Protestant te voet naar Santiago Rwandese bisschop preekt in 'Lodewijk' Kerk Samenleving Raad beslist over toekomst Laurentius VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 BINNENLAND KORT Nirvana (1) Wat hebben fans van de Ameri kaanse popgroep Nirvana ge meen met theologiestudenten? Die vraag probeerden stafleden van de Theologische Faculteit Tilburg gisteren te beantwoor den tijdens een studiebijeen komst. De faculteit is op zoek naar een 'visie op jongeren', om daarmee gewapend meer mid delbare scholieren tot een theo logiestudie te bekeren. Voor jacques lanssen, docent religie en levensbeschouwing aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en auteur van een re eent boek over jeugdcultuur, is Nirvana-zanger Kurt Cobain, die in april op 27-jarige leeftijd zelfmoord pleegde, een ..tragi sche voorloper" van de heden daagse jongerencultuur. De ho peloze, cynische en agressieve teksten en rituelen van bands als Nirvana zijn een „symboli sche echo in duistere taal", al- dus Janssen. „Ook existentiële, morele en religieuze vragen en problemen maken daar deel van uit. jeugdcultuur zie ik als een mogelijkheid voor jongeren om al doende een moraal op te doen." De kerken hebben die jeugd cultuur volgens Janssen al bin nen hun poorten. Voor een theologische faculteit stelt hij dan ook een 'bedrijfsmatige' wervingsaanpak voor die zich allereerst richt op jongeren die al binnen de kerk actief zijn. „Als je erin slaagt misdienaars te bereiken, krijg je de hele jon- gerenproblematiek binnen. Misdienaars hebben dezelfde vragen en onzekerheden als an derejongeren." Nirvana (2) ,,lk ken geen jongere die niet bezig is met het grote zoeken: wie oen ik, wat kan ik, wat wil ik", zegt Willeke van Veelen, le rares Nederlands en leerlingen- begeleidster aan het Eckhartcol- lege in Eindhoven. Maar dat zoeken levert in haar ervaring weinig theologiestudenten op. Die worden volgens haar ge vonden onder de echte zoekers, de „Parzifais", die niet rusten voordat ze de graal gevonden hebben. „Dat zijn zeker geen doorsnee-jongeren Voor de stafleden van de Theologische Faculteit Tilburg CUT) is niet onmiddellijk dui delijk hoe ze hun doelgroep moeten omschrijven. Wim We ren, hoogleraar bijbelweten schappen, schetst het dilemma: óf je richten op „Jan en alle man", met als gevolg een „heilloze branchevervaging", öf op „kerkelijke kernleden", waardoor het zwaartepunt van de opleiding wellicht te veel op liturgie en catechese komt te liggen. Tegelijkertijd wil Weren ervoor waken „ten onder te gaan in de diversiteit". De TFT moet ook gewoon een door de bisschoppen erkende ambtsop leiding blijven en mag niet ont aarden in een „koud buffet waar iedereen zijn eigen kostje bij elkaar scharrelt". Een duidelijke bedrijfsfiloso fie is daarom dringend gewenst, meent hij. En daarin moeten in het vervolg ook jongeren zelf een stem krijgen. Rekening houden met „de taak die jonge ren voor zichzelf zien wegge legd als het gaat om een betere kerk in een betere wereld" dient volgens Weren de leidraad van die bedrijfsfilosofie te zijn. Nirvana (3) lanssen constateert dat veel ou dere kerkleden de jeugdcultuur gelijkertijd dat sommige kerklei ders die pogingen teniet doen. „De paus en de Rooms-Katho lieke Kerk, laat ik man en paard Ayaiollah-moraal die elk ge sprek smoort. Er zijn heel wat congressen en bijeenkomsten nodig om dat uit te leggen, in te kleuren, af te zwakken en rond te praten. Zo gaat kostbare tijd verloren en is de jeugd intussen opgegroeid." HET WEER 'Ik verkeerde in de luxueuze positie om deze stap te doen Pakweg een jaar ge leden had hij het zich niet kunnen voorstellen. Als pelgrim te voet naar Santiago de Compostela? Henk Woel- ders, van degelijke protes tantse huize, had met die 'vervloekte paapse afgode rij' nooit enige verwant schap gevoeld. Toch is hij vorige week vanuit Fochte- loo op pad gegaan. „Het zou leuk zijn als ik op 1 fe bruari, wanneer ik vijftig ben, op de trappen van Santiago sta." FOCHTELOO WIM SCHRIJVER Misschien is hij er zelf nog wel het meest verbaasd over dat hij aan deze onderneming begint. „Wie gaat er nu in godsnaam paar een plek waarvan wordt beweerd dat daar een kist is aangespoeld met het lijk van Ja cobus?" Nou? Zijn beweegre den, heel in het kort: „Volgend