Geen verlies door staking 'De stem als instrument' Politiebond verwijt Peper klassejustitie Burgemeester Paats pal achter blokkade kruising Regio GS: Groene Hart is niet langer heilig 0IGEN BAAS Archeon had alleen maar slecht weer Kamervragen CDA over late opening wisselstrook ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 _20 u De Algemene Christelijke Poli tiebond (ACP) vindt dat burge meester Peper van Rotterdam een eenduidig beleid moet voe ren ten aanzien van politiemen sen in zijn korps die over de schreef zijn gegaan. „Als gewo- ne dienders zwaar worden aan gepakt of worden ontslagen, zelfs nadat zij al door de rechter zijn veroordeeld, moet hij con seouent zijn tegenover hogere politiemensen. Nu Peper dit heeft nagelaten, riekt dat naar klassejustitie", zo verwoordt woordvoerster M. van Krp het standpunt van de ACP/CNV bond. In zaak van commissaris die medewerking weigerde aan ademanalyse Alcoholcursus De ACP/CNV komt tot deze op stelling, nadat burgemeester Peper deze week besloot geen disciplinaire maatregelen te ne men tegen commissaris H. Jan sen, nadat deze in de nacht van 14 op 15 augustus had gewei gerd mee te werken aan een elektronische ademanalyse in Vlaardingen. Jansen werd daar na afloop van een tuinfeest aan gehouden, terwijl hij achter het stuur zat, met zijn gezin in de auto. De Rotterdamse politie rechter veroordeelde Jansen tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken, een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, een boete van drieduizend gulden en een verplichtealcoholcursus. Naar aanleiding van deze ver oordeling besloot Peper op ad vies van korpschef llessing Jansen niet ook rtog disciplinair te straffen. „De politiebond ACP/CNV is zeer verbaasd over dit besluit", zegt de woordvoerster. Burgemees ter Peper heeft gisteren via zijn woordvoerster laten weten dat hij geen commentaar geeft op de beschuldiging van de bond. Boodschap ACP-voorzitter H. Kruizinga zei desgevraagd dat hij niet van plan is het besluit van Peper Spaaractie voor gratis vliegreizen den haag i)c spaaractie voor gratis vliegreizen, waarbij diverse grote Nederlandse bedrijven betrokken zijn, lijkt er nu toch te komen. De geruchten over de spaaractie deden al meer dan een half jaar de ronde, maar geen van de betrokken partijen wilde ook maar iets bevestigen. De KI M heeft die publiciteitsban gis teren gebroken. Pen woordvoerder verklaarde dat het er naar uitziet dat de spaaractie er inderdaad komt. Wanneer de actie van start gaat kon hij niet zeggen. De vliegactie is in Canada en Pngeland al een groot succes onder de naam Air Miles. Mensen kunnen bij supermarkten, tankstations en banken zegels sparen voor een gratis vliegreis. Tussen Uiden. Zoetermeer, Gouda en Rotterdam moet een randzone komen, waar het (iroene Hart in feite niet echt heilig meer is. I let landschap moet in dat buffergehied wor den beschermd, maar op de 'minder waardevolle' gedeelten moet ook enige bebouwing worden toegelaten. Dat staat in een nog geheime nota van GS van Zuid-Holland waarin de toekomst van de pro vincie na 2005 wordt geschetst. Het standpunt van GS komt er op neer dat de harde grens van het Groene Hart naai he ten wordt opgeschoven. Als mo tief daarvoor voeren GS aan dat villi diverse zijden begerig niiiir het Groene Hart wordt gekeken. „De woningbehoefte in West- Nederland is groter dan kort ge leden werd verondersteld, wat wordt versterkt door vertragin gen met de bouw van nieuwe wijken in de stadsgebieden." Volgens GS moeten de waar devolste stukken van het Groe ne Hart worden versterkt (Kagerplassen, polders langs de Oude Rijn, lage deel van de Zuidplaspolder), maar kunnen minder waardevolle gedeelten worden bebouwd (Bentwoud) of ook kleinschalig verstedelijkt. GS denken bij dit laatste bij voorbeeld aan economische functies langs rijksweg A12 tus sen Zoetermeer en Gouda. Pen andere speerpunt in de toekomstvisie van GS is aanleg van rijksweg Al vanaf Rijswijk (Plaspoelpolder) naar