w 9 'Leerling' is nu sterker dan Edberg Waterpoloteam rekent af met het verleden Sport HEB ZEI DAT Het 'andere Oranjesteelt de harten maar mist het goud fA, 4" lAANDAC 5 SEPTEMBER 1994 iai- CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -35646*1(TV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 joolEerste seh'erlies Sampras in US Open {jZeven jaar was Jonas Bjorkman de trainingspartner van fetefan Edberg. Zijn idool was Mats Wilander, maar Ed- iv Iberg kwam regelmatig in Vaxjö, geboorteplaats van est jBjorkman en van de vrouw van Edberg, Annette Olsen. ^Gisteravond schakelde de leerling in een Zweeds onder- 4 lonsje de leraar uit in de US Open. NEW YORK» ANP Bjorkman, 71ste van de 21 wereld, versloeg in New York op winderige centre court T|jStefan Edberg, vijfde geplaatst. |k ^Bjorkman won met 6-4 6-4 6-0 n den plaatste zich zonder setver- bij de laatste zestien. Edberg, die in het begin van de tweede set lelijk ten val kwam en zijn rechterpols bles seerde, was de negende be schermde speler die in de eerste week de US Open 1994 verliet. Hij werd voorafgegaan door Iva nisevic (2), Becker (7), Medve- »|dev (8), Berasategui (10), Cou- k|_|rier (11), Ferreira (12), Rosset J (15) en Korda (16). Korda ver- idween voor aanvang van het 2gJ toernooi met een ontsteking in de lies. Bjorkman (22) is pas drie jaar i-o prof. Vorig jaar speelde hij in de i-o; Nederlandse competitie voor j^lDe Metselaars. In het profcircuit i-oj maakte hij vooral naam in het dubbelspel met zijn landgenoot „jjj Apell. In de voorbereiding op de art-l US Open versloeg hij in Schen- im Kieft in Vrij Nederland Ajax was mijn leven. Maar ik heb ook een aan tal dingen gezien in de club die me niet aanspraken. Hele maal geen gevoel, helemaal niks. Maar dat is Amsterdam, zo is Ajax. Op een gegeven moment wanen ze zich onaantastbaar en I beginnen ze weer door te slaan. Komt dat arrogante weer op. Dus gaan ze straks weer een keer verschrikkelijk op hun bek". Idem: „Aad de Mos riep steeds tegen Erwin Koeman, tegen Van Tig- gelen, Van Aerle, Ellerman: ik wil jullie graag houden, hoor, het is het bestuur dat jullie weg wil hebben. Tegen mij heeft hij o j dat niet gezegd. Aad de Mos q heeft het nooit in mij zien zitten, 0 bij Ajax al niet, en ook niet bij o j PSV. Maar het was allemaal gelogen. De Mos wilde die spelers I ook kwijt. Hij heeft ze gewoon verraden." Idem: ,,Een slecht mens kan geen goed trai nerzijn. Zo zag ik vroeger Michels ook: als een slecht mens, een bullebak zonder emoties, en dus een slecht trainer. In de loop der jaren heb ik mijn oordeel gewij zigd. Ik had me vergist. Ik be twijfel of ik dat ooit over De Mos zal zeggen. Na drie dagen had- i den we vorig jaar al door wat we aan hem hadden. Onbetrouw baar." S.J. Ovinist in het programma blad van Lugdunum over het vertrek van Roodenburgers Kamperveen en Kruit naar Rijnsburgse Boys en Quick Boys: Roodenburg zal het dit jaar na de degradatie en uittocht van 1 een aan tal getalenteerde spelers naar de betaalde zaterdagtak zeker n iet makkelijker krijgen. Ajax-aanvoerder Danny Blind in VI „Ik denk dat minstens driekwart van de selectie van Feyenoord een versterking voor Ajax zal zijn". Tennister Brenda Schultz in Sport International „Ik moet knokken. Ik moeteen tegenstander hebben, waarin ik me kan vastbijten. Als ze gaan lopen schelden en zichzelf kut, hel, klote en shit toewensen, dan geniet ik". Tom van 't Hek, de nieuwe