Oranje boezemt weinig vertrouwen in Handbalsters Saturnus spelen beide EC-duels thuis Noorwegen laat op gang 'Frustrerend zo te moeten voetballen' Sport Van Blerk kan bij Millwall aan de slag Dadendrang Agassi op US Open hartverwarmend 26 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Benetton onschuldig aan 'tankincident' parus De internationale automobiel federatie (FIA) heeft het Formule-1 -team van Benetton vrijgesproken van het 'tankinci dent' met Jos Verstappen tijdens de Grote Prijs van Duitsland. Dat gebeurde gisteren tijdens een speciale vergadering van de FIA in Parijs. Het team van Benetton moest zich verantwoorden voor het ongeluk in juli op het circuit van Hockeriheim, waarbij de wagen van Verstappen bij het tanken vlam vatte. De Limbur ger kon ternauwernood uit zijn bolide komen. De aanklacht luidde dat er zonder toestemming een veiligheidsfilter uit de tankinstallatie was weggelaten. Volgens teammanager Briatore was daarvoor echter mondeling toestemming gegeven. Toeschouwers tasten in het duister Bratislava De toeschouwers in Bratislava bij de EK-kwalificatie- wedstrijd in groep één tussen Slowakije en Frankrijk (0-0). heb ben ruim een half uur langer dan venvacht in het stadion ver toeft. Niet omdat zij gisteren geen genoeg van het duel konden krijgen - de wedstrijd was niet om aan te zien - maar omdat het licht tot twee keer toe uitviel. Na ruim een kwartier spelen doof den de lampen van een lichtmast. Tot de 75e minuut schenen de lampen in het stadion van Bratislava zwakjes. Toen hielden ze er mee op. Ook tot verbazing van de 17.000 toeschouwers floepten de lichten na tien minuten weer aan. Op volle sterkte. LUXEMBURG GPD Dick Advocaat trok er een zui nig gezicht bij. „Wanneer moet je tegen zo' n tegenstander te vreden zijn? Misschien is 4-0 wel te weinig, misschien was 6- 0 ook wel te weinig geweest, of 8-0. Het kan altijd beter, maar achteraf ben ik toch tevreden met 4-0. We beginnen in elk ge val met drie punten en hebben de kwalificatiereeks beter inge zet dan de vorige keer. Dat geeft toch vertrouwen. Met name het spel van Ro nald de Boer was Advocaat goed bevallen. „Als je twee keer scoort en bovendien ook nog een penalty forceert, heb je het goed gedaan", oordeelde de bondscoach. Hij had de Ajacied, die bij de landskampioen zijn plaats in de punt van de aanval is kwijtgeraakt aan Patrick Klui ven en tegenwoordig als rech termiddenvelder opereert, als diepste aanvaller geposteerd. Advocaat: „Ronald heeft bij Ajax nog maar twee wedstrijden op het middenveld gespeeld. Als je je hele leven in de spits hebt ge staan, verleer je dan niet zo- Ronald de Boer straalde, toen hem de complimenten van Ad vocaat werden overgebracht. Hij liet meteen weten er op te rekenen op 12 oktober in Oslo tegen Noorwegen opnieuw als frontsoldaat van Oranje te zul len opdraven. Het werk in de spits valt hem overigens zwaar. „Het is frustrerend zo te moeten voetballen. Ie hebt voortdurend een hoop verdedigers om je heen, die je in de nek staan te hijgen. Maar goed, je hebt er KW ATE LEIDEN ROB V TKS Saturnus speelt de twee Europa Cup-wedstrijden tegen Vilnius thuis. De plaats van handeling is nog niet bekend, maar de Leidse handbaleredivi- sionist hoopt de twee duels op vrijdag 14 en zondag 16 oktober in de Vijf Meihal te kunnen spe len. Manager An Plug van de vrouwenploeg van Saturnus heeft de afgelopen weken vaak overleg gevoerd met de tegen stander uit Litouwen.