Rotter dam. Die route is volgens de ge heime nota 'van levensbelang' voor de economische centra in de Randstad. De voornaamste woning bouw dient zich volgens de pro vincieleiding na 2005 af te spe len in het Parkstad-gebied rond Pijnacker, op een locatie voor de kust van het Westland (plan Waterman) en in de Hoeksche Waard rond Oud-Beijerland, Heinenoord-Putten en 's-Gra- vendeel. Tegen die tijd moet ook kleinschaliger woningbouw, van hoge kwaliteit, mogelijk worden op de strandwallen tus sen onder meer Monster Poos- duinen en Den Haag-Wasse naar, aldus de nota. Verder vinden GS het belang rijk dat er een koppeling komt van de Rotterdamse.en Haagse railverbindingen, waaronder de realisering van een hoogwaar dig openbaar vervoernet tussen Zoetermeer en Rotterdam. amsterdam rudolf kleun De staking duurde een week. Deze werd beëindigd na een rechterlijke uitspraak dat de sta kers de poorten van de brouwe rijen niet mochten blokkeren. Inzet van de staking waren een looneis en werkgelegenheidsga- Vuursteen toonde zich bij de presentatie van de resultaten te vreden over de ontvangst van nieuwe biersoorten als Killian en Lingen's Blond. Heineken speelt daarmee in op de groei ende belangstelling voor spe- ciaalbieren. Vooral I.ingcn's Blond doet het boven verwach ting. „Het lijkt geen modebier te worden, maar een blijvertje." Volgens Vuursteen knabbelt dit nieuwe bier dat twee pro cent alcohol bevat wel aan het marktaandeel van alcoholvrij bier dat in Nederland al op de terugweg is. Het marktaandeel van alcoholvrij bier daalt vol gens Vuursteen in Nederland van 7,5 naar 5 procent. In ande re landen daarentegen groeit het juist nog gestaag. Internationaal richt de aan dacht zich bij Heineken zich meestal nadrukkelijk op de wel haast explosieve ontwikkeling van activiteiten in Azië, met na me in China. Het brouwerscon cern is echter ook al sinds jaar I)e een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Hen derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen haas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: lleleen Verweij, communicatieadviseur in Leiden. „De adviezen die ik geef hebben betrekking op persoonlijke pre sentatie en spreken in het open baar. Pen heel directe vorm van communicatie. Bij goed spre ken speelt ademhaling een gro te rol. terwijl hij de presentatie ook het visuele heel belangrijk is; hoe komt iemand over. Bijna iedereen hoort hel direct als ie mand niet goed spreekt. Maar het is iets anders om te registre ren hoe dat komt en er vervol gens iets aan te doen. Daar houd ik me mee bezig. Ik luister naar sprekers, ga tussen hun publiek zitten, en analyseer hoe ze spreken. Vervolgens probeer ik dat via oefeningen te verbete- Voordat ik hiermee begon, werkte ik acht jaar in hel onder wijs. Ik gaf lessen drama. Maar in het onderwijs is drama de slagroom op de taart. Men vindt het een leuk vak. maar als het er op aankomt valt het als eerste uit. Op een gegeven moment had ik alleen nog een versnip perd aantal uren op een groot aantal scholen. Uiteindelijk ben ik maar gestopt. Naast het les geven ben ik altijd bezig ge weest met zingen. Ik heb zang les gehad en zing nog steeds. Het gebruik van de stem als in strument is voor mij ook de ro de draad bij het adviseren van sprekers. Ongeveer een half jaar geleden ben ik begonnen die adviezen op commerciële basis te geven. Voordat ik me officieel vestigde, kreeg ik van onder andere de Kamer van Koophandel het ad vies een bedrijfsplan te maken. Maar daarmee ben ik al snel ge stopt. Zo n plan heb je nodig om ile banken te overtuigen, maar die had ik niet nodig om te kunnen starten. Eigenlijk kwamen alle adviezen over be drijfsvoering er vooral op neer een goede boekhouder te zoe ken. Dat heb ik gedaan, verder heb ik vooral mijn gevoel ge volgd. Om de eerste klanten te werven ben ik voorafgaand aan de ver kiezingen naar politieke bijeen komsten gegaan. Als ik sprekers hoorde van wie ik dacht dat ze mijn advies konden