Katheder Herzberger nuchter en praktisch Leven en wonen Lenen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 We ken verschillende Lego en worden /.e vt we houden om knolbegonia's en in bladbeg® Over deze laatste soort wil ik} hebber Bladbegonia's vallen op door d tekeningen klei zorging is uiterst gemakkelijk: licht, weinig zon, redelijk vocht i], lucht (al heb ik er twee die het wonder wel doen boven de verwarming), matig warm, voldoende vochtige grond en af en toe ietsje mest. Blijft het probleem hoe je aan een heel bijzonder geteken de plant komt. Soms zie je die bij vrien den of familie. Geen nood. Aan een plant zo vol gehangen mist men een enkel blaadje niet. I Iet is veel gemakkelijker om te vragen of men één blad mag hebben, dan te bedelen voor een hele stek. Dat ene blad kan, mits goed behandeld, voor een aantal nakomelingen zorgen, rnet precies dezelfde fraaie kleur. Hen maal thuis leggen we het blad om gekeerd op een zeer glad oppervlak, bijvoorbeeld een glasplaat. Daarna pakken we een scherp mesje en snijden de nerven op een aantal plaatsen door. Met dit werkje is het wel opletten ge blazen, want de snijwond moet, gezien vanaf de bladsteel, vóór de eerste ver takking worden gemaakt. Als dal ge beurd is, wordt het blad met de onder kant op een bedje van vochtige turf met zand gelegd. Veiligheidshalve leg gen we het blad nog vast op de onder grond. Dat kan gebeuren met een paar krammetjes. Op huisvrouwenmanier neem ik er een paar knopspelden voor. Hventueel kan men er nog voorzichtig een vel doorschijnend plastic over leg gen. Dat is niet noodzakelijk en als men het doet dient men op te letten dat het niet al te vochtig wordt onder het plastic. Op wonderbaarlijke wijze - de natuur staal voor niets zich precies op de snijwond f plantjes. Zodra deze plar beworteld zijn, worder met behulp vai tild en elk apart opgt I let beste mengsel v compost met Hink v kant-en-klaar rt mits van goede" niet al te grote p<% als de pot doorgro komt verpotten i merking. LKZKRSVRA/ Hen noodkreet va LHIDKN. Op de ec bene wordt de hei laagd door mierei dit jaar meer klacl eren op boven\ volge koningin, dus hel een plant. Herder gens anders een f dan ook, er is een helpt, zoals ik uit schoteltje gevuld keren borax. Bor te koop bij de drc Hr is een méér giftig voor huisd schoteltje moet kinderen en die Omdat de mien I HUMAN uit Éiing nota- nan be- genoeg heb ik jehoord over lepingen. I let is m dat de I. gevestigd is in ïoed ik dat ze cr- lest hebben. I loe Iddcl dat altijd faring weet. Hen t gelijke delen sui- s voor weinig geld i of in de apotheek, it recept: borax is en en kinderen. Met s buiten bereik van geplaatst worden, i het gil mee naar het nest nemen en zowel larven als konin gin ermee voeden, sterft het nest uit. I )at duurt ongeveer veertien dagen. 1 loor ik nog of het geholpen heeft? MHVROUWVAN LHHIJWHN - V.I). Wil l IK uit HAARLEM heeft een hibis cus die plotseling een aantal dubbele bloemen vertoont. Doorgaans ontstaat deze 'sprongvariant' als de plant het heel goed naar zijn zin heeft. Anders om wordenMubhele bloemen wel weer eens enkel, als ze wat minder goed staan. Denk maar aan de dubbele ma deliefjes die op den duur weer heel ge wone madeliefjes worden. Dit jaar is mijn enkelbloemige knolbegonia ook zomaar een paar dubbele bloemen gaan maken. Wat de hibisc bij zaaien gaat deze variant ren, maar stekken houden verworven eigenschap. Dus kun stekken genomen wordi ken met dubbele bloem ken meestal topstekken met half turf. half zand ken. Daarna afdekke