cni Houseparty loopt uit op XTC-vergiftiging Onze Top 5 van deze week. Kristalaanbiedingen. Binnenland O O 0 49 99 99 2.39 2.98 Patijn: Nordholt mag zeggen wat hij wil Een nauwkeurig werkje Justitie vervolgt arts If NVVE na euthanasie Onderzoek hersenschade van oudere na narcose Sociale zekerheid hoeft niet onbetaalbaar te zijn Nederlander verwacht meer rampspoeden _piNSDAG 6 SEPTEMBER 1994 3 A\r -V ,1-, .-1 v.'. m.K t i i11 11.n V *'••••- Prins Claus 68 jaar Prins Claus is vandaag 68 jaar geworden. Hij viert het feest zoals gebruikelijk in huiselijke kring. foto anp Verdwaalde kogel velt bromfietser Dordrecht» Ben politieman heeft gisteren in Dordrecht tijdens een verkeerscontrole een 18-jarige inwoner van die plaats in de buik geschoten. De kogel raakte eerst het lichaam van de man en daarna het been van een op een brommer passerend 15-jarig meisje. Volgens de politie lieten twee agenten een auto stoppen, omdat de bestuurder klaarblijkelijk had gedronken. Een 18-jari- ge inzittende trok tijdens het daaropvolgende gesprek een steek wapen en bedreigde een agent. Deze liep achteruit, trok zijn wa pen en vuurde op zijn belager. Daarbij raakte de kogel ook de bromfietsster. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen, de rijksrecherche stelt een onderzoek in. Hongerstaking asielzoekers Assendelft assendelft Zes asielzoekers uit het noodopvangcentrum As- sumburg in Assendelft zijn gisteren in horigerstaking gegaan te gen de volgens hen zeer slechte leefomstandigheden. Ze klagen erover dat ze met vier of vijf mensen een kleine kamer moeten delen en over een gebrek aan bewegingsvrijheid. De deur van het centrum gaat om tien uur dicht en wie te laat komt moet buiten slapen, zeggen ze. Daarnaast vinden ze dat de beheerder hen als honden behandelt. Een woordvoerder van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) noemt de verwijten niet terecht. As- sumburg is een redelijke opvang die voldoet aan de stelregel 'so ber doch humaan', aldus de woordvoerder. Man regelde overvallen uit gevangenis den bosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren zeven jaar geëist tegen een 30-jarige Eindhovenaar, omdat hij tijdens zijn gevangenschap drie roofovervallen zou hebben voorbereid en georganiseerd. De overvallen in Venlo, Bladel en Eindhoven werden uitgevoerd door zijn broer en twee anderen. De broer is inmiddels in een gestolen auto verongelukt, de twee anderen hebben ieder zes jaar cel gekregen. Omdat de verdachte een goede kans maakte op een baan na zijn detentie, mocht hij vanuit de gevangenis elke dag in EindhoveYi gaan werken. Hij had echter met de werkgever de afspraak dat hij zijn tijd heel an ders zou benutten. Actie Rwanda goed voor 71,2 miljoen den haag De Nationale Rwanda Actie heeft 71,2 miljoen gulden opgebracht en is daarmee de op één na succesvolste inzameling in Nederland geworden. Bij de actie Eén voor Afrika in 1983 werd 97 miljoen gulden ingezameld. Het gironummer 555 blijft i)9g,$pjcele wel^n opien, maar de bedragen die daar nu nog op binnenkomen, zijn zo gering dat de samenwerkende hulporga nisaties gisteren vast een eindopbrengst wilden geven. Direct na de televisie-uitzending op 6 augustus was al 41,5 miljoen bin nengekomen. Op giro 555 zijn ruim 800.000 stortingen gedaan. Volgens een woordvoerder van de hulporganisaties heeft de meerderheid gebruik gemaakt van een speciale machtigings kaart waarop een bedrag van 55 gulden was voorgedrukt. Fregat en Orion kunnen naar Haïti den haag De regering ts bereid een fregat en een P3C Orion pa trouillevliegtuig van de marine ter beschikking te stellen aan de multinationale strijdmacht voor Haïti. De