Ambtenaren negatief over alternatief tracé flitstrein Randstad Brandweer laaiend over 'blusrevolutie Randstadprovincies durven geen tgv-tracé te kiezen Honderden banen op de tocht bij TNO Fusie ziekenhuizen in Amsterdam van de baan Gehandicapten Rotterdam krijgen primeur met chipcard-betaling Monumentale ambtswoning voor burgemeester Peper Lezingen over godsdiens en fundamentalisme VNU op Hongaarse markt DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 ini 'Bestaand spoor heeft te weinig capaciteit Supervernevelaar spaart water en milieu t De 'Delftse' variant voor de hogesnelheidslijn, waarbij de flitstrein afwisselend óver en néast bestaand spoor rijdt, kan de prullenbak in. De ambtenaren van de provincie Zuid-Holland hebben het plan van de Technische Uni versiteit Delft nader onderzocht en afgekeurd. Hen HSL over en naast bestaand spoor tast volgens de ambtenaren de capaciteit, betrouwbaarheid en veiligheid van het ove rige treinverkeer te veel aan. DEN HAAG MONICA WESSELINC Hen groot aantal politici van Zuid-Holland, Noord-Holland en Brabant nemen de mening van de ambtenaren echter niet voetstoots aan en willen de TU- variant verder laten ortder/.oe- ken De universiteit heeft in op dracht van de gemeente Den Haag bekeken of het mogelijk was de snelle trein in elk geval ook Den I laag te laten aandoen. De technici concltideren dat de snelle trein in verstedelijkte ge bieden over het bestaande spoornet kan rijden (mits hier voor de capaciteit voldoende is), en in het buitengebied op nieuw aan te leggen rails kan rijden. Tussen Den Haag-Ma- - riahoeve en Leiden zouden ten oosten van de vier 'normale' sporen, twee extra sporen moe ten worden aangelegd en tussen Leiden en Warmond moeten er twee sporen extra komen, lig gend tussen de vier nu al be staande sporen. In het I.eidse station moeten volgens de TU van de zes sporen die er liggen, de middelste twee, hst-sporen worden. <J HAAG a wesselinc danks het advies van de ver- keersamhtenaren van Zuid-I lol- land om het TU-idee terzijde te schuiven. De variant zou het normale treinverkeer te veel be lemmeren. Nog voor het eind van de maand moeten de provincies hun voorkeur kenbaar maken. Gisteren bleken de politici op nieuw niet bereid het achterste van hun tong te laten zien. De keuze wordt vooruitgeschoven naar de vergadering van provin ciale staten op 16 september. In elk geval willen Noord- en Zuid- Holland wel hetzelfde tracé kie zen omdat verdeeldheid de po sitie van de Randstad zou on dermijnen. Den Haag moet, zo is gisteren wel besloten, een fat soenlijke aansluiting krijgen op het flitsnet. Dat kan bijvoor beeld door shuttle-treinen te la ten rijden tussen Den Haag en Rotterdam. De flitstrein moet óf over een nieuwe lijn ten oosten van Zoe- terineer óf over en naast be staand spoor gaan rijden. Het idee om de trein ten westen van Zoetermeer te laten lopen, wordt niet langer als mogelijk tgv-tracé gezien. Dat heeft de Randstad-statencommissie voor verkeer, een adviescommissie van de Randstad-provincies, gisteren besloten. De definitieve keuze heeft de commissie op nieuw voor ziéh uitgeschoven. Onlangs heeft de Technische Universiteit van Delft het idee gelanceerd om de snelle trein in verstedelijkte gebieden over be staand spoor en op het platte land zo nodig over nieuw, naast bestaand spoor liggend rails, te leiden. Nagenoeg alle politieke partijen willen deze variant ver der laten uitwerken. Dit on- Bij de diverse instellingen van TNO verdwijnen volgens