flitstrein voor de deur Zonder HSL worden we het Jutland van Europa 1 OF NEE? l deze regio Ikope variant toch het duurst Tips voor insprekers HSL doodsteek voor oude lijn en het Groene Hart Voorstanders Imago. Dat woord staat centraal ui veel betogen voor een hoge snelheidslijn. ..Als Nederland geen nieuwe HSL krijgt, dreigen we het Jutland van Europa te worden", zadroeg oud-minister Maij-Weggen de boodschap uit. Of. zoals het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEl) dat noemde, je kunt je nauwelijks presenteren in Europees ver band als je geen nieuwe lijn hebt. Alleen al voor de Amster damse regio voorspelde het NEI dat er jaarlijks duizenden banen minder bijkomen zonder HSL. Minder (extra) bedrijven, min der bezoekjes aan beurzen en congressen en minder toeristi sche uitstapjes. En dat in een tijd waarin landsgrenzen verva gen en er een heftige strijd tus sen Europese regio's, vliegvel den en havens is ontbrand, klaagden de opdrachtgevers (de gemeente Amsterdam, de pro vincie Noord-Holland, Schiphol en de regionale Kamer van Koophandel). Banken, bouw-, transport-, openbaar-vervoer en overslag bedrijven, ingenieurs- en on derzoeksbureau's en overheids instanties verenigden zich in de lobby- en discussie-club Railfo rum. Ook dit Railforum bleek een warm voorstander van een nieuwe hogesnelheidslijn (HSL). Zo'n HSL zou voor min der ongelukken en files zorgen en Nederland leelbaarder ma ken. Niet in de laatste plaats doordat-ie minder vervuilt dan auto en trein. En dat is nu pre cies wat het rijk in nota's be doelt met het woord 'duurzaamheid', zeker wanneer de hoge snelheidslijn 'zorgvul dig wordt ingepast'. Het bedrijfsleven lijkt vooral geïnteresseerd in mobiele werk nemers en (dus) hogere winst en. Europees gezien zou dat 'uitstraling' hebben. In Neder land hoef je, door de kortere reistijden, ook niet meer zo om de hoek te werken en te re creëren. „Zeker als er goede overstapmogelijkheden komen op taxi's en aansluitend open baar vervoer', meldt de kleurige Railforum-folder 'Zeven rede nen om met hoge snelheid te investeren in de toekomst van Nederland'. Ondertitel zou na tuurlijk kunnen zijn: in de eigen toekomst. Want de bouwers hopen op een miljoenenorder en de deel nemende ING-bank heeft al la ten weten 'in principe bereid te zijn geld te steken in een nieu we hoge-snelheidslijn'. Eigen analyses leerden de bank dat een nieuwe hoge-snelheidslijn een interessant project kan zijn. zeker nu slechts een deel van de aanlegkosten hoeft te worden terugverdiend. Kostendekkend kan de lijn. anders dan in Frankrijk, namelijk nooit zijn. Daarvoor is Nederland teveel een eindpunt, maakten studies van de gezamenlijke spoorwe gen duidelijk. In een hoge snelheidstrein over de oude lijn zou de ING- bank nooit geld steken: „De ex ploitatielasten zijn dan hoog dat er geen geld overschiet." De NS hopen dat een snelle flitstrein het imago van alle trei nen verbetert. De komst van de flitstrein maakt dat de trein echt kan concurreren met auto en vliegtuig. Nu constateren de spoorwegen dat. terwijl 'Euro pa' steeds mobieler wordt, het marktaandeel van de trein ge staag afneemt: ..En het interna tionale treinverkeer wordt door spoorwegen gezien als sluit post." Zo is de reistijd Amsterdam- Parijs in de loop der jaren alleen maar langer geworden: gemid deld doet de trein er zo'n zes uur over. De TGV moet dat te rugbrengen tot drie uur en een beetje. Van de tegenstanders le gen een nieuwe lijn kan daar best een kwartiertje bij maar de NS bestrijden dat: als zaken mensen langer dan drie uur on derweg zijn naar Parijs, zouden ze maar weinig aan hun dag hebben als ze s avonds terug willen en ook nog het nodige te doen hebben in Parijs. Toch is in de nieuwste HSL- nota, meer dan in de voorgan ger. de nadruk gelegd op binnnenlands vervoer. Als je in een minuut of twintig van Rot terdam naar Schiphol flitst, is Schiphol een Rotterdamse luchthaven