Alecto dingt weer naar titel T Zieke Gert Jan Theunisse spuwt zijn gal Sport DIOK bereidt zich in kazerne voor op begin rugby competitie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 rob onderwater c Oud-intematiónals willen niveau hockey in Leidse regio nog verder opkrikken Veel hockeyteams in Leiden en omgeving starten morgen de competitie met nieuwe trainers. Onder hen bevinden zich opvallend veel ex-internationals zoals Wouter Leefers, Maarten van Grimbergen en Sandra le Poole. Zij stellen zich bescheiden op in hun verwachtingen en spreken over bouwen. Alleen Carina Benninga van de vrouwenploeg van Alecto gaat op herhaling met de jacht op het kampioenschap. leiden stefan faas hockeymedewerker Wouter Eikenhout is na veel omzwervingen weer terug bij LOIIC. maar nu als trainer- coach. Hij volgt daarmee Cees Koppelaar op. „Ik verwacht hoog te eindigen en hoop ei genlijk op een kampioenschap. Dat hangt ook af van factoren als constantheid, geluk en hoe de spelers onder meer de tac tiek oppikken." De sterke pun ten van de eersteklasser zijn volgens Eikenhout de sfeer, de mentaliteit en de fysieke kracht van voor- en achterhoedespe lers. Handhaving in de overgangs klasse is het hoofddoel voor Jo- rien Schuit met de vrouwen- ploeg van LOHC. Uit het tweede team nam zij Mapje van Ginkel mee, die de vertrokken cen trumspits Ellen Palm moet doen vergeten. Ook uit het tweede komen de snelle Priska Tijdhof en verdediger Victorien Mos. „Het moet vooral een ontwik kelingsjaar worden", aldus trai ner/coach Rob Kerstens van het mannenteam van Alecto, dat zijn rentree vierde in de eerste klasse. „Na twee promoties op rij moet je niet direct aan een nieuw kampioenschap den ken." Kerstens wordt daarin bij gestaan door Maarten Gehner, de Leidse hoofdklassespeler van HDM. Voor de Alecto-vrouwenploeg moet het dit jaar 'driemaal is scheepsrecht' worden. Na twee seizoenen aan de overgangs- klassetitel te hebben geroken, gaat trainer Carina Benninga met haar assistente Sandra le Poole voor het kampioenschap. Manager Ron Engel: „We heb ben nu een betere ploeg met versterking in alle linies. De ploeg heeft in een drukke oe fencampagne al veel gescoord. Dat was in het verleden eigen lijk het manco." Van Bloemen- daal komen Susanne Demenint en Lot Schel, van HGC meldde Valeria Cnossen zich aan. Uit de eigen kweek bereikten Evelyn Huigen en Noortje Zwegers de hoofdmacht. Voor Wouter Leefers, de nieu we trainer van de mannenploeg van Forescate, is de tweede helft van de competitie belang rijker dan de eerste ontmoetin gen met andere eersteklassers. Leefers: „In het eerste deel van de competitie mogen we wel eens verliezen, maar in de re turn moeten we dan wel mini maal gelijkspelen. In onze poule zijn vijf a zes ploegen kampi oenskandidaat en daaraan kun nen we ons prettig optrekken. We hoeven het spel niet te ma ken." Maurits Eikenhout vindt een nieuwe uitdaging in het vrou wenteam van Forescate, dat eerste klasse speelt. Nadat hij de vrouwen van Leiden naar de overgangsklasse heeft geloodst, wil de gedreven trainer een jaar bouwen om daarna hetzelfde te bereiken in Voorschoten. Eiken hout: „We hebben goed spelers materiaal. De verdediging op ei gen helft is uitstekend. Ik wil werken aan pressiehockey en aanvalspatronen." Alleen Deb bie Bavelaar vertrok voor een plaats in de selectie van HGC. Quirien Baak is de enige nieuw komer. Ruurd von Holtz zwaait na vijf jaar Kieviten nu de scepter over