Lebeau schilderde 'gewone mens' vidre Open Monumenten in de regio Deuren Leidse Monumenten op 10 september weer open Masterclass gitaarduo Cultuur Kunst Erwin Olaf 'debuteert' bij HNB De Lokhorstkerk in Leiden is tijdens Open Monumentendag op 10 sep tember te bezichtigen. foto pr leiden Katholieke Kerk aan de Zoeter- vvoudse Singel zijn muurschil deringen van Chris Lebeau te bezichtigen. Verder zijn de navolgende monumenten geopend: Gra vensteen, Lokhorstkerk, Rijn landshuis, Elisabethgasthuis- hof, Pieter Loridanshofje, Ar senaal, Prentenkabinet, Vrij metselaarsloge La Vertu, Mie rennesthofje, Centrum Beel dende Kunst, Het Gulden Vlies, Kasteel Endegeest, en de Zijl poort. In een speciaal informatie boekje staat een wandeling langs de opengestelde monu menten beschreven. In het Gul den Vlies is de uitgave 'Monu ment in Beeld' te koop. Histori sche bussen rijden een route langs de monumenten met als begin- en eindpunt kasteel Endegeest in Oegsgeest. Op- staphalten zijn Molen de Hees terboom, begraafplaats Groenesteeg, de Oud-Katholie ke kerk en tegenover het Gul den Vlies. In de opengestelde panden zijn ook deelnamefor mulieren te krijgen voor de fo- topuzzelwedstrijd. Alle opengestelde monumen ten zijn tussen 10.00 uur en 17.00 uur te bezichtigen, tenzij anders vermeld. Het thema van Open Monu mentendag in Leiden is dit jaar 'het Monument als document'. In de Smederij en het Wagen- makerij-museum aan de Oude Varkensmarkt werken een smid en een wagenmaker. Bij het Wagenmakerij-museum kunnen bezoekers een gratis ritje per koets maken. In de Bakkersteeg 3 demonstreert een schoenmaker zijn kunnen. Aan het Rapenburg 53 kan de bezoeker zien hoe de restaura tie van een grachtenpand in zijn werk gaat. Molen de Put en houtzaagmolen de Heester boom zullen beide in werking zijn. Aan het Kort Galgewater bij molen de Put ligt een histo risch vrachtschip afgemeerd. In de Taffeh-zaal van het Rijksmusepm voor Oudheden is een kleine expositie met vondsten die archeologen heb ben opgegraven onder meer bij de Koenesteeg. De Waalse Kerk toont haar geschiedenis. In de Lakenhal zijn foto's van de ver bouwing en renovatie van de historische afdeling van het museum te zien. In de aula van begraafplaats Groenesteeg is een expositie over de graven en hun geschiedenis. In de Oud- Spiegelwanden Spiegels op maat GLAS EN SPIEGELS Spiegels met lijst Glazen meubelen Tafels volgens mode Motiefstralen Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelle Telefoon: 071 -21 80 55 Onder de auspicie"n van de Streekmuziekschool Leiden en Om streken geeft het Nederlandse gitaarduo Juun Voorhoeve en Erik Otte op 8 oktober in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest een masterclass klassiek gitaar. De inschrijving staat open voor iedereen, maar de deelnemers, die vijfentwintig gulden betalen, moeten minstens drie jaar les- of speelervaring hebben. Aan de orde komen interpretatie, techniek, ritme, en het spelen in groepsverband. De class wordt met een openbare eindpresentatie afgesloten. De plaatsing geschiedt op volgorde van binnenkomst. Belangstellenden moeten zich vóór 10 september aanmelden bij K O Oegstgeest, Het Drieluik aan de Geverstraat 37 (tel. 071- 155868) of bij de Streekmuziekschool Leiden aan het Rapenburg 22 in Leiden (tel. 071-141041). Nieuwe theatershow Freek de Jonge den haag anpdie De Jonge op de planken bracht was 'Losse Nummers' die in 1991-1992 draaide. Dat was nadat hij enige tijd daar voor had aangekondigd het the ater te zullen mijden en zich op het schrijven te richten. Na deze show heeft de cabaretier