Van rare snuiters tot beroemde winnaars ewondering ff UIT Regio programmeert veel '94/95 Cabaret in de Kapelzaal niet meer weg te denken Leiden kreeg er hel afgelopen seizoen een cabaret podium bij. De Kapelzaai van K O verleende eenmaal per maand gastvrijheid aan jong cabarettalent. Dat bleek een welkome aanvulling op het programma-aanbod van het Leidse theaterleven. Het publiek kon de weg naar het naast de schouwburg gelegen zaaltje moeiteloos vinden. De meeste voorstellingen waren nagenoeg uitverkocht. Dat deze reeks het komende seizoen wordt voortgezet, zal dan ook niemand verbazen. FOTO WETMAN e programmering richt zich op het talent tus sen servet en tafellaken. Met zijn de jonge, veel belovende cabaretiers met enige ervaring die meestal tijdens de vele cabaretfestivals van zich hebben laten ho ren. Aan de 'grote zalen' zijn ze echter nog niet toe. Althans, dat was het uitgangspunt van de programma-samenstellers. Als we even terugblikken, valt daar wel iets op af te dingen. Jan Hot had op grond van zijn naambekendheid evengoed in de grote zaal kunnen staan, al was - eerlijk is eerlijk - zijn intieme programma wel bij een kleine zaal gebaat. Iets dergelijks geldt voor Jeroen van Merwijk. Maar Erna Sassen (in een sterk programma samen met Bruun Kuijt) en lu nette van Dongen (die tijdens de finale- -avond van het Leids Cabaretfestival de schouwburg plat kreeg) zijn de bescheiden afmetingen van de Kapelzaal duidelijk ont groeid. Wat hadden zij daar eigenlijk nog te zoeken? Het antwoord op die vraag is volgens schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries gemakkelijk te geven. Het moment van boeken is hier doorslaggevend geweest. Toen Wallis de Vries de voorstellingen van Erna Sassen en van lunette van Dongen contracteerde, is steeds in overleg met het impresariaat tot een optreden in de Kapel zaal besloten. Pas na de première bleken beide programma's kwalitatief sterk en suc cesvol genoeg om ook in de grotere zalen te kunnen staan. Bij Erna Sassen bijvoorbeeld was op het moment van boeken voorzich tigheid geboden, want de ontvangst van haar vorige programma was mager ge weest. Ze heeft zich echter het afgelopen seizoen ruimschoots gere vancheerd en keert daarom in januari 1995 (ditmaal sa men met Wivineke van Groningen) naar Leiden te rug; overigens, niet naar de Kapelzaal, maar naar de schouwburg! Zichtlijnen De directeur van de schouwburg is blij en ver rast dat de cabaret-reeks goed is aangeslagen. Uit eindelijk was het toch een experiment, waarvan on duidelijk was, hoe het pu bliek dit zou oppikken. De reacties zijn goed, een en keling heeft zelfs nu al zijn voorkeur op het abonne ment-bestelformulier aangegeven, ook al worden er geen abonnementen voor deze serie verkocht. De vorig seizoen aange brachte aanpassingen in de zaal om de zo genaamde 'zichtlijnen' voor dit soort optre dens te verbeteren, noemt de schouwburg directeur „ruim voldoende." Ook de arties ten zijn volgens Pim Wallis de Vries tevre den over de geboden faciliteiten. Dat het af en toe met de beschikbare ruimte op het kleine podium wel eens behelpen is, mag de pret niet drukken. Bij de Leid se schouwburg is men dat naar zijn zeggen (ook in de grote zaal) wel ge wend. De Kapelzaal-produkties zijn met het logo 'KK&O' (Kapelzaal K&O) in het reguliere program ma-overzicht van de schouwburg opgenomen. Na één jaar al is het 'KK &0-aanbod' een vanzelf sprekendheid geworden en niet meer uit de pro grammering weg te den ken. Dat de voorstellin gen niet meer steeds op de laatste vrijdag van de maand zijn geprogrammeerd, heeft een or ganisatorische reden. Men wil vermijden dat de programmering van de Kapelzaal in de knoop komt met het cursusaanbod van K&O. Komend seizoen opent Job Schuring de Kapelzaal-reeks. En ook bij Schuring vraag je je af, of hij eigenlijk