Gat ozonlaag wordt nog stuk groter Nu Paus niet naar Bosnië Buitenland Tapie's collectie daalt verdacht snel in waarde Cubaanse intocht in Panama Chinezen verorberden gebakken klassevijand Anastasia wel degelijk vermoord Doorbraak over abortus bereikt in Cairo Bier uit 1744. perrekt op dronk. j WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Ommekeer rond eeuwwisseling De afbraak van de ozonlaag schrijdt voorlopig voort, on danks de verminderde uitstoot van chloorfluorkoolwater stoffen (CFK's) in veel landen. Dat heeft de Wereld Me teorologische Organisatie (WMO) gisteren gemeld. Pas over een jaar of zes is het dieptepunt bereikt en kan de ultraviolet licht werende laag rond de Aarde voorzichtig beginnen aan een herstel. Amerikaanse tieners verbannen klawock Twee tieners van de Amerikaanse Tlingit-bevolking, die door een inheemse rechtbank zijn verbannen wegens het slaan en beroven van een pizzabezorger, zijn in een vissersboot f naar twee verschillende onbewoonde eilanden in Alaska ge- bracht. De twee 17-jarigen moeten daar ten minste een jaar in volledige eenzaamheid doorbrengen. Agenten slaan hand aan zichzelf new york» Twee politie-agenten in New York hebben gisteren zelfmoord gepleegd. Dat brengt het aantal Newyorkse agenten dat zich dit jaar van het leven beroofde op tien. Een van de twee agenten die dat gisteren deden, was geschorst wegens een cor ruptie-affaire, de ander was eveneens geschorst en wel wegens dronkenschap. Staking Duitse bierbrouwerijen düsseldorf Zal het ondenkbare gebeuren en Duitsland zonder bier komen te zitten? In zes brouwerijen in de omgeving van Dortmund, de 'bierhoofdstad', en in Düsseldorf, 'de langste bar van de Heimat, is gisteren hel werk neergelegd. Stakingsleiders verzekerden 's lands bierdrinkers evenwel snel dat ze niets te vrezen hebben: de voorraden zijn ruim voldoende. De stakers ei sen automatische compensatie voor de geldontwaarding. Berlusconi reageert gematigd positief rome» Premier Berlusconi van Italië is gematigd positief over de voorstellen van de Milanese onderzoeksrechter Di Pietro om uit de wirwar van smeergeldaffaires te komen. Hij zei gisteren be grip te hebben voor de zorgen van de rechters en hij had waar dering voor de „constructieve geest" die spreekt uit hun ideeën. Die komen neer op strafvermindering van mensen die beken nen bij affaires betrokken te zijn geweest en die justitie helpen andere schuldigen te pakken. 'Saddam laat oren afsnijden' koeweit Vier in Koeweit gearresteerde Irakezen die zeggen dat ze zijn gevlucht voor de Iraakse geheime dienst, hebben gemeld dat president Saddam Hussein de oren heeft laten afsnijden van 2.000 mannen die weigerden op te komen voor militaire dienst. Dat heeft de Koeweitse krant al-Watan gisteren gemeld. Rabin: Proeftijd voor vrede met Syrië Jeruzalem» De Israëlische premier, Rabin, heeft gisteren gezegd dat er eerst een proefperiode van drie jaar nodig is voordat Israël daadwerkelijk zijn troepen van de Golanhoogvlakte zou terug trekken. De Israëlische bezetting van de Golanhoogte is het be langrijkste obstakel op weg naar vrede tussen Israël en Syrië. Meer dan 20 miljoen vluchtelingen genéve Het aantal vluchtelingen is de afgelopen twee decennia over de hele wereld opgelopen tot boven de 20 miljoen. Zeer waarschijnlijk zal dat aantal nog verder oplopen. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van drie VN-organisaties die bij het vluchtelingenprobleem zijn betrokken: de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO), de Internationale Organisatie voor Mi gratie en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unh- cr). Nigeriaanse junta slaat weer toe lagos» De militaire regering van Nigeria heeft gisteren een serie decreten uitgevaardigd om de oppositie verder te ontkrachten. Zo wordt het verboden om beslissingen van de regering aan te vechten via de rechter. Verdachten kunnen langer (tot drie maanden) zonder vorm van proces worden vastgehouden en vijftien bladen van drie grote uitgeverijen mogen een half jaar lang niet verschijnen. Volgens de oppositie komen de maatrege len van de regering van generaal Abacha neer op het uitroepen de noodtoestand. Franse