Sporen uit de oorlog in Veluws huttendorp Grote behoefte aan tweedehands tenten Toerisme 7ATFRDAG 10 SEPTEMBER 1994 Amsterdam paspoort Het Amsterdam Paspoort, dat toegang geeft tot tal van musea en andere attracties in de hoofdstad, is van nu af aan het hele jaar gel- tj. Voorheen was het slechts in de winter gebruiken. De pas 29,90) bevat 28 waardecoupons. die onder meer gratis toe gang geven tot vijf musea. Bezoekers kun nen kiezen uit het Rijksmuseum, Van Goghmuseum, Stedelijk Museum, Amster dams Historisch Museum, het Rembrandt- huis en Museum Willet-H.olthuysen. Daar naast geeft de pas een korting van mini maal 25 procent op de toegangsprijs van onder andere hel Nederlands Scheepvaart museum, Tropenmuseum, Madame Tus- saud Scenerama en De Molen van Sloten. Ook bepaalde horecabedrijven, de Muse umboot en de Canal Bus geven korting na vertoon van het paspoort, dat onder andere verkrijgbaar is bij de vier VW-kantoren in Amsterdam. Info: 020 - 5512512. Varen op vleugels Nederland heeft er een toeristische attractie bij: een trip per draagvleugelboot 'Flying Dutchman' over de grote rivieren. F.r zijn drie verschillende 'vluchten' mogelijk: een rondvaart door de Rotterdamse havens en (tot en met 16 september) twee dagtochten vanuit Arnhem/Nijmegen naar respectieve lijk Duisburg of Rotterdam. De 'Flying Dutchman' is de enige draagvleugelboot van Nederland. Het schip biedt plaats aan 120 passagiers en de topsnelheid ligt rond de zeventig kilometer per uur. Het tripje naar Duisburg kan nog aanstaan de dinsdag en donderdag worden gemaakt; woensdag en vrijdag wordt er naar Rotter dam gevaren. In de weekeinden tenslotte maakt de 'Flying Dutchman' een tour door de Rotterdamse havens: van de Van Brie- nenoordbrug tot aan de Botlek en terug. Op vrijdag zijn er vier afvaarten, op zaterdag en zondag zes. Tickets zijn te koop bij alle WV-bespreekbureaus in Nederland. Info: Rederij Heymen Shipping Company in Arnhem, telefoon 085 - 515181. Waddenzeeroute Sinds kort is ons land een nieuwe Landelij ke Fietsroute rijk, die tussen de Noordzee kust en Duitsland (LF 10). Deze zogenaam de Waddenzeeroute is 270 km lang en in twee richtingen bewegwijzerd. Een gidsje wijst niet alleen de weg maar verschaft ook verdere informatie over bezienswaardighe den, campings, jeugdherbergen, trekkers hutten, goedkope hotels en landschap. De Waddenzee-route vormt de laatste schakel in de Groene Kustroute. Er is nu een door lopend traject van de Frans-Belgische tot aan de Duitse grens. Duitsland heeft toege zegd dat een voorzetting zal worden ge maakt, richting Denemarken. Info: Stichting Fiets in Amsterdam, tele foon (op werkdagen tussen 14.00 en 16.00 uur) 020 - 6425550. Stolpboerderijen Een van de pronkstukken langs de nieuwe stolproute: 'Welgelegen' aan de Kerkstraat in Wognum. foto toer-in noord-holland In de reeks van drie Noordhollandse fiets routes, die onder de titel 'De Stolp te Kijk' wordt uitgegeven, is een beschrijving van het tweede traject verschenen. Net als het eerste, wordt er begonnen bij het station van Hoorn. Vandaar gaat het in een 32 kilo meter lange lus via Wognum, Sijbekarspel, Twisk, Oostwoud, Midwoud en Nib- oixwoud terug naar Hoorn. De reusachtige ;tolpen, piramide vormige boerderijen .vaarin zowel werd gewerkt als gewoond, djn typerend voor Noord-Holland boven iet Noordzeekanaal. I>angs dit traject staan 2en paar van de bekendste zoals 'De Swaen' in Wognum, de 'Geertje Hoeve' in Zwaag en een aantal boerderijen in Twisk. dat met Midwoud tot de mooiste dorpen van West- Friesland mag worden gerekend. Om