bondscoach der hockeysters, in SI „Weetje waar we in Nederland zo goed in zijn geworden? Gezel lig verliezen. Oh, oh, wat is het toch gezellig! En maar verlie zen... Bij cle Davis Cup hadden we ook zo'n goeie sfeer. Maar wel verliezen, hè!" Roeicoach Jan Klerks in SI „Heel veel topmensen hebben geen aardig gezicht. Als ik Louis van Gaal zie, dan weet ik het niet. Leo Beenhakker handelt in gebakken lucht, misschien krijg je daar een bijpassend hoofd van". Bert Goedkoop, bondscoach der volleybalsters, in SI „We hebben zo weinig stoute meisjes in de groep. Niemand komt uit Amsterdam, het zijn allemaal brave oost of noordne derlandse meisjes, die altijd ja knikken". Oud-topscheidsrechter Jan Keizer in Telstar-magazine over de arbitrage op het WK: „Ik heb me rot geërgerd. Van de 24 scheidsrechters haalden er hooguit zes een acceptabel ni veau. Een schandaal was het. Magie Johnson in De Telegraaf over de nieuwe generatie bas ketballers: „De mentaliteit van sommige spelers heeft mij gefrustreerd. Zij houden hun hand op en verge ten vervolgens ver der aan hun spel te werken. Wij hielden van basketbal en of wij nou een miljoen of 25 dollar verdien den, dat maakte niet uit, wij wjlden spelen. Jos Staatsen, de voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, in Het Parool: „Wie zegt dat er van Nederland bij het WK niets deugde is behoorlijk arrogant." Louis van Gaal in Voetbal over de kritiek van Ruud Gullit op de speelwijze van Oranje: „Ik meen me trouwens nog te kunnen herinneren dat Gullit voor zijn komst naar het trai ningskamp had gemeld dat hij gewoon wilde voetballen en'zich nergens mee wilde bemoeien. Dus lijkt hij zichzelf behoorlijk tegen te spreken. Trouwens ook met zijn uitspraak dat hij liever met Cruijff naar het WK had willen gaan. Of denkt hij soms dat Cruijff niet aanvallend had •willen spelen?" Ronald Jan Heijn, voormalig hockeyer bij Bloemendaal, in Hockey-magazine over de tijd dat zijn vader ontvoerd en ver moord werd: „Het is heel persoonlijk hoor, maar op een bepaalde manier vind ik het een voorrecht dat ik op redelijk jonge leeftijd mijn vader verloor. Ik hoop dat dit niet verkeerd overkomt. Het heeft iets enorms bij me gesti muleerd. Zo bedoel ik het. Verslaggever Michiel Blijboom in Elf over TOP: „Ook het komend seizoen wordt de spelersgroep van TOP inge pakt door de vleesgroep van Unilever. Unilever Oss, kortweg Unox, is een bedrijf dat voorna melijk bekendheid geniet van wege zijn rookworsten, zodat de link met boerenkoolvoetbal wel heel gauw is gelegd. Steven Rooks in Nieuwe Revu: „Ik behoor niet tot de winnersty- ROME «KAREL JANSEN ectady de Spaanse winnaar van Roland Garros, Sergi Bruguera. Dat was tot gisteren de grootste scalp in zijn loopbaan. De zege op Edberg schatte hij evenwel hoger in. Edberg had een uitstekende zomer achter de rug met de overwinning in Washington en de finale in Cin cinnati, waar hij verloor tegen Chang. In de laatste week voor de US Open ontspande hij zich in zijn eigen golftoernooi, de Stefan Edberg Celebrity Classic Golf in Long Island. Een liefda- digheidstoernooi waarvan de opbrengst, minimaal 250.000 gulden per jaar, naar het North Shore University Hospital gaat. Handtekening Pete Sampras verloor gisteren zijn eerste set, 4-6 6-2 6-4 6-3, tegen qualifier Roger Smith uit de Bahama's, met zijn dertig jaar de oudste speler in het toernooi. Smith had zes jaar ge leden Ivan Lendl, in die tijd de nummer