- Omdat een trip naar Vilnius de Leidse club veel geld zou kosten, is al tijd geprobeerd om de twee duels voor de Europa Cup 2 in Nederland te spelen. De Litou wers zijn deze week akkoord ge gaan en krijgen als compensatie voor het feit dat ze twee keer uit spelen 8.000 gulden. „Dat bete kent dat we al met al nog een behoorlijk bedrag kwijt zijn aan het Europese avontuur, want de bezoekende ploeg en de arbi ters moeten nu langer worden ondergebracht door ons. Maar het is in elk geval minder duur dan een uitwedstrijd", zegt Plug. „We moeten realist zijn. Het was financieel niet haalbaar op 20.30 uur. Zondagmiddag i: de wedstrijd om 14.00 uur'er het tweede duel wordt voora gegaan door een handbalwed strijd van verstandelijk gehandi capten. Vilnius zou deze maand deel ii daa te gaai De wedstrijd op vrijdag begint Stuttgart. Trainer Zsigmund Mackay van Saturnus zou daar de tegenstander gaan bekijken, genoeg", aldus Plug. maar Vilnius heeft afgezegd voor dat evenement. Plug hoopt nog in het bezit te komen van een videoband met daarop een wedstrijd van de oppponent. „Maar eigenlijk weten we al hoe sterk die ploeg is. Alle speelsters van Vilnius zitten in de nationa le ploeg van Litouwen. Dat team wint nog altijd van de Ne derlandse ploeg. Dan weet je nog één international in de j< lederen. Dat is Nicoleta Boric anu, de voormalige opbouwsi van de Roemeense ploeg die i een Nederlands paspoort heef Gerrie van Jaarsveld heeft h dankt voor Oranje, omdat het ie duik heeft met ueik I topschutter van Saturnus co centreert zich volledig op i l.eidse ploeg. Luxemburg pas in slotfase van de mat gespeeld mee te maken en we zullen nog wel met een paar ploegen te maken krijgen die met man en macht in de verdediging krui pen, Malta en Wit-Rusland bij voorbeeld." De Boer was eerlijk in zijn oordeel over de strafschop die scheidsrechter Snoddy Neder land in de tweede helft gaf. „Die was onterecht. Die keeper liep wel tegen me aan, maar hij maakte geen overtreding. Waar om ik de strafschop niet nam? Johnny Bosman was als eerste man aangewezen. Dat hij miste kan gebeuren, daar moet je ver der niet zo'n probleem van ma ken." In tegenstelling tot Advocaat toonden Wim Jonk en aanvoer der Danny Blind zich niet tevre den over de hoogte van de uit slag. „Als je ziet wat Luxemburg kan, is 4-0 te weinig. Al weet ik zeker dat het publiek in Neder land bij 6-0 ook nog wel wat te zeuren zou hebben gehad", al dus de spelbepaler van Oranje en Inter Milan. Blind sloot zich bij de mening van Jonk aan. „Wij hebben ze ker drie keer te weinig gescoord en hadden met ten minste 7-0 moeten winnen", stelde de Aja cied vast. „Wij hebben niet ge weldig gevoetbald. Het tempo dat wij hanteerden was te laag." De gele prent die Snoddy hem vlak voor de rust voorhield, noemde Blind onterecht. „En de gele kaart van Rob Witschge was ook onterecht. Ik ben bang dat die kaart mij in het verdere verloop van het kwalificatietoer nooi nog wel eens kan opbre ken." Aan de te mager uitgeval len 4-0 zege van het Neder lands elftal op Luxemburg kleeft toch nog één positief aspect. Ten opzichte van de twee voorgaande keren dat het uithangbord van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond aanzette voor plaatsing voor een groot voetbaltoernooi is dat een enorme verbete ring. Oranje startte de aan loop naar de EK-eindron- den in Zweden (1992) met een 1-0 nederlaag