Leidsch Dagblad Leiden rekent op 500 huizen extra Operatie 'Daan Nix' 4 Hillegomse chauffeur beroofd door politie Uitlevering verdachte AH-moorden dichterbij 'EU moet beveiliging auto's verplichten' Nieuw vlot 'Gokbeleid loopt uit de hand' Personeel verkoopt computers zwart BEL: 071-128030 GOED NIEUWS DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40563 LOSSE NUMMERS 1,60 Onderwereld 3 Surinaamse onderwe reldfiguren zijn geïnfil- I treerd in de Nederlandse I politie, zegt Stanley Rensch. Snurkdood yt De Rijksuniversiteit Z. I Leiden wil een lan delijk meldpunt oprichten waar'snurkdood' kunnen worden onderzocht. Balzaal De historische afde el J ling van museum De Lakenhal in Leiden heeft nu een ruimte als een ouderwetse balzaal. Miljoenen guldens voor woningbouw in regio LEIDEN MONICA WESSELINC De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek maken een goede kans op enkele miljoenen guldens extra subsidie voor woningbouw. De twee grote stadsgewesten Haag landen en Rijnmond maken in 1995 en 1996 hun subsi die voor woningbouw niet op. De meerderheid van de politieke partijen in Zuid-Holland wil dat dit geld voor de helft naar de kleinere stadsgewesten gaat. Gedeputeerde staten zullen dat aan minister De Boer (volkshuisvesting) adviseren. gen bouw van duizenden hui zen. Aanvankelijk wilden gede puteerde staten Haaglanden en Rijnmond het geld laten sparen tot er wel voldoende bouwloca ties beschikbaar zijn. De Zuidhollandse politieke partijen (op Groen Links en D66 na) vinden het onzin, dat de twee grote stadsgewesten kun nen sparen terwijl de Leidse re gio, de Duin en Bollenstreek en de Drechtssteden smachten om geld. Zij bepleitten dat van het geld dat Haaglanden en Rijn mond niet uitgeven de helft wordt overgeheveld naar de kleine stadsgewesten. Het is nog niet duidelijk hoe veel geld de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek precies EN AAD RIETVELD De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) is opgetogen over het besluit van de provincie. Hij vermoedt dat er straks zo'n 29 miljoen gulden te verdelen valt tussen de Leidse regio en de re- 1 gio Drechtsteden. ,,En dat bete- kent toch, dat we in 1995 en '96 rond Leiden ongeveer vijfhon derd sociale huur- en koophui- I zen meer kunnen bouwen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat j we vanaf volgend jaar helemaal I geen geld meer zouden krijgen j voor sociale woningbouw.',' i Haaglanden en Rijnmond kunnen niet op tijd beginnen I met de door het Rijk opgedra- MINSK-HILLEGOM» Een Hillegomse chauffeur is in de nacht van 1 op 2 september in de Witrussische hoofdstad Minsk door twee agenten be roofd. De 63-jarige man die in zijn truck lag, werd in zijn nachtrust gestoord. Nadat de agenten zich legitimeerden doorzochten zij de cabine van de vrachtwagen. Omdat zij een insulinespuit aantroffen, veron derstelden de agenten met een druggebruiker te maken te heb ben. Naast de spuit namen zij echter ook een horloge, zonne bril, jas, cassettebandjes en etenswaren mee. De chauffeur die kans zag de agenten naar buiten te werken, trok daarop de deur in het slot. Hij startte zijn wagen en wist met behulp van de luchthoorn de aandacht van andere chauffeurs te trek ken. De politieagenten maakten zich daarop uit de voeten. Pas in Nederland heeft de Hille- gommer aangifte gedaan bij de politie van Noordwijk. De man had na het voorval geen ver trouwen meer in het Witrussi sche politieapparaat. HILVERSUM •GPD Er zit beweging in het aan Chili gerichte vëVzoek om uitlevering van de uit Bussum afkomstige verdachte van de koelbloedige moord op twee medewerkers van Albert Heijn. De hoogste adviseur van de Chileense Hoge Raad. Menesis, zou ondanks het ontbreken van een uitleverings- tverdrag hebben geadviseerd de verdachte naar Nederland te sturen. De 28-jarige Bussumer wordt ervan verdacht in mei 1990 bij een overval op een filiaal van Duitse minister Kanther: BERLUN ALY KNOL CORRESPONDENT Alle Europese personenauto's en vrachtwagens moeten een elektronisch