'Ik had een neus voor het ontdekken van talenten' 'Het vrolijke toontje waarmee het inlegkruisje wordt aangeprezen, bah' 'Het liefst had ik nieuwe afleveringen willen maken! Rtv show mm 'Als je niet in de tipparade komt, bereik je gewoon niets' 6 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Anekdotische autobiografie van oud-TROS-directeur Joop Landré Je bent oud en je hebt in je leven heel wat meege maakt. Voldoende reden om een boek te schrijven, be dacht oud-TROS-directeur Joop Ixindré (84) zich op een goed moment. Vorige week ver scheen van de presentator van het seniorenprogramma De clu- ve! is oud een anekdotische autobiografie over 'een kleine man die altijd voorop liep', 'joop Landré vertelt' staat vol met herinneringen aan kleine en grote voorvallen uit 's mans arbeidzame leven. Joop landré werd in Rotter dam geboren op Eerste Kerst dag 1909, als jongste van drie kinderen uit het gezin van com ponist Willem landré en Mientje Klinkhamer. landré be nadrukt keer op keer dat hij een gelukkige, onbezorgde jeugd heeft gehad. Verplichte vioolles sen en een minderwaardig heidscomplex vanwege zijn ge ringe lengte (waardoor hij hij het voethallen op straat altijd als 'doelpaal' werd opgesteld), deden daar niets aan af. Zijn va der, een verwoed visser, door zag dat kleine Joop vaak het on derspit moest delven en haalde collega-hengelaar Bep van Kla veren over zijn zoon wat bokslessen te geven. De jongens op straat deden prompt niet vervelend meer. 1 Iet getal zeven speelt in het leven van Joop landré een grote rol. Na zijn rechtenstudie en en kele jaren op de redactie van de Telegraaf, werkte hij zeven jaar bij Philips en was hij evenzovele jaren directeur van de Regerings Voorlichtings Dienst en publici- leitschef van het Koninklijk Huis en de minister-president. Daarna leidde hij Polygoon Pro- Landré zag de jongeman wel zitten. Zijn naam: Ivo Niehe, „sindsdien uitgegroeid tot één van de belangrijkste televisie presentatoren en -producen- Landré maakt in het boek eveneens wat ruimte vrij voor overpeizingen over zijn privé- leven en wat filosofische mijme ringen. Zo vertelt hij dat hij 'door merkwaardige proble men' van zijn eerste vrouw Pim is gescheiden. „Zij had binnen haar vriendenkring regelmatig contact met uiterst linkse jonge ren (zoals de later befaamde verzetsman Gerrit van der Veen), die overigens stuk voor stuk - dat moet ik na ruim 55 jaar ruiterlijk erkennen - intel lectueel gesproken zonder twij fel voorop liepen. Ik kon mij echter niet verenigen met hun denk- en leefwereld. Echtschei ding was naar mijn mening de enige oplossing." Landré stelt in zijn boek ook 'de kardinale vraag'; zijn we in dit 'ruimtetijdperk' nu zoveel gelukkiger geworden? „Een jon gen of meisje van zestien, ze ventien jaar weet niet wat het betekent om bijvoorbeeld op zaterdagavond gezellig rond de tafel te zitten om een spelletje te spelen, apenootjes te pellen op een krant, een Mariakaakje te eten. Nee, de jeugd gaat naar de disco, de televisie staat aan en het gezinsverband raakt losser, helaas. Stond de techniek maar eens 25 jaar stil." Het zijn op merkelijke woorden voor een man die jarenlang aan het hoofd heeft gestaan van 'de ge zelligste familie van Nederland'. (Joop Landré vertelt - een anekdotische autobiografie; bewerking Sietze Dolstra. Uit geverij 60+, Cadier en Keer, f 24,50) filti, de Nederlandse Filmpro- duktie Maatschappij en de TROS, telkens voor zeven jaar. Zijn hele loophaan komt in het boek flink aan bod maar de meeste bladzijden besteedt l.andré uiteraard aan zijn jaren bij de TROS. Hij verhaalt over de heroïsche gevechten die de omroep met het toenmalige mi nisterie van C.R.M. moest leve ren om de C-, B- en A-status te verkrijgen. Het departement lag voortdurend dwars. Zo werd een