Foutjes in HSL-nota zijn niet misleidend Maasoevers rekenen af met 'werkstad' Rotterdam Agrariërs dreigen met nieuwe acties Harde aanpak criminele verslaafden Den Haag Randstad Verdachte van dodelijke steekpartij aangehouden Predikant eist verbod house-cd SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -35644< HAARLEM GPD Als het provinciebestuur vol gende week het streekplan niet drastisch wijzigt, komen er nieuwe en harde boerenacties. „We willen en kunnen het plan zoals het er nu ligt niet slikken," aldus Cees Eranzen, voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap, gisteren tij dens het grote boerenprotest in Haarlem. Vier- a vijfhonderd boeren demonstreerden voor het provinciehuis tegen de 'wurgmaatregelen' in het streekplan Ze boden saris der koningin J. menadc een petitie aar Van Kemenade had de boze agrariërs weinig te bieden. Vol gens de commissaris mankeert er niet veel aan het streekplan. Er heeft een moeilijke, maar eerlijke belangenafweging plaats gevonden en er zijn evenwichtige keuzes gemaakt. „Het is beslist geen streekplan dat de boeren in een keurslijf dwingt van verboden en gebo den." Provinciale Staten verga deren volgende week maandag over het omstreden plan. Het boerenprotest zorgde gis termorgen op de A9, tussen Alk maar en de Velsertunnel, voor een file van 15 kilometer. Zo'n 200 tractoren reden vanuit West-Friesland, de Kop van Noord-Holland en Noord-Ken- nemerland naar Haarlem. De demonstratie had een rustig en ordelijk verloop, 's Middags, tij dens de terugtocht, zorgde de stoet tractoren opnieuw voor verkeershinder. Vracht zand Voor de ingang van het provin ciehuis werd een vracht zand gestort, om duidelijk te maken dat de boeren meer weiland 'om willen gronden' om er bol len op te kunnen telen. Boven dien zijn ze alle nota's meer dan zat, dus werden er demonstra tief dikke stapels papier ver snipperd. Weg Een lijkstoet droeg de aan het kruis genagelde laatste Westfriese boer ten grave. Cees Franzen liet er gisteren tijdens het aanbieden van de petitie aan Van Kemenade geen misverstand over bestaan: „We kunnen het streekplan missen als kiespijn. Het bedisselt en schrijft voor, verbiedt en be perkt ons in onze vrijheid. Zon der respect voor mens en be drijf." Bollenboeren, akkerbou wers, tuinders en veehouders protesteren al driekwart jaar te gen het streekplan voor Noord- Holland-Noord. De woede richt zich met na me op de wisselteeltbeperkin- gen in het westen van het streekplangebied, op de beper kingen ten aanzien van kassen bouw en ondersteunend glas voor de vollegrondstuinders in het oostelijk plangebied, en op de aanwzijzing van zogeheten 'bodembeschermingsgebieden, die volgens de boeren ook be lemmerend werken op hun be drijfsvoering. AMSTERDAM De politie heeft in Amstelveen een 16-jarige jongen aange houden die ervan wordt ver dacht vorige week vrijdag een 68-jarige vrouw te hebben doodgestoken. De verdachte heeft geen bekentenis afge- legd. De vrouw werd door haar echtgenoot zwaargewond in de woning aan de Boksdoorn- laan aangetroffen en overleed kort daarop. De echtgenoot lag boven te slapen en werd wak ker van rumoer beneden in het huis. Toen hij ging kijken, bleek zijn vrouw neergestoken te zijn. De arrestatie kon mede worden verricht door informa tie die een uitgebreid buurton derzoek opleverde. Advocaat: Geen sprake van rectificatie miljoen betalen aan de fiscus DEN HAAG ANP De belastingkamer van het ge rechtshof in Amsterdam heeft een KLM-piloot een naheffing plus boete van beide ruim één miljoen gulden opgelegd. De pi loot maakte deel uit van een groep van ongeveer veertig KLM-piloten die zich in de jaren zeventig op papier vestigden in Groot-Brittannië of Ierland om aan de hoge inkomstenbelas tingtarieven in Nederland te ontsnappen. Dit staat woensdag in de Staatscourant. Eerder zijn de betrokken piloten wegens vals heid in geschrifte veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevange nisstraffen en geldboetes van enkele tonnen. De hoogte van de boete is in het arrest van de Amsterdamse rechter niet exact bekendge maakt. HAARLEM ANP De hervormde predikant J. Mul der uit Nijkerkerveen wil dat de house-cd Dominee Dimitri on middellijk uit de handel wordt genomen. Hij heeft daarom een kort geding aangespannen te gen de producent van de cd, Never Mind Music Productions uit Heemstede. Het geding dient woensdagmiddag bij de rechtbank in Haarlem. Mulder, die tot de Gerefor meerde Bond binnen de Neder landse Hervormde Kerk be hoort, is een fervent tegenstan der van housemuziek. Vorig jaar september was hij bij het VARA- radioprogramma Spijkers met Koppen om zijn mening te ge ven. De