geworden. En dus, zo redeneert het nieuwe kabi net, hoeft de havenstad dan geen nieuwe luchthaven te krij gen. riaducten voor de flitstrein komen. Hier een doorkijkje richting Heineken-fabriek in Zoeterwoude-Rijndijk. foto»loek zuyderduin Kosten: Geen. Variant: Als ook het knelpunt Delft en het stuk tussen War mond en Hoofddorp viersporig. worden en er ongelijkvloerse krui singen, inhaalsporen en hogere voltages langs de sporen komen, zijn twee tot drie hoge-snelheids- treinen per uur 'in te passen' in het stuk boven Rottertlam. Dat lijkt voorlopig voldoende: in 1996 willen de NS beginnen met een i; flitstrein per uur, enkele uren per j dag. Pas na 2010 denken de NS vier flitstreinen per uur per rich- j ting in te zullen zetten t Kosten: 1,8 miljard. Gevolgen: Voor flitsen over be staand spoor hoeven geen wonin gen te v/ijken of extra geluids schermen te worden geplaatst. De geluidsoverlast valt volgens de tel lingen van Rijkswaterstaat name lijk wel mee. Een flitstrein met een vaart van 300 kilometer zóu niet méér lawaai maken dan een inter city die 160 rijdt. Laat staan wan neer ook de flitstrein 160 kilome ter per uur rijdt. Reistijd: 52 minuten tussen Rot terdam en Amsterdam, tenzij de 'gewone' treinen voor vertraging zorgen. Langs de oude lijn Route: Het tracé volgt in grote lij nen de route langs de bestaande spoorlijn. Alleen waar de gewone trein te scherpe bochten maakt, wijken de twee nieuwe sporen voor de flitstrein wat af. Anders zou de flitstrein maar ontsporen. Kosten: 3,6 miljard Reistijd: 45 minuten tussen Rot terdam en Amsterdam, mèt een stop in Den Haag. Gevolgen: Deze variant kost nogal wat woningen in deze re gio. Tussen de tien en negentig woningen in Leiden (in het gebied Hoge Morsweg/Rijndijk) en vijf De flitstrein, hier tijdens een proefritje bij Schiphol, heet TGV of HST. Dat zijn afkortingen van het Franse Train a Grande Vitesse en het Ne derlandse Hoge Snelheids Trein. Als die flitstrein een nieuw spoor krijgt, zoals het kabinet maart dit jaar voorstelde, heet dat HSL. En dat is weer een afkorting van Hoge Snelheids Lijn. Op een HSL kan een HST snel heden halen van 300 kilometer per uur, op gewoon spoor aanzienlijk minder. archieffoto aan de Voorschotense Papelaan. Ook bedrijven in die gebieden zijn hun toekomst niet zeker, terwijl de jachthaven bij Sassenheim flink doorsneden dreigt te worden. Overigen: Deze zogeheten BBLN- variant (bundeling bestaande lijn) is zekerder én sneller dan de vari ant van flitsen over oud spoor. Flitstreinen hoeven nooit op 'ge wone' treinen te wachten. Varianten: De Technische Univer siteit van Delft kwam onlangs met een tussenvariant: nieuwe sporen langs de oude lijn, op stukken waar daar ruimte voor is. In ge meenten als Den Haag. Voorburg en Rijswijk, waar de rails helemaal .ingebouwd zijn, flitsen de TGV's 'gewoon' over bestaand spoor. Tussen Mariahoeve en Leiden-De Vink en Leiden en Hoofddorp wil de TU wel nieuw spoor. Rond het Leidse station zou de flitstrein over bestaande sporen moeten, al vragen de wetenschappers zich af of dat wel kan. De TU-variant kost 2,8 miljard. Dat is 200 miljoen meer dan een nieuwe lijn door'het Groene Hart, maar 800 miljoen minder dan het (bovenstaande) plan om overal langs de oude lijn nieuwe sporen aan te leggen. De reistijd is het- jard gulden) hoeft te worden terugverdiend. De rest past de Nederlandse regering bij en moet uit Europa komen. Al zijn de toezeggingen uit Brussel nog niet spijkerhard. De flitstrein over bestaand spoor is ook om andere rede nen duurder. Hoe langer een trein over de rails rijdt, hoe meer dat kost. Aan personeel, onderhoud, baanhuur en der gelijke. Die hogere kosten denken de spoorwegen nooit te kunnen terugverdienen. Een flitstrein over de bestaande lijn zou na melijk de helft minder mensen trekken dan nieuw flitsspoor. Dat zou niet alleen gelden voor internationale reizigers maar ook voor treingebruikers tussen