itie wethouders 'politiek onzuiver' Miljoen voor opknapbeurt De Does Leiden Regio 4 'Of u bent gewoon opnieuw die wolfin schaapskleren' Jantje Beton viert lustrum Inbrekers lopen tegen de lamp dankzij autotelefoon Publiek is welkom bij brandweer Leiderdorp Oldtimers trekken door Voorschoten jL IJDAG 9 SEPTEMBER 1994 R-. 0-1 I.» ,Menig buurtbewoner is misse- ijk van de wijze waarop Burger- Jelangen te werk is gegaan." .eiderdorper Rodenburg had teravond tijdens een hoorzit- ig over de plannen voor wo- 3t Jiingbouw in het Doeskwartier teen goed woord over voor de gefcandelwijze van wethouder A. retan Dijk en zijn partij Burgerbe- gejangen (BBL). De bomvolle zaal e taf hem een luid applaus. igfesluit pe bewoners en ondernemers jn het Doeskwartier waren in kroten getale naar het gemeen- y. Tehuis gekomen om te reageren Bewoners Doeskwartier nemen wethouder Van Dijk onder vuur op de plannen voor nieuwbouw in het gebiedje aan de Does. Het college wil meewerken aan die plannen, waarvoor het be stemmingsplan moet worden gewijzigd. De gemeenteraad moet echter nog een principe besluit nemen. Wethouder Van Dijk (ruimte lijke ordening) kreeg het gister avond zwaar voor zijn kiezen. Het zit de bewoners dwars dat Van Dijk steeds hamert op be bouwing van zowel het terrein van kwekerij Vegmo als het naastgelegen weiland aan de Ruigekade (dat in handen is van aannemer ACL). Woningbouw op die laatste locatie is voor de bewoners absoluut uit den bo ze. Volgens hen zou dat name lijk een forse aanslag op het Groene Hart betekenen. Kaar luchtje Aan de koppeling die Van Dijk legt tussen beide locaties, zit volgens de bewoners een raar luchtje. Ze hebben het idee dat hierover een deal met een pro jectontwikkelaar is gesloten en dat de kaarten al zijn geschud. Volgens de wethouder ligt het anders en is het alleen 'stede- bouwkundig' interessant om béide gebeiden te ontwikkelen. Verder speelt een grote rol dat het weiland aan de Ruigekade relatief goedkoop is en het Veg- mo-terrein erg duur. Vegmo vraagt veel voor zijn grond om dat het bedrijf voor ettelijke miljoenen wil uitbreiden in Hij senhout. ..Maar dat hoeft toch niet gesubsidieerd te worden met de Ruigekade?" riep ie mand in de zaal. Ook de manier waarop de wethouder aanvankelijk de in spraak had willen laten verlo pen. zat de aanwezigen dwars. Van Dijk wilde van de gemeen teraad eerst een principe-be sluit krijgen over woningbouw op beide locatie^ en daarna pas een hoorzittting organiseren. De fracties vonden bij nader in zien dat die volgorde een open gedachtenwisseling met de buurt te veel onder druk zou zetten en de wethouder werd teruggefloten.>t het Is een In schat tings fout geweest door on ervarenheid en dan noem ik dat een enorme blunder, of u bent gewoon opnieuw de wolf in schaapskleren", merkte bewo ner Rodenburg op. ..Ik weet dat er in het Doeskwart iet veel mensen op u gestemd hebben. Ik ook. Maar u heeft geen fee ling met de bevolking. U doet uw taak rücksichtlos." In het nauw De wethouder verdedigde zich onder meer door te zeggen dat 1Leefbaar Oegstgeest haalt zich woede gemeenteraad op de hals Te positie van de wethouders van Leefbaar Oegstgeest LO) is 'politiek onzuiver' geworden. Dat concludeerde Kirgemeesier Sj. Scheenstra van Oegstgeest vannacht na •en uiterst tumultueuze en verwarrende vergadering, vaarin de gemeenteraad ten slotte met een krappe meer- h lerheid instemde met een voorstel voor bebouwing van j ie Broek- en Simontjespolder. Een voorstel dat eerst loor de LO-wethouders F. Lisman en A. Ollongren werd ;esteund, waar zij zich vervolgens met hun fractie heftig \tegen verzetten, maar dat zij na aanvaarding door de uad toch beloofden uit te voeren. stgeest aap rietveldsnel met een