gebruiken, stapte ik na afloop op ze af. Een aantal van hen ging ook daad werkelijk in op het aanbod van een training. Nee. ik zeg niet om wie het gaat. dat ligt heel gevoelig. Het gaat ook om een vertrouwensrelatie. Met dit werk zit je heel djchl op ie mands huid. de betrokkene moet zich op zijn gemak voelen. Spreken voor een groep is ha- lanceren. Te veel spanning leidt tot hakkelen en stoterig praten, maar een al te ontspannen op treden kan weer te glad overko men. Dan verlies je ook aan dacht. Naast dit soort trainingen, indi aan te vechten. „Het is niet aan mij Peper ter verantwoording te roepen. Bovendien veronderstel ik dat onze boodschap wel op het Rotterdamse stadhuis is overgekomenaldus Kruizinga. De vakbond ACP/CNV verte genwoordigt het overgrote deel van de politiemensen bij de re giopolitie Rotterdam/Rijn mond. De woorvoerster wijst op enkele incidenten die zich re cent in Rotterdam voordeden. „Onze juridische afdeling heeft vastgesteld dat in verschillende situaties na een veroordeling door de rechter ook een zware disciplinaire straf volgde, waar een gewone diender betrokken was bij een diefstal, mishande ling of dronken rijden. Ook zijn er mensen om dergelijke vergij- pen ontslagen." Het besluit van Peper com missaris Jansen niet disciplinair te straffen, komt daarmee vol gens de woordvoerster in een vreemd daglicht te staan. „De ACP/CNV pleit er overigens niet voor Jansen wel disciplinair te straffen, maar dat Peper duide lijkheid verschaft over zijn be leid. Dat moet naar onze opvat ting eenduidig zijn." De ACP/CNV-woordvoerster erkent dat vergrijpen van indivi duele politienmensen niet altijd kunnen worden vergeleken. „Dat is heel moeilijk en daar voor is de rechter er om een straf te bepalen. Maar gezien de veroordeling die de rechtbank heeft opgelegd, beoordeelt hij de misstap van Jansen als een behoorli jk zwaar vergrijp. Asielzoeker eist kwart miljoen De Roemeense asielzoeker die zwaar gehandicapt raakte nadat j zijn mond was dichtgeplakt door de marechaussee op Schiphol, eist in een kort geding 250.000 gulden schadevergoe- J ding van de Nederlandse staat. Dit bedrag beschouwt hij als 1 een voorschot op een veel gro- I tere claim. Volgende week don derdag dient de zaak voor de rechtbank in Den Haag. De I asielzoeker is nu spastisch, bij- na geheel blind en zijn spraak- i vermogen is beperkt. i Heineken tevreden met nieuwe biersoorten Vervolg van voorpagina Bierbrouwer Heineken is vrijwel zonder kleerscheuren uit de staking gekomen die in april woedde in de vesti gingen in Zoeterwoude en Den Bosch. „De financiële schade is op het totaal van de resultaten niet noemens waardig", zo verklaarde bestuursvoorzitter K. Vuursteen gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers. en dag actief in Afrika en heeft ook eigen vestigingen in landen als Burundi en Rwanda. Als ge volg van de burgeroorlog tussen Hutu's en Tutsi's liep de pro- duktie van de brouwerij en de limonadefabriek in Rwanda vanaf maart terug. Eind juni kwamen de bedrijven helemaal tot stilstand. Alle buitenlandse personeelsleden zijn terugge haald. Het ontbreekt Heineken volledig aan inzicht hoe het de duizend lokale werknemers is vergaan. „Maar het is ook zo'n chaos in dat land", aldus Vuur steen die zich ook niet aan voorspellingen wil wagen over het hervatten van de bedrijvig heid in Rwanda. Wel weet hij dat een van de twee vestigingen inmiddels in gebruik is als dis tributiecentrum voor de Vere nigde Naties. Van de exportmarkten deden met name de Verenigde Staten (een groei van negen procent) en Azië het erg goed. In Azië steeg de omzet met 24 procent, naar China werd zelfs 50 pro cent meer geëxporteerd. Heine ken heeft een ambitieus inves teringsprogramma in Azië. De komende jaren wordt daar 800 miljoen gulden in nieuwe brou werijen gestoken. Vuursteen verwacht dat de eerste projec ten nog dit jaar worden gestart. FOTO BEN DE BRUYN Archeon had in het eerste openingsjaar het weer tegen maar de directie blijft