'Korten op ambtenaren tast de kwaliteit aan' 'Waarop de groep riep: Nee! Ga weg jij! Binnenland Minister snoert Van Rand wij ck de mond Regen voor watersportliefhebbers Kans op aanblijven Van den Broek zeer geslonken 'Afschaffen Ziektewet vol risico's' Leden van twee FNV-bonden willen juist loon boven werk VOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Tijdens een korte, indrukwekkende plechtigheid is gisteren in het Noordbrabantse Vught een monument onthuld ter nagedachtenis aan de Nederlandse slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in het Duitse concentratiekamp Sachsenhausen. Het kamp in Vught fungeerde voor vele gevangengenomen Nederlanders als doorgangskamp. Een aantal nabestaanden liet gisteren zijn tra nen de vrije loop. foto CD-medewerkers bedreigen journalist den haag In afwachting van de uitslag van een onderzoek heeft de Tweede Kamer vier medewerkers van de fractie van de Cen trumdemocraten tijdelijk hun pasje voor het Tweede Kamerge bouw ontnomen. Die ordemaatregel werd genomen nadat de vier een journalist van RTL 4, Bas van Hout, hadden geïntimi deerd en bedreigd met fysiek geweld. Van Hout maakte eerder dit jaar met een verborgen camera opnamen waarin het Amster damse raadslid Y. Graman zei verantwoordelijk te zijn voor twee branden in panden waar veel allochtonen woonden. Kortingsactie PTT groot succes den haag De kortingsactie van PTT Telecom waarbij zondag dertig procent goedkoper met het buitenland kon worden ge beld, is een groot succes geworden. PTT Telecom verwerkte die dag 540.000 internationale telefoongesprekken. Op een normale zondag zijn dat er doorgaans 300.000, aldus een woordvoerder. PTT Telecom gaf de dagkorting om telefoneren met het buiten land te bevorderen. Psychiatrische patiënte krijgt TBS zwolle De rechtbank in Zwolle heeft een 26-jarige vrouw uit Lelystad gisteren veroordeeld tot TBS met dwangverpleging. Zij heeft in april dit jaar twee maal geprobeerd een medepatiënte in Psychiatrisch Ziekenhuis Veldwijk in Ermelo te doden door een kussen op haar hoofd te drukken. Volgens het Pieter Baan Cen trum is de vrouw 'sterk verminderd toerekeningsvatbaar'. Voorwaardelijk voor vertrouwensarts den haag Het gerechtshof in Den Haag heefteen vertrouwens arts veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van een maand wegens het verlenen van hulp bij zelfdoding van een 73-jarige man. De arts werd benaderd via de Nederlandse Vereniging voor Euthanasie, kreeg van behandelende collega's geen medewer king voor euthanasie en heeft toen met de patiënt een zelf moordmethode besproken. Het hof ziet dat als instructie en dus als hulp bij zelfdoding. De vertrouwensarts heeft daarmee vol gens het hof gehandeld in strijd met het strafrechtelijk verbod van hulp bij zelfdoding. Hypotheekrente Zürich Leven omhoog den haag In verband met de oplopende r markt verhoogt Zürich Leven met ingang v te op de kapitaal- n volgende week dinsdag 13 september de rente voor hypotheekleningen met looptijden van vijf en tien jaar met 0,3 procentpunt tot respec tievelijk 8,1 en 8,4 procent. Het was vanmorgen nog niet bekend of andere hypotheekverstrekkers snel zullen volgen. Sorgdrager: En dat accepteert hij ook den haag anpover de IRT-zaak. Sorgdra ger steunt Van Randwijck. terwijl Dijkstal heeft laten weten burgemeester Pa- tijn verantwoordelijk te houden voor de uitlatin gen van zijn hoofdcom missaris. De justitie-minister zei tijdens haar eerste optre den in de Tweede Kamer dat zij Van Randwijck wat betreft de inhoud van zijn vraag aan Vrakking steunt. „Met uitlatingen over me thoden door het IRT ge bruikt, wordt schade toe gebracht aan de rechts gang", stelde ze. Maar het laten lekken naar de pers vindt zij 