J pk Keuzes van filmhuizen Papieren helden in het echt zien TJÏT Gaat het weer meneer Dröge? Schone Schijn ■94/95 Namen van essayisten, binnen- en buitenlandse auteurs, thea termakers en dichters buitelen in een rap tempo van hun lip pen. Ron Rijghard en Arjan Ber- ben hebben duidelijk zin in het nieuwe seizoen. Het duo is Mie- ke Obbema opgevolgd als orga nisatoren van Burcht Literair. Hun wensenlijst is lang. Zoveel gasten, dat kan toch nooit in één seizoen? .Waarom niet?", is de oprecht verbaasde reactie van Rijghard. „Alles wat nu niet lukt, verzetten we naar het vol gendeseizoen.'' Berben en Rijghard zijn afge studeerd Neerlandici met als specialisatie moderne letter kunde en ze vormen de redactie van het blad 'Uit in Leiden'. Eerst heeft het duo een tijdje 'stage' gelopen bij Obbema. „Ik geloof dat we geslaagd zijn want dit seizoen mogen we het zelf doen", vertelt Berben. Collega Rijghard typeert hun voorgang ster als heel enthousiast. „Ze was er met hart en ziel bij be trokken. Ze is heel belezen." Berben: „Grote schrijvers wist ze altijd te strikken. En ze had een vrij goede neus voor men sen die op het punt stonden be kend te worden. Iets wat in de lucht hing, voelde mevrouw Obbema goed aan. Zo had ze bij voorbeeld Marcel Möring als gast vlak voordat hij de AKO- prijs kreeg." Rijghard: „We gaan Burcht Li terair iets anders doen. We wil len meer thema-avonden doen. Perifere gebieden als gedichten en essays belichten. Aandacht voor buitenlandse schrijvers. En aandacht voor grensgebieden als literatuur en journalistiek. Ook denken we aan theaterma kers en -schrijvers, mensen waarvan een voorstelling is te zien in bijvoorbeeld de Schouw burg of het Lak." Berben: „Het klinkt vaag maar we denken een soort gevoel te hebben voor wat interessant kan zijn." Hoog op de verlanglijst staat Hugo Claus. „Die proberen we naar Leiden te krijgen in het ka der van zijn 65ste verjaardag", aldus Berben. We zijn er allebei een enorme fan van. Maar ja, het is bekend dat hij een enorm honorarium vraagt. 3000 gulden is heel veel geld. Daar willen we sponsors bij betrekken. Hopen dat een bedrijf zijn naam eraan verbindt." Rijghard: „Als het dit jaar niet lukt, is volgend jaar ook nog goed. Claus is immers een god van altijd." Berben ziet een literaire avond als een 'soort gevecht'. „We kunnen wel genadeloos onze eigen voorkeur naleven. En we willen zeker niet nalaten dat te doen. Maar het gaat er toch om die zaal vol te krijgen. Aan grote namen ontkom je dan ook niet. We hebben nu nog niet veel concreets te bie den. Veel schrijvers zijn op va kantie. We denken ook aan mensen als Anil Ramdas en Stephen Sanders. Ze schrijven geen echte literatuur. Het zijn eerder essayisten maar ze heb ben wel raakvlakken met de li teratuur." Claus vinden ze allebei leuk. Ook zijn Berben en Rijghard fan van Mülisch. „Maar die is al ge weest vertelt Rijghard. De twee hebben nog meer favorie ten. „Raymond Carver", begint hij de opsomming. „Maar die is dood. LD. Salinger. Die is ook al dood. Martin Amis en Paul Aus- ter vinden we ook fantastisch. Ronald Giphart. En het lijkt me ook een leuk idee om hem sa men met Rob Erkelens uit te nodigen. Die twee zijn bezig met een literair tijdschrift 'Zoe- termeer'. Aan de andere kant heb je Serge van Duijnhoven, ook een jonge schrijver die een tijdschrift heeft: Millenium. Om die heren een avond naar de Burcht te krijgen lijkt me heel leuk." Service bieden aan de lezers vinden de twee heel