Open huis voor vredesgedachte <4? Kerk Samenleving Comité R.K. Belangen steunt standpunt paus WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Chikane Frank Chikane, die binnenkort aftreedt als secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, heeft altijd gewe ten waaraan hij het einde van de apartheidspolitiek kon me ten. „Als mijn familie, die af komstig is uit Bosbokrand in de Oo.st-Tran.svaaJ, haar land zou terugkrijgen", zegt hij in een vraaggesprek met net ANP in Johannesburg. Ooorspron- kelijk was de grond van de he le gemeenschap, die het ver deelde onder de families die erop woonden. De apartheid verdreef hen omdat ze zwart waren. Het land werd aan het thuisland Lebowa gegeven, dat het aan de meest biedende blanke boeren verpachtte. De blanke regering-De Klerk be loofde in haar nadagen de zwarten dat zij de grond die ze door de apartheid kwijl waren geraakt, zouden terugkrijgen. Maar de familie Chikane kon haar rechten niet met docu menten aantonen. „Nu lijkt het er eindelijk op dat we bin nenkort weer over onze grond kunnen beschikken", zegt Chi kane. Chikane (2) Als SACC-secretaris heeft Chi kane altijd gestreefd naar be ëindiging van de apartheid. De teruggave van het land aan zijn familie duidt er op dat dat doel is bereikt. Het proces van verzoening dat nu op gang moet komen, kan volgens Chi kane niet zonder de commis sie voor waarheid en verzoe ning, die er op aandringen van het ANC is gekomen. In dat proces kunnen de kerken een belangrijke rol spelen. „Zowel de slachtoffers als de daders hebben behoefte om met ie mand te spreken. Anders zul len ze niet voor de politie, hel gerecht of een commissie zeg gen wat hun op het hart ligt." Chikane heeft met veel politie agenten gesproken die onder de apartheid kerkleden en pre dikanten hebben vervolgd. De blanke agent door wie Chika ne zelf werd gemarteld, wei gert echter een gesprek, hoe wel zij beiden lid zijn van de zelfde Pinksterkerk (Apostolic Faith Mission). „Ik wil met hem praten", zegt Chikane, die de hoop nog niet heeft op gegeven dat het eens zover komt. Chikane (3) Hoewel het voor blank en zwart als individuen al moei lijk is met elkaar in het reine te komen, is het verzoeningspro ces voor een hele gemeen schap nog veel moeilijker, denkt Chikane. Chikane heeft de apartheid achter zich gela ten, maar is niet de politiële in gegaan zoals vele zwarte voor mannen. De regering vroeg hem lid te worden van de On- a Hi an keli jke Verkiezin gscorn - missie, die als vroedvrouw van het nieuwe Zuid-Afrika kan worden beschouwd. Om de onafhankelijkheid van deze commissie te garanderen, mochten de leden tot 12 maanden na de verkiezingen geen politieke functies aan vaarden. „Het was een klein offer mijnerzijds, maar het was het wel waard", zegt Chikane, „maar ik moet nu omscholen en bijleren. Tot dusver heb ik alleen maar tegen de apart heid gestreden." Chikane zal een jaar lang in het buitenland economie en internationale betrekkingen studeren. Waar, dat wil hij nog niet zeggen. Wat hij daarna gaat doet, blijft ook nog een geheim. Het eni ge wat hij daarover kwijt wil, is dat het iets met theologie te maken heeft en dat het hem in staat stelt de problemen van Zuid-Afrika beter te kunnen analyseren. HET WEER People to Peoplekrijgt ook in Nederland voedingsbodem Reizen, vriend schap sluiten met mensen uit tal van landen, je huis open stellen voor gasten uit alle hoeken van de wereld of zelf bij iemand 'in den vreemde' te gast zijn om zo meer begrip te kweken tus sen de verschillende volke ren. Hen heel mooi idee en een loffelijk streven, deze wereldvredes-gedachte. hilversum bert pol/gpd Want dat is het wel degelijk, vindt Jules H. Janssen, initiatief nemer van de Nederlandse af deling van People to People In ternational', een organisatie die in 1956 door president Dwight D. Hisenhower werd opgericht en behalve in Amerika (waar het hoofdkantoor is gevestigd) ook al in een heleboel andere lan den bestaat. Janssen wits 'ergens in India' toen hij in dit land met 'People to People' (PTP) kennismaakte. „Het idee sprak me direct aan, ook al omdat ik graag reis. En wij hebben graag gasten in huis", aldus de gepensioneerde topmanager, die nu alle tijd kan geven aan zijn nieuwe baan op vrijwillige basis: 'President People to People The Nether lands', het voorzitterschap dus. De eerste indruk is dat PTP uit sluitend een club is van mensen met een behoorlijke opleiding en een