tegen Portugal in Porto en begon de kwalificatiereeks voor het WK in Amerika zelfs bijna desastreus. In Oslo leed het tegen Noorwegen direct een 2-1 nederlaag. Wat het spel van het Neder landse elftal in het Groothertog dom betreft, kunnen er minder positieve berichten naar het thuisfront worden doorgebriefd. Het was niet best wat de equipe van Dick Advocaat de 8000 toe schouwers, onder wie 4000 uit Nederland, in Stade Josy Barthel voorschotelde. Natuurlijk, de omgeving waarin de beste voet ballers van ons land hun kun sten moesten vertonen, was niet bijster inspirerend. Luxem- burg was evenmin een tegen- stander om reikhalzend naar uit te kijken. Dat neemt niet weg dat Oran je, ook al miste het de gebles seerde Dennis Bergkamp en heeft het door het afhaken van Ronald Koeman, Frank Rijkaard en Jan Wouters een gevoelige aderlating ondergaan, kwalita tief nog voldoende in huis heeft om de veredelde Luxemburgse Bryan Roy breekt de ban met een doeltreffende kopbal, waartegen de Luxemburger Ralph Perron niets kan uitrichten. amateurs de ore het niet beter kan dan gister avond, kan het Nederlands elf tal het EK-boek beter direct sluiten. Noorwegen, dat gister avond Wit-Rusland versloeg (1- 0) en waarbij het op 12 oktober op visite gaat, en ook Tsjechië, dat dinsdagavond in zijn eerste kwalificatiewedstrijd voor Enge land 1996 de voefbaldremneg Malta onder de voet liep (6-1), zijn heel andere koek dan de bijna altijd verliezende uit Luxemburg. De laatste keer dat het op de burelen van de Fédération Luxembourgeoise de Football groot feest was, dateert al weer van 22 oktober 1972, toen de nationale ploeg in Esch-sur-Al- zette Turkije met 2-0 aan de kant zette. Dat de champag neflessen gisteravond niet op nieuw ontkurkt zouden kunnen worden, was vanaf het eerste beginsignaal van de zwak lei dende Noordier Snoddy al dui delijk, maar' de Luxemburgse schiettent waar velen op had den gerekend, bleef gesloten. Het Nederlands elftal, waarin te veel spelers (Winter, Jonk, Blind, Witschge, Bosman) flets bleven, had het aan een doel treffende kopbal van Bryan Roy voor de pauze, twee oprispin gen van Ronald de Boer nu de rust en een simpel schuivertje van Wim Jonk bij het scheiden van de markt te danken dat het uiteindelijk op 4-0 finishte. Oranje had weliswaar de volle negentig minuten een enorm overwicht, maar het had lange tijd de grootste moeite een ope ning te vinden in het cordon dat de Luxemburgers voor het doel van de uitstekende Koch had den opgetrokken. Bondscoach Paul Philipp, die vooraf nog met veel bravoure had aangekon digd dat hij zijn ploeg niet met defensieve opdrachten het veld in zou sturen, hield geen woord. Roby 1 .angers was de eenzame speerpunt in een elftal dat er vooral op uit was de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Oranje speelde aanvankelijk niet energiek genoeg om de Luxemburgers ernstig te kun nen verontrusten. De balcircu latie voltrok zich in een veel te laag tempo, de passing was niet zorgvuldig genoeg en gaande weg sloop er ook steeds meer iKiiu hal.nu c in het spel Mede daardoor kon Luxemburg in de slotfase van de eerste helft zo waar een paar keer dreigend voor Ld de Goey opduiken. I en kopbal van Mare Birsens ging rakelings over, nadat eerder al een kopbal van Luc Holt/ op het dak van het doel was be laml Het spelbeeld bleef na de rust ongewijzigd. Oranje bleef domi neren, maar volhardde in het