Trekpaard van gemeentezang 1 t Kerk Samenleving Veel belangstelling voor 'kleine monumenten van vroomheid' MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. C HET WEER BUITENLAND KORT Palestijnen Het Vaticaan werkt aan di plomatieke betrekkingen met de Palestijnen. Dit heeft paus Johannes Paulus II zaterdag meegedeeld tijdens een au diëntie voor katholieke bis schoppen uit het Midden- Oosten in zijn zomerverblijf Castelgandolfo. „We zijn op dit moment bezig de ope ning voor te bereiden van of ficiële betrekkingen met de vertegenwoordigers van het Palestijnse volk", aldus de paus, die de PLO niet bij na me noemde. Hij sprak de hoop uit dat er „een vrucht bare dialoog" tussen beide partijen tot stand komt en dat katholieke gemeenschap pen in de regio een goede toekomst tegemoet gaan. 1 (et Vaticaan, dat sinds en kele jaien probeert een gro tere rol te spelen in het vre desproces in het Midden- Oosten, heeft eerder dit jaar diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met Israël en Jordanië. De paus herhaalde zijn 'diepe wens' om rond het jaar 2000 het 'Heilige Land' te bezoeken. De vertegenwoordiger van de PLO in Rome, Nemer Hammad, zei dal de onder handelingen inmiddels in een eindstadium verkeren. Hij noemde het een „grote eet voor ons" dat de paus persoonlijk de aankondiging over de op handen zijnde be trekkingen deed. Bijdrage De kerken moeten een grote re bijdrage leveren aan de opbouw van een democrati sche Palestijnse staat. Dat verklaarden de Lutherse Ker ken in het Midden-Oosten en de Lutherse Wereldfede ratie aan het einde van een conferentie over de politieke rol van de kerken in het ge bied. De deelnemers stellen in hun slotverklaring dat het vredesproces in het Midden- Oosten tot nu toe niet aan de verwachtingen van de Pales tijnen heeft beantwoord. De kwesties van de Palestijnse vluchtelingen in de buurlan den, de Israëlische nederzet tingen op de Westelijke Jor- daanoever, en de toekomsti ge status van Jeruzalem zijn tot ongenoegen van de luthe ranen nog steeds niet opge lost. „Er is nog een lange weg te gaan voordat de Palestij nen hun legitieme rechten zullen krijgen", aldus de 43 kerkelijke vertegenwoordi gers uit 16 landen. Volgens hen moet alles in het werk worden gesteld om het nieu we Palestijnse bestuur posi tief te beïnvloeden, zodat een open en tolerante Palestijnse staat ontstaat. Noord-Ierland Een oecumenisch team brengt een vierdaags bezoek aan Noord-Ierland om ter plaatse de situatie na het staakt-het-vuren van de IRA te onderzoeken. Het bezoek is een initiatief van de We reldraad van Kerken, de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken en de Konferentie van Europese Kerken. „Dit is een psycholo gisch belangrijk moment voor de Noordierse bevol king", zegt Carol Abel, Euro- padeskundige van de We reldraad. „Terwijl de mensen nog afwachten of er na het staakt-het-vuren daadwerke lijk vrede komt, beginnen ze al over een nieuwe toekomst te dromen. Wij willen met kerkelijke leiders, maar ook met de gewone mensen spreken om te bekijken wat de oecumenische organisa ties kunnen bijdragen aan de opbouw van een vreedzame toekomst voor Noord-Ier land." Standaardwerk van Herman Zandt over organisten en orgelspel Orgelspel in de eredienst? De bekende gerefor meerde theoloog Gisbertus Voetius uit de zeventiende eeuw was tegen. In een theologisch advies dat hij samen met twee anderen schreef voor de jonge pro testantse kerk in ons land, luidde de conclusie 'dat nochtans het orgelspeelen bij den publyken Gods dienst des Nieuwen Testa- mentz eene onnutte en on stichtelijke oeffeninge is'. In feite is er niet zo bar veel veranderd, stelt de kerk musicus Herman S. J. Zandt uit het Friese Mets- lawier vast. ,,De organist is altijd een noodzakelijk kwaad gebleven." METSLA WIER WIM SCHRUVER Zandt legt de laatste hand i 'Organisten, orgelspel