Psychiatrische hulp faalt steeds vaker Telecratisch stemmen wapen tegen 'nep-democratie' 4 Binnenland Illegale werkers kunnen achterstallig loon opeisen Werknemer steelt jaarlijks voor vier miljard van baas Dijkstal: 'Ontslag burgemeester Vossen geheel volgens de regels' Protest tegen hakenkruizen 'Een ander Frans gezin is ook goed' FNV raadt regionale zorgverzekeraar aan VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Europarlement op bres voor Van Damme den haag De voorzitter van het Europees Parlement, Claus Hansch, heeft gisteren in een telegram de president van Singapore verzocht de executie van de Nederlandse ingenieur Johannes van Damme niet uit te voeren. Van Damme is in Singapore ter dood veroordeeld wegens heroïnesmokkel. Dat maakte Europarlementariër Leonie van Bladel bekend voorde KRO-radio. De berichten in de Nederlandse media dat Van Damme mogelijk een informant van de Nederlandse Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) was, hebben volgens Van Bla del geen rol gespeeld. „Van Damme is een burger van de Eu ropese Unie. en wij zijn tegen de doodstraf." Tien jaar geëist wegens overvallen Dordrecht Voor de rechtbank in Dordrecht is gisteren tien jaar cel geëist tegen een 22-jarige Dordtenaar en een 20-jarige man uit Breda. Justitie verdenkt hen van het plegen van een reeks ge wapende overvallen en schietpartijen. Ook is het tweetal verbo den wapen- en drugbezit ten laste gelegd. Bij de schietpartijen raakten twee mannen zwaar gewond. De rechtbank doet op 23 september uitspraak. Vier op de tien studenten winnen geding Groningen Zo'n 40 procent van de studenten die met het mi nisterie van onderwijs in conflict raken over hun studiefinancie ring en naar de rechter stappen, wint zijn zaak volledig of ten dele. Dat blijkt uit het jaarverslag van het College van beroep studiefinanciering in Groningen. Het college behandelde vorig jaar in totaal 6736 zaken, bijna 400 meer dan in 1992. Cel in wegens dodelijke karatetrap den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 28-ja- rige man uit Uden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor het uitdelen van een dodelijke karatetrap. De verdachte gaf op 15 mei een 21-jarige uit Uden een karatetrap tegen het hoofd. Het slachtoffer brak bij de val zijn schedel en overleed later aan ernstig hersenletsel. Vrouw moet verzorging aapje betalen den haag Tweeduizend gulden moet een vrouw uit Zoetermeer aan de Stichting AAP (Apen Adoptie en Protectie) betalen als vergoeding voor de verzorging van een doodshoofdaapje dat de politie in januari in haarhuis had aangetroffen. De Haagse poli tierechter legde de 39-jarige vrouw bovendien een voorwaardeli- ke boete op van 2.500 gulden. Het in beslag genomen aapje, dat onder de wet op de bedreigde diersoorten valt, is verbeurd ver klaard. Het diertje is door de stichting met soortgenoten onder gebracht en zal later worden geplaatst in een wildproject of die renpark, bij voorkeur in de regio van herkomst (Zuid-Amerika). Des Indes-beraad toch opgeheven den haag Het 'paarse' Des Indes-beraad bestaat niet meer. De initiatiefnemer voor het beraad, de liberale jongerenorganisatie JOVD, heeft gisteren een punt gezet achter een traditie van twin tig jaar geheimzinnig overleg tussen PvdA, WD en D66. De JOVD stelt dat het doel van het beraad, de totstandkoming van paars kabinet, met het kabinet-Kok is bereikt. Bij v ting zou het Des Indes-beraad kunnen uitgroeien tot een mora liserend clubje dat het kabinet de les