goed betaalde functie. Maar dat is volgens Janssen ab soluut niet waar. De Ameri kaanse afdeling mag dan enkele miljonairs tellen, in andere lan den is dat zeker niet het geval. „De opleiding is helemaal niet belangrijk. Het gaat om mensen die zich aangesproken voelen door wat onze vereni ging doet. We willen graag origi nele mensen aantrekken die wat te bieden hebben, mensen die democratisch ingesteld zijn, zonder extreme gedachten. Je moet de ander accepteren zoals hij of zij is. Op het politieke vlak sutraal. Eigenlijk stel len één i moeten het gevoel hebben dat ze ambassadeur zijn van hun eigen land", aldus de in Huizen wonende PTP-voorzitter, die zich ook niet wil vastleggen op een leeftijdsgrens, boewei vol wassenheid wel wordt aanbevo len. „Eigenlijk ben je een ama teurdiplomaat." Gezin Een niet onbelangrijk item van PTP is de zogeheten home-stay, drie dagen doorbrengen in een buitenlands gezin, dat de gast (en) al of niet een bepaald pro gramma voorschotelt. Het is ze ker niet de bedoeling dat één en ander veel geld gaat kosten, in tegendeel, de rode loper hoeft echt niet uit, merkt Janssen op. „Als er een partijtje voor de gas ten wordt georganiseerd, kan zo iets natuurlijk. Maar het moet niet zo zijn dat daar het accent op wordt gelegd. Over en weer moet men zichzelf kunnen zijn. Je draait als het ware gewoon mee in het gezin. Maar je trekt er vooral in het land ook op uit om te ontdekken hoe andere mensen leven en denken." Dat moet volgens Janssen niet te lichtvaardig worden opgevat, „want het is een serieuze zaak, het gaat ook om cultuur, men senrechten, economische en maatschappelijke vraagstuk ken." Als voorbeeld noemt hij Rus land en Estland waar hij zelf on langs op bezoek was. Landen die er economisch nog heel be roerd aan toe zijn. Afgezien van de hartelijke ontvangst ('onvergetelijk') kreeg hij de in druk dat de mensen die hij sprak niets begrepen van 'onze westerse cultuur, omdat ze vele jaren in een bepaald systeem hebben geleefd'. „Ze waren ver baasd over onze economische en persoonlijke vrijheid. Men sen staan er urenlang in een rij om wat te kopen. En als ze aan de beurt zijn krijgen ze te horen dat het op is. De gemiddelde Europeaan zou ontploffen. Wat mij is opgevallen, is dat de mensen zich daar ook nog steeds laten koeioneren door ambtenaren en politieagenten. Daarom is het zo belangrijk dat wij met deze mensen in zulke landen in contact komen, waar door je elkaar beter leert begrij pen." Hij beklemtoont aansluitend: „Je moet het allemaal zelf bele ven. Het is echt heel anders dan ik het aan u kan vertellen." De reiskosten mogen dan vo( gen rekening zijn, daar sta; genover dat er, wat Janssen noemt, interessante zaken gere geld worden. „Als u in contac wilt komen met een kranten magnaat of een buitenlandse reporter, dan regelen wij dal voor u. U zou dan gebruik kun nen maken van de home-stay, maar dat is niet per se noodza kelijk." Wens De president van de Zwitserse afdeling 'People to People', de journaliste Elisabeth Stierli, die bij Janssen op bezoek is, komt met een paar voorbeelden uit het land van de Alpen. Een stu dent wilde in Amerika graag in contact komen met iemand die een privé-vliegtuig bezat. Een ander had als wens om een ten niskampioen te ontmoeten. Tij dens de verschillende home- stays (in principe blijft men maar drie dagen op één adres) reisden de studenten van stad naar stad en van dorp naar dorp. Stierli: „Ze kwamen terecht bij een manager van een super marktketen die de beschikking had over een privé-vliegtuig. Hij nam de betrokken student di rect mee op een zakenreis door de lucht. Daarbij gaat het vooral om het enthousiasme en de in zet van zo'n manager voor ie mand die graag eens een tocht je in zo'n vliegtuigje wilde mee maken." Janssen: „Er wordt van alles aan gedaan om aan bepaalde wensen van de leden te vol doen. Misschien vindt iemand het interessant om te zien hoe landbouwers in Zwitserland moeten leven met hun gemid delde vier hectare grond, terwijl een Nederlandse boer de be schikking heeft over veertig hectare. Hoe kunnen die Zwit serse boeren overleven. Als er een tandarts is die wil weten hoe het op zijn vakgebied in In dia toegaat, dan kunnen wij daarvoor zorgen. Zo willen wij vrienden maken over de hele wereld, waarbij de openheid voor elkaar helemaal voorop staat. Natuurlijk kun je praten over de politiek, maar dan wel in een open sfeer. Onze vereni ging accepteert geen