Opvangcentra zijn opnieuw overvol Binnenland Jeugd in tehuizen krijgt een vertrouwenspersoon Premier Kok verwacht pas in 1996 sterke banengroei Politie houdt verdachten kluiskraak VSB Bank aan ■immii'i wmm ZEEFDRUK HERMAN BROOD BIJ MEUBELDESIGN Wereldhavendagen van start Paters Trappisten brouwen Wieckse Witte Nederlanders kletsen te veel en zijn gierig van tilViiiMiMiu ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 ANP AJ((cmc*n Nrd?<Un«h P*f%borr*u GPO C«woo«rót Pm OMNI Bolkestein voorzitter Internationale den haag WD-leider Bolkestein is in de IJslandse hoofdstad Reykjavik door het congres van de Liberale Internationale (LIJ gekozen tot toekomstig voorzitter. Bolkestein volgt in 1996 de Brit David Steel op. Bij de Liberale Internationale zijn honderd partijen uit zestig landen aangesloten. Groningen middelpunt AIDS-dag Groningen Groningen is dit jaar het nationale middelpunt van de Wereld AIDS-dag. Tijdens deze dag, die op 1 december wordt gehouden, vindt in de Groningse Oosterpoort een landelijk sym posium plaats met als titel: /IIDS and the Family, 's Avonds staat een fakkeloptocht door de Groningse binnenstad op het pro gramma en is er een benefietfeest. Opleiding sociale advocatuur weg Rotterdam l v |uridische faculteit van de Erasmusuniversiteit Rotterdam i IR) wil om kosten te besparen de sociaal-juridi sche afstudeerrichting opheffen. Dat heeft faculteitsbestuurder J. Schut gisteren bekendgemaakt. De faculteitsraad wil op de be oogde maatregel geen commentaar geven. De opleiding voor so ciale rechtshulp aan de EUR is uniek in Nederland. Marine met vijf schepen bij oefening den haag De koninklijke marine neemt vanaf maandag met vijf schepen deel aan de jaarlijkse NAVO-oefening Bright Horizon, in het Skagerak en het Kattegat. In totaal zijn daarbij zo n veertig schepen en vliegtuigen uit zeven landen betrokken. Behalve Ne derland zijn dat Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Wetgeving mestbeleid opnieuw vertraagd den haag De wetgeving voor de volgende fase van het mestbe leid loopt opnieuw vertraging op. De nieuwe wetten zouden in 1996 worden ingevoerd. Dat wordt waarschijnlijk een jaar later. Veehouders moeten op termijn voldoen aan een nieuwe en voor sommigen zeer impopulaire regel. Ze mogen alleen dieren hou den als ze de mest verantwoord kunnen afzetten. Lukt dat niet, dan krijgen ze een hoge heffing opgelegd. De nieuwe wet zou aanvankelijk in 1995 van kracht worden. Door de langdurige on derhandelingen tussen overheid en bedrijfsleven was de datum al verschoven naar '96. Nederlands fregat pikt Cubanen op Willemstad Het op Curasao gestationeerde fregat Willem van der Zaan heeft donderdag zeven Cubaanse vluchtelingen uit zee gered. Het Nederlandse marineschip neemt in de Caribische wateren deel aan de VN-blokkade tegen Haiti. De vluchtelingen zijn inmiddels overgezet op een schip van de Amerikaanse kust wacht. Onderzoek Somalische broertjes vast zeist Het onderzoek naar de sinds 19 augustus vermiste Soma lische broers Mahad en Faisal (13 en 14 jaar) is vastgelopen. Ook de laatste actie, het uitdelen van honderdefi pamfletten in de buurt van het Heerlense NS-station waar de broers uit Zeist voor het laatst zijn gezien, heeft niet geleid tot aanwijzingen over hun verblijfplaats. De twee jongens logeerden bij hun oom in het Limburgse Landgraaf, die hen op de bus zette naar Heerlen, waar ze de trein naar Utrecht zouden nemen. AKJ: Er zal een beerput opengaan amsterdam