Rozen en natte sponsen Opera BEELDENSTORM A lien hardnekkige kwaal, waar veel hedendaagse tentoonstellingen en museale presentaties aan lijden, is de overdreven aandacht die wordt besteed aan zogenaamd 'sfeerver- sterkende' elementen. Vooral mu sea met historische of wetenschap pelijke collecties hebben er last van. leder zichzelf respecterend oudheidkundig museum heeft te genwoordig op z'n minst één volle dig nagebouwde opgraving binnen zijn muren, compleet met als ar cheologen verklede etalagepoppen. Voor een natuurhistorisch muse um is het tegenwoordig niet meer voldoende om een fraaie verzame ling opgeprikte insekten te expose ren, nee, net wordt pas interessant als de vitrines zijn aangekleed met rietbundels, eikebladeren en wilge- I let probleem is, dat al die 'cou leur locale' over het algemeen niets wezenlijks toevoegt aan de infor matie, die je aan zo'n expositie zou kunnen ontlenen. Zelden zie je er iets tussen waarbij je denkt: aha, dit zegt me iets wat ik nog niet had vermoed. Mij vallen gewoonlijk uit sluitend de onvolkomenheden op, die me des te duidelijker laten be seffen dat ik niet in de prehistorie of in het open veld ben, maar in een museum. Integendeel, al die extra heisa is vaak gewoon ronduit hinderlijk. In Budapest zag ik kortgeleden een tentoonstelling over de Holo caust in Hongarije. De tentoonstel lingsmakers hadden er alles aan gedaan om de bezoekers helemaal onder te dompelen in de sfeer van de 'Endlösung'. Enorme uitvergro tingen van historische foto's moes ten je het gevoel geven alsof je door de ghetto's liep. Wit zand op de vloeren moest de sneeuw in de laatste oorlogswinter verbeelden. Er was een bordkartonnen veewa gen gebouwd, waar men zich even op transport naar Auschwitz kon wanen. Klapstuk van de expositie waren namaak-hoogspannings- hekken, zoals die om de concentra tiekampen stonden, ter afbakening van de wandelroute door de ten- toonrteüing. Over de aard en het karakter van de jodenvervolging, die ook in I longarije enorme aantallen slacht offers heeft geeist, werd je niets wijzer. De tentoonstelling ging vol komen ten onder in die overdosis sfeerversterkers. Alle zinvolle, veel zeggende informatie over de nazi pogroms werd overschetterd door de overmaat aan decorstukken. Pogingen om door middel van 'couleur locale' een vollediger beeld op te roepen, resulteren doorgaans in louter overstatement en overbodige letterlijkheid, met een averechts effect. Het aangena me van een onvolledig beeld is juist, dat het de fantasie stimuleert. Wat ontbreekt, vul je zelf aan. Het is niet vervelend om naar een stukje steen te kijken als je weet dat het afkomstig is van een 10.000 jaar oude vuistbijl. Het is ook niet slaapverwekkend om naar een krakkemikkige microscoop te kijken, als je weet dat die van Anthonie van Leeuwenhoek is geweest. En in het geval van de Holocaust: aan één authentiek joods persoonsbewijs kleeft meer geschiedenis dan aan de ludieke Invallen van 20 tentoonstellingsmakers. Een teveel aan 'couleur locale', hoe goed ook bedoeld, verwoest het zicht op het eigenlijke onderwerp. Het effect is altijd hetzelfde: niet informatief, kinderachtig, kermisachtig. ONNOSCHILSTRA PRIJSWINNAARS Ken gratis schouwburgabonnenient ter waarde van 823 gulden ts de prijs die de t^ldse mevrouw I'. Voshol bij de Juarlljkse Theaterprijsvraag heeft ge wonnen. Er waren veel goede Inzen dingen op de tien vragen die In het sei- /oenpmgruinniu '94-'95 aan de deel nemen» werden gesteld en er moest dun ook geloot worden om de prijs- winnares eruit te pikken. Troostprijzen bestaunde uit twee vrijkaarten naar keuze zijn weggelegd voor. A. de Craen, I. van Ek, L Leen- heers, M. van Rossenberg en A. Theil uit leiden, en voor J. buitendijk (Zoe- terwoude), G. Fleuren (Ocgstgeest), E. Geurts (Voorschoten), II. NIJenhuis (Leldschendam) en F. Vee ren (Leider- Een operaliefhebber komt in Nederland maar moeizaam aan zijn trekken. Het gros van de kaarten voor een voorstel ling is in de voorverkoop al uitverkocht en in de abonne menten zitten haast altijd voor stellingen die je op de koop En als de operavoorstelling in de woonplaats of een in de buurt liggende gemeente komt, is er meestal maar één voorstelling. Het gezelschap reist de volgende dag weer verder. Maar waar naar toe, dat is veelal de vraag. Lizeth Conradi uit Uden- hout is zo'n teleurgestelde opera liefhebster. Zij nam daar om het initiatief tot een 'opera agenda' voor het seizoen 94/95. Alle 83 theaters