onder meer met succes de nar ge speeld in 'King Lear' van Willi am Shakespeare en heeft hij een lange reis naar het Verre Oosten gemaakt. Cabaretier Freek De Jonge be gint op 1 november met zijn nieuwe show onder de titel 'Chinezen'. Na de try-outs is de eerste voorstelling in het Rotter damse Luxortheater, hoewel De Jonge die niet als een officiële première wil zien. Hij blijft tot 20 november in het Luxorthea ter. Daarna treedt hij in Amster dam op. De laatste cabaretshow Delen collectie Rijksmuseum op reis amsterdam anp Het Rijksmuseum in Amsterdam stuurt delen van zijn collectie op reis. In januari opent in de National Gallery in Londen de tentoon stelling Dutch Paintings from the Silver Age' met schilderijen van het Rijksmuseum uit de achttiende eeuw. Van maart tot en met au gustus is achtereenvolgens in het Institut Néerlandais in Parijs en het Musée des Beaux Arts in Lyon de expositie 'Breitner et son temps' te ziep. Vorige week werd in Japan een grote tentoonstelling geopend met de mooiste Japanse prenten uit de collectie van het Rijksmuseum. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 amsterdam anp De fotograaf en filmer Erwin Olaf debuteert bij Met Natio nale Ballet (IINR). Hij heeft twee korte films gemaakt die tijdens het ballet Dames van de Spaans-Belgische choreo graaf Alfredo Eernandez te zien zullen zijn. Dat ballet gaat op 5 september in Het Muziektheater in Amsterdam in première. I let openingsprogramma van HNB bestaat ook uit de balletten Agon van George Balanchine en Ginastera van Rudi van Dantzig. Na een reeks voorstellingen in Am sterdam is het programma in september ook in het AT&T Danstheater in Den Haag te Eernandez danst sinds 1987 bij HNB. Dames is zijn eerste choreografie voor het grote toneel, i let stuk gaat volgens het balletgezelschap over alle clichés over vrou wen. De danseressen zijn uit gerust met stilettohakken, en in de filmpjes zien we de meiden uitgedost in schaars geklede pakjes, afgezet met bont aan het kruis. Olaf werkte voor de vamp filmpjes samen met Reinier van Brummelen (camera) en Ben van Os (art direction). Marieke Simons en Enrichet ta Cavallotti, danseressen van het HNB, spelen de hoofdrollen. Decor vormde een zuurstokroze peeska- mnt|r ANDERSON DOOD. De Britse film- en theatenregteseui Lindsay Anderson is deze week, 71 jaar oud, overleden. Lindsay Anderson, geboren in Bangalore (India) behoorde tot de groep angry young men' uit de jaren zestig. Hij maakte zijn eerste film op 20-jarige leeftijd en zijn eerste theaterstuk vier In 1963 boekte Anderson zijn eerste grote succes met de film This Sporting Life. Zijn bekend ste werk werd n uit 1968, waai mee hij internationale bekend heid kreeg. If, mei een hoofdrol voor zijn beschermeling Mal coin McDowell, ging over het genadeloze leven aan de Britse universiteiten. titel, dat vorig jaar bij de Open Monumentendag is verschenen, wordt dit jaar opgevolgd door Deel 2. Beide delen zijn gratis te verkrijgen hij het '.entraal Infor maticpunt het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12-14, dat geopend is van 9.00 tot 17.00 uur. Hier zijn ook de rou tebcschrijvingen verkrijgbaar voor de diverse fiets- en/of wandeltochten langs monu menten in Voorschoten. In het park van Bijdorp. Veurseweg 3. kan tussen 14 (H) en 17.00 uur een wandeling worden gemaakt om tenslotte deel te nemen aan een rondlei ding door de oude zaal en de kapel. Voor de rondleiding kun nen gratis toegangsbewijzen worden afgehaald bij het Cen traal Informtiepunt. Daar wor den ook toegangsbewijzen uit gereikt voor de drie rondleidin gen (om 10.00, II.