Leiden Studiehuis vreest voor bezuiniging Gi tussenmuur Pesthuis staan' Nieuw HSL-spoor langs rijksweg A4 Eén grote zandbak Wethouder is niet bang voor monumentenstatus Herkansing referendum Rijnland hoopt op opkomst 30 procent I0WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 jCHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-35 Hangplekken q Leiderdorp Is bereid I J 15.000 gulden uit te trekken voor vijf hang plekken (ontmoetingsplaatsen) voor jongeren in het dorp. Bollenpellen si /I De bollensector I vindt het een zorg wekkende ontwikkeling, dat leliebollen naar Polen moeten worden vervoerd om ze daar te verwerken. Stadsmuseum si r De Socialistische I J Partij zet zich in voor de komst van een stadsmuseum in Alphen aan den Rijn. Om de ge meente wat meer allure te geven. leiden Dranghekken, zandhopen, kranen. Kortom, de omgeving van het Stationsplein is één grote zandbak. Bij na dagelijks worden er rijbanen verlegd en verandert de verkeerssituatie, omdat de werkzaamheden steeds op een andere plek plaatshebben, maar het einde,is in zicht. Over drie weken wordt een route aangelegd die anderhalfjaar in stand blijft, aldus project-coördinator Ron van Nood van de gemeente Leiden. De gemeente is tot nu toe tevreden over de verkeersaf wikkeling. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de werkzaam heden aan de Lammenschansweg is er geen noemens waardige stijging van aanrijdingen. „Mensen rijden ge woon langzamer omdat de situatie zo onoverzichtelijk is", aldus Van Nood. Er staan door de veranderingen wel meer files. Om de verkeersveiligheid te bevorderen zijn er inmid dels ook dranghekken geplaatst op de kop van de Sta tionsweg. Op die manier worden de voetgangers ge dwongen op een paar plekken over te steken. Overigens hebben de werkzaamheden ook gevolgen voor de kermis tijdens het 3-oktoberfeest. De kramen die altijd langs het Stationsplein staan zullen elders een plek je krijgen. FOTO HENK BOUWMAN Grote toeloop cursisten Nederlands Het Studiehuis in Leiden vreest dat er grote problemen ontstaan als er nog meer wordt bezuinigd op de basise ducatie. De tijdelijke financiële hulp van het Rijk valt in 1996 weg. Maar, verwacht directeur S.E. Gresnigt, er zul len wellicht nog wachtlijsten voor een cursus Nederlands zijn. „De toeloop van cursisten is zo groot, dat er altijd een achterstand blijft." leiden erna straatsma Het bestuur van hel Studiehuis schreef deze zomer een veront ruste brief aan het gemeentebe stuur van Leiden. Ondanks de 'ware krachttoer' die van de stichting voor basiseducatie wordt verwacht, krijgt het Stu diehuis minder subsidie. De ge meente zag zich voor 1995 ge noodzaakt alle gemeentelijke subsidies, waaronder ook die van het Studiehuis, met een procent te verlagen. Wethouder volwassenen-educatie J. Laurier (Groen Links) gaf vorige maand toe dat de korting 'vervelend' is voor het Studiehuis. Aan het verzoek de korting ongedaan te maken wilde hij echter niet vol doen. Gresnigt: „Wij krijgen van het Rijk drie jaar extra geld om wachtlijsten weg te werken. In 1995 voor het laatst. Het Rijk neemt aan dat de achterstand dan is weggewerkt. Maar dat is volledig uit de lucht gegrepen. Ik ben dus toch wel een beetje benauwd voor de periode na 1995. Als de gemeente ook nog zou zeggen wij bezuinigen ver der op de basiseducatie, dan dreigt een groot probleem." De huidige wachttijd voor een cursus Nederlands bedraagt drie tot vier maanden. Maar als de extra rijkssubsidie straks wegvalt zal die periode waar schijnlijk snel langer worden. De directie van het Studiehuis zou het niet verbazen als de wachttijd dan oploopt tot een jaar. In 1992 bereikte de wacht tijd een hoogtepunt: cursisten dienden een half jaar te wach ten voor hun eerste lessen in de Nederlandse taal. Voor de cursussen basisedu catie staan nu 60 personen op de wachtlijst. Zo vlak na de zo mervakantie is dat relatief wei nig. In de loop van het seizoen groeit de lijst meestal naar 80 tot 120 personen, jaarlijks vol gen 1.200 Leidenaars een 'basis cursus' bij het Studiehuis. Der tig procent van de cursisten is van Nederlandse afkomst. 