De huismus is eindelijk onder de pannen wat noten op zijn zang met flink Een koor Het Gesprek van de Dag Rijvaardigheidstest voor vijftig-plussers Ook op Rhijnhof kan as straks in een medaillon Eindelijk kan de huismus zijn naam eer aan doen. Het diertje mag nu een mensenwoning be- treldcen, zonder dat Vrouwe Jus- titia ingrijpt. Nou ja, betrekken, het ligt iets genuanceerder. Het is voor de méns niet langer strafbaar om een huismus in een volière te stoppen. Met ech te tralies, gaas of glas voor zijn snavel, zodat hij niet kan weg vliegen. Kortom, de mus gaat nu de bak in en de mussenhou- der niet meer. Datzelfde geldt sinds 1 septem ber voor de spreeuw en de zanglijster. En voor ons leken de minder bekende soorten als de barmsijs, de goudvink, en de ringmus. Wat moeten wij daar nu mee? Hoort een mus niet ge woon op straat en is een sner pend fluitconcert hier dus op zijn plaats? Of snappen wij er niks van en moeten we onze snavel houden? Kweken Dat laatste, meent J. Luyster- burg uit Bergen op Zoom, voor zitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Hij wijst er op dat de huismussen voor het gemak houden we het in de rest van dit verhaaltje ook maar voornamelijk bij dit vogel tje niet zomaar uit bomen en van terrastafeltjes geplukt mo gen worden. „Vangen mag niet. Maar kweken wel." Daar hebben we meneer de voorzitter klem! Het houden van mussen heeft dus toch iets illegaals. Per slot van rekening, als je ze niet mag vangen, kun je ook geen vogels krijgen om te kweken. Of anders gesteld: wie nu mussen heeft, is er illegaal aan gekomen. „Nee, meneer", tsjilpt Luysterburg. „Ten aan zien van mussen en spreeuwen golden lange tijd bijzondere re gels. Het ene moment waren ze beschermd, het andere moment niet. Dat was natuurlijk een on houdbare toestand voor ons vo gelliefhebbers. Maar in de pe rioden dat het wel mocht is er natuurlijk wel mee gekweekt. Bovendien is de nieuwe rege ling te zien als een eerste stap in de richting van een uniforme regeling voor de Benelux. In België en Luxemburg mogen huismussen al wel gehouden worden. Daar kun je ze dus ook kopen." Voetring En de kluit belazeren is er niet bij. Elke in een volière gehou den vogel dient te zijn voorzien van een zogeheten vaste voet ring. „Vaste voetringen kunnen alleen bij vogels van vijf tot zes dagen oud worden aange bracht. Het bewijs dat ze zijn gekweekt en niet gevangen. Voor elke vogelsoort is namelijk een vaste maat vastgesteld, de dikte van een pootje op dat tijd stip van vijf, zes dagen. Een paar dagen later krijg je de ring niet meer om datzelfde pootje." Prima geregeld. Dan begrijpen we ny wel waarom de volières van Luysterburg vol zitten met •huismussen. „Nou eh, nee. Ik heb helemaal geen vogels meer. Daar heb ik geen tijd meer voor door mijn werk. Maar geloof me. De vogelwereld is blij met het feit dat huismussen en Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden I beloond met een cadeauboni van 25 gulden. 16 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 een lust voor het oog. Sinds binnenkort in datzelfde getraliede theater: de Gekooide vogels, voor de liefhebb spreeuwen nu mogen worden gehouden. Een huismus in de natuur is mooi. Maar in gevan genschap ook. Wist u dat in be paalde streken de mus al bijna is verdwenen? Dat komt door het gebruik van andete daken bij het bouwen van huizen. Mussen huizen graag onder dakpannen. En er zijn steeds minder paarden. Hun vijgen Goudvink Nog even elders nagevraagd of de vogeliefhebber blij is met de nieuwe wetgeving. Secretaris J. Fielemon van Vogelvereniging Avibus uit Leiden beaamt dat. „Er wordt door ons volop over gediscussieerd. En er zijn al ver schillende leden die die vogels hebben aangeschaft. Vooral de goudvink. Die springt er voor de liefhebbers toch echt uit. Je moet dat beestje eens van dichtbij bekijken. Prachtig! En er is al mee gekweekt. Het is mooi dat er zo competitie kan komen. Wedstrijden en ten huismus en de spreeuw. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN toonstellingen. Het is boven dien nuttig. Het beestje komt steeds minder voor in de na tuur. Met kweken doe je zo toch wat terug." Weest dus gerust lezer. De huis mus is eindelijk onder de pan nen! 17 Krijg je als vijftig-plusser nog net zo gemakkelijk het stuur om als, pakweg 30 jaar gele den toen je rij-examen deed? Is je reactievermogen bij on verwachte verkeerssituaties nog net zo scherp als vroeger? Ben je nog op de hoogte van alle regels? Voor wie twijfelt als oudere weggebruiker is er nu de BROEM -rijvaardig heidstest. Deze draak van een afkorting staat voor een nog grotere draak van een praatgroep die Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit heet, maar waar achter wél een prima initiatief schuilgaat. Want elke vijftig plusser in de regio is deze maand in de gelegenheid om in eigen auto zijn rijvaardig heid te lesten onder begelei ding van een deskundig advi seur. Die rijdt een ritje mee door de bebouwde kom en over de snelweg en geeft na afloop eventueel aan op welke pun ten het rijgedrag verbeterd kan worden. Verder is er een theoretische gedeelte en een test van het gehoor-, gezichts- en reactievermogen. ionse quenties voor het rijbewijs heeft dit alles niet en het hele gebeuren kost slechts 25 gul den. De test die overigens al eerder en met succes is ge houden - wordt ditmaal op twee plaatsen georganiseerd Op woensdag 28 september in het Gemeentecentrum aan de I.ijtweg in Oegstgeest en op donderdag 29 september in de Scheppingskerk aan de Dtan van Ouderzorg in I .eiderdorp. Vijftig-plussers die aan de test willen meedoen, kunnen zich aanmelden bij de heer Boe ser, telefoon 071-614748. En het goede voorbeeld wordt gegeven door de Warmondse burgemeester mevrouw V.d Wel-Markerink die morgen als eerste de vuurdoop krijgt, /.ij legt in haar gemeente om 11.00 uur de rijvaardigheids test af. Hoe de burgemeester het er vanaf brengt, dat kunt u vrijdag lezen. AP VAN KAAM Stoplicht blijft op rood staan En zo stond het pas getrouw de echtpaar Remko Bakker (29) en Renate van Bruggen (27), net terug van de huwe lijksnacht in I loofddorp, za terdagmiddag hogelijk ver baasd te wachten voor het ro de stoplicht. Op zich niets bij zonders, alleen, dat stoplicht stond opeens wel pal voor hun huis aan de Van Eg- mondstraat in Haarlem. „We keken wel vreemd op", vertelt bruid Renate. Het verkeerslicht was. als grap. neergezet door collega's van Remko. die bij de afdeling engineering van het energie bedrijf Haarlem werkt. Het stoplicht was zo afgesteld dat het aan e'e'n stuk door op rood bleef staan. „Want rood is de kleur van de liefde. Als we het op groen hadden ge zet, wus iedereen misschien binnen gekomen en dat was de bedoeling niet", zegt een collega. Het stoplicht, afkom stig uit „de puinbak" van het energiebedrijf, is door colle ga's in hun vrije tijd opge knapt. Jndertussen is het ver keerslicht verhuisd van de voordeur naar de tuin. Het komt voor. Iemand wordt gecremeerd en de familie vraagt of ze wat as mee kunnen krijgen in een lucifersdoosje. Maar wat moet je dan vervolgens. Welnu, de bij het CVN aangesloten cre matoria bieden de mogelijkheid om de as in een medaillon te doen. Verguld, verzilverd of on der een stolp. Tegen een prijs van een paar honderd gulden. Het Leidse 'Rhijnhof is geen lid van de Crematorium Vereniging Nederland, maar krijgt Leiden desondanks die mogelijkheid ook? „Ik heb er nog geen con tact over gehad, maar als de be hoefte ontstaat, dan zeker. We zullen in elk geval zorgen voor begeleiding en