optimistisch over de toekomst. Een nat voorjaar en een hete zomer Archeon-directeur Gerard IJzereef staat te glimmen. Negatieve publiciteit? Wat maakt het uit. Als je naam maar genoemd wordt, daar gaat het om. En de naam van zijn park wordt genoemd, misschien wel meer dan ooit tevoren. De in prehistorische kleding gehulde Wilco legt voor de camera van No va uit hoe het komt dat de bezoekersaantal len van Archeon achter blijven bij de ver wachting. „Het voorjaar was te nat en de zomer te heet. Alle attractieparken hadden er last van." IJzereef kijkt tevreden toe. Archeon krijgt minder bezoekers dan was begroot en komt daardoor geld tekort. Het attractiepark heeft mede daarom voor zes tien medewerkers ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau. Een deel van de eigen bouwers van het park komt per 1 november op straat te staan. Net als het leeuwendeel van de medewerkers kunnen zij terugko men als seizoenwerkers die alleen werken in de zeven maanden per jaar waarin het park open is. Minder bezoekers, ontslagen medewer kers en een regenachtige vrijdagmiddag. Het moet dus haast uitgestorven zijn in het park. Het tegendeel is het geval. Vrijdag is schoolreisjesdag, de dag waarop je als je even niet oplet omver wordt gelopen door de zoveelste kudde twaalfjarigen. „Hé, jij in dat rode jack. Je moet op je kont gaan zit ten. anders slaat de kano om!" De bewoner van de nieuwe steentijd schreeuwt zijn keel schor om te voorkomen dat de drie basis schoolleerlingen straks een nat pak halen met hun zojuist gekapte boomstamkano. Nee, hij hoeft zich geen moment te verve len. „AJleen in het voorjaar hadden we soms op regenachtige dagen niet meer dan 300 bezoekers. Dat was niet leuk. Maar af gezien van die paar dagen hebben we hier steeds onze handen vol gehad." Piet, één van de prehistorische bouwers, is het daar roerend mee eens. Maar hij is dan ook een bouwer die ook de komende winter in dienst kan blijven. „Als je de boel niet onderhoudt, dan rot het weg. Het is immers allemaal natuurmateriaal", ver klaart hij de noodzaak om ook door te bou wen als het park straks vijf maanden lang gesloten is. „Bovendien moeten de dingen die we bouwen ook een keer af komen, al denken de bezoekers vaak dat je 's avonds weer afbreekt wat je overdag hebt opge- bouwd." „Maar dat denken ze zelfs als je een kip aan het plukken bent", valt Wilco hem bij. „Dan willen ze niet geloven dat het een echte kip is die je echt op gaat eten." Vrijdag is ook personeelsuitstapjesdag. De meeste volwassen bezoekers lopen in grote groepen door het park en gaan straks weer met de bus naar huis. De bakker van het middeleeuwse Gravendam legt aan de voltallige Amsterdamse milieudienst uit dat hij vanmiddag geen bakker is maar stads wacht. „Deze kleine stad heeft geen geld voor eigen soldaten. Daarom zijn we om beurten een halve dag stadswacht. Tegen een kleine vergoeding natuurlijk, want in de tijd dat je stadswacht bent. kun je je am bacht niet uitoefenen." Het personeel van een accountantskan toor uit Drachten wacht ondertussen aan een tafeltje in het hoofdgebouw tot het tijd is om naar de bus te gaan. Nakeuvelend over een geslaagd dagje uit. „Buiten vond ik het leuker dan binnen." „Ja, die tijdmachi ne viel wat tegen. Daar was je in twee mi nuten doorheen." „Ik zou er nog niet heen gaan met mijn kinderen. Dan zou ik toch wel wachten tot ze een jaar of tien zijn." Vrijdag is vandaag tenslotte ook televisie dag. „We gaan een maskerspel doen met de tv er bij. Als je vanavond op de televisie wil komen, moet je nu komen kijken", lokt een bewoner van de Romeinse oudheid de kin deren die bij de pottenbakker staan te kij ken. En terwijl de gemaskerde toneelspelers op de achtergrond een stuk uit het jaar nul opvoeren, mag directeur IJzereef nu ook zelf voor de camera uitleggen dat het echt niet zo slecht gaat met zijn attractiepark. vidueel of groepsgewijs, ben ik via een collega-bureau in Den Haag ook betrokken bij bedrijfs- trainingen. onder