Steun groeit voor monorail Alphen 'Alles hier heeft een verhaal' Staatssecretaris overgoten met champagne Water staat verenigingen Zoeterwoude aan lippen Rijn Veenstreek Molens krijgen een hulpje SP in Alphen ijvert voor stadsmuseum Stomp wijk verdeeld over woningbouw Kattenhater in Alphen Kluiskraak in De Aarhof Muntjesactie voor India WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Scala College nu officieel alphen aan den run De officiële opening van het Scala College in Alphen aan den Rijn was voor staatssecretaris Tineke Netelenbos wel een heel bijzondere ervaring. Het dien blad met glazen champagne, bedoeld als toost op de nieuwe school, belandde door een mis stap van de serveerster in de schoot van de staatssecretaris. Geschrokken onderging de staatssecretaris van onderwijs dit onbedoelde champagnebad en werd vervolgens snel meege voerd om de ergste alcohol dampen kwijt te raken. De opening van het Scala College was de tweede officiële daad van de nieuwe staatsse cretaris van onderwijs. Het was haar tweede bezoek aan Al phen. Het eerste bezoek maakte ze als kamerlid en betrof, zoals ze zelf memoreerde, de onge lukkig uitgepakte fusie van het Rijnoord Ziekenhuis met het Leiderdorpse St. Elisabeth. Haar tweede bezoek, gisteren, betrof de fusie tussen de scholenge meenschap Albanianae en de Koningin Juliana school. Deze vormen samen het Scala Colle ge- Tijdens de vlotte openings speech (nog voor het champag ne-incident) toonde de staats secretaris zich een groot voor- staudser van grote scholenge meenschappen waarin alle rich tingen; VBO. MAVO, HAVO en V\VO verzameld zijn. Zoals ze zei: „Een scala aan opleidingen en een scala aan leerlingen." D66-wethouder F. Dales van onderwijs bracht de staatssecre taris nog enige knellende pro- Meerderheid in raad voor aanleg In de Alphense politiek tekent zich langzaam een meer derheid af voor aanleg van een monorail tussen het NS- station en archeologisch themapark Archeon. Zoals het er nu naar uit ziet zal er in de gemeenteraad van 29 sep tember een - weliswaar minieme - meerderheid zijn voor de aanleg van de futuristische openbaar vervoerlijn door de wijk Kerk en Zanen. De voltallige oppositie is tegen, de WD zal verdeeld stemmen en ook het CDA telt moge lijk één of twee tegenstemmers. Maar de overblijvers zijn waarschijnlijk net voldoende om het voorstel van burge meester en wethouders door de raad te loodsen. alphen aan den run. Dat bleek gisteren tijdens de ex tra vergadering van de commis sie plan- en beleidsvorming over de monorail. De vergade ring werd bijgewoond door on geveer zeventig belangstellen den, meest bewoners van de wijk Kerk en Zanen. Deze Alp- henaren - die de monorail soms op niet veel meer dan tien me ter voor het slaapkamerraam krijgen - zijn in grote meerder heid fel tegen de aanleg van wat in hun ogen een prestige-object is. De voorstanders binnen de raad vinden wel dat er nog het ■één en ander moet worden ge regeld voordat zijn definitief ak koord gaan. Zo moet er absolu te duidelijkheid komen over de subsidies en moet zwart op wit komen te staan dat de gemeen te te zijner tijd niet op hoeft te draaien voor de verwijdering van het systeem. PvdA en CDA maken verder bezwaar tegen de reclame die volgens planning aan de buitenkant van de mo norail-cabines wordt aange bracht. L. .Kleingeld (PvdA) is hel „heel wat waard en mis schien wel zelfs een voorwaar de" dat de reclame beperkt blijft tol de binenkant van de cabines. Ook J. Kroft (CDA) wil de de reclame aan banden leg gen. Relatief stil Opvallend was dat gisteren alle politieke partijen wel iets posi tiefs te melden hadden over de monorail. Het systeem is veilig, schoon en relatief stil. Prachtig, vonden ook de tegenstanders, blemen onder de aandacht. Een punt van zorg is de huisvesting van het Scala College. De school is verspreid over drie locaties in Alphen. „Beslist geen goede zaak", meent Frank Dales. „Mo menteel wordt er een studie ge daan naar mogelijkheden voor andere huisvesting. Een van de opties, waarvoor