Justitie ontruimt jeugdinrichting Een klein ongemak voor mensen in nood Binnenland ■'Asfalt is geen vuilnisvat voor gevaarlijke stoffen' De doodstraf als oplossing voor gevoel van onbehagen VVD eist illegalennota van Hirsch Ballin op Onderzoek naar nep-arrestatie Strengere regels voor vergunning houseparty's anp algmmfl ndmindspsnl Boete voor klanten tippelaarsters Groningen De gemeente Groningen gaat optreden tegen de klanten van tippelaarsters. Een wijziging in de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) maakt het mogelijk dat de politie prostituanten kan aanhouden en bekeuren. Bewoners in de Gro ningse binnenstad klagen al jaren over ernstige verkeersoverlast door straatprostitutie. Burgemeester Ouwerkerk hoopt dat het nieuwe beleid een ontmoedigende werking heeft op prostituan- Krasloten volgende maand op den haag Krasloten zullen vanaf volgende maand niet meer zijn te krijgen. De Nationale Sporttotalisator verwacht dat er dan 84 miljoen loten zijn verkocht en dat is het maximum aantal dat de Sporttotalisator jaarlijks mag verkopen. Pas begin januari mogen weer nieuwe krasloten worden aangeboden. Waddenvereniging mikt op kinderen harlingen De Waddenvereniging richt zich op een nieuwe doel groep om de gelederen te versterken. De organisatie heeft de Wad-o-logen Bende opgericht, een club voor kinderen tot zes tien jaar. Zaterdag trekt de Waddenvereniging voor de eerste keer met een aantal jeugdige bendeleden de natuur in. De Wad denvereniging is niet de enige die kinderen mobiliseert bij de natuurbescherming. Ook het Wereld Natuur Fonds kent al lan ger een eigen jeugdorganisatie, de Rangers. Cel wegens oplichting Duitsers Amsterdam Officier van justitie Dun heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam vijftien maanden cel geëist tegen een 29-jarige man. Justitie verdenkt de man ervan zeker 132 Duitsers te hebben opgelicht. De man is geruime tijd geleden gevlucht naar Brazilië. De verdachte liet begin 1992 zijn bedrijfje Trade Point inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Vervolgens plaatste hij in diverse Duitse kranten advertenties, waarin hij werk aanbood voor chauffeurs. Geïnteresseerden moesten dan wel 650 gulden overmaken, zogenaamd ter dekking van het ei gen risico bij een eventueel ongeval. Arnhemse primeur: burgerstatuut arnhem De gemeente Arnhem presenteerde gisteren als eerste in Nederland een zogenoemd burgerstatuut: een boekje waarin rechten en plichten van burgers en gemeente uitvoerig beschre ven staan. Het burgerstatuut is ontwikkeld in het kader van de, na de verkiezingen van vier jaar geleden, ingestelde bestuurlijke vernieuwing. Arnhem is er is eerste gemeente in geslaagd het begrip handen en voeten te geven. Vier jaar voor seksueel misbruik alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren celstraffen tot vier jaar opgelegd wegens seksueel misbruik van een nu 13-jarig meisje en medeplichtigheid daaraan. Het kind werd tussen haar vierde en tiende jaar op grove wijze misbruikt door familieleden, buren en kennissen. De vader van het slachtoffer kreeg de hoog ste straf. utrecht. anp Asfalt mag geen vuilnisvat blij- )(jven voor milieugevaarlijke stof- Dat stelt de stichting Na- jtuur en Milieu gisteren in een brief aan de Nederlandse asfalt- branche. De milieuorganisatie 'heeft vooral problemen met de 'c! verwerking van vliegas in asfalt. di De producenten van asfalt ge- ibruiken jaarlijks ruim 20.000 ton vliegas uit vuilverbrandings installaties als vulstof. Vliegas bevat hoge concentraties