Leiden V erpleegkundigen toch aan het werk Verdachte steunfraude hoeft mogelijk niet gevangenis in Gefuseerde scholen voorzichtig verder als college het Hoge Land Inbreker ontkent bedreigen belagers Poort Merenwijk weer kanariegeel Wethouder opent grootste winkel 'Mensen willen in een half uurtje bekaf zijn' ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 hans koenekoop c Overlast A K Warmond wil wat I D doen aan de over last in het dorp op oude jaarsavond. Duidelijke af spraken moeten ongere geldheden voorkomen. Regen 'Als het regent, dan I pas is het echt Lei- dato-weer', vindt Jan van Zijp. Van Zijp zwaaide 25 jaar lang de scepter over de huishoudbeurs Galerie O K2 is de naam van J een nieuwe galene aan de Nieuwstraat in Lei den 'Ik wil een berg kunst in voorraad hebben' zegt eigenaar Ton Verdegaal AZL biedt afgestudeerden alsnog baan zonder vaste aanstelling Centrum in april '95 open |Het grootste deel van de groep van ruim twintig afgestu deerde verpleegkundigen die dit voorjaar van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) te horen kreeg dat er [geen werk was, is toch aan de slag. Zestien mensen zijn aan het werk binnen het ziekenhuis, het merendeel zon der vaste aanstelling. naar werk. Één heeft een baan elders, twee hebben niet gesolli citeerd en een was niet bereik baar. In maart bleek dat de groep bijna-afgestudeerde verpleeg kundigen niet kon rekenen op een baan in het AZL. Bij het be gin van de opleiding, vier jaar geleden, was hen echter verze kerd dat die kans groot was. Het was voor het eerst dat het AZL deze mededeling moest doen sinds jaren. De groep reageerde 'met boosheid en onbegrip'. „We hebben ons bijna vier jaar ingezet voor het AZL. Nu wor den wij zo aan de kant gezet. Waren vyij alleen maar goedko pe arbeidskrachten?", schreven Zes verpleegkundigen krijgen het komende half jaar van het AZL de kans om de 'kinder-aan- tekening' te halen. Ze zijn werk zaam op de kinderafdeling van het AZL en volgen gelijktijdig de specialisatie-opleiding. Volgens een van de verpleegkundigen, Gerrit van der Poll, is de kans op een vaste aanstelling na de spe cialisatie groot. „Ik heb gehoord dat als hier op de kinderafdeling geen plaats is, er elders in het AZL een plek voor ons wordt gezocht." Geen van de pas-gediplo meerden heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid in een Duits ziekenhuis - Keulen - aan de slag te gaan. Ook de plaatsen in het medisch archief van het AZL waren niet erg populair. Van de enkeling die daar aan het werk is gegaan, zijn de meesten weer afgehaakt vanwe ge het 'saaie werk' en de 'slech te betaling'. Veel pas-gediplo meerden, acht in totaal, zijn via een uitzendbureau bij hun oude werkgever aan de slag gekomen. Zij hebben geen uitzicht op een vaste baan. Een van de ver pleegkundigen is opgenomen in de 'pool' van het AZL: hier wor den verpleegkundigen opgeroe pen al naar gelang de vraag Bij een gelijkblijvend aantal opleidingsplaatsen, kampte het ziekenhuis met een flinke ver mindering van het aantal vaca tures op de afdelingen. Oor zaak: vermindering van het aantal bedden en de voorgeno men sluiting van de Lindenhof. Daarnaast wierp het beleid om het verloop van verpleegkundi gen in het AZL terug te dringen vruchten af. Het 'grote vertrek' werd tot staan gebracht maar dit betekende ook minder vaca tures voor nieuwkomers op de arbeidsmarkt. Na veel overleg kwam het zie- Inschrijving voor Co Verhoogprijs leiden Eind 1994 wordt voor de tweede keer de Leidse vrijwilli- gersprijs uitgereikt. De prijs is omgedoopt tot Co Verhoogprijs, naar de vorig jaar overleden Leidse die vorig jaar juni samen met haar man de eerste vrijwilligersprijs ontving. Bij het organisatie comité' van de Co Verhoogprijs kunnen kunnen kandidaten voor de onderscheiding tot 14 oktober worden aangemeld. In schrijfformulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de Vrijwilligers- centrale aan de Breestraat 117). De Co Verhoogprijs wordt uit gereikt op 7 december, de internationale vrijwilligersdag. Meditatief dansen in museum leiden Het Rijksmuseum voor Volkenkunde geeft morgen van af 15.00 uur een