Extra klasse is uit Oranje verdwenen Bizar wereldrecord Van Almsick Nederlandse waterpoloërs zijn weer terug op aarde BOLLEN Sport Duo Eltingh/Haarhuis bij laatste vier WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 - 356464. PLV CHEF ROB ONDERWATER. 071 Kan het Nederlands elftal zich handhaven tussen de mondiale voetbalelite, of breken na de zeven vette nu de zeven magere jaren aan? In het Luxemburgse stadionne tje Josy Barthel kan wellicht vanavond al antwoord op die vraag worden verkregen. luxemburg.janmennega tekort. Dennis Bergkamp, een andere aas van Advocaat, heeft wel de voetbaltechnische capa citeiten Oranje op sleeptouw te nemen, maar op het mentale vlak heeft hij de vraagtekens nog niet weg kunnen nemen. Van de overige Oranjeklanten steekt alleen Wim Jonk er nog iets bovenuit. gpd-verslaggever Al is het ook goed mogelijk dat pas op 12 oktober duidelijk zal worden waar het huidige Oranje precies staat. In Oslo kruist het dan de degens met Noorwegen. En de stugge Scandinaviërs zijn natuurlijk een veel betere graadmeter dan de Luxemburg se liefhebbers, tegen wie de equipe van Dick Advocaat de EK-kwalificatiereeks voor de eindronden over twee jaar in Engeland vanavond opent. Hoe de afloop van beide duels ook zal zijn, nu al kan worden vastgesteld dat het Ne derlands elftal tussen Dallas en Luxemburg een fikse aderlating heeft ondergaan. Doordat Ro nald Koeman, Frank Rijkaard en Jan Wouters na de WK-uitscha- keling in de Texaanse metro pool tegen Brazilië een punt zetten achter hun prachtige in terlandcarrière is de extra klasse uit de ploeg verdwenen. In de Verenigde Staten sloot Oranje deze zomer sowieso een tijd perk af. Van het team dat in 1988 in het toenmalige West- Duitsland Europees kampioen werd, is niemand meer van de partij. Alleen Aron Winter maakte destijds ook al deel uit van de selectie, maar hij kwam niet van de reservebank af. Met de man van Lazio Roma is één van de spelers genoemd rond wie bondscoach Dick Ad vocaat het nieuwe Oranje wil bouwen. Winter is, vooropge steld, een uitstekende voetbal ler. maar hij heeft een elftal nog nooit kunnen dragen en zal dat ook nooit kunnen. Daarvoor schiet hij kwalitatief simpelweg Zorgwekkend Met andere woorden, zonder Bergkamp, die nog te zeer suk kelt met de naweëen van een rugblessure om vanavond te kunnen worden ingezet, is het Nederlands elftal met een kwa litatief lichte groep in Luxem burg neergestreken. En wat met het oog op de toekomst nog het meest zorgwekkend is, dat is niet de schuld van Dick Advo caat. Over de selectie van het Nederlands elftal zal altijd dis cussie blijven bestaan, maar op de keuze van de Voorburger valt weinig aan te merken. Hij heeft de beste voetballers waarover hij momenteel kan beschikken mee naar het Groothertogdom genomen. Philip Cocu, Glenn Helder, Henk Vos en Peter Hoekstra, die als kandidaat-internationals naar voren worden geschoven, maken het Nederlands elftal niet op slag een stuk sterker. En Patrick Kluivert, de als een ko meet omhoog geschoten nieu we tienerster van Ajax, is nog geen reële optie. Hij moet bij de landskampioen eerst maar eens over een langere periode bewij zen al rijp te zijn voor de abso lute top. Kluivert en zijn UEFA- maatjes zijn overigens wel Neerlands hoop in bange voet- baldagen, maar op korte ter- Miguel Indurain vrijgesproken parus De Spaanse wielrenner Miguel Indurain is gistermiddag vrijgesproken van het gebruik van doping. De tuchtcommissie van de Franse wielerbond achtte het niet bewezen dat de in