verzoek van de TROS om als B-omroep erkend te worden, niet gehonoreerd omdat uit ac countantsonderzoek was geble ken dat circa 20 procent van de ruim 250.000 leden geen om roepbijdrage had betaald. lan dré: „Maar het aantal zwartkij kers lag véél lager. Ambtenaren van de dienst Luister- en Kijk gelden schrapten namelijk le den om de meest kinderachtige redenen. Wanneer de achter naam, het adres en de gemeen te klopten, maar één of meer voorletters ontbraken, dan was de persoon in kwestie zwartkij ker. Met deze ongehoorde mug- gezifterij trachtte men ons let terlijk klein te houden. Men had echter één ding vergeten: deze kinderachtige afwijzing maakte alle medewerkers nog vastbe slotener dan ze al waren." Landré zelf leek wel het meest vastberaden van allen. Zo werd hij begin jaren zeventig tot 'Sa lesmanager of the year' gebom bardeerd, omdat hij de beden ker was van het 30-guldenplan (voor drie tientjes TROS-kom- pas in de bus van 1 oktober '72 tot 1 januari '74). Landré's idee leverde binnen zes weken 60.000 nieuwe TROS-leden op. Landré had een neus voor het ontdekken van talenten, merkt de oud-TROS-directeur, niet ge plaagd door overmatige be scheidenheid, diverse malen op. Zo was hij verantwoordelijk voor het lanceren van hét ge zicht van de omroep, Mary Schuurman. Hij signaleerde haar bij het Telegraaf-concern waar zij als secretaresse werkte en raakte gebiologeerd door haar welgevormde benen. Lan dré vroeg Schuurman terstond als omroepster bij de TROS te komen. „Zelden zal de uitver kiezing voor die functie geba seerd zijn op nu juist die kwali teiten die de kijker zelden te zien krijgt." Tijdens een screentest - enke le jaren later - werd het optre den van een jonge doctorandus in de Franse taal- en letterkun de door de TROS-top als ver be neden de maat betiteld. Maar Oud-TROS-directeur Joop Landré heeft zijn memoires vastgelegd in een boek. foto united photos de boer Johanna Koelman regisseert reclamespots voor televisie AMSTELVEEN MAURICE WILBRINK Een jonge reclame-ve teraan verlaat na zes- tien jaar de geborgen heid van het befaamde recla mebureau FHV/BBDO. Johanna Koelman verzon de verhalen voor vele 'A-merk'-commer- cials, maar heeft zich nu losge scheurd om zich als freelancer geheel toe te leggen op het re gisseren van TV-reclamespots. Emoties wil ze overbrengen, menselijkheid. „Van de Benet ton-formule, van choqueren gruw ik. Ik erger me ook groen en geel aan de geforceerde vro lijkheid rond het inlegkruisje, bah." Koelman heeft bijna twintig jaar lang verhaaltjes verzonnen. Waarvan zestien jaar bij FHV/BBDO. In de jaren zeven tig maakte ze al naam met zin netjes als 'Met lijn 9 naar de haaien' voor een Artis-campag- ne. Een pakkend regeltje dat voor die tijd vernieuwend was, maar waarmee de bill boards te genwoordig volstaan. En ze ver wierf snel de begeerde A-merk- status: reclamecampagnes be denken voor de grote, bekende merken: Grolsch, Douwe Eg berts, de SNS bank. i oen ze eerder dit jaar bij FHV/BBDO bekend maakte dat ze het hureau zou verlaten, werd het ontslag maar met moeite geaccepteerd. Bij het re clamebureau wilden ze haar niet kwijt en Koelman werd uit eindelijk uitgezwaaid met de verzekering dat ze op elk mo ment weer welkom was. Drie jaar had het haar gekost om tot de conclusie te komen dat ze weg moest, dat ze zich moest zelfstandig vestigen als regisseuse. „Om weer te doen waarom ik in dit vak ben gerold: dingen maken. Steeds meer tijd en energie werd opgeslokt met activiteiten die daar niks meer mee te maken hadden. Daar kwam nog bij dat ik het regisse ren van reclamefilmpjes erg leuk begon te vinden. Maar dat was niet mijn functie. Als art di rector ben je verantwoordelijk voor het idee, de regisseur moet de eigenlijke film maken. Ik zat er dan wel bij op de