(K) en 12.00 uur) in de voormalige Zllvcrfa- briek, nu Mexx. Zonder toe gangsbewljzcn géén totgang. Alleen'vandaag kunt u de 9 monumenten-boerderijen be zoeken i >e fietsroute is ca. 10 km. De N.H. Dorpskerk, Kerk plein 2, is niet geopend tussen 13.30 en 14.30 uur. In verband met restauratiewerkzaamheden is de toren niet te beklimmen en kan het carillon niet worden bespeeld. In de II. Laurentius- kerk, Leidseweg 102, ia een e> positie over de H. Diurentius le bezichtigen. Overige monumenten die de ze dag geopend zijn: Koop- njanswclvaren, Voorstraat II, I er Wadding, l eidseweg 557 en de Knlpmolen Vliet en wegen, t.o. de ingang van kasteel Dui venvoorde. Op de Knipmolen na zijn "alle monumenten toe gankelijk voor rolstoelgebrui kers. ZOETERWOUDI'. Gerda van den Bosch, heeft haar atelier op Weipoortseweg 3, boerderij Weltevreden Een expositie 'Vele facetten van het werk van Janus Nuiten' is te be zichtigen in de boerderij aan de Noordbuurtseweg 2. Verder zijn geopend het bouwbedrijf en woonhuis van De erven A. Eaardekooper. Noordbuurtse weg 41. en de R.K. Kerk Meer burg 'O.L Vrouw Onbevlekt Ontvangen', Hoge Rijndijk 16. Meer informatie over monu menten is er in de Open Monu menten Krant welke verkrijg baar is op hel gemeentehuis en in de bibliotheken. Alle opengestelde monumen ten zijn tussen 10.00 uur en 17*00 uur te bezichtigen, tenzij anders vermeld. Gerestaureerde muurschilderingen oud-katholieke kerk te zien op Monumentendag Engelen met borsten, de hoofden van Lenin en Gandhi en mensen in hun gewone kloffie in plaats van een of an der fantasiegewaad sieren de muren van de Oud-Katho lieke Kerk in Leiden. Chris Lebeau (1878-1945) maakte deze ongewone schilderingen tussen 1928 en 1931. De kunstenaar werd opgeleid in de tijd dat Berlage heel be roemd was en art nouveau hoogtij vierde in het buiten land. Bij het zien van Lebeau's realistische figuren, sche ren de sla-olievrouwen van Jan Toorop en de strakke beelden van Hildo Krop over het netvlies. De kunstenaar was atheïst. Toch kreeg hij de vrije hand van de oud-ka tholieke gemeenschap. Het leverde de kerk unieke muur schilderingen op die, na een restauratiebeurt, weer in volle glorie te bewonderen zijn tijdens Open Monumen tendag op 10 september. Pier Terwen doet de rondlei ding. De Leidse kunsthistoricus en restaurator is meer dan ver trouwd met de witte kerk aan de Zoeterwoudsesingel. Zes maanden heeft hij zo ongeveer met zijn neus bovenop de schil deringen gezeten. Terwen ver telt dat de oud-katholieke ge meenschap de villa aankocht nadat hun kapel aan de Hooi gracht het veld moest ruimen voor de bouw van het Diaco- nessenziekenhuis. Architect R. Buurman ontwierp in 1925 de kerk in de stijl van de villa. De lap tuin aan de singel moest er voor wijken. „Het blok huizen aan de ach terkant aan de Cronesteinkade is ook van Buurman", vertelt Terwen. „Vandaar dat die merk waardige gele steen terug komt in de kerk. Al vrij snel werd be sloten dat Lebeau de schilderin gen zou doen. Buurman kende hem. Lebeau was afkomstig uit een arm arbeidersgezin in Am sterdam. Hij werd anarchis- tisch-socialistisch opgevoed. Die invloed is hij ook altijd trouw gebleven. Dat was met het invullen van de vlakken in deze kerk niet gemakkelijk. Want als je anarchistisch-socia- list bent, ben je tegen het chris tendom." „In overleg met bouwpastoor G. Smit heeft hij eerst een proefstuk gemaakt: de triomfe rende Christus boven het altaar. Smit kende Lebeau's werk en vroeg de kunstenaar uitdrukke lijk het zo rustig mogelijk te houden. Vandaar dat het altaar stuk ook