en kerk zang - binnen het Nederlandse Calvinisme, inzonderheid de Nederlandse Hervormde Kerk', een kloek naslagwerk, dat dit najaar zal verschijnen. Zandt, één van de weinige afgestudeer de kerkmusici in ons land, heeft het werk met grote liefde voor de liturgie en het orgelspel sa mengesteld. Het is een prettig leesbaar, levendig relaas gewor den, waarin velen uit de refor matorische kerkgeschiedenis over het orgelspel aan het woord komen en in voetnoten talloze opmerkelijke details Uniek aan het boek is dat Zandt de ontwikkelingen in ons land vergelijkt met die in met name Duitsland en Zwitserland. Zandt, muziekdocent in Dok- kum, weet waar hij het over heeft. Hij studeerde aan het conservatorium in Herford en diende tot zijn terugkeer naar Nederland drie Duitse 'Landes- kirchen'. „Na de Reformatie werd in de voormalige rooms- kathoiieke kerkgebobouwen hier alles geconcentreerd op de preekstoel. De kerk werd van godshuis een verzamelruimte." Velen denken dat dit naar de beste reformatorische traditie is. Maar, zegt Zandt, dan moet men eens bij de lutheranen of de gereformeerden in Zwitser land en Duitsland kijken. Zandt: „Ik heb eens aan een Duitse predikant gevraagd of er in zijn kerk ook 'gewone' con certen gegeven werden. Maar hij begreep de vraag niet eens. Een protestantse kerk is daar al tijd een godshuis." Hij vindt het typerend dat je in Nederlandse Herman Zandt: „De organist is altijd een noodzakelijk kwaad gebleven." kerken gerust een sigaret kunt opsteken of dat een kerkzaal op een zaterdag het toneel kan zijn van een rommelmarkt. „Daar is dat ten enenmale onmogelijk. Kijk ook eens hoe Nederlandse kinderen zich in buitenlandse kerken gedragen. Op een bordje worden de bezoekers gevraagd eerbied te brachten. Heb je zo'n bordje weieens in een kerk hier gezien?" Geen eerbied Waar dat verschil in beleving vandaan komt? Zandt vermoedt dat dit komt doordat de protes tantse volksaard in ons land is ontwikkeld in een tijd dat de re publiek hoog gehouden werd. „Men had geen koning om ont zag voor te hebben. En de ko ningen die we later kregen, wer den gezien als onderdanen van het volk." Zandt denkt dat een dergelijk gebrek aan eerbied ook het godsdienstige gedrag infecteerde. „Je merkt soms aan het gebed dat aan God wordt verteld wat Zijn volgende stap pen zouden moeten zijn. Ik denk dat je de invloed van die houding ook ziet in de ere dienst. De eërbied ontbreekt. God en Christus worden niet gezien als koning." Wat voor de aandacht voor het gebouw gold, gold evenzeer voor de liturgie. Het orgel mocht, na een aanvankelijk sy nodaal verbod, toch in de ere dienst worden bespeeld. Ruim hartig was de toestemming niet. De synode van Delft in 1638 noemde het orgelspel een 'mid delmatige zaak' en daarmee was de weg weer vrij. Verder bleef soberheid in de eredien sten troef. Koren die meerstem mig zingen? Het Zwitserse ge- zangenboek is vierstemmig, in ons land is dat ondenkbaar. Je zult Zandt daarom nooit, zoals anderen, over de Nederlandse 'kerkmuziek' horen spreken. „Samenzang of begeleiding - dat is geen kerkmuziek. Die be gint pas bij meerstemmigheid of solo's." Bij onze oosterburen zijn kerkmusici heel gewoon. Zij hebben daar ook een geheel ei gen taak en verantwoordelijk heid bij de voorbereiding van en binnen de eredienst. „Hier is de organist het trekpaard van de gemeentezang", stelt Zandt wrang vast. Die gemeentezang is dan ook nooit bijster fraai ge worden. Zo raadde dè musicus Joachim Hess in een boekje in 1792 organisten af de gemeente op 'heele en halve noten' te la ten zingen 'wegens de onkunde der meesten in de musijcq. On- verdraaglyk derhalven is het zingen en speelen om aan te hooren in zulke kerken, alwaar de organist de zingende ge meente hiertoe dwingen wil." Nooit geaccepteerd Organisten konden in vroeger eeuwen in hun levensonder houd voorzien, omdat zij vaak