekers) en weten het sfeertje van toen op te roepen. Voor de mam ma's en pappa's die in de jaren zestig zwijmelden op de muziek van het viertal uit Liverpool een avond om niet te missen. n diezelfde roerige ja- 'jjj ren zestig was er in Amerika een platenla bel dat zijn artiesten van straat en uit de kerk plukte. Op die manier zijn The Supre- mes (Diana Ross), The Four Tops, Stevie Wonder, Martha Reeves and The Vandellas en The Temptations groot geworden. De naam van het (soul)-label, Motown, stond borg voor het typische geluid dat bepalend is geweest voor hele generaties topar tiesten. De Engelstalige musical 'The sound of motown' zal op 19 en 20 oktober hopelijk de muren van de Leidse schouwburg doen bollen. Nummers als 'Baby love', 'Stop in the name of love' en 'You can't hurry love' om en kele Supremes- krakers te noe- 'men, zijn in de min of meer origi nele versie te ho ren. Andere hits kregen een nieuw arrangement of komen in een zin netje of coupletje aan bod. De enige verhaallijn die erin zit is de sum miere geschiede nis van drie zin gende vriendin nen. Maar het gaat natuurlijk om de soul! Van geheel ander kaliber, maar even nostalgisch is 'Willeke de musical' naar het leven van de levende legende, het natuur talent Willeke Alberti. In januari vol gend jaar (25 en 26) kwinkeleert Joke de Kruijf evergreens als 'Spiegel beeld'. 'Morgen ben ik de bruid', 'Dagboek' en "Vanavond om kwart over zes ben ik vrij'. Geen glitter en glamour, maar een oer-Hollandse produktie. De geur van de jaren zes tig, Top of Flop, het huwelijk van Beatrix en Claus, de verbeelding aan de macht en dromerige mms-meis jes. Dat zal de sfeer van 'Willeke - de musical' zijn. Toneel Op muzikaal gebied valt er opvallend véél te genieten in de schouwburg. Fay Lovski komt met haar program ma 'Draadloos', Laura Fygi is er met The lady wants to know'. Golden Earring brengt in januari 'Volume 2 unplugged', Hans Visser Friends beleven een 'Hot night music' en Wil lem Nijholt en Gerrie van der Klei brengén onder de titel 'You're the top' een ode aan Cole Porter. Maar de schouwburg zou de schouwburg niet zijn, als er geen fors toneelaanbod zou worden geboden. Op 28 september kan het publiek de première beleven van 'Oleanna', een spraakmakend stuk van David Ma- met met Peter Faber en Caroline Al- mekinders in een regie van Lodewijk de Boer. De verhalen van de in loei den woonachtige schrijver Maarten Biesheuvel inspireerden Shireen Strooker tot twee korte stukken: 'Ont takeling' en 'Mijn grootste schrik'. Een avondvullend avondje Biesheu vel beleeft zijn leidse èn Nederlandse première op dinsdag 25 oktober. Was Helmert Woudenberg de laatste jaren vooral door zijn soloto neel een opvallende verschijning in de schouwburgen. Dit seizoen speelt hj met Hermem Verbeeck 'Kwast en mes', over de gespannen relatie tus sen twee homoseksuelen die samen een kapperszaak drijven (vrijdag 4 november). Vlaams toneel De schouwburg borduurt voort op het succes dat vooral Vlaamse toneel gezelschappen hier vorig jaar met hun voorstellingen beleefden. De Blauwe Maandag Compagnie brengt O'Neill' een stuk van Lars Norèn over de Amerikaanse toneelschrijver en komt verderop in het seizoen met 'Vrijen met dieren', een verhaal over de kortsluiting in een relatie. Theater Supremes-krakers in de musical The Sound of Motown. Malpertuis geeft een reprise van het hemelhoog geprezen 'Nora of het poppenhuis' van Ibsen, de Vlaamse theatergroep 't Gebroed liet zich voor een nieuw stuk over vriendschap door Hamlet inspireren. Het resultaat is "k Heb het gezien' dat in april naar Leiden komt. De Tijd speelf 'Agatha' van Marguérite Duras over de in cestueuze liefde van een man en zijn zus. Nederlandse gezelschappen komen eveneens aan bod en -oh verrassing- John Earnings Theater van de lat h ll ook geprogrammeerd. Verder valt rond de 50-jarige herdenking van de bevrijding het een en ander in de schouwburg te beleven. In een be werking van Mies Bouhuys wordt 'Het dagboek van Anne Frank' ge speeld door Josée Ruiter en Boude- wijn de Groot (30 en 31 mei). Een maand daarvoor spelen Marjan Berk en Eva-Maria Hagen een relative rend Duits-Nederlandstalig muziek programma': Hotmoflfen en Kaas koppen'. Nieuw in de schouwburg is de eindexamenproduktie van de drie Nederlandse toneelscholen: onder het motto 'De Presentatie' laat