meer voor via rollenspelen een aantal soci ale vaardigheden, bijvoorbeeld om klantgerichter te handelen. De komende tijd wil ik probe ren nieuwe groepen te interes seren voor mijn adviezen. Ik weet inmiddels dat er veel tijd gaat zitten in aquisitie voor een eigen bedrijf. Van anderen heb ik gehoord dat ze zich daar op hebben verkeken en er proble men mee hebben. Gelukkig gaat die vorm van verkopen mij vrij gemakkelijk af. Het is uit eindelijk ook mijn vak om over die drempel heen te stappen en mezelf te presenteren. foto: henk bouwman Waterschappen vragen actie tegen pesticiden penh De Unie van Waterschappen wil dat minister De Boer (milieu) maatregelen neemt tegen de 'ernstige vervuiling' van het oppervlaktewater door bestrijdingsmiddelen. Uit onderzoek van de Unie op 525 meetpunten blijkt dat de kwaliteit op twee van de drie meetplekken onder de maat is. De onderzoeksresultaten hebben betrekking op 1992. Recent verschenen onder zoeken van andere instellin- gen bevestigen de gegevens van de Unie. De Unie is bereid haar op sporingsambtenaren samen te laten werken met de Alge mene Inspectie Dienst (AID). zwammerdam marieta kroft vervolg voorpagina Onder de toeschouwers die de blokkade in Zwammerdam ga desloegen. bevond zich onder anderen burgemeester M. Paats van Alphen. „Een blokkade mag eigenlijk niet", reageerde hij. „Maar het doel waar de actie voerders voor staan, daar sta ik volledig achter. Sinds 1970 vra gen we immers al om die rijks weg. Ik hoop maar dat het aquaduct er bij de begroting doorheen komt." Wachtende vrachtwagen chauffeurs toonden minder be grip. „Dit kost veel geld. Al die chauffeurs die hier staan te wachten, moeten allemaal wor den doorbetaald", mopperden T. van Loon en E. Beekman uit Zeist. „Waarom doen ze dit nu precies op vrijdagmiddag. Ze hadden het morgen moeten doen, wanneer het werkverkeer er geen last van heeft. VYij kun nen er toch ook niets aan doen? Behalve een spoedige aanleg van rijksweg 11-oost willen de buurtbewoners bereiken dat de maximumsnelheid op de Steek- terweg - de belangrijke ver keersader tussen Alpnen en Bo degraven - wordt teruggebracht van 80 naar 50 kilometer per uur. Bovendien moer een in- haalverbod worden ingesteld en moeten er meer beveiligde oversteekplaatsen komen. De landelijke pressiegroep Kinderen Voorrang schaarde zich vierkant achter de bewo ners. „Elke maand dat er met maatregelen wordt gewacht, ge beuren weer nodeloze ongeluk ken", schreeuwde Janneke Zo- j mervrucht gistermiddag naar de menigte op het kruispunt. „De houding van Rijkswaterstaat is onbegrijpelijk. Dat hebben we minister Jorritsma van verkeer j en waterstaat via een fax zojuist laten weten. De pressiegroep vraagt haar om snelle maatrege len." Luid applaus en gejoel van kinderen kreeg ze na afloop van haar betoog. Wat de volgende actie wordt, weten de actievoerders nog niet. „We wachten nu eerst de j begrotingsbehandeling af', al dus Kees de Jong. muiden gpd Het CDA-kamerlid J. Reitsma heeft minister Jorritsma van verkeer vanochtend schriftelijk gevraagd de wisselstrook in de Al bij Muiden eerder dan pas op 12 oktober voor het verkeer te heropenen. Reitsma snapt het plaatsen van wat verkeersborden een maand moet duren. Het kamerlid wijst er op dat het bij ongevallen al enkele ke ren is voorgekomen, dat de strook kennelijk probleemloos voor alle verkeer kon worden opgengesteld. „Waarom kon dat toen onder de huidige wetge ving wel en moeten we nu nog een maand verspelen? Bij weg gebruikers die naast de lege strook in de file staan, is veel ir ritatie en ik vind dat je moet proberen dat ongenoegen zo snel mogelijk weg te nemen" Reitsma sluit niet uit dat het ministerie zo treuzelt uit angst opnieuw een bok te schieten. „Laten ze dat eerlijk zeggen. Ik wil weten wat daar achter zit. Het had volgens mij sneller ge kund." Verkeer en Waterstaat stelt vast dat het veranderen van een verkeersbesluit nog we ken kost.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20