de route niet te lang te laten worden, hebben de samenstellers dorpjes als Bobeldijk en een groot deel van Sijbekarspel en Bennningbroek helaas links moeten laten liggen. Het vouwblad met uitvoerige be schrijving van 'De Stolp te Kijk II'. kost 3,50 en is verkrigbaar bij alle ANWB- /VW-kantoren. Fiets- en wandelroute herinnert aan drama in oktober 1944 In niets herinnert de heide van Vierhouten aan het oorlogs-drama dat zich er heeft afgespeeld. De hut bevindt zich diep in het grootste natuurgebied van Neder land; de afgelegen bossen ten oosten van Vierhouten. Daar diende hij tus sen april 1943 en oktober 1944 als onderduikplaats voor vluchtelingen. In de omgeving stonden er nog acht; balletscholen in de aarde, het dak weggewerkt onder plaggen bos grond. Dat was het 'verscholen dorp'. Daar leefden gemiddeld honderd mensen op een kluitje, dag in dag uit, wachtend op de vrede of op de Duitsers. ANDRÉ HORLINGS Binnen is het donker. Het interieur een houten tafel, banken en britsen is nau welijks te onderscheiden. Vijftig jaar gele den was er nog minder te zien, Toen werd de ingang aan het oog onttrokken door struikgewas. In het bos herinnert een ge denkteken aan acht bewoners die hun vlucht niet overleefden. De hut is nagebouwd, maar de beklem mende sfeer is niet na te bootsen. De kou, die er geleden werd, is op zomerse dagen ver weg. In de winter kon de kachel alleen 's nachts worden gestookt, anders zou rook de plek verraden. De ontspannende fiets tocht over goed geplaveide wegen is niet te vergelijken met de riskante rit of wandeling met levensbehoeften over vrijwel onbe gaanbare paden, die bijna dagelijks door vrijwilligers werd gemaakt. De lange, eenza me nachten zijn al helemaal niet voor te stellen; lussen zonsondergang en zonsop gang is de toegang tot het bos verboden, De bewoners waren joden, geallieerde vliegeniers die waren neergestort, Britse pa rachutisten op de vlucht na de Slag om Arn hem, een Pool, een Rus en zelfs enkele Duitse deserteurs. De categorie onderdui kers, die het meeste gevaar liep. Dagelijks waagden mensen hun leven om hen te ver zorgen. Een echtpaar uit Nunspeet, opa Bakker en tante Cor, haalde hun wasgoed op en vertelde de laatste nieuwtjes. Ande ren brachten aardappelen, groenten en fruit waarvan altijd een buffervoorraad voor veertien dagen aanwezig was. Ontdekking Op 29 oktober 1944 keken twee SS'ers, die aan het jagen waren, vreemd op, toen ze op een zondag diep in de bossen, hout hoor den hakken. Ze gingen op onderzoek uit en stuitten op een jeugdige bewoner. Ze snel den terug naar het gebouw De Paasheuvel en waarschuwden de ruim honderd Duitse soldaten die daar gelegerd waren. Toen die bij het kamp arriveerden hadden de meeste vluchtelingen zich uit de voeten gemaakt. Niettemin werden de hutten bestookt met handgranaten. Acht joodse bewoners wer den opgepakt. 'Oom Henry' Speyers, die aan een maag bloeding leed, had de vluchters niet willen belasten en was achtergebleven. Arend Sa muel Meyers en John Roedolfs namen het risico nog wat spullen op te halen en wer den gepakt, 's Avonds moest ook de Duitse deserteur Peter eraan geloven. Hij zou later op transport weten te ontsnappen. De vol gende dag liep het echtpaar De Leeuw te gen de lamp, samen met het zesjarige zoontje Johnny van Arend Meyers, üiter die dag werd ook het bejaarde echtpaar 'tante Kaatje' en 'oom Max' Hoedemaker ontdekt. Hun einde was wreed. Aart Visser meldt in 'Het verscholen dorp', een boek over het kamp, dat tante Kaatje, die zwaar suikerziek was, die nacht onverzorgd overleed in de