de urine van de viervoudige Tour de France-winnaar aangetroffen salbutamol niet als medicijn is gebruikt. De internationale wiel- renunie UCI had eerder al laten weten Indurain niet te vervol gen. Indurain werd positief bevonden tijdens de Ronde van de Oise, op 15 mei. Hij had echter vooraf gemeld een kleine hoeveelheid salbutamol te hebben gebruikt om een lichte vorm van astma te onderdrukken. Jong Oranje toont aspiraties esch-sur-alzette In al zijn troosteloosheid is voor Jong Oranje gisteravond in het Stade de la Frontiere in Esch-sur-Alzette het kwalificatie-toernooi voor de Olympische Spelen van start ge gaan. Het gebeurde in de stromende regen, voor weinig toe schouwers. Met een overwinning (4-0) en aardig spel tegen Luxemburg, dat wel. Reiziger, de bij Ajax tot verdediger omge schoolde aanvaller, opende de score in de negende minuut. Ver volgens zorgden Hoekstra en Van Bronckhorst voor de voor sprong van 3-0 bij de rust. Het feest ging nog even door via Hoekstra. Daarna stokte de produktie en viel het niveau wat te rug. Tsjechië wint EK-kwalificatieduel praag» Tsjechië heeft gisteren het eerste kwalificatieduel voor het Europese kampioenschap met 6-1 gewonnen van Malta. De Tsjechen komen uit in groep 5, dezelfde waarin Nederland van daag aantreedt tegen Luxemburg en Noorwegen Wit-Rusland ontvangt. Bij de rust stond Tsjechië reeds met 3-0 voor. Daniel Smejkal, Lubos Kubik en Siegl scoorden. Siegl zorgde na de pau ze voor 4-0, voordat Malta via Kristian Laferla iets terug deed. Opnieuw Siegl en Patrik Berger bepaalden de eindstand op 6-1 Op 16 november treden de Tsjechen in de Rotterdamse Kuip aan tegen Nederland. Paul Haldan stopt met topsport Apeldoorn Paul Haldan neemt afscheid van de topsport. De veelvoudige Nederlandse kampioen geeft de voorkeur aan een maatschappelijke carrière. De 29-jarige Haldan combineerde zijn werk als systeemanalist /computerprogrammeur de afgelopen maanden met het tafel tennis. Tijdens het slecht verlopen EK in Birmingham, in april, kwam de Apeldoomse nummer 38 van de wereld, 144-voudig international, al tot de conclusie dat die combinatie niet meer kon. Bondscoach Dick Advocaat trotseert de regen tijdens de training van het Nederlands voetbalelftal. Oranje treedt vanavond aan tegen Luxemburg. foto anp mijn mogen we van hen nog niks verwachten. Anders dan bij de UEFA's (leeftijdscategorie 16-18 jaar) is het toptalent schaars in de groep waaruit bondscoach Ri- nus Israel put bij de samenstel ling van Jong Oranje (leeftijdscategorie t/m 21 jaar). De situatie doet denken aan het begin van de jaren tachtig. Ook toen was het in aantocht zijnde grote voetbaltalent (Van Basten, Gullit, Rijkaard, Koeman, Va nenburg) nog te pril om te kun nen worden ingezet in de A- ploeg, die destijds, net als nu, mank ging aan topkwaliteit en er derhalve niet in slaagde zich voor de grote eindtoernooien in Frankrijk (EK'84) en Mexico (WK'86) te kwalificeren. Met Noorwegen, Tsjechië, Wit- Rusland, Luxemburg en Malta als groepstegenstanders, zou het wel heel droevig gesteld zijn met het vlaggeschip van het va derlandse voetbal als Oranje op de EK-eindronden in Engeland zou ontbreken. Temeer omdat twee van de zes landen zich plaatsen en Wit-Rusland, Luxemburg en Malta daarvoor absoluut de kwaliteiten ontbe ren. Hoofdprijzen zullen voor de nieuwe aanvoerder Danny Blind en zijn manschappen evenwel niet zijn weggelegd. Zonder Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Jan Wouters, Marco van Basten en Ruud Gullit is het Nederlands