de vakhond AbvaKabo de komen de tijd 400 tot 500 arbeidsplaat sen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij zeker niet uit te sluiten. De instituten hebben van het TNO-bestuur opdracht gekre gen 10 procent efficiënter te gaan werken. Hen TNO-woord- voerder denkt dat de inschat ting van de vakbonden veel te hoog is, maar sluit gedwongen ontslagen niet uit. De komende weken moeten alle instituten een plan inleve ren om die tien procent doel matiger werken, te bereiken. Ook de Leidse vestiging van TNO, het instituut voor prea- ventieve gezondheidszorg, zal moet inkrimpen. Aan de Wasse- naarseweg werken 320 mensen. De vakbonden schatten dat van de 4500 Nederlandse TNQ- ers, er 400 tot 500 zullen ver dwijnen. De schatting van de bond is gebaseerd op ervarin gen in Delft en Den Haag waar vooruitlopend op de reorgani satie al 60 mensen tijdelijk huis zijn gestuurd. De vakbond hekelt deze werkwijze van TNO: „TNO gaat onzorgvuldig zijn werknemers om door ze al naar huis te sturen voor de plannen klaar zijn. Als ze ook zo werken, dan worden dus de on derzoeksrapporten geschreven nog voor ze het onderzoek heb ben afgerond, dat geeft te den ken". aldus een woordvoerder. Omdat er geen collectieve ar beidsovereenkomst is, kan de vakbond alleen voor de afzon derlijke werknemers iets doen. amsterdam anp De fusie tussen het Andreas- en het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam is van de baan omdat de financiering van de ope ratie niet rond te krijgen is. Met het samengaan zou in totaal een bedrag gemoeid zijn van 286 miljoen gulden. Dat hebben beide ziekenhuisbesturen dinsdag bekendgemaakt. De fusie was al bijna vijf jaar in voorbereiding en hield ver band met de wens van bet kabinet het aantal bedden in Am sterdam West terug te dringen. Het Andreas heeft 308, en het Slotervaart 520 bedden. Het gefuseerde ziekenhuis zou er nog slechts 650 tellen. In november 1991 besloot de toenmalig staatssecretaris van volksgezondheid Simons op advies van de provincie Noord- Holland dat de fusie uiterlijk op 1 januari 1995 moest plaats vinden. De besturen van de beide ziekenhuizen stonden achter de plannen, op voorwaarde dat er voor september van dit jaar duidelijkheid zou zijn over de financiële voorwaarden. De 286 miljoen gulden die de fusie kost, kan worden opge splitst in twee delen. Ken bedrag van 124 miljoen is nodig voor de directe kosten van het samengaan. De ver- en nieuwbouw- kosten zouden ruim 160 miljoen gulden kosten. Het gefuseerde ziekenhuis zou op het terrein van het huidige Slotervaart verrij- Volgens woordvoerders van beide ziekenhuizen is bet niet duidelijk wat er nu moet gebeuren om de benodigde bedden reductie te bereiken. „Lr ligt nog steeds een besluit van de voormalig staatssecretaris van volksgezondheid om het Andre as te sluiten, maar dat was nadrukkelijk gekoppeld aan de sa mensmelting. We zullen over de nieuwe situatie overleg gaan voeren met de gemeente, provincie en de ziektekostenverzeke raars." Het private Andreas ziekenhuis telt 537 arbeidsplaatsen die worden vervuld door ongeveer 750 mensen. Bij bet gemeente lijk Slotervaart werken 1382 mensen, verspreid over 1180 ar beidsplaatsen. Omdat deze studie pas een week geleden werd afgerond en de provincies Noord- en Zuid- Holland en Brabant half sep tember een tracé moeten kie zen, is de variant doorgerekend door ambtenaren. Net als de TU concluderen de ambtenaren dat een groot voordeel van de Delft - se variant is dat het Groene Hart