'Het is wij tegen de wereld' Nederlandse Opera brengt hartverscheurende Macbeth Foto's van Teun Voeten Cultuur Kunst Culturele uitwisseling N ederland-Zuid-Afrika GEMEENTEMUSEUM ARNHEM leiden Teun Voeten studeerde ooit culturele antropologie in Leiden. De wetenschap liet hij in 1985 echter schieten voor het vak foto journalist. Voeten zat net in Rwanda toen daar de burgeroorlog uitbrak. Wat hij daar en in buurland Zaïre zag is tot eind oktober te zien in de ontvangsthal van Research voor Beleid aan de Schipholweg 13-15 in Leiden. Het bedrijf stelt het op prijs als belangstel lenden zich van te voren melden bij de recep tie, telefoon 253737. De expositie is tussen 8.30 uur en 18.00 uur te bezoeken. Op de fo to bekijken kinderen een massabegrafenis van slachtoffers van de cholera-epidemie in Coma, Zaïre. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Expositie Breitner begint in november amsterdam anp De overzichtstentoonstelling van de schilder George Hendrik Breitner (1857-1923) in het Ste delijk Museum in Amsterdam is vervroegd. De presentatie you begin december opengaan. Om programmatische redenen heeft het museum de datum naar 19 november verschoven. De tentoonstelling omvat tachtig schilderijen, vijftig teke ningen en veertig foto's. Het werk is afkomstig uit de collec tie van het Stedelijk, maar er zijn ook bruiklenen bij van par ticulieren en musea. Gelijktijdig met de expositie, die tot 5 februari 1995 duurt, verschijnt bij Uitgeverij I'hoth een hoek over de Nederlandse schilder. Het boek 'George Hen drik Breitner - schilderijen, te keningen en foto's' belicht on der meer Breitners relaties met de Tachtigers, met de stad Am sterdam, met de kunsthandel en met de fotografie. Het bevat 215 illustraties waarvan hon derd in kleur. Het boek is door verschillende auteurs, onder wie Paul Hefting, geschreven. Van Hefting verscheen in 1970 een dissertatie over de Breitners Haagse tijd. Breitner vormde samen met Willem Witsen en Isaac Israëls de kern van een groep schilders die later de Amsterdamse im pressionisten werd genoemd. Kenmerkend voor hun werk is hun voorliefde voor het stadsle ven. Over Breitner bestaat volgens I'hoth maar weinig literatuur. Bestaand werk is al lang uitver kocht Comeback van Oerolfestival leeuwarden jacob moerman Het jaarlijkse Oerolfestival op Terschelling, dat vorig jaar de laatste editie kende, moet te rugkeren. Dat vindt horeca-man Jan Weiten. Hij is een actie be gonnen waarbij alle onderne mers op het eiland wordt ge vraagd om een aandeel van dui zend gulden te kopen van de 'BV Terschelling'. Wanneer vol doende mensen aan het initia tief meedoen, kan het theater- en muziekfestival volgend jaar juni weer worden gehouden. Samen met de eigenaar van een café probeert Weiten het festival nieuw leven in te bin zen. Volgens hem is het vooral ook in het belang van de eiland bewoners dat Oeral weer wordt gehouden: ,,l)it jaar hebben we op Terschelling een omzet van fi,4 miljoen laten liggen." Ocrol stond twaalf edities on der de bezielende leiding van Joop Mulder, die dit jaar besloot om het festival niet door te la ten gaan. ..Ik heb moeten stop pen omdat er te weinig steun was vanuit de politiek", vertelt hij. „Alles moest ik zelf doen, tot en met het regelen van het ver keer en de dranghekken." Mul der is van plan om voor volgend jaar alleen de programmering op zich te nemen. „Het fostiviii moet zich blijven ontwikkelen. De nadruk moet blijven liggen op de podiumkunsten. Want de charme van Oerol was altijd vooral te danken aan unieke lo katieprojecten." Rotterdam krijj»t nieuw fotofestival rotterdam anp Photo International Botterdam 1994 is een nieuw, tweejaarlijks internationaal fotografie-festi val. Het