Major is vierkant tegen EU 'op twee snelheden' Rode Kruis eist ingrijpen Bosnië Buitenland Moslimse sekte kwelt regering van Maleisië Hollandse mest niet gewenst Mitterrand bestrijdt flirt met zeer rechts Bye-bye, Berlin Mandela vraagt matiging van vakbeweging 6 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 n-or."1 v v. Kerk wil lotto-jackpot voor Rwanda frankfurt» De Evangelische Kerk in Duitsland wil dat de lotto jackpot. waarin inmiddels 42 miljoen mark zit. niet wordt uitge keerd maar aan de noodlijdende bevolking van Rwanda ten goe de komt. Dit zei woordvoerder Peter Kollmar gisteren. De pro testantse hulporganisatie Brot fiirdie Welt wees het voorstel af. „Met 42 miljoen kan men weliswaar veel doen. maar het helpt niets als van de ene dag op de andere zo veel geld naar Rwanda gaat. Bovendien willen we niet de indruk wekken dat we het lot- togeluk van de winnaar willen verzieken." Druk op junta Haïti opgevoerd Washington De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Christopher, heeft de druk op de militaire leiders van Haïti giste ren opgevoerd met de waarschuwing dat ze 'hoe dan ook' zullen verdwijnen. „We denken dat ze de boodschap moeten begrijpen en zelf opstappen", zei Christopher. Charles in z'n blootje in Bild Bonn. De Duitse boulevardkrant Bild heeft de mediagekte rond het Britse vorstenhuis gisteren opgevoerd met een foto van een naakte prins Charles op de voorpagina. Op de vage kleurenfoto hangt alleen een badjas over een van Charles' schouders. Vol gens het bijschrift liep hij net van het zwembad naar binnen in het Zuidfranse kasteel van barones Louise de Waldner, een oude vriendin van het koninklijke huis. Bild is lyrisch over het fysiek van de prins: „Een spetter als een Grieks standbeeld. Brede schouders, geen onsje vet... en dat op zijn 45ste". Clintons tijdelijk uit Witte Huis Washington De Amerikaanse president Clinton en zijn gezin hebben na terugkeer van vakantie tijdelijk hun intrek genomen in Blair House, een ruime woning aan de Washingtonsc Pennsylvania Avenue tegenover het Witte Huis. De tijdelijke ver huizing is nodig omdat het in het Witte Huis zelf nog een tame lijke puinhoop is. Werklui zijn bezig zijn met de vervanging van het verouderde verwarmings- en ventilatiesysteem. Minder misdaad in Newyorkse metro v york De criminaliteit in de ondergrondse van New York neemt sterk af. In verhouding tot vorig jaar is het aantal misdrij ven in het eerste half jaar van 1994 met achttien procent terug gelopen. Ten opzichte van 1990 blijkt het aantal berovingen, diefstallen en geweldsmisdrijven zelfs te zijn gehalveerd. Het ge meentelijke vervoersbedrijf heeft dit gisteren laten weten. Mes gaat in Britse spoorwegennet londen De Britse spoorwegen willen de staking van de sein- wachters de komende maanden aangrijpen om de helft van de lijnen definitief op te heffen. Tegelijkertijd zouden 3.000 van de 4.600 seinwachters worden ontslagen, zo heeft een hoogge plaatste functionaris bij de spoorwegen verklaard tegenover het dagblad The Independent. Ruim 500 Algerijnse scholen vernield algiers Fundamentalistische strijders hebBen in Algerije 538 scholen vernield. Dat heeft minister Amer Sakhri van onderwijs laten weten. Het gaat om 255 lagere en 283 middelbare scholen. In het overzicht zijn gewelddaden tegen universiteiten en centra voor beroepsonderwijs niet meegerekend. De Gewapende Isla mitische Groep (GIA), de radicaalste van de fundamentalistische guerrillagroepen, kondigde enkele weken geleden een campag ne tegen onderwijsinstellingen aan, omdat studenten en scho lieren volgens de GIA worden opgezet tegen de islam. kuala lumpur ap De regering van Maleisië wei gert buitenlandse leden van de verboden moslim-sekte -Al Ar- qam de toegang tot het land. Ónderminister van binnenland se zaken Megat Junid Megat Ayub heeft dat deze week be kendgemaakt. Iedere buitenlan der die zich uitgeeft voor een lid van deze sekte of gekleed gaat in de opvallende jurk en groene tulband