'Pluk wol op stuk ijzer doet me niks' vidre 'New York draait op macht' 'Het is keihard maar heerlijk' Cultuur Kunst Charlie Parkers sax naar het Jazzmuseum Utrecht krijgt poptempel „ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 KRUYGROK. 071 356471 RUSDAM. 0713564 72 Keramiek en brandschilderiverk regio Van Haneke Naterop zijn tot 30 september aquarel-por tretten te zien in de nieuwe foyer van Expressie 70 in Alphen aan den Rijn Cootje van Breda exposeert haar pastels tot 5 ok tober in het Diaconessenhuis in Leiden. In het Stadsbouwhuis in Leiden is tot 22 oktober keramiek te zien van Eugenie Kalsho ven-van Tijen en Clazien Juffermans. In galerie De Pomp in Warmond is tot 23 september een dubbel-expositie van Els Smit met keramiek en Henny Kagie met aqaurellen. Van Azzizi en Bakhilary, twee Afgaanse vluchtelingen die inmiddels in Alphen wonen, zijn de hele maand september brandschilderwerk en ge kleurde pentekeningen te zien in bibliotheek de Aarlezer in Ter Aar. Amsterdam reikt cultuurprijzen uit Amsterdam Grafisch vormgever Ralph Prins krijgt de H.N. Werkmanprijs, voor Frits Vogels is de Mimografieprijs wegge legd en kunstenares Jos Kruit ontvangt de Sandbergprijs. Aan de onderscheidingen is een bedrag van elk 15.000 gulden verbon den. De prijsuitreiking is op 28 oktober in het Amsterdamse Pa- radiso. Dat heeft het Amsterdams Fonds voor de Kunst bekend gemaakt. Jeugdtheater in Zoeterwoude zoeterwoude De stichting Wouw speelt morgen de kindervoor stelling Aju Paraplu in Ons Huis aan het Kosterspad. Het stuk gaat over meneer Sorgdrager die zich verveelt op zolder totdat hij een koffer ontdekt. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en begint om 15.00 uur. Zap Mama terug in Carré delft Zap Mama, de fameuze Belgisch-Zaïrese a capella-groep, komt donderdag 3 november voor een eenmalig concert naar Theater Carré in Amsterdam. Het kwintet werd in 1990 opge richt en maakte al snel internationaal furore met een smeltkroes van Zaïrese roots, arabesken, raggamuffin, soul en gospel. De voorverkoop begint vandaag. Verhoeven verlaat De Appel den haag Hans Verhoeven, thans zakelijk leider van Toneel groep De Appel in Den Haag, gaat over twee jaar over naar het Theater van het Oosten in Nijmegen. Daar wordt hij eveneens zakelijk leider. Verhoeven wil de rnnctie pas in september 1996 aanvaarden omdat hij bij De Appel de periode met artistiek lei der Erik Vos wil uitdienen. Die legt daar zijn functie op 1 januari 1997 neer. Tot Verhoeven aantreedt wordt het zakelijk leider schap waargenomen door interim-manager Max Rutgers van Rozenburg. El Legamo in Cascade zoeterwoude De Zoeterwoudse band El Legamo speelt van avond in het plaatselijke Cascade op de Nieuweweg. De groep heeft furore gemaakt met de TGV-protestsong Superwoude. De zaal van Cascade gaat om 21.00 uur open. Dichter Ginsberg verkoopt archief Stanford De Stanford University in Californie heeft de archie ven van de dichter en beatnik Allen Ginsberg gekocht. Stanford maakte gisteren niet bekend hoeveel betaald is voor de rond 300.000 archiefstukken van de huisdichter van de beat genera tion uit de jaren vijftig en zestig. De nu 68-jarige Ginsberg ver wierf faam met zijn gedicht 'Howl' uit 1955. De laatste jaren toont het Amerikaanse publiek opnieuw interesse in de beat ge- Oosteuropese muziek in de Burcht leiden De Haagse groep Poza speelt morgenavond Oosteurope se muziek in de Burcht. Het driemansorkest heeft nummers in het Russisch, Macedonisch, Albanees en klezmer op het pro gramma staan. Poza maakt gebruik van accordeon, tuba, lepels en klarinet. Het concert begint om 21.30 uur. Ton Verdegaal over nieuwe galerie 'K2 'K2' is de naam van de op één na hoogste berg in de Himalaya. 