Sport 'Dit is de mooiste titel Graf voor zesde keer in finale Jeroen Vink beleeft een Australiërs halen twee wereldrecords Verstappen veertiende Onderlinge verdeeldheid kost vrouwen wereldtitel J In Leidsch Dagblad Tennis Circuit ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 -CHEF ROB ONDERWATER C Nederlandse primeur op US Open voor Haarhuis/Eltingh Paul Haarhuis en Jacco Eltingh hebben hun tweede Grand-Slamtitcl in het dubbelspel behaald. Na de Australian Open eind januari wonnen de twee de US Open 1994. In de finale versloegen zij gisteren in New York de Australiërs Woodbridge en Woodforde in 1 uur en 15 minuten in twee sets, 6-3 7-6 (7-1). den. „Het had 4000 dollar kun nen zijn. In de tweede ronde ke ken we tegen MacPhie en Witt tegen de achterstand van 1-6 2- 4 aan. We wonnen toen heel fortuinlijk met 1-6 7-6 7-5." Ze waren het eerste volledig Ne derlandse dubbel dat op de US Open zegevierde. In 1976 won l om Okker in New York met de Amerikaan Marty Riessen als partner. „Dit is de mooiste overwinning in mijn carrière", vond Eltingh (24). „Ik sla deze titel hoger aan dan Australië en het WK dubbel." Haarhuis (28) sloot zich bij zijn partner aan. De twee verdienden met hun overwinning 100.000 dollar de man. „Veel", oordeelden bei- Door de zege in de finale ver stevigden ze hun eerste plaats op de wereldranglijst. „Wij heb ben twee van de vier Grand Slams gewonnen. Wij behoren tot de beste twee dubbels van de wereld", aldus Haarhuis. In Parijs en Londen bereikten ze de kwartfinales. In Parijs verlo ren ze van Adams en Olhovsky, die ze in New York in de kwartfinales versloegen, in Lon den van de Woodforde en Woodbridge, de verliezers in New York. „De Woodies waren de afge lopen drie, vier jaar het beste dubbel van de wereld", zei El tingh. „Wij spelen graag tegen ze, al zijn het lastige tegenstan ders." Met de zege op de US Open trokken ze de onderlinge stand gelijk, 3-3. Van de vier spelers viel Todd Woodbridge tegen. „Hij miste scherpte", oordeelde zijn part ner. „Hij verloor donderdag de finale in het mixed dubbel en stond niet fris op de baan." Woodforde meende dat er van krachtsverschil nauwelijks sprake was geweest. „Paul en jacco retourneerden wat beter. Misschien waren ze beter be stand tegen de standigheden op Stadium Court." Hij doelde op de verra derlijke wind, die dwarrelballen tot gevolg had en op de lawaaie rige entourage. „Het was nog chaotischer dan anders", vond Woodforde. „De toeschouwers waren bijzonder rumoerig. Niet stil te krijgen." Haarhuis en Eltingh genoten daarentegen van het publiek. „Ik mag dit sfeertje wel", grijns de Haarhuis. Hij studeerde aan de Florida State University en tenniste voor de Seminoles, de roepnaam van de universitaire sportclub. Zijn vrienden bevon den zich onder de 8000 man en moedigden hem aan met 'Go Noles'. Ook Eltingh voelde zich TV-gigant CBS, de almachtjge thuis. „Ik ga vaak naar basket- sponsor van de Amerikaanse balwedstrijden in de NBA. Daar Grand Slam. Die wilde onder staat de hal bijna op z'n kop. Ik geen VOOfwaaide een beet "I li houd daar wel van." ve. „Vandaag ben ik het er mee De eindstrijd op de US Open eens", lachte Haarhuis na de ging over drie sets. Een eis van overwinning, „maar in Grand Jacco Eltingh (links) en Paul Haarhuis vallen behalen. FOTO (pa Slams zou de strijd vanaf de halve finales om drie gewonnen