70 procent is elders geboren. Voor hoger opgeleide immigranten duurt het wachten op een cur sus Nederlands vaak langer. „Soms is de wachtlijst langer dan het aantal personen dat les krijgt", zegt adjunct-directrice Iris Dauwalder. Voor deze hoger opgeleide anderstaligen zijn jaarlijks 400 plaatsen beschik baar in de 'internationale scha kelklas voor volwassenen'. Aan het begin van het schooljaar '94/'95 staan ongeveer 350 wachtenden op de lijst voor een plaatsje in deze schakelklas. De aanhoudende grote toe loop van cursisten heeft ver schillende oorzaken. Gresnigt: „Er is een sterke groei van het aantal asielzoekers, maar we hebben ook een groot aantal klanten dat misschien al tien jaar in Nederland woont. Neem bijvoorbeeld allochtone vrou wen, die je steeds meer ziet. Die categorie heeft de laatste tien jaar achter de geraniums geze ten." Het verdwijnen van veel ongeschoold werk voert ook veel werkloze buitenlandse werknemers naar het Studie huis. Om hun kansen op de ar beidsmarkt te vergroten willen ze, na vaak al een jarenlang ver blijf in Nederland, alsnog de taal beter leren. Gresnigt hoopt, lijnrecht te gen de verwachtingen in, op meer geld voor basiseducatie. „Als iedereen zegt dat basisedu catie prioriteit heeft en dat zegt iedereen - dan moet je ook boter bij de vis leveren. Er zal hoe dan ook geld bij moeten, want anders lopen we een keer vast." Sin ruil voor intrekken bezwaren leiden aap rietveld leiden hans koenekoop Als in het Pesthuis één tussenmuur blijft ge- j spaard bij de verbouwingen, dan is de 4 Stichting Arent van 's-Gravesande bereid i andere bezwaren in te trekken. De beroeps- I procedure bij de Raad van State kan in dat geval achterwege blijven. Dit compromis j legt secretaris W. Kuyper van de stichting i voor aan het Leidse gemeentebestuur. n Arent van 's-Gravesande tekende in april 3 van dit jaar bezwaar aan tegen het bouw plan voor een nieuw Nationaal Natuurhis- torisch Museum. Onderdeel van de nieuw- bouw is een verbouwing van het monu- j mentale Pesthuis en de aanleg van een gla- zen loopbrug. Het museum kon door het bezwaarschrift niet aan het werk. j Vorige maand verloor de stichting, die strijdt voor het behoud van Leids cultuur- - goed, een schorsingsgeding bij de recht bank, waardoor het Nationaal Natuurhisto risch Museum eindelijk mocht beginnen met zowel de verbouwing van het Pesthuis als de bouw van het nieuwe museum aan de Darwinweg. De Raad van State moet echter nog altijd de bezwaren tegen de nieuwbouw en de verbouwingen beoordelen. „Indien wij deze procudure zouden winnen, zou er voor het museum een moeilijke situatie ontstaan die veel oponthoud zou veroorzaken", schrijft Kuyper aan het Leidse gemeentebestuur, dat de bouwvergunning heeft afgegeven. Kuypers voorstel is om een tussenmuur" in het Pesthuis, die in de verbouwingsplan nen moet wijken voor de aanleg van een toilettengroep, niet af te breken. Deze muur zou te veel historische betekenis hebben. Als het museum deze muur laat staan, dan heeft de stichting geen bezwaar meer tegen de glazen loopbrug, die de verbinding moet vormen tussen het nieuwe museum en het Pesthuis. Kuyper denkt namelijk dat de brug straks zoveel onderhoud vergt, dat het museum het gevaarte (dat 145 meter lang is en drie meter boven de grond hangt) weer snel zal slopen. Wethouder T. van Rij (PvdA) van ruimte lijke ordening ziet weinig heil in het com promis. Hij wijst«erop dat Kuyper het schor singsgeding heeft verloren. „En de Raad van State zal denk ik niet anders beslissen. Kortom, Kuyper krijgt zijn zin niet en pro beert nu wat te soebatten." Nu het museum toch met de bouw mag beginnen, maakt het de wethouder allemaal niet zo veel uit. „Wel heb ik het museum gevraagd oin, in afwachting van de uitspraak van de Raad van State, de sloop van die muur uit te stel len. Ik vind dat al een hele tegemoetko ming." vervolg van voorpagina De gemeente heeft er nadruk kelijk voor gekozen niet het hele gebied waar de resten liggen van een Romeinse militaire ver sterking, een nederzetting, het kanaal Corbulo dat Maas en Rijn verbond, een haven en een grafveld, op te graven en in kaart te brengen. „Dat zou 2,5 3 miljoen gulden-kosten", weet burgemeester C. Goekoop. „We hebben gekozen voor een deel van het gebied waar we de meest waardevolle archeologi sche vondsten verwachten. Met name de plaats waar vroeger het kanaal liep zou veel op kun nen leveren. Je zou er zelfs scheepswrakken kunnen opha len." De lagen waarin vondsten gedaan zouden kunnen worden liggen 30 tot 50 centimeter on der bet maaiveld. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) hoeft de monumentenstatus geen be lemmering te zijn "Voor bebou wing. „Alles laten zitten waar het zit zou weieens de beste op lossing kunnen zijn", aldus Van Rij. „Want de verwachting is, dat de technieken om archeolo gische vondsten in kaart te brengen en te conserveren in de toekomst steeds beter worden." De toegangsweg zou, zo meent de wethouder, op een conserve rend grondpakket van licht ma teriaal kunnen worden ge bouwd. De verwachting is dat het ai theologisch onderzoek begin volgend jaar begint. Het neemt vermoedelijk twaalf maanden in beslag. B en W willen proberen werklozen te betrekken bij het zogeheten archeologish veldon derzoek. Voorts is het de bedoe ling dat een student/stagiair verslag doet van de opgravingen en de bevindingen publiceert in een deeltje van tie reeks Ix-ids Verleden. Politie doet inval in drugpand leiden Bij een inval een een drugpand aan de Bronkhorststraat in Leiden heeft de politie gistermiddag zeven mensen aange houden. Er zijn geen grote hoeveelheden drugs aangetroffen. De 31-jarige hoofdbewoner en zijn 28-jarige vriendin zijn vastge houden. Met name de hoofdbewoner wordt ook verdacht van andere delicten. De andere vijf personen, gebruikers die in het pand aanwezig waren, konden na verhoor naar huis. Man loopt weg met jack leiden Een onbekend gebleven man is er gistermiddag op de Botermarkt in Leiden met een duur leren jack vandoor gegaan. De man sloeg toe in een winkel, waar hij die middag al eerder was geweest. Hij wilde nu een jas passen. Toen de man de jas, met een waarde van 700 gulden had aangetrokken, is hij er van door gegaan. Man steelt tas leiden Een 25-jarige Leidse had gistermorgen het nakijken toen een dief er met haar tas vandoor ging. Dit gebeurde op de Bree- straat ter hoogte van de Morssteeg. De vrouw had zojuist geld gepind en had haar portemonnee in een handtas gestopt. Ver volgens had ze de tas in een boodschappentas gedaan en deze onder de snelbinders van haar fiets gestopt. Bij de Morssteeg voelde ze iemand aan de snelbinders trekken. Toen ze omkeek ging een onbekende man er met haar tas vandoor. De vrouw ging achter hem aan, maar vond even later alleen de bood schappentas terug. De handtas, met honderd gulden en een bankpasje, had de dief inmiddels uit de tas te hebben gehaald. Meisje gewond bij ongeluk leiden Een 13-jarig Leids meisje is gistermiddag met beenletsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Het meisje zat achterop de bromfiets van een 19-jarige plaatsgenoot. Deze reed vanaf het plein van de school op de hoek van de Leu venstraat de straat op. Hij nam de bocht naar rechts echter te ruim. Een een 45-jarige Leidenaar, die in de richting van de He renstraat reed, kon de jongen niet ontwijken. Fietsers botsen leiden Bij een aanrijding op de Broekweg in de Leidse Meren- wijk is een 55-jarige racefietser uit Alphen gisteren gewond ge raakt. Hij kreeg geen voorrang van een 13-jarige fietsster die over het Tuinpad de Broekweg opreed. De man is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. leiden aap rietveld Burgemeester en wethouders van Leiden geloven niet meer in de mogelijkheid om de hoge snelheidslijn (HSL) over be staand spoor te laten rijden. Dat blijkt uit hun inspraakreactie op de nieuwe HSL-nota van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Maar anders dan het paarse kabinet kiezen B en W van Leiden voor een nieuwe lijn aan de rand van het Groene Hart, langs rijksweg A4. Het Leidse college ziet geen heil in de oplossing van de tech nische universiteit (TU) in Delft, om de supersnelle trein tussen Rotterdam en Amsterdam naast bestaande sporen te laten rij den, zegt wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). Zijn' collega P. Langenberg ziet nog meer bezwaren van een HSL langs bestaand spoor. „De HSL zou minder kwaliteit krij gen en hij zou intercity- en in terregionale treinen op dat tra ject verdringen." Vooral bij sta tion Leiden zou de TU-variant voor grote problemen zorgen. 