in Ne derland belde zij af om hun programma-boekjes te be machtigen. Daaruit haalde zij alle opera-voorstellingen die hef komende seizoen worden verwacht en zette ze op een rij. Aangezien zij uit ervaring weet dat een echte operalief hebber er niet voor terugdeinst melde ze ook - binnen een straal van 200 kilometer vanaf .Utrecht - buitenlandse opera voorstellingen. De program ma's van Duisburg, Düs- seldorf, Dortmund, Essen, Keulen, Antwerpen, Gent en Brussel staan dus ook ver meld, met een aanvulling van de programma's in Wenen, Pa rijs, Londen en Berlijn. „Ik heb al enorm veel reac ties gehad. Veel mensen bestel len de opera-agenda, maar ook muziekzaken willen hem heb ben. Het is een groot suces." De agenda is onderverdeeld in een aantal rubrieken. De eerste geeft een beschrijving van de opera en de uitvoeren den, alsmede een overzicht van de hele tournee van het gezelschap. Dan volgt er een kalender van het hele seizoen. Per dag staat daarin vermeld welke opera waar te zien is. Wie een bezoek brengt aan een bepaalde stad, kan in de ope ra-agenda opzoeken of er nog iets op dit gebied te beleven valt. Dc Opera-aeenda kost 17,50 en Is telefonisch te bestellen bij Li zeth Conradi, telefoon 04241- 2201. Niets is zo mooi als Moeders Mooiste op haar bek zien gaan Jk anvankelijk leek het er a op dat het nieuwe fe- nomeen het niveau van 'tussen de schuif- deuren' niet te boven .JL. zou komen. Het ama teuristische spel en de zwakke dialogen deden bij critici en toneel schrijvers het schaamrood naar de kaken stijgen. Maar de acteurprestaties en de ver haallijn worden steeds professioneler, en het publiek stroomt in steeds grotere getale Improvisatietoneel", zo verklaren Vin cent Hendriks en Julius Visser van de I.eidse Theatersportvereniging Moeders Mooiste het succes van deze theatervorm, „beant woordt aan de behoefte van het publiek om spelers te zien afgaan, een acteur op het to neel te zien met z'n mond vol tanden, of aan de behoefte om blijk te mogen geven van afkeuring door boegeroep." Kennelijk is niets zo mooi als de kans Moeders Mooiste op het toneel op haar platte bek te zien gaan. Bliksemafleider Een theatersportwedstrijd tussen twee teams, er zijn er inmiddels bijna 20 in het hele land, begint met een uitdaging. Vin cent Hendriks: „De ploegleider neemt het initiatief. Hij daagt, bijvoorbeeld, het ande re team uit tot de meest emotionele, fanta sierijke, eenzaamste, of noem maar op, scè ne. De teams weten dan met welke spel vorm ze aan de slag kunnen. Dat is een ze ker houvast om een mooi verhaal te cre ëren. De rest van de avond dagen de twee teams elkaar om de beurt uit voor improvi saties, op suggesties van het publiek." „Een drie-koppige jury geeft punten voor de amusementswaarde, techniek en in houd. Het publiek beoordeelt of de jury het bij het rechte eind heeft. De natte sponsen die vooraf aan de voorstelling zijn uitgereikt bieden het publiek de mogelijkheid om hun ongenoegen te uiten over de jurering. De juryleden dienen dus als bliksemafleider. Zij krijgen de natte sponsen naar hun hoofd, niet de spelers." Julius Visser: „De hele wedstrijd wordt aan elkaar geluld door een presentator. Hij spoort het publiek aan tot boe-geroep, of het gooien van rozen naar spelers door wie men Is ontroert als een heel erg mooie scè ne wordt gespeeld. Uiteindelijk levert een gespeelde wedstrijd een winnaar of verlie zer op. Maar daar gaat het niet echt om. Het gaat om het spelplezier, om de span ning. Alleen als een team onterecht de wed strijd wint, dan is dat weieens vervelend. Zonder wedstrijd element zou theatersport veel saaier zijn. Als je speelt wil je toch winnen." Seks Onvermijdelijk is dat sugges ties van het publiek vaak gaan over poep en seks. Altijd goed voor de nodige hilariteit, maar voor de spe lers zo clichématig dat het al snel vervelend wordt. „Het Leidse publiek is vrij vunzig vergeleken met andere delen van het land," weet Julius Visser. „Laatst speelden we bij studentenvereniging Quintus en werden dingen als 'vibrator' of 'groepsseks' geroe pen. Soms neem je zo'n suggestie aan. soms ook niet. We weten intussen wel hoe we met zulke onderwerpen uit de voeten kunnen zonder dat het plat vermaak wordt. Als mensen 'groepsseks' roepen dan zijn we in staat om daar een heel mooie scène van temaken." Visser en Hendriks zijn het eens dat het meest interressante aan theatersport is om een mooi spel te ontwikkelen, een verhaal Acteurs die afgaan als een gieter, natte