kelder van De Paasheuvel. Even buiten het gebouw werd een kuil gegraven waar ze in werd gelegd; oom Max moest op de rand gaan staan en werd er met een handgranaat aan flarden gescheurd. De anderen, waar onder de 6-jarige Johnny, werden doodge schoten; 'ze zijn hier anderhalf jaar ge weest; nu mogen ze hier altijd blijven', was het cynische commentaar van SS-Sturm- scharfiihrer Frankenstein, die 'recht' had gesproken. Na de oorlog was Duitse hulp noodzake lijk om de graven te kunnen opsporen. Toen bleek dat de beentjes van de jongen waren verbrijzeld. Opa Bakker werd in fe bruari 1945 op hardhandige wijze gearres teerd en op 2 maart samen met 47 andere verzetsstrijders in Varsscveld gefusilleerd. foto WV gelderland Fietstocht Door de bossen van Vierhouten is een wan del- of fietsroute uitgezet, die een goede in druk geeft van de omstandigheden waaron der de onderduikers moesten leven, liet traject leidt ook langs plaatsen waar andere drama's plaatsvonden. Zo wordt in het bos verwezen naar de plek waar op 10 oktober 1944 twee Apeldoornse verzetsmensen, de broers Klaas en Auke Zeilstra, door de Duit sers werden geëxecuteerd. Wat verder ligt het mor\pment met de namen van de acht omgekomen joden; twee sobere stenen die op 4 mei jongstleden werden onthuld. Dan passeert men een huisje, met de toepasse lijke naam 'Pas Op'; het dorp dankt er zijn bijnaam 'PasOp kamp' aan. Maar de naam /mi eeuwenoud /ipi en waarsi huwen tegen struikrovers. De bewoners, de familie Vos, speelden een cruciale rol bij dc opvang van de vluchtelingen. Vervolgens wijst een paddestoel naar hel onderduikerskamn en daarna weer richting Vierhouten, waarbij na enige tijd een huis wordt gepasseerd, waar ook joden verbor gen werden gehouden, van wie er acht door loslippigheid werden opgepakt. Het beeld van dc gebeurtenissen kan tenslotte wor den gecomplotteerd met een bezoek aan het Bescheiden museum in 'De Ouwe Schuure' in Vierhouten. Echtpaar begint makelaardij in oude 'De Waards DIRK DE MOOR Tenten van het familiebedrijf De Waard tref je zelden aan op campings waar kampeer ders elkgar treffen in bowling-, bingo- en Voetbaltoernooien. Een De Waard-tent be hoort veel eerder tot het meubilair van na- tuurcampings. De fietsen tegen een boom ?en bedaagde Saab verscholen in de bosjes. Een 'De Waard' heeft status en geeft status. Hij kan dan ook niet in de winkel worden gekocht; alleen in de drie show rooms van het bedrijf zelf. tent van De Waard gaat gemiddeld ruim vijftien jaar of vijftig kampeerweken en naar goede gebruikte exemplaren bestaat dan ook veel vraag. Ron en Mar- greet Pijl uit Amerongen hebben ontdekt dat aan bemiddeling tussen de aan- en ver kopers van gebruikte exemplaren zo'n grote behoefte bestaat dat zij een tenten-make laarskantoor zijn begonnen: Arrow Trade. De telefoon staat niet stil. Het echtpaar Pijl beschikt over een opsom ming van particulieren die een bepaald ty pe De Waard-tent zoeken. De meeste vraag bestaat naar de modellen Albatros. Zilver- uw, Grote Stern en Tureluur. Voor de royale 1-stoks Albatros moest zelfs een wachtlijst worden opgesteld. De fabriek, die zelf geen tenten inruilt, is op de hoogte van de activiteiten van Arrow Trade, maar heeft geen enkele bemoeienis'mee. „Ze nege ren ons welwillendglimlacht Margreet. De Waard heeft vestigingen en showrooms Schagerbrug. Uden en Heerde. Directeur Piet de Waard (zoon van oprichter en ont werper Mart) heeft wel geprobeerd een dealernet in ons land op te zetten maar is daarmee gestopt omdat de bedrijven niet in. staat bjekefï te zijn de zorg op te