niet in de grote zaal hoort? Het gaat hier echter om een try-out van zijn nieuwe programma, zodat een be perkt aantal toeschouwers wenselijk is. Ar no van der Heyden komt in december naar Leiden. Als de presentator van het televisie programma 'Helden' kan hij mogelijk profi teren van zijn naambekendheid. Misschien past hij dus getalsmatig niet meer in de Ka pelzaal, maar hoe dat kwalitatief zit, zal nog moeten blijken. Loftuitingen Het overige talent staat terecht nog in de kleinere zalen. Mars Teunisz bijvoorbeeld (hij komt in oktober naar Leiden) behoort tot de categorie onvoorspelbare rare snui ters. Maarten van Roozendaal is de veelge roemde winnaar van het Amsterdams Kleinkunst Festival 1994 die in november mag komen bewijzen dat al die loftuitingen terecht zijn geweest. Hij is al zo beroemd (of heeft nog geen avondvullend program ma), dat het eerste deel van de avond door een andere cabaretier, namelijk Niek Barendsen wordt verzorgd. Met grote belangstelling kan worden uit gekeken naar Hans Teeuvven (in januari èn tijdens de theatermarathon in november te zien) en naar Hester Macrander (februari). Beiden hebben in het recente verleden al interessante dingen laten zien, en hun nieuwe programma's, die reeds in het afge lopen seizoen in première zijn gegaan, zijn door de landelijke pers (zeer) positief ont vangen. Het KK&O-aanbod in maart is vol gens de directie van de Leidse schouwburg nog een verrassing. In april komt Pieter de Rijk, de Publieksprijswinnaar van het Leids Cabaret Festival 1993. Hij treedt nog altijd op met zijn programma 'Veni, Vidi, Video'. De uit België afkomstige Els de Schepper, wier muzikaliteit alom wordt geprezen, sluit de Kapelzaal-reeks in mei volgend jaar af. WIJN AND ZEI LSTRA Job Schuring, foto In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Antoinette Vonk-van Kleeff uit l.eimuiden, musical liefhebster in hart en nieren en als redactiesecretaresse de steun en toeverlaat van de kunstredactie van deze krant, haar bewondering uit voor het fenomeen musical: „Br zit van alles in: dans, zang, toneel." Vroeger ging ik nooit naar musicals. Maar toen ik door vrienden werd uitgenodigd voor 'Evenaar' van Jos Brink, was ik verkocht. Sindsdien ga ik zoveel mogelijk musicals bekijken. In Nederland, maar vooral in Londen. Ik ben toen ook begonnen portretten van 'sterren' te tekenen. Daarna benaderde ik ze, schriftelijk of persoonlijk, en vroeg hen de tekening te voorzien van hun handtekening. Op die manier heb ik heel leuke contacten gelegd met onder anderen Paul van Gorcum, Jos Brink, Lucie de I ange, Marloes van den Heuvel, Fred Butter en Pia Douwes die tot voor kort in Wenen de rol van Elisabeth ('Sissy') vertolkte. Musical is zo veelomvattend, er zit alles in: toneel, dans, zang. Je kunt erom lachen en soms vreselijk om huilen: 'South Pacific' bijvoorbeeld is puur amusement, bij 'Miss .Saigon' daarentegen zit je met een dikke keel van ontroering. 'U's Misérables' heb ik tot nu toe het meest gezien: zeker 10 keer in Londen en in Nederland wel dertig keer. Ik zag een c ompilatie emit op de BBC-tv. Die muziek deed het gewoon. Ik Phantom Henk Poort en Antoinette Vonk-Van Kleeff. foto hielco kuipers heb meteen de cd gekocht en bij de eerste de beste gelegenheid ben ik hem gaan zien. Iedere keer is hij weer anders. Ook voor de spelers zelf. Pia Douwes liep na haar solo soms huilend het toneel af. En op het laatst - we hadden altijd kaarten op de voorste rij - herkenden de acteurs je. Zwaaiden ze naar je in de zaal. Vaak is het de muziek die het doet. Bij 'The Phantom' is dat ook zo. Het verhaalt stelt niet zo veel voor. Maar de muziek is gigantisch. Van 'The Phantom of the Opera' heb ik zowel de Engelse als de Nederlandse versie, die overigens een exacte kopie van de Engelse is. gezien en vind ze even goed. Els Bongers (Christine) heeft een dijk van een stem. Bij sommige zangers voel je soms de inspanning als ze zingen. Maar hoe zij die hoge noten pakt.... kippevel gewoon. Henk Poort Is de Phantom en hij staat op dezelfde hoogte als Michael Crawford en Dave Willets, die de Phantom in Engeland hebben gespeeld. Toch is 'The Phantom' voor mij niet de allermooiste musical. Je kunt de verschillende musicals ook niet met elkaar vergelijken. 