rante plastic zak. er wortels zijn, doe aan het feit da kan worden, kan. Overigei voorjaar stee snoeid. Mits hele bloem n voorbeeld) k; Een goede lipstick, 'n bijpassend contourpotlood, gloss en een goed llp-penseel zijn deze winter onontbeerlijk, want de visagisten hebben de mond tot blikvanger verklaard. En die mond mag van stralend rood tot diep goudbruin worden gekleurd. et veel goud en bruin voor de oogleden houdt Bour- jois het op een Romanti sche Winter. Het goud wordt over het hele oog aangebracht en naar de buitenhoeken toe werkt de visa gist van dit huis dan met een bruintint. Met een donker kohlpol- lood wordt de vorm van de ogen geaccentueerd. Dit moet heel natu rel zijn, maar de lippen zijn geschil derd in heldere, gedurfde kleuren. Het duurste in de nieuwe serie pro- dukten is make-upbasis (fond de teint) die 19,95 kost. Bij Cacharel mag je deze winter kiezen. Je legt na nadruk op ogen: l£ Regard, met behulp van donkere s blusher van Dior. tinten, óf je accentueert de lippen met stralende, felle kleuren: La Bouche. De kleurcombinaties zijn ont wikkeld door Naïk le Fur, die advi seert om neutrale kleuren op de oogleden aan te brengen om de kleur van de iris beter te laten uit komen. Voor groene ogen is het advies bijvoorbeeld gebrand bruin of amethyste; blauw wordt gecom bineerd met havanna- of een roestachtigbruin en grijs: terwijl bezitsters van bruine ogen het best blauw, zwart-bruin of roze kunnen ge bruiken. Als de ogen moeten opvallen, worden nagels en lippen roze-bruin geverfd. Moet het accent op de mond vallen, dan ontbreekt oog- make-up bijna geheel: alleen wat neutrale kleur op het hele ooglid en wat mascara. De lippen worden met zorg in roze-rood of stralend, roze gekleurd. Voor de nagels is er een zachtro ze lak. Bij beide lijnen moet de huid egaal en natuurlijk worden gemaakt. De prijzen bij Cacharel lopen van 17.50 (lip-potlood) tot 59,00 voor het poeder Diaphane. Chanel gaat bij de nieuwe win- termake-up Chanel and red duide lijk uit van de lippen. Daaraan komt natuurlijk het doosje ligne et couleur (met een zeer matte kleur Veel goud en bruintinten in najaarsmake-up en een vrij vette, soms wat plakke rige gloss) te pas. Daarnaast zijn er ook vier gewone lipstickkleuren die gebruikt kunnen worden. Wie rood kiest, houdt de oogmake-up heel bescheiden in zachtroze, roze- bruin- en bruintinten. Wie roze wil, combineert dat met lila en grijstinten, wit en gebroken wit. Warm rood; bruin-oranje en lichtpaars zijn de kleuren die de vi sagisten van Wills kozen voor lip pen en nagels. A touch of romance. (een vleugje ro mantiek) is de naam die ze de wintermake-up meegaven. Ook hier ligt het ac cent duidelijk op de mond. Voor de ogen is het advies: natuurlij ke kleurcombi naties. Om de ogen toch te laten uitkomen, om lijnt Wills ze met een bronskleurig kohlpotlood. Dat potlood kost 5,95. Dior noemt de najaarsmake-up Trés Dior. En daarin zijn drie lij nen. In de make-up met een klas sieke, elegante uitstraling worden de ogen opgemaakt in een combi natie van bruine en pruimkleurige tinten en een grijsbeige highlighter met parelmoerglans. De wimpers zijn zwart, de lippen roodbruin of paarsrood. Hen romantische oog opslag wil Dior bereiken met blauwachtige, verschoten tinten in combinatie met zachte rookkleu- Het opmaken van de ogen wordt een klus; want de oogmake-up moet bescheiden zijn. Maar dat wil niet zeggen je er niets aan hoeft te doen. Ze op een natuurlijke manier toch goed te laten uitkomen vraagt wel wat vaardigheid. De nagels hoeven