brengen die het dure produkt volgens het bedrijf verdient. Een Albatros, het topmodel uit de De Waard-collectie. De Waard-tenten worden al bijna een halve eeuw gemaakt. Modellen gaan vele jaren vrijwel ongewijzigd mee. De Albatros be staat al sinds 1959. Bij bestelling kunnen op wens van de klant kleine aanpassingen worden aangebracht, zoals een luikje, een extra hordeur, grotere ramen of extra, afcn- ritsbare luifels. Elke koper krijgt uitvoerige instructie in het opzetten. Een vierpersoons Albatros met stahoogte staat binnen een half uur, ervaren kampeerders doen er een kwartier over. Het meeste werk vergt het in de grond slaan van de vele haringen, want een solide ver- foto groen en partners ankering is het kenmerk van deze tenten; de lange uitloop van het dakdoek wordt met korte lijntjes aan de haringen bevestigd en dan staat zo'n tent als een huis. Op de Waddeneilanden, waar stormen over de duinen kunnen razen, zie je op de cam pings dan ook vele Albatrossen en Zilver meeuwen. De Waard heeft een eigen cam ping in St. Maarteaszee en Zuid-Frankrijk. Daar worden nieuwe modellen tegen woordig maakt het bedrijf ook lichtgewicht tenten grondig getest voordat ze in pro- duktie komen. De traditionele De Waard-tenten zijn voor zien van een vast. kuipvormig grondzeil met opstaande rand. „Maar het is wel aan te bevelen daaronder altijd een stuk plastic- te leggen anders krijg je onderaan de kuip een smerige zwarte aanslag die er nauwe lijks af is te krijgen. Ook is liet van belang dat de tenten volkomen droog worden op geborgen na gebruik. Zorgvuldig behandel de tenten brengen tweedehands nog hoge bedragen op", vertelt Margreet Fiji. Nadeel van de klassieke tenten is hun gewicht. De Albatros weegt compleet al gauw vijftig kilo. Ze worden dan ook weinig gebruikt door trekkers. Het echtpaar Fiji raakte tien jaar geleden in de ban van De Waard tijdens een vakantie op Ameland. „Bij een zware storm was onze bungalowtent bijna niet te houden terwijl je dc De Waard-tenten op de camping rots vast zag staan", vertelt Margreet. „We be sloten ook zo'n tent te kopen, maar dan wel tweedehands. Dat bleek niet makkelijk. De Waard verkoopt per jaar zo'n vijfduizend tenten en er moet dus wel degelijk een tweedehands markt bestaan, maar kopen en verkopen vergt geduld. Je moet adverte ren, je krijgt legio telefoontjes en voordat je dan uiteindelijk de koop hebt gesloten..." Toen het tweetal enkele jaren geleden be sloot z'n bemiddeling aan te bieden, ont dekte het een heel circuit. „Mensen willen van hun De Waard af wegens ziekte, echt scheiding, gezinsverandering of gewoon omdat ze zich toch op het gewicht en het gebruik ervan hebben verkeken. Maar het aantal gegadigden voor een De Waard is nog altijd veel groter dan het aantal verko pers. Wordt de tent niet meer gebruikt, dan legt men haar veelal op zolder. Wij sporen die op. Sinds anderhalf jaar als hemidde- lings kantoor." NKDERIAND Nederland (f 45.(10) uit dc Dorninicus-scric iw/i uitgecerij Gottmer. Omdat de inmiddels overleden Alkmaarse geschiedenisleraar lo Dominicus een kwart eeuw geleden de eerste 'Dominicus' publi ceerde (Noorwegen) besloot uitgever Feter Gottmer als eerbetoon aan Neerlands meest verkochte reisschrijver deze keer thuis te blijven. Met behulp van een groot aantal reisjournalisten en fotografen werd een Dominicusgids over Nederland samen gesteld, een hoek dat er niet alleen qua for maat uitspringt, maar ook qua opzet. ieko zen werd voor een ietwat caleidoscopische aanpak met alleen de provinciegewij/e in deling als basis. Dat leidde tot een