de nieuwe lichting acteurs en actrices drie juni avonden achter elkaar het publiek kennismaken met hun to neelprestaties Als voorspel op de toekomst. ANNEMIEK RUYGROK Mothers Finest: een hoogtepunt In de Leidse poptempel. FOTO PR Mothers Finest in september, de Belgische belofte 'dEUS' in oktober en eind november de dansmuziek van de uit Man chester afkomstige New Fast Automatic Daffodils. Dat is nog maar een kleine greep uit het komende aanbod van het LVC. Het zo breed mogelijk programmeren heeft altijd hoog in het vaandel gestaan van de Leidse poptempel aan de Breestraat. De programmeurs Tea van der Meer en Johan Andrée berichten over een andere aanpak, de kwaliteit van de Leidse bands en de verkeerde keuzes in het verleden. „Als we naar de programmering van de laatste jaren kij ken dan bracht het LVC een goede selectie van nieuwe en gevestigde Nederlandse bands, scoorde het zeer hoog met gerenommeerde reggaebands, maar was er een zwak aan bod op het gebied van de alternatieve popmuziek." Tea van der Meer: „Vroeger hielden we angstvallig vast aan de zaterdagavond als concertavond Maar, als je maar één concertavond hebt, mis je gegarandeerd een deel van het aanbod. Zo hebben we gezichtsbepalende en betaalbare buitenlandse groepen als Magnapop en Freedy Johnston, die op een doordeweekse dag werden aangeboden, door onze vingers laten glippen Ook in een maand met minder aanbod zaten we er naast. De zaterdagavond moest gevuld worden en dus namen we soms genoegen met een band van mindere kwaliteit." Johan Andrée: „Dit jaar gaan we de zaken wat anders aanpakken. Eerste belangrijke stap is het loslaten van de za terdagavond als vaste concertavond. Als we een belangrijke band alleen doordeweeks kunnen krijgen, zoals in septem ber met Mothers f inest dan nemen we de band gewoon. Tweede belangrijke verschil is dat we gaan programmeren met meer risico. We proberen betere bands te krijgen door meer te investeren in de relaties met de betere boekingskan toren. Dat zal wellicht enige tijd kosten maar ik heb er het volste vertrouwen in dat het lukt. In het verleden hebben we wellicht een beetje teveel op onze lauweren gerust. Aan goede bands hangt natuurlijk een prijskaartje. IA' bezoekers aantallen zijn dan ook uiterst belangrijk en bepalend voor het succes van deze manier van programmeren." Tea van der Meer denkt dat de LVC-zaal eigenlijk te klein is voor de heel grote bands. „Men werkt tegenwoordig met een garantiesom en een deel van de deuropbrengst. Hoe groter de zaal hoe meer opbrengst voor de groep. Met onze 500 plaatsen kunnen we moeilijk concurreren met zalen met dubbele capaciteit. Vergroting van de capaciteit staat daar om hoog op ons verlanglijstje Zouden de duurdere bands niet beter in de Stadsgehoor zaal kunnen staan? Van der Meer. „Probleem 1s dat de bar van de Stadsgehoorzaal is verpacht. We missen zo inkom sten en lopen een groot risico. Daarnaast gaan we het eigen LVC op zo'n avond in de weg zitten." Toppers die deze en volgende maand het podium van het LVC zullen bestoken zijn IX- Dijk en Raggende Manne, de Pakistaanse rap-techno grix'p Fun-da-mcn-tal en de uit voormalig Rusland afkomstige Yulduz Usmananova met haar strijdbare romantische liederen. Over de Leidse bands is Tea van der Meer niet zo te spre ken. „Ik vond de Koperen I'loert-cd, met allemaal leidse bands, een leuk initiatief Fr ontwikkelt zich echter te weinig in Leiden. Na Toy Factory, toch al weer enige jaren geleden, schijnt niet één band meer de ambitie te hebben om het he lemaal te gaan maken. Bands schijnen te denken dat ze het al gemaakt hebben als ze in het LVC staan. Eigenlijk is dat pas de eerste stap op weg naar succes."' HANS KEIJZF.RS Coördinatie: Jan Kijsdam Eindredactie: Saskia Stoellnga Vormgeving: Esther Nypcls en Ed Petit Lithografie: Simon Elenbaas, Jan van de Brink Jeroen Heringa en Mare EUendoorn Genieten van kun»t kan ook In deze krant. Elke donderdag besteedt hel Ieldach Dagblad In de rulluurbljbigc uitgebreid aandacht aan voorstellingen, concerten en expo«ltlc«ln de leidse regio i»n In de randttad. Op de dagelljlue kunatpaglnn U - In de vorm van vi»orverhalen of recenale* - aandacht voor de mee»Ie evenementen. En dat alle» onder het - ook voor kunat zo relevante - motto: 'llorrn, zienen achrljven'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 45