'K2' is ook de naam van een kortgeleden geopende galerie in de Nieuwstraat in Leiden. ..Ik wil hier een berg kunst in voorraad hebben. Maar ik ben wel zo bescheiden, dat ik niet de naam van de hoogste berg voer. Ik heb niet de pretentie de groot ste te zijn", zo licht de kersverse galeriehouder Ton Verdegaal zijn naams keuze glimlachend toe. leiden onno schilstra Inderdaad is het eerste wat op valt als je de K2-galerie binnen loopt de enorme hoeveelheid schilderijen die er aan de muur hangt. Alsof dat nog niet genoeg is, staat er in de tentoonstel lingsruimte een diaprojector opgesteld, waarmee men foto's van nog eens 100 doeken kan bekijken. Uit voorraad lever baar. ..Ik heb gekozen om de schilderijen in een salonvorm op te hangen, juist om de om vang van de stock aan te geven,' zegt Verdegaal. 'Mijn opzet is om een heel brede keuzemoge lijkheid te bieden." 'K2' is gevestigd in de ruimte van de voormalige 'Galerie Nieuw Hoogland', een initiatief van de Leidse kunstschilder Ja cob Kanbier, dat vorig jaar reeds na een kort bestaan op de klip pen liep. Sinds Ton Verdegaal er zijn intrek nam, is de inrichting van de galerie nauwelijks veran derd. Veel van de kunstenaars die bij Kanbier exposeerden, zijn ook teruj* te vinden in de stal van 'K2de gebroeders Donker bijvoorbeeld, Herman Brood en ook Kanbier zelf. Dat gaat. naar eigen /eggen naar 'mooie kunst', en niet wat hij 'artistieke kunst' no hij prefereert een degelijk schilderij boven experime: of vernieuwend werk. „Een wol op een stuk verroest met een of ander idee erac dat interesseert me niet e beweert hii. Hij wil geen tentoonstellingen maken, i wel 'specials', zoals op dit nerit bijvoorbeeld pluk bus-doeker de popster Heri de spuit de schilderen an Brood. Ton Verdegaal v is geen toeval, vertelt Verdegaal: ,,Ik heb in Amsterdam drie jaar lang gewerkt bij een kappers zaak, die tegelijkertijd galerie was. Daar heb ik ondermeer een tentoonstelling gemaakt met werk van Kanbier. Via hem kwam ik te weten dat dit pand leegstond." Ton Verdegaal is, zoals het een beginnend galerist betaamt, i berg kunst In voorraad hebben. vol goede moed over de levens kansen van zijn winkeltje. Hij hoopt in Leiden vaste voet aan de grond te krijgen door zijn prijzen laag te houden: dat ver laagt de drempel, en als er veel keuze is, dan vindt iedereen die een mooi schilderij zoekt wel iets van zijn gading, redeneert hij. „Ik hou niet van prijsopdrij ving en speculatie met kunst. Mijn ideaal is om kunst te bren gen die toegankelijk en betaal baar is voor een breed publiek." Enig idealisme is Ton Verde gaal niet vreemd. Hij is afkom stig uit het sociaal-cultureel werk. Hij was onder anderen or ganisator van een alternatief vi deofestival in het cultureel cen trum De Meervaart in Amster dam, waar hij verschillende FOTO HINK BOUWMAN kunstvormen bijeenbracht. Graag omlijstte hij de presente tie van de video's op het festival met performances, live popmu ziek en dene. htentöield mei de gemeente over de koers van het festival noopte Verdegaal om uit te zien naar ander werk. Zo kwam hij terecht in de beel dende kunst. De smaak van Ton Verdegaal Vooralsnog wordt de galerie gedomineerd door schilders, die volgens beproefd expressions tiscn recept werken. De galerie houder spreekt enigszins veron gelijkt over het Nederlandse