eigenlijk alleen maar zacht te glanzen en voor een feestelijke gelegenheid is er een bij de lipstick passende lak. ren en een grijsroze highlighter. De lippen zijn zacht- of dieppurper van kleur. De goudgroene tinten zijn gere serveerd voor de vrouw die mo dem voor de dag wil komen. De lippen zijn rozerood of oranjerood. Bij al deze make-ups wordt de nieuwe effets-blush, een doosje met drie essentiële tinten gebruikt. Er zijn drie uitvoeringen: voor de vrouw die haar huid naturel wil houden, voor het zonnige type en voor liefhebsters van een porse lein-effect 59,-). Prettig werkend Teint extréme Lumière is dé nieuwe olie-in-water make-up basis van Chanel. Afgezien van de mooie, handige verpakking is de 'teint' een prettig verwerkend produkt, geschikt voor elk huid type en voor elk klimaat. Het produkt heeft een licht corrige rend pigment, waardoor de huid er op z'n best uitziet. De erin verwerkte plantaardige oliën be schermen de huid optimaal. Daarnaast brengt Chanel de Estompe lumière, een camouflagestift (zie foto). Met deze stift werk je donkere kringen en oneffen heden goed weg. Bij het opmaken begin je natuur lijk met het wegwerken van dit soort oneffenheden, maar het produkt kan ook na het aanbrengen van de make-upbasis worden gebruikt. foto pr THEA WAMELINK Bij de uitreiking van de Nederlandse Meubelprijzen in de Utrechtse Jaarbeurs mocht Ellen lanssen twee- maal naai voren komen. Zij won met haar stoel Toto zowel ile Stijl/trijs als de l'njs root industriële kwali teit. Een stoel, vervaardigd van massieve delen en tri- \\cy\n naturel beukehout, zonder opsmuk en tiere- ijnen, maar met een perfecte zit. De jury bekroonde Toto in deze categorie 'vanwege "ectieve en economische materiaalgebruik, •waar{>i|dc eigenschappen van het gelamineerde ma- ip uitsterende wijze zijn benut. De stoel is sa- hglsteld uireen beperkt aantal onderdelen. Bij de jjed gebruik worden gemaakt van ei- ijcken. De juryleden vinden de stoel baar meubel', ziet er goed uit, zit uitstekend jk Leerplaatsen. De esthetisch en er- /ormgeving waren argumenten iden met de Stijlprijs. De "Sering voor de wijze waarop El- jsieke lijnen in een eigentijdse, pure te zetten. Vernieuwend zijn ;oppeling van rugleuning en zitting, die de n van de uitstekende zit. bij dielw,P^»pr'i/en bleef het niet voor deze ont- Zij kreeg voor Toto ook nog een eervolle vermelcïïTtfc in de categorie 'Prijs voor jonge ontwer- Strak en sol>er •llen Janssen (30) studeerde in 1990 af aan de Hoge- chool voor de Kunsten in Arnhem en heeft nu sinds nkele jaren een eigen ontwerpbureau, samen met ompagnon. Zij noemen zich 'Gemeen Goed Produkties' en ontwerpen voornamelijk meubilair en gebruiksvoorwerpen, vaak in opdracht. Ellen houdt van strak en enigszins sober. „De tijd van het uitbundige, barokke is voorbij. Ik denk dat ik mijn stoel Toto op het juiste moment heb ontworpen. Hij past in deze tijd. Ik let er eigenlijk nooit zo op of mijn ontwerpen wel aansluiten bij een bepaalde trend. Dat vind ik ook niet zo belangrijk. Ik heb ge probeerd een stoel te maken die gemakkelijk te pro duceren is. waarbij voor zitting en rug geen voorge vormde elementen nodig zijn." Prijs voor jonge ontwerpers THEA WAMELINK Met dit stoeltje Zodiac behaal de RikTuithof een eervolle vermelding in de cate gorie Stijlprijs. foto gpo Bij de bekroonde meubels in de categorie Prijs voor jonge ontwerpers van de Neder landse Meubelprijzen gaat het meestal om zitmeubelen. Waarom? Niet iedere ont werper heeft daar meteen een antwoord op, maar hun uitspraken