Amsterdam en Rotterdam. Daar komt nog bij dat mensen die van het oude spoor gebruik maken, daar minder voor wil len betalen, zo is de verwach ting: „Het comfort is namelijk minder en de reistijd langer." De NS hebben de regering dan ook duidelijk gemaaikt dat ze alleen tijdelijk over oud spoor te willen flitsen. Vanaf '96 tot het moment dat er, mo gelijk rond de eeuwwisseling, een nieuwe lijn ligt. Wanneer blijkt dat er definitief geen nieuw spoor komt. mogen de spoorwegen hun TGV-trein- stellen voor een goede prijs doorverkopen aan de regering. Dat hoeft echter niet te bete kenen dat de flitstrein dan voorgoed aan Nederland voor bij gaat. Het staat de spoorwe gen van andere landen vrij om Nederlandse sporen te huren voor fli ts trein - bezoekjes. zelfde als bij de BBLN-variant: 45 minuten tussen Rotterdam en Amsterdam. Tunnelvarianten Tenslotte zijn er nog drie tunnel varianten voor het Groene Hart. Een variant die helemaal onder gronds is tussen Rotterdam en Amsterdam en volgens de HSL- nota 6,3 tot 8,1 miljard gulden kost. Een variant met tunnels tus sen Benthuizen en de Ringvaart Haarlemmermeer en Bleiswijk en Rotterdam. Kosten: 5,1 miljard. Het heet het 'meest-milieuvrien- delijke alternatief' (MN8) De provincie schoof onlangs een derde variant naar voren: een tunnel tussen de Oude Rijn en de Ringvaart Haarlemmermeer. Het provinciale plan kost 3,3 miljard gulden. Voor dat geld ontziet de trein het kassengebied bij Bleiswijk een beetje en kan de vijf meter hoge dijk bij Benthuizen wat meer worden ingepast in het nieuwe bos Bentwoud Route: De drie tunnels volgen het 'oude' Groene Hart-tracé: van oost-Zoetermeer recht omhoog, ten oosten van Hoogmade. Offi cieel is dat bovengrondse A-tracé nog niet van tafel, maar tijdens in spraakavonden werd het niet ge noemd. Het is ook nogal rigou reus. met tunnels over de Oude Rijn en flinke dijken in de polders Reistijd: 35 minuten tussen Rot terdam en Amsterdam. Overige: De 'meest-milieuvrien- delijke' tunnelvariant kost vijf wo ningen: bij Bleiswijk. Van de pro vinciale variant zijn de gevolgen niet doorgerekend. Inspraakcoördinatoren en actie voerders hebben de volgende tips voor mensen die bezwaar willen maken tegen de HSL. Of juist een steunbetuiging willen schrijven. 1. Een bezwaarschrift is pas geldig wanneer de inspreker zijn naam, adres, postcode en woonplaats heeft vermeld en een handtekening heeft gezet. 2. Typ of schrijf leesbaar, met zwarte inkt. Blauwe inkt wordt bij kopiëren moeilijk leesbaar. En alle reacties worden meer malen gekopieerd. Voor be leidsmakers, adviesorganen en beslissers. 3. Houdt de inspraakreactie bondig. Of zorg voor een sa menvatting, als het toch een lang epistel wordt. Ook tekenin gen kunnen verhelderend wer ken, zeker wanneer de inspre ker een nieuwe route voor de flitstrein heeft bedacht. 4. Maak vooral duidelijk waar u nu precies voor of tegen bent. Vermeldt, als het even kan, zelfs het paginanummer waarop de bestreden stelling staat. Dat is makkelijker voor de ploeg van vier mensen die de inspraakre acties in anderhalve maand ver werken tot de nota 'Hoofdlijnen van de inspraak'. Er zijn ook voorgedrukte be zwaarschriften verkrijgbaar bij plaatselijke actiegroepen. Woordvoerders raden echter af om die bezwaarschriften 'zo maar' op te sturen: „Ze komen dan op de stapel standaardbrie ven te liggen, ook als ze er wat extra argumenten hebben bijge zet. Die argumenten worden dan 'over het hoofd gezien'." Briefschrijvers kunnen aan kondigen dat ze hun verhaal mondeling willen toelichten op hoorzittingen, die ook in deze regio op stapel staan in septem ber en oktober. Ze krijgen dan een uitnodiging thuisgestuurd. Wie zijn standpunt over de ho ge-snelheidslijn niet verloren wil laten gaan. kan voor 19 sep tember een brief sturen naar: Inspraak Hogesnelheidslijn, postbus 97611 2509 GA Den Haag Een samenvatting van de HSL- nota is gratis verkrijgbaar bij. De directie