sets moeten gaan." In de eerste set verloren Woodbridge, Woodforde en Haarhuis een keer hun opslag, 6-3. In de tweede verloren Haar de tweede Grand-Slamtitel die zij s gasken de controle weer naar zich toe. Al vergooiden de Australiërs op 5-4 en 15-40 op de opslag van Haarhuis twee setpunten. In de tiebreak sloe gen de Nederlanders genade huis en I Itingh gaandeweg het initiatief. „We retourneerden vier games vrij slecht", gaf Haarhuis toe. ../ij konden hun opslag gemakkelijker houden en ons onder druk zetten." Van af 4 4 trokken de import Mone ►,7-1. Jana Novotna had dringend be hoefte aan een schouder. Ten slotte was de hertogin van Kent niet in New York om bij uit te huilen. De speelster uit Brno vergooide tegen Steffi Graf in de halve finales van de US Open 1994 de winst op bijna dezelfde manier als in de eindstrijd van Wimbledon 1993. Op het grasveld in Londen was ze tegen Graf in de derde set twee klappen verwijderd van de voorsprong van 5-1, toen ze blokkeerde en na haar verlies uithuilde op de koninklijke schouder. In New York had ze gisteren in de tweede set op 5-2 en 15-40 op de opslag van Graf twee setpunten toen de angst wederom toesloeg. Ze verloor de controle over haar zenuwen en daarmee over het duel. Ze won geen game meer, sloeg op 5-5 drie dubbele fouten en leed haar 21ste nederlaag tegen Graf, tegen 3 overwinningen, in acht jaar, 3-6 5-7. Daarmee stond Graf voor de zesde keer in de eindstrijd van de US Open. Tegenover haar zal Aranxta Sanchez-Vicario staan. De Spaanse nummer twee van de plaatsingslijst maakte een einde aan de winnende reeks van Gaby Sabatini, 6-1 7-6 (6). De toeschouwers ip het Olym pische bad in Rome leven bij het WK zwemmen niet half zo enthousiast mee als de kijkers begin 1991 in Perth, terwijl de verrichtingen daartoe toch alle reden bieden. Gisteren was het Australië-dag. met op nieuw twee wereldrecords. Kieren Perkins had nu nog maar 3.43,80 nodig voor de 400 vrij. Zijn landgenote Sa- mantha Riley legde de 100 me ter schoolslag af in 1.07,69. Ze bewees tevens dat ook de Chi nese zwemsters te verslaan zijn, royaal zelfs. Maar het was ook ee.n Ne derlands dagje, de eerste, met een nationaal record van Mar cel Wouda op de 400 vrij (3.55,26, 0,14 sneller dan Granneman twee jaar geleden) en finaleplaatsen op de 100 vlinder van Ir\ge de Bruijn en Karin Brienesse. Bondscoach René Dekker prees ook Carla Geurts. Door zich op zowel de 400 als 800 meter vrije slag flink te verbeteren, werkte de Utrechtse hard mee aan de omslag in de ploeg. Brienesse en De Bruijn slaagden er respectievelijk niet in de kwalificatietijden te her halen of aanzienlijk te verbete ren. Voor de laatste, nationaal recordhoudster, was dat een tegenvaller. Brienesse zag het lot. achtste in 1.01,68, lachend onder ogen.' Ze voelde zich in de nabijheid van grootheden als Liu Limin (58,89), Qu Yun (59,69), Susan O'Neill (Aus) en I ranziska van Almsick al ge slaagd. En dus was ze opge lucht na de slechte 100 vrij. De Bruijn, die zevende werd, was wel degelijk teleur gesteld. „Met 1.01 mag ik niet tevreden zijn. Dit is mijn num mer. Het voelde zo goed, dat ik, ondanks een slecht keer punt, echt dacht dat ik een 59'er had gezwommen. Ik ging voor het Nederlands record" zei de Barendrechtse, die eei toptijd heeft staan van 1.00,21 Fleischeuer - Boogmans. Fleischeuer kreeg ook al een te genstander