ik de aandacht van de staatssecretaris vraag, is uitbreiding van het gebouw aan de Diamantstraat." Een nog dringender kwestie is de nog steeds niet afgegeven er kenning van een gymnasium afdeling bij het Scala College. De eerste besprekingen hierom trent dateren al van 1986. „Aan de laatste eis van het ministerie, een brede scholengemeenschap te vormen, hebben we nu vol daan. Daarom zijn we maar vooruit gelopen op de erken ning. Zowel op het briefpapier als op de nieuwe borden op school slaat het gymnasium vermeld. Dringend doch vrien delijk verzoek ik de staatssecre taris nu daadwerkelijk met de erkenning over de brug te ko- Lintje voor Leimuidenaar De 55-jarige Leimuidenaar I. Verhorst heeft gisteren de ere medaille in zilver in de orde van Öranje-Naussau opgespeld ge kregen. Verhorst ontving de on derscheiding bij zijn 40-jarig ju bileum bij Centraal Nederland. Hij maakt gebruik van de VUT- regeling. Verhorst begon in '54 als monteur bij de toenmalige busonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer. Daarnaast was hij chauffeur. Verder was Verhorst actief in de gerefor meerde kerk van Leimuiaen. maar niet in een Alphense woonwijk. Zij zijn bang voor de kinderziektes die het nieuwe systeem de eerste tijd ongetwij feld zal vertonen en vinden de monorail overbodig. Bewoner Van Keeken, die een lijst met niet minder dan 309 vragen had opgesteld, vond het project ge tuigen van grootheidswaanzin. „De intenties van de bouwer zijn om een hoogwaardig ver voersysteem te ontwikkelen voor wereldsteden als Hong Kong, Mexico City en Düs- seldorf... En Alphen krijgt de primeur!" Nog een reden voor de bewo ners om te twijfelen aan het nut van de monorail zijn de tegen vallende bezoekersaantallen van Archeon. Directeur G. IJze- reef moest toegeven dat het aantal bezoekers inderdaad on der de prognoses blijft. Maar dat gold het afgelopen jaar voor de meeste attractieparken. Na lang aarzelen gaf de Archeon- directeur de cijfers over het af gelopen seizoen prijs. Tot nu toe passeerden 330.000 mensen de poorten. En wanneer het park over zeven weken het eer ste seizoen afsluit hoopt hij 480.000 bezoekers te hebben geteld. Het zou genoeg moeten zijn om het park draaiende te houden. aarlanderveen De eerste molen van de Molen viergang in Aarlanderveen, die van Johan Slinger land, heeft een hulpgemaal. Bij twee andere mo lens wordt er druk gewerkt aan de hulpgemalen. Hydrolysche kranen graven aan de Achtermidden weg nieuwe watergangen en ook worden de kra nen ingezet voor kadewerkzaamheden. Dat is no dig om ook de twee andere hulpgemalen (aan de Achtermiddenweg en aan de Kortsteekterweg) te kunnen plaatsen. Volgens het waterschap De Oude Rijnstromen moet het werk in december zijn afgerond. Nu al zou het hulpgemaal bij Slingerland gebruikt kunnen worden. Het is de bedoeling dat de hulpgemalen alleen worden ingezet als de molens het bemalen van de polder niet meer aankunnen. De totale kos ten bedragen 2,3 miljoen gulden. Het waterschap De Oude Rijnstromen neemt daarvan 1,9 miljoen voor zijn rekening, de provincie 2,5 ton en de ge meente 1,75 ton. Aan deze werkzaamheden zijn jarenlange discus sies voorafgegaan. Het waterschap wilde aanvan kelijk dat de bemalingsfunctie door de molens he lemaal zouden worden overgenomen door elektri sche gemalen. De provincie, de gemeente Alphen en het actiecomité 'Houdt de Molenviergang in Werking' protesteerden fel omdat ze vreesden voor een snelle achteruitgang van de molens als ze niet meer zouden worden gebruikt. Half februari kwa men de partijen overeen dat de molenviergang haar hoofdfunctie toch zou behouden. foto bfn df bruyn CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 356413 alphen aan den run. Alphen mag dan al jarenlang de omvang van een heuse stad hebben, als het gaat om de uit straling komt Alphen nog niet verder dan die van een uit zijn voegen gegroeid dorp. Daar moet wat aan veranderen, zeker nu de commissie die zich met de toekomst van Alphen bezig houdt heeft gekozen voor de ontwikkeling