blauwhelmen haalden gisteren de pausmobiel uit een Duits transporttoestel. Het bleek vergeefse moeite, want de paus komt niet naar Sarajevo. foto reuter PARUS HANS GERTSEN Crédit Lyonnais valt van de ene verbazing in de andere Tapie mogelijk enkele topstukken in vei ligheid heeft weten te brengen. Maar daarnaast is er grote twijfel over de werke lijke waarde van zijn schilderijenverzame- ling. Zo zou een aan Rubens toegeschreven schilderij, door Dillée geschat op 35 tot 50 miljoen gulden, niet van Rubens zijn en zelfs niet van een van diens leerlingen. De werkelijke waarde zou nog geen miljoen gulden bedragen. En kostbare doeken van meesters als Chagall en Modagliano zou Tapie veiligheidshalve hebben vervangen door vrijwel waardeloze kopieën. De origi nelen heeft hij volgens het Franse dagblad Libérationelders opgeslagen. Tapie noch Crédit Lyonnais wensten gisteren commentaar te geven op de be weringen van die krant. Volgens Tapie gaat het om 'een privé-kwestie'. Dillée houdt staande dat de collectie-Tapie „in het ongunstigste geval" zeker 70 miljoen gulden waard is. De vraag blijft echter of Dillée en zijn Engelse collega's dezelfde collectie hebben gezien. CORRESPONDENT Is de roemruchte collectie antieke meu bels en schilderijen van Bernard Tapie ruim 100 miljoen gulden waard of hooguit tien miljoen? Daarover bestaat een pikant verschil van mening tussen Franse en Britse experts en veilinghuizen. Als de Fransman Jean-Pierre Dillée het bij het rechte eind heeft, is de collectie van Tapie ruim 100 miljoen waard. Zijn Engel se collega's van de veilinghuizen Christie's en Sotheby's houden het op 'hooguit een tiende' van die waarde. Voor Bernard Tapie zelf is de kwestie nauwelijks nog van belang. De in ernstige financiële problemen verkerende politi cus, zakenman en voetbalbons is al sinds enkele maanden geen eigenaar meer van de collectie. Voor de Franse staatsbank Crédit Lyonnais, bij wie Tapie voor meer dan 400 miljoen gulden in het krijt staat en die beslag heeft laten leggen op de col lectie, dreigt de affaire echter opnieuw op een forse strop uit te draaien. Crédit Lyonnais leende Tapie via doch teronderneming SBDÜ de afgelopen vijf tien jaar honderden miljoenen guldens. Met dat geld stampte Tapie een zakenim- perium uit de grond. Intussen wordt steeds duidelijker dat SBDÜ met die lenin gen grote risico's heeft genomen door te weinig garanties te eisen. Toen de moe- derbank vorig jaar een nieuwe directie kreeg, draaide de nieuwe topman, lean Peyrelevade, onmiddellijk de kredietkraan dicht. Sindsdien valt Crédit Lyonnais van de ene in de andere verbazing. Vorig najaar sloot de bank een soort 'he renakkoord': Tapie zou zijn schuld binnen vijf jaar aflossen. De bank accepteerde een strop van ruim 150 miljoen gulden op voorwaarde dat Tapie zijn persoonljke be zittingen, waaronder een stadskasteeltje in Parijs en zijn verzameling 17de- en 18de- eeuws antiek en schilderijen zou verko pen. Alleen al de kunst- en antiekcollectie zou meer dan 100 miljoen gulden waard zijn, schatte de Parijse expert Dillée. Dat de Britten het op een veel lager be drag houden, zou kunnen komen doordat ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De paus gaat morgen niet naar Sarajevo. Een woordvoerder van het Vaticaan zei gisteravond dat de paus van zijn pastorale reis afziet, omdat de risico's voor de burgers die hem zouden ont moeten te groot zouden zijn. De paus wilde negen uur in de Bosnische hoofdstad blijven. Johannes Paulus II heeft steeds benadrukt dat de burger bevolking geen enkel extra ge vaar mag lopen door zijn 'vre- desreis'. Aan zijn eigen veilig- np I JÉH heid hechtte de paus minder. Hij had laten weten zich niet in een tank te willen verplaatsen. In Vaticaanse kringen werd ge zegd dat de paus 'klaar is voor het martelaarschap in naam van de vrede'. Het besluit niet naar Sarajevo te gaan, volgde kort nadat twee VN-vliegtuigen vlakbij het vlieg veld van Sarajevo getroffen wa ren door mortiervuur. Het illu streerde de mening van zowel de Verenigde Naties als de NAVO dat het onmogelijk is de veiligheid van de paus te garan deren. Tutsi's trekken 'veilige zone' Hutu's binnen KIGALI AP Meer dan 