elftal een gewone ploeg geworden. Ronald de Boer doet overi gens vanavond tegen Luxem burg dienst als diepste spits van Oranje. Johnny Bosman fun geert als schaduwspits. Aanvan kelijk had bondscoach Dick Ad vocaat een precies omgekeerde taakverdeling voor beiden in ge dachten, maar hij heeft uitein delijk anders beslist. Advocaat: „Ronald de Boer is een goed aanspeelpunt, hij kan de bal vasthouden, waarna de linies kunnen aansluiten. En ik denk dat Johnny Bosman vanuit de tweede lijn voor gevaar zal kun nen zorgen". Aan de hand van de laatste training ziet de opstelling van Nederland er als volgt uit: De Goey; Valckx. Blind, Frank de Boer; Winter, Jonk, Witschge; Overmars, Bosman, Ronald de Boer, Roy. rome «karel jansen GPD-VERSLAGGEVER Het meest bizarre wereldrecord. De meest extreme wereldtitel ook. De waarheid wordt geen geweld aangedaan wanneer de prestatie van Franziska van Almsick gisteravond in Rome zo in de geschiedenisboeken zal verdwijnen. Want feitelijk had het 16-jarige Duitse wonderkind niet eens deel mogen nemen aan de WK-finale van de 200 meter vrije slag. Van Almsick had zich 's och tends in de series tot verbijste ring van zichzelf en van haar trainers niet bij de beste acht van de wereld kunnen scharen. Negende werd ze, moeizaam zwemmend, en een sensatie leek geboren rondom de uitge sproken favoriete op het num mer. Landgenote Dagmar Hase, als achtste gekwalificeerd bood uitkomst. De voormalige Oost- duitse reikte 'Franzi' de helpen de hand en trok zich na de se ries 'vrijwillig' terug. Van Alm sick dankte haar hartelijk voor die geste, schoof zodoende als nog de eindstrijd binnen en be taalde daarin terug met een tijd van 1.56,78 minuten. Het heeft acht jaar geduurd voordat een zwemster de 200 meter sneller kon afleggen dan Heike Friedrich. Nu was het goed raak: Franziska van Almsick troggelde maar liefst 77 hon derdste van een seconde van Friedrichs tijd af. Zelfs de Chi nese Lu, die op de 100 vrij nog het zilver voor Van Almsicks neus wegkaapte, kapituleerde. Van Almsick kon haar emo ties niet meer in bedwang hou den toen ze eenmaal op het ere podium haar eerste gouden me- Franziska van Almsick kwam via de achterdeur in de finale van de 200 meter vrije slag. Die eindstrijd leverde haar desondanks een wereldtitel en een wereldrecord op. foto epa dailie en haar eerste wereldre cord op de langebaan verwel komde. De tranen biggelden over haar wangen, Duitsland daarmee waarschijnlijk nog meer in vervoering brengend over de nationale lieveling. Bo vendien besefte ze op dat mo ment hoe veel ze aan Dagmar Hase had te danken. Of, beter gezegd aan de Duitse teamlei ding die in Hase geen serieuze kandidaat zag voor een medail le. De olympisch kampioene op de 400 vrij werd vriendelijk, doch dringend verzocht haar startbewijs voor die avond weer in te leveren. Hase schijnt nog wat tegengesputterd te hebben, er was voor haar echter geen houden aan. „Ik ben Dagmar eeuwig dank verschuldigd' stelde Van Alm sick later. „Zij heeft dit allemaal mogelijk gemaakt. En ik ben blij dat ik me heb kunnen rehabili teren voor mijn zwakke serie- tijd. Ik heb het vanavond in de finale allemaal maar uit mijn hoofd gebannen. Zwemmen wilde ik, en dat heb ik ook ge daan." Er sneuvelde gisteren bij het WK zwemmen nog een wereld record, het derde in totaal. Tom Dolan verbeterde het record op de 400 meter wisselslag. De Amerikaan legde de afstand af in 4.12,30. Hij was zeshonderd sten sneller dan de oude we reldrecorderhouder, de Hon gaar Tamas Darnyi. new