politieke fanatici. Men moet elkaar pro beren te begrijpen. Wat wij doen, is eigenlijk veel meer het beleven van al die dingen die onze vereniging organiseert. Dat moet je zelf ondergaan." Janssen is van mening dat ei genlijk iedereen de kans krijgt om via 'People to People' te rei zen. „Veel Nederlanders gaan met vakantie en geven daar een heleboel geld aan uit. Als deze mensen voor het idee voelen dat onze vereniging voorstaat en daar hun geld aan willen be steden, dan kan iedereen een land beter leren kennen dan wanneer je er alleen maar voor de zon naar toegaat." Hij wijst er verder nog op dat er inder daad invloedrijke personen zijn die binnen PTP achter de scher men hun 'gezag' kunnen aan wenden om bepaalde zaken tot stand te brengen. In politieke conflicten bijvoorbeeld. Dat moet dan wel gebeuren op basis van mens tot mens, merkt Jans sen op. „Als de leiders van het Joegoslavische drama bij onze vereniging zouden zijn aange sloten, zou je ze bij elkaar kun nen brengen, waarbij we niet gaan politiseren. Ik ben ervan overtuigd dat er dan een ope ning zou- worden gevonden, waardoor de vrede in dat gebied een grote stap dichterbij komt." I let pas opgerichte Comité Rooms-Katho- lieke Belangen betuigt in een open brief aan paus Johannes Paulus II zijn steun voor de standpunten die het Vaticaan tij dens de VN-Bevolkingsconferentie in Cai ro naar voren brengt. De brief, onderte kend door diverse behoudende rooms-ka- tholieke organisaties, verschijnt vandaag en morgen in enkele kranten. De open brief is een reactie op een door de progressieve Acht Mei Beweging (AMB) ondertekende open brief aan de paus, die in de New York Times is verschenen, i wordt het pauselijk verbod op conceptie 'onwettig' genoemd. Volgens het comité roept de AMB op tot massaal verzet tegen het Vaticaan. Een „christelij ke revolutie tegen de tendens van het steeds maar toegeven aan de tijdgeest" moet daaraan tegenwicht bieden. „Wij staan achter u waar u duidelijk op komt voor de onvervangbare waarde van het gezin, de onvoorwaardelijke bescher ming van het leven en de onveranderlijke inhoud van het katholieke gelooF', schrijft het comité aan de paus. „Wij spreken de wens uit, Heilige Vader, dat de deelnemers aan de conferentie in Cairo rekening zul len houden met het katholieke standpunt, dat door u zo treffend is verwoord." Onder de ondertekenaars van de brief bevinden zich onder andere het Contact Rooms-Katholieken (CRK), de behouden de tegenhanger van de Acht Mei Bewe ging, de Pro Life Campagne Onze Paus, en de conservatieve vrouwenbeweging Vrou wen in de RK Kerk. Eind augustus schaarde het comité Pro Pontifice et Ecclesia in een reactie op de door de AMB ondertekende brief zich al achter de paus. Volgens die rooms-katho- lieke groepering gaan de progressieve on dertekenaars er ten onrechte van uit dat slechts een klein deel van de gelovigen achter het standpunt van het Vaticaan BEROEPINGSWERK 6ned.herv.kerk Beroepen: te Harderwijk(wijk 2) J. Maasland te Kootwijk; te Oud-Beijer- land(wijk 1L.W Ch. Ruijgrok te Mid- delharms. Aangenomen: naar Voorburg(part-ti me) R.L. Algera te 's-Gravenhage (part-time). geref.kerken Beroepbaarstelling: Mevr. M.S. Mei- ring-Snijder, Korte Singel 27,1402 SGBussum, tel: 02159-14073. geref.kerken vrijg Beroepen: te Axel A.F. Feijen te Heerflse chr.geref.kerken Beroepen: te Haamstede J.G Schen- Onstabiel De afgelopen zomer heeft met de warmste julimaand sedert 1706 indruk gemaakt en past aardig in het rijtje van warme jaren sedert 1987, al werd die reeks in 1993 even onderbroken. In historisch opzicht is de hoge temperatuur, die de laatste jaren op globale schaal werd opgetekend, een uni cum. Een dergelijke opeenhoping van warme jaren is in Europa niet eerder voorgekomen, althans se dert de 17de euw, toen de instru mentele waarnemingen hun intre de deden. Waarschijnlijk moeten we voor een vergelijkbare warmte terug naar de middeleeuwen. Uit dit ver re verleden bestaan tal van anec dotes, waaruit duidelijk de klimaat schommelingen naar voren omen, die zich door de eeuwen heen heb ben voltrokken. Geologisch onder zoek levert verdere bewijzen om trent drastische veranderingen in het wereldklimaat. De beschaving der Vikingen kwam tot bloei in een tijdperk van warmte, die duurde van de 10de tot de 14de eeuw. Landbouw was mogelijk aan de Groenlandse kusten; in Midden- Engeland waren de toenmalige zo mers warm genoeg voor wijnbouw. Terwijl