subsidie-stelsel, dat gericht is op het ondersteunen van gale- ries met vernieuwende kunst Zelf moet Verdegaal op eigen kracht zijn hoofd boven water zien te houden. Hij richt zich. zo zegt hij, op ile wal meer ka pitaalkracntige oudere jonge ren, tweeverdieners liefst. In die doelgroep bevinden zich ook zijn geestverwanten, 'mensen die de jaren '70 hebben meege maakt' Zij worden geraakt door dezelfde dingen ais hij, ver moedt hij. Bekendheid hoopt hij te verwerven door mond-op- mond reclame. ►eer t statigheid wa beeldende kunst gebruikelijk wordt omkleed", aldus Ton Ver degaal. ,,lk wil een tegenhan gerworden voor de galeries die uitsluitend worden bezocht door intellectuelen, en waar heel behoedzaam met de kunst wordt omgegaan. Wie zegt mij tenslotte dat dat de enig moge lijke weg is?" 'K2' aan de Nieuwstraat 13 is geopend: woe t/m za 10.30- 17.00 uur, 1ste zondag van de maand: 14-17 uur. Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Motiefstralen Alles uit eigen atelier GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon: 071 - 21 80 55 Tama Janowitz heeft met hilarische roman een serieuze boodschap: opend. Het instrument van crèmekleurig plastic is een Graf ton die Parker kreeg van de ge lijknamige bouwer in I.onden. Mevrouw Chan Parker zoals ze wordt genoemd, hoewel ze nooit met Parker trouwde, was niet aanwezig bij de veiling. De collectie schildert het beeld van een uniek talent dat door drugs verslaving en alcoholisme ten gronde ging. Parker overleed in amsterdam inge v In haar gedrag lijkt Tama Jano witz in niets op de mediagevoe- lige cultschrijfster die ze sinds haar bestseller Slaves of New York (1986) zou zijn. Ze is vrien delijk, timide en bijna overbe leefd. Geeft een zacht handje en praat met zachte stem. Maar haar opinies zijn van staal, en ze komt er voortdurend op te rug. Mannen hebben de macht, vrouwen liggen onder. Een ge sprek met Janowitz die even in Nederland is voor de verschij ning van haar nieuwste boek 'Een man is ook maar een mens'. The Male Cross Dresser Sup port Group, zoals de oorspron kelijke titel luidt, geeft een ui terst zwart beeld Yorkse wereldje witz zelf thuis is. frustreerde deinzen voor ieder contact i een normale vrouw, serpenten die elkaar de strot ce om macht, kinderen die zich gedragen als miniatuurvol wassenen, voedsel dat naar niets smaakt, en geweld op ie dere straathoek. Ruim vierhon derd pagina's lang gaat de hel din Pamela Trowel haar eigen rampzalige gang. Een volstrekt gèschift verhaal, in hoog tempo verteld, met een bizarre humor waar je. als je er gevoelig voor bent. van over de grond ligt te rollen van het lachen. Volgens Janowitz is haar weergave van het Amerikaanse leven een beetje buitenissig, maar zeker niet onrealistisch: „Wat ik ook verzin, er is altijd iemand in de Verenigde Staten die het doet. Dat Pamela een mensenhoofd naast de snelweg vindt, lijkt bizar. Maar een week nadat ik het schreef, las ik in de krant over een vrouw in de East Village die twee mensenhoof den in een doos vond. Ze ble ken van een arts te zijn die ze in zijn kofferbak had liggen. Zijn auto werd gestolen en de dief gooide de doos met de hoofden eruit." „In New York draait alles om macht. En mannen hebben au tomatisch de macht. het hebben die automatisch niet. Ja. een 20-jarig fotomodel met grote borsten en blond haar heeft macht. Of een rijke erfge name. Maar mannen hebben de sociale structuren om de macht te houden. Ze steunen elkaar. Vrouwen zijn voortdurend in competitie met elkaar, dus ko men ze ook niet aan