eenheden zullen geen gevechtsrol vervullen, onderstrepen de ministers Voorhoeve van defensie en Van Mierlo van buitenlandse zaken in een brief aan de Kamer. Het fregat en een Orion-patrouillevliegtuig zijn overi gens al betrokken bij de controle van het embargo dat de Vere nigde Naties eerder tegen Haïti instelden. De Amerikaanse pre sident Clinton had Nederland gevraagd een bijdrage te leveren aan de strijdmacht, die het vertrek van de Haïtiaansé militaire machthebbers moet bevorderen zodat de in 1991 verdreven pre sident Aristide kan terugkeren. Cfl Margarine, pakje 250 gram -69' CO Brokjes voor de kat, diverse smaken, blik 400 gram 12$ Sperziebonen, 500 gram Liga Evergreen, met bosvruchten, sinaasappel of krenten ®®©®t pak 22$ CO Krentenbollen, verpakt, 10 stuks Extra kristalzegel bij- gezouten of ongezouten, cup 175 gram CU Cashewnoten, gezouten of ongezouten, 22$ 4./y Brise Continu, luchtverfrisser QQ diverse geuren, duopak 2 x 160 gram 4.yy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 september as. 's Landsgrootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. Tweehonderd zieken; twee mensen nog in levensgevaar DEN HAAG GPD Tijdens een houseparty het afgelopen weekeinde in Am sterdam zijn tweehonderd feestgangers doodziek gewor den na het gebruik van XTC-pillen. Zeven slachtoffers werden in diverse ziekenhuizen opgenomen. Zes van hen belandden op de intensive-care. Twee van de slacht offers verkeren nog steeds in levensgevaar. amsterdam gpd Het feest werd gehouden in de Sporthallen Zuid, waar maxi maal zesduizend mensen in kunnen. De organisatoren lie ten ongeveer het dubbele aantal bezoekers binnen. .Alles is er ontstellend fout gegaan", zegt een woordvoer der van de GG en GD in Am sterdam. „In de eerste plaats was er de extreem hoge dose ring MDEA (de werkzame stof, red.) in de XTC-pillen. Gevoegd bij een zeer hoge temperatuur en mensen die erg lang achter een dansten, werd dit een ui terst ongezonde zaak. Boven dien waren er slechts drie EH- BO'ers aanwezig om de slacht offers te behandelen". Het was een geluk, aldus de woordvoerder, dat het Advies- buro Drugs van August de Loor aanwezig was. „Dat heeft nog mensen ingehuurd om de EH- BO'ers bijstand te verlenen". Het adviesbureau bezoekt vrij wel alle houseparty's om de kwaliteit van XTC-pillen te con troleren en de bezoekers advie zen te geven. Voor zover bekend werden de pillen niet in de sporthal zelf verkocht, maar daarbuiten. Zo wel de politie als de GG en GD noemt net een schandalige zaak dat de houseparty zo uit de hand is gelopen. Bij het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport (VWS) wordt vandaag overlegd over de kwalijke gevolgen van houseparty's. Zo moeten er dui delijke regels komen voor zowel de vergunningverlener als de organisatoren. Bovendien plei ten de GG en GD's voor een landelijk meldpunt van XTC- slachtoffers. Burgemeester Patijn en hoofd officier van justitie Vrakking zijn niet van plan om hoofdcom missaris Nordholt een spreek verbod op te leggen, zoals pro cureur-generaal Van Randwijck wil. Met Nordholt bestaat de af spraak dat hij tevoren Patijn en Vrakking meldt wat hij wil gaan zeggen over gevoelige onder werpen. maar 'dat wil niet zeg gen dat de korpschef zich daar over niet publiekelijk zou mo gen uitlaten', zo schrijft Patijn aan minister Dijkstal van bin nenlandse zaken. Dijkstel zelf zei al eerder niets te zien in een spreekverbod. Gisteren overlegde de Am sterdamse burgemeester met Nordholt en Vrakking. onder meer over de commotie na in terviews van Nordholt in de Te legraaf en het Parool. Patijn liet na afloop weten met zijn korpschef te hebben afgespro