gpd Nog dit jaar worden in zo'n twintig instellingen voor jeugd hulpverlening vertrouwensper sonen aangesteld bij wie jonge ren hun beklag kunnen doen. Het Advies- en Klachtenburo Jeugdhulpverlening (AKJ) ver wacht 'dat er een beerput zal opengaan'. Het AKJ behandelt klachten van ouders en jongeren over de jeugdhulpverlening. De meeste bezwaren gaan over de gezins voogdijveren igingen die vaak te veel op eigen houtje zouden werken. Klachten uit tehuizen krijgt het AKJ weinig, 'terwijl wij denken dat er wel problemen spelen. Maar de problemen ko men niet naar buiten omdat de jongeren geïsoleerd leven en af hankelijk zijn van de 'goodwill' van groepsleiders. Tegen een amsterdam gpd De spectaculaire kraak van hon derden kluisjes bij de VSB Bank aan het Singel in Amsterdam lijkt opgelost. Gisteren arres teerde de Amsterdamse politie zes mensen die ervan worden verdacht bij de kraak betrokken te zijn geweest. De kraak van de kluisjes vond plaats in de nacht van 15 of 16 juni. Nadat bekend werd dat 390 bankkluisjes waren leegge haald, meldden zich honderden angstige en vaak geëmotioneer- den haag gpd onafhankelijk oor zullen jonge ren gaan praten", aldus AKJ-di- recteurMeijerink. Een anderhalf jaar durend ex periment in een tehuis in Am sterdam leverde 64 klachten op van 30 kinderen. De klachten varieerden van 'te weinig zak geld' tot mishandeling door de groepsleider en bedreiging door mede-bewoners. Alle proble men zijn inmiddels opgelost. Met deze resultaten in de hand heeft het AKJ twee grote steden (Amsterdam en Den Haag) en zes provincies (Zuid-Holland, Noord-Holland, Gelderland, Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht) kunnen overtuigen van de zin van vertrouwensperso nen. Het twee jaar durende pro ject wordt betaald door de pro vincies en het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. de gedupeerden. Sommige slachtoffers vertelden van al hun spaargeld of juwelen te zijn beroofd. Welk bedrag de daders in totaal buitmaakten, wil de bank niet meedelen. In de nacht van donderdag op vrijdag deed de Amsterdamse politie op acht plaatsen in de hoofdstad huiszoeking. Er werd beslag gelegd op vier vuurwa pens, drie personenauto's, geld, de administratie en de comple te inventaris van vier woningen. De politie verwacht nog meer arrestaties te verrichten. Premier Kok heeft gisteren na afloop van het kabinetsberaad erkend dat de economie dit en volgend jaar beter draait dan voorzien. Dat leidt volgens hem niet meteen tot meer banen. Dat zal pas in 1996 en volgende jaren gebeuren. De minister-president stelde dat de baten van meer groei hoe dan ook benut moeten worden voor het scheppen van meer banen en niet voor extra loon stijgingen. Ook de meevaller van zes miljard gulden die het kabinet over de jaren 1994-1995 heeft, moet daarvoor niet wor den gebruikt. Het geld moet be steed worden aan lastenverlich ting en vermindering van het fi nancieringstekort. Kok vindt verder dat de kwali teit van bewindslieden een zaak is van de premier en niet van de fractievoorzitters. Hij zei dat gisteren in reactie op uitlatin gen van zijn partijgenoot J. Wal lage. De fractievoorzitter van de PvdA vindt dat ministers en staatssecretarissen die niet vol doen tussentijds moeten wor den vervangen, zonder dat het tot een regeringscrisis komt. Bij 'Winkels hoeven van consument niet langer open' den haag gpd De consument heeft geen be hoefte aan langere openingstij den van de winkels als daardoor de