gelijktijdig als stadsorganist werkzaam waren. En in de dor pen als onderwijzer, koster of voorzanger. Na de Franse revo lutie en de bijbehorende schei ding van kerk en staat, vielen organisten onder de kerkvoog dij. „In 1890 werd een organis tenvereniging opgericht. Niet vanuit een artistieke, maar een sociale achtergrond", aldus Zandt. Wanneer hij het geheel overziet, kan hij niet anders dan concluderen dat 'de organist door de kerken nooit volledig is geaccepteerd. Je ziet de 'belo ning' daarvan in het feit dat de organist in de concept-kerkorde voor de Samen-op-Wegkerk volledig ontbreekt. Veel protestantse kerken ken nen wel fraaie kerkorgels, maar tot op heden is de rol van de or ganist zeer beperkt en ook de kerkzang is nooit echt tot ont wikkeling gekomen. „Een orga nist zou naast de 'dienaar van het woord' als de 'dienaar van de toon' gewaardeerd moeten worden. In dat opzicht zou hij of zij bijna een dagtaak kunnen hebben. Maar daar wil niemand geld voor vrijmaken." Zandt be treurt de gemiste kans van de drie SoW-partners. „In feite vind ik de hervormde, gerefor meerde en lutherse synodes ontzettend stom. Als ze handig waren geweest hadden ze de or ganisten - maar ook de kosters - in de kerkorde genoemd. Dan hadden ze zich niet het verwijt te hoeven laten welgevallen dat ze geen boodschappen hebben aan de organisten en de kosters. Eigenlijk zouden die gewoon een maand moeten staken." Beschamend Eén van de voorbeelden waar mee Zandt 'de heersende graad van simpelheid ten aanzien van de muziek in het Nederlandse calvinisme' illustreert, is dat van het programma in de Grote Kerk in Dokkum tijdens konink lijk bezoek in oktober 1981 ter gelegenheid van de opening van De Sionsberg. De Bonifatius- cantorij zong Wat bist do leaflik rizende simmermoarn' en 'Ab- schied von Walde'. „En dat in het najaar", foetert Zandt. Mannenkoor Pro Rege ZQng 'Vaste rots van mijn behoud'. Zandt: „De programmasamen stelling toont de welhaast on vermijdelijke, obligate, potpour ri-jachtige opeenvolging van zo genaamde 'geliefde geestelijke en wereldlijke nummers', zon der enige logische samenhang aaneengeflanst." Zandt vindt het niet alleen 'beschamend' dat men de hoge bezoekers hierop trakteert, ook noemt hij het 'de 'bekroning' van het amateurisme, zoals dit in de Nederlandse Hervormde Kerk de kans krijgt zich op deze wijze te 'ontplooien'." Voor 'Organisten, orgelspel en kerk zang' kan bij uitgeverij Profiel in Be- dum tot volgende maand worden in getekend voor 150 gulden. Daarna bedraagt de prijs 195 gulden. MAASTRICHT ANP De veldkruizen en wegkapellen in Limburg zijn beslist niet lou ter een kwestie van folklore, maar veeleer uitingen van diep geworteld volksgeloof, ja zelfs van actuele verkondiging. An ders is het niet te verklaren dat het huidige aantal van duizend veldkruizen en vijfhonderd wegkapellen nog steeds toe- Dit zei bisschop F. Wiertz van Roermond in het Limburgse provinciehuis in Maastricht waar hij samen met de commis saris der koningin in Limburg, mr. B. baron Van Voorst tot Voorst, het afgelopen weekein de een expositie opende van de zoals Wiertz opmerkte „kleine monumenten van vroomheid". Deze tentoonstelling, op werk dagen te zien tot en met 15 sep tember, werd ingericht bij gele genheid van het veertigjarig be staan van de diocesane stich ting „Veldkruizen en wegkapel len in Limburg". De commissa ris der koningin merkte op dat deze monumenten bij Limburg horen omdat zij de christelijke levensovertuiging van de bevol king openlijk uitdragen. De jubileumviering ging ge paard met een symposium ge wijd aan veldkruizen en wegka pellen in Nederlands Limburg, Vlaanderen en de Duitse deel staat Nordrhein-Westfalen. In Duitslafid ligt het accent vooral op kruiswegstaties en zoge naamde voetvallen, kapelletjes met voorstellingen van het lij den van Christus. In Vlaanderen zijn de