vindt plaats van 29 sep tember tot 6 november. Hel fes tival biedt zes hoofdtentoon stellingen in het Nederlands fo to Instituut, veertig grotere en kleinere fotoexposities op ver schillende plaatsen in Botter dam en drie themadagen. I let festival is voor op mensen die zich beroepsmatig met de verschillende vakgebieden van de fotografie, de media en de kunst bezighouden en richt zich ook op een breed publiek. De vier hoofdtentoonstellingen zijn Strangers in Paradise en The Atorn (beide van 29 september tot en met 9 oktober) en War- works en A shifting landscape (van 13 tot en met 23 oktober). Strangers in Paradise is een expositie van Leo Divendal over de rol van de fotografie rond het vluchtelingen- en vreemdelin genprobleem. Kr is werk te zien van de Nederlanders Ato Kando en Ad van Denderen, de Brit Boshini Kempadoo, de Duitse Bettina Flitner en de Franse Stéphane Duroy. Bij de ten toonstelling The Atom maakt de Brit Paul Wombell gebruik van fotografie van wetenschappelij ke instellingen en van het werk van fotografen als de Amerikaan Peter Goin en de Japanner Shomei Tomatsu. In Warworks geven vrouwelij ke fotografen hun visie op het thema oorlog. A shifting lands cape biedt werk van Zuidafri- kaanse fotografen zoals David Goldblatt, Jenny Gordon, Santu Mofokeng en Graeme Williams. Één van de expositiestukken in het gemeentemuseum Arnhem. FOTO PR Nederlandse schrijvers, cabare tiers en musici treden deze maand op in Zuid-Afrika tijdens het Arts Alive Festival in Johan nesburg. In oktober komen Zuid-Afrikaanse collega's naar Nederland. De bezoeken vinden plaats in het kader van een cul tureel uitwisselingsprogramma van het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA) en de Anne Frank Stich ting. Het project heeft de titel Nederland in Zuid-Afrika, Zuid- Afrika in Nederland 1994 mee gekregen. Tijdens het Arts Alive Festival, van 9 september tot en met 2 oktober, geven de Nederlandse auteurs samen met hun Zuid- Afrikaanse collega's workshops en lezingen. Schrijvers die mee doen zijn Anja Meulenbelt, Joost Zwagerman, Halil Gür, Emma Huismans en Stephan Sanders. Ook doen de Neder- .landse jazzgroepen Fra Fra Sound en het Paul van Kemena- de Quintet mee. De Nederland se ambassade in Zuid-Afrika nodigde de Dogtroep uit. De Zuid-Afrikaanse percus sionisten Nandi Nyembe en Bi- chard Carter treden komend weekeinde samen met de drummer van Golden Earring, Cesar Zuiderwijk, op tijdens het multiculturele festival Bruisend Oost in Amsterdam. Na het fes tival zijn Nyembe en Carter ook elders in het land te zien. De eerste weken van oktober reizen enkele Zuid-Afrikaanse auteurs, onder wie Miriam Tlali, langs een aantal Nederlandse bibliotheken om voor te dragen uit eigen werk. In het Soeterijn- theater in Amsterdam treedt onder meer de Nederlandse ca baretier Hans Teeuwen samen met de Zuid-Afrikaanse stand- up comedian Soli Philander op. De Mondriaan Stichting wordt verantwoordelijk voor de Ne derlandse deelname aan biën nales voor beeldende kunst. De eerstvolgende is de Biënnale van Venetië, de oudste en be langrijkste tweejaarlijkse ten toonstelling ter wereld. De 46e editie daarvan opent in juni vol gend jaar, als de biënnale hon derd jaar bestaat. Tot nu toe waren het ministe rie van WVC en de Rijksdienst voor Beeldende Kunst verant woordelijk voor de Nederlandse inzendingen. De Mondriaan Stichting, een kunstfonds dat activiteiten op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en musea steunt en diverse rijkssubsidieregelingen uitvoert, heeft bij staatssecretaris Nuis van cultuur om ruim 500.000 gulden extra gevraagd, aldus di recteur Melle Damen. Toen het fonds in januari van start ging, bleek het voor buitenlands beel dende