Justitie en I misdaad verstrikt in kat en muis-spel Anthony Nesty voelt zich misbruikt c De justitiële jacht op Nederlands machtigste misdaad ondernemers, levert alle ingrediënten voor een eersteklas maffiafilm. Met justitie en politie in de rol van naïeve amateurs die steeds opnieuw in hun hemd worden gezet. Criminologen denken daar inmiddels anders over. Zij hebben het idee dat de Amsterdamse politie nu toch eindelijk enkele topcriminelen op de hielen zit. 'Die piepeltjes van de politie hebben nog nooit iets klaargemaakt' lood, zeker als het om contacten met weis handhavers gaat. „De code is: handen af van officieren van justitie en rechercheurs. Want als je die tot doelwit kiest van bedreigende acties, weet je zeker dat alle opsporingsregisters worden opengetrokken. Zelfs in de VS, waar al decen nia hardhandig met de misdaadbijl wordt ge hakt, zijn weishandhavers zelden of nooit doelwit van aanslagen. Wat er gebeurt als die code wordt doorbroken, laat Italië zien, waar justitie na moordaanslagen op rechters grote klappen aan de maffia heeft toegebracht", zegt een criminoloog. Zeven jaar terug nam de Amsterdamse po litie bet initiatief tol een goedgecoördineerde aanpak van de misdaadbestrijding en gaf de stoot tot de hedendaagse praktijk van mis daadanalyse. Justitie reageerde een jaar later met een bijdrage van 13,9 miljoen gulden voor de oprichting van Interregionale Re cherche Teams. Afgezet tegen de 100 tot 200 miljoen gulden omzet die maffiabaas Bruin sina destijds al boekte, was dat een schijntje. Niettemin ontstonden de laatste jaren sa menwerkingsverbanden van politiediensten, bijgestaan door financiële experts, die inves teerden in langdurig onderzoek. En die nieu we aanpak - samengaand met scherpere wet geving - zou inmiddels enige vrucht afwer pen Maffiabaas Hruinsma had geen inbraken nodig om aan gevoelige informatie te komen. Zijn inlichtingendivisies gingen heel wat sub tieler te werk Zo beschutte hij najaai 1989, toen het interregionaal Recherche Team operationeel werd, meteen over de kentekens van alle volgwagens die door rechercheurs van het team werden gebruikt. Het kostte de maffiabaas destijds weinig moeite een instel ling als de Amsterdamse belastingdienst in zijn greep te krijgen. Op het hoogtepunt van zijn macht, toen hij alleen al voor een mil joen per jaar in dure hotels verwoonde, kwam hij een belastbaar inkomen overeen vaa ruim een ton. Ioen do FIOD aanstalten maakte zich daar mee te bemoeien, liet hij zijn dossier gewoon uit het belastingkantoor verdwijnen. Hij kon destijds ook vrijelijk be schikken over de belastingdossiers van ande ren, onder wie een rechter. Wat nu te denken van de recente golf van inbraken bij tie Amsterdamse justilietop? WODC-onderzoeker Van Duyne onderkent twee mogelijkheden: ,,l let kan betekenen dat de informatiebronnen van de misdaadonder nemers zijn opgedroogd, en dat ze nu wan hopig zoeken naar andere informatiebron nen. Het kan ook bedoeld zijn als brutaal te ken dal ze nog steeds geen enkel ontzag aan tie dag leggen voor de opsporende instanties. Maar of dat dan zo'n slimme zet is, waag ik te betwijfelen." ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 y 1 ka- H 11 ach' politie... We zullen <nu ook wel weer afgeluisterd l JLam^ worden, maar ze hebben nog le1, nooit iets klaargemaakt. Piepeltjes zijn het. Piepeltjes!' Het telefoongesprek werd inder- ;daad door de Amsterdamse politie afgeluis terd. Maar daar hoefde hij - de Godfather van de Nederlandse onderwereld - geen moment van wakker te liggen. 