jaar zie ik Abraham. Ik wil pro beren tijdens de tocht uit te zui veren, wat ik in mijn leven heb meegemaakt." Het verhaal van Woelders spreekt tot de verbeelding. Een man die in de kracht van zijn le ven besluit om alles achter te la ten en te beginnen aan een spi rituele zoektocht. Maar Woel ders relativeert met enige zelf spot dit verhaal. „Ik verkeerde in de luxueuze positie om deze stap te doen. Ia, ik heb mijn huis verkocht. Niet omdat ik dat wilde, maar omdat de omstan digheden mij daartoe dwon gen." Vorig jaar brak zijn bestaan hem hij de handen af. Mij ver loor zijn werk in Hoogeveen 'het is een heetje cynisch: ik had een bureautje voor veertigplus sers in de WAO' en daarmee alle bestaanszekerheden die tot dat moment zo rotsvast hadden geleken. In het klooster De Slangenburg bij Doetinchem vond hij rust. „Maar daar kreeg ik het advies om mij daar niet op te sluiten." In het klooster ontdekte hij hoe gevoelig hij was voor riten. „Ik merkte tijdens het psalm zingen dat dat toch weer voor mij ging leven." Ook het media Henk Woelders: „Ik heb gemerkt dat tieve en mysrieke element in het katholicisme sprak Woel ders erg aan. „Ik geef mezelf nu de ruimte om God te ontdek ken. Ik trek de 'woestijn' in, net als Jezus eens. Geen tv-pro- gramma's, geen politiek Den Haag. Ik merk nu al dat ik van de wereld om mij heen weinig meemaak." Via een foldertje kwam hij bij woonboerderij Onder de Linde in Eochteloo uit, centrum voor bezinning en opvang. „Het voelt hier heel goed. Ik vertrek hier van onder de linde." Het eerste deel van de reis voert hem naar De Slangenburg. „Daar haal ik de pelgrimszege. Ik heb echt het idee dat ik in de traditie van monniken van eeu wen aan een zoektocht begin naar mijzelf en naar God." Woelders, die vorige maand in Friesland deel uitmaakte van een groep die vanuit de Karmel in Drachten een oud Jacobspad ik stilval, meer ervaar." in Friesland volgde, is in het be zit van het internationale 'pas poort' van het Nederlandse Ge nootschap van Sint-Jacob. Hij volgt niet nauwgezet de tradi tionele route, maar kiest zijn ei gen weg. „Ik loop op het snij vlak van het katholicisme en het protestantisme. God zoeken Een paar dingen wil hij zeker gaan zien. Zo is hij benieuwd naar de windsels van het kind Jezus, die in Aken worden be waard. „Ik geloof daar niets van, maar het boeit me wel." Om diezelfde reden wil hij naar Lourdes. „Fascinerend. Wat zoeken die mensen daar?!" Woelders: „Protestanten zoeken God in de kerk, op de kansel. Maar het is heel goed mogelijk dat hij ook op andere manieren is te vinden." Dat wil Woelders, die sinds zijn jeugd het beeld van een on genaakbaar God meedraagt, tij dens zijn pelgrimage zelf gaan ontdekken. „Ik heb gemerkt dat ik, wanneer ik stilval, meer er vaar. Ik verwacht dat ik tijdens die tocht zulke momenten zal hebben." Hij zegt het heel voor zichtig. „Dat doe ik heel bewust. Tot voor kort wist ik alles in het leven absoluut zeker. Nu for muleer ik inderdaad voorzich tig" Woelders heeft in de afgelo pen maanden een oude liefde herontdekt: het schrijven van verhalerl. Zo heeft hij het semi- autobiografisch verhaal 'De geit van Appie Sikkepit' geschreven, over een man tijdens een oefen tocht voor zijn pelgrimage, compleet met pelgrimsmantel. De hoofdpersoon probeert zijn beweegredenen onder woorden te brengen: „Ik moet opnieuw geboren worden." En: „Hier vandaan, dat is mijn doel." In werkelijkheid gaat Woel ders zonder pelgrimsmantel, hoewel hij het wel heeft over wogen. „Dat zou misschien weer wat overdreven zijn. Het mooiste is om zonder geld op zak te gaan, maar ik neem na tuurlijk wel wat mee. Ik zie me zelf ook niet als een pelgrim, maar als een moderne toerist.' Ik heb een goeie tent, goeie schoe nen en waterdichte-lucht-door- latende-en-zweetafdrijvende kleding." Of hij God in de stilte zal ont moeten? Woelders durft het niet met zekerheid te zeggen. „Ik weet niet of ik me zal kunnen overgeven. Misschien veronge luk ik wel, net als die pater Hop man. wie zal het zeggen?" Uit zijn relativerende toon mag niet worden afgeleid, dat hij aarze lend op weg gaat. „Dit is nou iets wat ik echt wil. Het is heel merkwaardig, maar het is steeds net of de weg voor mij wordt geplaveid." BEROEPINGSWERK De gemeenteraad van Voor