kunstbeleid twee miljoen gulden minder te krijgen dan was toegezegd. Dat leidde er onder meer toe dat de Mondri aan Stichting de Nederlandse inzending voor de Biënnale van Sao Paulo niet kon financieren. De stichting is op zoek ge gaan naar een commissaris, die de feitelijke organisatie van de Nederlandse deelname, waar onder de keuze van de kunste naars, op zich moet nemen. Zarouali in bibliotheek Merenwïjk leiden» Zohra Zarouali is morgen te gast in het bibliotheekfiliaal Merenwijk in Leiden. De schrijfster van 'Amel, een Marokkaans meisje in Nederland' en het vervolg hierop 'Amel en Faisel' ver telt onder meer ovfcr haar werk. In haar boeken beschrijft Zarou- ali de ervaringen en gevoelens van van de tweede generatie en dan speciaal van meisjes. De schrijfster is vanaf 16.00 uur aan- wezig in de bibliotheek aan de Rosmolen 4. Laatste Avondmaal Da Vinei milaan» Het Laatste Avondmaal, een van de beroemdste fresco's van Leonardo da Vinei, zal tot midden 1995 niet voor het pu- i bliek te zien zijn. Deze week begint de restauratie van het kunst- j werk, zo heeft de afdeling kunstzaken van de gemeente Milaan j maandag meegedeeld. Het fresco uit 1497 laat Jezus Christus I zien omringd door de apostelen tijdens de laatste maaltijd voor zijn dood aan het kruis. Het kunstwerk is beschadigd door lucht- vervuiling, vocht en stof. Actrice Anne-Wil Blankers ziek den haag De actrice Anne-Wil Blankers moet als gevolg van ziekte afzien van haar rol in 'Later is te laat' van Noël Coward. Zij heeft een infectie opgelopen en moet vier maanden absolute i reist nemen. Haar rol is overgenomen door Liz Snoyink. 'Later is te laat' is op woensdag 9 november en donderdag 10 november in de Leidse Schouwburg te zien. Blokfluitles streekniuziekschool leiden De streekmuziekschool Leiden en Omstreken heeft nog plaats voor kinderen in de basisschoolleeftijd in de blokfluit- groep. De lessen worden onder meer gegeven in Leiden, Oegst- geest, Voorschoten en Wassenaar. Volgens de streekmuziek school is de blokfluit het instrument bij uitstek om vertrouwd te raken in de wereld van muziek. Voor meer informatie: mevrouw M. de Ru, Streekmuziekschool Leiden en Omstreken, Rapenburg 22, telefoon: 071-141041. Amerikaanse auteur Janowitz signeert utrecht De Amerikaanse schrijfster Tama Janowitz signeert morgen 8 september vanaf 19.30 uur haar nieuwe roman The Male Cross-dressers Support Group in boekhandel Athenaeum J Boekhandel op het Spui in Amsterdam. De vertaling is uitgege- j ven bij In de Knipscheer als 'Een man is ook maar een mens'. Alphense Per Expres in Amsterdam alphen aan den run Het Alphense Per Expres treedt op vrijdag 9 september en zaterdag 10 september op in het Crea-theater aan hetTurfdraagsterpad 17 in Amsterdam. De toneelvereniging is daar op uitnodiging om met dfe voorstelling 'Vrijdag' het Hugo Claus-jaar af te sluiten. De spelers Félice Schipper, Marieke Cat- tin, Jan Lagerberg en Peter Zaalberg speelden het stuk afgelopen seizoen in Alphen onder leiding van de Leidse regisseur Ruud Wessels. Behind the Sofa in Droomfabriek leiden Behind the Sofa speelt morgenavond in de Droomfa briek in Leiden. De Britse folkrockgroep/naakte vorige maand nog furore op het Leidse Pleinpop. Het optreden begint om 22.00 uur. Zwarte avonden in Arnhem arnhem» In het gemeentemuseum Arnhem is tot 17 oktober een tentoonstelling te zien over kunst tijdens de oorlogsjaren. Onder de titel 'Zwarte Avonden in Arnhem 1942-1944, cultuur buiten de kuituurkamer' laat de expositie zien wat er aan kunst en cul tuur bloeide buiten de door de Duitse bezetter ingestelde kui tuurkamer. Het gemeentemuseum aan de Utrechtseweg 87 is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondag is de tentoonstelling te bezichtigen tussen 11.00 uur en 17.00 uur. De goddelijke waarheid van de Manie Street Preachers nu op cd: opera recensie arthur van duk De Nederlandse Opera. Lady Macbeth van Mtsenk van Dmitn Sjostakovitsj in het Muziektheater Amsterdam Regie David Pountney Decor Stefanos Lazaridis Ne derlands Philharmomsch Orkest en Koor van De Nederlandse Opera o.l.v. Hartmut Haenchen. Gezien: 3/9 Voor alle voor stellingen zijn nog kaarten: 10,13,16,19, 22,25,28 en 30 september. Met zijn opera 'Lady Macbeth van Mtsensk' (1934) wilde Dmi tri Sjostakovitsj ons laten zien dat in een corrupte samenle ving zuivere liefde onmogelijk is. Maar onbedoeld heeft hij met de opera ook aangetoond dat vrije gedachten over god en ziel, intellectuele arbeid in het algemeen en kunst in het bij zonder groot gevaar liepen in de Sovjet-Unie, waarvan hij toen nog als jong kunstenaar een idealistisch doch kritisch pleit- Stichting gaat biënnales doen den haag anp bezorger was. De Nederlandse Opera (DNO) opende zaterdag haar seizoen met een overwel digende en hartverscheurende Lady Macbeth. Hoofdpersoon van Lady Mac beth is Katerina Izmaylova. Ze is uitgehuwelijkt aan een koop manszoon zit al jaren gevangen in het meest verstikkende en hypocriete milieu dat denkbaar is. Als ze verliefd wordt op een knecht loopt de situatie volko men uit de hand. Ze vermoordt haar schoonvader en haar man, bedrijft de liefde met de knecht en huwt met hem. Maar het pa radijs wordt daarmee niet ver overd: alles is bezoedeld en elke stap voorwaarts is er een verder het moeras in. Regisseur Pountney en decor ontwerper Lazaridis laten bij eerste oogopslag de beklem ming zien, die de oorzaak is van alle ellende. De koopman is sla ger en het decor hangt vol met geslachte runderen en varkens. De verschrikking waarvan we getuige zijn, heeft vooral te ma ken met het feit dat het mense lijk lichaam in de loop van de opera volstrekt ontluisterd wordt zodat er uiteindelijk geen verschil meer is lussen geslacht vee en mensen die geestelijk en lichamelijk totaal vernietigd zijn. Dat je als toeschouwer in deze diepgaand pessimistische opera overeind blijft, is te dan ken aan het feit dal Sjostakovitsj er een 'satirische tragedie' van gemaakt heeft en dal Pountney en de zijnen hem daarin op ge niale wijze gevolgd zijn. Het is geen schaterlachen maar de groteske wijze waarop sommige scènes in beeld gebracht wor den, doen ons vaak grimlachen. Talloze komische en pikante re gievondsten, aangrijpende heel den. ingenieuze changementen maken deze enscenering tot een van de beste die ik ooit zag in Amsterdam. Ook muzikaal kan deze pro- duktie bijgeschreven worden in het successenboek van DNO. Hartmut Haenchen liet het or- kesi een relatief ingehouden partij spelen: de partituur is overdonderend van zichzelf. Het koor zong en speelde zeer geconcentreerd en er stond een cast die tot in de kleinste rol goed bezet was. Eva-Maria Bundschuh was de zeer zware partij van Katerina volledig de liaas, Vladimir Galuz.in is met zijn typisch Russische tenor ide aal voor de roL van Sergej en Willard White zong een over weldigende schoonvader. De Manie Street Preachers waren ooit, een jaar of drie geleden, de 'sensatie, hoop en toekomst' van de Britse rockmuziek. En ondanks alle opgezwollen promotie campagnes maakte ze nog een tweetal behoorlijk goede platen ook. Onlangs stonden ze op Parkpop, uitgedund tot trio. En nu, bij het verschijnen van hun derde album 'The Holy Bible', legt zanger James Dean Bradfteld uit waar gitarist Richey James gebleven is. Sommige interviews vergeet je niet. Zoals die keer met Richey James, gitarist van de Britse Ma nie Street Preachers, ruim twee- eneenhalf jaar geleden in Am