het mannenteam van eer steklasser Roomburg. „We gaan voor het kampioenschap. Ik ben niet zo'n trainer die zegt dat een vijfde plaats er wel inzit. Na zes wedstrijden moet ik mijn prog nose wellicht bijstellen." Von Holtz, die twaalf jaren op het hoogste niveau keepte bij HGC en HDM, wil het spel bij Room burg over meer schijven laten lopen dan de afgelopen jaren met drie belangrijke spelers bij wie de bal snel moest worden ingeleverd. „Rogier Verkoren, Bas Dopheide en Job Mosterd krijgen als jeugdspelers van mij een kans om zich sneller te ont wikkelen." De vrouwenploeg van Room burg staat voor de rweede maal onder leiding van Robert Mon- tanus. Met kunst- en vliegwerk handhaafde het team zich in de tweede klasse. Montanus: „We hadden een slechte start en een spitsenprobleem. Dat is opge lost, we spelen nu met vier spit sen. Ik ben er absoluut zeker van dat we in de linkerkolom eindigen. De jeugdspeelsters die ik verleden jaar geregeld inzette, zijn nu volwaardige dames 1- speelsters geworden De doelstelling bij het Leidse Studenten Hockey Gezelschap is handhaving in de eerste klas se. Speler en coördinator Alexander van Liefland: „Met drie degradanten is onze poule aanmerkelijk sterker geworden. Ik vermoed dal we ons uitein delijk onderin de middenmoot nestelen." Het vertrek van spel bepaler Steven van Randwijck naar KZ vindt Van liefland jam mer, maar hij denkt het gat te kunnen vullen. „We kunnen putten uit veel eerstejaars stu denten, maar die zijn pas na de ontgroening beschikbaar." Over het trainerschap wordt nog on derhandeld met Onno te Rijdt. Voor wat betreft het vrouwen elftal, dat getraind wordt door Menno Bokkers, staat Van Lief land een duidelijk doel voor ogen: kampioen worden in de tweede klasse. „Het team is vrij wel in stand gebleven en we hebben twee absolute aan winsten in de persoon van Fleur Verhoef (HGC) en Irene Du Waer (Groningen)." Bij derdeklasser Noordwijk gaat het roer dit jaar compleet om. Bij de mannen is een impo sante trainingsstaf aangetrok ken met ex-international Maar ten van Grimbergen als techni sche man. Martijn Drijver (ex- Leiden) neemt de keeperstrai ningen op zich, terwijl oud voetballer Andries Wendt het conditionele aspect voor zijn re kening neemt. Coach Willem Jan van Veen beschouwt de kustploeg toch als een belang rijke outsider. De vrouwenploeg van Noord- wijk is bijna geheel vervangen, maar blijft ook dit jaar onder leiding van Joop Niezen. „Er is een sanering aan de gang ge weest en om eerlijk te zijn ben ik daar niet rouwig om. We be ginnen met een schone lei, de jeugdige ploeg is nog goed le kneden", aldus Niezen. De trai ningen komen in handen van Cees Vermaas en Raman van der Hoven. Mick de Baare blijft als trai ner/coach verbonden aan de derde-klassemannen van Al phen en heeft het hoogst haal bare in gedachte. „We zitten in een poule met veel onbekende ploegen, waardoor onderschat ting geen rol meer speelt. Daar bij komt dat de meeste spelers op meerdere plaatsen inzetbaar zijn, zodat de concurrentie bin nen het team groot is", aldus De Baare. Bij de vrouwen neemt Niels Swiebel het roer over van Jeroen van Wylick. Manager Mirjam Zuurmeyer: „Hoewel de harde kern is gebleven, hebben we veel aanvulling vanuit de A- jeugd. In eerste instantie den ken we aan de opbouw van het team. Loopt het, dan kunnen we volgend jaar aan promotie naar de tweede klasse gaan denken." Robert Jan Schaart verruilde zijn spelersrol in het