kapellen met Maria beelden bijzonder favoriet. Ook komen daar devotiekapellen voor ter ere van volksheiligen als Antonius voor verloren za ken, Rita voor hopeloze zaken en Appolonia, de patrones te gen kiespijn. Veldkruizen komen slechts in de Voerstreek en in het zuidelijk deel van de provincie Oost- Vlaanderen voor. Volgens P. Vissers van de dienst voor mo numenten- en landschapszorg in Brussel is de situatie in Vlaanderen niet erg rooskleurig. Veel kapellen verdwijnen door gemeentelijke herindelingen, door aanleg van wegen en door daling van de geloofsbeleving. Niettemin zijn tweehonderd ka pellen beschermde monumen ten. Ook niet-gelovigen dragen financieel bij aan het behoud van deze monumenten. Naar de mening van Vissers is de zorg in Nederlands Limburg evenwel voor veldkruizen en kapellen veel groter dan in Vlaanderen waar een echte organisatie structuur ontbreekt. Dr. C. Egelie, voorzitter van de jubilerende stichting, consta teerde dat de belangstelling in Limburg vooral is toegenomen in de jaren '50. Hij noemde het onjuist dat er al veldkruizen en devotiekapelletjes aanwezig wa ren tijdens het leven van de eer ste geloofsverkondiger in de zuidelijke, Nederlanden, St. Ser- vatius. Historisch aantoonbaar da teert het oudste veldkruis in Limburg uit 1410. Om tal van redenen werden veldkruizen opgericht en kapellen gebouwd. Vroeger vaak om vermoorde mensen of bij ongelukken om gekomen personen te herden ken. Bekend zijn vooral de zo genaamde moordkruizen. Na de Tweede Wereldoorlog zijn er nog monumenten bijgekomen voor oorlogsslachtoffers. Na 1888 ontstonden veel imitatie- Lourdesgrotten en kapellen mét beelden van bekende volksheili gen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. C P Arnold (adj). J. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw. tel dag 9 30- -1 30 uur 071-356215. of per post Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071 -1-13545 peracc.giro autom.bet. permaana 29.30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84.55 per jaar ƒ329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag Actieve randstoringen h s het afgelopen weekeinde pluk spoedt zich, gedreven door X Tijdens viel pas laat iets merken; weersverbetering. De hoofdschul dige was een oude depressie, die zaterdag maar niet wilde wijken. Rondom de kern bij de Wadden cir culeerde een actieve, spiraalvormi ge wolkenband. Een zone met buiige neerslag, niet meer dan 100 kilometer breed, bracht over een strook boven het midden van het land, inclusief onze regio, meer dan 10 millimeter regen. Het weer verbeterde daarna een beetje, maar de opklaringen moesten al in de vroege zondagmorgen plaatsma ken voor bewolking van een nieuwe frontale zone, behorende bij een actieve herfstdepressie bij IJsland. De gestage motregen werd soms onderbroken door felle buien, die vlak voor onze kust opbloeiden. Er werd voelbaar zachte en vochtige lucht van subtropische oorsprong aangevoerd, waarbij het nog 19 tot 20 graden werd. Pas later op de dag kwam de zon goed door. Aan de flank van de grote centra le depressie bij IJsland - ook wel moederdepressie genoemd - circu leren gedurende een groot deel van deze week min of meer actieve randstoringen. De eerste wolken- krachtige straalstroom, i Britse Eilanden naar het oosten e bereikt ons in de loop van morgerj middag. Eerst is er weinig wind, maar later staat er aan zee een krachtige tot harde zuidwester er regent het enige tijd. Mogelijk valj er opnieuw meer dan 10 millir ter. I n de tweede helft van de week laat de zon zich af e Vooral woensdag kan een aardigej1 dag worden met brede opklaringel aan de luchtdrukpatronen af t zen, dat het herfstseizoen is be- jpro gonnen. De moederdepressie blijCje rondjes draaien tussen IJsland enL- Ierland en stuurt donderdag een K111! volgende randstoring vanuit de jnisi Golf van Biscaje. Metzuidenwin-lgev