150 leden van de door Tutsi's geleide regeringstroepen zijn gisteren de door de VN be waakte 'veilige zone' in het zuidwesten van Rwanda bin nengetrokken. Op die plaats hebben honderdduizenden Hu tu's een veilig heenkomen ge zocht. De troepen gaan in Cyangugu, Gikongoro en Ki- buye een radiosteunzender, een theefabriek en regeringskanto ren bewaken. De troepenver plaatsing is in strijd met eerdere verklaringen van de regering, dat er eerst burgerpersoneel naar het gebied zou worden ge bracht. Volgens een speciale VN-ge- zant willen de regeringstroepen de hele zone binnen een maand onder controle hebben. Hij voegde eraan toe dat de VN- troepen waarschijnlijk in het ge bied zullen blijven. De overgang van internationale bescherming naar regeringsbescherming wordt bewaakt door een geza menlijke commissie van het Rwandees Patriottisch Front en de VN. Volgens Khan bevinden zich naar schatting nog 480.000 vluchtelingen in het gebied. Leger Brazilië gaat Yanomami beschermen RIO DE JANEIRO» AP De Braziliaanse regering heeft het leger ingezet om goudzoe kers te verdrijven uit het Ama zone-reservaat van de Yanoma- mi-indianen. Met een lucht machthelikopter en vier vlieg tuigen zijn inmiddels al 110 fe derale politiemannen en in diaanse spoorzoekers naar een goudzoekerskamp gebracht. Ze hebben de opdracht de goud zoekers meteen te verwijderen. In de regio aan de grens met Venezuela werken tegen de 2.000 goudzoekers, die zo'n 27 drijvende platforms op de Paca- raima-rivier hebben gelegd. Omdat kwik wordt gebruikt om het goud te vinden, is de rivier ernstig vervuild. Ook spuiten de goudzoekers de oevers met ho gedrukspuiten kapot. Volgens de indiaanse stich ting in het gebied verstoren de goudzoekers het leven van de indianen. „De goudzoekers ge ven alcohol, wapens en munitie aan de indianen in ruil voor seks met Yanomami-vrouwen", aldus een woordvoerder. Sinds de komst van de goud zoekers in de regio in 1987 is de positie van de 22.000 Yanoma mi in gevaar. Niet alleen bedrei gen de goudzoekers de natuur, zij verspreiden ook ziektes waartegen de indianen niet be stand zijn. CAIRO AP-GPD-Rtr De afgevaardigden naar de be volkingsconferentie in Cairo hebben gisteravond een door braak bereikt inzake het contro versiële vraagstuk van abortus. Het compromis is aanvaardbaar voor de aan de conferentie deel nemende islamitische landen; alleen het Vaticaan blijft tegen. Iran, Pakistan en Benin, die eerst aan de zijde van het Vati caan stonden waar het het hete hangijzer van de abortus be treft, zijn akkoord met de ont werptekst. De Europese Unie en panama-stad» De eerste 93 van de 10.000 Cubanen die zullen worden opgevangen in Panama, arriveren op de vliegbasis How ard. De Cubanen die naar Panama landen als Noorwegen en Zwe den kunnen zich ook vinden in het compromis. Het Vaticaan en de moslim staten hadden bezwaar tegen de passagps over abortus en seksuele voorlichting. In de ont werptekst zijn de bewoordingen afgezwakt, maar worden alle re geringen wel opgeroepen om zich rekenschap te geven van de nadelige gevolgen voor de volksgezondheid van 'onveilige abortussen. Ook wordt erkend dat abortus in sommige landen wettelijk is toegestaan en wordt aangetekend dat vrouwen die gaan, maken deel uit van de in to taal 23.000 gevluchte Cubanen die zijn ondergebracht op de Amerikaanse luchtmachtbasis Gu- antanamo. Het is de bedoeling dat een abortus ondergaan toegang moeten hebben tot medische behandeling, tot maatschappe lijke hulpverlening en tot me thoden voor gezinsplanning om verdere abortussen te voorko- Als belangrijke concessie je gens het Vaticaan is in de ont werptekst de passage opgeno men die ook in het slotdocu ment van de bevolkingsconfe rentie van 1984 stond en waarin wordt gesteld dat abortus 'nooit mag worden gepropageerd als methode van gezinsplanning'. Vice-president Al Gore van de de 10.000 Cubanen worden opge vangen in vier kampen op Ameri kaans grondgebied langs het Pa nama-kanaak foto reuter At berto lowe Verenigde Staten verwacht dat het Vaticaan haar bezwaren te gen het actieprogramma voor net binnen de perken houden van de bevolkingstoename in de komende twintig jaar, niet zal laten varen. Gore: „Twintig jaar geleden, op de eerste bevol kingsconferentie in Boekarest, heeft het Vaticaan de documen ten niet ondertekend; tien jaar geleden in Mexico ook niet en het zal nu ook niet ondertekce- GENÉVE «AP De WMO denkt dat de ozonlaag halverwege de volgende eeuw terug kan zijn op het niveau van de jaren vijltig en zestig van de ze eeuw. „Het ergste komt nog, over zes of zeven jaar", aldus Rumen Bojkov, speciaal WMO adviseur over de ozonlaag. Een groep van 226 weten schappers uit 29 landen heeft meegewerkt aan een inventari satie van de huidige stand van zaken. Nog eens 150 specialis ten hebben hun commentaar geleverd op de studie, die later dit jaar verschijnt. Uit een voor lopige samenvatting van het onderzoek blijkt dal de interna tionale inspanningen om de NEW YORK Rtr Tijdens de Culturele Revolutie (1966-1976) serveerden Chinese staatsrestaurants mensenvlees. Dat gebeurde nadat de commu nistist if partij had bevolen dal klassevijanden moesten worden opgegeten. Dit hebben twee Amerikaanse correspondenten onthuld in hun zojuist versche nen boek China wakes. Volgens het journalistenecht paar Nicholas Krystof en Sheri- iyn WuDunn deden zich in 1967 in Zuid-China de ergste vormen van kannibalisme voor uit de moderne tijd. De schrijvers wa ran van 1988 t<>i 1991 oma pondent in Peking voor The New York Times en wonnen de Pulitzer-prijs voor hun verslag uitstoot van CFK's, de koolwa terstoffen die ozon afbreken, te verminderen wel enig effect hebben gehad. De snelheid waarmee de ozonlaag ver dwijnt, is de afgelopen drie jaar iets afgenomen. Maar de lange levensduur van deze schadelijke stoffen zorgt ervoor dat pas op termijn van de verminderde uit stoot iets valt te merken. De ozonlaag vermindert per jaar met vier lot vijf procent. Voor elke procent minder ozon neemt de ultravioletstraling met 1,3 procent toe, zeggen weten schappers. Een sterkere ultra violetstraling veroorzaakt een toename van huidkanker en doodt de kleinste organismen uit de voedselketen. geving over het bloedbad op het Pekingse Plein van de Hemelse Vrede in 1989. Niet alleen stond mensen vlees op het menu van de cafe taria's van de overheid, de lijken werden ook nog aan vleeshaken opgehangen en tentoongesteld. Duizenden mensen zijn zo om het leven gekomen. De kannibalen werden niet door honger gedreven, maar door ideologie. „Op sommige middelbare scholen hebben studenten hun leraren en schoolhoofden afgeslacht en ge roosterd op het schoolplein. Ze aten hun vlees op om de over winning op de contra -revolutio nairen te vieren", schrijven de MOSKOU Rtr Russische deskundigen hebben een 76 jaar oud vraagstuk opgelost: Anastasia, de dochter van tsaar Nicolaas II, is in 1918 door de bolsjewie ken vermoord, net als haar ouders en zussen. Deze bevinding staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van een regeringscommissie on der leiding van vice-premier Jarov. Maar van zoon Aleksej en dochter Maria van de laatste tsaar was geen spoor tussen de beenderen die in 1991 zijn gevonden in een ondiep graf bij Jeka- terinburg in de Oeral. De tsarenfamilie Romanov had een schuil plaats gevonden in Jekaterinburg, nadat bij de Russische revolutie van 1917 de bolsjewieken aan de macht waren gekomen. Ze werden dood geschoten in een kelder en hun lijken werden in een put gegooid in een bos op 32 kilometer van jekaterinburg. Onder de vijf skeletten die daar zijn gevon den, was dat van Anastasia, zo is de conclusie van de commissie. In diverse delen van de we reld zijn los van elkaar verschillende 'Anastasi- a's' opgestaan, die zeiden dat ze aan terechtstel ling waren ontkomen. Een van de bekendste was een vrouw die Anna Anderson heette. Deze in 1984 gestorven vrouw heeft haar hele leven volgehouden dat zij de jongste dochter was van de laatste tsaar van Rusland. 'Vaticaan tekent slotdocument VN-conferentie niet' 0p Alle Monturen Vanaf F100.-. Tot 16 Oktober. Voor Pearle Adressen Zie Gouden Gids. Ier gelegenheid van ons 250 -jarig jubileum ïu iedere krat Dommelscli Pils met een verrassing. Kijk in liet krat voor koe en wat. IX-,. .iLli. ÉclJitf van 5 I .14 «i'pti-.nlii-r 1994.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7