'Bundeling' van een nieuw HSL-tracé zou de minste ruimte kosten en de minste milieuhin der opleveren, verwachten B en W van Leiden. Zij vinden dat het gedeelte van de lijn tussen de Oude Rijn en de Ringvaart in de Haarlemmermeer onder gronds moet worden aangelegd. leiden aap rietvelddumaanvraag bleken.er 173 on geldig. „We hadden de aan vraag nu kunnen afwijzen, maar dat zou wel een vreselijke vorm van scherpslijperij zijn ge weest", zegt van Rij. De stich ting had namelijk bij het over handigen van de handtekenin gen gemeld, dat zij nog een groot aantal adhesiebetuigingen had achtergehouden. Die zijn nu aan de gemeente overhan digd en worden de komende dagen onderzocht. De verwachting is dat de be nodigde 1500 steunbetuigingen nu wel ruimschoots worden ge haald. Als die handtekeningen binnen zijn buigen B en W zich opnieuw over de referendu maanvraag. Strikt formeel, zegt wethouder T. van Rij (PvdA), had de ge meente de aanvraag voor een referendum over gedeeltelijke sloop van het Koninklijk Militair Invalidentehuis gisteren al kun nen afwijzen. Van de 1579 handtekeningen die de Stich ting tot Behoud van het Invali dentehuis een week geleden als ondersteuning voor de aan vraag inleverde, waren er slechts 1406 geldig. En dat is minder dan de benodigde 1500. Maar de stichting heeft inmid dels 300 nieuwe handtekenin gen geleverd. Bij onderzoek naar de adhe siebetuigingen voor de referen- GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk stiet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretlsche looptijd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f 10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlljke lening In handen looptijd aflosslng per maand effectieve rente per Jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden (847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071-167158 leiden erna straatsma liet Hoogheemraadschap van Rijnland hoopt via het stem men per brief een opkomstper centage van 30 procent te berei ken bij de verkiezingen in 1995. Een onlangs gehouden proef verkiezing per post haalde het waterschap een score van 43 procent. Bij de laatste verkiozin gen, in 1991, haalde Rijnland slechts zeven procent van de stemmen binnen. Om te kijken of verkiezingen per post het op komstpercentage kunnen op krikken heeft het schap in juni een proefverkiezing gehouden onder 600 personen. De uitslag van deze proef gaf de doorslag voor de nieuwe verkiezingsme thode per brief. In de toekomst moeten alle ingezetenen van het Rijnland-territorium, ruim een miljoen personen, op deze manier hun stem uitbrengen. Dit gebeurt voor het eerst in 1999. Volgend jaar mogen al leen de eigenaars van onroeren de goederen (bebouwd en on bebouwd) hun stem uitbrengen en alle 880 gemeenteraden in het Rijnland-gebied. Het streven naar eeh op komstpercentage van 30 pro cent is een 'persoonlijke wens' van dijkgraaf III. van Tuyll van Serooskcrken. „We willen net beter uitkomen dan het op komstpercentage bij de laatste Europese verkiezingen." De verplichte verkiezing plaatst Rijnland nog voor enkele be langrijke problemen. Met be hulp van de gegevens in bevol kingsregisters is waarschijnlijk niet iedereen op te sporen. „Die hebben een vervuilingsgraad van 17 procent", aldus Van I uyll van Serooskcrken. „Dat is voor ons acceptabel." Ander probleem is dat onder ingezete nen ook bijvoorbeeld asielzoe kers vallen, die de Nederlandse taal meestal niet voldoende machtig zijn om een 'stembrief te kunnen lezen. „We moeten dus informatie hebben in aller lei talen." Uit een enquête on der de proefkiezers blijkt dat de stemformulieren aan duidelijk heid te wensen overlieten. Rijn land zal de komende maanden besteden aan vereenvoudiging van de informatie. In het najaar van 1994 begint de kandidaat stelling voor de waterschapsver kiezingen. In het tweede kwar taal van 1995 worden de verkie zingen gehouden. Dienstverlening voor drugsmokkel den haag/leiden valerie leenheer De rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee vrouwen uit leiden veroordeeld tot 224 uur dienstverlening en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden wegens de smokkel van cocaïne per post. Deze straf is aanzienlijk lager dan de cis van officier van justitie F. Slits, twee weken geleden. I lij eiste toen een gevangenis straf van vijftien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De vrouwen hadden eind juni vorig jaar in hun woning in de Me- renwijk een postpakket aangenomen dat dooreen familielid vanuit Suriname was opgestuurd. De twee vrouwen hadden het pakket uitgepakt, de zakjes cocaïne die verstopt zaten in ketjapflessen schoongemaakt en daarna verborgen in de linnenkast. De ouste van het stel, een 24-jarige Ix-idse, heeft alles bekend. Maar de jong ste vrouw, een 21-jarige studente, ontkende alle betrokkenheid bij het verwerken van de drugs. De rechtbank heeft nu echter bepaald dat beide vrouwen een even groot aandeel hadden in de zaak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11