schoten speelt een beslissende rol in de restauratie van de Lau- rentiuskerk. Als de raad akkoord gaat met een krediet van ruim een half miljoen gulden, waar van de helft als een renteloze le ning, kan op korte termijn met de restauratie van het bouwval lige kerkgebouw aan de Leidse- weg worden begonnen. Een sober uitgevoerde restau ratie van de Laurentiuskerk kost 3,8 miljoen gulden. Daarvan moet de parochie 2.2 miljoen gulden opbrengen. Voor de pa rochie is het echter belangrijk om op korte termijn geld ter be schikking te hebben om alvast met de restauratie te kunnen beginnen. De Rijksdienst voor Monumentenzorg stelt 550.000 gulden ter beschikking, het bis dom Rotterdam en de gemeen te allebei ruim 543.000 gulden. De bijdrage van de gemeente is van groot belang, omdat de an dere subsidies daar van afhan gen. Als de gemeente over de brug komt, zal het kerkbestuur hard aan het werk moeten om het resterende bedrag bij elkaar te krijgen. Maar de overtuiging bestaat dat zal lukken. Diverse acties om de kerk van de onder gang te redden zijn al in voor bereiding. Pol NED.HERV.KERK te Nigtevecht; te Ederveen(toez.) L.W.Ch. Ruijgrokte Middelharnis. GEREF.KERKEN Beroepen: te Leiden(SoW) D. Stolk te Boxtel-St.Michielsgestel/Schijndel; te Alphen aan den Rijn J.J. van der Wilden, verbonden aan de kerk van Den Ham (0), wonende te Groningen; te Doorn als geestelijk verzorger van 't Zonnehuis aldaar L Prinsen te Amersfoort, die dit beroep heeft aan genomen; te Rotterdam-Centrum(do- cent godsdienstonderwijs Ichthusho- gesc+iool) drs. R.J. Dekker te Lochem (docent godsdienstonderwijs Ichthus hogeschool te Rotterdam), die dit be roep heeft aangenomen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepbaar J.C. Hardeman, predi kant te Carambei PR (Brasil), Con tactadres K T de Jonge. Peppen gouw 180, 1351 NN Almere.tel:036- 5314379). GEREF.GEM EENTEN Beroepen te Sint Annaland C. Hog- chem te Borssele; te Moerkapelle J.J. van Eckeveld te Zeist; te Rotterdam- IJsselmonde A.J. Gunst te Tholen. GEREF. KERKEN VRIJG Beroepen te Steenwijk K.P.A. Moedt te Brunssum-Treebeek. EMIIEL FANGMANN De Rwandese bisschop Wen- ceslas Kalibushi draagt komen de zondag 11 september om 10.00 uur de hoogmis op in de parochie van de II. Lodewijk aan de Steenschuur in Leiden. Met behulp van een tolk zal hij een preek in het Frans verzor gen. Datzelfde geheurt in de door hem opgedragen zaterdagavond 19.00 uur. In de missen van half negen en half twaalf op zondagochtend in de H. Lodewijk preekt hij even- Kalibushi was in Rwanda bis schop van Nyundo. Hij kwam op 31 juli. na bemiddeling van bisschop Ter Schure, aan in Ne derland. na in Rwanda ver schrikkingen te hebben door staan en met de dood te zijn be dreigd. Hij verblijft nu met elf Rwandese bisschoppen, een frater en twee seminaristen in een conferentie-oord in het Brabantse Helvoirt. Het gaat om zowel Hutu's als Tutsi's. Nyundo werd geplunderd, de bisschop ontkwam aan een bloedbad in de kathedraal, waarbij tweehonderd mensen met kinderen werden neergesa beld. Ook heeft hij bij de rand van een voor hem gedolven graf gestaan, wachtend op het schot. In Giseny werd de bisschop en zijn groep van april tot juni tien weken lang in een omsingeld huis gevangen gehouden. Er was wel water, maar geen eten in huis en hij moest slapen op de stenen vloer. Uiteindelijk werden hij en de groep door het Rode Kruis ontdekt en ontkwam hij met de groep naar Burundi. Vorige maand verwierp de bisschop het verwijt van de We reldraad van Kerken dat de kerk in Rwanda medeverantwoorde lijkheid voor de massamoorden draagt. „Er zijn altijd contacten met de overheid, maar de ker ken zijn zeker niet voorgetrok ken. Wij werden ook verrast door de uitbarsting van geweld. Het was een complot van politi ci, waar de kerk buiten stond. De burgeroorlog is het werk van de duivel." De meerderheid van de Rwandezen is rooms-katho- Nazomer ver weg k Een groot deel van Europa lag gis teren in de herfstachtige greep van een depressie, die al een paar da gen rondjes bij Ierland en Schot land draait. In veel landen waren randstoringen actief; de satelliet vertoonde ettelijke rondzwervende wolkenplukken, waarin actieve bui enhaarden lagen ingebed. Een smalle opklaringsband lag in de middag precies boven