vlagge- schip van Catwijck, uitkomend in de vierde klasse, voor die van trainer/coach. Een doelstelling heeft de nieuwbakken oefen- meester vooralsnog niet. „Het is moeilijk voorspellingen te doen over een ploeg met een gemid delde leeftijd van negentien De vrouwen van Catwijck val len terug van de derde klasse bovenhoud naar derde klasse onderbond. Bestuurslid Huig van Duin: „De meeste speel sters zijn door studie vertrokken en er was vrijwel geen door stroom uit meisjes A. Als je dan met half dames 2 moet spelen, dat het in het afgelopen seizoen al moeilijk had in de onder bond, dan kun je maar één ding concluderen. We hebben dis pensatie aangevraagd bij de bond." Vierdeklasser Hisulls komt onder leiding van voormalig Catwijck-coach Frank Boer. De Ussese vrouwen keren na een jaar onderbond terug in de vier de klasse bovenhoud. Met Al bert Schaafsma aan liet roer en Maarten Zegboer als trainer trekt liet jeugdige team vooral in Noord-Holland ten strijde. door: Gert-Jan Onvlee CHTERLIJN berghem gpd U moet niet de groeten hebben van Gert Jan Theunisse. De ren ner wil met rust gelaten wor den. Hij is ziek, nog steeds, van lichaam en geest en heeft de af gelopen weken geen kilometer meer gefietst. Gert Jan wil de journalisten die hem na zijn op gave in de Tour hebben ge kraakt, het publiek dat hem daarna heeft beschimpt, de ploegleider die hem heeft laten vallen, even niet meer zien. Bovendien, Theunisse (31) wil nu eindelijk wel eens zijn eigen dokter en bezoek kunnen, uit kiezen. Alsjeblieft geen verplich tingen meer tussen de BV Theu nisse en de BV Wielerpromotie Benelux. „Dat is de reden waar om ik onder dat contract met TVM uitwilde, ik wilde mijn handen vrij hebben. Meneer Bos (directeur TVM en wieler- BV) begreep dat, de afvloeiings regeling is wat mij betreft pri ma. Met Priem (ploegleider TVM) heb ik sinds het vertrek uit de Tour geen contact meer gehad." Hij houdt alles en iedereen op een afstand, zelfs de interesse van andere ploegen, en wil zich nu alleen bezig houden met fa milie, vrienden en voorzichtige therapeutische oefeningen. Theunisse is volledig afgeknapt op die boze wielerwereld, die hem zo veel roem en rijkdom bezorgde nadat hij in de Tour van 1989 de rit naar l'Alpe d'Huez had gewonnen en berg koning was geworden. Maar die hem weer net zo hard aanpakte toen hij niet meer kon voldoen aan de hooggespannen ver wachtingen en een te hoog testosterongehalte werd gevolgd door een schorsing en door ont stekingen van allerlei aard. Want dat laatste was, zegt de Brabantse renner, de reden voor zijn slechte presteren van zijn laatste Touropgave. Theunisse is nooit meer beter geweest sinds de ellende begon met de cyste, een ontsteking aan zijn zitvlak, die hem uit de Ronde van Frankrijk, editie 1993, hield. Daarna volgden een maagzweer en zelfs een kleine maagbloed ing en ondertussen werd Theu nisse volgestopt met steeds zwaardere kuren antibiotica. „Je slikt die troep, die penicilline, om maar weer snel op de been te raken en te kunnen fietsen. In het belang van de sponsor, de ploeg en je eigen populariteit. Niet in het belang van je eigen lichaam. Maar wielrenners zijn gek, die willen maar één ding, dat is op die fiets zitten en trap pen. Dat ze ondertussen hun lijf verpesten, nemen ze op de koop toe of hebben ze niet eens in de gaten." Niemand wist dat het zo erg was, en niemand hoeft nu te weten wat hij heeft doorge maakt en nog doormaakt. Want zo is Theunisse