'Flitstrein door Groene Hart' SieMatic Bouw viaduct legt treinverkeer lam Ajax houdt deur stadion dicht Overleg over isolatie Schiphol vastgelopen Randstad Papegaaien in limonadeflessen Shell-prijzen naar Leidse onderzoekers Voorschoten tegen HSL door dorp 'Kiezers zijn vooral sociaal I voorzichzelF SieMatic Keukencenter Leiderdorp keukens gaat VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Advies GS aan minister Jorritsma De flitstrein moet door het Groene Hart over een nieuw spoor ten oosten van Zoetermeer en ten westen van Hoogmade gaan rijden. Dat schrijven gedeputeerde sta ten aan minister jorritsma van verkeer en waterstaat, l ussen de Oude Rijn en de Ringvaart moet een tunnel komen, vinden GS. Zij pleiten er bovendien voor de Den Haag aan te sluiten op het flitstrein-net door deze in Rot terdam te splitsen. den haag monica wesselinc I let standpunt van GS moet nog worden goedgekeurd door de staten, dat gebeurt vermoedelijk volgende week. rnaar alles wijst er op dat deze het zullen steu- Zuid-Holland verwerpt daar mee definitief de oplossing be dacht door de Technische Uni versiteit van Delft waarbij de trein afwisselend over en naast bestaand spoor rijdt. Volgens GS veroorzaakt deze variant op termijn veel schade aan het ste delijk gebied (in sommige ge meenten moet flink worden ge sloopt worden om de twee be nodigde extra sporen te kunnen aanleggen). Als de flitstrein over het bestaande spoor rijdt, komt naar de idee van GS bovendien het normale treinverkeer in de knel. Uitbreiding van het goe derenvervoer is in deze variant al helemaal onmogeljk, zo ver wachten GS. Open karakter In hun brief aan Jorritsma schrijven GS dat 'de kwaliteit en het open karakter van het Groe ne Hart dient te worden ge waarborgd'. Het provinciebe stuur denkt dit te kunnen berei ken door een tien kilometer lan ge tunnel in het Groene Hart. D66 en RPF/GPV zijn en blijven tegenstanders van het tracé ten oosten van Zoetermeer. Zij wil len een lijn ten westen van Zoe termeer, gebundeld met de A4 bij Leiderdorp. Overigens zijn GS zeer lovend over de gang van zaken rond de flitstrein. CÏS vinden de hsl-nota van het rijk 'het resultaat van uitvoerig en degelijk onderzoek' en constateren dat het kabinet blijk geeft van de oprechte wens de inspraak serieus te willen ne- Omwonenden willen naar de rechter De samenwerkende bewoners- groepen van Zwanenburg, Am stelveen en Aalsmeer hebben het rijk'opnieuw gedreigd met juridische stappen als er niet snel duidelijkheid komt over de wijze van isoleren van huizen tegen vliegtuiglawaai. Veelvuldig overleg de afgelo pen maanden met de Rijks luchtvaartdienst (RLD), de coör dinator van het isolatie-project, over nieuwe aanpassingen is vruchteloos geweest. De bewo ners willen nu op korte termijn een gesprek met de nieuwe mi nister van verkeer en waterstaat, mevrouw Jorritsma, of met de hoogste ambtelijke top van het ministerie. Levert dit niets op, dan zullen zij opnieuw de rech ter inschakelen. Al jarenlang liggen de bewo ners en de RLD met elkaar in de clinch over de isolatie. Eindelo ze procedures bij de Raad van State en de rechter, weten schappelijke onderzoeken en een ambtelijke hoorprocedure (audit) brachten partijen niet tot elkaar. Begin dit jaar leek de lucht gezuiverd, toen voormalig minister Maij-Weggen besloot het beleid te versoepelen. Slechts over enkele knelpunten moesten partijen het nog eens worden. Dat is niet gelukt, zo blijkt uit een brief die de bewo ners deze week hebben ge stuurd aan minister Jorritsma. Een van de knelpunten is biji voorbeeld welke ruimten wel en welke niet geïsoleerd moeten t worden. Volgens de RLD komen i uitsluitend die ruimten vooi r isolatie in aanmerking, die in r hel Bouwbesluit als verblijfsj j ruimte zijn genoemd. In de praktijk betekent dit dat som- i mige ruimten, zoals zolder- j slaapkamers, eerst moeten wor- den aangepast aan de eisen van t