demonstratie van budo, een meditatieve dans waarbij balans en lichaamsbeheersing van groot belang zijn. De Japanse Junko Benoist laaf zien hoe deze dans energie door het lichaam laat stromen. De demonstratie is te zien in de ontmoe tingsruimte, de kaikan, bij de tentoonstelling Japan anno 1850. ben blij r gang van hoe de groep kenhuis twee maanden na de onheilstijding met het aanbod om te bemiddelen bij 16 banen waarvan 11 in het ziekenhuis, de meesten niet vast, en 5 ex tern. De leerlingverpleegkundi gen konden op deze banen sol liciteren. Gerrit van der Poll, ooit acht jaar lang onderwijzer op een basisschool, is blij met de kans op een vaste aanstel- ling. De dertiger had dit voorjaar de hoop verloren in het zieken huis aan de slag te komen. „Ik naar ik blijf erbij dat de zaken dit voorjaar niet ras. ik vraag me ook af zal zijn voor de die in december afstudeert. Bovendien: ik heb uitzicht op een vaste aanstelling maar er zijn ook collega's die via het uitzendbureau aan de slag zijn. Zij zijn ook wel blij, maar hun positie is toch een stuk minder zeker dan de mij ne." Volgens een AZL-woordvoer- der wordt er niet gemorreld aan het het aantal opleidingsplaat sen in het ziekenhuis. „De ar beidsmarkt is onvoorspelbaar. In het verleden lukte het ons goed om de gediplomeerde ver pleegkundigen te plaatsen. Het was voor het eerst sinds jaren dat het met deze groep niet luk te. Maar mensen weten ook waar ze aan toe zijn: de aanstel ling bij ons is voor de duur van de opleiding en dus tijdelijk." BOUWBEDRIJF GURCAY 2e Öfnnetivestgracht 4b - Leiden verbouwingen en onderhoud Vraag vrijblijvend prqsopgave Tel /fax 071-128918 06.52708894 Vijf Meilaan vraagt aan rechter schorsing kapvergunning leiden aap rietveld De actiegroep Vijf Meilaan heeft bij de rechtbank in Den Haag schorsing gevraagd van de kap vergunning voor 58 bomen langs de Vijf Meilaan. En dat be tekent dat de gemeente voorlo pig niet kan beginnen met het bouwrijp maken van het terrein voor 120 huizen. Ook de stichting Leefbaar Zuidwest zat nog te dubben, of op een bezwaarschrift bij de ge meente een procedure bij de rechtbank moest volgen. Maar die schrok terug voor de kosten van een rechtszaak. Hetzelfde gold voor de Bomenstichting in Utrecht, die in een brief aan de gemeente hoog opgaf over de waarde van de groenstrook met 58 beeldbepalende bomen. „Wij komen alleen in actie voor bo men die bij ons geregistreerd staan als monument", aldus medewerker E. Koot. De actiegroep Vijf Meilaan heeft wel schorsing aange vraagd en daarmee het bouw rijp maken, waarmee de ge meente komende maandag wil de beginnen, ten minste enkele weken vertraagd. Leiden moet nu wachten met de werkzaam heden, totdat de Haagse recht bank zich in kort geding over het schorsingsverzoek heeft ge bogen. den haag/leiden erna straatsma Een 'moeilijk geval' noemde de officier van justitie de steun- fraudezaak die gisteren diende voor de Haagse rechtbank. Te gen een 36-jarige Leidse eiste hij een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Met die eis ging hij ruimschoots onder de eis zit ten van zijn collega, voor wie hij inviel. Deze officier wilde vijf tien maanden cel eisen, waar van drie voorwaardelijk. De verdachte heeft vijf jaar lang, van 1988 tot 1991, verzwe gen dat ze samenwoonde en daarom onterecht een uitkering genoot. De sociale dienst heeft inmiddels een betalingsregeling met de vrouw getroffen om in totaal 130.000 gulden terug te' krijgen. Vanwege deze betalingsrege ling verlaagde de officier zijn eis. „Dit zijn nieuwe omstandig heden die mij nopen de eis aan te passen." De officier stemde op verzoek van de rechtbank in met een eventuele omzetting van de straf in een aantal uren dienstverlening. De verdachte, niet bijgestaan door een advocaat, schrok hevig van de eis van de officier van justitie. Ze zei dat ze zich nooit had gerealiseerd dat haar fout dergelijke ingrijpende conse quenties zou hebben. „Van die 130.000 gulden ben ik ook ge schrokken." De schade is hoog omdat de vrouw haar netto ge noten uitkering bruto moet te rugbetalen. De jarenlange steunfraude werd volgens de vrouw veroor zaakt door de gok- en