ken dat het bepalen van stand punten in de publiciteit 'primair door mij geschiedt, zeker wan neer het gaat om politieke of primair gevoelige onderwer pen'. Dat is echter niet meer dan een herbevestiging van al bestaande afspraken en is geen spreekverbod. Volgens Patijn heeft Nordholt een 'eigen ver antwoordelijkheid en een sig ■taalfunctie ten aanzien van maatschappelijke ontwikkelin gen met betrekking tot de vei ligheid'. I let overleg vond plaats na de schriftelijke opdracht van pro cureur-generaal Van Randwijck aan hoofdofficier Vrakking om Nordholt een spreekverbod op te leggen over justitiële kwes- ties. Van Randwijck was zeer ontstemd over de interviews met Nordholt. Het was ook Van Randwijck die vorige week zijn brief aan Vrakking openbaar assen-leeuwarden anp Het openbaar ministerie in As sen gaat een vertrouwensarts van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie ver volgen, omdat hij vorig jaar maart actieve euthanasie heeft gepleegd op een 65 jarige in woonster van Rolde. De betrok ken vrouw was al twee weken in hongerstaking, omdat haar huisarts en behandelend spe cialisten weigerden aan haar euthanasieverzoek te voldoen. De patiënte leed aan een on geneeslijke vorm van darm- en maagkanker met uitzaaiingen naar beide longen. De alleen staande vrouw had verder hart klachten en was nagenoeg blind. Zij werd in haar doods verlangen gesteund door haar kinderen. Toen de behandelen de artsen weigerden op haar verzoek in te gaan, stopte de vrouw met eten en het gebruik van medicijnen en zocht zij de publiciteit. De huisarts in ruste heeft de euthanasie destijds zelf aange meld hij justitie. Het besluit tot vervolging is het afgelopen voorjaar genomen door voor malig minister van justitie Hirsch Ballin. Justitie in Assen zou eerder hebben voorgesteld van vervolging af te zien. Offi cier van justitie Zwerwer ver wacht dat de arts pas aan het einde van het jaar moet voorko men. Eerst moet een gerechte lijk vooronderzoek plaatsvin den, omdat een aantal artsen dat hij de zaak betrokken is ge weest, heeft geweigerd een ver klaring af te leggen tegenover de rijksrecherche. De medici ach ten een verklaring in strijd met hun beroepsgeheim. numegen anp wezep Militairen uit zeven landen keken gisteren toe hoe een Franse officier bij de Prinses Margrietkazerne In Wezep een mijn demonteert. Tot en met vrijdag nemen zo'n tweehonderd militairen van genie-on derdelen deel aan een internationale oefening, Letex '94 geheten. De militairen komen uit de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Duitsland, Frankrijk, België en Nederland en oefenen gezamenlijk om de multina tionale samenwerking te bevorderen met het oog op mogelijke inzet bij crisisbeheersingsoperaties. foto anp De afdeling anesthesiologie van het Nijmeegse Radboudzieken huis doet de komende twee jaar mee aan een groot Europees onderzoek naar mogelijk blij vende mentale stoornissen hij ouderen na een narcose. In Nijmegen doen tweehonderd mensen ouder dan zestig jaar mee, in totaal zijn het er twee duizend. Al jarenlang wordt aangeno men dat de hersenfuncties bij veel ouderen verminderen als den haag gpd De sociale zekerheid hoeft niet onuitvoerbaar of onbe taalbaar te worden. Alleen als de economische groei tot 2030 met gemiddeld slechts 1,6 procent per jaar groeit, komt de betaalbaarheid van de sociale zekerheid in het gedrang, zo heeft het Sociaal en Cultureel Planbureau berekend. In zijn jongste rapport verwacht het SCP dan ook dat de hoekstenen van de sociale zekerheid overeind zullen blijven. Zelfs de koppeling van de uitkeringen aan de lonen is betaalbaar als de lonen gematigd stijgen, het percentage