het Bouwbesluit, alvorens zij kunnen worden geïsoleerd. Om I die reden heeft de gemeente Haarlemmermeer het ministe- rie van volkshuisvesting om,> vrijstelling van die bepaling ge- vraagd. Toenmalig staatssecretaris Heerma heeft die vrijstelling.i echter geweigerd, omdat vol gens hem voor dit soort isolatie-j j activiteiten geen vergunning nodig is. Hij heeft erop gewezen dat het 'soepeler' beleid van Maij alle mogelijkheden bood om tot een afdoende isolatie te komen. Het onderzoeksinsti tuut TNO oordeelde eveneens dat het isoleren van de zolder slaapkamers mogelijk is binnenj de eisen van het Bouwbesluit. De nu gerezen problemen volgen op uiterst moeizame po gingen van de bewoners om te vernemen, hoe het 'soepeler' beleid gestalte zou krijgen. Maandenlang liet de RLD niets van zich horen, totdat de bewo ners opnieuw dreigden met een kort geding. schiphol» Een Belgisch echtpaar is donder dag op Schiphol opgepakt wegens het smok kelen van zeven beschermde papegaaien uit Indonesië. De twee hadden de zeldzame vo gels, na verdoving met aspirine, afzonderlijk verpakt in plastic limonadeflessen. De beest jes gingen vervolgens mee in de handbagage. Dat hebbben de douane en de Algemene In spectie Dienst van het ministerie van land bouw meegedeeld. Drie van de zeven dieren bleken bij aan komst op Schiphol overleden. De handels waarde van de papegaaien is circa 4000 gul den per stuk. Tegen de Belgen is proces-ver baal opgemaakt. De papegaaien hebben voorlopig een plaatsje gekregen in een voge lasiel. Prof Daalder ziet oeuvre bekroond Dc Koninklijke/Shell Prijs 1994 50.000 gulden - voor een geheel oeuvre gaat naar aan prof.dr. H. Daalder, emeritus hoogleraar aan de faculteiten rechtsge leerdheid en sociale weten schappen van de Rijksuniversi teit Leiden. i Wee prijzen van elk 20.000 gulden als stimulans van jonge wetenschappers zijn toegekend aan aan dr. W. Hout, docent bij de vakgroep politieke weten schappen aan de l.eidse univer sitaire instelling en dr. G. Bet- lem van het Centre for Law En forcement and European Inte gration (Niser) aan de Utrechtse universiteit. Grondlegger Prof. Daalder kijgt de prijs voor zijn bijdrage aan de ontwikke ling van de politieke weten schap in Nederland en Europa. Hij was één van de grondleggers van het European consortium for Political Research (ECPR). Het bekroonde onderzoek van dr. Hout richt zich vooral op de politiek-economische re laties tussen Westerse landen en ontwikkelingslanden. In zijn proefschrift besteedt hij in het bijzonder aandacht aan de oor zaken van onderontwikkeling en armoede in de wereld. Milieuvervuiling Betiem krijgt met de Shellprijs erkenning voor zijn proefschrift, over civielrechterlijke aanspra kelijkheid voor grensoverschrij dende milieuvervuiling vanuit een Nederlands nationaalrech telijk en Europees rechtelijk perspectief. Daarbij betrok hij ook het volkenrecht en het in ternationaal privaatrecht. De prijzen, waarvoor een commissie van hoogleraren van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen jureert, worden donderdag 13 oktober in Pernis uitgereikt. Een onafhankelijke commissie gaat onderzoeken hoe de Re genboog in Nieuwe Wetering in stand kan worden gehouden. Het is de bedoeling dat de com missie die geen binding heeft met een bepaalde school, het totale onderwijs in Alkemade bekijkt en een visie ontwikkelt tot het jaar 2010. Dat is gisteren afgesproken tijdens een beslo ten bijeenkomst van alle schoolbesturen in het gemeen tehuis van Alkemade. Op korte termijn is er geen oplossing voor het behoud van de Regenboog omdat een vrij willige fusie er niet inzit, merkte chef welzijn F. Lempers van de gemeente Alkemade vanoch tend op. „Niet alleen omdat ie dereen strijdt voor zijn eigen school. Ook zitten nogal wat fi nanciële consequenties aan een fusie vast." De Regenboog zit met zo n 70 leerlingen ver on der de opheffingsnorm van 115. Als er niets «gebeurt moet de enige school van Nieuwe Wete ring in augustus 1996 de deuren sluiten. De commissieleden moeten niet alleen onderzoeken hoe scholen in de kleine kernen kunnen blijven gehandhaafd, maar ook hoe het protestants christelijk onderwijs in Alkema de kan blijven behouden en hoe dat allemaal zo efficiënt moge lijk kan worden gerealiseerd. voorschoten Voorschoten blijft zich verzet ten tegen de mogelijkheid dat de hogesnelheidslijn (HSL) langs of over het bestaande tra- c'e Den Haag-Leiden wordt aangelegd. De gemeente pro beert met Warmond en Leiden tot een gezamenlijke afwijzing van dergelijke plannen te ko De aanleg van twee extra spo ren bedreigt de ligging van de Voorschotense stations en vormt een aanslag op het land schap tussen de Leiden en Den Haag. Schiphol blijft populair in Azië amsterdam gpd Schiphol is door Aziatische za kenreizigers uitgeroepen tot po pulairste Europese luchthaven. Nummer een is de luchthaven van Singapore. Na Schiphol vol gen Hongkong, Ziirich en He athrow bij Londen. Ook voor gaande jaren was Schiphol de meestgeprezen Europese lucht haven onder Aziatische zaken reizigers. De luchthaven werd op de tweede plek gekozen door le zers van het zakenreizigersblad Business Traveller Asia-Pacific. Volgens de lezers is Schiphol een mooi ontworpen vliegveld met een groot gebruiksgemak Veel waardering was er voor de snelle afhandeling van pas poort en bagagecontrole en het uitgebreide belastingvrije win kelcentrum. e viaduct staat klaar om te worden ingeschoven. hoofddorp Tussen Schiphol en Leiden is vanaf vannacht om 12 uur tot zondagmiddag rond twaalf uur geen enkel treinverkeer moge lijk. De Nederlandse Spoorwe gen laten dan in Hoofddorp een nieuw viaduct naar Beuken horst-Oost 'inschuiven' in de spoordijk. Die wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag, meteen na het verwijderen van vijftig meter rails, over ongeveer de zelfde lengte afgegraven. Reizigers worden tijdens de werkzaamheden per bus ver voerd tussen Schiphol en Lei den. Wie van Amsterdam naar Leiden of terug wil reizen, kan per trein ook de snelle omweg over de 'oude lijn' langs Haar lem benutten. De bouw van het viaduct Beukenhorst-Oost is het eerste onderdeel op dit deeltraject van de Schiphollijn waar aan de ver dubbeling van het aantal spo ren wordt gewerkt. Sinds afgelo pen voorjaar was de in te schui ven viaductbak al in aanbouw bij Vermeer Beton- en Water bouw langs de dijk. De voorbereiding van het werk begint na het stillegggen van het treinverkeer vannacht om 0.45 uur. Drie kranen, waar van een met een laadvermogen van driehonderd ton schuiven tussen twaalf en twee uur zater dagmiddag een betonnen dek in. Tot vijf uur 's middags is tijd gereserveerd voor het veranke ren van het dek, daarna hebben de spoorwegen nog tot zondag omstreeks de middag tijd nodig om de spoorverbinding te her stellen. Club ligt dwars bij Monumentendag Het Olympisch Stadion is op het laatste moment geschrapt van te bezichtigen monumen ten, die zaterdag in Amsterdam te zien zijn. In het kader van de Open Monumentendag blijft het stadion voor het publiek hermetisch gesloten. Dwarslig ger was de voetbalclub Ajax. De bezichtiging van het stadion als monument, was een politiek te gevoelige zaak, liet Ajax de or ganisatie van de Open Monu mentendagweten. De folders voor de Open Mo numentendag in Amsterdam waren al weken geleden de deur uit. Verschillende routes voeren daarbij langs ruim dertig monu menten. Daaronder voor het eerst ook het Olympisch Sta dion. Een schepping van de ar chitect Jan Wils uit 1928. Het publiek kon een kijkje ne men in de catacomben van het stadion. Daarin bevinden zich de kleedkamers, de kantine, be stuurskamer en een sociëteits ruimte. Ook zou er een tentoon stelling te zien zijn over de ge schiedenis van het stadion, dat sinds twee jaar de status heeft van beschermd monument. Woensdag liet de organisatie