één van de wereld, verslagen. Na de overwinning vroeg hij de Tsjech in de kleed kamer om zijn handtekening. Smith bereikte het hoofdtoer nooi via de kwalificaties. Het was zijn eerste US Open in zes jaar. In 1987 en '88 was hij aan wezig op de vroegere vuilnisbelt in Flushing Meadows, in de daaropvolgende jaren slaagde hij er niet in zich door het kwa lificatietoernooi te worstelen. Op zijn weg naar de derde ron de versloeg hij, de nummer 187 van de wereld, de Italiaan Nar- giso en de Zweed Holm. De US Open was zijn eerste grand slam-toernooi sinds Wimbledon 1989. ATP-toer- nooien speelde hij dit jaar niet. Toch was Smith geen onbeken de. Hij kwam in het nieuws door Agassi. De Amerikaan wei gerde in het Davis-Cupduel te gen de Bahama's tegen Smith te spelen. Niet omdat hij Smith niet welgezind was, maar om dat hij bij de stand 3-0 niet in actie wenstp te komen in de partij, die om des keizers baard ging. Het kwam Agassi op een schorsing van een Davis-Cup- wedstrijd te staan. In acht jaar als prof verdiende Smith nog geen half miljoen dollar. Op de US Open tou cheerde hij net als Edberg de cheque van 22.250 dollar, 40 mille, zijn grootste buit in zijn loopbaan. Bij de vrouwen verdwenen in de eerste week zeven geplaatste speelsters: Martinez (3), Daven port (6), Mary-Joe Fernandez (9), Hack (12), McNeil (13), Hu- ber (14) en Frazier (16). San chez-Vicario (2), Date (5), Saba- tini (8) en de ongeplaatste Gigi Fernandez bereikten gisteren de kwartfinales. GPD-VERSLAGGEVER Zaterdag kwamen ze terug van een 4-0 achterstand, gisteren plaatsten ze zich bij de beste acht landen van de wereld. Geestelijke veerkracht is de nieuwe drijfveer van het Neder lands waterpoloteam. Met dank aan Hardy Menkehorst, sport- psycholoog van professie. „Zeg maar mentaal trainer, dan klinkt het niet zo eng." Terwijl de avond daarvoor Hongarije en Italië elkaar nog vol op het gezicht beukten en voor een memorabel WK-duel zorgden, liet de jonge Neder landse garde gisteren pas alle emoties van zich afglijden. Na afloop van de wedstrijd. Zoals het ze is geleerd. De coach (Ivo Trumbic) huilde, de dokter (Cees Rein van den Hoogen- band) besprong de coach en met z'n allen schreeuwden ze de ontberingen van de laatste maanden van voorbereiding van zich af. Hardy Menkehorst, al jarenlang 'mentaal trainer' van de nationale volleybalselec tie bleef op afstand. Zoals hij het zichzelf heeft aangeleerd. Dit was 'hun' moment. Het moment van bond, spelers en coaches waarop werd afgere kend met jaren van neergang en teleurstelling. Nederland, ooit pololand van aanzien was de laatste jaren afgegleden naar bedenkelijk niveau. Het vorige WK zelfs absent, omdat in Drachten niet van dreumes Ca nada kon worden gewonnen. En nu, na die zo angstige start tegen Duitsland (9-8 nederlaag) was er dat weekeinde. Dat weekeinde waarin eerst een ze nuwslopend duel met de Vere nigde Staten zeven seconden voor tijd alsnog in Oranje-voor- deel werd omgebogen (8-7). En gisteren werd gevolgd door een ontspannen winst op Roemenië (9-6) en een serieus vervolg van (i.'UVM Waterratten Uiteraard roemde iedereen de unieke professionele voorberei ding. Met steun van NOC'NSF kon de selectie worden vrijge steld van studie en baan. Drie maanden lang legde Trumbic zijn jonge waterratten zijn wil op in het zwembad van de KNVB in Zeist. Drie maanden lang werd er toegewerkt naar de uitgangspositie: het bereiken van de eerste zes van de