gespaard blijft. De plannen voor de bouw van woningen worden niet doorkruist en ook de agrariërs komen door de TU- variant niet langer massaal in de knel. Betrouwbaar Daar staan volgens ambtelijk Zuid-Holland grote nadelen te genover. Als de flitstrein ook ge bruik moet maken van het be staande net, dan wordt het on mogelijk om alle 'normale' trei nen betrouwbaar op tijd te laten vertrekken. De veiligheid van het 'allerdaagse' treinverkeer komt in gevaar en hoge kwaliteit van de flitstrein ook. De TU wil de aansluiting van den Haag op het hoge-snel- heidsnet bewerkstelligen door de snelle trein vanuit het zuiden afwisselend naar Amsterdam en Den Haag te laten rijden. De ambtenaren verwerpen dit idee: de gewenste goede verbinding tussen Rotterdam en Schiphol wordt hierdoor te sterk aange- Het capaciteitsprobleem (te weinig ruimte voor alle normale én snelle treinen op de zes spo ren) kan worden opgelost door op het traject Rijswijk-Ma- riahoeve een extra tunnel aan te leggen. De conclusie van de ambtenaren is dat met de TU- variant dorpen als Voorschoten, Sassenheim, Warmond en Delft zwaar worden getroffen. De TU- variant biedt daarmee volgens de ambtenaren geen enkel voordeel boven andere Een revolutionaire vinding. Te mooi om waar te zijn. Een verbluffende vondst. De Nederlandse brandweer is laaiend enthou siast over een nieuw Duits blussysteem dat miljoenen liters water bespaart en de milieu- en waterschade op die manier tot een minimen beperkt. Het nu al wereldwijd geprezen wonder kind heet IFEX 3000, genoemd naar het ge lijknamige Duitse bedrijf dat brandweersys temen ontwikkelt en produceert. Het sys teem bestaat simpel gezegd uit lucht onder hoge druk, water en een soort pistool. Het is eigenlijk een supervernevelaar. De geperste lucht schiet minuscule waterdruppeltjes met een snelheid van ruim 400 kilometer per uur in de vuurhaard. De kleine druppel tjes verdampen. Er ontstaat zo een soort stoomdeken die verhindert dat er zuurstof bij de vlammen komt. Daardoor dooft de brand. Per schot schiet het systeem een liter water weg. Een van de meest opvallende eigen schappen van IFEX 3000 is dat maar heel weinig water nodig is om een brand te blus sen. Volgens marketingmanager Steur van IFEX heeft het systeem voor elke 90 liter water die de brandweer met de huidige middelen nodig heeft, maar één litèr nodig. Het probleem van het giftige afvalwater, dat normaal bij een flinke brand ontstaat, is daarmee (grotendeels) uit de wereld. En ook waterschade, die meestal veel groter is dan de echte brandschade, treedt niet of nauwelijks meer op. Volgens Steur is de supervernevelaar voor alle soorten branden te gebruiken. Omdat het waterkanon in verschillende groottes le verbaar is, is het niet alleen op een gewone brandweerauto te monteren, maar ook op een motorfiets en zelfs op de rug van een brandweerman. Commandant Nome van de brandweer Beverwijk steekt zijn enthousiasme over de Duitse vinding niet onder stoelen of ban ken. „Ik ben erg onder de indruk geraakt toen ik een demonstratie met dit systeem zag. Met heel weinig water bereik je een op timaal bluseffect. Dat maakt de slagkracht van de brandweer groter. Voor moeilijk be reikbare plaatsen, zoals bij kettingbotsingen of brand in een machinekamer is deze vin ding een uitkomst. Zeker in de grote steden is het door de toenemende verkeersdrukte voor de brandweer steeds moeilijker ergens snel te zijn met een grote auto." Zijn collega Wolterink van de brandweer in Rijssen: „Een