niet. „Dat stadi um van klagen ben ik wel ge passeerd. Ik ben geen Rob Har- meling die in de Tour over knie problemen zeurt, maar even la ter net zo gemakkelijk met een zwaar verzet doortrapt. In de Pyreneeën, naar Hautacam, kreeg ik voor het eerst proble men met mijn knie, ook weer zo'n ontsteking." Theunisse werd. evenals Ste ven Rooks trouwens, hevig be kritiseerd om zijn onverwachte opgave. Bovendien, als hij er zo leiden pieter van der vliet rugbymedewerker DIOK heeft zijn kamp opgesla gen in een legerplaats. De Leid se rugbyers leggen in de Wilhel- mina Kazerne in Ossendrecht de laatste hand aan de voorbe reiding op de competitie. Die begint voor de ploeg van coach Julius Breinburg morgen in Hil versum met een uitwedstrijd te gen RCH, één van de grootste concurrenten voor de titel. De voorbereiding op het nieuwe seizoen verliep voor DIOK tot nu toe verre van glad jes. Dat zit Breinburg, in het da gelijks leven beroepsmilitair, behoorlijk dwars. „Ik weet niet eens precies hoe ik er met mijn selectie voor sta", zegt Brein burg. DIOK kon geen enkele oe fenwedstrijd op volle sterkte spelen. Dat begon al met het niet doorgaan van het Euro Rugby Toernooi. Normaal ge sproken voor DIOK een prima gelegenheid om te zien of de voorbereiding goed is gegaan. slecht aan toe was, zijn lijf nog steedsvol ontstekingshaarden zat, waarom dan toch die ultie me poging om - met tussen komst van Bos - Priem over te halen hem alsnog op te nemen in de Tourploeg? „De Tour wil je altijd rijden. Het NK was goed gegaan. De ontstekingen leken onderdrukt. Voor hetzelfde geld houd je dat een paar weken lan ger vol en dan ben je klaar met de Tour. Maar het heeft niet zo mogen zijn. En vervolgens krijg ik iedereen over me heen. Ik ben daar doodziek van gewor den. De pers, het publiek, zelfs hier thuis stonden mensen me in de tuin de meest verschrikke lijke dingen toe te roepen. Ik ben bergkoning geweest. Over een paar jaar, als er nooit meer een Nederlander als eerste bo venop een col is aangekomen, gaan ze misschien de waarde van die bolletjestrui nog besef fen." „Als ze me nu zagen, zouden ze er wel anders over denken. Nadat ik uit de Tour thuis geko men ben. heb ik nooit meer kunnen fietsen. Ik ben gestopt met al die vergiftigings-pillen en medicamenten en mijn heil gaap zoeken bij natuurgene zers. Nu gebruik ik spullen op natuurbasis. Dat betekent dat die ontsteking aanvankelijk zijn vrije loop neeft gekregen. Een paar weken terug nog, was mijn halve lijf ziek en verrot, nu heb ik nog problemen met mijn rug en mijn zitvlak. Dat zal geleide lijk beter moeten gaan. Pas als alles weg is, bekijk ik of en zoja waar ik nog ga fietsen. Niet eer der." Daarna gingen er nog eens vier van Breinburgs basisspelers met Oranje mee naar een Sevens- toernooi in Taiwan, waardoor het jaarlijkse Bechettoernooi in Den Haag incompleet moest worden afgewerkt zonder kans op de hoofdprijs. De Brabantse oefenmeester hecht veel waarde aan het trai- ningsweekeinde zo vlak voor de confrontatie met Hilversum. „Ik vind het belangrijk dat die jon gens nu bij elkaar zijn. ledereen is gretig en wil dolgraag de wei in, maar de verschillen onder ling zijn nog te groot. We moe ten oppassen dat sommigen niet te gretig zijn. want dan gaat het mis en branden ze al heel vroeg af. Het moet een weekend worden met lichte trainingen en veel ontspanning. Ik denk dat er in Ossendrecht veel gepraat zal worden. Meer praten dan trai nen. Goed luisteren