de macht. Ze zijn zó vals. Als ze gaan lun chen is er onmiddellijk wedstrijd aan de gang wii minste eet." Dit verkrampte gedrag wordt, behalve door de onderliggende positie van vrouwen, in de hand gewerkt door een schrijnend te kort aan huwbare mannen, zegt Janowitz. „Zeker negentig pro cent van de mannen in New York is homoseksueel. Dat komt doordat ze op het platteland niet getolereerd worden en dus naar New York vertrekken. De paar hetero's die er zijn, kunnen alle vrouwen kiezen die ze maar willen. Nieuw vers bloed, iedere dag. Prachtige vrouwen die zelf opbellen om afspraakjes te ma ken." Zelf is ze getrouwd met Tim Hunt, die curator is bij de Andy Warhol Foundation. Het boek is aan hem opgedragen. Stralend meldt ze: „Hij is Engelsman en heeft helemaal niet in de gaten wat er aan de hand is. Vrouwen flirten als waanzinnigen met hem, maar hij merkt het niet." Met een ironische grijns voegt ze toe: „Heel goed. dat Engelse systeem waarbij jongens op hun zesde naar kostschool worden gestuurd." Hoewel ze met enige nostal gie praat over een vriendin die Manhattan de rug toekeerde en ergens op het platteland is gaan wonen, met normale mannen om zich heen „die gewoon met haar naar bed willenblijft Ta ma Janowitz voorlopig waar ze al twaalf jaar is. „Want New York is een paradijs voor schrij vers. Je vindt er een krankzinnig assortiment aan levensstijlen. Op dit kleine eilandje zitten al lerlei mensen met allerlei ach tergronden op elkaar gepropt als ratten in een kooi. En ik kijk ernaar en schrijf erover." Tama Janowitz, Een man is ook maar een mens. Oorspr. ti tel The Male Cross Dresser Sup port Group, NY. 1992. Vertaling William Oostendorp en Joost van der Meer. Uitg. In de Knip- scheer, 39,90. Kansas City, de geboorteplaats van jazz-legende Charlie Parker, heeft op een veiling bijna 250.000 gulden betaald voor een saxofoon waarop „Bird" speelde tijdens een beroemd concert in Toronto in 1953. De hele, door Parkers laatste part ner Chan te koop aangeboden verzameling brieven, bladmu ziek, muziekprijzen en instru menten bracht bijna zes ton op, tweemaal meer dan verwacht. Dit verklaarde een woordvoer ster van veilinghuis Christie's. De koper van de saxofoon was burgemeester Clever van Kansas City, die telefonisch meebood ten bate van het nieu we Jazz Museum in Kansas City, dat volgend jaar wordt ge- die de saxofonist niet meer be reikte omdat hij inmiddels was overleden, bracht 15.000 gulden op. „Ik heb een verschrikkelijk voorgevoel over je dood", schreef zij. „Als het niet je dood als man is, dan je dood als mu sicus." Ze eindigt de brief: „Je bent een idioot, Charlie Parker". UTRECHT W1LMA Dl KEK Midden-Nederland krijgt een poptempel voor -1000 bezoe kers. Het Utrechtse bedrijl Central Studio's wil volgend jaar zomer beginnen met de bouw van een speciale con- certndmtB op het Industrie terrein in de wijk Zuilen. De belangrijkste participant is Mojo Concerts, het impresari aat dat vrijwel het monopolie heeft op optredens van bui tenlandse popartiesten in Ne derland. ..Ahoy' kan negenduizend mensen kwijt, Muziekcen trum Vredcnburg tweedui zend. Daartussen zit niks en dat gat willen wij vullen", zegt David Schild, directeur van Central Studio's. Zijn bedrijf is met Mojo Concerts, de gemeente Utrecht en een aantal poten- erleg over de verbouwing van een aan Central Studio's grenzen de fabriekshal tot concert ruimte. In die hal is nu nog een containeropslagbedrijf gevestigd. De ruimte komt leeg. Voor de verbouwing van de fabriekshal tot concertzaal