systeem krijgen dat tegen diefstal beveiligt. Alleen op die manier valt een halt toe te roepen aan de enorme auto diefstal, die West-Europa teis tert sinds het wegvallen van de BerlijnseMuur. Daarover zijn de Europese ministers van binnenlandse za ken en justitie, die gisteren in Berlijn vergaderden, het roe rend eens. De Duitse minister van binnenlandse zaken Manf red Kanther hoopt dat de Eu ropese Unie nog dit jaar een be veiligingssysteem verplicht stelt. Hij lïeeg woensdag de opdracht hierop aan te dringen bij de Eu ropese Commissie en de EU- ministers van verkeer. Kanther zei dat vorig jaar al leen al in Duitsland 144.000 au to's richting voormalig Oostblok verdwenen, waarvan maar de extra krijgen. Haaglanden houdt vermoedelijk de komende jaren 29 miljoen gulden over. De helft daarvan mag de regio zelf hou den. Hoeveel Rijnmond over houdt is nog onduidelijk, maar dat bedrag ligt vermoedelijk in dezelfde orde van grote. De extra miljoenen lossen maar ten dele de financiële pro blemen van de kleine gewesten op. In het rijksprogramma woningbouw staat voor de jaren 1995 tot en met 1998 geen en kele sociale woning voor de kleine stadsgewesten opgeno men. Met het geld dat de ge meenten 'verdienen' met de bouw van duurdere huizen dachten zij de komende jaren een kleine driehonderd goedko pe huur- en koophuizen te kun nen bouwen. Niet alleen geldgebrek dwars boomt de bouw van huizen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Minstens even knellend is het ontbreken van geschikte bouwlocaties. Maar Van Rij is niet bang dat de Leid se regio en de Duin- en Bollen streek met de woningsubsidies blijven zitten. Arrestaties bij interlandduel LUXEMBURG «ANP Luxemburg kan weer rustig gaan slapen. Een paar dagen leed het Groothertogdom, dat het Nederlands elftal gister avond met 4-0 zag winnen, aan collectieve overspannenheid, als gevolg van de Oranje inva sie. Uiteindelijk pakte de politie woensdag vier van de ruim vier duizend Nederlandse suppor ters op. Ze vochten in het cen trum van de stad. De politie arresteerde ze nog voor de wedstrijd, maakte pro ces-verbaal op en liet ze weer vrij. Premier Major veilig Leids Academiegebouw binnengeloodst LEIDEN «CAROLINE VAN OVERBEEKE „Een grote bende, en dat is het." Het korte maar krachtige oordeel van een jonge agent van de Mobiele Eenheid, gistermid dag even voor vijf uur in Leiden. Maar hij zegt het ontspannen, met een grote grijns op zijn gezicht, het klokhuis van zijn net verorberde appel achteloos wegwerpend. We hoeven dus geen bloedige bomaansla gen te vrezen of gevaarlijke IRA-scherp- schutters op het dak van café Barrera aan het Rapenburg. „Alles onder controle", voegt de Leidse inspecteur Daan Nix een ondergeschikte agent toe. Tijdens een kort onderhoud met deze verantwoordelijke Leidse politieman die een aantal touwtjes in handen heeft van de enorme veiligheidsoperatie bij de Rijksuni versiteit, flitsen zijn helblauwe ogen van links naar rechts. Alles heeft hij in de ga ten. En het loopt gesmeerd, zie je hem denken. Hij glundert: er kan niks gebeu ren, laat 'hem' maar komen. Zijn ogen spreken boekdelen. „Dit zijn voor ons de krenten in de pap." De Britse premier John Major kan gerust zijn. Inspecteur Daan Nix waakt over zijn komst naar het Academie gebouw in Leiden. Die ochtend nog werd door alle betrok kenen geweigerd ook maar enig commen taar te geven op de veiligheidsmaatregelen die waren getroffen voor het bezoek van de Engelse premier. Het is een heikel onder werp waar niemand zijn vingers aan wil branden. 