'ongelukkig en onverstandig'. Haar in houdelijke steun aan Van Randwijck bijt de uitlatin gen van Dijkstal over Nordholt volgens Sorgdra ger niet. Dijkstal bevestig de dat. Alle partijen in de Ka mer lieten de politie-mi- nisters weten dat het uit moet zijn met het gedon der tussen de politie en het openbaar ministerie in Amsterdam. Of, zoals CDA-er Van der Burg het onparlementair uitdrukte: „Het gesodemieter moet afgelopen zijn". Procureur-generaal Van Randwijck in Amsterdam mag zich van minister Sorgdrager van justitie niet meer in het openbaar uitlaten over de IRT-zaak. „Er is met hem gesproken. Hij zal zich niet meer over die zaak uitlaten en dat accepteert hij ook." Dat zei Sorgdrager gistermid dag in de Tweede Kamer naar aanleiding van vra gen van kamerlid Rabbae (Groen Links). Van Randwijck heeft 30 augustus in een brief aan hoofdofficier van justitie Vrakking in Amsterdam gevraagd om hoofd-com- missaris Nordholt een spreekverbod op te leggen over de toegepaste recher che-methoden in de 1RT- zaak. De procureur-gene raal bracht de inhoud van de brief naar buiten, voor dat het schrijven Nordholt had bereikt. Rabbae wilde weten wat Sorgdrager van de gang van zaken vindt. Boven dien zag hij verschil tussen de reactie van minister Dijkstal van binnenlandse zaken en van Sorgdrager op de uitlatingen van Nordholt in twee kranten Noodkreet topambtenaren in geheime nota aan kabinet: Kabinet vindt post te licht worden den haag gpd De kwaliteit van het Haagse ambtenarenapparaat staat onder grote druk. Van nieuwe ingrepen voor de ambte naren mag daarom geen sprake zijn. De secretarissen-ge neraal, de hoogste ambtenaren van de ministeries, heb ben dit geschreven in een nog niet openbare nota aan het kabinet. Het stuk is één lange noodkreet over de rijksdienst. den haag gpdmeer, geld trokken vi waarden De afslankingsoperaties en het snijden in arbeidsvoorwaarden onder de kabinetten-Lubbers zijn debet aan de heikele situa tie van de rijksdienst. Zo stegen de lonen in bedrijven de afgelo pen twaalf jaar zeventien pro cent meer dan de salarissen van ambtenaren. De topambtenaren stellen dat et worden uitge- de arbeidsvoor ambtenaren. Al leen dan kunnen van hen ver dere offers worden gevraagd zoals een ingreep in het wacht geld en het invoeren van een systeem waarbij de slechtste ambtenaren het eerst worden ontslagen: de kwaliteitstoets bij ontslag. Onder de kabinetten-Lubbers is het aantal ambtenaren met ruim 27.000 verminderd. De kwaliteit van de dienstverlening is daardoor onder druk komen te staan. Bij de ingrepen is bo vendien verzuimd volledige ta ken af te stoten. Er is overal een beetje afgegaan. Van de resterende ambtena ren werkt tachtig procent bij uitvoerende diensten en de rest, ruim 25.000, op de Haagse de partementen. Dat zijn lang niet allemaal beleidsambtenaren. Grof 'hak- en breekwerk' is daardoor onmogelijk, aldus de secretarissen-generaal. Omdat de lonen van ambte naren zo-zijn achtergebleven bij de salarissen van anderen, kan de overheid geen goed perso neel meer krijgen. Dat wreekt zich in de kwaliteit van de dienstverlening. Goede ambte- naren vertrekken naai elders Een beginnend ambtenaar die nog geen 3200 gulden bruto per maand verdient, kan in het bedrijfsleven voor hetzelfde werk al meer krijgen. Dat ver schil in salaris loopt op tot ze ventig procent bij topambtena ren. De aloude zekerheid dat een ambtenaar zijn baan niet kan kwijtraken, bestaat ook niet meer. Het aantal ambtenaren met wachtgeld is sinds 1982 met ruim 20.000 toegenomen tot bijna 30.000. leerkrachten en militairen zijn niet meege teld. De kans dat CDA'er Van den Broek na 1 januari aanblijft als Europees Commissaris voor het buitenlands beleid is sinds gis teren