revolutionaire vinding, ver bluffend. Je kunt het zelfs inzetten bij elek- triciteitsbranden, zonder dat de brandweer mensen het risico lopen stroomstoten te krijgen. Daarmee is het een goede vervan ging van halon, dat sinds vorig jaar groten deels is verboden omdat het de ozonlaag aantast. Ik denk dat binnen twee jaar elk korps dit systeem heeft aangeschaft." Com mandant Ruibing van de brandweei Maarssen heeft inmiddels al een offerte vraagd. De korpsen van Leiden en Katwijk j nen het systeem nog niet. „Uitrukken motorfietsen met superpistolen? Ik kan er niets bij voorstellen", zegt command J.C.G. Kuijpers in eerste reactie. En: „Als écht zo'n supervinding is, zullen we het van binnenlandse zaken horen. Voorlj zetten we onze auto's nog niet aan de k denk ik dat de pistolen hooguit als on steuning van de huidige blusmethc dienst kunnen doen." B Sinds de presentatie van de nieuwe b ser in juni op de toonaangevende br^ weerbeurs Interschutz in het Duitse H nover heeft Steur al 18.000 bestellingen I nengekregen. Zo heeft de brandweer ir Amerikaanse staat Arizona, waar anderl ve maand geleden nog flinke bosbranj woedden, 500 stuks gekocht. En ook dei nadese bosbrandbestrijding, die dit jaa 6000 bosbranden heeft moeten blus} heeft inmiddels belangstelling getoond v de vinding. Steur is ervan overtuigd dat ook Ned landse brandweerkorpsen niet achterl ven, als ze vanavond in Rijssen de dem| stratie van het systeem hebben gezj „Ons grootste probleem is dat de men niet geloven als ze horen wat dit blusl teem allemaal kan. Totdat ze het ge? hebben." haarlem Op de Haarlemse Dreef wapper den rode vlaggen met hamer en sikkel boven gloednieuwe trekkers. Woedende boeren en tuinders tooiden hun peperdure paradepaard- jes met dit relikwie uit de voormalige Sovjet- Unie om hun boosheid te uiten over de pro- :ie Noord-Holland. Zij vinden dat het pro vinciaal bestuur in een ontwerp-streekplan onaanvaardbare beperkingen aan hun be drijfsvoering oplegt. „Het provinciebestuur wil van onze bedrij ven Russische modelboerderijen maken",- zegt een strijdlustige jonge boilenboer uit Eg- mond, een van de honderden agrariërs uit het noorden van de provincie die vanochtend bij het Haarlemse provinciehuis demonstreerden. Het boerenprotest heeft vanochtend vroeg voor grote verkeersoverlast gezorgd. Agrari ërs die vanaf Akersloot met de trekker naar Haarlem kwamen, veroorzaakten een file van 15 kilometer bij de Velsertunnel. Ook in Haarlem zelf zorgde de stoet voor flinke ver keersoverlast. 's Middags bij het vertrek van de boeren ontstond er opnieuw verkeershin- der. De actieleiders hadden met de politie afge sproken dat de boeren 's ochtends uitsluitend over de rechterrijbaan van de Velsertunnel zouden rijden. Maar de boeren gingen al snel toch naast elkaar rijden, waardoor achter de stoet een lange file ontstond. FOTO UNITED PHOTO'S POPPE DE BOER rotterdam PTT-Telecom gaat samen met het gemeentelijk vervoersbedrijf RET in Rotterdam een proef ne men met een chipcard waar mee gehandicapte reizigers hun stadsritten kunnen betalen. Daarmee willen beide partijen een aanzet geven tot de verdere ontwikkeling van een landelijke, elektronische vervoerspas. Vol gens de PTT gaat de proef op 1 april van het volgend jaar van start. RET-vvoordvoerster L. Der- wert zegt dat het Rotterdamse vervoersbedrijf voor het experi ment een overeenkomst met PTT-Telpcom heeft getekend. „Het is de bedoeling de nieuwe betaalwijze volgend jaar in het gehandicaptenvervoer te