cad- fflmium, lood en dioxinen. J3o- jvendien zijn er plannen om de resten van afgewerkte olie in as- i fait te gaan gebruiken. „Dat 'staat stijf van de giftige zware metalen. De vervuilde afvalstof fen kunnen na gebruik in het asfalt weglekken naar bodem en grondwater", zo vreest de den haag karin swiers De roep om de doodstraf wordt dan wel steeds luider in Nederland, maar roepen is nog iets anders dan invoeren. De discussie over de doodstraf laait ruim een eeuw na de afschaffing ervan echt niet meer op, aldus Amnesty Internationalen het ministe rie van justitie. De doodstraf werd in 1870 af geschaft, in 1980 werd ze ge schrapt uit het militair straf recht..gnquêtes gaven jaren lang hetzelfde beeld: tussen de 35 en 40 procent van de Nederlanders is voor de doodstraf. Het jaar 1975 was - de enige en tot nu toe aller hoogste uitschieter, 44 pro cent was toen voor, maar dat had te maken met de treinka ping in Assen, aldus J. Becker van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Voor de laatste stijging, van 35 pro cent in 1992 naar 43 procent in 1993, heeft hij echter geen verklaring. Becker wijst erop dat in 1970 bijna 70 procent van de Ne derlanders vond dat daders van seksmisdrijven niet ge straft maar genezen moesten worden. Tegenwoordig is nog maar 36 procent van de men sen het daar mee eens. En als het aan de ondervraagden van de jongerenkrant Primeur ligt, krijgen ze van ruim 80 procent de doodstraf. Amnesty zet grote vraagte kens bij de enquête van Pri meur. Jongeren veranderen heel snel van mening en de uitkomst is puur afhankelijk van wat er in die periode speelt. „Het is bekend dat de jeugd strenger denkt over misdadigers, maar als er een goede film is over een on schuldige en aardige terdood- veroordeelde is iedereen weer tegen." H. Abma, dominee in de Bijl merbajes en lid van de the- magroep doodstraf van Am nesty International, is niet verbaasd over de uitkomsten van de enquêtes. Hij wijst er op dat die tendens al langer zichtbaar is in de Verenigde Staten. Naarmate de angst toeneemt, wordt er meer ge vraagd om de doodstraf. Ern stige geweldsdelicten en an dere zware criminaliteit schokken het publiek. „Dat is nu net het probleem van die enquêtes: ze meten alleen de gevoelens, de emoties over si tuaties die nog vers in het ge heugen liggen. Als emoties worden omgezet in argumen ten, als mensen meer infor matie krijgen over de persoon en over de achtergronden, dan hoeft de doodstraf vaak niet meer." Het ligt voor de hand om de toenemende criminaliteit ver antwoordelijk te stellen voor de luidere roep om de doodstraf. Maar zo reusachtig is die in 1993 niet toegeno men, blijkt uit de cijfers van het SCP. „Het punt is dat ie dere Nederlander denkt dat de criminaliteit toeneemt en dat iedere Nederlander dat ook een probleem vindt. Die gevoelens van onbehagen, van onveiligheid, daar komt de roep om de doodstraf van daan", aldus Becker. Zeven medewerkers vast wegens mishandeling amsterdam gpd De Marokkaanse jongeren die verblijven in de Amster damse justitiële jeugdinrichting Amal moeten onmiddel lijk worden overgeplaatst naar een andere inrichting. Dat heeft het ministerie van justitie gisteren besloten na de aanhouding van zeven medewerkers. De zeven worden verdacht van mishandeling van hun pupillen. In mei van dit jaar kwamen klachten naar buiten van mede werkers en pupillen over de op voedkundige methoden in de jeugdinrichting. Die opvoe dingsmethoden zouden soms extreem hardhandig zijn. Regel matig zouden jongeren worden afgeranseld