WK. Het zou automatische plaatsing voor de Olympische Spelen be tekenen. Nog tijdens het toer nooi werd het reglement aange past door de wereldbond. De eerste acht landen mogen vol gend jaar september deelne men aan de World Cup in At lanta, de beste zes daarvan gaan door naar de Spelen van '96. Het werd angstvallig geheim ge houden voor de spelers. Fas gis teren, na afloop van de wed strijd kregen ze te horen dat de Olympiade nu al tastbaar is. De nieuwe pololijn. Want met de voorbereiding- nieuwe stijl, deed ook Hardy Menkehorst zijn intrede. De voorbereiding verliep steevast hoopgevend, op het moment suprème gaf niemand meer thuis. Er zat iets goed fout tus sen de waterpolo-oren, rede neerde de bond en daar kwam Menkehorst binnenwandelen in het Zeister bos. Arno Havenga geeft grif toe dat hij er wat 'ongemakkelijk bijzat', dat eerste gesprek met de psycholoog. Maar goed, je bent debutant en je wilt verder in het leven. Dus vooruit met de geit. Het onderhoud viel mee: ..ledereen heeft een vragenlijst moeten invullen. Je sterke pun ten, je zwakke punten, je gevoe lens. Persoonlijk, heel persoone lijk. Maar van wat ik van de an deren heb begrepen is het me rendeel toch met de billen bloot gegaan. Dat gaf al teamspirit Grafiek Menkehorst, docent sportpsy chologie aan de universiteit van Groningen verzamelde, vatte samen en stelde een soort van grafiek op van de dertien selec tiespelers. Hij omschrijft het zelf als de 'PPLS', de persoonlijke prestatielijst voor sporters. Alles overigens in samenspraak met Ivo Trumbic. Groepsgesprekken waren het uitgangspunt. Men kehorst: „De ploeg moet het 'positieve denken' oppikken. Af stand nemen van de positieve faalangst: je wilt niet afgaan op de WK, dus train je zo hard mo gelijk om maar niet af te gaan. Het jonkie In het team toont zich verrast over het effect. Arno Havenga: „Zaterdag komen we met 4-0 achter tegen Amerika. We halen terug naar 6-4 voor, belanden vlak voor tijd op 7-7 en trekken zeven seconden voor tijd alsnog de wedstrijd naar ons toe. Ik ben niet een seconde in paniek geraakt. We zagen al leen dat doel voor ons, dat Amerikaanse doel, de klok be stond niet meer. Dat moet wel de verdienste van de mentale trainingen zijn." Na de finale Roeme nië - Slowakije (2-0) barstte het verbroe deringsfeest in alle hevigheid los. Tot in de kleine uurtjes hos ten alle deelnemers en begelei ders van het WK Voetbal voor mensen met een verstandelijke handicap, de vermoeienissen van twee loodzware weken van zich af. René Bouma, bonds coach van het Nederlands elftal dat op de vierde plaats eindig de: „Loopt Vincent Hoogen- boom om half vier 's nachts op eens met een gouden medaille om zijn nek. Had ie gekregen van een Roemeen, in ruil voor z'n trainingsjack. 'Toch nog goud, trainer'." Dat Vincent Hoogenboom (33) zijn 'jacht op goud' zelfs op het slotfeest nog voortzette, is tekenend voor de instelliiig van- de Alphenaar, G-voetballer van Zwammerdam en aanvoerder van het Nederlands elftal. Hij wilde zo vreselijk graag wereld kampioen worden. Maar het zat er niet in. Liefst drie keer moest Oranje het onderspit delven. En dat deed drie keer pijn. Na de monsterzeges tegen Oostenrijk (14-0) en Engeland (29-1) die op dit WK helemaal niets te zoeken hadden, ging het in het groeps- duel tegen de latere wereldkam pioen Roemenië voor het eerst mis: 0-2. Het herstel volgde in het, ook voor de G-voetballers, beladen kwartfinale-duel