waarin de sekteleden zich gewoonlijk hullen, wordt het land uitgezet. De in Kuala Lumpur gevestig de en in 1968 gestichte sekte, die vorige maand werd verbo den wegens haar afwijkende opvattingen over de islam, telt 44 communes en meer dan tweehonderd scholen in Ma leisië, waar de aanhang uit ruim 100.000 mensen zou bestaan. Verder bezit de groepring een zakenimperium ter waarde van ruim tweehonderd miljoen gul den. Buitenlandse afdelingen zijn er in onder meer Thailand, Indonesië, Singapore, Australië, Frankrijk, Egypte, Irak, Duits land, India, Pakistan, Oezbekis tan, Japan en Jordanië. Politie-inspecteur Rahim Noor heeft verslaggevers laten weten dat Al-Arqamleider As- haati Muhammad, die vorige week vrijdag in Thailand is ge arresteerd en overgedragen aan de Maleisische autoriteiten, een plan heeft uitgedacht om een islamitisch rijk te stichten. Ma leisië zou daarvan deel moeten uitmaken, maar ook Indonesië en Oezbekistan. Indonesië zou dan Maleisië II worden ge noemd en Oezbekistan Maleisië III. De sekte beweert dat bin nenkort een islamitische Messi as zal opstaan en Ashaari zegt dat hij persoonlijke gesprekken heeft gevoerd met de profeet Mohammed. Ashaari wordt sinds zijn te rugkeer in Maleisië vastgehou den krachtens een speciale juri dische verordening volgens wel ke mensen voor onbeperkte tijd kunnen worden vastgehouden zonder enige vorm van proces. Politiefunctionaris Rahim Noor heeft de tweede man van Al Arqam, Abdul Halim Abbas, die nu in Indonesië verblijft, ge vraagd de Maleisische autoritei ten te komen helpen de proble men rond de sekte op te lossen Hij overweegt Abdul Jalims poort te laten intrekken, zodat hij naar Maleisië kan worden gedeporteerd. De juridische adviseur van Al Arqam, Zabidi Mohamed, ont kent dat de sekte van de islami tische leer afwijkt. Hij heeft te vens aangekondigd dat Al Ar qam het verbod op de sekte voor de rechter zal aanvechten. Athene woest over vonnissen in Albanië Griekenland heeft zijn ambas sadeur in Albanië gisteren naar Athene teruggeroepen nadat een rechtbank in Tirana vijf Al banezen van Griekse komaf tot langdurige celstraffen had ver oordeeld wegens spionage en verboden wapenbezit. Twee beklaagden, Irakli Sir- mo en Kosta Qiijako, kregen ie der acht jaar celstraf, Theodhori Bezhani zeven jaar en Vangjel Papakristo en Panajot Marto ie der zes jaar. Het merendeel van de beklaagden had banden met de Griekse minderheidsorgani satie Omonia. Volgens de Griekse regering was het proces onderdeel van een bredere campagne tegen de Griekse minderheid in Albanië. „Dit is geen rechterlijk be sluit. Dit is een besluit van een aangewezen orgaan dat is afge stemd op de wens van de heer sende groep in Tirana. Het is zonneklaar dat het een en ander schort aan de rechtspraak en democratische zekerheden in Albanië", verklaarde de Griekse regeringswoordvoerder Evange- losVenizelos. 'Abortusbeleid Nederland is goed voorbeeld' cairo ad bloemenpaal correspondent De Nederlandse minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft vanmiddag in Cairo liet Nederlandse abortusbeleid ten voorbeeld gesteld aan de rest van de wereld. Pronk betoogde in zijn toespraak tot de bevol kingsconferentie van de Vere nigde Naties dat geboortenrege- ling vóór alles een vrije keuze van de vrouw moet zijn. In Ne derland is veilige abortus als noodoplossing legaal, binnen bepaalde beperkingen. Dat be leid heeft volgens Pronk gere sulteerd in het laagste aantal abortussen van alle landen in de eld. Vri eter new Delhi Woedende Indiase boeren betoogden gisteren in New Delhi tegen het plan van een Nederlands bedrijf om voor miljoenen guldens mest te leveren voor het Indiase platteland. De boeren zeggen dat de Indiase regering jaarlijks 5,5 miljoen gulden voor de mest wil betalen. Vol gens hen is dat helemaal niet nodig omdat er in India voldoende koeie-uitwerpselen zijn. Woordvoerder Hamoen van de Nederlandse ambassade in New Delhi bevestigde dat het Nederlandse bedrijf Seaswan de