predikant zei toen on der meer dat house „alles ka pot maakt. Dat fragment is verwerkt in ile cd Dominee Dimitri, die eer der dit jaar in een oplage van duizend exemplaren op de markt is gebracht. De stem van Mulder is op de achtergrond duidelijk herkenbaar. De predikant is daar erg boos over. Hij vindt het gebruik van zijn stem op een house-cd kwetsend, kwaadaardig en bele digend. Mulder zegt door meer dere mensen te zijn aangespro ken op het bestaan van de cd. De dominee eist in het kort geding dat de omstreden cd uit de handel wordt genomen. Ver der zouden de niet-verkochte exemplaren vernietigd moeten worden. Bovendien verlangt Mulder een schadevergoeding van 25.000 gulden plus de winst die tot nu toe op de house-cd is gemaakt. Piloot moet Gemeente wil overlast terugdringen (vervolg van voorpagina) Volgens advocaat H. Bouma, die gisteren namens de staat optrad in het geding rond de HSL-plannen, is er geen sprake van valse voorlichting in de nota's rond de flitstrein. De door het Platform Hogesnelheidstrein aan gedragen fouten in de nota noemde hij 'kleinigheden'. Van opzettelijke misleiding zou geen sprake zijn. Sterker nog, door nu te rechter in te schakelen zou het platform 'de publieke besluitvorming doorkruisen'. Van rectificatie kan dan ook geen sprake zijn, vindt Bouma. De advocate van het platform, mevrouw T.E. Deurvorsl, zag het anders. Ze betoogde dat alle drie de uitgangspunten voor een HSL steunen op 'drijfzand'. En dat moest het volk weten. De drie uitgangspunten zijn: dat voldoende mensen van vlieg tuig of auto overstappen op de auto, dat de overheid het minst nadelige tracé kiest en er geen verlies wordt geboekt op het ex ploiteren van de flitstreinen. Wie alleen de hoofdnota's over de HSL leest, zou de indruk krijgen dat het voorkeurstracé door het Groene Hart prima scoort. De deelnota's, opgesteld door onafhankelijke deskundi gen, vertelden de advocaat een ander verhaal. Haar conclusie: met 'aangepaste' grafieken en tabellen is geprobeerd de nieu we lijn te promoten. Zo ontdek te ze 'opvallende' verschillen op het punt van reistijden, prijzen van kaartjes, schade en overlast. Een aarzelend advies van het Centraal Planbureau over een nieuwe lijn was volgens haar weggemoffeld in het hoofdrap port. „Aangezien burgers en be leidsmakers van de overheid niet anders dan onpartijdigheid en juistheden verwachten, is deze misleiding des te ernsti ger", betoogde ze. Haar cliënten hadden, zo meldde ze, Verkeer en Waterstaat ruimschoots de kans geboden om de fouten 'zonder gezichtsverlies' te corri geren. Toen dat aanbod werd afgeslagen, stapte het platform naar de rechter om rectificatie te eisen op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden voor iedere fout die niet wordt hersteld, dan wel 10.000 gulden voor elke dag dat hieraan niet wordt voldaan. Men moest wel, betoogde de advocate. „Want anders blijven de burgers reageren op onjuiste informatie. Bovendien hoeft de overheid bij inspraakreacties al leen maar een samenvatting te maken. Iets rechtzetten kun je daar niet mee." Een afgeladen rechtszaal bij de behandeling van het kort geding over de HSL-nota. Rechts vooraan HSL-projectleider K. van Hout, links tegenstan ders van de aanleg van de hogesnelheidslijn. foto holvast/marc lamers) Drugverslaafden die zich cri mineel gedragen zullen in Den Haag veel harder worden aan gepakt. Als ze zich niet laten behandelen gaan ze gegaran deerd de cel in en moeten ze de door hen veroorzaakte schade vergoeden. Het college van B en W wil voor deze nieuwe aanpak per jaar bijna, negen miljoen gulden subsidie van de ministeries van justitie en volksgezondheid. De nu voorgestelde aanpak is vooral bedoeld om de over last door druggebruikers terug te dringen. In Den Haag zijn er naar schatting 2500. Een harde kern van 250 gedraagt zich puur crimineel. Inbraken in woningen, auto's en win kels zijn de meest voorkomen de delicten bij deze groep. De materiële schade loopt in de tientallen miljoenen guldens per jaar. De emotionele scha de is eveneens groot. Met name inwoners van de oude wijken klagen bovendien over herrie, vervuiling, intimi datie en onhygiënische toe standen. Het slagen van her plan is geheel afhankelijk van een eventuele bijdrage van het rijk. „Ik hoop dat het rijk de volle aandacht geeft aan de plan nen van Den haag als derde stad van Nederland, met een onmiskenbaar grote versla vingsproblematiek'. aldus wet houder J. Luijten (volksgezondheid) in zijn pleidooi aan de raadscommis- Bed of bajes Voor verslaafden die binnen één jaar vijfmaal met de poli tie in aanraking komen be staat al het Bed- of Bajespro- ject. Zij kunnen kiezen