voorlichting", zegt G. Swinkels, directeur van de Stichting Crematorium lei den en tevens van de Stichting Crematoria in Best, waarin er een aantal verenigd is. De medaillon-mogelijkheid is het resultaat van een wetswijzi ging. Vroeger had de familie wel de beschikking over de as. maar die moest thuis in een urn blij ven. Nu zijn de mogelijkheden verruimd. De familie mag de as meenemen, zelf desnoods ver strooien en dus ook as in een medaillon bewaren. De rest van de as kan dan ook nog worden verstrooid op een dierbaar plek je. in de tuin bijvoorbeeld, of desnoods elders in de gemeente als de familie daar toestemming voorheeft. Nog steeds blijven de 'oude' mogelijkheden over om de as boven land, zee of lucht te ver strooien. „Als het op land ge beurt, het nationaal strooiveld te Arnhem, kan de familie mee. Ook op zee kan de familie er bij aanwezig zijn. Het schip vaart dan 20 mijl uit de kust. dat ge beurt regelmatig. Alleen in een vliegtuig kan er geen familie bij zijn. maar met de nieuwe wet kunnen nabestaanden zelf een vliegtuigje huren. Dan gebeurt het verstrooien trouwens ook boven zee", vertelt Swinkels. Daarnaast kan de urn hegraven worden hij het crematorium of opgenomen worden in een co lumbarium, een grote bewaar plaats van urnen alsof het om een aantal graven gaat. I loc dan ook, voor nabestaanden is het aantal mogelijkheden nu flink vergroot. EMIEL FANGMANN Brancard verslaat Alle pogingen van Geveke In tern Transport ten spijt, het be roemde WK - blessurekarret je, dat in Amerika gewonde voet ballers in no-tinu> naar de zijlijn vervoerde, moet het op de va derlandse velden voorlopig af leggen tegen de oude vertrouw de nrancard. „Want was is er mis met twee of vier vier sterke mannen die een brancard sjou wen?" zegt bijvoorbeeld Telstar- voorzitter Evert Jan Meijer. In een folder met begeleidend En maar weer De spanning in Duitsland is te snijden omdat de Jackpot in de I-otto aldaar opnieuw niet is gevallen en de te win nen prijs na tien weken een ontzagwekkende omvang heeft aangenomen. Iets in de orde van 42 miljoen mark of zo. De commotie is intussen zo groot, dat zelfs Karei Schimmel even door de bo men het bos het niet meer zag. De Ix-idenaar mag dan met vrienden en kennissen al 28 jaar trouw zijn formuliertjes invullen en die maandelijks eigenhandig over de grens brengen; helemaal juist was VK-blessurekar schrijven brengt het Amster damse bedrijf het wagentje on der de aandacht van alle betaal de voetbalorganisaties. In Amerika, schrijft Geveke, werd de platformwagen ook In gezet om VIPS rond te rijden en materiaal en drinken aan te voeren tijdens de trainingen. E.n dat alles gebeurde geruisloos en milieuvriendelijk. En volgens het bedrijf zijn de karretjes ook uitermate geschikt voor onder steuning van terreinonderhoud. liet gevallen zijn weergave over die Super Zes vorige week in deze krant toch niet. „Want je moet in derdaad eerst zes kruisjes goed hebben en dan nog dat laatste getal opje formulier", fluit hij zichzelf - hij is per slot van rekening ook scheids rechter terug „Schoonheidsfoutje. Maar ik hou jullie op de hoogte van de ontwikkelingen, want het is daar waarlijk een gekken huis. Iedereen wil spelen, ie dereen ziet alleen dat bedrag nog maar. Kan je nagaan wat geld los kan maken bij de mensen." AD VAN KAAM 'Het Zingend Hart' terug uit Oxford Tiende eeuw Het was toeval dat ze vlak na de officiële steden-uitwisseling naar Oxford togen. „We hadden er een première", vertelt so praan - 'vroeger alt' - Laetitia Smit. „We zongen voor het eerst in de Bodleian Library op mu ziek van onze componist Wal- ther Stuhimacher de oudste Ne derlandse dichtregels. Die date ren uit de tiende eeuw. Het ma nuscript bevindt zich uitgere kend in die bibliotheek en wij boden onze