bouwplan komt, noemde hij 'absoluut verwerpe lijk en volstrekt oneigenlijk'. De LO-voorman schatte de kans dat de gemeente een procedure zou winnen op negentig pro cent. En Lisman onderschreef de mening van zijn partijge noot. „Het groen houden van de polder verdient de voorkeur. En wij denken als fractie dat dat kan", zei de wethouder. Op de publieke tribune was er appiaus, maar in de raad kreeg de opstelling van LO weinig waardering. D66 vond dat de politiek er 'ongeloofwaardig' door werd. het CDA noemde het 'wrang' dat de wethouders hun eigen voorstel om toch te bouwen zomaar lieten vallen. En WD-wethouder H. Kamp- huisen voegde De Soeten tij dens een schorsing in de wan delgangen toe: „Je 1 ractieleider J. de Soeten van eelbaar Oegstgeest opende gisteravond frontaal de aanval ip de provincie, die van Oegst- ;eest 'eist' dat het meer dan -pluizend huizen bouwt in de en Simontjespolder. De jnderhandelingen met de pro- icie en de gemeenten Leiden Warmond over woningbouw de polder - tot dat moment 't instemming van LO en lienor wethouder F. Lisman mtelijke ordening) gevoerd - moesten onmiddellijk worden gestaaktzei De Soeten. Een op stelling die voor de andere par- :ijen (D66, WD, CDA en Pro- essief Oegstgeest) als een vol- agen verrassing kwam en een legde in de raadsvergade ring- Volgens De Soeten was er een ;oede kans om de polder groen houden. De jurist betoogde jdat het streekplan, waarin het [stukje groen Oegstgeest als "(bouwlocatie is aangewezen, ongeldig en onwettig' is. Het dreigement van de provincie, dat de polder aan Leiden wordt toegewezen als Oegstgeest niet het Burgemeester Scheenstra ge loofde niets van de woorden van De Soeten. „Als ik onze kansen zou moeten inschatten, dan zeg ik twee procent." De burgemeester deed ver volgens wanhopige pogingen de gemeenteraad op één lijn te krijgen. Hij vond dat Oegstgeest met een unaniem standpunt vandaag de onderhandelingen met de provincie moest kunnen voortzetten. Maar het verzoek aan Leefbaar Oegstgeest om toch maar weer in te stemmen met woningbouw had geen re sultaat. Sterker nog: het was te gen het zere been van De Soe ten. „Het is volstrekte onzin dat er een unaniem besluit moet liggen. Ik vind dat er onoirbare drang op mijn fractie worden uitgeoefend", reageerde De Soeten. Na de stemming, die met acht tegen zes in het nadeel van LO uitpakte, vroeg de burge meester de partij nog eens. in het belang van de eenheid haar standpunt 'in te slikken'. „Dat is te gek voor woorden", brieste de fractievoorzitter. „Ik hoef niks in te slikken. Wij zullen ons loyaal aan dit raadsbesluit hou den. Maar ik laat niet mijn ge heugen uitschroeven." Wethouder Lisman van LO zei dat hij dat raadsbesluit loy aal zou uitvoeren. En dat er van verder verzet van Leefbaar Oegstgeest nu geen sprake meer zou zijn. „Daar staat nu een streep onder. Er ligt nu een dui delijk raadsbesluit." Dat de wet houders van Leefbaar Oegst geest nu een bouwplan gaan verdedigen, waar zij zich in een openbare raadsvergadering te gen hebben verzet, vond M. Poelmans van D66 'een onmo gelijke situatie'. „.Wij maken ons volstrekt belachelijk." Maar Lisman zei er absoluut geen moeite mee te hebben. „Ik heb hier geen gewetensnood van. Zo werkt de democratie." voltallige college, niet alleen van hemzelf. De insprekers brach ten de wethouder herhaaldelijk in het nauw. Ook het feit dat de wethouder aanvankelijk alleen over laagbouw sprak, en nu ge stapelde bouw niet uitsluit, was in het verkeerde keelgat gescho ten. „U vaart een zig-zagkoers." beet inspreker Rodenburg de wethouder toe. „Heeft het iets geholpen? kijkt u nu anders tegen de plan nen aan?", vroeg bewoonster Ginjaar zich na afloop van de bijeenkomst af. Wethouder Van Dijk beloofde de zaak 'zorgvul dig te overwegen'. „Daarbij telt wat u hier naar voren heelt ge bracht heel zwaar.". Voorschotenaren verliezen strijd om dakkapellen voorschoten t panhuysen Bewoners van de Joke Smitlaan 23. 