het klimaat-optimum de omstandigheden gunstig maakte voor uitbreiding van de Europese civilisatie, raakten culturen in het zuidwesten van Amerika ten prooi aan een droogte, die samenviel met de warmte in onze streken. Maar ook de Vikingen moesten het afleggen tegen het grillige klimaat. Van de nederzettingen op Groen land is niets meer vernomen, toen de vaarroutes door toenemende ijs4 gang werden afgesloten. Het ver slechterende klimaat leidde de pe riode van de Kleine Ijstijd in, die duurde van ca. 1550 tot 1800. toen het in Europa gemiddeld 1 tot! 2 graden kouder was dan tegen woordig. Terug naar de actualiteit. Na de passage van een buiige zone in de nacht en ochtend breekt de zon weer met enige regelmaat door. Nog altijd wordt het weerbepaald 1 door een grote centrale depressie, die de komende dagen langzaam vanaf de oceaan via Schotland naar de Noordzee koerst. Om de kern circuleren randstoringen, die de buiigheid soms flink kunnen op peppen Daarbij kan de zuidwes tenwind af en toe uithalen tot krachtig of hard. Tijdens de buien is het bepaald fris, maar als het op-* klaart haalt het kwik nog waarden van maximaal 18 graden. Ook tij dens het komende weekeinde komt nog geen einde aan dit onstabiel getinte weertype. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig. Vandaag in Engeland mo gelijk wat zon. Verder flin ke wolkenvelden en perio den met regen, in het zui den van Ierland en Enge land mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 13 graden op de Hebriden tot 19 in zuidoost-Enge- en buien, plaatselijk i stevig en mogelijk met weer Middagtemperat rond 18 graden. Noord- en Midden-Frank- Vandaag afnemende zon.^orgen wefr''/n< departementen kan veel neerslag vallen Middagtemperatuur tussen \7 en 21 graden Portugal: Eerst zonnig, maar in het noorden gelei delijk meer wolkenvelden en toenemen de kans op regen. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Vrij zonnig en droog. Geleidelijk afne mende noordenwind. Middagtempera tuur rond 26 graden. Spanje: Zonnig en droog, vooral morgen in het plaatsen regen. Middagtemperaratuur langs de Golf van Biskaje ongeveer 20 graden, in de rest van Spanje maxima van 27 tot 32 graden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig. Geleidelijk afnemende noordenwind. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Marokko: Westkust, vrijwel onbewolkt en warm. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden Tunesië: Flinke zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Morgen droog en vrij zonnig Middagtemperatuur 30 tot 35 graden. Zuid-Frankrijk: In de Languedoc en de Provence zonni ge perioden, elders meer bewolking. Vanaf vandaag toenemende kans op en kele, soms zware regen- of onweersbui en, langs de Rivièra tot morgenmiddag droog. Middagtemperatuur van 21 gra den in het westen tot 27 graden aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Morgen tegen de 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon en met nan morgen kans op een lokale regen- of o Corsica en Sardinië: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 30 graden Griekenland en Kreta: Zonnig, morgen ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur op de meeste stranden ongeveer 30 graden, op het Griekse vasteland enkele graden Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur aan de kusten 30 graden of iets hoger. Duitsland: Vandaag af en toe zon en in het noorden mogelijk ook flink wat id. Morgen vooral in het midden en iden enkele stevige regen- en on- iddagtemperatuur rond 22 graden, vandaag in het noorden koe- en toe zon. later op de op een enkele bui. Morgen la de dag opnieuw enkele, mogelijk egen- en onweersbuien. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Oostenrijk: en vooral vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag vooral m Slowakije af en toe zon. verder ook wolkenvelden en plaat selijk regen. Morgen perioden met zon. later voornamelijk in Tsjechië kans op een regen- of onweersbui 'Middagtem peratuur van 22 graden in Praag tot rond 27 in Slowakije, morgen iets war- Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 20.0< Maan op 10.34 Maan onder21.0( Waterstanden Katwijk Hoogwater05.28 17.53 Laag water 01.26 15.47 Weerrapporten 06 september 20 u Amsterdam half bew. :o 1 17 7 2.0 Klagenfurt Kopenhagen 30 22 0.0 31 20 26 16 00 wl 16 11 1.0 New Orleans licht bew

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12