Caribbean concurrent van Canarische Eilanden Toeiüsme TERDAG 3 SEPTEMBER1994 N DOBBELSTEEN De Tonijn op het droge. foto cpd Onderzeeboot In Den Helder kan aan de Hoofdgracht 3 sinds juli de 'Tonijn' worden bezichtigd, de enige Nederlandse on- eboot die nu permanent voor het publiek toegan kelijk is. Tijdens die duik in een stukje marinehistorie maken bezoekers ook kennis met het leven bij de on derzeedienst. De 'Tonijn' is een onderzeeboot van de Dolfijnklasse, een type vormde tussen 1960 en 1991 de kern van de Nederlandse onderzeedienst. Het principe deze zogeheten drie-cilinder onderzeeboten is ont wikkeld door de Nederlander ir. Gunning. De construc tie verbeterde de stabiliteit en stelde de boot in staat dieper te duiken dan andere onderzeeboten uit die tijd. Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16.45 uur, zaterdag en zondag van 13 tot 16.30 uur en maandag van 13 tot 16.45 uur. Info: 02230 - 56936. Gebrandmerkt Tot hel midden van de vorige eeuw werden veroordeel de dieven, valsemunters, landlopers, bedelaars en mes setrekkers gebrandmerkt voor het leven. In naam der kregen zij een brandmerk. Tot 1532 in het gezicht, daarna op de rug of schouder. Die straf werd in ons land op de kop af 140 jaar geleden afgeschaft. Het brandmerken als lijfstraf in Nederland, is onderwerp en kleine expositie in Rijksmuseum Gevangen poort aan het Buitenhof in Den Haag. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot iur, zondagmiddag van 13 tot 17 uur. Ieder heel begint een rondleiding. Het museum kan alleen onder leiding van een gids worden bezichtigd: Info: 070 - 3460861. Mondriaan-wandeling In het kader van het Mondriaanjaar 1994 is in de Zeeuwse badplaats Domburg een vijf kilometer lange 'andelroute in gebruik genomen met als titel 'In het cht van Toorop en Mondriaan'. De wandeling voert langs plekjes en gebouwen, die een rol hebben ge speeld in het leven en werk van de kunstenaars, die aan het begin van deze eeuw in Domburg verbleven. De route is vastgelegd in een vijftig pagina's tellende, geïl lustreerde gids. Ook de ontstaansgeschiedenis van Domburg als kuuroord en badplaats komt daarin aan bod. De route is in samenwerking met de ANWB geheel bewegwijzerd. Onderweg wordt op tekstborden toe lichting gegeven. De gids is voor 9,50 te koop bij WV Domburg, tel.: 01188 - 1342. Menselijk lijf Onder de titel 'Corpora Nova' (het lijf opnieuw ver beeld) wordt in het Utrechtse Universiteitsmuseum tot 24 oktober een tentoonstelling gehouden die laat zien hoe het in ons lichaam allemaal werkt. Voortplanting groei, voeding, energie en transport, het bewegings apparaat, de zintuigen en het centraal zenuwstelsel ko men aan bod. In poppen ingebouwde preparaten (em bryo, hart. longen enzovoort) maken een en ander aan schouwelijk en verder krijgt de bezoeker informatie aangeboden door video, foto's en teksten. Met interac tieve onderdelen kunnen bezoekers zelf bezig zijn. Zo nen de longcapaciteit meten, de hoeveelheid zuurstof in het bloed vaststellefi en een knie van bin- bekijken. Openingstijden van dinsdag tot en met vrijdag 10-17 zaterdag en zondag 13-17 uur. Toegang gratis. Inlichtingen: Universiteitsmuseum, Biltstraat 166, 3572 BP Utrecht, 030 - 538008. Vlaamse stadjes Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent zijn steden, die erg in trek zijn bij de Nederlandse toerist. Maar veel Neder landers weten niet dat Vlaanderen tientallen mooie, sfeervolle stadjes kent waar je de cultuur van het land zo mogelijk nog beter leert kennen. Bovendien: heel ran de Nederlandse historie vond in die in zowel architectonisch als cultureel opzicht verrassend mooie stadjes, haar oorsprong. Over de (circa dertig) plaatsjes t brochure verschenen onder de titel 'Charmante stadjes in Vlaanderen'. Info: Belgisch Verkeersbureau-in Amsterdam: tel 020 - 6245953. Het begijnhof van Leuven werd gerestaureerd en is nu in gebruik als behuizing voor studenten. foto rob van den dobbelsteen Oostenrijk dreigt zicli uit markt te prijzen Sandy Lane Beach op Barbados, een tropische verrassing, al dan niet in Hollandse melkchocolade. Naar de reden kan slechts worden gegist. Mis schien zijn de touroperators na een uitstekend zomerseizoen zo optimistisch geworden dat ze weer wat risico's durven nemen. Wellicht ook wordt de reisbranche domweg gedwongen nieuwe wegen in te slaan nu veel bestemmin gen wegvallen door oorlogshandelingen, ter reur en criminaliteit. Maar het meest waar schijnlijk is dat de verwende hoteliers op zowel de Canarische Eilanden als in de Alpen hun prijzen zó hoog hebben opgeschroefd, dat de inkopers elders zijn gaan kijken. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Natuurlijk kon de Nederlandse toerist, die de winterzon verkiest boven de sneeuw, al langer naar Zimbabwe. Vietnam, Barbados, Jordanië, Nieuw-Zeeland. Gambia. Grenada en - om nog maar een exotische te noemen - de Benedenwindse Eilanden. Maar nog nooit was het aanbod zo groot als voor de komende winter. Het meest in het oogspringend is de oorlogsverklaring aan het Van der Valk-concern. Vijf jaar geleden begon het horeca-bedrijf vakanties te ver kopen naar het eigen hotel op Curasao. Aanvankelijk werden de klanten vanuit Brussel met een Belgische chartermaat schappij naar de Antillen gevlo gen: nu gebeurt dat - vanaf Schiphol - alweer enige tijd met een Boeing 747 van de KLM. De Nederlandse touroperators keurden het 'branchevreemde gehannes' van Van der Valk in eerste instantie geen blik waar dig. Kon nooit iets worden. Cu rasao was te ver en - belangrij ker nog - te duur. Maar die in schatting bleek onjuist. Al snel bracht het horeca-concern per week minstens tweehonderd klanten naar het eiland voor de kust van Venezuela. De prijs (vanaf 1.800 gulden per week, exclusief lunch en diner) bleek geen enkel bezwaar en de duur van de vlucht (iets minder dan 10 uur) evenmin. De verwachtingen van Holland International, Arke en Maduro zijn dan ook hooggespannen nu dit drietal de komende winter veertiendaagse reizen naar Cu rasao en Aruba gaat aanbieden voor om en nabij de 1.500 gul den (reis en logies). Vanaf 7 no vember vertrekt elke maandag een Boeing 747 (eveneens van de KLM) van Schiphol via Aruba naar Curasao. In het toestel zijn door de drie samenwerkende touroperators 275 stoelen gere serveerd. Dat die zonder probleem zullen volstromen, daaraan twijfelt zo goed als niemand. Een veertien daagse reis naar winterzonbestemming nummer één Gran Canaria is immers nauwelijks goedkoper en in sommige gevallen zelfs duurder. Barbados Bij Martinair zal men niet bijster gelukkig zijn met deze ontwikkelingen. De chartermaatschappij heeft in de af gelopen jaren de Caribbean min of meer opengelegd voor de Nederlandse toerist. Met Florida als spring plank werd eerst met groot succes de Dominicaanse Republiek aangevlogen en daarna onder meer lamaica en Cuba. De komende winter wordt aan dit lijstje de voormalige Britse kolonie Barbados toegevoegd. Óf dit vooral door Amerikanen veel bezochte eiland een zwa- >r de Antillen zal worden, moet echter worden afgewac ht. Voor een veertiendaagse vakantie dient rekening ttworden gehouden met een prijs van om en nabij de 2. 400 gulden (reis en logies). Andere winterzo'abestemmingen, die voor het eerst een prominente plat its in de gidsen hebben gekregen zijn landen als Garrnbia en Zimbabwe. In het eerste land vond medio juli een machtswisseling plaats, maar dat was voor Aquasi jn geen reden de overeenkomst met Air Holland af te bl azen. Vanaf 15 oktober vertrekt elke za terdag een Boei ng 757 (213 stoelen) van Schiphol naar Banjul. Vliegtijc! 1: 6 uur en 20 minuten. De prijs voor een vijftiendaagse vakantie in het Westafrikaanse land is bepaald concurrerend: vanaf 1.100 gulden (logies en ontbijt). Hoewel er in G iambia ook rondreizen worden aangebo den, lijkt het land door de gebrekkige infrastructuur buiten Banjul en de badplaats Fajara, eerder geschikt voor een stran dvakantie. Dit in tegenstelling tot Zimba bwe. Het voor malige Rhodesië profileert zich de laatste tijd vooral als safari-land. Niet onlogisch. Hwange, met onder meer g rote kuddes olifanten, is een van de spec taculairste wi ldparken ter wereld. Ook de honderd me ter hoge en 1 rijna twee kilometer lange Victoria-water- vallen vormt :n een geweldige