set. maar de greep was ik kwijt." Sinds 1 augustus heeft Koel man haar eigen bedrijfje. En de onzekerheid of anderen wel za ten te wachten op haar regis- Redamemaakster Johanna Koelman gruwt van de reclames van Bennetton. seursdiensten, werd al snel in gehaald door de eerste bevrij dende opdracht, het vervaardi gen van een spot waarmee Ca non in Europa z'n printers aan de man wil brengen. Welke specifieke eigenschap pen moet de maker van een re clamefilm bezitten? Koelman: „Je moet in ieder geval goed met mensen kunnen omgaan. En als reclamemaker moet je overzicht hebben. Je hebt een film in je hoofd, die er nog niet is. En die je moet over brengen op je medewerkers. Dat is het allermoeilijkste. Nie mand kan in jouw hoofd kij ken." - Wat onderscheidt een goede regisseur van de rest? „Iets kunnen toevoegen aan het idee dat voor een film is ver zonnen. Geen toevoeging om het mooie, het esthetische, maar wat het idee nog sterker maakt. Ie ziet echter juist dat een regisseur of een camera man vaak geneigd is het spotje mooier te maken zonder dat dat functioneel is." Ontroeren Koelman wil met het medium reclame vooral ontroeren. „Mensen emotioneel raken. Zelf ben ik een erg sentimenteel mens, ik hou enorm van emo ties. Ik volg daarin als reclame maker mijn eigen weg. De afge lopen jaren zag je als trends dat reclame choqueerde, zoals Be- netton. Of aan het lachen maakte, zie de Mora-snacks. Maar dat is mijn stijl niet. Ik ben ervan overtuigd dat je via emoties heel goed een bood schap kunt overbrengen." De omstreden campagne van het Italiaanse kledingmerk Be- netton - waarin onder meer een uitgeteerde AlDS-patiënt werd getoond en onlangs nog de be bloede kleren van een gesneu velde Bosnische soldaat - wek ken bij haar grote weerzin. „Die campagnes hebben ab soluut een averechts effect. Het stuit mensen enorm tegen de borst. En ik weet van mezelf: als ik ergens iets heel moois van Benetton zie hangen, dan ver dom ik het te kopen. Gewoon als reactie op die walgelijke re clame-campagne." - Kunnen reclamemakers de verleiding of de druk weerstaan door te weigeren een bepaald idee uit te voeren, bijvoorbeeld omdat ze vinden dat de mense lijke waardigheid erbij in het ge ding Ls? Heb jij wel eens nee ge zegd? „Er heeft zich wel eens een geval voorgedaan. Bij Olvarit wilden ze weten in hoeverre be jaarden interesse hadden in ba byvoeding, omdat bekend is dat sommige ouderen dit om diver se redenen eten. Er moest een advertentie komen met een in vulbon, die was bedoeld om die markt te verkennen. Daar kreeg ik een vieze smaak van in mijn mond. Bejaarden eten babyvoe ding niet omdat ze het zo heer lijk vinden. En vervolgens kwam iemand op het bureau met de suggestie een bejaarde voor te stellen als een baby op schoot. Toen heb ik het pand verlaten. Dan ga je door de grenzen heen. daar wilde ik helemaal niets mee te maken hebben." Koelman deelt met vele Ne derlanders een grote ergernis over de reclames voor maand verband en tampons. „Vlak voordat ik bij FHV vertrok, kreeg ik de opdracht een filmpje te maken voor een merk tam pons. Helaas kwam ik daar niet meer aan toe, want ik had dat graag eens op mijn eigen wijze gedaan." Het is vooral de toon waar mee het inlegkruisje wordt aan geprezen, die haar mateloos stoort: „Dat luchtige, vrolijke toontje, bah. Alsof het onder werp een café-onderwerp is, ontdaan van elk privé. Zo open wordt daarover in het normale verkeer helemaal niet over ge sproken, en dat hoeft ook hele maal niet. Ongesteld zijn is een ramp voor sommige vrouwen. Die fietsen dan niet lekker door een bos, die liggen in bed! Bovendien: er wordt totaal geen informatie verstrekt. Niet in die reclamespot, niet eens op de verpakking. Er moet toch een fabrikant opstaan, die zegt: stop, we gaan dat anders doen. We