naar elkaar, zodat we het seizoen allemaal met dezelfde visie ingaan. Over de komende tegenstan der niets dan onduidelijkheid. Volgens RCH-teammanager Piet van de Deisel zijn de Hil versummers niet compleet en hebben ook zij last van kleine blessures. Breinburg is op de hoogte van de problemen bij de tegenstander, waarvan coach Cees Eskes pas afgelopen week van vakantie terugkeerde. „Maar let op, als het zo ver is dan staan die jongens er", waarschuuwt de DIOK-oefen- meester. Over de personele be zetting heeft Breinburg de nodi ge zorgen. Derde rijer Thomas Suring bleek afgelopen donder dag nog niet helemaal fit. Een hamstringblessure houdt de Amsterdammer al weken buiten de lijnen. Ook de vacature voor scrum half is bij de 1-eidse landskampioen nog steeds niet ingevuld. Het ziet ernaar uit dat Yves Kummer het seizoen opent op de spelverdelerspositie, waardoor de eerste rij morgen bestaat uit Frank Beers, Jeroen Schuurman en John Stadhou der en de Brit Chris Hogg op de reservebank zit. Na Saudiarabië, Marokko en Ierland van de zomer al te hebben verpletterd, rekenden onze jongens van Oranje deze week ook nog eventjes af met Luxemburg. Bondscoach Advo caat blijft succesvol met zijn team. De misstapjes tegen Bel gië en Brazilië (wat hadden we toch een pech, wat was die Preud'homme goed, wat had die scheidsrechter moeten flui ten, wat hadden we anders toch gemakkelijk gewonnen) zijn vergeten het Nederlands elftal is, in praktisch dezelfde samen stelling, op weg naar meer en nog grotere successen. De loting voorde poule waarin Oranje de kwalificatie voor het EK in Engeland moet realiseren, deed al het ergste vermoeden, /.es niet grootse tot zeer povere elftallen gaan onderling uitma ken welke twee teams zich in 1996 in Londen mogen melden. Advocaat (wat een aardige man, wat een goodwill kweekt hij toch telkens weer bij de natio nale sportpers, wat een gebrek aan uitstraling heeft hij toch) zit de komende twee jaar tol het EK gebeiteld. En op het EK natuurlijk ook. Per slot van rekening worden de ge luiden die willen dat plaatsing voor de EK het hoogst haalbare is voor onze nationale voetbal- trots nu al steeds sterker. Ne derland mag immers blij zijn dat het er bij is nu Jan Wouters ('elleboogwerker' en in Amerika al overbodig), Frank Rijkaard (ontbrak die ook niet tijdens het WK al in de basis?) en Ronald Koeman (zijn doeltreffende vrije trappen wogen de laatste jaren niet meer op tegen zijn 'slakachtige' wijze van verdedi gen) hun interlandschoenen aan de wilgen hebben gehan gen. De volgende stap is dat de ko mende jaren voor het Neder lands elftal in het teken van de opbouw staan. Dat de resteren de dertigers op wie Advocaat nu nog bewust teert en bloc wor den vervangen door een nieuwe lichting. Het doel dat dan wordt gesteld: het WK voetbal van wassenaar Er is Casper van den Burgh veel aan gelegen om dichtbij huis nog één keer te schitteren. De 22-jarige Ixidenaar wil morgen de kwarttriathlon van Wasse naar aangrijpen om op passen de wijze afscheid te nemen van Nederland. Van den Burgh ver trekt daarna namelijk in Austra lië om er ondere gunstige weersomstandigheden te 2002. En Dick Advocaat ver klaart: „Dat wordt mijn laatste toernooi. I lel is mooi geweest." De gedachte alleen al: het is om moedeloos van te worden. >ch nog even over de hekercompetitie voor betaalde en amateur clubs. IJ weet wel, die strijd om de Amstel Cup waaruit inmid dels alle amateurs verdwenen