mogelijkheid onderzoekt om overtollige mest naar India te verschepen. volgens Pronk bovendien meer toegang hebben tot onderwijs, werk, krediet en produktiemiil- delen. Wat de omstreden abortus kwestie betreft heeft Nederland zich aangesloten hij een com promis van de Europese Unie, dat sterk de nadruk legt op de onaanvaardbaarheid van abor tus als manier van geboorten- beperking. Tegelijkertijd spreekt het compromis zich uit tegen 'onveilige abortussen', die jaar lijks een half miljoen vrouwen het leven kosten. FOTO EPA DOUGLAS E CURRAN Britse premier houdt William en Marylezing in Leiden Einde embargo tegen Senië stap dichterbij geneve bob kroon De Britse premier john Major wijst het idee van een Eu ropa 'op twee snelheden' vierkant af. Dat idee, vorige week door de Duitse CDU gelanceerd, stelt dat de Eu ropese Unie in de toekomst moet uitgaan van een harde kern, bestaande uit Frankrijk, Duitsland en de Benelux. De andere lidstaten moeten die proberen bij te benen. Tijdens een toespraak aan de Leidse Universiteit betoog de de Britse premier dat geen enkele EU-lidstaat mag worden uitgesloten van deelneming op een terrein waar in het wil deelnemen en waarvoor het zich heeft gekwali ficeerd. tijds de Europese Gemeenschap oprichtten behalve Italië een voortrekkersrol toe te bede len. Dat idee is intussen door de Duitse bondskanselier Kohl ge degradeerd tot een 'partijdocu- ment' en dus niet tot een offi ciële visie van de Duitse rege ring. Maar de boodschap is in Lon den duidelijk overgekomen. De Britse regering vindt dat Europa flexibel met de leiden gpd „De keuze om niet deel te ne men, is één ding. Uitgesloten worden, is heel iets anders en dat zal leiden tot schadelijke verdeeldheid", aldus de Britse premier. Major reageerde te genover ministers, ambassa deurs en belangrijke zakenlie den op het idee dat de crisis in Europa het best kan worden be- cfoor de landen die des lidstaten moet omgaan. Het vertrouwen en de samenhang die in de afgelopen jaren na het Verdrag van Maastricht verloren zijn gegaan, moeten worden hersteld, vindt Major. De mage re resultaten van referenda over Maastricht en de lage opkomst bij de Europese verkiezingen bewijzen dat het enthousiasme voor Europa weg is. De Britse premier hekelde het idee dat er maar twee benade ringen van Europa zijn, name lijk elf landen aan de ene kant en Groot Brittannië aan de an dere, dal Britten anti-Europees zijn en dat Londen de achter hoede van de unie vormt. „De ze karikatuur is krankzinnig. Groot Brittannië heeft ervoor gezorgd dat Europa een ge meenschappelijke markt is, dat er aan begrotingsdiscipline wordt gedaan. Niks achterhoe de", aldus Major. Hij vindt echter dat de ideeën van de oprichters van de Eu ropese gemeenschap goed voor hun eigen tijd waren en dat ze intusen achterhaald zijn. Euro pa moet nu de nadruk leggen op het herstel van het vertrou wen, buitenlands beleid en het bevorderen van welvaart in Midden en Oost-Europa. Daar voor zijn diversiteit en flexibili teit nodig. „Ik gruw van een unie waarin sommige leden meer gelijk zijn dan andere. Er is en er behoort geen harde kern van landen of van beleid te zijn." De Britse premier leverde zijn kritiek in de jaarlijkse William en Marylezing, in het leidse Academiegebouw. De lezingen reeks werd destijds ingezet bij gelegenheid van de herdenking van de Glorierijke Revolutie, die in 1688 stadhouder Willem III en zijn gemalin op de Britse troon bracht correspondent Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft bij de regeringen van de 185 aan- gesoten landen aangedrongen op onmiddellijke actie om een einde te maken aan de etnische zuiveringen in Bosnië-1 lercego- vina. In een ongebruikelijke di plomatieke stap ontbood ICRC president Sommaruga gisteren de ambassadeurs van alle per manente vertegenwoordigingen in Genève op het hoofdkwartier van het Internationale Rode- Kruis voor een felle aanklacht tegen 'de systematische terreur tegen meestal islamitische bur gers in Ranja