leest. Dat moet worden voorkomen, aldus JOVD-voorzitter To'or. Geen gedwongen ontslag reservisten den haag De drastische inkrimping van het aantal reservisten bij de landmacht hoeft voorlopig niet gepaard te gaan met ge dwongen ontslag. Dat schrijft staatssecretaris Meijling (defensie) in een brief aan de Tweede Kamer. Bij de verkleining van de landmacht en de overgang naar een beroepsleger neemt het aantal functies voor reservisten tot 1998 af van bijna 100.000 tot 26.000. Van de huidige 7.000 reserve-officieren zijn er nog maar 3.000 nodig. Defensie verwacht dat de komende jaren de meeste reservisten uit eigen beweging zullen vertrekken of via natuurlijk verloop zullen afvloeien. Coalitie verdeeld: WD blijft tegen den haag «gpd Illegaal werkende vreemdelin gen krijgen wettelijke mogelijk heden om achterstallig loon van hun werkgever op te eisen. De oppositiepartij CDA en de rege ringspartijen PvdA en D66 zijn hiermee gisteren akkoord ge gaan. De derde regeringspartij, de WD, keerde zich tegen het voorstel. Ook over de mogelijkheden tot beroep voor werkgevers die geen werkvergunningen voor vreemdelingen hebben gekre gen, liepen de meningen tussen PvdA/D66 en de WD uiteen. PvdA en D66 willen hoger be roep in deze kwesties handha ven. De WD staat achter het kabinet, dat het hoger beroep voorlopig wil afschaffen. Beide plannen maken deel uit van een uitgebreid wetsvoorstel om het verlenen van werkver gunningen aan vreemdelingen beter te regelen. Uitgangspunt blijft dat er pas werkvergunnin gen aan vreemdelingen worden verstrekt als er in Nederland zelf geen geschikte arbeidskrachten zijn te vinden. amsterdam Werknemers 'stelen' in Neder land jaarlijks voor ongeveer vier miljard gulden van hun baas. Vrijwel elke werkgever heeft te maken met bedrijfsfraude. Vooral het oneigenlijk gebruik maken of meenemen van be- drijfsspullen en het sjoemelen met declaraties komt veelvuldig Tijdens een mini-symposium dat Hoffmann Recherche BV gisteren in Amsterdam hield, werd duidelijk dat bedrijfsfrau de in alle lagen van elk wille keurig bedrijf voorkomt. Niet al leen de jongste bediende du peert het bedrijf, maar ook de directeur zelf. Opvallend is dat ruim 40 procent van de werkne- rs die worden gepakt voor fraude een sleutelfunctie be kleedt. VEENENDAAL ROELOF KIEIS De Tweede-Kamerlijn is geopend op zaterdag 3 september, vertelt Monique aan de beller van 06-9259. En het ex periment duurt in ieder geval tot het einde van dit jaar, vult initiatiefnemer Filjp Meurs aan vanuit zijn bedrijf in Veenendaal.Als tegen die tijd hele maal niemand heeft gebeld, zijn we een ton kwijt. Nieuwe dingen kosten altijd geld." Hij noemt het zelf telecratisch stem men. Het idee is eenvoudig van opzet, maar nog lang niet volmaakt, geeft Meurs meteen toe. Bel een 06-num- mer en beantwoordt een paar korte vragen over actuele politieke zaken in ons land. De stemcomputer telt de stemmen en het resultaat wordt weke lijks doorgegeven aan de politiek en de media. Een soort continue volkspei ling of referendum, die het mogelijk maakt dat de burger een directere greep op het landsbestuur kan uitoefe- Het stemsysteem in ons land is Meurs een gruwel. „De kieswet is 75 jaar oud. Eén keer in de vier jaar een vakje rood kleuren, was destijds misschien heel zinnig en logisch, maar het is zinvol om het nu aan te passen. Het stem men dat wij doen is zo betrekkelijk. Het is maar een momentopname. We leven in een nep-democratie. De kloof tussen de burger en de politiek moet kleiner