die opgaf, al had dat alles met de lange regenpauze te maken. Onno Guinau zag geen kans om de partij (hij ver loor de eerste set met 6-2) af te maken. Wissink Bij de vrouwen werd gister avond alleen in poule B alles duidelijk. Daar zijn Annemiek Wissink en Bionda Zonderop de halve finalisten. Wissink stond gisteren op voorsprong tegen Marieke Bethlehem (7-5, 2-3) waarna een enorme regenbui de banen van Unicum blank zette. hndat Bethlehem In twee sets had moeten winnen, beslo ten de dames het hierbij te la In de andere poule moeten Ingrid Kruit en Ruby Pennings vandaag hun laatste wedstrijd afmaken op de stand 6-4, 4-6,4 3 in het voordeel van Pennings Pennings is al zeker van de kruisfinales, Kruit moet winnen anders komt lleddy Boers in beeld. In de halve eindstrijd speelt Zonderop tegen Pen nings, Wissink tegen kruit- /Boen In C en D moesten gister avond nog veel beslissingen worden geforceerd, mt wedstrijdleiding besloot c negen om niet meer vei spelen vanwege de wet standigheden. Koeman vier duels geschorst 2BST »ANP t door de tucht- de KNVB vooi ier wedstrijden geschorst. De rnningen raakte tij- libe CIRCUIT IN CLIFERS Lcidtch Dagblad Mail HEB. poule A Verkerk poule B Fleischeuer Guinau 6 1. 1-0 opg lauopg Kruisti Fleischeuer Boogmans. Egbennk DEB, poule A Pennings Kruit 6 -t. 4 t 4 3 alaebr, wegens regen, poule B Wissink Bethlehem V 3 ret Geplaatst voor kruisfinale-. B Zonderop, Wissink, Pen SPEELSCHEMA ZATERDAG 10 80 uur Halve lm,ile F 1 00 uur Halve lm,ile l 13.30 ui Egbennk 1 b 00 ut Ie HEC Van Leeuwen Van Ve eHEB Fleischeuer Boogman- Leidsch Dagblad Ten™ Circuit '0^ Rabobank Q [Advantage begint bij VINTERSPOKT Breestraat 133, Leiden tel. 071-123 953 Rabobank. Aangenaam. Rabobank Q ingen rati dens de wedstrijd van zondag togen WBIotn n mot I i"i stede, die door scheidsrechter Van Dijk samen met de totaal onschuldige Call van het veld werd gestuurd. Koeman ontliep zondag de straf, donderdag avond in Zeist niet. Getuigen verklaringen van Willem II trai ner Reker, 'mededader' Hofste de en van arbiter Van Dijk, die zijn fout een dag na de wed strijd ruiterlijk toegaf, wezen overduidelijk in zijn richting. I lofstedc werd gisterochtend vrijgesproken. Volgens de tucht commissie maakte hij geen slaande maar een wegduwende beweging, waarover /I) geen straf mag uitspreken. jos Verstappen is gisteren in de eerste training voor de Grote Prijs van Italië, op hel circuit van Monza, als veertiende ge eindigd Ploeggenoot l-etho, die de plaats van de geschorste Schumacher heeft overgeno men. werd met zijn Benetton- Ford zestiende. De Fransman lean Alesi maakte gisterochtend voor 50.000 toeschouwers met /i|h I in.ui in I minuut en 24,620 seconden de beste trai ningstijd. Verstappen kwam rond in 1.27,361. Ottey blikvanger LONDEN RTR/SID Atlete Merlene Ottey was giste ren in ümden de vo< rnaamste blikvanger op de eers e dag van de wereldbeker voo teams. De 34 jarige jamaicaan se, uitkomend voor de ploeg van 'rest Amerika', w >n de 200 meter in 22,23 seconden, Ottey, wereldkampioene, Mtm het rechtstreekse duel m i private va, Europees kampiot ie. ROME «KAREI JANSEN GPD-VERSLAGGEVER De stilte hield lang aan. Te lang. Of er misschien meer in had ge zeten, in de finale van het WK waterpolo voor vrouwen, luidde de vraag. Wanneer er geen on derlinge verdeeldheid had ge heerst. Een verdeeldheid die