belangrijk. „Mensen kunnen hun papieren helden in het echt zien", zegt Berben. Rijghard: „Maar we wil len wel af van het 'schrijvertje kijken'. Mensen die ademloos naar hun favorieten staren. We gaan discussiëren op het scherpst van de snede. Burcht Literair is zeker één keer in de maand. Als we eenmaal op schot zijn, willen we het vaker doen. En we gaan niet voor an derhalve man en een paardekop een leuke avond maken. We moeten zo veel mogelijk men sen trekken. Dat is moeilijk want het publiek is niet onder een noemer te vangen. Berben: „In het verleden heb ik heel weinig dezelfde gezich ten gezien. Het verschilt per avond. Mensen besluiten 's avonds of ze gaan kijken. Het hangt van zulke verschillende factoren af. Ijzelt het bij voor- beelgl? Daardoor hebben we de avond met Kossmann moeten verzetten. Op donderdag heb je in ieder geval geen voetbal dat de mensen bij de buis houdt." Burcht Literair begint het nieuwe seizoen op 29 septem ber met Anton Haakman. „Hij vertaalde het belangrijkste boek van de Italiaanse schrijver Cesa- re Pavese: zijn dagboek. Het is beetje een depressief boek over menselijke verhoudingen. Pave se pleegde zelfmoord in 1950. In het boek werkt hij daar vanaf het begin al naar toe. Op de laatste avond is hij alleen op zijn hotelkamer. Hij belt vier vriendinnen en die hebben alle maal wat te doen. Dan berooft hij zich van het leven. Het is een prachtig boek. Je leest het in één ruk uit of je stopt omdat je het te somber vindt Dat de pressieve vonden we wel pas send om de zomer mee af te sluiten en het seizoen mee te beginnen." Ron Rijghard en Arjab Berben: 'Service bieden aan lezers vinden we erg belangrijk'. foto holvast mark lamers Zegt u nu niet dat Leiden geen so- Wat zou zo'n dingetje over een cietyleven kent. paar jaar nou waard zijn? foto loek zuyderduin foto ioik zuydirduin Best leuke plaatjes voor boven de bank. foto hielCO kuipers Het verhaal gaat dat de hoofdste delijke galeriën de witte wijn, bronwater en jus vervangen door champagene als ze weten dat G.J. - Glamourland - Dröge komt fil men. Nu is de Nieuwstraat in Lei den het Amsterdamse spiegel- kwartier niet, voorde gemiddelde collectioneur in den lande ligt Leiden imrhers in de polder, dus G.J. Dröge zien we hier niet, de champagne ook niet. Toch kun je ook hier ter stede best leuke dingetjes kopen voor boven de bank Een Broodje, een Janneke Brinkman-Salentijn, een Patty Harpenau, een Karin Wor- telboer, een Gerrit-Jan Fukkink. Je kunt het zo gek niet bedenken of het staat wel in de schappen van de I.eidse galeriehouders. En allemaal hebben ze er al eens een feestelijke opening tegenaan ge gooid. Dus zegt u nu niet dat I-ei- den geen society-leven kent. Hoe gaat zo'n opening in het Leidse nu in z'n werk, zult u zich misschien afvragen als u niet tot de selecte kring genodigden van de Bleijenbergjes of de Roefsjes behoort. Welnu, eigenlijk precies zoals in de hoofdstad. Het pu bliek roezemoest, zoent, „dag schatje, wat zie jij er goed uit", en loopt langs de kunstwerkjes, „w«idt enig zeg." Meegetroonde echtgenoten be studeren doorgaans met bezorg de blik de prijskaartjes, zich af vragend 'wat zo'n dingetje over een paar jaar waard zal zijn'. Och, het is niet altijd even leuk (Gaat het weereen beetje meneer Dröge), maar wie wil meetellen in society-minnend Leiden moet gewoon af en toe z'n gezicht eens laten zien op een lokale vernissa ge- Galeriehouders hebben het in l.ciden overigens niet gemakke lijk