van de Open Monumentendag weten, op het laatste moment af te zien van de openstellling za terdag. Al half juli was Ajax, als hoofdgebruiker van het stadion, op de hoogte gebracht van het plan de catacomben voor het publiek open te stellen. Pas be gin deze week reageerde de voetbalclub en liet weten geen medewerking te verlenen. Ajax heeft de afgelopen week voortdurend nieuwe argumen ten verzonnen waarom hun be lang geschaad zou worden", weet organisator van de Open Monumentendag, M. Nibbe- ring. „Zelfs wethouder Ernst Bakker van cultuur heeft daar over nog contact gehad met Ajax. Uiteindelijk zouden ze pas meewerken als ook wethouder Frank de Grave daarin positief zou adviseren. Maar het college van B en W van Amsterdam had besloten hierin geen advies te geven." Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw. Dinsdag liet de voet balclub weten dat de zaak 'poli tiek gevoelig' zou liggen. Nibbe- ring: „Een kwartier nadat we het persbericht hadden ver stuurd waarin melding werd ge maakt dat het stadion dicht bleef, kregen we een telefoontje dat Ajax toch akkoord was. Maar nu hoeft het voor ons niet Ajax heeft het Ajax het Olym pisch Stadion nog tot 1996 in gebruik voor grote wedstrijden. Daarna vertrekt de club naar het in aanbouw zijnde evene mentenstadion in Amsterdam Zuidoost. Aanvankelijk plan was het Olympisch Stadion daarna te slopen, om plaats te maken voor woningbouw. De NV Olympisch Stadion stak daar een stokje voor en sleepte de status van be schermd monument binnen. Voorwaarde is wel dat er een andere bestemming voor het monument wordt gevonden. Op dit moment is nog een plan in onderzoek, waarbij het sta dion wordt omgebouwd tot eve nementenhal. d rotterdam anp H De gemiddelde Rotterdamse kiezer denkt vrij links over eco- v nomisch beleid en ethische vra gen, maar vrij rechts over straf- fen voor criminelen, over mip- derheden en over asielzoekers. Dit blijkt uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit onder 1400 Rotterdammers die hun stem hebben uitgebracht tij dens de laatste kamerverkiezin-' gen. Onderzoeker drs. L. Sloot van de vakgroep Commerciële Be leidsvorming spreekt van een 1 „individueel socialisme". ..Alle 1 kiezers zijn het wel zo'n beetje v eens over traditionele socialisti- j sche standpunten zolang het maar niet ten koste gaat van hun eigen portemonnee", zegt j Sloot.Als het gaat om de zwak- ste groepen in de samenleving is men een stuk minder soci- aal." De Rotterdamse ondervraag den voldoen verder precies aan de clichés over kiezers. WD- stemmers zijn inderdaad rijk, de stemmers op kleine christelijke partijen dwepen inderdaad met de hoeksteen van de samenle ving - veel meer dan CDA-stem- mers - en Groen Links-kiezers zijn inderdaad intellectueel. Hun opleiding is bijna net zo hoog als die van WD-ers. Sloot zal de uitkomsten van het on derzoek zaterdag presenteren tijdens de publieksdag op de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Onderzoek naar behoud school De Regenboog alkemade Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 0® etage Mijnders Meubelen) Openingstijden ma 13 00-17.30. di t/m vrij 9.30-17.30, zat. tot 17 00 uur, do. avond koopavond Nu hebt u de kans om op bijzonder voordelige wijze in het bezit te komen van een SieMatic keuken. Vanaf deze week mogen onze showroom-modellen vertrekken voor de prijzen van gewone keukens. Een buitenkansje om te benutten. Want een SieMatic keuken geeft u het plezierige gevoel het mooiste en beste gekozen te hebben. Een kwaliteitskeuken die wij vanzelfsprekend inclusief de apparatuur en vakkundige installatie voor u op maat kunnen plaatsen. Enige haast is echter geboden, want het aantal modellen dat onze showroom verlaat is beperkt. Kom de SieMatic kwaliteit in onze showroom vergelijken met keukens die er op lijken. Dan is er maar één conclusie...

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16