'The Hunting of the Snark' van Mike Batt vond ik gigantisch. Helaas heeft de Britse pers die musical doodgeschreven. De Londense versie van Chess' was oolc grandioos. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen gaat het komend seizoen met die musical op tournee. Ik ben bang dat het een teleurstelling wordt. In Londen was dat zo fantastisch. Met die video-beelden, dat bewegende podium. Ik denk dat dat bij een reizende voorstelling niet haalbaar is. Ik probeer altijd alle nieuwe musicals te zien. al weet ik nu al dat ik niet naar 'Willeke' zal gaan. Omdat ik niet zo'n fan van Willeke Alberti ben. Het is niet te zeggen welke musical ik echt de beste vind. Het hangt ook van je stemming af. Soms hakt het er opeens in door één noot. Maar het is wel zo, dat je door zo vaak ti steeds kritischer wordt. En hoe meer en beter ie de mensen leert kennen die aan zo'n musical meewerken, des te meer het sprookje ervan afgaat. egaan, ANNEMlEk RIA GROK Angela doet het dit seizoen alleen en toch niet in haar eentje. Na samenwerking met de Dolly Dots, cabaretgroep Purper en een periode met haar eigen band 'Angela the Rude, gaat Angela Groothuizen het podium op met een One Woman-show, maar wèl begeleid door een band. „Een programma dal wel eens de verrassing van het seizoen kan worden", zo prijst het Alphense Parktheater haar 'Spelen' gedoopte show aan. Op 24 september verwacht in dit thea ter. Door een gemeentelijke subsidie is het Parktheater in het lommerrijke park Rijn stroom nog nèt op tijd uit de financiële pe narie gekomen, voorlopig althans, dus het seizoen kan hier alvast niet meer stuk. Zo'n tachtig voorstellingen staan er op het pro gramma en directeur Ronald Jansen zegt in het voorwoord van het groot formaat-jaar- programma niet onterecht: 'Theater kan je raken'. Toneel, kleinkunst, kindertheater, dans, cabaret en veel muziek, het is er ko mend seizoen allemaal in Alphen aan den Rijn. Op iets bescheidener schaal opereert de Leiderdorpse Muzenhof. Niettemin is ook hier het komende seizoen een aantal meer dan genietbare voorstellingen te verwach ten. Het zwaartepunt ligt op cabaret. Opval lend zijn de zogenaamde 'Staan... en gaan'- voorstellingen. Op deze avonden presente ren twee cabaretiers een selectie uit hun to tale programma. Vorig jaar begon Muzen- hof voorzichtig met twee 'Staan... en gaan - avonden, het komende seizoen is het aantal verdubbeld. En wat cabaret betreft: vooral vrouwelijke komieken komen dit jaar bij Muzenhof aan bod. Negen om precies te zijn. Jos Brink in een vrolijk blijspel, een tragi komedie geschreven door Robert Long, het Haarlems Toneel met 'In de Hemel mag al les' en 'Suiker' van Hugo Claus door het Noord Nederlands Toneel. Het is een greep uit het toneelaanbod van het Wassenaarse theater Warenar. Behalve toneel ook hier cabaret (De Berini's, Tineke Schouten, Pur per 10), kindervoorstellingen, muziek, kortom een compleet programma. Klein, maar fijn is het programma in Kat wijk: verspreid over een aantal podia (onder meer K&O-gebouw, Tripodia, de Rijnpoort en de Dorpskerk) zijn daar cabaret-voor stellingen, concerten en veel kinderpro gramma's (toneel èn film) te verwachten. Soesja Citroen, Dorine van der Klei, Jeroen van Merwijk en het Wim Overgaauw Trio komen in elk geval langs in Katwijk. ANNEMIEK RUYGROK foto MARC de groot

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 40