richting stad. Om de gemeente wat meer stadse alure te geven, stelt de Socialis tische Partij voor een stadsmu seum te stichten. Door het museum wordt vol gens de SP het Alphense cul tuuraanbod vergroot en kan de culturele identiteit van de 'stad in het Groene Hart' beter tot zijn recht komen. Het stadsmu seum zou onder andere aan dacht moeten besteden aan het verleden van Alphen. Veel be woners zowel oorspronkelijke Alphenaren als nieuwkomers - blijken belangstelling te hebben voor de geschiedenis van hun woonplaats. Daarnaast zou het museum ruimte moeten bieden aan de tientallen kunstenaars die Alphen rijk is. „Het zou goed zijn als de Alphense kunst traditie ergens zijn neerslag krijgt, in een museum bijvoor beeld. Dit zou een zeer stimule rende werking op de kunste naars hebben'aldus de SP. )ok moet het museum als hel aan de Socialistische Partij ligt aandacht besteden aan de cul turen van de verschillende etni sche groepen die in Alphen wo nen. Tenslotte zou het museum geschikt moeten zijn voor aller lei culturele evenementen zoals lezingen en literaire avonden. Als onderkomen voor het nieu we museum hebben tic sodalis ten de voormalige Bethelschool aan het Sint lorisplein op het OOR. Het plan van de SP is pas de ze week binnen gekomen op het Alphense Stadskantoor, (fis teren was daardoor nog nie mand in staat een reactie te gi ven op het voorstel. den haag/alphen aan de run Twee mille voor gebroken kaak boete van 750 gulden op en een schadevergoeding van 1500 gul den voor het slachtoffer. De advocaat van de verdachte merkte op dat de zaak eigenlijk niet bewezen kon worden om dat heide heren dronken waren en daardoor zich het voorval slecht konden herinneren. „I loc meneer die gebroken kaak heeft opgelopen, maakt niet zoveel uitoordeelde Urbanus. „Dit is mishandeling met zwaar licha tnelijk letsel. Dan moet u maar niet dronken zijn." maria straatsma Een 37-jarige Alphenaar moet 2250 gulden betalen omdat hij een 38-jarige plaatsgenoot zo hard had geslagen, dat diens kaak brak. Volgens de man had hij geslagen om zichzelf te ver dedigen, maar politierechter G. Urbanus oordeelde gisteren in Den Haag dat er geen sprake was van noodweer. Zij sprak over een geval van 'zware mis handeling' en legde daarom een Dienstverlening voor ontucht den haag/alphen aan de run maria straatsma Een 37-jarige Rotterdammer is gisteren veroordeeld tot 140 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor het plegen van ontucht met een meisje uit Alphen. De man was de oppas van het meisje toen ze tussen de 7 en 9 jaar was. Pas vorig jaar kwam het meisje met het verhaal naar buiten, op aan dringen van een vriendinnetje. De ontuchtpleger vertelde aan poli tierechter G. Urbanus dat hij het meisje één keer heeft betast. IIr banus vond echter dat bewezen kon worden dat dit meermalen is voorgekomen toen de man alleen met het meisje in huis was. Offi cier van justitie Van Belzen benadrukte dat 'er later vaak grote pro blemen en enorme trauma's door dit soort vervelende handtaste lijkheden ontstaan'. Ook Urbanus maakte zich zorgen om het kind, „Heeft u wel eens nagedacht over wat zoiets betekent voor zo'n klein meisje?" Omdat de dader behandeld wordt door het RIAGG, ging Urbanus akkoord met de eis van de officier om 140 uur dienst verlening op te leggen. Wethouder: verder bezuinigen niet mogelijk zoeterwoude liesbeth buitink Verder bezuinigen op de vereni gingen en instellingen in Zoe terwoude is absoluut niet meer mogelijk. Die boodschap gaf wethouder R. Hogenelst (CDA) gisteravond mee aan de com missie welzijn bij de bespreking van het welzijnsprogramma. De WD en Progressief Zoe terwoude voelden er weinig voor de huurverhogingen van de instellingen en clubs door te berekenen in de subsidies. „Dit is een minimumvariant voor het Zoeterwoudse welzijnsle- ven", stelde Hogenelst. „Als we dit niet overeind houden zullen sommige organisaties hun acti viteiten moeten beëindigen. Als u wilt bezuinigen betekent dat in feite dat u bepaalde zaken opheft." Vooral