york anp Jacco Eltingh en Paul Haarhuis hebben vannacht de halve fina les bereikt in het mannen dub belspel op de US Open 1994. De wereldkampioenen, versloegen de Amerikaan Adams en de Rus Olhovskiy in 2 uur en 15 minu ten in drie sets, 7-6 5-7 7-6. Adams/Olhovskiy, vijfde ge plaatst. wisten op 5-6 vier matchpunten uit. In de tiebreak namen Eltingh en Haarhuis een 5-1 voorsprong. Op het vijfde matchpunt op 6-3 sloeg Eltingh met een smash toe. Het duo had de eerste tiebreak gewon nen met 7-4. Eerder op de dag werden Tom Nijssen en zijn Tsjechische partner Cyril Suk uitgeschakeld. De als acht geplaatste combina tie verloor in twee sets van Way ne Ferreira uit Zuid-Afrika en Mark Knowles uit de Bahama's, 3-6 4-6. Nijssen en Suk verdelen Z5.500 dollar. Ferreira/Knowles, zestiende ingeschat, zijn de te genstanders van Eltingh/Haar huis in de halve eindstrijd. Stich Michael Stich is na de uitscha keling van Sampras de voor naamste kandidaat voor de US Open titel. De als vierde ge plaatste Duitser bereikte gister avond de kwartfinales door een overwinning op de gevaarlijke debutant Kafelnikov, 7-6 6-3 6- 2. Voor Stich schaarden Bjork- man en Novacek zich bij de laatste acht. De kortgeknipte Zweed Bjorkman versloeg de Duitser Renzenbrink in vijf sets, 3-6 6-3 6-2 6-7 6-3. De Tsjech Novacek was sterker dan de Ar gentijn Frana, 6-3 6-3 6-7 6-3. Bij de vrouwen staan Aranxta Sanchez-Vicario (2) en Gaby Sa- batini (8) tegenover elkaar in de halve eindstrijd. Sanchez maak te sushi van de Japanse Date, 6- 3 6-0, Sabatini was constanter dan Gigi Fernandez, 6-2 7-5. (Zie ook pagina 23) Franker haalt Martin Verkerk bij jeugdselectie LEIDEN brief gekregen van bondscoach tijdens de NK jeugd. Hij verloor Stanley Franker en mag tot en in de finale tot en met zestien met september volgend jaar jaar en haalde de laatste acht bondstrainingen volgen. tot en met achttien. Via de De uitverkiezing volgt op de jeugdselecties van de KNLTB goede prestaties die Verkerk en- kunnen talenten doorstromen icele weken geleden neerzette naar Jong Oranje. Tennisser Martin Verkerk is op genomen in de nationale jeugd selectie tot en met achttien jaar. Het 15-jarige Alphense talent, dat deze week een gooi doet naar de Masters-titel, heeft een Wie niet beter wist zou denken dat het bereiken van de laatste acht de Nederlandse water poloërs in een feestroes heeft gebracht. De kater waarmee ze gisteren kampten was echter van non-alcoholische aard. Oranje viel tegen Spanje van z'n roze wolk en kwam met een noodlanding terug op aar de: 7-16. Nederland heeft zich in Ro me dan wel bij de beste acht van de wereld geschaard, maar dat wil nog niet zeggen dat de selectie van Ivo Trum- bic daar ook echt thuis hoort. Er moet nog erg veel worden geleerd. De Nederlanders had den een strenge meester in de Spaanse ploeg, verliezend fi nalist bij de Olympische Spe len van Barcelona. Nederland kon een minuut of tien bijblijven, tot 5-5 in de tweede periode, toen liet het grote verschil in klasse zich voelen. Trumbic kan niet zoals zijn Spaanse collega een paar sterren het water in sturen. De briljante Manuel Estiarte, die binnenkort 33 wordt, en Jordi Sans (29) hebben geen Neder landse evenknie. Dat tweetal, met een schat aan internatio nale ervaring, scoorde al ne gen keer. Een deel daarvan kon sim pel worden geweten aan Ne derlandse fouten. Je op een cruciaal moment met een man meer de bal laai ontfutse len, bij voorbeeld door een speler die daarna een vrije doorgang heeft. Daardoor kwam Spanje in de