compositie aan, die zo'n vier minuten duurt." De regels werden door de man nen en de vrouwen gesplitst, te genover elkaar gezongen, dan weer in het I^atijn dan in het Nederlands: Hebban olla vogala nestas hagunnan, hinase hic enda thu. Wat unbiddan we nu. (Zijn alle vogels nestjes begon nen, behalve jij en ik. Waar wachten we op?' Recentelijk optreden van 'Het Zingend Hart' in de Bodleian bibliotheek in Oxford. foto laetitia smit Er werd onder leiding van Ellen Looyestijn ook twee keer opge treden in de universiteitskapel, de Anglicaanse kerk van St. Mary the Virgin, met onder meer de 'Missa Brevis' van Ton de Leeuw. „Dankzij ons gebalk op straat, in café s en op de markt en het zelf plaatsen van posters rolde er op de laatste dag van het bezoek nog een ex tra uitnodiging in de bus. Het koor mocht zingen in Freud's, een tot restaurant verbouwde kerk 'waar je elke vork die je neerlegt vijf keer terughoort door de galm'. „Maar toen wij zongen hield iedereen zijn mond." Knipoog 'Het Zingend Hart' heeft meer noten op zijn zang. Zo is er een nummer als 'De Elfstedentocht' van Ivo de Wijs. Dat wordt op muziek van Jetse Bremer met een grote knipoog gebracht. „Bart van Gerwen doet dan zijn skeelers aan en zijn skibroek en wij dragen allemaal mutsen en wanten. Hij 'schaatst' door de zaal. roepend nog zoveel ste den te gaan. Tamelijk hard, hij ging in Oxford bijna onderuit", lacht Smit. „The Librarian (bi bliothecaris red.) in the Bodleian moest ervan schrik ken, die hadden we hierover niet ingelicht." Er werd tevens een uitstapje ge maakt naar een cocktail-party op de Britse ambassade in Lon den. „Daar hadden we een lich ter programma in kleine bezet tingen, waarbij bijvoorbeeld kindergedichtjes gezongen wer den. 'Mein kleiner, grüner Kak- tus' van 'The comedian harmo nists', daar hebben we een plas tic cactus bij." 'Het Zingend Hart' is genoemd naar een dichtbundel van Ge rard Reve, een idee van koorlid Jaap de Jopg. „De diversiteit trekt. Ook de verschillende be zettingen. Wij willen geen tradi tioneel koor in zwart-wit-kledij zijn", zegt Smit. „Eigenlijk ge ven we nooit zelfstandige con certen", vertelt ze verder. „We zingen bij de opening van expo sities en op literaire dagen. Bin nenkort ook bij een zoveel-jarig huwelijksfeest", vertelt Smit. die toevoegt op zoek te zijn naar nieuwe repetitieruimte. Lid worden van 'Het Zingend Hart' is niet zo makkelijk. „We willen niet groter worden dan we zijn", verklaart laetitia Smit, „dus er moet plek zijn. Er is ook een soort ballotage, want je moet kunnen zingen. En daar naast moet je wel jé vreemde talen beheersen." Dat laatste lijkt inderdaad geen overbodige luxe. Want het kuur draait er zijn hand niet voor om Japanse haiku's, Franse psalmen én ge dichten van de Portugees Pes- soa en de Duitser Heine op het repertoire te zetten. Zaterdag 10 september treedt 'Het Zingend Hart' op tijdens de opening van de leidse IJit- dag. Zondag 27 november is er ter gelegenheid van het 10-ja- rig jubileum een matineecon cert in de Leidse Ixtkhorstkerk. De dominee van de kerk St. Mary the Virgin leende ze een grote pan uit, zodat het Leidse koor 'Het Zingend Hart' zeifin hun Oxfordse College kon ko ken. Vorige week keefden ze na een tournee van een week uit Engeland terug, de twintig le den van de tien jaar opgerichte zanggroep. Ooit begonnen tij dens een zangcursus van het LAK heeft 'Het Zingend Hart' inmiddels een aardige staat van dienst. Eerder reisden ze al met hun nobele zangkunst naar Por tugal en Spanje en maakten een zogenaamde Zuiderzee-tour- nee. Hun liederen zijn apart. Het kan gaan om oud-hollandse liederen, liefdesliederen, litera tuur in meerdere talen, close harmony of religieuze gezan gen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17