de bibliotheek in Zoe- terwoude-Rijndijk ziet het water langzaam tot de lippen komen, zo blijkt uit het welzijnspro- gramma. ..De bibliotheek m Eendenkooi zit helemaal Idem. daar is de nood echt heel erg hoog", verklaarde Hogenelst. PZ'er R. 1 lartlooper vroeg zich af of het dure automatiserings systeem in de bibliotheek van Zoeterwoude-Dorp geen ge- stompwuk dorith ligtvoet De een wil liever een open baar parkje. De ander vindt dat Stompwijkers die een huurwoning achterlaten met voorrang in aanmer king moeten komen voor een van de drie nieuw bouwwoningen aan de Dr. van Noortstraat. De bouw van de drie woningen op de plek van de oude gymzaal laat Stompwijk niet onbe roerd. De bewoners van num mer 66 hadden van dit stukje Stompwijk liever een wijkparkje met uitzichtpunt gemaakt. „Met name voor oudere Stompwijkers in on ze buurt is er nergens gele genheid om rustig te wan delen, het hondje uit te la ten of te genieten van het prachtige uitzicht over de weilanden en de drie mo lens", aldus F. van Kesteren en M. Vogels in een be zwaarschrift dat ze tegen het bouwplan hebben inge diend. Als de aanleg van een wijkpark niet haalbaar is, wenst het stel een klein stukje van de grond te ko pen om hun eigen tuin te vergroten. „De aankoop van een deel van het per ceel zou ons de mogelijk heid bieden een deel van onze verloren privacy te herwinnen", aldus het stel. dat dan een garage wil bou wen. Twee bewoners van huurwoningen aan de Van Santhorstweg hebben ook een bezwaarschrift inge diend. Ze vinden dat ze, als geboren en getogen Stomp wijkers, als eerste in aan merking moeten komen voor de woningen. Zeker omdat zij dan ook nog eens een huurwoning achterla ten. Maar het nieuwe regio nale huisvestingsbeleid is wat dat betreft onverbidde lijk, maakt gemeentevoor- lichter B. van Vliet duidelijk. „Binnen de regio mag ie dereen zich voor nieuwe woningen inschrijven." schikte bezuinigingspost zou zijn. „Fr is een enorm bedrag aan automatiseringskosten; is daar geen goedkopen' oplossing voor?' GDA'er M. Knops zag wel wal in dat voorstel. „Wij willen als dorp er graag twee hi bliotheken op na houden en dan moet je je afvragen: hoe vei moet de dienstverlening gaan?" Hogenelst bepleitte dat de auto matisering de samenwerking met de provinciale bibliotheek centrale garandeert. „Ze kun nen niet meer zonder." De verenigingen en instellin gen mogen op dinsdag 20 sep tember reageren op het wel zij nsprogramma. ALPHEN AAN DEN RUN Twee katten zijn de afgelopen dagen vermoedelijk het slacht offer geworden van een katten hater. Een van de dieren over leed aan de gevolgen en een tweede heeft verlammingsver schijnselen. De dieren werden gevonden in de wijk Groenoord en aan de Oudshoornseweg. Volgens een dierenarts is er waarschijnlijk sprake van vergif tiging. Hoe een en ander zich heeft afgespeeld is nog niet he kend. Bij een stomerij in winkelcen trum De Aarhof in Alphen zijn enkele duizenden guldens uit een kluis gestolen. De daders braken in de nacht van maan dag op dinsdag de voordeur open. Daarna gebruikten zij ge reedschap uit de stomerij om de kluis te kraken. Druggebruiker besteelt ouders nieuwkoop De politie heeft gisteren een 34- jarige Nieuwkoper aangehou den die uit een schuur van de ouderlijke woning aan de Wa terleliestraat in Nieuwkoop een boormachine en een decou- peei'zaag had gestolen. De man werd in een huis in de Alphense Ambonstraat ingerekend op het moment dat hij de gereed schappen wilde verkopen. Van de opbrengst wilde hij verdo vende middelen aanschaffen. Twee gewonden in Hazerswoude hazerswoude-runduk Twee inwoners van Den Haag zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Potgieterlaan en Ge- meneweg in Hazerswoude-Rijn- dijk. De Hagenaar werd rond vijf uur op de kruising aangere den door een auto, die werd be- stuurd door een 23-jarige in- womner van Benthuizen. De Benthuizenaar verleende vol gens de politie geen voorrang aan de Hagenaar. De 61-jarige man en zijn echtgenote zijn overgebracht naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp. alphen