prijzen omhoog gaan. Wel willen ze graag een tweede koopavond erbij. Dat blijkt uit een enquête die de diensten bond FNV heeft gehouden. De dienstenbond heeft zich in het verleden al vaker uitgespro ken tegen een verruiming van de openingstijden van winkels. Vooral het winkelpersoneel zal de dupe zijn van langere ope ningstijden, zo meent de bond. Over de juistheid van de en quête kan worden getwijfeld. De FNV had er namelijk bijge zegd dat langer open betekent dat de prijzen van de produkten met gemiddeld drie procent zullen stijgen. Dat was voor veel geïnterviewden aanleiding te gen langere openingstijden te zijn. In plaats daarvan willen ze liever een tweede koopavond in de week. Olifant dupe van juridische strijd den haag anp De Haagse advocaat-generaal mr. Myjer wil bemiddelen in een slepende ruzie tussen de Rotterdamse diergaarde Blijdorp en de Zoo in het Tsje chische Ustinad Laben. Twist punt tussen de twee dierentui nen is een onschuldig olifante vrouwtje, genaamd Douanita. De Zoo kon haar in 1988 van een Vietnamees overnemen, in ruil voor een paar Lada's. Maar tot ergernis van de Tsjechen woont het dier inmiddels al zes jaar in Rotterdam. Douanita werd in 1988 per schip vervoerd, maar in Rotter dam door de Algemene Inspec tiedienst (AID) in beslag geno men. De kapitein werd aange klaagd wegens overtreding van de Wet op Uitheemse diersoor ten. Gisteren diende de zaak bij het Haagse gerechtshof. Voor het hof stond de ver beurdverklaring ter discussie. Die zou volgens de Hoge Raad ten onrechte zijn uitgesproken, omdat de Tsjechische dieren tuin niets met de overtreding had te maken. Alles was volgens de Hoge Raad de schuld van een buitenstaander, de kapitein. „Ik wil liever zelf de partijen bij elkaar brengen dan dat er een boude uitspraak komt", al dus Myjer. „Bij aankomst in Rotterdam was ze autistisch. Ze at en ze dronk niet. Stel dat ze weg moet, dan wordt ze mis schien weer autistisch." Voor honderden asielzoekers is momenteel geen plek De opvangcentra voor asielzoekers zitten overvol en kun nen geen nieuwkomers meer opvangen. De afgelopen weken is de toestroom van asielzoekers zo groot geweest dat inmiddels vijfhonderd asielzoekers onderdak moest worden geweigerd, /ij hebben ook nog geen asielaan vraag kunnen indienen. den haag gpd Wim Kok. FOTO CPD de beoordeling ziet Wallage ook een rol weggelegd voor zichzelf en de fractieleiders van D66 en WD. Kok erkent dat er een pro bleem ontstaat op het moment dat een bewindspersoon onvol doende functioneert. Daar zal dan in het kabinet over moeten worden gepraat, aldus de pre mier. Of dat ertoe zal leiden dat be windslieden met onvoldoende gezag tussentijds het kabinet verlaten, 'zal de toekomst leren'. Vluchtelingenwerk Nederland heeft voor een aantal onderdak weten te regelen in pensions en hotels, anderen kunnen tijdelijk terecht bij kennissen of familie, krijgen onderdak in tehuizen voor daklozen, of dolen rond. Het is dit jaar de eerste keer dat de opvangcentra geen plaats meer hebben. Vorig jaar deed zo'n situatie zich twee keer voor. De Centrale Opvang Asielzoe kers denkt de toestand op korte termijn weer onder controle te hebben. Gisteren zijn in Vught cabines geplaatst voor 150 asiel zoekers. maandag komen daar cabines bij voor nog eens 150. Verder worden later deze maand opvangcentra geopend in Den Haag en Dromen met plaats voor respectievelijk 600 en 800 asielzoekers. Nu het va kantieseizoen is afgelopen, ko men binnenkort bovendien