be proeven. In het vervoer-op- maatsysteem kunnen passa giers dan met hun chipcard be talen. De proef duurt in princi pe een half jaar. Als hij aanslaat, wil de RET de chipcard voor al zijn passagiers invoeren." De FIT zal voor de proef ge bruik maken van de nieuwste telefoonkaarten die met een chipcard zijn uitgerust, aldus woordvoerder G. Versteeg. „De ze kaarten zijn tijdens het expe riment in Rotterdam nog niet herlaadbaar, maar het is de be doeling dat dit later wel moge lijk wordt." Het idee van een nationale vervoerspas komt van het mi nisterie van verkeer en water staat. Vorig jaar oktober presen teerde de toenmalige minister Maij de voortgangsnota Tele matica, Verkeer en Vervoer. Daarin voorspelde het departe ment dat voor de chipcard ook in Nederland een grote toe komst is weggelegd. In Frankrijk is de kaart al jaren in gebruik in de bankwereld. Een chipcard is een elektroni sche pasje waarvoor de gebrui ker in overleg met de bank een maximum-maandlimiet kan be palen. Als de pas leeg is. kan hij weer worden aangevuld. In Ne derland kan de vervoers-chip- card tezijnertijd de nationale strippenkaart gaan vervangen. Volgens A. Oldenburger van het ministerie van verkeer en waterstaat wil het departement samen met het bedrijfsleven na gaan of de chipcard kan worden gebruikt als betaalmiddel alle i Ne derland. „Te denken valt aan het stads- en streekvervoer, de trein, het betaald parkeren en het afrekenen van benzine bij het popmstation. De telemati- ca-techniek die voor het ge bruik van dit systeem nodig is, zal ook bruikbaar zijn om reis informatie te verspreiden." Haagse politie onderzoekt vreemde vondst De Haagse politie stelt een on derzoek in na de bizarre vondst van drie paar teelballen met een stukje huid van nog onbekend dieren. Een vrouw vond de testikels maandagmiddag op een parkeerterrein aan de Waalsdorperweg. Aanvankelijk dacht de politie dat het ging om een opengesne den buik van een hond met daarin zes dode puppy's. On derzoek door de dierenambu lance wees echter anders uit. De politie en de dierenambu lance hebben geen enkel idee om wat voor dierenresten het gaat. Het zijn in ieder geval geen menselijke lichaamdsde- len. De testikels moeten van een „vrij groot" beest zijn. „Misschien van een stier", aldus een woordvoerder van de poli- Rotterdam anp gebruikt. Volgens de woordvoer! moet het pand gaan funget als ambtswoning gedurende termijn die burgemeester Pe] nog gegeven is. Naar verli) wil Peper het rijksmonuml gaan bewonen met zijn part! Neelie Kroes, wier woning Wassenaar al geruime tijd koop staat. Na de vorming i de stadsprovincie Rotterda naar verwachting in 1997, het pand een andere represi tatieve functie moeten krijg Het college van burgemees en wethouders zal binnenlfl beslissen over een voorstel het pand Museumpark 9 ambtswoning aan te kopi Daarmee zou 1,3 miljoen g den zijn gemoeid. De gemeente Rotterdam wil het rijksmonument Museumpark 9 in het centrum van de stad aan kopen als ambtswoning met be scheiden representatieve func ties voor burgemeester Peper. De onderhandelingen over de aankoop van het perceel zijn nagenoeg afgerond. Het rijksmonument ligt onder de rook van het museum Boy mans-van Beuningen, het Ne derlands Architectuur Instituut, het Chabotmuseum en de KunstHal. Het pand is in de ja ren dertig ontworpen door de architecten J.A. Brinkman en L.C. van der Vlugt. Het monu ment is gebouwd in de zakelijke stijl en is lange tijd als kantoor Recordaantal promoties Leiden leiden