'Maffiabaas' Klaas Bruinsma had alle wetshandhavers in zijn Dus sprak hij onbevangen verder over een grote partij hasj die op komst was. Het telefoongesprek illustreert treffend hoe rs. onaantastbaar de georganiseerde misdaad ten zich destijds, nog geen zes jaar geleden, waande. Heden ten dage kunnen Nederlands topcriminelen zich een dergelijke zorgeloos heid niet meer veroorloven. Justitie is inmid dels wat beter bij de les. Maar de jacht op de 'ongrijpbaren' lijkt in snel tempo geëscaleerd tot een ondoorzichtig schaakspel op leven en ,dood waarbij niemand meer weet wie bij wie enspioneert. De laatste zet bestaat uit een golf an van inbraken in woningen van de Amster- justitie- en politiebonzen. Voor de Ej-j buitenwacht vervullen de wetshandhavers vooralsnog de rol van potsierlijk verliezer. Machtige ondernemers Eerst even terug in de tijd dat Het Parool pa,- ginagroot onthulde wat zelfs de justitietop 'voor onmogelijk had gehouden: dat het on- ;a opvallende hasj-dealertje Klaas Bruinsma 1 vijftien jaar lang ongestoord aan de opbouw had gewerkt van Nederlandse 'eerste maffia- jachtige misdaadonderneming'. Godfather Bruinsma bezweek uiteindelijk onder zijn eigen gewicht. De onderwereld zelf gaf hem, zomer 1991, voor het Amster damse Hilton Hotel, enkele doelgerichte ge nadeschoten. Uit de puinhopen van zijn mis daadsyndicaat, bloeiden nog machtiger mis daadondernemers op. En zelfs toen liepen er in Nederland nog criminaliteits-kenners rond die weigerden dat te geloven. Buitenlandse misdaadorganisaties ontdek ten in de jaren zeventig al dat in Nederland alle voorwaarden aanwezig waren voor een 'maffia-paradijs': een uitstekende infrastruc tuur voor drughandel, en het witwassen van crimineel geld. Bovendien verkeerde het Ne derlandse opsporingsapparaat nog in het Bromsnor-stadium. In dat klimaat kon het hasj-dealer Bruin sma, alias Lange Frans, moeiteloos een einde maken aan het tijdperk van de oude ver trouwde penose. Van zijn misdaadonderne ming werd voor het eerst gewag gemaakt in een studie (1990) van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie. Daarin werd licht geworpen op de werkwijze van moderne misdaad-entrepreneurs. Bruinsma - in die studie opgevoerd onder de naam Narcissus - werd destijds verant woordelijk geacht voor tien liquidatiemoor- den. Een jaar later werd hij zelf om het leven gebracht. Misdaad-verslaggever Bart Middel burg herdacht hem met een biografie, die momenteel wordt verfilmd als televisieserie. Maar de avonturen van Bruinsma steken in middels schamel af bij de hoge vlucht die de activiteiten van zijn erfgenamen de laatste ja ren hebben genomen. Bijna wekelijks ont hullen de media staaltjes van financieel, technisch en organisatorisch vernuft, waar mee de huidige misdaadondernemers de op sporingsapparaten de loef af steken. Het einde van maffiabaas Klaas Bruinsma. Neergeschoten (zomer 1991) voor het Hilton Hotel Amsterdam. fotocpd»archiff tsticht In justitiële kringen worden de omzetten die het Bruinsma-syndicaat eind jaren tach tig behaalde, geschat op zo'n 100 tot 200 mil joen gulden per jaar, waarvan hij zo'n 25 tot 30 miljoen als persoonlijk inkomen over hield. Heden ten dage levert één enkel trans port van hasj of coke veelvouden van dat soort bedragen op. Waarschuwing Begin vorig jaar, nadat Justitie de eerste maatregelen had getroffen om met enige kans op succes een oorlog tegen de georgani seerde misdaad te kunnen ontketenen, ver klaarde de directeur Criminaliteitsbestrijding van het ministerie van justitie, prof. J. van Dijk optimistisch: „Ik denk dat wij de komen de jaren niet één maar tien Bruinsma's gaan oprollen." De Rotterdamse mensenrechtendeskunde dr. A. Schmid, die in zijn oratie 'Smerige Za ken' had gewaarschuwd dat Nederland de georganiseerde misdaad nog steeds schro melijk onderschatte, kon Van Dijks optimis me onmiddellijk temperen. Tijdens een be sloten symposium antwoordde hij fijntjes: „Maar wij moeten niet vergeten dat Bruin sma niet door de politie is 'opgerold', maar vanuit de onderwereld zelf is opgeruimd." Vooralsnog lijkt de nog maar net begonnen 'oorlog' tegen de georganiseerde misdaad in Nederland vooral Justitie en politie zelf te treffen. Een kleine greep uit het nieuws van de afgelopen maanden levert alle ingrediën ten voor een eersteklas Amerikaanse of Itali aanse gangsterfilm, waarbij echter steevast alleen justitie en politie als naïeve amateurs in het hemd worden gezet. 