werkenden toeneemt, de VUT in 2010 is af gebouwd en sprake is van een redelijke economische groei (2,5 procent). „Het vergt aanzienlijke inspanning en enig geluk", meent het SCP, maar onmogelijk is het beslist niet. Het SCP verwacht dat er in Nederland opnieuw een ouderwetse 'ongevallenwet' wordt ingevoerd die werk nemers verzekert tegen ongelukken op het werk. Door de nieuwe WAO-wetgeving is de dekking van invalidi teit die door het werk is veroorzaakt in vergelijking met andere landen 'erg mager' geworden, vindt het SCP. Tussen 1990 en 2030 neemt het totaal aantal uitke ringen door de groei van de bevolking toe van 7,8 naar 10,4 miljoen. De AOW en de kinderbijslag omvatten 70 procent van het totaal, in 2030 is dat maar liefst 73 pro cent. Toch meent het SCP dat het stelsel in grote lijnen ge handhaafd kan en zal blijven deels bij gebrek aan al ternatieven. Het mini-stelsel is niet populair onder Ne derlanders en het basisinkomen evenmin. Wel vindt een meerderheid van de Nederlanders (56 procent) dat mensen in ruil voor een uitkering sociaal nuttig werk kunnen verrichten. Het SCP somt een groot aantal bezuinigingsmogelijk heden op om het stelsel betaalbaar te houden. Veel heil verwachten de rekenaars van het bevorderen van de ar beidsdeelname, met name bij mannen van 50 tot 64. „Hier slaat men twee vliegen in één klap: men bespaart een uitkering en wint een premie-betaler." Ook zouden AOW'ers met een aanvullend pensioen AOW-premie moeten gaan betalen. Eventueel kan de koppeling van de uitkeringen aan de lonen worden vervangen door een koppeling aan de prijs(stijging). Zo'n prijskoppeling leidt er in alle doorgerekende varianten toe dat de sociale zekerheidslasten ver houdingsgewijs onder het niveau van 1990 uitkomen. Het nadeel van zo'n maatregel is echter dat grotere in komensverschillen tussen werkenden en niet-werken- den kunnen leiden tot sociale onrust, meent het SCP. Voor wat betreft de arbeidsmarkt heeft het SCP voor al sombere voorspellingen. Als Nederland de concur rentie met het buitenland aangaat door zo goedkoop mogelijk te produceren, voorspelt het SCP een gepola riseerde arbeidsmarkt. Dat wil zeggen dat er een Kern segment zal ontstaan van werknemers met goedbetaal de, vaste en regelmatige voltijdsbancn. Die hanen die recht geven op scholing en een pensioen zijn wegge legd voor een klein groep goed opgeleide (mannelijke) werknemers. Een veel grotere groep van laag opgelei den, allochtonen, vrouwen en (gedeeltelijk) arbeidson geschikten is aangewezen op marginale hanen. Het SCP ziet liever dat het bedrijfsleven de concur rentieslag probeert te winnen op kwaliteit en flexibili teit. Dan kan er een 'geïntegreerde' arbeidsmaAt ont staan. Dat betekent dat allerlei risico's niet worden af gewenteld op zwakke groepen in een bedrijf, maar dat het hele personeel een stapje terug doet in beloning als het slecht gaat. Op die manier kan het ontslag voor een deel van het personeel worden voorkomen. Deze 'nieu we' werknemer werkt soms in deeltijd (als hij ouder is of ais er kinderen thuis zijn) en soms full-time. Het loon bevat een variabel bestanddeel dat afhankelijk is van de winst of van zijn eigen prestaties. De schaduwkant van dit model is dat een scherpe scheidslijn ontstaat tussen mensen met werk en zonder werk. Doorleren is een stuk eenvoudiger den haag» gpd Het huidige onderwijsstelsel geeft scholieren extra mogelijk heden verder te leren. Dat geldt met name voor studenten die afkomstig zijn uit een milieu waarin studeren niet gebruike lijk is, zo concludeert het twee jaarlijkse Sociaal Cultureel Rap port. Dpor het stelsel van aanslui tende schooltypes is het