trekker in een land dat zich verder r nag beroepen op een voortreffelijke hotel- lerie, een got »d verzorgd wegennet en uitstekende trein- Skiën in Oostenrijk is komendesinter weer duurder dan vorig s en vli egverbindingen. Tiendaagse rondreizen door tenslotte? De Zimba !bwe zijn er vanaf circa 4.000 gulden (ail in). Colo rado Op wi ntersportgebied is de verdubbeling van het aantal vluel) ten naar Denver (Colorado) het opvallendste nieuws. De onverwacht grote toeloop in het debuut- seizo- en '93/'94 en de positieve reacties over vooral de poed ersneeuw en het prijsniveau in de Amerikaanse etabl issementen (1 dollar voor een biertje) heeft Mar- tinaii doen besluiten de komende maanden niet alleen op z; iterdag rechtstreeks naar de Rocky Mountains te vlieg' 2n. maar ook op dinsdag. Dat bood mogelijkheden voor 12- en 13-daagse trips, die in de gidsen dan ook volo| p worden aangeboden. De prijzen voor een skiva- kant ie in oorden als Vail, Aspen, Steamboat en Brec- foto capital press kenridge (combinaties zijn ook mogelijk) bleven in ver gelijking met vorige winter ongeveer hetzelfde: tien da gen vanaf 1.500 gulden. Voor een vakantie in de Alpen moet daarentegen iets meer worden betaald. Alleen Frankrijk heeft een prijs stijging weten te voorkomen. Oostenrijk en Italië wor den circa twee procent duurder en Zwitserland moest door de invoering van de B TW zelfs gemiddeld met 6 procent omhoog. Niettemin zien de Helveten de toe komst zonniger tegemoet dan de Oostenrijkers. In een stagnerende markt (het aantal wintersportvakanties liep vorig jaar in totaal zelfs iets terug) verliest Oosten riik langzaam maar zeker terrein. Belangrijkste oorza ken: het land is onderhand net zo duur geworden als Zwitserland en Frankrijk, de skimogelijkheden zijn er eerder minder dan beter en het aantal appartementen (favoriet onderkomen van wintersportende gezinnen) is gering. De Nederlandse reisbranche heeft daarop ingespeeld met een aanmerkelijk groter aanbod in zowel Frankrijk als Zwitserland. Vooral de Franse Alpen nemen in de wintergidsen een forse plaats in met Tignes, Les Trois Vallées (Val Thorens), Les Arcs en Les Fortes du Soleil (Avoriaz/Les Gets) als belangrijkste bestemmingen. In Zwitserland gaan de meeste reizen naar het Wallis (Ver bier, Veysonnaz. Champéry, Haute Nendaz en Saas Fee). De prijzen variëren enorm, maar een weekje skiën kost - als men met de eigen au to gaat - al snel 700 gulden (ho tel, half pension). ne back van het vliegtuig als vervoermiddel naar de Al- pensneeuw. Een jaar of zeven terug stortte die markt volko men in. Omdat er niet onder al le weersomstandigheden kon worden geland op vliegvelden als dat van Innsbruck moest er vaak worden uitgeweken naar München waarna er even goed nog in de bus moest worden ge stapt om met flink tijdverlies op de uiteindelijke bestemming te komen. Die technische proble men lijken nu grotendeels op gelost. Naast Tyrolean, dat met kleine DASH8-vliegtuigen (ongeveer 40 stoelen) al sinds enige tijd met succw een ver binding onderhoudt tussen Am sterdam en Innsbruck/SaJzburg gaat nu ook Transavia 's winters op Salzburg vliegen. Voor een retourtje met de Boeing 737 moet 395 gulden worden be taald. Swiss Air gaat uiteraard voort met het Alpen I.ift-pro gramma. De prijs voor een tic ket Schiphol - Zürich/Génève vice versa is circa 700 gulden in clusief de treinreis in zowel Ne- archieffoto cpd derland als Zwitserland. En de auto, trein en pendelbus ■n blijft het belangrijkste vervoer middel voor wintersporters (bijna 70 procent maakt er gebruik van), de trein lijkt ondanks verwoede pogingen de slag definitief te hebben verloren en de bus werkt, na de teruggang van de laatste jaren, hard aan een revival. Zo te zien heeft De Jong Intra Vakanties de zaak nog het meest rigoreus aangepakt. Er kan bij de busspecialist deze winter alleen nog maar in rookvrije Royal Class- stoelen naar de Alpen worden gereden. Een retourtje naar Oostenrijk is er vanaf 224 gulden. Klein aardig heidje van meneer De Jong: voor kleuters van 0 tot 4 jaar contracteerde hij in de Oostenrijkse dorpen Zeil am See. Nauders en Söll een Nederlands