met al die aandacht voor de Amsterdamse fine-fleur. De lx*id- se kunstverkoopster Irma Roefs, van Galerie Amber, heeft in de Volkskrant al eens geklaagd ver malen te worden door de kunst historisch geschoolde mafla: de kliek van hoofdstedelijke galerie houders, museumdirecteuren en -conservatoren en kunstredac teuren van de landelijke media. Ben dan die uitmaakt waai het publiek naar toe moet en wat het mooi moet vinden. Want niet al leen Dröge schittert in Leiden door afwezigheid, ook de Volks krant- of NRC-redacteuren zie je hier zelden of nooit. Irma Roefs heeft nu de Oude Kerk in Amster dam maar afgehuurd. Als Mozes niet naar de herg komt dan.... Je moet het als kunstverkoper dus groots aanpakken om net hoofd boven water te kunnen houden. Kunst is 'big-business' geworden. Sommige kunsthan delaren maakt het niets uit of ze kunst verkopen of chocoladelet ters. Neem Loek Brons, ooit sa men met Miep exploitant van een florerende textielketen. Miep kan geen onderbroek meer zien en Loek is nu handelaar in ma gisch realisten. In l.eiden pakt een enkeling sinds kort ook de zaken anders aan. Loopt u de K2-galerie aan de Nieuwstraat maar eens binnen. Schilderijen, grafiek, aquarellen worden er als worstebroodjes aan de man gebracht, soms twee voor de prijs van één. Het lijkt de sei zoensopruiming wel. Wat doen de leidse galerie houders nu aan het begin van het nieuwe culturele seizoen om zich gezamenlijk aan het grote pu bliek hier ter stede te presente ren? Niets! Een paar jaar geleden lieten ze nog weieens in de Waag zien wat ze te bieden hebben. Toegegeven, dat draaide steevast op moeilijkheden uit. De één mocht niet meedoen omdat die ook lijstenmaker is, de ander moest z'n werk weghalen omdat het aanstootgevend zou zijn. Kortom: de U'idse galeriehouders gunden eikaar geen ccntimcr van de gestucie muur. Kunstverkopers zijn eigenlijk net kleine middenstanders. Als ze al bij elkaar over de vloer komen dan is het om stippen te teilen. Hen rode stip betekent dat een werk verkocht is, en veel rode stippen dat we met een courante kunstenaar van doen hebben die andere galeriehouders wel willen inpikken. Het verhevene en het kleingeestige liggen ook in de kunst soms heel dicht bij elkaar. LVC is voor thema's en Katwijk draait verzoeknummers f -v Die keuzes hebben niets te B maken met het feit dat LVC. dank zij creatief schuiven met budgetten, voort aan meer geld stopt in het filtn- aanbod. „Nee hoor, dal bedlBg is echt peanuts," vertelt pro grammeur Johan Andrée. „Het gaat om hooguit 10.000 gulden. Daar kunnen we iets meer mee doen maar niet echt veel. We besteden aandacht aan Theo van Gogh vanwege de Neder landse Filmdagen. De Neder landse film wordt steeds meer een ondergeschoven kindje. Bioscopen draaien de kassuc cessen. Alleen in filmhuizen komt de Nederlandse film nog wel eens aan bod." „Van Gogh is niet mijn per soonlijke favoriet. Hij is heel ex treem. Je loopt of gillend weg bij zijn films of je komt schreeu wend en vloekend naar buiten. Los daarvan is Van Gogh toch wel zo bijzonder dat we aan dacht aan hem willen besteden. Hij is zo controversieel dat ie dereen vergeet dat hij de meest interessante regisseur is van, pakweg, de afgelopen 10 jaar. Van Gogh durft. En dat kom je bijna niet meer tegen." Tegencultuur „In het najaar willen we aan dacht geven aan Dennis Hop per. Ik ben er mee bezig in mijn hoofd en ik hoop ook dat het lukt. Hopper is wel een per soonlijke favoriet. Zowel als ac