maken van fouten. Pas toen de liefhebbers uit het Groothertog dom vanwege conditionele pro blemen op hun tandvlees lie pen. nam hu eindelijk meei ai stand. John Bosman zag eerst nog een strafschop gestopt door Paul Koch (de elfmetertrap was een cadeautje van Snoddy die een lichte botsing tussen Koch en Ronald de Boer volstrekt ver keerd beoordeelde), voordat Ronald de Boei kon ai htei al kaar twee maal toesloeg. Bern kopte de Ijai led eèii van de lat terugketsendc kopbal van Bosman achter Koch en daarna passeerde hij de Luxem hurgse doelman met een fraaie uithaal met zijn minder sterke linkervoet, lonk tekende met een bekeken balletje voor de 4-0 eindstand. Andre Agassi produceert weer een van zijn befaamde passeersiagen. De Amerikaan bereikte de halve finale van het US Open. Het gevecht van André Agassi op de US Open is hartverwar mend. De 'Las Vegas kid' nam in de kwartfinales voor de derde opeenvolgende keer een ge plaatste speler op de korrel. Na Wayne Ferreira (12) en Chang (5) werd gisteravond de links handige Thomas Muster (13) onder het kunstlicht op het cen tre court het slachtoffer van zijn dadendrang, 7-6 6-3 6-0. De wedstrijd duurde voor de 20.362 toeschouwers relatief kort, één uur en 52 minuten. Opwindende hoogstandjes wa ren spaarzaam. Daarvoor dic teerde Agassi het spel te veel. Alleen in de openingsfase kwam hij even in gevaar. Muster nam een voorsprong van 3-0, maar slaagde er niet in die te consoli deren. Na verlies van de tie break met 7-4 raakte de Oosten rijker bedwelmd door de varia tie en de spreiding waarmee de wilskrachtige Agassi, die zich voor de eerste keer sinds 1990 bij de laatste vier schaarde op Flushing Meadow, de ballen sloeg. „André nam meer risico's in de tiebreak", keek Muster terug. „Dat betaalde uit. Daarna con troleerde hij de wedstrijd." De 26-jarige Oostenrijker had in de tweede en derde set last van zijn linkerknie. Van het gewricht dat eind maart 1989 door een dronken automobilist op het parkeerterrein van de tennis baan van Key Biscayne bijna verbrijzeld werd. Na de operatie liet hij een speciale rolstoel ver vaardigen waarin hij zittend een racket kon hanteren. Tien dagen na de ingreep reed hij alweer in een rolstoel over de tennisbaan. Muster on derhield een Spartaans regime, trainde tien uur per dag en zes maanden later maakte hij zijn rentree in het circuit. Niet voor lang, na zijn zege in Adelaide in 1990 wierp een armblessure hem terug. Hij maakte zijn tweede comeback, maar ook die duurde kort doordat Muster een kuitspier scheurde. Pas in Mon te Carlo, in 1992, was hij echt terug. De Oostenrijker won het prestigieuze graveltoernooi. Als gevolg van de aanrijding was Muster ontraden veel op hard court te spelen. Gravel werd zijn ondersoort. Hij haalde er 22 van zijn 23 toernooizeges op. De US Open liet hij op medisch advies schie ten tot 1993. „Voor elk duel op hardcourt moet ik een intensie ve warming-up doen van an derhalf tot twee uur. Op het be ton van Flushing Meadow krijgt mijn knie in elke wedstrijd een paar flinke opdonders." Vorig jaar haalde hij de kwartfinale in New Vork. die prestatie herhaal de hij deze keer. „Mijn toernooi is geslaagd. Ik wilde de kwartfi naleshalen." Muster speelde in '94 acht toernooien op hardcourt. 