er voor zorgde dat steunpilaar Ali ce Lindhout het gehele toernooi alleen had moeten slapen. Om dat niemand met haar een ka mer wilde delen. Die er ook voor zorgde dat de topscoorster van het afgelopen EK bewust niet werd aangespeeld in de verloren eindstrijd tegen Hongarije (5-7). Alice Lindhout twijfelde lang en gaf het toen maar toe: ..la. dan had er hoogstwaarschijnlijk meer in gezeten." De teleurstelling was immens, gisteren in Rome. Alle Neder landse meiden van stavast huil den hun nederlaag weg, Alice Lindhout stond met harde ogen in het niets te staren. Alleen. Het nationale zevental van Harde- an 1991 besef- „Het is bondscoach Kees veld had de wereldtitel v moeten prolongeren, z< ten alle betroldcenen. een schande dat deze ploeg v reldkampioen wordt", zei Karin Kuipers. Ze had gelijk. Honga rije stelde weinig voor. Maar Nederland nog minder. De eerste wedstrijd van de WK ging verloren (Rusland), daarna straalde Holland lange tijd de overmacht uit. die de ploeg met de grootste en sterk ste clubcompetitie achter zich nagenoeg onaantastbaar heeft gemaal Alleen gisteren lukte het niet. op het moment supre me tegen de Hongaren, die Ne derland drie jaar geleden ook al de EK-titel afsnoepten. Niet de spanning van de eindstrijd, maar onderlinge spanning bleek naderhand een (doorslag gevende?) rol te hebben ge speeld. Alice Lindhout, 29 jaar. van ZPB/Profus, ruim honderd in terlands en misschien wel even- zovele titels achter haar naam. stortte haar hart uit. Uit teleur stelling over de tweede plaats, Maar toch vooral van woede. „Ik voel me gebruikt", sneerde de Ettenleurse. „Heb je het ge zien? Ze negeren me gewoon. De eerste twee periodes heb ik geen bal gehad. Terwijl ik maar zo'n beetje (ze wijst een mini male ruimte tussen duim en wijsvinger aan) nodig heb om te scoren. Ze denken het allemaal zelf af te kunnen. Nou, jc hebt het gezien. Het ging fa-bu- leus..." Erover praten deed ze niet, over haar 'melaatsheid'. „Ik vind dat een taak van de coach. Hij heeft het niet gedaan, nee. Maar natuurlijk heeft hij gezien d^t er tweespaJt heerste." 'Jaloezie' noemde Lindhout het, de manier waarop 'vooral mevrouw Hedda Verdam' de rest van het team 'bespeelde en meetrok'. „Zij kan de belangen niet scheiden. Van zichzelf en die van het team." Zelfs de Itali anen en de Australiërs hadden haar gevraagd wat er in hemels naam met Nederland aan de hand was. Bondscoach Kees van Harde- veld toonde zich geïrriteerd toen hem naar de situatie rondom Ündhout werd ge vraagd. Iets later volgde toch nog een verklaring: „Tussen Ali ce Lindhout en de rest van het Nederlandse team klikt het niet. Dat is niet nieuw. Dat is al vijf jaar zo. Alice is een goede po tester. maar een moeilijk kind. Ze heeft veel aandacht nodig. Ik verdeel die liever over iedereen. Zij begrijpt dat niet." Hedda Verdam - even daar voor aangesproken door Van Hardeveld - was zich van geen kwaad bewust toen zij naar haar rol in de splitsing binnen Oranje werd gevraagd. „Zegt Alice dat allemaal?! Nou, ik ben stomver baasd. Ik hoor het voor de eer ste keer. mij is niets opgevallen. Maar als zij het zegt. zal het wel zo zijn." Kom nou toch zeg. even serieus ben serieus, u weet niets vAn spanning. Ja, van spanning voor deze finale. Daar weet ik van. Alice zal wel teleur gesteld zijn. Maar dat zijn we al lemaal." „Nee", zei ündhout weer op