'Top secret', ofwel 'strikt geheim' stond dan ook op alle instructies voor de Leidse politie-agenten, de Mobiele Een heid, de persoonlijke veiligheidsagenten, de functionarissen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst en al die andere recher cheurs en bewakers, al dan niet in burger. De IRA kan dan wel een bestand hebben afgekondigd, Majors leven is ook in Neder land niet zeker. Scherpschutters zijn altijd onzichtbaar, maar ze ontbraken gistermid dag niet bij het Academiegebouw aan het Rapenburg in Leiden. Als de groene jaguar om 17.08 uur voor rijdt, ontspannen eindelijk ook de gezich ten van de functionarissen van de Britse ambassade. Eerste secretaris Jay Gibson slaakt hoorbaar een zucht van opluchting als 'haar' premier dan eindelijk het Acade miegebouw betreedt. Daar is hij in elk ge val veilig. De honden van de Explosieven- dienst hebben het gebouw van onder tot boven besnuffeld. Geen semtex aanwezig. Major kan met gerust hart zijn William and Mary-lezing houden. Pagina 7: Major is tegen EU 'met twee snelheden'. Pagina 15: 'Waar is die drukte goed voor'. Kosto pleit in nota voor stop op aanbod kansspelen Albert Heijn in Oosterbeek twee medewerkers in koelen bloede te hebben vermoord. Hij schoot ze door het hoofd nadat hij hen had gesommeerd op de grond te gaan liggen. In juni vorig jaar werden twee andere Bussumers gearresteerd, van wie er een is veroordeeld tot negen jaar cel. De'Arnhemse officier van justi tie Leeman zegt te hebben ge hoord van het advies, maar de exacte inhoud niet te kennen. Advocaat Starmans van de Bus sumer is er niet van overtuigd dat zijn cliënt wordt uitgeleverd. helft weer kon worden opge spoord. In Nederland kampen onder meer de internationale vervoersbedrijven met het pro bleem. Een Belgische woordvoerder vertelde uit eigen ervaring hoe brutaal de postcommunistische autodiefstal soms kan zijn. Toen een officiële Belgische delegatie onlangs in 'een' land in Mid den-Europa arriveerde, werden ze op het vliegveld afgehaald door een in België gestolen au to, die zelfs nog het Belgische nummerbord bezat. Duitsland heeft er al een populaire uit drukking voor: 'Vandaag gesto len, morgen in Polen.' Volgens Kanther is het nodig om de elektronische beveiliging tegelijkertijd en verplicht in de hele Unie in te voeren om prijs verschillen en concurrentiever valsing te voorkomen. Hij zei dat zo'n Europese regeling een goede kans van slagen heeft, omdat 'de klant er al zelf om vraagt'. DEN HAAG GPD Het derde kabinet-Lubbers heeft in juni een plan om hel aanbod aan kansspelen aan banden te leggen, naast zich neergelegd. Het idee was af komstig van toenmalig minister Kosto van justitie. In een nota aan de overige ministers stelde hij dat het terughoudende gok beleid wordt uitgehold door de financiële belangen van andere ministeries. In de nota wees Kosto op de toenemende gokverslaving en de criminaliteit verbonden aan het gokken. De afgelopen vier jaar nam het aanbod aan kans spelen toe, net als het aantal speelautomaten. Tegelijk kwa men er steeds meer signalen van hulpverleners dat het aantal gokverslaafden snel stijgt. De ploeg-Lubbers besloot de nota echter door te schuiven naar een volgend kabinet. 'In de for matie is er niets mee gedaan. „De zaak loopt uit de hand. Het gaat helemaal de verkeerde kant op", aldus Kosto in oen toelichting. Maar als minister liep hij stuk op de onwil bij zijn collega's. „Als ik iets voorstelde kwam eerst de collega van Eco nomische Zaken. Die kon het geld van de casino's niet mis sen. WVG zat in een dubbelrol. Aan de ene kant leverden de kansspelen geld op voor goede doelen, aan de andere kant werd vanuit de afdeling volks gezondheid gewaarschuwd te gen de gokverslaving. Financiën raakte de extra belastinggelden niet graag kwijt. En op land bouw zal men met de paarden- toto." Kosto, nu nog PvdA-kamerlid, straks lid van de Raad van State, stelt- de volgende maatregelen voor: bevriezing van het aanbod aan kansspelen: Bol: 0171 1-13273 verlaging van de hoofdprijzen: een verbod op het lokken van deelnemers; vermindering van reclame: minder kansspelen op 'IV; beperking van het aantal speelautomaten; geen uitbreiding.van het aan lal casino's; doorbreken van de mogelijk heid om speelautomaten in ca sino's met elkaar te 'koppelen' zodat enorme prijzen mogelijk zijn. „Een gokje wagen is een menselijke behoefte. Daarop is op zich niets tegen, mits het ge kanaliseerd wordt", meent Kosto. Onder zijn verantwoor delijkheid zijn fouten gemaakt, erkent