of in de isoleercel belanden. Het ministerie van justitie be sloot daarop een onderzoek in te stellen. Op grond van dit on derzoek werden verschillende maatregelen genomen die tot verbetering moesten leiden van het project. Die blijken echter Het experiment met Amal ging op 30 september vorig jaar offi cieel van start. Doel was per spectief te bieden aan een groep jonge criminele Marokka nen die het contact met zowel de Nederlandse samenleving als Marokkaanse gemeenschap volledig kwijt was. De behande ling was erop gericht die aan sluiting weer te herstellen door een specifieke aanpak. Ouders en de Marokkaanse gemeen schap speelden daarbij een be langrijke rol. niet te hebben gewerkt. De jeugdinrichting is een on derdeel van de particuliere jus titiële jeugdinrichting het Jon geren Opvangcentrum (JOC) in Amsterdam. Het JOC ressorteert weer onder het Sociaal Agogisch Centrum. Directeur J. Krist van het JOC vindt het triest dat het experi ment is mislukt. „Natuurlijk zijn we teleurgesteld. Dat geldt voor alle betrokkenen. Ook voor de jongeren zelf is het een slechte zaak. De snelle uitplaatsing is voor ons geheel onverwacht ge komen." Op grond van een onderzoek door de Amsterdamse recher che, werden de afgelopen dagen drie medewerkers aangehou den. Aanleiding voor het minis terie om de zestien jongeren die in Amal verblijven, zo snel mo gelijk over te plaatsen. Daling aantal WAO'ers in juli groter dan ooit ZOETERMEER anp In de maand juli is het aantal mensen met een arbeidsonge schiktheidsuitkering (AAW- WAO) afgenomen met 3700 tot 907.800. Omdat er steeds meer uitkeringen komen van gedeel telijk afgekeurde werknemers rekent de Sociale Verzekerings raad ook uit hoeveel volledige uitkeringen die groep in feite ontvangt. Het waren er in juli 775.300, 3800 minder dan een maand eerder. Het lijkt of er slechts iets wordt afgeknabbeld van het le ger aan arbeidsongeschikten, maar dat is schijn. Als de daling in dit tempo doorzet daalt het aantal WAO'ers met een uitke ring met ruim 40.000 per jaar. In dat geval komt het aantal WAO'ers aan het einde van de kabinetsperiode uit op ruim be neden de 780.000 WAO'ers die Sociale Zaken voor de forma teur raamde. De wettelijke norm voor een volledige koppe ling van uitkeringen aan lonen komt dan binnen bereik: uitke ringen gelijk op met loonstijgin gen. t>EN HAAG GPD De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Sorg- drager (justitie) zo snel mogelijk de nota van oud-minister Hirsch Ballin over het illegalenbeleid aan tie Kamer stuurt. Kamerleden Van Hoof en Korthals hebben dat de minister schriftelijk laten weten. In de nota staat dat vreemdelingendiensten vrijwel niet optreden tegen illegalen. Als een verblijfsvergunning moet worden verlengd, vindt er nauwelijks controle plaats. Hirsch Ballin heeft de nota de toenmalige informateurs Van Aarden- ne, Vis en I)e Vries toegestuurd. Van Hoof neemt de zaak hoog op. Volgens hem staat er be wust niets over de illegalen in het regeerakkoord omdat I*vdA, WI) en 1)66 het er over eens zijn dat zij gewoon het huid uit moeten worden gezet. Als dat in de praktijk niet blijkt te gebeuren, is dat ernstig, aldus de liberaal. Een woordvoerster van minister Sorgdrager zei dat de pro blemen rond het toezicht door vreemdelingendiensten op zich ai langer bekend zijn. Hirsch Ballin heeft eerder dit jaar ids minister ook al maatregelen genomen. Bond Pasen werd besloten de vreemdelingendiensten en marechaussee met 1200 mensen te versterken. Hoofdcommissaris J. Stoutjesdijk van het