haar beurt, „natuurlijk weet ze van niets. Maar ik weet wel waar ik het over heb. Sommige mensen binnen de bond ook. Na dit WK volgt er een gesprek, op initiatief van diezelfde men sen v;)^ de bond. Afhankelijk daarvan besluit ik of ik doorga." Met uitzondering van Karin Kuipers, die zich met 18 doel punten tot topscoorster van de WK kroonde, toonde Nederland zich tegen Hongarije een kari katuur van zichzelf. Oranje kwam zelfs met 0-3 achter, maar haalde door drie opeen volgende uithalen van Kuipers terug tot 3-3. Het werd nog 4 4 in het derde kwart, maar daarna was de geest uit de witte caps. I longarije veroverde haar eerste wereldtitel en dompelde het va derlandse kamp in rouw. Niet vreemd, wanneer je eigenlijk de gehele wedstrijd met een polos ter minder hebt gespeeld. Een gemiste kans. ledereen leek het op dat moment te beseffen. Toen het te laat was. Ongeloof en verbijstering op de Nederlandse bank als de waterpolovrouwen c Hij was in de vorm van zijn le ven. Jeroen Vink won bij de Masters al twee poulewedstrij den tegen Marco Visser en Jeroen Boogmans, toch bepaald niet de minsten. Iedereen sprak deze week vol ontzag over de lange Hillegommer. Gisteren moest hij voor het laatste duel aantreden tegen Martin Verkerk om een plaats in de kruisfinales af te dwingen. Het werd een af knapper van jewelste. Ziek, zwak en misselijk moest Vink in de tweede set de partij en daar mee een plek bij de laatste vier opgeven. Het duel tussen Vink en Ver kerk moest de beslissing bren gen in deze spannende poule, waar alleen Marco Visser vroeg was uitgeschakeld. Verkerk moest winnen. Vink mocht ver liezen, maar dan wel met gun stige cijfers. Dan zou hij alsnog over gaan naar de halve finales. Boogmans zou in dat geval de klos zijn en nummer drie in de poule worden. Door de opgave van Vink kwam alles in een stroomversnelling. Verkerk werd eerste en Boogmans twee de in de poule. Hij was al een beetje witjes gearriveerd op het park van Unicum. En in de eerste set die gemakkelijk naar Verkerk was gegaan (6-1) had de C-Master van 1990 bepaald niet lekker op de baan gestaan. Weinig eerste services in. vaker dan nodig een dubbele fout. Maar toch kwam zijn sukkeldrafje naar het net om Verkerk vroegtijdig te felici teren als een verrassing. Vink zakte neer in zijn stoel en trok een handdoek over zijn hoofd. Hij was al ziek, maar dit was om doodziek van te worden. „Ik heb hier de twee beste wedstrij den van het jaar gespeeld en dan krijg je dit." De verrassing Martin Verkerk (links) schudt pechvogel Jeroen Vink timide de hand. De Hillegommer moest ziek opgeven. fotoholvast/mark iamirs van deze week verdiende beter. Kramp Hij voelde kramp in zijn buik. stond slap op zijn benen. De oorzaak kende hij niet. Was het de middernachtelijke driesetter RabobankS van donderdag in de verraderlij ke kou die hem een griepje had opgeleverd? Wat deed het ertoe. Het Masters avontuur dat zo hoopvol begon was over. Tegenstander Martin Verkerk en toeschouwer Jeroen Boog mans kwamen hem troosten. Ze meenden het oprecht, al had den hun opbeurende woorden iets cyniscn. Maar konden zij het helpen dat ze door de mis selijkheid van Vink opeens heel erg snel in het finaleweckeindc waren gekomen? Vanmiddag om half twee staan de kruisfinales op het pro gramma. Verkerk - Egncrink en

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25