'Hoe de Amster damse politievoorlichter ternauwernood aan ontvoering weet te ontkomen', zou een van de zo uit het leven gegrepen thema's kunnen zijn. Criminelen laten opnamen circuleren van afgeluisterde telefoongesprekken tussen mis daadbestrijders. En zouden een golf van in braken ontketend hebben in de woningen van de hoogste bazen van de Amsterdamse en Utrechtse misdaadbestrijders. Steeds op nieuw constateren politie en justitie verbijs terd dat ze verzuimden tijdig veiligheids maatregelen te nemen. Maar dat is slechts de ene kant van de me daille. Criminologen die van wanten weten, menen uit de recente gebeurtenissen te kun nen afleiden dat juist de maffiabazen in pa niek beginnen te raken. Het Amsterdams op sporingsapparaat zou enkele van hen Inmid dels zo dicht op de hielen zitten, dat ze zich tot onprofessionele acties laten verleiden. En dat is eerder een teken van zwakte dan van kracht. 'Klungelig' WODC-onderzoeker Van Duyne noemt het inbreken in woningen van topfunctionaris sen van justitie en politie, met de bedoeling daar informatie weg te halen over opspo ringsonderzoeken, 'uit het oogpunt van goed misdaad-ondernemerschap uiterst klunge- Hg'. Er wordt op gewezen dat informatie over opsporingsonderzoeken niet zomaar rondslingert op de salontafels van hoge be leidsfunctionarissen. Gevoelige informatie over bewijsmateriaal en tipgevers circuleert in lagere echelons die met de onderzoeken zelf belast zijn. Criminologen, die alleen ano niem spreken, benadrukken verder dat een goed misdaad-ondernemer zijn zaakjes liever regelt door de best mogelijke deskundigen en informanten in te huren, dan te strooien niet Een aanklacht van honderd meter in het chloor Anthony Nesty. „Er is me zóveel toegezegd... Maar krijgen... Ho maar! foto»archief Zwemmen voor Suriname doet Anthony Nesty nog steeds. Maar o, wat is hij selectief geworden n in de keuze van landgenoten jj met wie hij zijn succes wil 'n delen. De boosheid van een L kampioen op zijn regering. KAREL JANSEN» chuilend voorde zware regendrup- i pels onder een afdakje voor Jiet Er- gife Hotel in Rome, geeft de rege rende wereld- en voormalige olympische vlinderslagkampioen Anthony Nesty het grimmig toe: hij voelt zich gebruikt door de Surinaamse autoriteiten. „Misbruikt is een beter woord. Schrijf maar op: Anthony Nesty is misbruikt door de Surinaamse regering." Dinsdag vindt de afrekening plaats, als'de goden hem tenminste goed gezind zijn. Dan demonstreert hij tijdens zijn derde WK-op- treden voor de allerlaatste keer zijn majestu- I euze lange halen door het chloorwater. Hon- derd meter om een aanklacht in te dienen te gen het protocol in Paramaribo. Drieënvijftig seconden, het kan iets meer, het kan iets minder zijn, om zijn gram te halen. Voor zijn vader, die nu diep in de schulden zit, voor zijn familie die door een dal ging en nog al tijd voor de Surinamers 'die het thuis zo moeilijk hebben'. Anders dan voorgaande toernooien zal dit keer niet heel Suriname op I een wereldtitel zitten te wachten. I Hij heeft een 'klamme' nachtrust achter de I rug „Ze zetten hier 's avonds de airconditio- uit. Doet me geen goed. Ik hou van koe nachten." Minzaam lachend: „Maar wat Iheb ik eigenlijk te klagen? Ik mag blij zijn dat Ijk hier ben." I I )c bus die hem naar zijn zoveelste training brengen laat nog altijd op zich wach ten. Het gesprek in de lobby van het hotel zit erop, nu lijkt de overpeinzing