regiokorps Gel derland-Zuid, die binnen het Beraad van Hoofdcommissaris sen het vreemdelingenbeleid doet, liet weten niet onder de indruk te zijn van de kritiek van de oud-minister. Volgens hem Is er weinig nieuws onder de zon. De vreemdelingendiensten weigerden commentaar te ge ven op de nota van Hirsch Ballin. den haag •gpd-anp milieu-organisatie. Volgens Na tuur en Milieu moeten vliegas en olieresten eerst behoorlijk worden schoongemaakt alvo rens ze in asfalt kunnen worden verwerkt. De Vereniging tot Bevorde ring van Werken in Asfalt stelt in een reactie dat het gebruik van vliegas op dit moment op 'een milieutechnisch en ar beidshygiënisch verantwoorde wijze' gebeurt. Volgens de orga nisatie zijn er bovendien ge sprekken gaande tussen onder meer de vuilverbranders, de as- faltproducenten en het ministe rie om oplossingen te vinden voor de groeiende stroom rest stoffen uit verbrandingsinstalla ties. Asfalt wordt algemeen ge zien als een aantrekkelijk pro- dukt om afvalstoffen een nutti ge toepassing te geven. Vergunningen voor housepar ty's zouden alleen mogen wor den afgegeven als er een HHBO- team, voldoende ventilatie en water aanwezig is. Ook moeten ziekenhuizen van tevoren op de hoogte worden gesteld van hou separty's waar XTC-pillen wor den gebruikt. Dat stellen deskundigen van de ministeries van volksgezond heid, justitie en binnenlandse zaken, de Jellinek-kliniek en de Amsterdamse GG en CD naar aanleiding van de problemen afgelopen weekeinde op een houseparty in Amsterdam. Daar werden tweehonderd mensen doodziek na het innemen van XTC-pillen. Twee van hen ver keren nog in levensgevaar. Volgens de ambtelijke werk groep zou naast een strenger vergunningenbeleid ook de voorlichting over het gebruik van XTC moeten verbeteren. In haar visie is het gebruik van de pillen op zich niet schadelijk, maar ontstaan er pas proble men bij een combinatie van verschillende soorten, te veel dansen en te weinig drinken. De aanbevelingen van de werkgroep, waarin ook wordt gepleit voor een hoger budget voor voorlichting, gaan naar mi nister Borst (volksgezondheid). Die zal ze verwerken in een voorstel aan de Tweede Kamer. De organisator van de house- roermqndJustitie stelt een onderzoek in naar de simulatie van een arrestatie door de Roermondse politie voor draaiende camera's. De zaak speelde zich afgelopen vrijdag af. De in scène gezette aanhouding vond plaats in het kader van een actie tegen koppelbazen. De verdachte (met kledingstuk over zijn hoofd) was in werkelijkheid een politieman. De NOS heeft bij de korpschef van de regiopolitie Limburg-Noord en bij de jour nalistenvakbond NVJ een klacht ingediend. foto anp fer traugott utrecht margreet fogteloo Diep weggestopt in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht is de sperrhabank gevestigd. Een wachtkamer, twee 'ut-hokken', een laboratorium en een vries- kamer, meer niet. De eerste do nor van de avond stapt binnen. Een droomvader: lange benen gestoken in een korte broek, at letisch postuur, zwarte krullen, metallic-blauwe ogen met een intelligente blik. Geroutineerd pakt hij zijn bekertje. „Ga je eerst produceren of lie ver nog even wachten", vraagt Gerard Wiringa. De naam van de donor kent hij niet. Voor hem is iedere donor een num mer. „We doen dat om de ano nimiteit te waarborgen. Ook ik kan mijn mond op een feestie per ongeluk voorbij praten.' De donor gaat meteen aan de slag en komt na een minuut of zes terug met zijn plastic beker tje zaad. Na hem druppelt er elk half uur een donor binnen. De