25 en 27 in Noord-Hofland kunnen hoogstwaarschijnlijk fluiten naar een bouwvergun ning voor dakkapellen. Een meerderheid van de raadscom missie openbare werken schaarde zich gisteravond ach ter de welstandscommissie, die het plan voor de dakkapellen heeft afgewezen. Vorig jaar kregen de bewo ners van oen huizenblok aan de Joke Smitlaan wel een bouwver gunning voor gezamenlijke dak opboi rioolnet flna oio bouwplan: dt dakkapellen i huizen. Het effect z bleek de niet ge t aangepaste' in eengesloten t blok van zes zijn i het lanpa1 voorschoten De Voorschotense brandweer heeft gistermiddag een gewonde 28-jarige dakdekker uit Bergen op Zoom naar beneden gehaald, an had bij een val op het dak van een bedrijf aan de Industrieweg in Voorschoten vermoedelijk een kuitbeen gebroken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leiderdorp heeft volgend jaar financiële armslag VRUETUD leiderdorp» judy nihof Duinrell viert morgen het eerste lustrum van de zogeheten Jantje Betondag. Gastheer K. Terry Dornbush, Amerikaans ambassadeur, ontvangt in het Wassenaarse pretpark ruim 400 kinderen die om verschillende redenen niet op vakantie kun nen. De kinderen zijn afkomstig uit Leiden, Amsterdam, Rotter dam. Utrecht en Dordrecht en worden getrakteerd op een spe ciaal uitje, dat wordt betaald uit het Nationaal Jeugd Fonds van lantje Beton. Speciale gasten zijn onder anderen zanger Mar co Borsato en Wieteke van Dort. Marco Borsato geeft omstreeks 13.00 uur een concert. Ilobhymarkt Buurthuis Matilo aan de /aan straal in Leiden opent vandaag het hobbymarkt. Op de markt, die van 16 tot 1H duurt, laten buurt bewoners het resultaat van hun hobby's zien. De drumfanfare is aanwezig om openbare muziek lessen te verzorgen. Voor inlich tingen en aanmeldingen voor cursussen: 071-412515. bouwvergunning z wenste precedei meende de t De bewoners verwierpen op hun beurt het alternatief van de welstandscommissie schuine daken op de dakkapellen - als veel te duur en overdreven groot In een brief aan de gemeente raad beklaagden de verbolgen bewonen eu ii ovei een tuds starrige wethouder' J. van de Poel, die een compromis onmn gelijk zou maken. De WD-wet houder verweet op zijn beurt M. leerling (Joke Smitlaan 27) 'middels brieven en telefoontjes aan raadsleden door tie proce dure heen te fietsen.' B en W hebben voor de afwijzing van de bouwvergunning namallfk geen toestemming van de raad nodig. Toch vond raadslid I'. den ilartog (PvdA) de afwijzende houding van de welstandscom missie verbazingwekkend en moeilijk te rijmen met de voor stellen voor nog grotere dakka- peflen „Het is sneu dal doe mensen in de problemen raak ten omdat ze zo netjes waren de gewijzigde omstandigheden te melden. Als ze hun gang waren gegaan, had de gemeente het resultaat heus niet achteraf la ten afbreken." Ivan der Valk (D66) vroeg zich af wat er nu zo vreselijk is aan een gedeeltelijke dakop- bouw «ii s ii.ui.i.ii Groen 1-inks) sprak van een non-pro bleem. CDA en WD bleken de bezwaren van de welstands- e delen. lefoon. Dat was niet het geval. Bij de tweede automobilist was het echter wel raak en de politie werd gebeld. Op het dat die arriveerde, verlieti twee het pand. Het zijn ee jarige Katwijker en e de compaan uit Nieu Door alert optreden van een be woonster van de Laan van Hoogwolde in Wassenaar kon de politie gisteren twee inbre kers aanhouden. De vrouw zag de twee via de achtergevel haar villa binnenklimmen. Zij verliet de woning en hield een be stuurder aan om te vragen of hij