voorlichting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat postbus 20901 2500 EX Den Haag Tegenstanders „Door de TGV langs het be staande spoor te laten flitsen, red je het Groene Hart èn de be staande lijn. Die lijn dreigt na melijk een sterfhuis te worden als je daar de winstgevende, snelle lijnen uithaalt om die aan de NS-dochter te geven die de hoge snelheidslijn gaat exploi teren. En omdat de compensa tie dan wegvalt, is er misschien geen geld meer voor stoptrei nen. Want dat zijn echte verlies posten." Dat stellen de tegenstanders van een nieuwe hoge-snel heidslijn, samenwerkend in het Platform Hogesnelheidstrein Nederland. De meeste woord voerders van het platform wo nen in gemeenten waar de ho ge-snelheidslijn kan komen, zoals Leiderdorp, Zoeterwoude, Hoogmade en Koudekerk. Maar ze willen koste wat het kost de indruk wegnemen dat ze alleen actie voeren voor het eigen huis, de eigen buurt en een rus tige polder voor de avondwan deling. Het is breder. Ze klagen dat een nieuwe spoorlijn door het Groene Hart strijdig is met het rijksbeleid om dat gebied juist groen en open te houden. En ze zeggen dat de belastingbetaler moet bloeden voor een nieuwe lijn: „De aanlegkosten komen onherroepelijk uit boven de ra ming van 5,7 miljard. Als je daarentegen in de oude lijn in vesteert, komt dat geld er dub bel en dwars uit. Aanpassingen die de TGV minimaal nodig heeft, zoals twee extra sporen bij Delft, zijn ook goed voor het gewone treinverkeer. En naar een hoger voltage moeten we töch toe in de Randstad." Liever nog trekken ze 2,8 mil jard uit om de variant van de Technische Universiteit in Delft uit te voeren. Met andere woor den: waar de ruimte het toelaat, moet de oude lijn er twee spo ren bijkrijgen voor de TGV. In dichtbebouwde gebieden moet de flitstrein zich maar even be helpen op vernieuwd, bestaand spoor. Ook Den Haag wordt in deze variant regelmatig aange daan door flitstreinen. Daarmee zijn bijna alle belangrijke pun ten in de Randstad met eikaar verbonden. Alleen Utrecht valt erbuiten, maar die stad hoopt een aan sluiting te krijgen op de snelle treinverbinding tussen Amster dam en Keulen, langs Arnhem. Op deze oost-variant moet ove rigens nog flink worden gestu deerd. Voor de hoge snelheidslijn naar het zuiden verwacht het rijk 6,6 miljoen internationale reizigers in 2003 en 9 miljoen internationale reizigers in 2015. Tweemaal* zoveel als in de eer ste HSL-nota. I let binnenlandse vervoer zou zelfs nog onstuimi ger groeien. Tegenstanders zetten vraagte kens bij de prognoses. „Om au to's van de weg en vliegtuigen uit de lucht te houden, moet je autorijden en vliegen echt ont moedigen, bijvoorbeeld door lol te heffen, kerosine duurder te maken of vluchten op steden als Parijs ronduit verbieden. De A4 zal er in ieder geval niet rustiger op worden. Die lijkt gewoon verbreed te gaan worden." Ze vrezen vooral dat de nieu we lijn veel nieuwe reizigers trekt. Een reiziger die verder van zijn werk af gaat wonen of uitgaat in steden die zonder flit strein een flinke reis vergden. Ook zetten tegenstanders vraagtekens bij de belofte van de inmiddels vertrokken minis ter Alders (milieu) dat de hoge snelheidslijn geen nieuwe grens wordt in het Groene Hart. Wordt de ruimtenood in de Randstad niet steeds nijpender? En liet ook de vroegere com missaris van de koningin in Zuid-Holland, Patijn, niet een begerig oogje vallen op de ge bieden tussen I ISLen rijksweg? Ondertunneling van het Groene Hart zou een hoop el lende ondervangen, maar actie voerders betogen dat ook dan de oude lijn dreigt dood te bloeden. Bovendien voelt de NS weinig voor-tunnels. Een reizi ger laat zich niet onder de grond stoppen, heet het daar. Dat tunnels veel duurder zijn dan bovengrondse oplossingen, bestrijden actievoerders: „Als je er wat minder hard rijdt, hoeft de tunnel minder breed en min der duur te worden." De milieubeweging heeft be cijferd dat een