de ex-minister, Zo werd door een ambtenaar routine matig een vergunning gegeven voorde Postcodeloterij, die later zo gigantisch uit de hand liep dal moest worden ingegrepen. „Wij konden niet bevroeden dat het zo'n wereldhit zou worden", stelt Kosto nu. Wat de krasloten betreft weet hij het nog niet. „De laatste tijd is het erg stil ge worden rond de krasloten. De zaak zal dus wel in evenwicht zijn gekomen." Honderden mensen begeleiden een enorm vlot door de straten van Havana. Bovenop een vracht wagen is het gevaarte op weg naar het strand in de buurt van de Cubaanse hoofdstad. Vandaar zal weereen aantal vluchtelingen de oversteek wagen naar Florida. De gesprekken tussen de VS en Cuba over het beperken van de stroom Cubaanse bootvluchtelingen zijn gisteren voorlopig opgeschort Na zes dagen onderhandelen was nog geen overeenkomst in zicht De Cubaanse onderhandelaar Alarcon keerde gisteren voor overleg naar Havana terug. Mo gelijk worden de besprekingen komend weekeinde voortgezet. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Christopher, noemde de onderbreking 'slechts van korte duur' en zei ervan uit te gaan dat Cuba en de VS met el kaar in gesprek blijven. FOTO ANP JANIS LEWIN PARUS HAfJS MC (MIJ CORRESPONDENT De Franse computerfabrikant Buil blijkt enkele jaren geleden voor honderden miljoenen gul dens te zijn opgelicht door een twintigtal inmid dels ontslagen werknemers. Die zagen in 1989 en 1990 kans duizenden voor de sloop bestem de computers te verduisteren en via de zwarte markt te verkopen. Het toch al noodlijdende staatsbedrijf heeft daardoor een strop van min stens een miljard frank (ruim 330 miljoen gul den) geleden. De affaire werd gisteren onthuld door het Franse satirische weekblad Le Cxinarcl Enchainé. Tegen zeven voormalige personeelsleden, onder wie twee managers, loopt een gerechtelijk voor onderzoek, vijftien andere betrokkenen zijn op staande voet ontslagen. Uit het onderzoek is gebleken dat de betrok ken werknemers zich op twee manieren verrijkt hebben. In 1989 zagen ze kans om een grote hoeveelheid voor de sloop bestemde gloednieu we computers van verouderde modellen uit de magazijnen te verduisteren. Er werd ook gezwendeld met enkele duizen den grote inruilcomputers. Die apparaten, door Buil voor een zacht prijsje bij haar klanten te ruggekocht, werden in 1989 en 1990 eveneens onderhands verkocht. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN GuidoGezelle Zich dom houden brengt vaak ver der dan zich slim tonen. VANDAAG PAGINA'S 30 Binnenland 3,5 Buitenland7 Cultuur23.24,25 Economie/Beurs 6 Familieberichten - 4 Feiten en meningen2 Info - 8 Programma's13 Randstad21 Regio15,17,18,19 Religie16 Sport27.29 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 10 HET WEER KANS OP ONWEER OF HAGEL Verwachting van het KNMI voor morgen Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en on weer. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Zuidelijke wind, matig, kracht 3 tot 4. Leerlinge met hoofddoekje weggestuurd HEEMSKERK GPD l)i' directie van liet Baandert College in Heemskerk heeft gis lerocntend een leerlinge van Turkse afkomst naar huis ge stuurd omdat ze een hoofddoek droeg. Het. meisje is moslim en draagt het doekje uit religieuze overtuiging. Directie en bestuur van de school overleggen maandag over de kwestie. Tot die tijd is de Ileemskerk.se in elk geval niet welkom. Hel Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht spreekt schande van de kwestie en stelt een onderzoek in. Burgemeester W. Hoobroeckx heeft de intercon fl'ssionele scholen gemeen schap op opheldering gevraagd. Pagina 3: 'Alleen om een meter stof om mijn hoofd'. KRANT PK EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat Is goed nieuws j Dus neem Ik i nu een abonnement. Voorletters rn/v I Postcode: I Plaats: i controle bezorging) Per muand automatisch 29.30) Per kwartaal vla acceptgiro 81,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro:., Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1