van zijn woor den van daarstraks toe te slaan. Hij staat er maar wat stilletjes bij, onder het afdakje. Af en toe richt hij zijn blik op de zware stapel wolken boven zijn hoofd. „Toch geen voor bode, hoop ik", mompelt hij. Hij zegt het te gen niemand in het bijzonder. Bezetenheid Nesty ziet er goed uit. Het loshangende T- shirt bolt op door zijn gespierde tors, de be nen tonen gespannen aderen. Achttien maanden heeft hij naar dit WK toegewerkt. Achttien maanden waarin hij honderden ki lometers aflegde en twintig kilo overtollig vet omzette in pure spierkracht. Een erfenis van de periode na de Spelen van Barcelona, toen hij aanvankelijk zijn afscheid aankondigde en vier maanden bevroor. Het lichaam bleek aanleg te vertonen. „Ik was echt vet. Baart me trouwens ook zorgen voor de toekomst. Ik heb een hekel aan een buikje." Nu staat hij er weer, afgetraind en al. Daar moet geen be zieling voor nodig zijn geweest. Dat was be zetenheid. Uiterlijk ontspannen, innerlijk totaal ver scheurd. Anthony Nesty, geboren in Trini dad, opgegroeid in Paramaribo, was de eerste Surinamer die olympisch goud voor zijn land veroverde. Het gebeurde in 1988, bij de Spe len van Seoul. De internationale nobody ver- brijzelde op de 100 meter vlinderslag de droom van de Amerikaan Matt Biondi, die voor een evenaring van de zeven gouden plakken van legende Mark Spitz opging. Nes ty dook in de slotmeters sneller naar de rand, het verschil bedroeg eenhonderdste van een seconde en een andere legende was geboren. Bij terugkeer in Paramaribo werd hij op het vliegveld verwelkomd door een uitzinnige menigte van 20.000 mensen. 'De man die Su riname in 53 seconden op de wereldkaart plaatste', eigenlijk een verlegen jongen die nauwelijks raad wist met zijn figuur en plot selinge wereldfaam, werd binnengehaald als een soort verlosser. Zijn gezicht verscheen op een speciale postzegel, er werden munten met zijn beeltenis erop geslagen, hij werd be noemd tot Commandeur in de Ere-Orde van de Gele Ster. Er werd een vliegtuig naar hem vernoemd, het toestel dat in 1989 met het Kleurrijk Elftal neerstortte op Zanderij. Hij denkt er nog bijna dagelijks aan, zegt-ie: „Dat is toch jouw toestel. Het spookt nog altijd door m.'n hoofd." Neity was wat het econo misch tobbende Suriname toentertijd nodig had. Alleen had de in Amerika studerende zwemmer zelf niet in de gaten met welke be doelingen. Irritaties Desi Bouterse en commandant Boereveen hadden in 1985 het initiatief genomen het ta lent in Amerika te laten rijpen. „Desi en de commandant hebben dat destijds uit eigen zak betaaldzegt Nesty. „Ik beschouw ze nog steeds als hele goede vrienden. Zij had den vertrouwen in me. Ik heb er in de loop der jaren alles aan gedaan om dat niet te be schamen." Bouterse en Boereveen hadden hun proté gé op dat punt goed ingeschat. Nesty gold en geldt als het voorbeeld van de ideale zwem mer. Ingetogen buiten het bad. explosief wanneer zijn pezige lichaam met water in contact komt. Onaantastbaar in zijn trai ningsijver. Na de Spelen van 1988 volgde nog een wereldtitel op de 100 meter vlinderslag in het Australische Perth. Op de Spelen van Bar celona was brons het hoogst haalbare. De irritaties over de steun die hem in alle euforie na Seoul vanuit Suriname was be loofd, maar die uitbleef hadden toen al vat op hem gekregen. Hij zou als dank voor bewe zen diensten een nationaal geschenk ter waarde van 100.000 dollar ontvangen. Er zou een huis voor hem worden gebouwd, met een groot stuk land erbij. Voor zijn studie beurs (communicatie) zou elk semester 3.500 dollar worden overgemaakt en hij zou, nadat hij in '89 tot sportambassadeur van zijn land was benoemd, de rest van zijn leven een maandelijkse vergoeding van 2000 dollar op zijn rekening krijgen gestort. De 26-jarige zwemmer slaat minzaam een paar regen druppels van zijn T-shirt wanneer hij het rij tje 'prijzen' opsomt. „Ik heb zoveel gekregen dat mijn vader er bijna failliet aan is gegaan." Weinig dus. Nesty, cynisch lachend: „Wei nig!? Zeg maar: vrijwel niks. Verdomme, mijn vader heeft dat zogenaamde nationale ge schenk van 100.000 dollar zelf voor moeten schieten!" Voor moeten schieten? Nesty: „la, voor moeten schieten. De regering had plot seling geen geld in kas. 