Nederland; een buitenkansje voor de zon, die met behulp van een milde zuiden wind het kwik snel omhoog joeg. Terrasjesweer, maar niet voor lang. De bovenlucht werd in de middag steeds maar kouder; de toenemen de onstabiliteit werd zichtbaar door hoogreikende wolkentorens. Bij een temperatuur van 19 tot 20 gra den werd de kritische grens over schreden Hierbij stijgt de kolom warme lucht op naar hogere ni veaus en koelt af. De stapelwolken raken verzadigd en een neerslag proces komt op gang, waarbij de kou uit de bovenlucht wordt mee genomen naar het aardoppervlak. Een smalle lijn met flinke plens buien trok rond 17.00 uur over on ze regio naar het noordoosten. Verder landinwaarts werd deze troglijn nog actiever; er kwamen onweer en windstoten voor. De temperatuur liep snel terug naar L 14 graden. De opklaringszone aaiL de achterzijde van de storing liepP snel vol met nieuwe buien. j. Om het depressiecentrum, dat F1 nu langzaam naar Noorwegen fe1' trekt, staat de komende dagen ee'L sterk windveld, waarbij aan zee retu gelmatig zeven Beaufort wordt gejai den met neerslag. Voor het overig^J beheersen korte opklaringen en stapelwolken het weerbeeld. r' het noorden weg en de wind boet J aan kracht in. Terwijl de druk bo- ven Midden-Europa stijgt, komt een nieuw lagedrukgebied naar di Golf van Biscaje. Dan kan het kwj! met zuidoostenwind weer wat oplt pen naar 18 tot 20 graden. Er zon en misschien blijft het een he^ Ie dag droog. Toch lijkt het er met op. dat de nazomer er aan komt. De stroming op de oceaan naar Eq ropa blijft westelijk en geeft vrije HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Regen, motregen en af en toe onweer Morgenmid dag mogelijk een klein zonnetje Van tijd tot tijd veel wind. Middagtempe- ratuur van 13 graden in Schotland tot 19 in zuid- oost-Engeland. België en Luxemburg: vooral langs de westkust van tijd tot tijd buiige re gen, mogelijk met onweer. stoten. Middagtempera- tuurrond 17 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Overwegend bewolkt en flinke perioden met regen, soms ook onweer. Geen grote neerslaghoeveelhe den meer. Middagtempe- ratuurrond 18 graden In het zuiden flink zonnig. Meer velden, maar vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur van 21 gi noorden tot 29 graden in he Langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en een enkele bui. In de rest van Spanje vrij zonnig en droog. Langs de Golf van Biskaje iets oplopende temperaturen tot ongeveer 23 graden. Elders in Spanje 28 tot 35 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar de noordkant van de eilan den ook wolkenvelden. Overal droog. Middagtemperatuur tussen 27 en 30 graden. Marokko: ling of mist. In de middag overwegend ronmg. Middagtemperatuur tussen 25 ïn 30 graden. Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse-Zeekust nog zonnige perioden en meestentijds droog. In de rest van Zuid-Frankrijk overwegend bewolkt en enkele, soms stevige, regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur van 22 graden langs de westkust tot 27 aan de Middellandse Zee Mallorca enlbiza-. Eerst nog wat hoge bewolking. Verder flinke zonnige perioden. Maximumtem peratuur circa 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon, vooral in het zuiden. In de noordelijke helft, tot aan Rome. meer bewolking en kans op enke le buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur uiteenlopend van 23 gra den in het noordelijke merengebied tot 30 graden plaatselijk in het zui- WEERRAPPORTEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07 05 Zon onder 20.0 Maan op 13.12 Maan onder22.-1 Waterstanden Katwijk Hoogwater06.55 19.18 Laag water 02.47 15.07 Weerrapporten 08 september 20 ui Boeoaoest ol 31 16 a den. Corsica en Sardinië: Per.o Ook k kele regen- of onweersbui. Op Corsica maxima rond 24 graden en op Sardinië rond 28 graden Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur op de meeste stranden ongeveer 28 graden, op het Griekse vasteland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig Middagtempera 30 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en enkele t mogelijk met onweer. Middagtempera tuur rond 18 graden. In de Duitse Bocht vandaag als morgen flink

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12