tweede producent heeft ook blauwe ogen. Maar verder... Hij is klein met op zijn rug een soort bocheltje (niet erfelijk) en mompelt onhandig binnens monds. Donor word je niet zomaar. Eerst is er een uitgebreid ge sprek met professor Te Velde, hoofd van de fertiliteitsafdeling. „Labiele of geestelijk te jonge mensen wijzen we af, omdat die er soms later spijt van kunnen "krijgen. Voor de kick zaad geven is ook niet goed. Maar we kijken niet naar intelligentie en milieu", zegt Wiringa. Uiteinde lijk wordt één op drie aanmel dingen afgewezen. De motivatie van de uitverko renen komt in het algemeen neer op 'mensen helpen die zo vreselijk graag een kind willen en dat niet kunnen'. Hij, homo of hetero, is tussen de 23 en 40 jaar, monogaam, stabiel en ge zond. Vaak gehuwd en met ldn- deren. Na vijftien geslaagde be vruchtingen moet hij stoppen. „Dat aantal heeft te maken met Een 'ut-kamertje' van de Utrechtse spermabank: „Alleen de eerste keer duurt het vaak wat langer." de kans dat kinderen met gene tisch materiaal van één vader elkaar ooit zullen tegenkomen en samen een kind maken. Dat is niet gezond." Bij de spermadokter klinken slurpgeluiden. Hij zuigt vanuit de ingeleverde bakjes het zaad omhoog in rietjes in vrolijke kleuren. Iedere dono r heeft zijn eigen kleur. Uit één shot komen gemiddeld zo'n 38 rietjes. Per vrouw worden gedu rende elke cyclus twee maal twee rietjes gebruikt. „Soms is het in één keer raak, soms duurt het twaalf keer voor een vrouw is bevrucht." Wiringa is zich er niet continu van bewust dat hij bezig is met het 'maken' van kinderen. In de spermabank hangt geen seks in de lucht. Het is een witte, medi sche ruimte waar de natuur een handje wordt geholpen. Dat ge beurt in één van de twee 'ut- hokjes'. Geen ramen, een leren bank, handdoekjes, wastafel en de onvermijdelijke Playboys, pornoblaadjes en een porno-vi deofilm. „De mannen zijn meestal snel klaar. Alleen de eerste keer duurt het vaak wat langer." „De eerste keer? Goh... Het was geloof ik een beetje een ge- laioei. Wel wat raar ja", zegt do nor Ton. De vader van - in elk geval - drie zonen van 11, 13 en 16 oogt nuchter, vriendelijk en open. „Er is natuurlijk altijd een bepaalde mate van nieuwsgie righeid. Mijn vrouw vindt het ook wel spannend. Ik heb er geen moeite mee als er over vijftien jaar een puber bij me op de stoep staat. Als ik me even verplaats in zo'n kind, snap ik dat wel. Laat dus maar komen hoor. De zorg en de financiën vormen uiteraard een ander verhaal. Geen sprake van!" De drie dagen onthouding voor hij moet 'schieten', vindt hij geen punt. „Kleine ongemakken voor een beetje hulp aan men sen die in nood verkeren. Het leed, het stille verdriet van men sen die geen kinderen kunnen krijgen, is heel groot. Ik heb dat meegemaakt in mijn directe omgeving en besloot toen me hier te melden." Ton gaat er vandoor. Over drie weken zal hij zich opnieuw aan de poorten van het ziekenhuis melden. „Tot de volgende keer, Gerard." „Tot ziens, ehh", zegt Gerard, die niet weet dat hij Ton heet. Hij koestert zijn do noren, want het zijn er, ondanks de anonimiteit, te weinig. En volgens een AZU-enquête zul len er straks, als donoren niet meer anomiem kunnen blijven, maar elf van de veertig donoren overblijven. „Mensen zijn dan aangewezen op het zwarte cir cuit, of op een advertentie in de krant. De genetische en medi sche risico's ziin enorm, het is doodeng. En dan heb ik het even niet over het gedoe er om heen van zelf te maken afspra- foto gpd jaap de boer ken." Aan de andere kant