De kleren van de UIT Bron van studie en vermaak Djenné, de oudste stad van Afrika Leven in de Bloembollenstreek Een groepsbeeld van twee vrouwen en een jongeman, afkomstig uit de Memphitische begraafplaats bij Sakkara. FOTO RMO FARAO I let beroemde masker van Toetanchamon, de gouden doodskist, kostbare sieraden en andere kunst schatten hebben, sinds de graftombe van deze wereldberoemde farao in 1922 werd geopend, altijd zeer tot de verbeelding gesproken. Weinig of helemaal geen interesse was ervoor het eenvoudige textiel, de kleding van de farao. Het is voor het eerst dat de tunieken van Toetanchamon, en de kleding die door ge wone Egyptenaren werd gedragen, centraal staan in een grote tentoonstelling die vanaf 12 november te zien is in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. oe groot was de garderobe van Toe tanchamon eigen lijk? Wat droeg de beroemde koning van Egypte bij wel ke gelegenheid? En waarom kreeg hij zijn graf? Tot voor weinig over bekend. De Engelse, in Leiderdorp woonachtige, dr. Gillian Vogelsang-Eastwood, oprichter van het in Leiden zetelend Textile Research Centre, heeft zich de afgelopen maanden intensief bezig gehouden met de inventari- reconstructie van de garderobe van Toetanchamon. Ze zag als één van de eerste wetenschap pers, in februari van dit jaar, met eigen ogen de uitgebreide garderobe die Toe tanchamon mee kreeg in zijn graf: 145 lendedoexen, tunieken, sokken, sandalen, hoofd deksels, luipaard- jaals, handschoenen en nog veel Het was alsof de vermaarde graftombe van Toetanchamon, onder toeziend oog van politiemensen en veiligheidsbeambten van het Egyptisch Museum, voor het eerst openging. Vogelsang keek haar ogen uit. Zo'n 450 nauwelijks bekende kledingstuk ken kwamen te voorschijn uit de kelders van het museum in Cairo. De Leiderdorpse, gespecialiseerd in textiel van het oude Egypte, is de enige onderzoekster ter wereld die de kledingstukken van Toetanchamon uitgebreid mocht bekijken. Ze staat nog maar aan het begin van de verwezenlijking van haar doel: het inventariseren, catalogi seren en restaureren van de kleren van de farao. Een bijna onmogelijke klus, want een aantal kle dingstukken is inmiddels tot stof vergaan of onherkenbaar geworden. Aan de hand van stukjes stof, foto's en aantekeningen hoopt ze toch tot een nagenoeg complete inventarisatie te komen. Beatrix „Hoe groot de garderobe van Toetan chamon precies was weten we niet." aldus Vogelsang. „Maar als we zien dat hij alleen al meer dan 450 textiele kledingstukken ianrijsdam meekreeg voor in het hiernamaals, dan moet het erg veel geweest zijn. Voor een deel betrof het ceremoniële Ueding. Er is eigenlijk niet zo veel verschil met koninklij had als koningin Beatrix nu." De tentoonstelling 'De kleren van de fa rao' stelt de bezoeker niet alleen in staat een blik te werpen op de textiele nalaten schap van Toetanchamon. Ook de kleding die gedragen werd door gewone Egyptena ren komt aan bod. „Eigenlijk bestond er niet zoveel verschil tussen de kleren van de farao en die van de gewone mensenver telt Gillian Vogelsang. „De basiskledings tukken en de structuur van de kleding wa ren precies hetzelfde. Het verschil zat voor al in de kwaliteit en de versiering. Het aan tal draden per centimeter, bijvoorbeeld, was in de koninklijke kleding veel groter. Maar het meest uniek aan de kleding van de farao waren de gouden accesoires waar mee ze waren versierd." Ramses Op de tentoonstelling wordt ook het spin nen van vlas. het weven van linnen, en het verven van stof in beeld gebracht. Verder ziet de bezoeker hoe van textiel kleding werd genaaid en hoe deze versierd en ge dragen werd. De nadruk ligt op dagelijkse kleding van de oude Fgyptenaren. „We la ten het verschil zien tussen de kleding van een dienstmeisje en die van de deftige dame. maar ook de verschillen in de sandalen die ze droegen, in de haardracht en cos metica. Ook wordt de lijn doorgetrokken van de kle ding uit de tijd van de fa rao's naar de kleding in het huidige Egypte." Het Leidse Rijksmuse um van Oudheden bezit een respresentatieve tex- tiel-collectie die nog nooit eerder aan het publiek is getoond. Maar er komen ook belangrijke stukken uit buitenlandse musea, waaronder een gordel van Ramses. „Dat is een heel bijzonder stuk dat ik zelf ook nog nooit in het echt heb ge zien," aldus Vogelsang. „Het is voor het eerst dat de kleding van de oude Egyptenaren centraal staat in een tentoonstelling. De belangstelling is tot dusver uitgegaan naar goud en glitter. Het was altijd een beetje goud versus het dage lijks