teur en als regisseur is zijn ni veau heel constant. Hopper geeft een beeld van de tegencul tuur. Neem films als 'Rebel wit hout a cause', 'Easy Rider' of 'Blue Velvet'. Het zijn alledrie belangwekkende films. Allemaal anders dan anders." LVC gaat veel aandacht beste den aan thema's. Op de ver langlijst staan onderwerpen als documentaires, B-films, special effects, scenario-schrijvers en een weekeinde met griezelfilms. Jan Boer van het Kijkhuis ge looft niet in het werken met thema's. „Daar zie ik geen brood in. We gaan komend sei zoen verder op dezelfde weg: zowel premières als artistieke films als het herhalen van suc cesfilms." Ook I-AK-cinema en Filmhuis Lisse wijken komend seizoen niet af van de ingesla gen koers. Cultureel centrum de X houdt met het Centrum Beeldende Kunst een mini-festival. Op het programma staan The Draughtsman's Contract' van Peter Greenaway op 14 septem ber, 'De Natuurlijke Ruimte' van Frank Scheffer op 21 sep tember en TAnnée Demière Marienbad' van Alain Resnais. Het festival maakt deel uit van de kunstmanifestie 'De Hol landse .Tuin'. De films hebbien dan ook alle drie iets met tuinen en ruimte te maken. De X herdenkt begin novem ber dat de bioscoop aan de Flaarlemmerstraat 80 jaar gele den werd geopend, liet cultu reel centrum bezint zich nog op mogelijke festiviteiten. Het plan is om in november een dag lang allemaal vroege Charlie Chaplin-films te draaien. In die zelfde maand staat in samen werking met het Filmmuseum in Amsterdam een retrospectief op het programma van de Ge orgiër Sergej Paradzjanov. De regisseur is bekend van zijn films 'De kleur van de granaat appel' en 'Asjik KCrib Parkfilm Bijna jammer dat de zaallichten tijdens filmvoorstellingen zijn gedoofd want het Alphensc Parkfilmhuis heeft een oogstre lende opknapbeurt achter de Een heel creatieve filmmaker. Een cineast met een voorkeur voor onsmakelijke scènes. De meningen over Theo van Gogh lopen hemelsbreed uiteen. LVC biedt dit seizoen de kans een eigen oordeel te vellen. Het vrijetijdscentrum komt met vier films van de zo omstreden regisseur 'Terug naar Oegstgeest' (1987), 'Een dagje naar het strand' (1984), 'Luger' (1981) en 'Loos' (1989). De spotlights staan dit seizoen daarnaast gericht op een enfant terrible uit de Amerikaanse filmwe reld: acteur/regisseur Dennis Hopper. Filmmaker Theo van Gogh. rug. De bezoeker zit voortaan in terra cotta stoelen tegen een achtergrond van donker zalm kleurige wanden en de voeten rusten op een bordeauxrood ta pijt. Het Parkfilmhuis viert dat nieuwe uiterlijk met een bijzon der aanbod: films kijken voor 2,50 gulden. In de 'riksbios' draaien vanaf 21 september on der meer The Fisher King', 'The Crying Game', 'Fried Green T o matoes', 'Blue Velvet' en 'Sjakie en de Chocoladefabriek'. De films van K&ü-Katwijk zijn voortaan te zien in de zaal van tafeltennisvereniging Rijnsoever aan de SandUaan. De kinderfilms draaien als van ouds in het gebouw aan de Sluisweg. K&O begint het sei zoen op 29 september met "Ihc House of the Spirits', een ver filming van Bille August van de wereldwijde gelijknamige best seller van Isabelle Allende. Wat 24 november te zien is, mogen de bezoekers uitmaken. Al een aantal seizoenen werkt KM) volgens de formule: u vraagt, wij draaien. De volksuniversiteit selecteert een aantal titels en via een enquêteformulier geven de bezoekers hun voorkeur aan. De meeste stemmen gelden. LETTYSTAM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 41