drank zucht van haar echtgenoot. Aan zijn verslavingen zou bijna al het huishoudgeld zijn opge gaan. „U heeft de sociale dienst letterlijk en figuurlijk geflest", aldus de officier van justitie. In 1984 ging het echtpaar uit elkaar, maar in 1987 werd de re latie weer opgepakt. Gedurende de daaropvolgende jaren was de man echter zo verslaafd dat er van samenwonen nauwelijks sprake was. „Hij was er tjvee weken en was dan weer twee weken spoorloos", aldus zijn echtgenote. „Ik heb hem ook verschillende keren niet bin nengelaten omdat hij zo dron ken was. Dan moest de politie er aan te pas komen om hem weg te halen." Vanwege deze omstandigheden gaf de vrouw niet aart de sociale dienst door dat ze weer samenwoonde met haar echtgenoot. „Ik had toch geld nodig voor mijn twee kin deren." De rechtbank doet uitspraak op 22 september. Een nieuwe scholengemeenschap, een nieuwe naam. College het Hoge Land heet de uit de fusie voortgekomen combinatie tussen het Dr. W.A. Visser 't Hooft Lyceum, de Prins Willem-Alexander Mavo, de Mon driaan Scholengemeenschap, mavo de Dwarswetering in Leiderdorp en de christe lijke Mavo in Rijnsburg. „De nieuwe naam gaan we heel voorzichtig invoefen", zegt A. Tieleman, lid van de algemene directie. „De oude namen van de scholen zijn zo inge burgerd dat een te ploselinge naamsveran dering ons niet verstandig leek." De fusie tussen de vijf christelijke scholen kwam nog net op de valreep van het oude schoolseizoen rond. De onderwijsbonden hadden tot de allerlaatste schooldag ge wacht voordat zij het groene licht gaven. De fusie heeft tot gevolg dat een aantal perso- neelkrachten geheel of gedeejtelijk moet lesgeven op andere locaties dan ze gewend waren. Maar een grote school, zoals die nu is ontstaan, heeft vooral voordelen, meent de directie. „Een brede schoolvoorziening, dus niet al leen voorbereidend beroepsonderwijs of mavo of havo of VWO, krijgt betere facilitei ten van het ministerie. We hebben er zeven banen bij gekregen. Omdat we gewoon op de oude locaties doorgaan, hebben we nu de voordelen van die brede schoolvoorzie ning maar niet het massale waar we niet aan gewend zijn." Het Hoge Land is als naam ingebracht door twee leerkrachten, die in de pr-com- missie van het nieuwe college hebben plaatsgenomen. Een naam met een duide lijke binding met de stad Leiden, aldus de nieuwe combinatie. „Het Hoogeland is de historische naam van het gebied dat aan sluit om het terrein rondom de Burcht", al dus de schoolleiding. „De naam heeft ook een duidelijke binding met de christelijke geloofsbeleving. De latere Hooglandse kerk. ontstaan op de plaats van een eenvoudig houten bedehuis, is sinds de reformatie een kerk waarvan de naam geassocieerd wordt met het protestantisme." leiden hans koenekoop Squash, aerobic en fitness. De sporten van deze tijd. noemt Peter Innemee ze. „Het komt door de jachtige samenleving. Mensen willen tegenwoordig tussendoor snel even sporten In een half uurtje moeten ze bekaf zijn. En daar zijn squash, aerobic en fitness heel geschikt voor." Innemee is samen met Tjeerd Barthen iniatiefnemer van het sportcentrum, dat wordt gebouwd in het kanto renpark Schuttersveld, achter de Schipholweg. De» week b de eeiete peel geslagen voor het gebouw, eind april '95 vindt de oplevering plaats. Het centrum heeft een oppervlakte van 1400 vierkante meter en bevat straks acht squashbanen, grote voor aerobics en fitnei zonnebanken, twee suu een lunchroom. Innemee acht de plek van het squashcentrum, vlakbij het sta tion en het centrum, ideaal. „We mikken overdag op stu denten en kantoorpersoneel, 's Avonds zal vooral de fervente liefhebber over de vloer ko- Aan voldoende parkeerruimte wordt ook gedacht. Met 24 in steekhavens en de mogelijkheid om in de avonduren parkeer plaatsen te lenen van Research voor Beleid denkt Innemee dat de toch al volgeparkeerde Ma- rediikbuurt geen last zal onder vinden van zijn bezoekers. Belangrijk onderdeel van het squashcentrum is de lun chroom. zegt Innemee. „Squas hen doe ie met z'n tweeën, dus men zal hier niet in grote groe pen op afkomen. Om nou te voorkomen dat het hier een saaie boel