aanzienlijk geslonken. In een gesprek met commissie voorzitter Santer hebben pre mier Kok en minister Van Mier lo van buitenlandse zaken een voorzichtige claim gelegd op de posten transport en landbouw. De 'paarse' partijen van WD, D66 en PvdA hebben daar kan didaten voor. Volgens Van Mierlo over weegt Santer, die dezer dagen de Europese hoofdsteden langs- reist om kandidaten voor zijn te werven, de portefeuille van Van den Broek op te splitsen. Hierdoor r Nederland niet t zijn. De minis- e van de porte- het enige de post v buitenlandse zaken niet meer vaststaat, hebben wij gewezen op andere posten die voor Ne derland van groot belang zijn: landbouw, transport en enven- tueel financiën". Hoewel tijdens het twee uur durend onderhoud in het 1 laag- se Catshuis geen namen zijn ge noemd, is bekend dat de WD oud-minister Neelie Kroes, de PvdA de Europarlementariërs Danken en D'Ancona en D66 Europarlementariër Brinkhorst 'in de aanbieding' hebben. Over ongeveer een maand zal Santer opnieuw contact hebben met de Nederlandse regering, bij welke gelegenheid wól één kan didaat naar voren moet worden geschoven. Na afloop wees Van Mierlo er nadruk op dat Santer bij het s eller dagelijk bestuur voor een 'onge looflijk moeilijke opdracht' Omdat het gewicht Maatschappelijk werkster begint praktijk voor gepeste kinderen Vertrouwelijke ambtelijke nota kraakt plan kxibinet den haag gpd iEén op de vijf zes kinderen op de basisschool (130.000 ueerlingen in totaal) wordt ge- 'njpest. Soms zo erg dat een kind ^zelfmoord pleegt, zoals in het geval van een 13-jarige jongen pie zich in het trappenhuis 0 verhing. Dit najaar start de overheid een grote landelijke campagne tegen pesten. Anne miek Janssen (51), maatschap pelijk werkster in Nijmegen, richtte deze maand een prak tijk voor kinderbegeleiding op, onder de naam Samenspel. den haag niko hoffer Als Annemiek Janssen aan ge peste kinderen denkt, wordt ze een beetje emotioneel. „Dan zie lik weer dat jochie van twaalf, [dertien, die het maar niet voor elkaar kreeg op een normale manier contact te leggen met zijn leeftijdgenootjes. Toch vroeg-ie op een keer maar weer voorzichtig: Mag ik meedoen? de hele groep en bloc riep: Nee, ga wèg jij. Dan staat _je hart toch stil!" Kinderen worden om dui- zend-en-één redenen gepest: omdat ze dik, dun, klein, groot, zwart, wit, bazig of verlegen zijp. Omdat ze flaporen hebben kof een bril dragen; omdat hun rivader grijs is of hun moeder in oude auto rijdt. Janssen: „In maatschappij heerst te véél de trend dat je volmaakt fnoet zijn, datje prestaties moet levéren. Dan alleen hoor je er- dbij, dan ben je normaal en het k vervelende is nou net dat er van ïjdie ongrijpbare, ondergrondse jnormen zijn om te bepalen wat (hól-maal is". jJZo ontstaan allerlei scheve béélden, want niemand is vol- Inriaakt. Het gevolg is dat in bijna Jaüe groepen, in alle klassen, in verenigingen, kinderen [Worden uitgestoten, geïsoleerd Er ontstaat agressie. De kinderen worden uitgescholen, u weggeduwd, 'je mag niet bij ons Jjop de stoep staan, loop maar jlom'. hun fiets wordt afgepakt, ze worden getreiterd, geslagen. Annemiek Janssen met op de achtergrond haar kleinzoon. Op een zwak verzoek van hun kant of ze toch alsjeblieft mo gen meedoen, wordt niet inge gaan of er wordt keihard ge zegd: Jij past niet bij ons." „Een kind dat zoiets over komt, wordt onzeker, bang, gaat krom lopen, durft mensen niet meer aan te kijken. Als het hele- mécU tegenzit, wordt dat gepes te kind zelf een pestend kind. Het moet zijn frustratie toch er gens kwijt en dan kan het ge beuren dat waar het zélf op school wordt gepest, het thuis in de straat èndere kinderen gaat pesten." „Hoe het komt? Veel heeft te maken met onvoldoende aan