sprekende oppas. Hij/zij is in functie van 10.00 tot 16.00 uur en de service is gratis. Niet alles tijdens een wintersportvakantie hoeft dus geld te kosten. E I S B 0 E K E N Wandelen langs de mooiste Ardense dor/ten (f 26,50) uit de serie dicht bij-huisgidsen aan uitgeverij Lannoo. Een van de aardigste serie boeken uit de reisbibliotheek van lünnoo, is de reeks wandel- en fietsgidsen voor België. Een niet onaanzienlijk deel daarvan werd geschre ven door julien van Remoortere en dat is maar goed ook. Van Remoortere immers lijkt als weinig anderen plekjes te kennen waar je slechts te voet of hoogstens per crossfiets kunt komen. Dit deeltje leidt de ontdekkingsreiziger naar de de schoonheid van een plaatsje als Bodange en een rivier tje als de Petite Molscht. De kaartjes zijn helder, de tips (kerkje van Warnach) bijna zonder uitzondering waardevol. I )e gort droge schrijfstijl moet maar op de koop toe worden genomen. In dezelfde serie verschenen: Wandelen door Vlaamse Dorpjes 45,00), Fietsgids voor Vlaams Brabant i 26,50) en Avon tuurlijk wandelen in de Ardennen (ƒ26,50). FRANKRIjK Frankrijk f 44.50) uil de serie Duncan lleis planner van uitgeverij Elmar. De reeks Duncan Reisplanner is de zoveel ste serie waarmee de Rijswijkse uitgeverij Elmar op de markt verschijnt. Geen slechte keus overigens. De uit het Engels vertaalde reeks munt uit door een vracht aan infor matie voor toeristen die er bij voorkeur in dividueel op uittre duidelijk beschrev goede kaarten, ver ker inlichtingen ov openbaarv ten. Aan de hand van i routes met redelijk haft de gids de gebrui- r hotels, restaurants, ets-plus wandelmoge lijkheden. te gebruiken landkaarten en meer van dat soort gegevens. De beschrij vingen van de bezienswaardigheden zijn wat magertjes, maar daar zijn andere boe ken voor. L)e opmaak van het boek is helder en overzichtelijk; de (kleuren)druk zoals gewoonlijk bij deze uitgever - voolttreffelijk. SI DEN DOBBELSTEEN. Vijf nieuwe folders van Staatbosbeheer Staatsbosbeheer richt zich de laatste jaren in toenemende mate op de gebruiker van het groen dat onder de hoede van dit insti tuut valt. Die tendens komt onder meer tot uiting in een serie voorlichtingsfolders die de laatste jaren werd uitgegeven. Recent zijn er weer vijf folders bijgekomen. De ti tels: Staatsbosbeheer, uw gastheer in groen Nederland: Welkom met de hond in liet Lauwersmeer; Natuurpad De Mient in de duinen van Texel; Terreinfietsen op de Sal landsc Heuvelrug en Oude Rijnstrangen en omgeving. De folders zijn verkrijgbaar hij de boswachters en bij de regionale kanto ren van Staatsbosbeheer. Ook kan er wor den gebeld met de afdeling voorlichting, te lefoon 03404 26111. Verkeersbureau van Portugal verhuisd I let Portugees Nationaal Verkeersbureau is verhuisd van Amsterdam naar Den Haag. I let nieuwe adres is Paul Gabriël straat 70. 2596 VG Den I laag. telefoon 070 3264371 Toeristische beurs wintervakantie Alsof er nog niet genoeg beurzen op dit ge bied worden georganiseerd (zoals tie Ski Hap in Rotterdam en Ski in in Eindhoven) wordt er van donderdag 22 september tot en met zondag 25 september in de Jaar beurshallen te Utrecht een consumenten beurs 'Wintervakantie' georganiseerd. I)e nieuwe expositie moet volgens de inrichters worden gezien als een zusje van de Vakan tiebeurs die op dezelfde plaats in januari wordt gehouden en die al sinds jaar en dag ruim honderdduizend belangstellenden trekt. Op de beurs wordt niet alleen aan dacht besteed aan sneeuwvakanties maar ook aan trips naar de winterzon en korte (steden)vakanties. Bosvruchten kunnen lintworm veroorzaken De StichtingTropenz.org waarschuwt toe risten die vakanties doorbrengen in het Middellandse Zeegebied, Australië, Nieuw- Zeeland, Argentinië, Midden oosten en Oost-Afrika voor het eten van bosvruchten en paddestoelen. VolgensTropenz.org kun nen bosvruchten zijn besmet met ontlas ting van vossen. Daarin bevinden zich niet zelden eitjes van de kleine lintworm die bij mensen tumor-achtige cysten veroorzaken. Als die cysten zich ontwikkelen in de longen kan dat de dood tot gevolg hebben.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25