bijzon dei aardig waarin interviews met Johnny Kraaykamp en Jan 'daar zijn we weer' des Bouvrie worden afgewisseld met beschrijvingen van bijvoorbeeld Katten broek, de befaamde Amersfoortsc wijk van architect Ashok Bhalotra, en een overle vingstocht in Nijverdal. Naar volledigheid is niet gestreefd, be zweert Gottmer, maar dat zal weinig sche len. Waarom de (soms prachtige) foto's van onder anderen Vincent Mentzel, Willem Diepraam en Steye Raviez zo vreemd over de hoofdstukken werden verspreid (het strand van Schevingen bij Gelderland, de Van Briennenoordbrug bij Drenthe enzo voort en zo verder) is een raadsel. De plat tegronden van de provincies zijn wat bene pen uitgevoerd. In de 'normale', gemoderniseerde .serie verschenen: Maleisië/Singapore 32,90), India 32,90), l lnland 29,90), Brazilië f 34,90) en Oost-lndlë 32,90). Indonesië (f 29.50 voor ANWH Ltden) uit dc reeks ANWH Reisgidsen. l ot de meest geraadpleegde reisgidsen in Nederland behoren ongetwijfeld die van de \NWB Daai rijn verschillende redenen voor aan te geven. Ze zijn compact, worden uitgevoerd met ronde hoeken (makkelijk in de binnenzak), hebben een vochtwerende kaft die zelfs in een kletsnatte ruraak geen krimp geeft en - het allerbelangrijkste ze geven in een al sinds jaar en dag conse quent doorgevoerde formule en opmaak een vracht aan informatie. Het deeltje over, Indonesië vormt daarop uiteraard geen uit zondering. In bijna 350 dichtbeschreven pagina's wordt Indonesië van Sumatra tot Irian Jaya bondig beschreven. No nonsense in het kwadraat. De praktische informatie is up tot date; de plattegronden overzichtelijk. In dezelfde serie verschenen ook geactua liseerde versies van: Dolomieten/Gar dameer, Schotland/Noord I ngeland, Egypte en Normandlë/Bretagne (alle 29,50). .11 V 9 DOllllllStrtN Tuin- en cultuurreis naar vroegere DDR Stichting Marco Folo in Amstelveen, 'reisor ganisatie van en voor globetrotters'biedt een cultuur historische reis aan naar de voormallge i >i »i< Van 17 i"isap tombei worden er onder meer bezoeken afgelegd aan de tuin van tuinarchitect I lermann ritz in Fotsdam en aan andere belangrijke gebouwen, tuinen en parken in steden als Brandenburg. I)essnu en I )resden. Jok worden er historische monumenten en hui tens bekeken waaronder Sans-Souei, de I lollandse wijk in Fotsdam, de vroegere Russische kolorfle Alexandre)wka, T« ilien hof, i oersteigarten en bet - i« >t Iranian baum. Aan de reis gaal een informatiebij eenkomst vooraf. Info: Marco Folo, Amstelveen, lel.020 - 6430077. Skisportweek Onder het motto ieen sneeuw, wel winter sport' wordt van 11 tol en met 18 septem berde Nationale Skisportweek georgani seerd. De meer dan 30 kunstskibanen in Nederland houden open huls. Er worden onder meer Introductielessen tegen een ge reduceerde prijs aangeboden, er zijn «Ie monstraties en ook wordt er informatie ver strekt over onderhoud van het materiaal. Info onder nu-er hij Indoor Ski Heems kerk, telefoon 02510 4H500. Reisorganisaties gaan rijden met langere bussen Grote reisorganisaties als OAD en De Jong zullen binnenkort op de weg verschijnen met bussen van 15 meter lengte. De rege ring heeft daai enige maanden terug toe stemming voor verleend. Tot voof kort was het maximum in Nederland 12 meter. Di recteur loop ter Haar van OAD heeft al aan gekondigd dal de grotere passagiers capaci teil van de lange bussen ongetwijfeld een gunstige invloed zullen hebben op de prijs van touringcarvakanties. Hans de long van De long Intra is daar echter minder zeker

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31