afwijkt van de overige schilderingen. Lebeau wilde zijn figuren zo gewoon mogelijk af beelden. Zijn engelen hebben dan ook borsten en de mensen dragen kleren uit die tijd, heb ben brillen en dragen oorbellen. Het schijnt dat Lebeau door de hele kerk 365 personen heeft af gebeeld. Ik heb ze nog willen tellen maar ik ben er niet aan toegekomen." Geloof Op de rechtermuur zijn de vier evangelisten geschilderd die het geloof verkondigen. De drie grote vlakken links verbeelden geloof, hoop en liefde. Vooral het eerste begrip is bijzonder vormgegeven. „Geloof is voor gesteld als grote, onverzettelijke figuur die op zijn beurt weer ge grondvest is op grote figuren. Daarom heb je links het hoofd van Gandhi en rechts Lenin. De twee geketende figuren zijn Sacco en Vanzetti. Twee Italia nen, anarchisten. Ze vluchtten naar Amerika en werden daar ter dood veroordeeld wegens revolutionaire aanslagen. Dit is Lebeau's protest tegen de ge brekkige rechtsgang. Langs de trap naar het zang koor heeft de kunstenaar het le venspad verbeeld beginnende met een foetus. „Dat is weer heel typisch Lebeau. Hij heeft af en toe wel de bijbel in de hand gehad maar de inhoud op vol strekt eigen wijze geïnterpre teerd. Dat mocht en kon ook want het geloof van de oud-ka tholieken is absoluut niet dwin gend. Ze hebben vrij definitief gebroken met de paus.Het is een vrij bijzondere, moderne geloofsgemeenschap die mid den in de maatschappij staat. ALPHEN AAN DEN RIJN Het plaatselijk comité heeft gekozen voor het thema 'Monu menten in Water en Wind'. Tentoonstelling in de Bonifaci- uskerk aan de Paradijslaan, o.m. over het kerkgebouw en de beelden in de kerk, geopend vanaf 11.00 uur. Tentoonstelling over 'Waterbeheersing' in de raadszaal van het Stadskantoor Castellumstraat 6, tussen 9.00 en 16.00 uur. Overige monumenten die ge opend zijn: De Wipmolen aan de Steekterweg, de Oudshoorn- sekerk aan de Oudshoornse- weg, voormalige drogisterij Fam. Hoogeveen. Julianastraat 38, en boerderij Middelstee, Kortsteekterweg 44. Er vaart een pontje over de Heimanswetering van het ge maal 'Cornelis den Hertog*, Woubrugseweg 82 (dit jaar voor het eerst geopend voor publiek) naar de Vrouwgeestermolen aan de Heimansbuurt. Vanaf het gemaal is een fietstocht uit gezet naar de Molenviergang te Aarlanderveen. De route voor deze fietstocht alsmede diverse brochures en informatie kun nen worden verkregen bij het VW-kantoor, Wilhelminalaan 1. HAZERSWOUDE-DORP Twee monumenten houden open huis, de Hervormde Kerk (bezichtiging vanaf de toren ge heel voor eigen risico) en koren molen Nieuw Leven, Dorps straat 228. De Oudheidkamer, Dorpsstraat 66 is vanaf 14.00 uur geopend. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Geopend is Poldermolen Rhynenburch, Van Beethoven- laan 63b. KATWIJK Katwijk heeft dit jaar geen open monumentedag. De orga niserende stichting 'doet' deze dag in het vervolg nog slechts eens in de twee jaar. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de Hervormde Kerk zijn er rondleidingen en wordt het or gel bespeeld, in de Oudheidka mer. Dorpsstraat 55a, wordt o.m. aandacht besteed aan drie jubilerende verenigingen. In een zaal van het kerkelijk cen trum Onder Dak wordt een vi deo vertoond van Koudekerk a/d Rijn in de vijftiger jaren. L1SSE In het station staat een mini atuurspoorbaan opgesteld en er zijn diverse oude foto's van het station te zien. Om 11.00, 14.00 en 16.00 uur zal er een diapre sentatie plaatsvinden over het station. NOORDW1JK Noordwijk heeft dit jaar inge haakt op het landelijk thema De watertoren aan de Van Hardenbroekweg