26 wedstrijden. „Te veel", gaf hij na zijn nederlaag toe. „Tegen André had ik er in de laatste twee sets last van. Ik was veel trager dan normaal." Een ex cuus vond hij het niet. „André controleerde de baseline. Zijn timing was beter. Ik miste leng te in mijn slagen en mijn op slag." Agassi had zich ingesteld op een klassiek baseline-duel met lange rally's. „Het belang rijkste was dat ik de aanvaller moest blijven. Thomas heeft een hekel aan verdedigen. Agassi en Muster speelden in het verleden vijf keer tegen el kaar. Voor de eerste keer in 1987, toen Agassi 16 jaar was en met een wild card Key Biscayne binnensloop. „Bollettieri kwam naar me toe", herinnerde Mus ter zich. „en zei dat dat ventje één van de grootste spelers van deze tijd zou worden. Ik geloof de hem niet. Maar na de wed strijd moest ik toegeven dat die rare snijboon talent bezat." Muster won het duel overi gens in de vijfde set met 6-4. De vier andere partijen werden op gravel gespeeld. Muster won er drie van de vier, waaronder de laatste, eind mei in Parijs, op het gravel van Roland Garros. In de halve eindstrijd staat Agassi tegenover zijn landge noot Todd Martin, de nummer negen van de plaatsingslijst. Martin versloeg in de middag uren de Duitser Karbacher. 41e van de wereld, in vier sets en 2 uur en 52 minuten, 6-4 7-6 4-6 6-4. De Amerikaan was niet on der de indruk van zijn eigen prestatie. Hij slaat voor de der de keer dit jaar in de halve fina le op een grand slam. In Melbourne verloor Martin FOTO'RTR de finale van de Australian Open van Sampras in drie sets, op Wimbledon ontfutselde hij in de halve finale Sampras een set. „In Melbourne speelde ik mijn beste tennis ooit. Dat ni veau heb ik in dit jaar nooit meer bereikt. Ook niet op de US Open." In de eerste ronde tegen de Fransman Raoux lag Martin er bijna uit. In de derde set maakte hij twee matchpunten ongedaan voordat hij in vijf sets doorliep. Zover liet Agassi, voor de eer ste keer in zeven jaar onge plaatst in New York. het nooit komen. Zijn overvviningen op Eriksson, Forget. Wayne Ferrei ra. Chang en woensdagavond op Muster waren overtuigend. CA Eagles kan gerust zijn, Jason van Blerk heeft een officiële werkvergunning voor Engeland. De Australische international tekende afgelopen zomer een driejarig contract bij Millwall, maar de overgang werd ver- traagd omdat de Engelse PFA (Professional Football Associa tion, vergelijkbaar met de Ne derlandse WCS, red.) dwars lag. GA Eagles beurt zoals over- OSLO ANP Noorwegen heeft pas in de slot minuten van de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Wit-Rusland de zege veilig, 1-0. De Scandina- viërs, die met Nederland uitko men in groep vijf, scoorden gis- voor tijd. Invaller Frigaard was de doelpuntenmaker „We hebben veel kansen ge had. de wil om te winnen was aanwezig", aldus Egil Olsen, de bondscoach van Noorwegen. „Maar het duurde zó lang voor de winnende treffer viel." Italië, finalist bij het WK, startte de EK-kwalificatiereeks in groep vier moeizaam. De 'Squadra Azzurri' kwam in Ma- ribor tegen Slovenië niet verder dan een schamele 1 -1De man nen uit de Balkan nam in de 13de minuut de leiding door Udovic, twee minuten later bracht Costacurta zijn ploeg op gelijke hoogte. Het had voor de Italianen nog erger kunnen af lopen als de Duitse scheids rechter Heynemann in de 61ste minuut niet de tweede treffer van Udovic ten onrechte had af gekeurd. Europees kampioen Dene marken ontsnapte tegen Mace donië aan een blamage. Oud- PSV'er Flemming Povlsen redde in Skopje drie minuten voor tijd de eer met een