tussen behandeling of de cel. De ca paciteit van politie en justitie is echter te gering om de over last van verslaafden noemens waardig terug te dringen. Luijten denkt dat dat wel kan door met verschillende in stanties nauw samen te wer ken. Dat zijn politie en justitie, maar ook verslavingszorg, re classering, psychiatrie en be wonersorganisaties. De ge meente wil deze samenwer king coördineren en begelei den. De nieuwe aanpak zal niet meer vrijblijvend zijn. Verslaafden worden geregi streerd, zodat hun gedrag kan worden gevolgd. Wanneer zij niet meewerken aan behande ling en resocialisatie gaan ze onherroepelijk de gevangenis in. Als ze wel meewerken wor den ze daarentegen na herstel van de schade en een afkick programma begeleid naar (vrijwilligers) werk of scholing. De Rotterdamse Maasoevers: de watertaxi met op de achtergrond hotel New York. foto anp 'Overal is iets moois neergezet' ROTTERDAM BEREND SCHILDER/ANP Stukje bij beetje nadert de leg puzzel langs de Rotterdamse Maasoevers zijn voltooiing. Im posante stedebouw staat er al, nu is het de beurt aan cultuur. De jaarlijkse Wereldhavendagen op 9, 10 en 11 september on derstrepen dat. Het cultureel gehalte op het programma met theater, muziek en spektakel neemt steeds meer toe. Maar dan wel geënt op een havens feer met tafelklemmen op de terrasjes tegen de wind. Het komende weekeinde ligt het zwaartepunt van de Wereld havendagen duidelijk in het hart van de stad. En dat stads hart is volgens VW-directeur Marijke van der Lingen op drift geraakt, richting Maasoevers. „Bij de wederopbouw is het centrum weer op dezelfde plek neergezet, met de rug naar de rivier. Dat is jammer. Je ziet nu steeds meer ontwikkelingen langs de rivier. Ze kunnen wat mij betreft het stadhuis ook naar de Kop van Zuid verplaat sen. Waarom niet? De belas tingdienst zal er naar toe ver huizen, het gerechtsgebouw ook." De puzzel bevat nog meer stukjes die er al liggen of straks op hun plaats komen, zo gelooft stedebouwer Jaap van den Bouts. Hij is vanaf 1988 betrok ken bij de ontwikkeling van de Kop van Zuid: „Overal waar de wegen in het centrum op het waterfront uitkomen is iets moois neergezet. Kijk maar naar het project. Waterstad, de be bouwing op het voormalige DWL-terrein, Tropicana. restau rant De Boompjes en het Imax- theater waar straks de Erasmus- brug komt naar de Kop van Zuid. De oever wordt steeds meer een langgerekt kralen snoer met allerlei voorzienin- geu. De Rotterdammers zelf heb ben de oevers ook ontdekt. De ze zomer zijn er tafrelen te zien geweest die niet bepaald strook ten met de werkstad-mentali teit. Marijke van der Lingen, zelf Rotterdamse pur sang: „Vanaf de draagvleugelboot met 70 ki lometer per uur over Maas, kon je het allemaal goed zien. Hon derden mensen waren aan het barbecuen of zaten zomaar op stoeltjes langs het water. Bijna elk plekje was bezet. Dat had ik nooit eerder gezien." Tien jaar geleden nog kreeg zij het schaamrood op de kaken wanneer hoge gasten haar vroe gen waar zij in Rotterdam langs de Maas „gezellig" konden eten. Als zij nu de mogelijkhe den telt heeft ze minstens twee handen nodig. Een van de ter rashouders langs de Maas is Re- cep Aluc. ook bepaald geen werkstad-type. Meer een dro- Een mooi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons I.D.: het Individueel Design, v Een compleet voorstel van een keuken I die speciaal voor u is ontworpen. In uw f stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- I loze SieMatic keuken! 1 SieMatic biedt keus uit 42 keuken- series in 18 verschillende prijsgroepen. dus ook voor uw budget. f Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeènboek ligt voor u klaar. 't Liefst een SieMatic. mer. „Vannacht heb ik gevreeën met de Maas", zegt hij onge vraagd. Volgens kenners ten stadhuize heeft hij het meest goddelijke plekje langs de oe vers, aan de Willemskade bij het Museum voor Volkenkunde. Zijn gesubsidieerde terras Zen- ne is een van de weinige over blijfselen van het mislukte feest rond het 650-jarig bestaan van de stad in 1990. Recep: „Zenne is een Turkse figuur in het poppentheater. Zenne is geen man en geen vrouw. Zenne overbrugt de twee geslachten, net als de zuid- en de noordoever. Die ko men nu steeds meer bij elkaar." Zijn Zenne is goed want hij gooit dagelijks vijf broden in het water. De meeuwen komen dan altijd. „Ik heb wel eens broden vanaf zuid in het water gegooid en vanaf de Willemsbrug. Toen bleven de meeuwen weg. Zenne zit dus op een goede plek." Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden, ma. 13 00-17.30, di t/m vrij 9.30-17 30, zat tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16