klinkt de roep om opheffing van de anonimiteit, vanuit onder meer de stichting Afstammingsgege vens. Eén van de belangrijkste voorvechters is de pedagoog en jjsycholoog I loksbergen, op richter van de de stichting die mensen helpt toegang te krijgen tot gegevens over hun afkomst. „Gynaecologen denken puur in zaad, maar ze vergeten te vaak dat daar een kind uitkomt dat gaat nadenken over zijn identi teit", aldus I loksbergen. „Het is de morele plicht van de donor zich bekend te maken. De rech ten van het kind behoren zwaarder te wegen dan de rech ten van de ouders." Soms, heel soms twijfelt Wirin ga wel eens een beetje aan de ethische kant van zijn werk. „Maar als je ziet hoe vreselijk blij mensen zijn... ach, dat neemt al mijn twijfel weg." party in Amsterdam, Cosmos Government, wijst elke verant woordelijkheid voor het onwel worden van de feestvierders van de hand. De organisatie zegt zich aan alle regels te hebben gehouden en wijt de ongelukki ge afloop aan de 'ongrijpbaar heid van het XTC I-gebruik'. 'Boer moet in de horeca of fietsverhuur' UTRECHT GPD Het verlies aan werkgelegen heid in de agrarische sector moet worden gecompenseerd door kleine milieuvriendelijke bedrijfjes in dorpen. Gedacht wordt aan horeca en schone ambachtelijke activiteiten. De stichting Natuur en Milieu wil zo voorkomen dat de bewoners wegtrekken en het platteland verpaupert. Natuur en Milieu voorziet dat veel boeren de komende jaren hun bedrijven beëindigen. Ze hebben het moeilijk en kunnen niet meer voldoen aan de eisen die worden gesteld met het oog op het milieu en het dierenwel zijn. De milieuorganisatie heeft het kabinet gisteren een nota gestuurd waarin wordt aange geven hoe de 'plattelandsver nieuwing' die het kabinet na streeft, kan worden aangepakt, liet plan is ontwikkeld aan de hand van ervaringen in Duits land. Voor hel werk dat in de agra rische sector verloren gaat, moet voor de bevolking in de streek milieuvriendelijke werk gelegenheid in de plaats komen. „Het plan is niet bedoeld voor stedelingen die 'buiten' willen gaan wonen". In de eerste plaats wordt gedacht aan het inrichten en in stand houden van natuurgebieden en het ex ploiteren van recreatieve moge lijkheden daarvan. De boer moet een uitspanning gaan ex ploiteren of fietsen verhuren. Door legale truc een extra jaar studiefinanciering Door een op zich volkomen le gale truc kunnen studenten zich verzekeren van een extra jaar studiefinanciering. Aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) maken daarvan dit jaar vermoedelijk enkele honderden studenten gebruik, liet gaat om studenten die vóór 1991 zijn gaan studeren en hun studie niet binnen zes jaar afronden. Daardoor komen ze in principe één jaar studiefinanciering te kort. Dat extra jaar kunnen ze als nog winnen door zich pro for ma in te schrijven voor de rich ting filosofie van een weten schapsgebied, een zogenaamde verlengde studierichting. Ze kunnen dan met behoud van studiebeurs toch in hun eigen studierichting afstuderen, ter wijl ze bij de infomatic Beheer Groep in Groningen niet meer voor die studie slaan ingeschre ven maar als student filosofie. De RUG gaat de legale truc toch te lijf. Studenten die zich vóór 1 september hebben inge schreven, kan niets in de weg worden gelegd. Maar studenten die zich op een later tijdstip aanmeldden voor de verlengde studie, moeten in een brief aan het college van bestuur hun keuze verantwoorden. Deugt de motivering niet, dan wordt de student geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5