dacht voor het kind, thuis en op school. Goede en volmaakte ou ders worden niet geboren. Je leert m£t vallen en opstaan hoe je met kinderen om moet gaan. Kinderen hébben ook soms on evenredig veel aandacht nodig, die je als ouder lang niet altijd kunt geven, door je eigen v geschiedenis of door de schien moeilijke situatie wa je op dat moment verkeert.' „Ouders leven ook niet in een vacuüm, moeten zorgen voor brood op de plank, vaak hard werken en denken Aparte klassen lastige leerlingen den haag gpd Het Stevin-college in Den Haag is dit schooljaar gestart met twee aparte klassen voor leerlingen met gedragspro blemen. Het gaat om leerlin gen uit dé derde en vierde leerjaren van de MAVO/V- BO-afdeling. De criteria voor de speciale opvang worden bepaald door de docenten in de rapport- vergaderingen. De klassen tellen maximaal vijftien leer lingen, zodat de bijzondere problematiek van de betref fende leerlingen in een klein schalige situatie en met een speciaal aangepast lesrooster beter aan de orde kan ko men. Ze krijgen les van leer krachten, die grote betrok kenheid en ervaring hebben met deze groepen. Rector J. Haandrikman van het Stevin-college meent dat met het instellen van deze klassen een bijdrage wordt geleverd aan de gedragspro blematiek die sinds de fusies bij de school aanmerkelijk is toegenomen. tussen dat ze óók nog eens vol maakt moeten zijn. De maat schappij en dat zijn we alle maal met elkaar eist ook te veel van ons: we kijken te veel naar wat we hebben en naar wat we nog moeten zien te krij gen en vergeten ondertussen hoe we in harmonie met elkaar moeten leven. Terwijl dat toch eigenlijk veel belangrijker is." Normaal gesproken heeft een kind twee mogelijkheden om zich 'af te reageren' als het lang durig wordt gepest: het kiest de aanval en wordt agressief óf het kruipt in zijn schulp. In 28 bij eenkomsten met óf de ouders óf met een groep andere kinderen leert Janssen ze een derde weg. „Het aanpakken van jezelf, het leren omgaan met de moeilijke situatie waarin je terecht bent gekomen: je woorden zoeken, je houding bepalen." „Ik leer ze ook te onderhan delen met de kinderen die hen pesten. Ik vertel ze dat de we reld niet ophoudt te bestaan als ze worden afgewezen. Ik breng ze een houding bij waarin ze als dat gebeurt tóch fier en zelfbewust blijven, zonder te vechten of te schelden. Ik leer ze op een positieve manier voor zichzelf op te komen door te vragen: Oké, als ik dan vandaag niet mee kan doen, kan het dan misschien morgen? Die simpele vraag 'mag ik meedoen' is trou wens al heel moeilijk voor veel gepeste kinderen. Hoe moet ik dat doen, vragen ze dan." „Ik leer ze de omgangsritue len van kinderen onder elkaar. Hoe ze naar andere kinderen moeten leren luisteren, maar ook hoe ze hun éigen verhaal moeten doen. Ik leer ze ook op een vriendelijke manier nee te zeggen, zonder onderdanig of overheersend te zijn. Zo krijgen ze heel concrete aanwijzingen van mij, maar ook vaak al van elkaar, om zich beter te hand haven. Hun sociale vaardighe den worden vergroot en dat be vordert hun zelfvertrouwen. Het afschaffen van de Ziektewet stuit op talloze juridische en technische bezwaren. Verder staat het kabinetsvoornemen haaks op internationale verdra gen en vallen werknemers met een zwakke gezondheid buiten de boot. Die waarschuwing ui ten ambtenaren van Sociale Za ken in een vertrouwelijke noti tie. De bezuinigingsopbrengst waarop het kabinet rekent (900 miljoen gulden in 1998) is daar mee twijfelachtig. PvdA-minister Melkert en zijn WD-staatssecretaris Linscho- ten willen dat de werkgever het loon van de zieke werknemer voor eigen rekening neemt. Op dit moment is dat eigen risico beperkt tot twee (kleine bedrij ven) of zes weken (grote bedrij ven). De werkgever kan het ziektegeld zelf betalen of zich herverzekeren bij een particu liere verzekeraar. De ambtenaren van de be windslieden wijzen erop dat het afschaffen van de Ziektewet niet strookt met verschillende door Nederland ondertekende ver dragen van de ILO (Internatio nale Arbeidsorganisatie) en het Europees Sociaal Handvest. Het opzeggen van die verdragen kan pas in het jaar 2000. Behalve deze juridische blok kade voeren de ambtenaren tal van praktische bezwaren aan. Zo moet een werkgever die veel werknemers met een slechte ge zondheid in dienst heeft, een hoge(re) premie betalen. Men sen met een zwakke gezond heid zullen daardoor moeilijker aan een baan kunnen komen, dan wel het recht op ziekengeld verspelen. De oplossing die het kabinet voorstelt (acceptatieplicht voor verzekeraars) is volgens de ambtenaren onmogelijk. Zij concluderen dat voor de chro nisch zieken 'de huidige Ziekte wet de beste regeling is', Ook voorzien de ambtenaren grote problemen voor kleinere bedrijven en bedrijfstakken met een hoger risico, zoals de bouw. I)ie zijn niet in staat zelf het loon bij ziekte te betalen en zijn daardoor aangewezen op parti culiere verzekeraars. Daar ko men alleen de 'slechte risico's' terecht, waardoor de premie hoog zal zijn. Problemen ontstaan ook bij onenigheid tussen werkgever en werknemer over de vraag of de ze daadwerkelijk ziek is. Onder nemers kunnen elkaar becon curreren door slechtere ziekte gcldrcgelingen aan te bieden. Bij een grote werkloosheid heeft de werknemer dan weinig keus. 1 let afschaffen van de Ziektewet kan er voorts toe lelden dat meer werknemers in de WAO belanden. De huidige bedrijfs vereniging, die zieke werkne mers begeleidt, verdwijnt im- Animo voor 'werk boven inkomen' neemt af den haag gpd Driekwart van de leden van de Vervoersbond FNV wil in 1995 een loonsverhoging van ten minste 2,5 procent om de geste gen prijzen te compenseren. Een enquête onder de leden van de Voedingsbond FNV le verde onlangs hetzelfde beeld op. De vakcentrale FNV kondigde eerder dit jaar aan dat alle FNV- bonden in 1995 opnieuw de na druk zouden leggen op werk. Maar bij deze twee bonden steunt slechts een kleine een derde van de leden de slogan 'werk boven inkomen' onver kort. Voor ruim de helft van de le den van de Vervoers- en de Voedingsbond blijkt een verho ging van het loon ter hoogte van de inflatie net zo belangrijk als afspraken over (behoud van) werkgelegenheid. Een minder heid van zeventien procent bij de Vervoersbond en twintig procent bij de Voedingsbond eist zelfs loonstijgingen die de prijscompensatie te boven gaan. De uitslag van de enquêtes is mogelijk beïnvloed door de rooskleurige halfjaarcijfers die de Nederlandse bedrijven de af gelopen weken bekendmaak ten. De leden van de Diensten bonden FNV en de Industrie bond FNV waren in eerder dit jaar gehouden enquêtes wél voorstander van 'werk boven inkomen'. De loonstijging in recent afge sloten CAO s bedraagt gemid deld 0,8 procent, minder dus dan de inflatie. In veel CAO's is de loonstijging zelfs nul. On langs waarschuwde FNV-voor- zitter Stekelenburg de werkge vers dat zijn achterban concrete afspraken over werkgelegenheid verwacht, omdat er anders een loongolf dreigt. Voorzitter Walcson van de Vervoersbond FNV meent niet dat hel al zovei is. J 'al zie li heel anders. Vroeger was hel bij ons standaard om op zijn minst de prijscompensatie te eisen. Nu eist inderdaad driekwart van de leden de prijscompensatie op of meer. Maar een belangrij ke minderheid van éénderde van de leden is bereid van alle loonsverbetering af te zien in ruil voor werk. Dat is echt een verschuiving bij onze bond".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3