hoge-snelheids lijn door het Groene Hart tien procent van de weidevogels van een broedplaats berooft en voor zoogdieren weinig leefruimte over laat: „Voor mensen neemt de trein de laatste kans weg om met een blik op oneindig een eind te lopen of fietsen door de polder", meldt het Centrum voor Milieukunde in Leiden. HSL-enquête Moet er door het Groene Hart een spoorlijn worden aangelegd voor de flitstrein? Of vindt u dat de polders moeten worden gespaard en de supersnelle trein beter over het bestaande spoor kan gaan rijden Het Leidsch Dagblad is zeer geïnteresseerd in uw mening Middels bi|gaande (anonieme) enquête wil deze krant te weten komen hoe de bewoners van de regio denken over de plannen van het kabinet voor de flitstrein. 1Vindt u dat de overheid u voldoende heeft geïnformeerd over de mogelijke trace's voor de flitstrein? Eén van de mogelijkheden aankruisen svp: J Zeer slecht J slecht J voldoende J goed J zeer goed J weet met/geen mening 2. Heeft u er vertrouwen in dat de inspraakreacties van invloed zijn op de uiteindelijke beslissing van de Tweede Kamer? Eén van de mogelijkheden aankruisen svp: J Geen enkel vertrouwen J Wein.g vertrouwen J Voldoende vertrouwen J Zeer veel vertrouwen J Weet niet/Geen mening 3. Als de flitstrein door deze regio gaat rijden, aan welk tracé zou u dan de voorkeur geven (zie kaart)? Eén van de mogelijkheden aankruisen svp: J Over bestaand spoor J op (gedeeltelijk) nieuwe sporen langs de oude lijn J Door het Groene Hart bij Hazerswoude en Hoogmade. Door Rijpwetering, ter hoogte van de provinciale weg. (A1 - variant) J Door het Groene Hart bij Hazerswoude en Hoogmade Langs de rijksweg bij Rijpwetering, (A1v-variant) J Het tracé langs de rijksweg A4 (B-variant) Ondertunneld door het Groene Hart 4. Indien u kiest voor de aanleg van tunnels in het Groene Hart voor de flitstrein, bent u dan bereid daarvoor een financiële bijdrage in de vorm van belastingverhoging te leveren? ja/nee weet niet/geen mening (doorhalen wat niet gewenst is) 5. Denkt u financiële schade te lijden door de aanleg van tracé dat door het kabinet wordt voorgesteld? Zo ja, hoeveel: gulden, geen schade 6. Verwacht u in de toekomst zelf gebruik te maken van de hoge snelheidstrein? Eén van de mogelijkheden aankruisen svp: J regelmatig J soms nooit 7. Wat zijn volgens u de nadelen van de flitstrein? (maximaal twee mogelijkheden aankruisen): j aantasting woongenot J aantasting van natuur J hoge aanlegkosten J grote kans op ongelukken J overige, namelijk J geen nadelen 8. Wat zijn volgens u de voordelen van de flistrein? (maximaal twee mogelijkheden aankruisen): J snelle verbindingen met buitenland J terugdringing autoverkeer J terugdringing vliegverkeer J toename werkgelegenheid J oVerige namelijk J geen voordelen 9 Heeft u alternatieven voor de flitstrein of denkt u een tracé te kennen dat nog niemand heeft bedacht? U kunt uw plannen bijvoegen. 10, Gegevens inzender: De vier cijfers van uw postcode: Leeftijd: Man A/rouw (doorhalen wat niet van toepassing is) Wat heeft u bij de laatste verkiezingen gestemd Dit enquêteformulier dient uiterlijk woensdag 7 september om 10.00 in ons bezit te zijn. U kunt het zonder postzegel te plakken opsturen naar antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden of in de brievenbus van de krant (Rooseveltstraat 82 te Leiden) deponeren. Zet u svp op de enveloppe 'enquête'. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen naar Paul van der Kooi) (tel. 071 -356441) of Gert Visser (tel 071-356439) Het is toegestaan dit enquêteformulier te kopiëren. Het is de bedoeling dat de formulieren, na te zijn verwerkt, worden aangeboden aan de minister van verkeer en waterstaat mevrouw A. Jorritsma (tenzij u aangeeft daartegen bezwaar te maken). Nota bene: het Inleveren van dit formulier houdt niet In dat u een officieel bezwaarschrift heeft ingediend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17