gaan het wat serieuzer en reëler behandelen. Enorme markt In de Verenigde Staten is de re clame nog veel verder doorge drongen in de samenleving dan bij ons. Het gaat. zeker bij tele visie, om een enorme markt. Er klinken nu echter voor het eerst waarschuwingen dat de TV haar aantrekkingskracht voor adver teerders zal verliezen om een aantal redenen. Genoemd wordt de overdosis reclame, waardoor mensen weglopen. Dat lijkt me een verontrustend perspectief voor reclamema kers. „In de VS is de televisie een soort radio geworden, de com mercials verdringen elkaar en moeten schreeuwen om aan dacht, anders worden ze niet gehoord. Zover is het hier nog niet. Maar er is wel veel meer reclame op de Nederlandse TV vergeleken met twintig jaar ge leden en als dat verder toe neemt dan doe je daar weinig aan." Ben Tamara timmeren aan de weg met hun eerste single 2 Stemmetjesmaker Frans van Dusschoten over de Fabeltjeskrant' B HILVERSUM «JOB BOOT „Het allerliefste had ik natuur lijk een nieuwe serie gemaakt. Maar ja, het geld ontbrak daar voor." Stemmetjesmaker Frans van Dusschoten is sinds deze week van maandag tot en met zaterdag weer te horen als Me neer de Uil in de Fabeltjeskrant. De gezamenlijke omroepen op Nederland 3 gaan de razend po pulaire fabeltjes uit het grote dierenbos herhalen. De eerste uitzending was in 1968 en uiteindelijk werden er een kleine vijftienhonderd afle veringen opgenomen en uitge zonden. Nu worden de oude fa bels voor nieuwe kijkbuiskinde- ren vertoond. Voorlopig gedu rende een periode van twee jaar. Als blijkt dat de serie aan slaat, bestaat de kans dat er toch nog een nieuwe reeks in produktie zal worden genomen. Als het aan Van Dusschoten ligt, hoeft het niet zolang te duren. „Maar ja, de Hilversumse om roepen hebben het geld niet om nieuwe afleveringen van de Fa beltjeskrant op te nemen. Dat vind ik doodzonde. Ik heb er wel zin in om nieuwe afleverin gen te maken." Van Dusschoten heeft op on navolgbare wijze talloze stem men voor zijn rekening geno men. Natuurlijk Meneer de Uil, maar even gemakkelijk kroop hij in de huid van de gebroeders Ed en Willem Bever. Samen met Ger Smit en Elsje Scherjon, die voor de andere stemmen ver antwoordelijkwaren. „Ik bewaar er de allerbeste herinneringen aan", vertelt de nu 60-jarige Van Dusschoten. „We hebben de serie met groot plezier gemaakt. Het is de oude vorm van kindertheater. Met een poppenkast en poppen. Ei genlijk heel traditioneel. Maar we hebben destijds veel good will gekweekt bij de kijkbuiskin- dertjes." Vakantiegevoel Van Dusschoten is bij het grote publiek ook bekend geworden als aangever in de André van Duin-revue. Maar liefst tweeën twintig jaar stond hij avond avond zij aan zij met de roodharige volksko miek. In het voorjaar van 1993 viel het doek voorgoed voor de revue van Van Duin en Van Dus schoten. „Veel Frans van Dusschoten kijkt met veel 'Fabeltjeskrant'. daarna niet in een zwart gat ben gevallen. Maar ik leef sinds die i laatste voorstelling met een per- i manent vakantiegevoel. Nee, ik heb de revue, het theater nog! niet één dag gemist. Ik meen wat ik zeg", benadrukt de imita-j tor en conférencier, die in het Noord-Hollandse Castricum woont. Heerlijk. Vlakbij de dui nen en de zee." Aktualiteit Nu de Fabeltjeskrant weer op de televisie te zien is, schaartj Van Dusschoten zich zelf onder! het kijkersvolk. „Ik heb daar nu alle tijd voor. Vroeger kon ik, nooit kijken, omdat we altijd op! weg naar een voorstelling wa ren. Ik vind het nu heerlijk om de tijd te hebben om dingen te doen, waarvoor vroeger de tijd; ontbrak. Ik heb kort voordat de herhalingen begonnen, een aantal afleveringen gezien en ik moet zeggen: ze zijn absoluut niet gedateerd. Soms verwerk-' ten tekstschrijver Leen Valke nier wel de aktualiteit in de