wordt, hebben we die lunchroom. Daar moet het ge zellig worden." den haag/leiden erna straatsma Een jaar onvoorwaardelijke cel straf eiste de officier van justitie gisteren tegen een 31 - jarige aan drugs verslaafde Leidenaar. De man zou na een poging tot in braak twee mannen met een mes hebben bedreigd in de Kai- serstraat in loeiden. De officier van justitie nam de bedreiging van de twee mannen hoog op. Met een mes zou de verdachte, een goede bekende van de politie, zwaaiende bewe gingen hebben gemaakt en dreigende taal hebben gespro ken. De Leidenaar werd op 5 juni betrapt bij zijn poging in te ore ken in een studentenhuis aan het Rapenburg. Twee bewoners zagen hem het deurslot force ren en overmeesterden de in breker. In een onbewaakt ogen blik trok de inbreker echter een mes om zijn belagers af te schrikken. De verdachte betwistte giste ren dat hij zijn achtervolgers met een mes zou hebben be dreigd. I lij BXI hrt dtltig I nid meter lange steekwapen alleen uit zijn broekzak hebben ge haald, maar niet op de mannen hebben gericht. De raadsman van de Leide naar stelde dat zijn cliënt door het kwijtraken van zijn dagelijk se portie methadon in paniek heeft gehandeld. De rechtbank doet uitspraak op 22 september. leiden 'De grootste winkel van de Randstad' en 'de parel van Leiden's economie.' Wethouder J. Walen kamp (economische zaken) was gisteravond niet zuinig met complimentjes voor de 33ste Leidato-huls- houdbeurs die hij in de Groenoordhallen mocht openen. Voordat hij door de dames van de modeshow werd omringd, wees de wethouder op het economische belang van de Groenoordhallen. Walenkamp zag een belangrijke rol voor de hallen weggelegd voor de werkgelegenheid In het Stationsgebied. Ook de buurt moet volgens Walenkamp aansluiting zien te vin den bij nieuwe ontwikkelingen rond het station. De Leidato is geopend tot en met 18 september. foto holvast/mark lamers De boog aan het Valkenpad in de Leidse Merenwijk is voor het eerst sinds jaren weer kanarie geel. De toegangspoort die van af 198I de Slaaghwijk siert, was vanaf het begin een doelwit voor graffiti-artiesten. Een graf fiti-team dat sinds l september aan de slag is gegaan in de Leid se buitenwijken, heeft het kunstwerk vorige week overge schilderd. „Er zat zo veel graffiti op, dat we de gehele boog opnieuw hebben moeten schilderen. Al leen het meest bekladde onder ste gedeelte onder handen ne men was niet voldoende. Als we dat hadden gedaan, zou je kleurverschil hebben gezien", zegt J.N.M. Janssen, coördinator van het graffiti-team. Ook de scholen aan het Valkenpad zijn inmiddels door de vijflcoppige ploeg onder handen genomen. Het is de bedoeling dat de poort binnenkort van een spe ciale laag wordt voorzien. Hier door kan het team nieuwe kleurrijke teksten en tekeningen makkelijker verwijderen. Want dat de spuiters de poort op nieuw als schoolbord zullen ge bruiken, lijkt zonneklaar. De boog van de Leidse kun stenaar Frans de Wit heeft vanaf het begin af aan tegenstanders gekend. Het duurde zeven jaar voordat de gemeente het ont werp goedkeurde. Het eerste plan bleek te gevaarlijk voor kinderen, die in het kunstwerk zouden kunnen klimmen. Bij een volgend ontwerp werd de fundering onvoldoende bevon den. Ook protesteerden omwo nenden. Toen de poort er eenmaal stond, was het kunstwerk nog steeds geen onverdeeld succes. De gele kleur waarmee De Wit 'luchtigheid en losheid' had wil len uitdrukken, viel niet bij ie dereen in de smaak en stimu leerde velen tot kliederpartijen. Toch verwacht Janssen van deze schoonmaakbeurt wel enig soelaas. Graffitispuiters, zo leert de ervaring, slaan minder vaak toe als hun werk snel wordt ver wijderd. Door de coatinglaag die binnenkort wordt aange bracht, kan het team de teksten bovendien sneller verwijderen. Het team zal ook schoolgebou wen, buurthuizen en andere ge meentelijke gebouwen schoon houden. Zo worden de scholen aan het Broekplein momenteel van graffiti ontdaan. De toegangspoort van de Merenwijk werd In 1981 geplaatst en was direct doelwit van graffiti-artiesten. Nu Is het kunstwerk weer schoon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13