tegen Duitsland. Hoogenboom, de motor van het team, was echter geblesseerd aan het bovenbeen en zou alleen in geval van nood ingezet worden. Bij een 1-3 ach terstand en nog dertig minuten te gaan, stonden alle alarmseinen natuurlijk op rood: Hoogenboom kwam, zag en overwon. Eerst benutte hij koel bloedig twee penalties waarna de talentrijke spelmaker in bles suretijd spits Patrick Nuyens vrij voor de keeper zette: 4-3. Het eerste WK voor G-voet ballers in Hoogeveen was een doorslaand succes. Op de com plexen van zaterdag eersteklas ser HZW en W Hoogeveen (tweede klas zondag) namen twaalf landen deel aan het eve nement dat moeiteloos over eind bleef en indruk maakte door de sportiviteit die het uit straalde. De nuchtere Drente naren sloten het 'andere Oranje' vanaf het begin in het hart. Waar de organisator, de Neder landse Sportbond voor Gehan dicapten (NSG), vooraf hoopte op een paar honderd bezoekers per wedstrijd, kon Oranje reke nen op een vaste fanatieke sup- portersschare van zo'n 4000 man die voor de gelegenheid de schmink, vlaggen en toeters maar weer van zolder hadden gehaald. Wat de dure profs in Amerika vergaten, zou het 'an dere Oranje' alsnog recht kun nen zetten, dat was zo'n beetje de heersende gedachte. Vincent Hoogenboom (rechts) op jacht naar de bal in het verloren poule-duel met Roemenië. Tonny van de Schaaf (6) kijkt toe. FOTO MARCEL DE CNOCK De verwachtingen van pers en publiek werden na de winst op Duitsland nog hoger opge schroefd. De wereldtitel lag voor het grijpen, zo was de teneur. De druk bleek te groot voor de Bouma-boys. Tegen Slowakije (0-2 verlies) kon iedereen nog wijzen op de vele gemiste kan sen. Het duel om derde en vier de plaats toonde echter dat het Nederlands team volledig leeg- gespeeld was. Met maar liefst 0- 5 greep België verdiend het brons. Voor Vincent Hoogen boom was de vernedering te groot. Nadat hem bij de stand 0-3 een zuivere penalty werd onthouden, besloot de aanvoer der voor eigen rechter te gaan spelen. De torpedo-actie op z'n directe bewaker verraadde scheepsladingen frustratie. „Een stomme actie, die rode kaart was terecht", zag ook Hoogenboom zijn fout in. „Maar zo zit ik een beetje in el kaar. Als het niet loopt en ik ook nog de scheidsrechter tegen heb, dan ga ik snel de fout in." Per ongeluk meldde de speaker ook nog dat Hoogenboom uit geroepen was. tot 'man of the match'. Later werd de uitverkie zing van de zondaar alsnog on gedaan gemaakt. Het was een van de kleine foutjes in een ver der welhaast perfect georgani seerde happening. De prestatie stond voorop in Hoogeveen, al was het niveau sterk wisselend. Landen als Zuid Afrika, Griekenland speel den met veel plezier maar zon der ambitie. Een gebrekkige voorbereiding, sommige spelers ontmoetten elkaar pas op het vliegveld, en de mate van de handicapwaren daar debet aan. En waar het Nederlands team zich volgens de begeleiders makkelijk kan meten met een afdelingsclub, liep bij de wed strijden van Roemenië iedereen het water uit de mond. Daar mee werden de Oost-Europea nen ook direct in de verdach- tenbank geplaatst. Ineen onbe waakt moment riep Bouma zelfs: „Als je in Roemenië voor een wiskunde-examen zakt, word je meteen verstandelijk gehandicapt verklaard." Het was het startsein voor een discussie die nog wel even voort zal duren. Wanneer is iemand verstandelijk gehandicapt en hoe voorkom je fraude? „Juist daarom was dit toernooi ook nuttig", vond