juist voor die groepen gemakkelijker een hogere opleiding te volgen. Het 'stapelen' van opleidingen leidt ertoe dat kinderen uit een niet-studerend milieu toch een HBO- of wetenschappelijke op leiding kunnen volgen. ACTIEBEREIDHEID Percentage van de bevolking dat bereid is zelf actie te voeren tegen een onrechtvaardige wet den haag» gpd 1975 1981 1985 1987 1991 twee jaar niet ingrijpei geworden, al is hel doemden ken weer wal in opmars. Neder landers hechten nog steeds zeer veel belang aan een goede ge zondheid: zestig procent noemt dit het allerbelangrijkste. Een goed huwelijk, bijna dertig jaar geleden op de tweede plaats, scoort tegenwoordig nauwelijks meer: dertien procent noemt dat nog als het allerbelangrijk ste. Het zijn dan ook de kleine verschuivingen die in het oog springen. Zo hadden mensen in 1993 minder het idee dat ze hun toekomst kunnen bepalen dan zeven jaar daarvoor. Op de vraag 'wie of wat bepaalt de toe komst' antwoordde vorig jaar 66 procent 'ikzelf. In 1986 was dat nog 72 procent. Het ligt voor dc hand dat de sterk groeiende werkloosheid daarop invloed heeft uitgeoefend. Het 'doemdenken' werd de afgelopen jaren weer wat ster ker. Nederlanders houden ster ker rekening met oorlogen, milieurampen en ongelukken met kerncentrales. Bovendien had men in 1993 zeer sombere verwachtingen over de econo mie. Recente onderzoeken, waarvan de resultaten niet meer in dit SCP-rapport zijn opgeno men, laten zien dat de Neder lander de afgelopen maanden over de economie weer wat op timistischer is geworden. zij onder narcose zijn geweest. Toch is dit nooit onomstotelijk bewezen. Eerdere onderzoeken waren, aldus coördinator Van Beem van het onderzoek in Nijmegen, onbetrouwbaar om dat de verkeerde psychologi sche testen zijn gebruikt. De testen van hel Europese onder zoek zijn ontwikkeld door de universiteiten van Manchester en Limburg, In totaal doen tien Europese landen mee. De eerste resultaten worden over twee jaar verwacht. Ouderen die een zware ope ratie ondergaan en worden ge selecteerd voor het onderzoek, krijgen psychologische testen: een dag voor de operatie, zeven dagen erna en vijf tot zeven we ken later. Daarmee zijn de zo genoemde cognitieve vermo gens (geheugen, handelings snelheid en ruimtelijk inzit lit) vast te stellen. Patiënten die verminderde vermogens blijken te hebben, krijgen drie tot zes maanden na de operatie nog maals een test om te zien of de achteruitgang blijvend is. Van Beem denkt dat blijvende achteruitgang van het geheugen wellicht worat veroorzaakt door een tekort aan zuurstof in de hersenen kort na de operatie, dus niet door de narcose. Dat komt misschien doordat het bloed kort na een operatie niet zuurstofrijk genoeg Is. Daarom meten cJe onderzoekers de z.uurstofconcentratie In het bloed van de patiënt rondom de operatie. Als deze veronderstel ling juist is, zouden ouderen na een operatie extra zuurstof moeten krijgen. AMEV laat alle autoruiten etsen AMSTERDAM» GPD Verzekeraar AMEV heeft beslo ten tol een drastische actie te gen het toenemende aantal autodiefstallen. Alle 120.000 au tomobilisten die bij de Utrecht se verzekeraar tegen diefstal zijn verzekerd, kunnen gratis hun kenteken in de autoruiten laten etsen. AMEV zegt hiertoe over te gaan, omdat ook steeds vaker gewone middenklasse au to's het doelwit van dieven zijn. Het etsen van autoruiten is een relatief eenvoudige, maar zeer doeltreffende methode om dieven af te schrikken. De ge stolen auto wordt immers vrij wel onverkoopbaar totdat er voor aan paar duizend gulden zekeraar die op deze schaal an ti-diefstalmaatregelen treft.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3