leven. In deze tentoonstelling proberen we die twee dingen te koppelen." ke personen in deze tijd. Ik denk dat Toe tanchamon net zo'n uitgebreide garderobe burg 28, Leiden. Openingstijden: dinsdag l met zaterdag 10.00-17.00 uur, a>n- en feestdagen 12.00-17.00 uur. Bij de tentoonstelling verschijnen diverse publicaties. In ieder mens schuilt een hamster. Want wie heeft er geen sigare- bandjes of suikerzakjes verzameld? Dat weten schappelijke instrumen ten werden verzameld lijkt misschien iets min der voor de hand te lig gen. Toch zijn er ook op dit gebied in de loop van de geschiedenis op tal van plekken omvangrij ke collecties bijeenge bracht. Microscopen, telesco pen, klokken, luchtpom pen en elektriseerma chines zijn voorbeelden van instrumenten die de ontwikkeling van de na tuurwetenschappen hebben bepaald. Velen waren geamuseerd als ze een planetarium za gen draaien: zo zat dus ons zonnestelsel in el kaar. Het gaf ook veel genoegen om met de microscoop diertjes te zien waarvan het be staan zelfs niet werd vermoed. Kortom: de natuur was een onuitputtelijke bron van studie en vermaak. Wie genoeg geld had kocht zulke instru menten. Zo veel, zo mooi en zo modern mogelijk. Velen verenigden zich in één of ander wetenschappelijk genootschap. Ons land heeft er tientallen gekend. Sommigen be staan nog steeds. Ook daar werden complete schatkamers ingericht. Honderden weten schappelijke instrumen ten hebben er gestaan in paleizen, universiteiten, scholen, vergaderzalen en woonhuizen. In de 19de eeuw werden er voor het eerst musea voor opgericht. De tentoonstelling 'Het Koperen Kabinet' in het Museum Boerhaave geeft een indruk van vier eeuwen instrumenten verzamelen in Europa. Sommige objecten zijn voor het eerst in Neder land te zien, zoals pron- kuurwerken uit het bezit van de Habsburgse kei zers en instrumenten uit de kabinetten van de Saksische keurvorsten en de Fourth Earl of Er- rery (Oxford). De tentoonstelling 'Het Koperen Kabinet. Schatka mers van de wetenschap 1550-1950' is te zien tot en met 5 maart 1995. Museum Boerhaave, Lange St Agnietenstraat 10 in Leiden. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur, zon en feestdagen 12.00-17.00 uur. Bij de tentoon stelling is een publikatie verschenen. Een wrijvingselektriseermachine in enkelvoudige luchtpomp uit circa 1770. FOTO MUSEUM BOERHAAVE De stad Djenné is het on derwerp van een grote ten toonstelling die in decem ber in het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt geopend. Een stad met een lange geschiedenis en een stad die ook vandaag de dag nog een bijzonder verhaal te vertellen heeft. Djenné ligt aan de rand van de Sahara, in de huidige re publiek Mali. Opgravingen hebben aangetoond dat de stad al in de derde eeuw v. Chr. bewoond was. In de loop van de tijd ontwikkelde Djenné zich tot een be roemde handelsstad. Cola noten, slaven, goud en ivoor uit het zuiden werden hier geruild tegen zout, boeken, sieraden en textiel uit het noorden. Met de komst van de Euro peanen in de kustgebieden van West-Afrika veranderde het handelsverkeer ingrij pend. Als gevolg hiervan raakte de positie van Djen né als handelscentrum langzaam maar zeker in verval. De naam die de stad had verworven als religieus centrum is echter onaange tast gebleven. Een bewijs hiervan is de imposante moskee die met zijn karak teristieke contouren het beeld van de stad bepaalt. De moskee is een voorbeeld van bijzondere leemarchi- tectuur die ook voor huizen is toegepast. Deze leemar- chitectuur van Djenné is be roemd in heel west Afrika. De stad is door de UNESCO op de wereldmonumenten lijst geplaatst. De archeologische opgra vingen, de verschillende be volkingsgroepen, de am bachten, het belang van de religie, de unieke architec tuur en de toekomst van de stad zijn enkele van de the ma's die in de tentoonstel ling aan bod komen. 'Djenné, oudste stad van Afrika', schijnt een uitgebreide catalo- Het Museum voor de Bloembollenstreek besteedt in een tentoonstelling aandacht aan de dieren die in deze streek leven. Duin- en bollenstreek zijn vanouds bevolkt geweest door vele dieren, vooral toen dit deel van Holland nog voor een belangrijk deel uit bos bestond. Door de uitbreiding van de woongebieden moeten steeds meer dieren een strijd om het bestaan voeren. Dankzij de medewerking van het Natuur Historisch Museum in leiden is het Muse um voor de Bloembollenstreek in staat een goed beeld te schetsen van de dieren die in deze streek voorkomen. opend, behalve op maandag, v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 42