worden. Is de Veenendaler misschien een idea list? Meurs: „Dat is een groot woord. Maar ik handel wel uit ongenoegen over het functioneren van de demo cratie. Het is een combinatie van on vrede en de snelle ontwikkelingen in de techniek. Het gaat steeds harder met die techniek." De beller kan op dit moment kiezen uit acht onderwerpen waarover hij een mening wil geven. Van asielbeleid tot Betuwelijn en woningnood. De vragen zijn van een kinderlijke eenvoud. „Bent u voor of tegen het huidige asielbeleid", vraagt Monique op num mer 06-91091083. Dl- I weetic - kamer lijn werkt via een zogenaamde boom structuur en dus alleen bij telefoons met druktoetsen. Toets een hekje (te gen) of sterretje (voor) en er is ge stemd. En als nou duizend keer dezelfde bel ler zijn mening geeft? „Het systeem is nog lang niet perfect", erkent Meurs, maar hij is niet voor één gat te vangen. „Dan moet zo iemand daar ten eerste 1000 gulden voor over hebben. Maar hij is echt niet de enige die belt. Je krijgt toch een^oort verhouding van stemmen." De stemcomputer kan overigens meer dan alleen 'voors en tegens' tellen. Via 06-9259 kan de beller zelf een onder werp en een mening inspreken. Als een onderwerp maar vaak genoeg wordt genoemd, komt hij op de lijst met acht onderwerpen. „Het systeem genereert zichzelf', noemt Meurs dat. Door zelf onderwerpen aan te dragen en meningen in te spreken kan de burger de politieke agenda van Den Haag beïnvloeden en mogelijk zelfs bepalen. Het is eveneens mogelijk om eikaars meningen te beluisteren. De Tweede-Kamerlijn als politieke bab belbox met éénrichtingsverkeer. „Bab belbox is niet het goede woord, wij denken meer aan een 06-forum." De Veenendaler was te zien in het ac tualiteitenprogramma NOVA en werd daar afgeschilderd als een zakenman die snel rijk wil worden. Het steekt hem. „Onze lijn werd vergeleken met een klachtenlijn van de Socialistische Partij en die is gratis. Bij ons kost het een gulden per minuut, waarvan de helft naar de ITT gaat. Dat komt door dat het een 06-nummer is. Dat heeft toch het toch het imago van seksnummer en heel veel k<'LI verdienen i lel zou hei leukste zijn als het een gratis nummer kon worden, betaald door de overheid Dat is ook één van de onderwerpen waarover mensen kunnen stemmen. Goud geld verdienen is het zeker in het begin niet. En wordt het systeem een succes dan kan het tarief omlaag. Hulpverlener: Stations en winkelcentra worden gekkenhuizen Openbare plaatsen zoals stations en grote winkelcentra zullen in een gekkenhuis veranderen. De hulpverlening aan mensen met een combinatie van problemen faalt steeds vaker. Deze sombere voorspelling deed de maat schappelijk werker van het 32 leden tellende politieteam Hoog Catharijne in Utrecht, H. Slijpen, vandaag in Dordrecht op een bijeenkomst van Ypsilon, de vereni ging van ouders van chronisch psychotische en schi zofrene mensen. Dordrecht ANPverslaafde kan niet in de ver slaafdenzorg worden opgeno men als hij psychiatrische pro blemen heeft, maar, vanwege zijn verslaving, evenmin in de psychiatrie. Doordat psychiatrische kli nieken steeds verder moeten in krimpen komen er volgens Slij pen steeds meer 'draaideur-pa tiënten' die alleen even worden opgenomen om de grootste Slijpen uitte vooral veel kritiek op het gebrek aan opvangmo gelijkheden voor mensen die kampen met verschillende pro blemen. zoals thuis- en dakloosheid, psychiatrische ziekten, verslaving, zwakbe gaafdheid en illegaliteit. Als aan die opvangmogelijkheden niet