Het grootste aantal proefschj ten werd geproduceerd door faculteit Geneeskunde: 96, de hielen gevolgd door de faa teit der Wiskunde en Natuurv tenschappen die met 94 pró schriften nauwelijks voor j neeskunde onderdoet. Het aa tal promovendi dat het eervq oordeel 'cum laude' (mét lj kreeg bedroeg in Leiden 21.1 meeste cum laudes, 8, vielen letteren. De Leidse Rijksuniversiteit ken de het afgelopen academisch jaar een record aantal promo ties. In 1993-1994 leverde de Rijksuniversiteit 280 doctoren af, tegen 250 vorig jaar en 237 het jaar daarvoor. Het zijn voor al de assistenten in opleiding (aio's) die de stijging veroorza ken door in grote getalen te promoveren op hun onderzoek. leiden caroline van overbeeke Het fundamentalisme in de godsdienst is het thema van een aantal lezingen van Studium Generale in oktober, en novem ber aan de Leidse Rijksuniversi teit. Wie zijn die fundamentalis ten? Hoe gevaarlijk is het funda mentalisme? Wat zijn de Ver schillen en overeenkomsten met vroegere religieuze bewe gingen en met andere moderne 'tegenpartijen' zoals extreem rechtse groeperingen? Verschillende sprekers zullen op acht donderdagavonden antwoorden trachten te vinden op deze vragen. Op 6 oktober bijt de Franse prof. dr. G. Kepel het spits af met zijn Engelstalige lezing: 'De wraak van God'. Ke pel schreef een boek over chris telijk, joods en islamitisch fun damentalisme. Een week later, 13 oktober is het de beurt van dr. P. van Rooden van de Uni versiteit van Amsterdam. Zijn lezing kreeg de titel: 'Funda mentalisme in het Amerikaanse en Europese Christendom. De Leidse prof. dr. A. van der Heide spreekt op 20 oktober over 'Ke- hilla (joodse gemeente) of Me dina (joodse staat): het dilem ma van een joodse samenle ving'. Oji 27 oktober houdt de Leid se onderzoeker dr. J. Jansen zijn lezing over islamistisch funda mentalisme. "Vrouwen en fun damentalisme: een gespannen relatie', is het onderwerp waj over de Nijmeegse prof. dr. I Jansen komt te spreken op november. De Leidse profes^ dr. P. van Koningsveld buj zich op 10 november over theocratie als politiek ideaal' West-Europa'. Dr. A. de Grol everieens verbonden aan Leidse Rijksuniversiteit, hel Turkije als onderwerp in zijn I zing: 'Een case-study van ft} damentalisme in de islam'. Op de laatste avond, 24 n vember, is er een forumdiscu sie over de vraag of het fund mentalisme in islamistisc landen en het Europese rechl extremisme vergelijkbaar zij Deelnemers zijn onder meerl van den Brink, journalist vj Vrij Nederland, N. van Heltq directeur 'democratiscl rechtsorde' van de Binnenlaru se Veiligheidsdienst en een nj niet bekende MiddenOostei specialist. De deelnemers di cussieren over de vraag of del twee mondiale tegenbewegi gen vergelijkbaar zijn als socia protestbeweging wat betr« hun aanhang, leiderschap, nu thoden, democratisch gehalj maatschappij-analyse en gi schiedbeeld. De lezingen worden gehoi den in het Centraal Faciliteitel gebouw, Cleveringaplaats 1 I Leiden. Tijdstip: 20.30-22.11 uur. De toegang is gratis. MeJ informatie, tel. 071 -27729J 277799. Mediaconcern VNU heeft met de drie bestaande aandeel houders van het Hongaarse financieel-economisch week blad Figyelö overeenstem ming bereikt over overname van het blad. De transactie past in het concernbeleid om' de zakelijke informatie-activi teiten in Europa uit te brei den. Figyelö is met een oplage! van 17.000 exemplaren het grootste business-magazine in Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16