den komt dan even warmere Fran p se lucht onze kant op. Dat kan veëbes buien geven als deze lucht door Ahnil lantische koelte wordt weggedrukf Op vrijdag tenslótte iseen nieuweL loot van de depressiefamilie bovep de Britse Eilanden aangeland. Eej diep exemplaar, wellicht met een ln 1 sterk windveld boven de Noordzedrust De temperatur behoudt een gema}ver\ tigd niveau; rond 18 graden. ck' i HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag in het zuiden wolkt en regen en motre gen. In het midden en noorden vrij zonnig. Mor gen ook in het midden meer bewolking en perio den met regen. Maximum temperatuur ongeveer 16 graden. Zweden: Vandaag in het noorden en midden nog droog en zon nige perioden. In het zui den, en morgen geleidelijk ook in het midden en noorden, overwegend veel bewolking en nu en dan regen. Middagtempera- Vandaag perioden met geland eerst nog af en toe regen. Later op de dag in lerlartd toenemende bewol king, morgen gevolgd door regen en uit breidend naar Groot-Brittannië. Maxi mumtemperatuur van 13 graden in Schotland tot 19 in het zuiden van En geland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en regen of gen. Vanmiddag en vanavond tijdelijk enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig weer. Af en toe zon en droog, maar vooral in noord-Frankrijk ook perioden met regen en veel bewol king. In midden-Frankrijk overwegend droog. Middagtemperatuur rond 22 gra den, langs het Kanaal iets lager. Portugal: Vandaag vrij zonnig. Morgen langs de westkust kans op wat bewolking elders .nog steeds zonnig. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 30 in de Algarve. Madeira: Vrij zonnig en droog. Af en toe een stevi ge .noordenwind. Middagtemperatuur tussen 24 en 27 graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Alleen langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en af en toe wat regen. Middagtempera tuur langs de Golf van Biskaje ongeveer 22 graden. In de rest van Spanje tempe raturen tussen 30 en 37 graden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig. Middagtemperatuur aan de noordkant ongeveer 25 graden, op de zuidelijke stranden dicht bij 30 graden. Marokko: Westkust: Droog en zonnig. Morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur aan zee meest tussen 25 en 30 gra- i en enkele regen- of on- Ook flinke perioden met zon. Middagtemperatuur rond 31 gra- Zuid-Frankrijk: Vooral vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen eerst enkele stapel- uit wat meer bewolking, maar tot de avond droog. Middagtemperatuur van 23 graden langs de Golf van Biskaje tot 31 graden aan de Middellandse Zee. Mallorca enlbiza: Vandaag nog enkele flinke stapelwolken en buien, mogelijk met onweer. In de loop van de dag steeds meer zon. Mor gen overwegend zonnig. Middagtempe- ratuur rond 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon en eén kleine kans op een bui. Maximumtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen de 27 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 27 en 33 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur aan de Turkse kust onge veer 30, elders rond 35 graden. Duitsland: In het noorden en midden vrij veel be wolking en vooral in het noorden perio den met regen of motregen. In het zui den vandaag flinke zonnige perioden en droog,, morgen wat meer bewolking. Middagtemperatuur van 17 graden in DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.58 Zon onder 20 H Maan op 07.52 Maan onder 20.0| Waterstanden Katwijk Weerrapporten 04 september 20 uur: temp neers m?o 7" Tl 19 10 4. *1*4 20 12 0.1 Rotterdam Twente Viissmgen Barcelona Berlijn Boedapest 30 22 O.d 12 10 15.d 21 10 o.d half bew. zw2 *22 n»2 34 25 31 d 0 2/ 25 19 O.d HEINZ rerrs. rs Pez£ t//£B U R£- WAT?/? ACHT- HONDERD <5WDEN( DAT BETAAL IK NIET BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8