zijn. Aardig toch om te zien hoe alles en iedereen die wat met die nieuwe opzet te maken Ronald Koeman. archieffoto »fpa heeft om de hete brei blijft heendraaien. I let plannetje van Jan Reker en zijn collega trai ners uit het betaalde voetbal was ook zo aardig voor de ama teurs, omdat die ploegen nu drie wedstrijden hadden om zich waar te maken. Omdat die- regionale indeling van de pou les (Den Bosch - Katwijk, RKC - Quick Boys) zo aantrekkelijk was. Die amateurs boften maar met die bekerstrijd. Jammer alleen dat JanHuij- bregts afgelopen zondag tijdens Studio Sport niet alleen l eye- noord ten onrechte aan »ronin- gen koppelde, maar zich ook zo dom versprak. De betaalde clubs konden, zo liet de tegen woordig als KNVB-manager Bij zijn voorlopig laatste wed strijd op eigen bodem zal de at leet van AV I lolland de zege niet cadeau krijgen. De Wassenaars© kwarttriathlon, die voor de achtste keer wordt georgani seerd, kent elk jaar een sterker deelnemersveld. Vorig jaar moest Van den Burgh nog het hoofd buigen voor Dennis I/jo- ze. Maar met name op het af sluitende looponderdeel, voor door het voetballeven stappen de mister wijsneus weten, in de aanloop naar de competitie wel wal 'oefenwedstrijden'gebrui ken. De opzet van de bekercompcti- tie zal de komende seizoenen, zo is met de geldschieter afge sproken, dezelfde zijn. I let wat hten i^ nu <>p ai dieama teurtoppers die de KNVB offi cieel laten weten komend sei zoen deze beker aan zich le la- It'll VIIDltlij^il.lll A SC Is de competitie ongelukkig begon nen. Thuis werd met 2-2 gelijk gespeeld tegen Stompwljk '92. Een tegenvallen de uitslag. Niet alleen omdat de nu 102 jaar bestaande club een 2-0 voorsprong uit handen gaf, maar ook omdat het verwach tincspatroon hij de roodzwarten zo hooggespannen is. Meedoen bij de eerste drie, dat is toch zo'n beetje de verwachting hij de club die vorig seizoen bijna helemaal onderaan eindigde in de Leidse zondagafdeling. Maar, die tijd is voorbij, welen ze daar aan de De Kcmpenaer straat. Met de komst van nieu we trainer Wally iaHert en meer dan een elftal aan nieuwe, voor namelijk van UVS afkomstige aanwinsten, is het startsein ge geven vooreen volgende bloei periode van de vereniging die in een heel ver verleden nationaal meetelde. I Iet is even investe ren, maar dan kom je er wel. Denken ze aan de De Kem- J a miner. Want ook daar in Oegstgeest moeten ze toch de namen kennen van de vereni gingen die op deze kunstmatige wijze even aan de weg timmer den om vervolgens met een rotsmak weer onderaan de berg te belanden? Als er tenminste nog iets van een club over was om die weg naar beneden af te li-HKen Van een vereniging die zich nog altijd met enige trots de 'Good-Old' noemt, was een ver standiger opstelling denkbaar geweest. heen zijn zorgenkindje, heeft Van den Burgh dit seizoen grote vooruigang geboekt. De kwarttriathlon, die deel uitmaakt van het Super Prestige Circuit, begint morgenmiddag om 13.00 uur bij het Valken- burgse meer. 's Ochtends is er een wedstrijd voor scholieren/ jeugd 00.00 uur), liefhebbers (10.15 uur) en recreanten (11.00 uur). Julius Breinburg: meer praten dan trainen, archieffotoloekzuyderduin Triatleet Van den Burgh aast op Wassenaar Theunisse zoekt zijn heil nu bij natuurgenezers. archieffoto anp Trainer/coach Jorien Schuit van LOHC promoveerde van de reserveklasse naar de overgangski; foto holvast .l ami rs

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29