I.uka, Centraal Bosnië, Bihac en de omsingelde enclaves van Gorazde en Sre- brenlt a'. Deze oproep tekent de frus tratie van het Rode Kruis na drie jaar burgeroorlog in Bosnië. Sommaruga's noodkreet werd gisteravond ondersteund door de speciale VN-rapporteur voor 'Ik was een produkt van mijn milieu parus hans gertsen correspondent De Franse president Mitterrand ontkent dat hij met zeer rechtse organisaties heeft gesympathi seerd. „Ik heb nooit met ex- treem-rechts geflirt. Ik ben altijd een republikein geweest", zegt hij vandaag in de krant Le Figaro De president reageert op de onthullingen over zijn 'rechtse jeugdzonden' die de schrijver Pierre Péan vorige week deed in zijn boek Une jeunesse Frangai- se (Een Franse jeugd). In het boek, waaraan Mitterrand me dewerking verleende door zijn persoonlijke archieven te ope nen, schildert Péan de jonge Mitterrand af als iemand die als rechtse nationalist in 1934 de monstreerde voor Mussolini, die de eerste oorlogsjaren werk zaam was voor het fascistoïde Vichy-regime en die tot diep in de jaren tachtig regelmatig di neerde met de beruchte chef van de Vichy-politie, René Bousquet. „Ik was een produkt van mijn milieu: de kleine Franse bour geoisie die zeer katholiek en tra ditioneel was. Dus rechts en pa- triotistisch. Maar ik ben nooit lid geweest van Action Fran«;ai- se (een fascistische beweging, red.) en er is in mijn hele fami lie geen glimp van antisemitis me te bekennen", aldus Mitter rand. De onthulling van Péan dat Mitterrand voor zijn verdien sten voor het Vichy-regime zelfs werd onderscheiden met de Fran^isque relativeert de presi dent. „Die kreeg iedereen die een zekere rol in sociale bewe gingen speelde." johannesburg runa helunga correspondent „De vakbonden moeten niet alleen aan zichzelf denken: ze moeten werken voor het belang van de 7 miljoen mensen in dit land die in sloppenwijken wonen, niet weten hoe ze hun kinderen moeten voeden of hun schoolgeld moeten betalen. Jullie moeten niet alleen naar het belang van de bonden zelf kijken. Er zijn opofferingen nodig, we moeten de broekriem aanhalen". Toen Nelson Mandela gisteren het con gres van de vakcentrale Gosatu toesprak, kon je in de zaal een speld horen vallen. Het was geen prettige boodschap die de Zuid- afrikaanse president en ANC-voorzitter had en het was zeker niet wat het Cosatu-be- stuur graag had willen horen. Mandeia's oproep tot matiging kwam op de dag dat de Zuidafrikaanse autofabrieken na een vijf weken durende staking weer aan het werk waren gegaan. De actie heeft niet alleen de auto-industrie geld gekost, maar ook de staat. Die is namelijk honderden miljoenen aan belastinggeld misgelopen, geld dat hard nodig is voor het ambitieuze wederopbouwplan dat de regering heeft ge lanceerd. De stakende arbeiders hebben er uiteindelijk een loonsverhoing van 10,5 procent aan overgehouden. Drie weken ge leden lag er van de werkgevers een aanbod van 10 procent op tafel. Zuid-Afrika is de afgelopen weken ge plaagd door een glolf van kleinere en grote re stakingen. Mandela benadrukte in zijn toespraak dat de acties op zichzelf volko men begrijpelijk zijn, maar hij waarschuw de dat Zuid-Afrika zich al te hoge loonsver hogingen niet kan permitteren. „Hoe hoger de produktiekosten zijn, des te groter de kans op werkloosheid", aldus de ANC-pre- sident. Andere landen, zo hield hij de con gresgangers voor. hebben een beter opge leide beroepsbevolking, een hogere produc tiviteit en lagere lonen. Cosatu-woordvoerder Neil Coleman rea geerde zeer afwijzend op Mandeia's speech. Hij noemde de oproep tot matiging in te genspraak met het wederopbouwprogram- ma van de regering. Voor Gosatu kwamen Mandeia's opmerkingen dan ook zeer on gelegen. Eerder op de dag had Cosatu-voor- zitter John Gomomo zich in harde termen uitgelaten over de „onproduktieve directeu ren en managers van bedrijven" die hoge salarissen opstrijken, terwijl de arbeiders op de werkvloer lage lonen mee naar huis ne men. Gomomo viel in zijn rede