iets wordt gedaan, zei Slijpen, kunnen er doden of gewonden gaan vallen. Het gebeurt volgens hem steeds vaker dat mensen vanuit de psychiatrische ziekenhuizen regelrecht naar de straat wor den 'verwezen'. Daar vinden ze onderdak, anonimiteit, lotgeno ten en een grote mate van vrij heid. Wie meerdere problemen te gelijk heeft, valt bij de hulpver leners tussen wal en schip. Een bez Nicu wetge ving bemoeilijkt bovendien ge dwongen opnamen. Slijpen vindt dat psychiaters hun verantwoordelijkheid niet mogen ontlopen als het om ge dwongen opnamen gaat en dat ze zich niet moeten verschuilen achter de letters van een ontoe reikende wet. Hij vindt dat er een eind moet komen aan het afbreken van psychiatrische verblijfsinstellingen. De geeste lijke gezondheidszorg moet vol gens hem ook mensen opne men die niet zijn te behandelen De politie is op grond van de nieuwe Politiewet verplicht hulp te geven. „Wii kunnen niet zeggen dat iemand niet aan on ze toelatingscriteria voldoet of onbehandelbaar is", aldus Slij pen. Maar voor mensen die niet III het HIMsi riilllim \.III ili' Riagg of een psychiatrisch zie kenhuis terecht kunnen, blijft alleen de laagdrempelige thuis* en daklozenz.org over. „Die kan nu juist deze mensen niet aan. En zo zijn we weer terug op straat." Het politieteam Hoog Catha rijne was een van de vier geno mineerden voor de Kwaliteits prijs Schizofrenie die op het congres werd uitgereikt. De prijs. 2.000 gulden en een steen duik van omeflle, ring et htai naar het project 'klinische reha- hiin.nir' van het MaaatrlthtM instituut Vijverdal. Dit project is gericht op schi zofrene patiënten voor wie ogenschijnlijk geen behande ling meer mogelijk is. De hulp verleners proberen heel geleide lijk mensen uit de kliniek onder te brengen in socio woningen waar ze ook veel zorg krijgen wet maakt het voor werkgevers moeilijker om via sluipwegen de regelgeving te omzeilen. Zo komt het nu nog voor dat ondernemers werkver gunningen krijgen voor buiten landse prostituéesi onder het voorwendsel dat het danseres sen betreft. Geheel nieuw is onder meer het voorstel om illegale werkers die zijn opgepakt, loonaanspra- ken te geven. De werkgever moet in principe zes maanden loon uitkeren. In de huidige si tuatie kunnen opgepakte illega len mogelijk achterstallig loon wel vergeten, omdat er vrijwel nooit bewijzen zijn dat zij nog geld tegoed hebben. CDA, PvdA en D66 zijn het met het kabinet eens dat de nieuwe aanpak de druk op werkgevers vergroot om geen il legalen in dienst te nemen. De WD is fel tegen, omdat zo 'de wereld een beetje op zijn kop wordt gezet'. Volgens WD- woordvoerder Van Hoof wordt op deze manier achteraf een bonus gegeven voor illegaal ver richt werk. vught Zo'n vierhonderd leerlingen van basisscho- Sachsenhausen. Het monument werd dinsdag ont- len en scholen voor voortgezet onderwijs in Vught huid en diezelfde nacht met hakenkruizen beklad. De hebben gistermiddag gedemonstreerd tegen het be- scholieren legden bloemstukken neer, lazen korte kladden van het monument ter nagedachtenis van de protestgedichten voor en zetten brandende waxine- Nederlandse slachtoffers van het concentratiekamp lichtjes bij het monument. foto anp ruud hoff maastricht-gulpen gpo Ook de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Hans Dijk stal, blijft van mening dat het ontslag van de wegens ambts misbruik veroordeelde oud- burgemeester Vossen van Gul pen per 1 december 1993 te recht is verleend. Volgens de minister is ook het ontzeggen