fa bels. maar nooit op een manier dat het bij uitzending nu sto rend zou zijn. Ik noem maar wat. Als in Nederland verkiezin gen voor de tweede kamer wer den gehouden, dan werden er in het grote dierenbos ook ver- j kiezingen gehouden. Begrijp je! Op die manier werd er inge speeld op de aktualiteit. Ik denk dat de kijker van nu een heel andere kijker is dan toen. De kijkers van toen zijn nu op een leeftijd gekomen, dat ze met hun kinderen naar de Fa- beltjeskrant kunnen gaan kij ken." Love is the only way, de eerste single van Ben Tamara, is on langs op de markt verschenen. Voortdurend zoeken de beide artiesten de radiozenders af in de hoop hun plaatje te horen. Het nieuwe duo gelooft in hun produkt, maar Ben en Tamara beseffen maar al te goed dat het succes van de single afhangt van de airplay die het krijgt. Vanaf de hoes blikken Ben Hendriks en Tamara Tol zelf verzekerd de wereld in. Dat beeld stemt overeen met de werkelijkheid. Wie Ben, uit IJmuiden, hoort praten, weet dat hij met een doorzetter te maken heeft: Ben wil bekend worden en dat zal hem lukken ook. Voor de uitstraling van Ta mara, uit Volendam, smelt zelfs een ijsblok, maar een naïeve da me is ze niet. „Ik wil net zo goed worden als Linda Ronstadt," zegt ze beslist. Ze weet dat ze daar hard voor zal moeten wer ken en dat doet ze ook. In Am sterdam volgt ze lessen bij een docente van de kunstacademie. Met zijn 35 jaar heeft Ben natuurlijk meer er varing dan de 22-jarige Tamara. Hij maakte eind jaren zeventig al eens een single, trad twee keer op bij de Soundmix Show en zong het openings nummer van de Miss Holland verkiezingen. Tamara stond één keer in de show van Henny Huisman en deed -om ervaring op te doen- auditie voor de musical My fair Lady. Allebei wisten ze dat ze ooit de kans zou den krijgen om door te breken. De vraag was alleen: wanneer. Die gelegenheid diende zich aan toen Roy Beltman, bekend van zijn successen met BZN, Ben Hendriks vertelde dat hij een duet op de plank had lig gen: Love is the only way. Toen Ben hoorde dat Beltman met hem in zee wilde, ging hij 'uit zijn dak'. „Met Roy Beltman werken is natuurlijk een droom", aldus Ben. „Hij is een grootheid in de Nederlandse muziekwereld. Ik kreeg een contract aangeboden om het nummer op CD uit te brengen." Het enige probleem voor Ben was dat hij zelf een zangeres moest vinden die het duet met hem wilde vertolken. Aanvankelijk lukte dat niet. De zangeressen die Ben hoorde, misten in zijn 'ogen en oren iets. Toen hij Tamara Tol op Vo caal Centraal hoorde zingen wist hij meteen dat hij het duel met haar wilde opnemen. Ta mara kijkt nu wal vrolijk op hun eerste kennismaking terug „Wat is dat voor een idioot \-j dacht ik. Ben zei dat hij een CC ging maken, maar dat kan ie-, dereen wel zeggen." Toen de Volendamse zangeres de naair tg van Roy Beltman hoorde, bral het ijs. Binnen een week sloten Tamara kijkt inmiddels al ver-: der dan deze CD. „Mijn groot ste wens is, optreden in een musical. We denken dat deze single aanslaat, maar ook als hei jg niet lukt. is deze ervaring nuttig. Je leert allerlei mensen kennen die je in de rest van je carrière tg nodig kan hebben." Ben kniki instemmend. „Hoe goed je nummer ook is, wanneer je niet in de tipparade komt, bereik je gewoon niets. Deze ervaring opdoen, is in ieder geval te gek." De pluggers, mensen die dej< single aanprijzen bij de ver schillende radiostations, gaaq nu hard aan de slag om het schijfje gedraaid te krij- gen. Het eerste televi sie-optreden is inmid-! dels binnen. Ben en 21 Tamara zijn 14 sep-21 tember te horen bij het RTL-programma, Koffietijd. Het duo Tamara Ben geloven in hun nieuwe single 'Love is the only way', foto united photos de boer 2 nils van houts

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8