aan den run Vanaf vrijdag 9 september wordt in Alphen aan den Rijn de jaarlijkse muntjesactie ten bate van een ontwikkelingspro ject in India gehouden. De actie is een initiatief van de Initiatief groep Stedenband. Ruim vier duizend leerlingen van het ba- sis- en speciaalonderwijs verza melen tot 17 september bij bu ren, familie en kennissen van vakantie overgebleven buiten landse munten. Het buitenland se geld wordt bij banken en munthandelaren voor Neder lands geld ingewisseld. De op brengst van de actie is bestemd voor de varende kliniek Jeevana Sravanthi in India, die ruim 65.000 mensen in de deelstaat Andra Pradesb van gezond heidszorg voorziet. Benthuizen opent oudheidkamer voor bezoekers benthuizen kees van kuilenburg Het opmerkelijkst is een post pakketje aan het plafond. Een ongeopend pakketje, waarin een masker zit om bij het spui ten van het gewas te gebruiken. „Afkomstig van een boer, die het bestrijdingsmiddel had be steld. Het masker gebruikte de man niet, omdat hij toch buiten aan het werk was. Die stoffen waaien vanzelf weg, was zijn re denering", merkt Wouda Har- teveld, voorzitter van de Histo rische Kring Benthuizen, op. „Zo heeft alles in onze oud heidkamer een verhaal." Vandaag opent de vereniging de oudheidkamer 't Molenhuis aan de Dorpsstraat, het oude politiebureau. „Het was hard werken om het pand geheel naar ons zin in te richten, maar het is uiteindelijk toch gelukt. Vooral dankzij de inzet van on ze vrijwilligers. Er is iets moois van gemaakt. Daar kunnen we trots op zijn." In het pand heeft ook de Stichting molen De Haas onderdak en wekelijks houdt de gemeente er spreekuur. Het pand is een jaar of tien geleden gebouwd. Kamers in het twee verdiepingen tellende onderkomen zijn onder meer ingericht met een harmonium, een Pfaffhandnaaimachine, een kamergemak (houten toiletje), een 150 jaar oud melkmeisje van gips en een slaapkamer met de moeder en kind in het kraambed in een bedstede. In één van de kamers is het ge meentehuis van het dorp nage bootst. Met spullen die daar vroeger stonden. Verder ook een bibliotheek, waar bezoekers boeken kunnen inzien of lenen. „We gaan niet op onze spullen zitten, als iemand een boek naar huis wil meenemen mag dat." Grappig is ook de keuken uit grootmoeders tijd. Ingericht met een waterpomp uit de Be tuwe en een hardstenen goot steen uit Bleskensgraaf. „Het aanrecht is door onze vrijwilli gers gemaakt aan de hand van een tekening uit 1910", legt Wouda Harteveld uit. Een aan gebouwd boenhok aan de vaart en een plee maken de keuken compleet. Ook staat er een boekenkast. Vooral de werkjes 'Tafelen om den juisten tijd der bevalling eener zwangeren vrouw te be- reekenen' en 'Onthulde gehei men 'De liefde en echt voor ver loofden en jonggehuwden' val len op. De ruimte boven is inge richt als tentoonstellingszolder. De eerste expositie is een 'wan deling door oud-Benthuizen'. Bezoekers kunnen aan de hand van foto's en voorwerpen een tochtje door het dorpje maken. Op de zolder ook een tentoon stelling over de molen De Haas. Trots is de voorzitter op de Winkel van Sinkel in de voor malige garage van het politie bureau. De winkel is ingericht met spullen die afkomstig zijn uit de gesloten drogisterij Ehl- liart uit de Raadhuisstraat in Al phen. „Dat is schitterend. Com pleet met toonbank, laden, vi trines, pakken zeeppoeder met merken als Radion, Henco, Per- sil en Drietex. Sommige dozen met zeeppoeder en Sunlight zeep uit de jaren vijftig waren nog niet uitgepakt". De winkel is niet alleen bedoeld als exposi tie, maar er wordt ook verkocht. „Bezoekers kunnen daar boek jes over Benthuizen, zelfge maakte kaarten, boerenjongens en boerenmeisjes en ook snoep kopen", zegt Harteveld uit. „Daardoor hopen we wat te kunnen verdienen, want het on derhoud van een dergelijk pand kost nogal wat." Dirk Mets en Piet van der Spek leggen de laatste hand aan de Winkel van Sinkel in de oudheidkamer. foto ben de bruyn ill

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15