weer vakantie-onderkomens beschikbaar. Het aantal asielzoekers is de afgelopen weken door nog on bekende oorzaak zeer fors ge stegen. Zo meldde zich vorige maand een recordaantal van zo'n 5000 asielzoekers aan. Daar kwamen de afgelopen week nog eens zo'n 1500 bij. Behalve met onverwacht ho ge aantallen nieuwe asielzoe kers, kampen de opvangcentra, waarin plaats is voor in totaal 29.0(H) asielzoekers, met een stagnerende doorstroming. Ve len zitten al maanden te wach ten op afhandeling van hun asielverzoek door de ambtena ren van justitie. Justitie kan het werk niet aan wegens de toenemende aantal len asielzoekers, een groot scheepse reorganisatie en on wennigheid met de dit voorjaar ingrijpend gewijzigde vreemde lingenwet. Volgens Vluchtelin genwerk is het probleem dat veel asielzoekers lang moesten wachten voordat zij door een ambtenaar werden gehoord, in middels bijna opgelost. Het probleem is nu dat het na het verhoor veel te lang duurt voor dat een besluit op het verzoek wordt genomen. Minister Di jkstal niet eens met toelage Nordholt den haag gpd Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) vindt de toelage (bijna 60.000 gulden) die de Amster damse hoofdcommissaris Nordholt bovenop zijn salaris krijgt te hoog. Dit antwoordde hij op vragen van Groen I .inks. Dijkstal is overigens niet van Klan in te grijpen omdat niet ij, maar de burgemeester van Amsterdam verantwoordelijk is voor de beloning van de politie baas. Dijkstal wijst er ook op dat de toelage in 1986 rechtmatig is toegekend door de toenmalige burgemeester Van Thijn. Zenders BVD in woningen hij toeval ontdekt amsterdam anp Een afluisteroperatie bij twee particulieren van vermoede lijk de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) is ver stoord nadat de apparatuur was ontdekt. In de woningen van de twee betrokkenen wn ren microfoons en zenders aangebracht. Dat heeft de Amsterdamse advocaat van het tweetal, mr. Meijering. gisteren be kendgemaakt In verband met de privacy wilde Meij ering niets kwijt over zijn cliënten. Hij heeft schriftelijk opheldering gevraagd aan de ministers van binnenlandse zaken en justitie. De afluisterapparatuur werd bi) toeval ontdekt Bij de ene woning stelde een aannemer vast dat er over het dak was gelopen. Verder zoekend stuitte nil op een zender onder de dakpannen. Aan hel zendertje zat bedra ding, die naar een microfoon leidde. Meijering: „Mijn cliënt is daarna met een relatie van hem in diens huis gaan zoe ken om te zien of hij soms ook zou worden afgeluisterd. Dat bleek het geval." In dat pand bleek een oei in het dak te zijn geboord en was er 'kriskras door het huis' be drading aanwezig. Meijering weet nog niet of het om een operatie van de BVD dan wel politie of jnsli (ie gaat. Ilij heeft zich inmid dels tot de BVD gewend en het geval voorgelegd. Eerst wilde de dienst niets zeggen, maar nadat Meijering de na men van zijn cliënten had genoemd 'wilden ze plotse ling van alles weten'. Goedbewaard geheim ligt alsnog op straat Rotterdam Rotterdam staat dit weekeinde in het teken van de Wereldhavendagen. Het evene ment ging officieel gistermorgen van start. Naar verwachting zullen zo'n 275.000 bezoekers naar Rot terdam komen. Op de foto laten mariniers zien hoe zij leren para chute te springen. Smit Tak lever de daarvoor de drijvende bok. FOTO ANP» PAUI STOLK MAASTRICHT GPD Wieckse Witte, het bier waar volgens de reclameslogan Maastricht zo trots op is, wordt al enige tijd deels in