Echtpaar laat Frans vakantiekind onderduiken Volgens prof. W. Beek, hoog leraar aan de TU in Delft en de VU in Amsterdam, vormen de sterk gewijzigde menselijke ver houdingen bij zowel bedrijven als openbare instellingen een belangrijke oorzaak voor de af nemende moraal. De meeste bedrijven hebben zich organisa torisch zodanig ontwikkeld dat vrijwel geen enkele medewerker nog kan overzien wat er in het bedrijf omgaat. „Het arbeidsklimaat wordt vaak als ronduit slecht, niet mo tiverend ervaren. De bedrijfslei ding wordt gezien als een macht over en niet vóór de mensen. De werknemer voelt zich vaak niet meer verant woordelijk. Met het proletarisch winkelen compenseert de werk nemer ontevredenheid en voor al gefrustreerde gevoelens van rechtvaardigheid'aldus Beek. De zeven jaar oude Hadjira, af komstig uit de Parijse sloppen wijken, zit sinds kort 'onderge doken' bij de familie Dijkema in het Groningse Niekerk. Hadjira was in het kader van een vakan tieregeling voor 'bleekneusjes' op bezoek bij deze familie. Toen bleek dat het kind ernstig door haar ouders werd mishandeld, besloot het echtpaar het kind niet terug te sturen naar Parijs. „Hadjira was een paar maan den bij ons in verband met een vakantie-project voor kinderen uit achterstands-gezinnen", vertelt mevrouw Dijkema. „Al gauw kwamen we er achter dat haar moeder haar ernstig mis handelde. Dat hebben we van haar zelf gehoord en van haar vijftienjarig nichtje, die ook even bij ons op bezoek was. Za terdag 3 september zou ze terug gaan naar Parijs, maar we be sloten haar hier te houden." Justitie in Groningen grijpt voorlopig niet in. Dat heeft de Groningse persofficier van justi tie J. Blom gisteren bekendge maakt. Hoewel het kind formeel wederrechtelijk aan de ouderlij ke macht wordt onttrokken, kan justitie voorlopig niet ingrijpen, aldus Blom. „Daarvoor moet er eerst een formeel verzoek tot te rugbrenging van de ouders lig gen. En voor zover we kunnen nagaan, maakt het kind het goed bij de pleegouders. Ze gaat naar school en wordt goed ver zorgd. Dus hebben we geen re den om nu al iets te ondeme- Hadjira heeft nog drie jongere broertjes en een zusje. Die wa- van een uitkering aan de oud- burgemecster geheel volgens de normen gebeurd. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van het beroep van Vossen tegen beide beslissingen voor de rechtbank in Maas tricht. Raadsman mr. Goumans bestreed namens zijn afwezige cliënt de gronden waarop het ervolle ontslag v Je uitke /o vindt nister ook die beschuldigingen in zijn overwegingen betrekt waarvoor Vossen al door de rechter is vrijgesproken. „Het zou, in de opvatting van de minister, verder tot een on gerijmde situatie leiden indien een burgemeester, die onder meer wegens ambtsmisdrijven is veroordeeld tot een zeer aan zienlijke straf wel in aanmer king voor een uitkering zou worden gebracht, terwijl een ambtenaar die is veroordeeld tot een vrijheidsstraf dat recht volgens de huidige ambtena- renregels niet heeft", vatte landsadvocaat mr. Daalder gis teren namens de regering sa Goumans voerde gisteren ook aan dat vorig jaar nog de Lim burgse commissaris van de ko ningin, Mastenbroek, een ambtsbericht naar Den Haag had gestuurd waarin hij pleitte voor een uitkering voor Vossen. Wijlen minister Dales wees al die verzoeken af. „Terecht", al dus de landsadvocaat. „Wie de integriteit laat aantasten, last het vertrouwen van de burger in het bestuur en daarmee de de mocratie in haar wortels aan." Volgens (ïoumans zijn de be