sterdam. Een archetypisch rock'n'roll-ikoon. Bleek, mager, zonnebril, oogschaduw, zwart geverfd piekhaar en op zijn arm nog de littekens van een inci dent enkele maanden eerder. Een journalist had gevraagd of dat hyper-rock'n'roll-imago niet een beetje 'fake' was. James aar zelde geen moment, haalde een scheermesje te voorschijn, stroopte z'n mouw op en kerfde '4 REAL' in z'n onderarm. Inmiddels lijken bij James de stoppen echt doorgeslagen. Toen de Manie Street Preachers onlangs op het Haagse Parkpop speelden, was de gitarist niet van de partij. „Ziek", verklaart zanger James Dean Bradfield, zittend op dezelfde bank in de zelfde hotelkamer, waar zijn gi tarist in maart 1992 zat. Hij wijst naar zijn hoofd. „Krank in de kop". En niet zo'n beetje. Hij is er zelfs voor opgenomen. James wist zelf dat hij aan een overdo sis rock'n'roll aan het bezwijken was. In één van de songteksten voor het nieuwe Manie Street Preachers-album The Holy Bi ble' schreef hij al: 'Such beauti ful dignity in self-abuse'. The Manic Street Preachers. In 1991 werden ze gelanceerd als de 'bright new hope' van de Britse rockmuziek. 'Generation Terrorists' wilden ze graag zijn en dus noemden ze ook hun debuutalbum maar zo. Toch maakte de band die The Clash, Guns n' Roses, New York Dolls en Sex Pistols in zich trachtte te verenigen, wel degelijk sterke rockmuziek. Gewoon mooie popliedjes, eigenlijk, zoals 'Mo torcycle Emptyness' dat ook in Nederland een hit werd en haaks leek te staan op het recal citrante imago van de groep. Dwars „Maar dan heb je niet op de teksten gelet, want die waren behoorlijk dwars", reageert Ja mes Dean Bradfield. Zijn ver schijning heeft anno 1994 niets van een rockbeest - op die moeilijk te verbergen tatoeage op z'n arm na. „En journalisten die beweren dat wij aan image building doen zijn cynici", gaat Bradfield meteen in de aanval. „We zijn een vriendenclub. Al- levier samen opgegroeid. Een soort 'bende'. Wij tegen de rest van de wereld. En daar hoorde ook dat uiterlijk bij. Al lang voordat de rockband bestond". De eerste twee albums. 'Generation Terrorists' (1992), en Gold against the Soul' (1993) leverden een dozijn Brit se hits en internationale erken ning - inclusief roem in Japan - op voor het kwartet uit het voormalige mijnbouwstadje Blackwood in Zuid-Wales. On langs verscheen 'The Holy Bi ble', de derde cd. Ruiger dan de voorgangers en in vier weken opgenomen in een kleine studio in Cardiff; zonder producer en zonder inhoudelijke bemoeienis van de platenmaatschappij. In de teksten trekken de Prea chers wèer flink van leer tegen de hypocriete wereld. „Your morals only run as deep as the surface", blaft Bradfield al in het tweede nummer. Vervolgens worden er in de dertien songs alle mogelijke politieke en his torische excessen overhoop ge haald. Van de holocaust tot de doorbraak van extreem rechts in Rusland. „Maar het is geen themaplaat", zegt Bradfield. „Het is gewoon een verzame ling songs over de wereld om ons heen. Niet over ons eigen leven, maar over de generatie en de maatschappij waar we deel van uitmaken". - En wat heeft die Bijbel uit de plaattitel daar dan mee te ma ken? De zanger veert op. Alsof hij wil benadrukken dat daar goed over is nagedacht. Dat dat echt niet weer zo'n stuntje is om mee te provoceren. „Kijk, er zijn op dit moment meer religieuze Manic Streat Preacher James Dean oorlogen dan ooit", zegt hij. „En die befaamde Tien Geboden worden stuk voor stuk met voe ten getreden. De Bijbel wordt als de Goddelijke Waarheid be schouwd. Nou, deze plaat is on- FOTO CPD ze Goddelijke Waarheid. En zo'n cd moet nu eenmaal een titel hebben; ja toch?" KULTUUR ULTUURKAMER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19