het Bra bantse Berkel Enschot gebrom wen. Het is brouwerij De Schaapskooi van de paters Trappisten, die al maanden lang wekelijks duizenden hecto liters Wiet kse Witte maakt, i Iet aanvankelijk goedbewaarde ge heim ligt dus nu alsnog op straat. De Maastrichtse succesbrou wer De Ridder heeft noodge dwongen een deel van de pro duktie uit moeten besteden. De stadsbrouwerij aan de oevers van de Maas zit met 50.000 het tolitcr witbier per jaar tot aan de rand toe vol. In het stadsdeel Wyck is geen ruimte meer om uit te breiden. Omdat De Ridder (Heinekcn) het edele vocht niet meet In haar eentje aangesleept kan krijgen, is de brouwer te biecht gegaan bij de paters Trappisten. De kloosterorde, die enkele ja ren geleden zijn brouwcapaci- teit heeft gemoderniseerd en uitgebreid, wilde de Maastrich tenaren graag helpen om de wijde wereld in te trekken en het evangelie van de Wieckse Witte te verkondigen. De Ridder en moederbedrijf DEN HAAG ANP Noo'Oe'Vad* 38 1823 CJ In het kader van zijn 90-jarig bestaan doet Van Til tijdelijk waardevolle kunst cadeau! Bij Van Til treft u 's lands meest complete collectie exclusief meubeldesign. Wie daaruit nu een keuze maakt ontvangt bij bestelling (min. f 5000.-) gratis de schitterende zeefdruk 'De Drie Mannen' van Herman Brood. Vervaardigd in gelimiteerde oplage en gesigneerd door de kunstenaar In fraaie ii|st van 60 x 75 cm 12.000 M DESIGNCENTRUM Nederlanders hebben een dorpsmentaliteit, zijn zeer nationalistisch, kletsen te veel, zijn egoïstisch, gierig, hebben geen hart voor de zaak, gaan verantwoordelijkheden uit de weg en schuiven de schuld van zelfs de kleinste foutjes steeds op anderen af. Nee, een paradijs willen de Japanse managers ons land niet noemen. Maar als puntje bij paaltje komt. is er niets dan lof over Neder land. Als een goed glas wijn", zo smaakt Oranda, zoals de Japanners Nederland noe men. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde en quête van Japan Info Services (JIS) onder 145 Japanse managers in Nederland. De en quête heeft volgens het onderzoeksinstituut weliswaar geen wetenschappelijke waarde, maar gezien de hoge respons van bijna 70 procent hebben veel Japanse managers blijkbaar de behoefte gehad hun zegje te doen. In Europa wonen inmiddels naar schatting 125.000 Japanners, van wie ruim 5.000 in Nederland. De meesten zijn door hun be drijf uitgezonden. Uit vrije wil gebeurde dat over het algemeen niet Toch zegt slechts een derde van de ondervraagden na Elfloop van de contractperiode te willen terugke ren. Ruim 20 procent geeft daarentegen aan zo lang mogelijk in Nederland gestatio neerd te willen blijven. „1 Iet verblijf in Nederland werkt verslavend. Het leven is hier goedkoop en iedereen is gewend geraakt aan een goed glas wijn bij het eten. Eigenlijk leven wij hier allemaal ver boven de stand die we ons in lapan kunnen permitteren", zo omschrijft een on dervraagde zijn situatie. De lapanse managers, die in veel gevallen ook hun gezin hebben laten overkomen, wonen bijna allemaal in de Randstad. Voor al Amstelveen is populair. De stad is vol gens de zakenlieden veilig, schoon en vrien delijk. Bovendien zijn er mogelijkheden de kinderen onder te brengen op een Japanse school. Mag het leven voor de Japanner in Neder land bevredigend zijn. op kantoor is het maar behelpen. Meer dan 30 procent van de ondervraagden is regelrecht ontevreden over zijn Nederlandse medewerkers. Zij melden zich te vaak ziek. hameren te veel op hun rechten