'Als u het nou even voorschiet', zeiden ze tegen mijn vader, 'dan krijgt u dat later wel terug'. Mijn vader heeft het gedaan, hij heeft leningen afgesloten, za kenrelaties benaderd. I lij is directeur van een meubelfabriek in Paramaribo, maar zoveel geld kon hij ook niet losmaken. Nu zit die man diep in de shit. Hij klopt telkens bij de regering aan, maar alles wordt afgedaan met de opmerking dat er geen geld is om terug te betalen. Mooie meneer, Veneziaan. Hij heeft toen alles geregeld, als minister van onder wijs en sport. Nu is de man president. Dat kan ik niet rijmen." Problemen „Ach", zegt Nesty dan met een wegwerpge baar, „ze hebben me gewoon misbruikt. Er is zoveel toegezegd. Naast dat geld ook een au to, en ik weet allemaal niet wat. Maar krij gen.... Ho maar! Af en toe maakten ze wat ovèr, dat klopt ja, het was een schijntje van wat ze hadden beloofd. Maar ik moest wel overal opdraven. In '89 werd ik naar de am bassade van Den Haag gehaald, voor een ontvangst en een expositie over mijn leven. Het werd alleen maar gedaan om de betrek kingen tussen Nederland en Suriname aan te halen. Nesty was het produkt waarmee dat kon. De regering maakte handig gebruik van me. Ik word vaak heel angstig als ik eraan denk dat die regering ons land op het juiste pad moet brengen. Ik doe in een dag top sport meer dan zij in een maand regeren." Niet alleen zijn vader, maar ook Nesty zelf verkeert inmiddels in financiële problemen. „Na dit WK Stop ik mrt zwemmen. Wil ik mijn Masters halen in communicatie en een baan gaan zoeken. Misschien ook een /wem- club gaan trainen. Op die manier kan Ik mijn vader wat terugbetalen. Dit kan gewoon niet langer. Meer mensen hebben nog geld van me tegoed." In Nederland wertl deze zomer een specia le actie opgestart om Nesty financieel 'over de streep te trekken' en hem In staat te stel len zijn wereldtitel in Rome te verdedigen. De Surinamer was teruggekomen op zijn he sluit zijn zwemslip op te laten drogen. Onte vreden als hij was over zijn bronzen plak in Barcelona. Maar vooral fanatisch op jacht om de regering in Paramaribo dan maar vanuit het zwembad te wijzen op haar verplichtin gen jegens hem en zijn familie. Er werd ge mikt op een bedrag van twee ton. Er kwam zo'n 3300 gulden binnen. De brunch te zijner ere in Amsterdam werd met bloedend hart geschrapt. Nesty wijl het fiasco aan het schimmige optreden van een tussenpersoon en aan Surinaamse jaloezie. „Aan de ene kant vinden ze het wel leuk, zo'n nationale bekendheid. Aan de andere kant beangstigt het ze ook, de mensen met de macht in mijn land. Ze moeten natuurlijk wel aan de macht blijven." Nu is hij op kosten van de wereldzwem- bond in Rome present Zijn trainers betalen alles uit eigen zak. l.oyalitcit binnen beperkte kring. Zoals Nesty dinsdag ook voor beperkte kring zal zwemmen. Voor een deel van het volk en voor een deel van het vaderland. Te gen zijn natuur in. Maar Anthony Nesty is veranderd, dat beseft hij zelf terdege. „Verbit terd ben ik niet. Wantrouwig ben ik wel ge worden. Ik heb ooit uitgeroepen dat ik de po litiek in wilde, na mijn sportcarrière. Ioen stond ik daar voor honderd procent achter, nu moet ik er niet meer aan denken. Mijn vertrouwen in die wereld is compleet ver dwenen. En zegt u maar eens wie me dat kwalijk zal nemen..."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33