slissingen niet terecht omdat onder andere in de zaak Trans- carbo (Vossen zou een korting van 60 mille op kunststoframen hebben ontvangen) de straf rechter ambtsmisbruik niet be* wezen ai htte i m htbanl In Maastricht doet op 22 septem ber uitspraak. De familie Dijkema met de zevenjarige Hadjira. ren in de zomermaanden op bezoek bij andere Nederlandse gezinnen. Zij zijn afgelopen za terdag wel teruggegaan naar Pa rijs. „De bedgeling was dat de Franse kinderbescherming hen in Parijs zou opvangen en on derbrengen in een tehuis. Maar helaas stond in plaats daarvan de moeder hen op te wachten. Zij heeft ze uit de bus geschopt. De kinderen werden helemaal hysterisch. Het is een heel triest verhaal", aldus mevrouw Dijke- Ze is zich ervan bewust dat ze formeel gezien handelt in strijd met de wet. Hadjira wordt ille gaal aan de ouderlijke macht onttrokken. „We hebben dit van tevoren doorgesproken met een vertrouwensarts, de kinder bescherming en een advocaat. Het bleek dat deze instanties weinig voor ons konden doen, onze enige mogelijkheid was om de publiciteit te zoeken." Het echtpaar Dijkema hoopt nu via de kinderrechter de voogdij over Hadjira te krijgen. „Dat willen we graag, maar het is ons niet om onszelf te doen", aldus mevrouw Dijkema. ,Als het kind bij een ander Frans ge- foto» zin wordt ondergebracht, is het ook goed." Mochten de ouders om terug komst van Hadjira verzoeken, dan ontstaat volgens Blom een andere situatie. „Maar nu er een ernstig vermoeden bestaat van kindermishandeling, zullen we het kind zeker niet zonder meer overdragen aan de ou ders", verklaart hij. „De kinder bescherming zal zich dan eerst over het meisje ontfermen. Maar doordat het kind niet de Nederlandse nationaliteit heeft, ligt de zaak juridisch wel iets in gewikkelder. werkende verzekeraars hebben volgens de FNV een sterke band met huisartsen, ziekenhuizen en andere zorginstellingen in de regio. Daardoor hebben deze verzekeraars een sterkere on derhandelingspositie en kun nen /ij problemen als lange wachtlijsten makkelijer aankaarten. Bovendien hechten regionale verzekeraars aan het 'sociale' karakter van hun werk. In te genstelling tot de landelijke ver zekeraars stellen zij zich ten doel de ziektekostenverzekering voor iedereen toegankelijk en betaalbaar te houden, aldus de FNV. De collectieve verzekering wint snel aan belang als het ka binet doorgaat met net plan om tandheelkunde en fysiotherapie te schrappen uit het zieken fondspakket. Als het zover komt zal de FNV de ondernemingsra den aansporen om de schade via collectieve contracten zoveel mogelijk te beperken. amsterdam gpo Werknemers diq zich via hun werkgever collectief tegen ziek tekosten verzekeren, kunnen het beste een regionaal werken de verzekeraar nemen. Dat ad vies geeft de vakcentrale FNV. Regionale verzekeraars voeren volgens de FNV een socialer be leid dan hun landelijke colle ga's. De vakcentrale baseert zich op een enquête onder ver zekeraars. Particulier verzekerden kun nen al sinds jaar en dag een col lectief contract via hun werkge ver afsluiten. Dat is veelal goed koper dan op eigen houtje een ziektekostenverzekering afslui ten. Nieuw is dat een bedrijf te genwoordig ook een collectief contract kan afsluiten dat voor alle werknemers geldt: voor zo wel de particulier verzekerden als voor de fondspatiënten. De vakcentrale adviseert on dernemingsraden /i< h actief met de keuze van de verzeke raar te bemoeien. Regionaal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5