tweede pe riode opeens met 9-6 voor in plaats van 8-7. Dat scheelt nogal. Ook het ontbreken van Har ry van de Meer bleek een ge voelige aderlating. De Veenen- daler kreeg in het duel met Roemenië een trap in de rug op een van oudsher al gevoeli ge plaats. Aanvankelijk zag het er niet zo ernstig uit en trainde hij ook mee. maar gisteren kwam hij als een plank uit bed. Van de Meer werd op aanraden van teamarts Van den Hoogenband in badjas op de bank gehouden. De kans bestaat dat hij ook de wed strijd tegen Kroatië zal missen. Het wegvallen van de schut ter had bepaald gevolgen voor het uitbuiten van de overtalsi- tuatie. Uit tien gelegenheden werden nu slechts arie doel punten gehaald, terwijl Van de Meer er alleen al tegen Roe menië onbekommerd vier maakte. De Spanjaarden haal den wel een hoog percentage, vijf op zeven: het tweede grote verschil. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT In de laatste editie van de Krant van de Maand, een bijlage van uitgeve rij Verhagen, heeft voorzitter Piet van Hgmond van Rijns- burgse Boys het vooral over koetjes en kalfjes. Totdat de naam van Arie Kurver valt, de ex-trainer van de zaterdageer steklasser. Volgens Van Eg- mond zou Kurver de functie van technisch coördinator gaan bekleden bij de enige voetbalclub uit het bloemen - dorp. Een man die brandjes moet blussen en ze moet aan steken. Arie Kurver dus terug bij Rijnsburgse Boys. Dat is een mooie aanleiding voor een te lefoontje. ../Ar terug bij Rijnsburgse Boys? Waar heb je die onzin van daan?", zo zorgt Kurver voor enige consternatie aan de andere kant van de lijn. Op het mo ment dat wij denken aan een schoolvoorbeeld van een mis verstand meldt Kurver dat er tussen hem en voorzitter Van Egmond wel degelijk gesprek ken zijn geweest. Wat een op luchting! Kurver ..Maar dal is al zo langgele den, joh. Zeker drie maanden. Daarna heb ik niets meer ge hoord. Dus is het absoluut niet waar dat ik een functie heb bij Rijnsburgse Boys. Daar zit ik ook niet op te wachten. Maar ik heb ooi t gezegd dat Ik dt club wil helpen. Dat aanbod heeft Piet van Eg- mond kennelijk niet vergeten. Tijdens de lange, hete zomer verzocht de praeses de ex- trainer de club eens door te lichten. Er waren wat organi- satorlsche probleempjes en het dagelijks bestuur wilde daarom wat taken gaan afsto ten. Die zouden dan op de schouders komen van de te- chisch coördinator. Kurver „Geef het heest je maar een naam. Maar het moet een vent zijn die achter de scher men de zaak in goede banen leidt. Iemand die ingrijpt waar het mis gaal. En er gaat nogal wat mis bij Rijnsburg. anders vragen ze niet aan ie mand als kurver om de club dOOI ie h> bleu Het functioneren van oefen- meester Rob Kiebert staat niet ter discussie. Kurver: Die moet rustig kunnen wer ken. Daar liggen de proble men ook niet. Kiebert zou in feite moeten werken zoals een Kees Guyt dat bij de vv Kat wijk doet. Neem maar van mij aan dat het tegenwoordig on mogelijk is om het bij een club als Rijnsburgse Boys in je een tje te werken. Er komt nogal wat bij kijken. Kurver was snel klaar met zijn inventarisatie. Binnen drie weken had Piet van Egmond het rapport van Kurver in be zit. Tot op heden heeft de in woner van Bergschenhoek geen antwoord mogen ont vangen. Dat vindt Kurver ei genlijk niet zo gek. „Het is nogal wat wat Ik bij Van Egmond heb neergelegd. Want als ik er in zou stappen, dan is hel alles of niets. Je kent me toch wel een beetje? Als je mij binnenhaalt, haal je de duivel in huis. Ik zou bij Rijnsburgse