Eric de Winter, voorzitter van de NSG. „Men sen beseffen nu dat je een han dicap niet altijd aan de buiten kant kunt zien. Een verstande lijk gehandicapte die ergens heel goed in is, past blijkbaar niet in het beeld dat nog steeds bestaat. Ik heb geen reden om aan de integriteit van de Roe meense bondsartsen te twijfe len." Vincent Hoogenboom weigert om te praten van 'oneerlijke concurrentie': „We verloren wel met 2-0 van Roemenië, maar we misten een paar goede kan sen. Win je van die gasten, dan hoor je niemand meer klagen." Met spijt in zijn stem: „We kwa men gewoon iets tekort, daar moet je eerlijk in zijn." Ooit maakt Hoogenboom als Kickers-talent nog deel uit van de Leidse jeugdselectie. De middenvelder speelde zelfs nog vier jaar in de hoofdmacht van Kickers '69. Het valt hem moei lijk om te praten over zijn han dicap. Ook over de reden waar om hij 10 jaar geleden stopte bij Kickers wil hij niets kwijt. „Dan komen er teveel emoties bo ven." Zijn broer: „Kickers kreeg een nieuwe trainer. Die nam niet genoeg de tijd om Vincent uit te leggen wat hij bedoelde. Daardoor is het eigenlijk mis gelopen." In het G-voetbal zocht en vond de middenvelder op latere leeftijd alsnog waarde ring. In Hoogeveen nam hij re; vanche, niet in het minst op zichzelf. Toen de aanvoerder tij dens de sluitingsceremonie de supporters bedankte, had hij een brok in zijn keel. Hoogen boom maakte indruk. Als voet baller en als mens. En die gou den medaille? De Roemeen kreeg hem de volgende dag netjes terug. En bij het afscheid drukte Hoogenboom hem ook nog snel het Oranje-jack in han den. Jeroen Brussee moest in de negende minuut van Lugdunum-Roodenburg al per brancard van het veld worden gehaald. De linksback verrekte in een onschuldig duel met Mark Helder zijn kniebani den en werd naar het zieken huis gebracht waar het gewricht lil het gips werd gezet. „Het valt gelukkig mee," al dus de Lugdunummer, „maar voorlopig ben ik wel weer even zoet. Vorig jaar overkwam me hetzelfde in de eerste wedstrijd van hel seizoen tegen SJC. Toen liep ik vijf hechtingen op in mijn hoofd." Het was de derde keer dat de 34-jarige Brussee een duel on der leiding van arbiter Van Sprang uit Delft niet kon vol tooien. Vorig jaar kreeg hij in het duel met VIOS twee keer geel van Van Sprang. Tegen Voorburg werd Brussee geveld door een kaakslag en gisteren haalde hij niet eens de rust. „Alsof de duvel er mee speelt," zegt Brussee. Overigens trok Van Sprang ook in ander opzicht de aan dacht in de Kikkerpolder. Tij dens de rust nodigde hij Lugdunum-voorzitter Phil Ver- straatten uit vooreen bakje thee in zijn kamertje. Daar beklaag de Van Sprang zich over do sfeer rond het veld, die overH gens allesbehalve vervelend was. Elftalleider Koos van Egi mond van Lugdunum mocht van hem niet meer in de dug out zitten omdat hij enkele op merkingen zou hebben ge maakt. Volgens Van Sprang is het altijd wat met Leidse clubs, Vorig jaar had hij gedoe bij Voorburg-Lugdunum. Toen ontging hem een kaakslag om: dat hij een bal aan het halen was. In datzelfde seizoen liet hij alle spelers tijdens een thuis wedstrijd van UVS inrukken. Hij voelde zich bedreigd door op merkingen uit het publiek. Het is altijd wat met die Leid-' se clubs. Of is het misschien al- Ituiiiw l tlllUl! Jonas Bjorkman kan zijn geluk niet op na de zege op zijn trainingspartner Stefan Edberg. FOTO'REUTER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23