fel uit naar ie dereen die de afgelopen tijd kritiek had ge leverd op het ANC of de door Cosatu geor ganiseerde stakingen. Hij waarschuwde dat zijn organisatie, die voor de verkiezingen een alliantie is aangegaan met de Commu nistische Partij en het ANC. een onafhanke lijke houding zal blijven innemen en het belang van de leden voorop stelt, ook als de alliantiepartners het daar niet mee eens zijn. berlun» Onder het toeziend oog van de Franse president Mit terrand, de Britse re geringsleider Major en de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) nemen de Franse, Britse en Amerikaan se troepen vandaag afscheid van Berlijn. Meer dan 5.000 agenten gaan de straat op om ordever storingen tegen te gaan. Ter gelegen heid van het vertrek van de westelijke Ge allieerden staat de zogeheten Zap- fenstreich, een tradi tionele militaire op tocht met marsmu ziek en fakkels, voor vanavond op het pro gramma. Radicaal links vindt dat deze mars van slechte smaak getuigt en aan de fakkeloptochten van de nazi's herin nert. In het parlement liepen de sociaal-de mocraten en de Groe nen dit voorjaar al te hoop tegen het be sluit van bondskanse lier Kohl om de Zap- fenstreich in het pro gramma op te ne men. Het officiële programma begon rond het middaguur, toen Kohl zijn buiten landse gasten ont ving op kasteel Char- lottenburg. Gisteren streken Amerikaanse militairen alvast een vlag. FOTO EPA de mensenrechten in ex-Joego- slavië, de Pool Mazowiecki. De ze sommeerde de Bosnische Serviërs 'onmiddellijk een einde te maken aan de uitdrijving van duizenden niet-Serviërs uit Banja I.uka en Bijeljina, die ge paard gaat met lichamelijk ge weid, afpersing, beroving en soms dwangarbeid aan het front'. De Russische minister van buitenlandse zaken, Tsjocrkin, zei gisteren in Berlijn dat de Ie den van de internationale con tactgroep de Veiligheidsraad zullen adviseren het embargo tegen Servië en Montenegro op te heffen. Belgrado zou, aldus Tsjoerkin, moeten worden be loond voor het afsnijden van de aanvoerlijnen van de Bosnische Serviërs. De contactgroep be staat uil de VS. Rusland, Groot Brittannië, Frankrijk en Duits land. Britten minder 'geharnast' in Noord-Ierland LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT I)e Britse regering heeft de commandant van de Britse troepen in Ulster opdracht ge geven met minder machtsver toon te patrouilleren. Zo hoe ven de soldaten niet langer helmen te dragen en Is een ko gelvrij vest niet langer ver plicht. Er ontstond enige ver warring nadat de Britse minis ter voor Noordlerse zaken, Sir Patrrkk Mayhew, hekeud maakte dat 'een aantal regels ter plekke is opgeheven'. Daar uit werd ten onrechte afgeleid dat troepen uit Ulster zouden worden teruggetrokken. De IRA heeft haar wapens voorgoed neergelegd, zo heeft de Amerikaanse vice-president Al Gore gisteren gezegd. Gore deed Impliciet een beroep op de Britse regering om dit feit li aan vaarden. De Amerikaanse tweede man sprak na een kortstondig bezoek aan de Ier se Republiek, waar hij premier Albert Reynolds ontmoette. Reynolds heeft de IRA-verkla- ring, waarin wordt gewaagd van een 'compleet staakt-het- vuren', wel aanvaard. De Britse premier Major her haalde gisteren na een werk- lunch met premier Kok en mi nister Van Mlcrlo (buitenland se zaken) echter dat de IRA nog altijd niet had duidelijk gemaakt dat het vorige week afgekondigde bestand perma nent was. Sinn-Fein- leider Gerry Adams weigert nog steeds het woord 'permanent' in de mond te nemen. De protestantse leider lan Paisley vergeleek de premier gisteren met Adolf Hitler. Pais ley werd dinsdag door Major de deur gewezen, nadat hij had geweigerd te verklaren dat hij looi l* premier op zijn woord ge ►oft. Paisley zei over het Inci dent in de ambtswoning van Major „Hij gedroeg zich als een dictator. Hitler zei iets soortgelijks. Ilij zei: 'Je geloolt me of je gaat de gaskamer in'. Major volgde gisteren hetzelf de beleid".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7