doeltreffende kopbal. Zijn treffer bepaalde de eindstand in de EK-kwalificatie- eengekomen acht ton voor Van Blerk, die gistermiddag defini tief naar Engeland vertrok. „Normaliter duurt zo'n verzoek om een werkvergunning twaalf dagen", lichtte de verdediger vlak voor vertrek vanuit een ho tel in Scheveningen toe. „Maar omdat ik in de verste verte geen familie uit Engeland heb, duur de de procedure langer. Ze heb ben me tot in détail gescreend. Nu is het allemaal tocli goed ge komen, hoewel ik voorlopig wel wedstrijd in groep twee op 1-1. I.ang hield Macedonië, dat zijn eerste EK-kwalific aticwcd strijd in de geschiedenis speel de, stand. De 25.000 toeschou wers hoopten op een stunt te gen de Europese kampioen. De mannen uit de voormalige Joe goslavische deelstaat verdedig den de voorsprong met man en macht. Scheidsrechter Mario van der Ende liet de partij ech ter niet uit de hand lopen. Hij stuurde Pancev van Inter Milan met de rocje kaart van het veld. In de 46ste minuut plantte de spits zijn elleboog in het gelaat van Jensen. Van de 'nieuwe' landen die zijn verwikkeld in de EK-kwalifi catiereeks, wonnen Litouwen en Moldavië. Veel opzien baar den de overwinningen niet, want beide versloegen tegen standers van hetzelfde of min der formaat. Litouwen won in Kiev van de Oekraïne met 2-0 door doelpunten van Ivanaus- kas van de Hamburger SV en Skarbelius. Moldavië zette in Tbilisi, waar 40.000 toeschou wers op de wedstrijd afkwamen, het lastige Georgië met 1-0 op zij. De treffer kwam van Oprea. De meeste 'kleine' voetbalna ties deden wat iedereen van hen verwachtte: verliezen. Zo ging Uechtenstein in groep zes tnuis tenonder tegen Oostenrijk, waar spits Polster een goede dag ken de. De aanvaller van FC Krtln scoorde drie keer. Aigner maak- nict zal spelen. Ik heb een tijdje bij FC Zwolle getraind, omdat het bij Go Ahead gevoelig lag, maar dat was ook geen volhou den. De laatste dagen heb Ik steeds in m'n eentje hier op liet strand getraind." Van Blcrkykon in Millwall aan de slag na een tip van zijn land genoot Dave Mitchell (ex-Fcyc noord) die bij de Engelse club uit de First Division als spits dienstdoet. te de andere treffer. In Riga verloor Ix'tland In groep 7 van de EK-kwalificatie ronde van Ierland: 0-3. De ploeg van bondscoach Charlton ken de weinig moeite met de Letten. Bij rust hadden Aldridge en Sheridan de gasten aan een vei lige 2-0 voorsprong geholpen. Na de pauze vergrootte Aldridge de marge. Griekenland, op het WK een roemloze deelnemer, had geen moeite met de 'dwergen' uit de Fatróer. In groep acht bezorg den Tsaloucnidis en AJexandrts met eik twee treffen en Sarava kos de Grieken de zege. Muller, die ooit bij Go Ahead Ivagles speelde, scoorde tegen. De Belgen stuitten in groep twee op meer weerstand dan de Grieken. In Brussel kwam de ploeg van bondscoach Van Himst tegen Armenië niet ver der dan 2-0. De Rode Duivels hadden in de vierde minuut de hulp nodig van de Armeniër Kbrasahian om aan de leiding te komen. Niets stond een doel puntrijke wedstrijd in de weg, behalve het Belgische team. Het slaagde er nauwelijks in het vij andelijke doel te bereiken. Pas in de 74ste minuut scoorde De- grilse. loch was Van Himst tevre den. Hij relativeerde de krappe zege. „Ach, de eerste wedstrijd in de WK-kwalificatiereeks te gen Cyprus kwam ook moei zaam tot stand." Schamele remise Italië

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27