beluisterend hoor je dikwijls dat een stoel een 'overzichtelijk' meubel is. Dit jaar is een stoel, de Toto van Ellen Janssen, in deze categorie goed voor een eervolle vermelding, maar de prijs zelf gaat naar Titus Herzberger voor zijn katheder. Het gaat om een nuchter en praktisch meubelstuk. Niet iets om in huis neer te zet ten, maar wie ooit een toespraak of lezing heeft moeten houden, weet hoe belangrijk een goede katheder is. Je papieren mogen er niet afglijden en het geheel moet ge makkelijk te verplaatsen zijn. De gebogen stalen poten dragen een blad dat vanuit het publiek oogt als een boek en dat aan de onderzijde is voorzien van een opstaande rand. De draaibare zijbladen zijn goed voor het geijkte glaasje water en andere zaken die de spreker onder hand bereik wil houden. De jury, bestaande uit Gerard van den Berg, Jan des Bouvrie, drs. J. Gevers en Gerrit Schilder (die de prijs vorig jaar mmmmmm—mmmmmiÊmm won) heeft de katheder van Herzberger onderscheiden 'vanwege de vernieuwende elementen: de verrijdbaar heid, de wegdraaiende zijbladen en de boekvorm van het blad'. De juryleden spreken van een gebalanceerde belijning van het totaalontwerp. Staal De 29-jarige Titus Her/berger heeft een grote affiniteit met staal en bewegende delen. Die heeft hij in zijn ka theder goed tot uitdrukking kunnen brengen. De jury kan zich voorstellen dat de bladen ook van een ander materiaal gemaakt zouden kunnen worden. Maar Herz berger is nu eenmaal gefascineerd door staal. „Het vormt in mijn ontwerpen altijd de basis. Dat komt omdat het een eigen wil. een eigen karakter heeft. Als je een stalen profiel verwarmt gaat het zijn eigen gang. Het is daarom ook moeilijk te verwerken. Met hout kun je van alles doen. Het is als het ware willoos." Zijn ontwerpen vormen vrijwel altijd een combinatie van staal en hout. Herzberger heeft geen specifieke ont werpersopleiding gehad en kan op dit gebied dus als een autodidact worden beschouwd. Maar ontwerpen zal hem thuis wel met de paplepel zijn ingegeven. Hij is de zoon van de bekende architect Herzberger. GELDZAKEN Stel, u wilt een nieu we stereo-installatie aanschaffen, de auto is aan vervanging toe of u staat voor een dure reparatie van het dak van uw koop a woning.Stelook.dat u daar niet direct vol- I llUUt doende geld voor op uw spaarrekening heeft staan. Dan zou u kunnen overwegen om een lening af te sluiten. U zou overigens beslist de enige niet zijn, want bijna één op de drie huis houdens in Nederland heeft voor dit soort zaken een of andere vorm van 'consumptief krediet'. Bij de beslissing al dan niet een lening af te sluiten, is het zaak de voor- en nade len van tevoren goed op een rijtje te zet ten. Een voordeel van een lening is na- I tuurlijk dat u direct de aankoop kunt doen, zonder dat u er eerst voor hoeft te sparen. Een nadeel is dat er door de maandelijkse aflossing minder geld over blijft voor andere zaken. Bovendien moet over een lening rente betaald wor den. 'Over dat laatste hoef je niet zo in te zit ten', zo wordt door veel mensen gerede neerd, 'die kosten kun je toch terug krij gen van de belasting?'