is, schat Schild, zeven tot acht miljoen gulden nodig Wie naast Mojo en Central Stu dio's nog meer participeren, wil Schild niet /eggen: „Maai het zijn geen kleine jongens." Central Studio's biedt al in cidenteel onderdak aan pop Concerten. Voor 24 september stond de Amerikaanse 'blues ghaaibouT Walm i roui tn de reeds bestaande studiohal aangekondigd. Dit concert werd echter verplaatst naai lïvoli, toen de belangstelling dreigde tegen te vallen. Met plaats in 'My fair lady' komt droom van Anita Rol uit: alkmaar hans visser Ze is nog niet eens klaar met haar musicalopleiding aan het Alkmaarse conservatorium. Toch maakt Anita Rol komend seizoen haar professionele mu sicaldebuut in de nieuwe pro- duktie 'My Fair I-ady' van Joop van den Ende. Niet als ster naast Paul van Vliet, Vera Mann, Piet Bambergen en Huib Rooymans, maar als lid van het dertien stemmen tellende en semble. En dat is al zwaar ge noeg. „Keihard werken is het. Na de eerste dansrepetities had ik de blaren op mijn voeten. Maar het is heerlijk." Alleen al het kunnen volgen van de musicalopleiding is voor Rol de vervulling van een wens. Als kind was ze lid van een mu sicalvereniging, ze volgde zang en balletlessen en leerde zelfs stijldansen. Daarnaast begon ze bij voorstellingen te regisseren en van choreografie te voorzien. Een greep: 'The Sound of Mu sic', The Boy I riend' en 'De Kleine Parade „Je leert daar ontzettend veel van. Je overlegt met de mensen van het licht, de decors, de kos tuums. Je praat over alles. Wat een verschil met zo'n Van den Ende-produktie, waar voor ie der facet van de voorstelling ie mand verantwoordelijk is. Is er op de repetitie in een scène plotseling een portemonnee no dig. dan is het van 'Zoef en dan Is die portemonnee er." Rol maakte de stap naar de professionele opleiding relatief laat. „Toen bleek dat het con servatorium in Alkmaar vorig jaar een musicalopleiding be Musical-studente Anita Rol: „Ik ben er klaar v foto A TZliL gon, besloot ik me aan te mel den. Ik ging minder werken en met rnijn salaris betaalde ik de opleiding. Het was voor mijn man en mij nog een hele beslis sing, want hij begon net een ei gen zaak en ik was al 26." Auditie Dankzij de opleiding voelt Rol zich tussen de geroutineerde spelers in 'My Fair Lady' volko men op haar gemak. Had ze niet beter nog een jaartje ge woon met haar opleiding kun nen doorgaan? „Ik heb auditie gedaan, omdat ik voelde er klaar voor te zijn. De angst was laten weg en ik wilde zien v..ii Dt ken." De eerste repetitie betekende ook de confrontatie met men sen die Rol tot dusver slechts via krant, radio en televisie ken de. „Als je opeens tegenover al groten staat, denk je wel even Oeps'. Dan zie je daar Piet Bambergen. En dan komt daar tussen de middag Paul van Vliet gewoon tegenover je aan tafel zitten. Je weet niet wat je tegen ze zeggen moet, want je wil flater slaan. Maar het zijn geen I die hard voor zo'n rol r ken. En op die manier gaan ook met je om." Daarbij blijkt regisseur Eddy I labbema iemand te zijn die Rol enorm op haar gemak stelt. „Voortdurend drukt hij ons op het hart nergens nerveus voor te zijn. Hij laat ons zelfs improvi seren om voor een bepaalde scène de juiste expressie te vin den. Heel prettig. Hij geeft je ook bij allerlei scènes de achter gronden, zodat Ie begrijpt wat je doet. Ik geloof ook dat hij er goed in slaagt deze musical een totaal nieuw aanzien te geven. Dat moet ook wei voor een pu bliek dat 'My Fair l.ady' zo goed kent."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23