Boys verregaande Irevoegdheden moeten hebben. Ik denk dat ze daar een beetje van geschrokken zijn. Maar ik denk dat het de enige manier is om de organisatie in Rijns- burg een beetje op poten te krijgen. Als ik het doe. doe ik het goed. anders kan ik net zo goed de kroeg gaan zitten in Bergschenhoek. Dat doe ik dan veel liever. Als Kurver als technisch coör dinator mocht terugkeren, dan kan Middelmors zich op maken voor een woelige p<- riode. Heilige huisjes zullen zonder pardon worden omge kieperd. Kurver: Toen ik als trainer werkte, kon ik nooit wat zeggen van die mensen die pro deo werk ten, maar eigenlijk niet bere kend waren op hun taak. Dat zal anders worden. Het mes gaat er in. dat is het hele ver haal. Wat ik namelijk niet wil, is dat de club afglijdt. Dat is toch een gezonde constate ring- Volgens secretaris Gerard van Zuylen heeft 'de zaak Kurver' bij Rijnsburgse Boys niet de hoogste prioriteit. Van Zuy len: „Kurver terug bij Rijnsburg? Dat is prematuur. Ik wil hier geen enkele uitspraak over doen. Dat 'rapport' van Kurver is kennelijk ingeslagen als een bom. In de Kikkerpolder ging afgelopen zondag de mare. Gees van Tonge ren, libero van Lugdunum. was gestopt met voetballen. Dat was nog eens een pri meur. Of was het meer de ca nard van de eeuw, met andere woorden een verzinsel van een onruststoker? Van I ongeren is momenteel geblesseerd aan de enkel en speelde tegen Hoodenburg sowieso niet. Wellicht lag daar de oorzaak van de com- Misschien hebben de mensen het niet helemaal begrepen. Ik ben gewoon geblesseerd. Hoe zo zou ik gestopt zijn zegt Van Tongeren aanvankr lijk met een gezicht dat duidt op vermoorde onschuld. Maar zien wij daar niet ook een wat ironisch lachje ont snappen aan het gelaat van de balvaardige laatste man? Gees lacht minzaam en kruipt dan voorzichtig uit zijn schulp. „Er is eerlijk gezegd afgelopen week wel iets voorgevallen, ja. Ik ben als aanvoerder namens de ploeg naar het bestuur ge stapt en heb mijn beklag ge daan over de shirts. We zijn daar niet tevreden over. liet materiaal is niet goed. Ze ne men te weinig vocht op en het doet pijn aan je tepels als je ze draagt. Daar gaal de discussie over en voorlopig hebben we er nog geen oplossing voor. En dus is Gees van Tongeren gestopt met ballen? „Welnee, geen sprake van. De mensen vangen wat op, horen iets over een conflict en maken ervan dat ik ben gestopt. On zin. Hoe kan lees van J onge ren nou stoppen bij Lugdunum. dat bestaat toch niet. Inderdaad, dat zouden wij ook niet graag zien. En zeker niet om zoiets pietluttigs als een tenue. Voorzitter Phil Verstraaten vindt dat ook. Hij ontkent niet dat er een discussie gaande is tussen Van Tongeren en het bestuur over de shirts van het eerste. „Die discussie is ook al gegaan over het uiterlijk van de shirts. We hebben die zogenaamde Celtic shirts gehad, "iet du- horizontale groen - wit banen Zxi bestaan er meer varianten binnen de club en wij willen dat niet. We willen (lat elk team in een standaard Lugdunum-tenue loont. Dat willen zeggen groen shirt en witte broek." Maar dat geëmmer met het eerste en aie tepels dan? Verstraaten: „Inderdaad is daar nu on enigheid over. Die dingen zijn geleverd en er bestaan klach ten over het materiaal. Nou, dan gaan we eens met de leve rancier praten, want het kan toch niet zo zijn dat we hier een rel over krijgen. Als dit het grootste probleem is waar Lugdunum dit seizoen mee te kampen krijgt..." RQfl ONDERWATER ROe VAN OER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21