. Voor veel mensen speelt dat kennelijk een grote rol bij de beslissing al dan niet een krediet te ne men. Het is dan ook niet voor niets, dat half Nederland in rep en roer is door de voorstellen in het regeerakkoord om de rente op consumptief krediet niet langer aftrekbaar te maken. Dat zou de mensen die een lening hebben afgesloten een hoop geld gaan kosten en bovendien zou het straks veel mensen er van weerhou den om voor dure consumptiegoederen een lening af te sluiten. Daar wou ik toch wat vraagtekens bij plaatsen. Het Nibud heeft altijd gezegd dat het voordeel van die renteaftrek niet overschat moet worden. Die blijkt in de praktijk namelijk vaak veel minder voor te stellen dan consumenten vaak besef fen. Daar kwamen Frits en Marian bij voorbeeld achter, toen ze hun belasting biljet gingen invullen. Een jaar geleden waren ze dringend aan een nieuwe auto toe, toen ze bij een dealer in de buurt een prima tweedehands auto zagen staan voor zo'n 10.000 gulden. Ze had den weliswaar genoeg geld op hun spaarrekening staan, maar Frits vond het toch een prettiger idee om dat bedrag achter de hand te houden en in plaats daarvan een lening af te sluiten. Marian twijfelde eerst nog wel, maar l toen de autodealer en Frits haar er op wezen dat ze de rente van de belasting konden aftrekken, leek een lening haar toch ook wel voordelig. Bij het invullen van hun belastingbiljet bleek dit voor deel helaas bitter tegen te vallen. Welis waar konden Frits en Marian zo'n 1.000 gulden aan betaalde rente noteren, maar dit moest eerst nog verrekend worden met de rente die ze over hun spaargeld hadden ontvangen: zo'n 900 gulden. Zo j bleef er van het fiscale voordeel waarop ze gerekend hadden vrijwel niets meer Frits en Marian zijn zeker niet de enigen 1 die maar al te graag geloven dat lenen zo voordelig is, vanwege de renteaftrek. Ze i zijn zeker ook niet de enigen die van die I rente-aftrek die nu nog geldt, weinig pro fijt hebben. Veel mensen met een inko men van modaal tot anderhalf keer mo daal die een lening hebben (gemiddeld zo'n 15.000 gulden), hebben daarnaast, net als Marian en Frits, vaak een aardig bedrag aan spaargeld. En aangezien de betaalde rente met de ontvangen rente verrekend moet worden, valt er voor hen uiteindelijk weinig of geen fiscaal voor deel te behalen. Overigens, zouden Frits en Marian nu geen spaargeld gehad hebben, dan zou den ze (bij een belastingtarief van 50 procent) zo'n 500 gulden van de fiscus terug gekregen hebben: een fiscaal voor deeltje van een paar tientjes per maand. Maar daar staat tegenover dat er wél ie dere maand een paar honderd gulden aan aflossing betaald moet worden! Of de plannen om de renteaftrek af te schaffen nu wel of niet doorgaan, een eventueel fiscaal voordeel mag natuurlijk nooit een doorslaggevende rol spelen bij het aangaan van een lening. Andere za ken zijn veel meer van belang. Past de le ning bijvoorbeeld wel in uw budget, of moet u bezuinigen op andere zaken om de maandelijkse aflossing op te kunnen brengen? Verwacht u gedurende de looptijd een verandering in uw inkomen of uitgaven? Of, hoe vervelend vind u het om een schuld te hebben? Wanneer u vooraf dit soort afwegingen maakt, zult u bij het aangaan van een le ning niet zo snel voor vervelende verras singen komen te staan dan wanneer u zichzelf vooral vanwege een fiscaal voor deeltje over de streep laat trekken. Het Nibud heeft een folder waarmee u kunt nagaan of de aflossing van een lening in uw budget past. Daarin vindt u ook in formatie over verschillende kredietvor men en voorwaarden van kredietver strekkers. De folder kan besteld worden door overmaking van 4,25 op Post bankrekening 368700 t.n.v. het Nibud, Den Haag o.v.v. 'Geld lenen en uw bud get'. Deze kruiskast van Hugo Tim mermans was goed voor een eervolle vermelding in de cate gorie Industriële Kwaliteit foto* gpo *1 CHRISTINE M GROENEWEGEN 3 Nibud

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 30