sponsen die door de lucht vliegen, een jury die punten geeft en een publiek dat wordt aangespoord tot boe-geroep of het doen van sugges ties over wat er verder op het toneel moet gebeuren. De spannendste vorm van theater waarbij niemand van tevo ren weet hoe het spel zich ontwikkelt. Dat is theatersport, compleet met clubbladen, uit- en thuiswedstrijden en een heuse competitie. met een kop en een staart. „Het is helemaal niet moeilijk om de lachers op je hand te krijgen met de gebruikelijke lach-of-ik- schiet-humor'. Maar na een tijdje is dat niet leuk meer. Ook niet voor de toeschouwers. Als je alleen op de lach speelt voelt het pu bliek zich na een tijdje ook een beetje be kocht. De grootste uitdaging is om een mooie scène te spelen." „Natuurlijk komt het voor dat een scène volledig de mist in dreigt te gaan. Het is de taak van de jury om al te grote haperingen in de verhaallijn te bestraffen. Als een im provisatie te saai is voor woorden dan kan de jury het publiek vragen om een nieuwe spelsuggestie of de zaak helemaal afbla- Visser en Hendriks spelen zo'n 20 wedstrijden per jaar. Uit en thuis. Een theatersportwedstrijd duurt twee keer 45 minuten. Bij gelijk spel is een verlenging mogelijk. Er zijn ook Nederlandse kampioen schappen die de associatie met andere sportieve krachtmetingen compleet maken. Het tweetal is niet bang dat hun spel, door de opgedane ervaring, steeds voorspelbaarder wordt of dat ze dankzij hun routine via blokkades voorkomen dat ze in moeilijke spelsituaties raken. „Je hebt telkens te maken met andere spelers waar op je moet reageren. Improviseren is een samenspel, je moet luisteren naar elkaar en niet alleen je eigen spel spelen. Dat wordt onmiddellijk afgestraft. Improvisatietoneel is zo leuk omdat je met elkaar bezig blijft de spontaniteit op de spits te drijven." JAN RIJSDAM Onder het motto 'Wereldw brengt het Cultureel Centn de X komend seizoen veel n ziek, dans en theater uit andi culturen. In het voormal filmtheater aan de Haarle merstraat, dat jarenlang e kwijnend bestaan leed, volgen de filmfestivals, theaterspekta kels, dans- en muziekevene menten elkaar de komende maanden in rap tempo op. Het Wereldwijdseizoen' be gint 15 september met een dansuitvoering van de Janiai- caanse Maxi Hill. Zij verbeeldt in haar dansen de verhouding van een zwarte vrouw tot de westerse samenleving. De vijf mansformatie Téka speelt op 20 oktober authentieke muziek uit alle Hongaars sprekende delen van Oost-Europa. Zang en mu- Theatergroep Les Enfants Terribles speelt 'Knast', een schets van het homomilieu in de jaren negentig. ziek uit Noord-India worden 29 november ten gehore gebracht door de in India zeer bekende zanger en musicus Koustuv Ray. De groep Fatala staat borg voor een wervelende voorstelling met swingende muziek en spec taculaire dans uit Guinee, als pnderdeel van de theatermara thon op zaterdag 12 november. Aboriginals uit Australië bespe len volgende maand de didger- idoo. Verder staan onder meer middeleeuwse liederen, Chine se zang en muziek, Ierse folk op het programma. Op vrijdag 14 oktober begint om 23.00 uur in de X een nacht- marathonconcert met Indiase ragamuziek van Ashok Pathak. Ashok zal ochtendraga's ten ge hore brengen waarvan de uit voering is voorbehouden aan een vast tijdstip. De marathon bezoekers kunnen verder genie ten van speciale Indische hapjes en nog enkele verrassingen. Het programma duurt tot 6.00 uur. Groepen voor wie de X in de afgelopen jaren een springplank was keren het nieuwe seizoen terug in het theater aan de Haarlemmerstraat. Zo is onder meer Derevo te bewonderen. Zij waren eerder in een kleine be zetting te zien met het stuk 'Ga- dina'; dé sensatie van het laatste Oerol-festival. Op 24 september brengt Derevo het Russisch Theaterspektakel The Rider, beeldend, explosief bewegings theater zonder taal- of leeftijds grenzen. t Een belangrijke doelstelling 'van de X is om maatschappelij ke ontwikkelingen, zoals intole rantie, in de programmering tot uitdrukking te brengen. In dat kader brengt de theatergroep Les Enfants Terribles op 28 ok tober de voorstelling 'Knast' op de planken. De voorstelling laat het homomilieu in de jaren '90 zien en de invloed die aids heeft op het persoonlijk leven van ho mo's. De theatersportvereniging Moeders Mooiste bindt het ko mend seizoen weer eens per maand de strijd aan tegen an dere theatersportteams uit het hele land.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 38