en kletsen te veel, waardoor vertrouwelijke informatie binnen de kortste keren op straat ligt. Ook de samenwerking met de overheid en het Nederlandse bedrijfsleven is allesbehal ve optimaal. De japanners hebben het ge voel dat ze zich om de haverklap bij de vreemdelingenpolitie moeten melden. „Nergens binnen Europa doet men zo moeilijk tegenover bonafide buitenlanders als hier." Over de veiligheid op straat is de gemiddel de Japanner niet echt ontevreden, ook al ligt het criminaliteitscijfer in het thuisland 30procent lager dan in Nederland. Uit de cijfers blijkt in ieder geval dat dc Japanners een doelwit zijn voor het Nederlandse ge boefte. Meer dan de helft van de onder vraagden is één of meer keren slachtoffer geweest van crimineel gedrag. Slechts 20 procent van de ondervraagden zegt verder 'echt tevreden' te zijn over de samenwerking met Nederlandse bedrijven. Daar kan een cultuurverschil aan ten grondslag liggen. In Japan is het gebruike lijk dat men zich na werktijd in het uit- fjaansleven stort. De tsukaivormt een be- angrijk onderdeel van de zakencultuur in het land van de rijzende zon. Tijdens deze ongedwongen en tnet drank doordrenkte avonden kunnen ook dc westerlingen het beste tot zaken komen met dc japanners. Maar waar de Japanse zakenman tot diep in de nacht doorgaat, haakt zijn Nederlandse collega rond een uur of elf af. De smoesjes worden beleefd in ontvangst genomen, maar er gaat wel een streepje af van de on derlinge vriendschap. En de kans op een vet contract is wellicht voorgoed verkeken. Heineken wilde niet graag dat de buitenwacht wist. dat er pro- dukticproblcmen waren. Aan het Ickenpcrsonecl van De Schaapskooi werd dan ook om geheimhouding gevraagd. In tern ging men dan ook zo ver om het Wieckse Witte intern 'bockbier' te noemen. Terwijl De Ridder bezig is In Nederland marktleider te wor den op het gebied van witbier, zorgt dc Brabantse klooster brouwer er nu voor dat ook Bel fjen, Fransen en binnenkort Itn- ianen van het frisse tarwenat kunnen genieten. Ongekicmdc tarwe is een hoofdbestanddeel van witbier. Voor pilscner wordt doorgaans alleen gekiemde gerst gebruikt. Deze zomer was het Maast richtse succesbier al verkrijg baar op de sjieke terrasjes in Brussel en Antwerpen. En op bescheiden schaal heeft men ook in Frankrijk kunnen proe ven van wat ze daar uitspreken als 'Vleksu Vietcu'. Vooral het succes in België is voor de brouwer een reden tot tevredenheid. België is immers de bakermat van het witbier, daar wonen de meest verwende biergenieters. Daar wordt ook Hoegaardcn gemaakt, het Belgi sche witbier dat tot nu toe om- fortabel marktleider was in Ne derland. Belangrijkste vrouw in Utrecht is een konijn UTRECHT ANP Dc leden van de Utrechtse af deling van de inlernulionale organisatie voor vrouwen met een beroep Soroptlpilst heb ben er niet lang over hoeven denken. Utrechts meest in vloedrijke vrouw is Nijnlje, het papieren mclsjcskonijn van de Utrechtse tekenaar Dick Bru- na. Ter gelegenheid van het 05-jarige bestaan van de Utrechtse afdeling de leden de Inwoners van de stad een bronzen beeld cadeau te doen van een belangrijke Utrechtse vrouw. Dat het uiteindelijk Nijntje werd, vonden de leden alleen maar vanzelfsprekend. „Zij is nu eenmaal het l>ckcnd- ste dametje dat Utrecht heeft voortgebracht", zegt clublid Lia Reedijk. „We hebben ook aan andere vrouwen gedacht, maar die haalden het gewoon niet bij haar,"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3