in Noordwijk was tijdens een van de vorige Open Monumentendagen in trek bij de liefhebbers van wijdse vergezichten. Ook op 10 september is de toren geopend voor het publiek. foto»dickhogewoning 'Beeldhouwkunst'. In Noordwijk aan zee zijn ge opend: de pas gerestaureerde N.H. Kapel in de Hoofdstraat, waar een tentoonstelling van scheepsmodellen wordt gehou den, de Museumboerderij. Jan Kroonsplein 4. met een over zichtstentoonstelling van de Noordwijkse kunstenaar Leon Senf (1860-1940) en de Water toren aan de Van Hardenbroek weg. In Noordwijk-binnen is de Gro te- of St. Jeroenskerk (N.H.) aan de Voorstraat zelf te bezich tigen. maar er zijn ook rondlei dingen om 11.30.13.30 en 15.00 uur. De twee monumentale woonhuizen Voorstraat 69 (te vens Koetshuis) en Voorstraat 19 zijn slechts te bezoeken d.m.v. een groepsbezichtiging. Kaartjes zijn alleen op Open Monumentendag verkrijgbaar in de Grote- of St. Jeroenskerk. Voor elk van de panden geldt een apart toegangsbewijs. De rondleidingen vinden plaats om 11.00, 12.00 en 14.00 uur. De rondleiding in het bollenbe- drijf aan de Voorstraat 116 wordt verzorgd door de eige naar, de heer Van Eeden, om 11.00, 12.00 en 14.00 uur. Verder zijn geopend: St. Jer oenskerk (R.K.) aan de Van Limburg Stirumstraat, met een tentoonstelling over de bouw van de kerk, de KruidenwinkeL Pickéstraat 47 en Hofstede Res taurant Cleyburch. Herenweg 225. Tevens zijn een wandel- en een fietsroute uitgezet. De beschrij ving is verkrijgbaar bij het ge meenteehuis, ae bibliotheek, de VW en op Open Monumenten dag in de Grote- of St. Jeroens kerk. NOORDW1JKERHOUT Geopend zijn de Hoogeveen - se Molen aan de I^eidse Vaart en de N.H. kerk, ofwel de Witte Kerk in de dorpskern. OEGSTGEEST Deze gemeente stelt vergeten monumenten centraal uit de periode 1890-1970. Een fiets route voert onder meer langs het Drieluik aan de Gevers straat 37, waar een tentoonstel ling is ingericht, het pand aan de Prins Hendriklaan 2 (voor heen Maria Elisabeth), het Ge meentehuis aan het Wilhelmi napark 17, de R.K. kerk en het door Rietveld ontworpen ge bouw aan de Hofdijck 40. SASSENHEIM In Sassenheim is dit jaar voor het eerst de molen De Speel man in de Postwijk open voor het publiek. Hoewel de restau ratie nog niet geheel is voltooid, kan zowel het beneden- als (op eigen risico) het bovenhuis wor den bezocht. Op de begane grond is een kleine expositie over de historie van deze molen ingericht. Voorts zijn de ruïne van het Slot Teylingen, de R.K. Sint Pancratiuskerk, de Gere formeerde kerk aan de Juliana- laan en de N.H. dorpskerk met het Toren- en Klokkenmuseum open. Belangstellenden kunnen ook een bezoekje brengen aan het Sikkens Schildersmuseum, Wilhelminalaan 1. Voorhout heeft de volgende monumenten opengesteld: het broederhuls Nieuw Schoon oord aan de Kijnsburgerweg, het Boerhaavehuis en de on langs gereconstrueerde tuin, de R.K. kerk St. Bartholomeus, de N.H. kerk en de mme van Slot Teylingen. De informatie in Voorhout is te verkrijgen bij de receptie van het gemeentehuis, de RABO-, de VSB-bank en het postkantoor. VOORSCHOTEN Het thema van deze gemeen te is 'Voorschoten in de tijd'. Het boekje met de gelijknamige Pier Terwen bij de afbeelding van Saul en David in het halletje dat naar het koor leidt. foto holvast/mark lamers de restauratie daarvan In de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel. Dat uit zich in vrijzinnigheid. Ze Pier Terwen geeft op 10 si hebben Lebeau het volle ver tember om 13.00 uur een t trouwen gegeven." lichting op Lebeau's werk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27