in het bezit was van een autote- Zij zijn vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie in I )en Haag Sportcomplex De Does. Leiderdorp heeft geld beschikbaar voor renovatie. FOTO LOEK ZUYDERDUIH leiderdorp maria straatsma De Leiderdorpse brandweer houdt, in het kader van de Na tionale brandweerdag, morgen open dag. In de brandweerka zerne aan de Simon Smitweg worden allerlei activiteiten rond het thema 'hulpverleningsdien sten' gehouden. Politie, eerste hulpdienst, wegenwacht, de brandwondenstichting en tal van andere diensten zijn ook met hun materieel aanwezig om het publiek voor te lichten en demonstraties te geven. Ook is er een brandweerprestatie- loop. Alle belangstellenden zijn van 10.30 tot 15.00 uur welkom in de kazerne waar stands van de brandweer en de politie staan. De bezoeker kan er informatie krijgen over het algemene poli- u-werk. inbraak prru-ntir en brandveiligheid. Er is ook gele genheid om eigen blusappara- ten te laten controleren. In de garage van de kazerne is een expositie te zien van schaal modellen van brandweervoer tuigen. Deze verzameling van oud-ondercommandant Ci. An ker is al eerder onder grote be langstelling tentoongesteld in de l.eidse bibliotheek. Verder mogen kinderen de brandspuit hanteren. Wie dat het beste doet. mag een ritje met een brandweerauto maken. Om 11.00 uur geeft burge meester Zonnevylle het start schot voor de Brandweerpresta- tieloop. Deze wordt gehouden over vier afstanden, variërend van 3 tot 21 kilometer. Het in schrijfgeld dat de deelnemers betalen is bestemd voor de Ne derlandse Brandwondenstich ting. voorschoten frank buurman De nostalgie viert hoogtij in Voorschoten als morgen tegen de 100 oldtimers door de gemeente trekken. De liefhebbers van ou de Engelse sportauto's worden op hun wenken bediend, maar ook d«- klassieke Amerikaanse auto's, zoals de Chevrolet en de Cadillac zijn royaal vertegenwoordigd. Voor de mensen rnct een meer bescheiden smaak vallen er Dafjes en oude VW Kevers te bewonderen, en ten slotte is er een fraaie collectie tweewlelers te zien. De Üldtimerdag wordt georganiseerd door de Centrum Winke liers, in samenwerking met George Karremans van de Harley Davidsonclub Voorschoten en Bert Kramer van Kramers Olaf sics, een Voorschoten* bemiddelingsbureau voor klassieke auto mobielen. De oudste auto is een Chevrolet coupé Eagle uil 1933. Verder bijvoorbeeld de Buick Invicta Minnesota van waterpolo- speler Stan van Belkurn uit Leiden, een snelle Porsche 911 (.ar rem RS uil 1971, een jagua mkii uil 1961 en een i Jeimlei 210 VB uit 1965. De oudste motorfiets is een DKW RT 98 uil 1938. De oldtimers rijden tussen 11.15 en 12.30 uur in optocht door het centrum, ütn 11.30 uur worden de voertuigen door de heer Kra mer voorgesteld aan het publiek op de Voorstraat. Van 13.00 tot 16.00 uur kunnen de auto's worden bekeken op Voorstraat en Schoolstraat en de motorfietsen op het Treubplein. Om 16.00 uur worden de prijzen uitgereikt voor het mooiste voertuig, de mooiste motorfiets en de best geklede persoon in de lijd van zijn oldtimer. Het publiek kan door midtfel van een formulier het mooiste voertuig aanwijzen. Dat leven de eigenaar een cadeau bon op, maar er worden ook waardebonnen verloot onder het deelnemende publiek. Fonnulieren zijn te verkrijgen bij Kramer Classics aan de Voorstraat. Sommige voertuigen zijn te koop. Volgens Kramer Ls het mo menteel gunstig om een oldtimer te kopen, omdat de prijzen sterk gedaald zijn. Een Jaguar E-tyne bijvoorbeeld, een populaire Engelse sportwagen, kostte enkele jaren geleden nog 100.000 gulden, maar gaat tegenwoordig voor 40.000 gulden van de hand. Informatie: tel. 071-617150.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13