Files in de Randstad kunnen fors minder 'Vooral van haan Henk moeten ze afblijven' Eigen baas 'Als kind al in de weer met lapjes' Uitbreiding Schiphol maanden vertraagd Randstad Afscheid van hoogleraar lucht- en ruimterecht Zuid-Holland moet toch zand winnen Wassenaar in actie tegen korting Rijk ij ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Verdachte vader op vrije voeten den haag De van ontucht verdachte vader van een 12-jarige Haagse basisscholier, is op vrije voeten gesteld. De man ontkent dat hij seksuele handelingen met zijn zoontje heeft verricht. Er loopt nog wel een*mderzoek tegen hem. Dat heeft de Haagse persofficier mr. F. Slits meegedeeld. De man is niet de vader van een van de twee 13-jarige jongens die vorige week naar de poli tie stapten, zoals eerder gemeld. Die twee jongens deden uitslui tend aangifte tegen de 38-jarige directeur van de school. Deze heeft bekend ontucht met de twee te hebben gepleegd. Hij is vrijgelaten in afwachting van een rechtszaak. Vrouw in woning doodgestoken Amsterdam Een 68-jarige Amstelveense vrouw is in de nacht van donderdag op vrijdag in haar woning neergestoken en enige tijd later overleden. Volgens de politie is de vrouw het slachtoffer geworden van een insluiper. Er zijn in het huis geen sporen van braak gevonden. De man van het slachtoffer ontdekte het mis drijf. Hij lag boven te slapen en hoorde lawaai in het beneden huis. Toen hij poolshoogte ging nemen, trof hij zijn vrouw aan. DEN HAAG-SCHIPHOL De besluitvorming over de uit breiding van Schiphol loopt op nieuw vertraging op. De aanvul lende eisen die de MER Com missie stelt aan de milieu-on derzoeken over de groeiplannen kosten maximaal zes maanden. De minister van milieu, M. de Boer, heeft dat gezegd tijdens het debat over de regeringsver klaring. Ook de luchthavendirectie verwacht vertraging. De presi dent-directeur van Schiphol H. Smits gaat uit van een uiüoop van drie tot vier maanden. Eer der was er vertraging na de ramp met de El Al-Boeing in de Bijlmer. Smits hekelde de besluitvor ming rond grote infrastructurele werken in Nederland. Door de ingewikkelde en lange inspraak procedures kost de totstandko ming van zaken als de Hoge Snelheidslijn (HSL) en de uit breiding van Schiphol onnodig veel tijd. Volgens Smits begrij pen mensen het niet meer als zij over de plannen vier of vijf keer kunnen inspreken. ,,Men denkt niet serieus te worden ge nomen. Dat ondermijnt de ge loofwaardigheid van de in spraak." Smits gaf toe dat in het verle den de besluiteloosheid van de overheid over de luchthaven heeft gezorgd voor wantrouwen bij milieugroepen en omwo nenden. Voorstellen tot aanpas sing van het banenstelsel en het vaststellen van geluidszones werden na jaren uitstel door achtereenvolgende regeringen niet uitgevoerd. Vooruitlopend daarop werden op diverse plaatsen grote nieuwbouwwij ken gerealiseerd. „De overheid verdient in dat opzicht een dik ke onvoldoende", aldus Smits. O egstgee stenaar Van Delft boos over aanslag op pluimvee „Gelukkig heb ik veel zelfbe heersing, anders had ik een on geluk begaan. Niemand heeft het recht om kippen te mishan delen." P. van Delft is nog steeds razend op de buurtbewo ners die afgelopen woensdag trachtten 'zijn' kippen uit het parkje aan de Balistraat te ver wijderen. Aanleiding tot de was het gekraai van de hanen, die de nachtrust verstoren. De politie van Oegstgeest moest tussenbeide komen om de gemoederen te sussen. De kippen werden voorlopig het vogelasiel gebracht, zijn inmiddels weer terug, op één lawaaiige haan na. „Het was onzin om de kippen af te voeren. Die geven geen overlast. Het grappige van dit alles nog dat de buurtbewoners die actie hadden gevoerd 's nachts toch weer werden gewekt, om dat ze enkele hanen niet te pak ken hadden gekregen", vertelt Van Delft. Bloemenkweker Van Delft is een echte dierenliefhebber. „Enkele jaren geleden kwam hier een zwervende kip aange lopen. Ik hou van dieren, dus ik heb dat beest gevoerd. Later kwam daar nog een verminkte haan bij, die door een hond was gebeten of zoiets. Dat beest heb ik verzorgd tot het weer een grote, sterke haan was gewor den. Die haan heb ik 'Henk' ge noemd. Later is er nog een kip bijgekomen. En toen zijn ze zich dus gaan voorplanten. In middels zijn er twintig kippen en hanen. Ik heb geen ren voor ze gebouwd, ze wonen in het verwilderde plantsoen achter mijn huis. s' Nachts gaan ze op stok in de bomen." De kippen komen geregeld op bezoek bij Van Delft, die ze al- i dieren geschapen en die hebben allebei het recht o tijd voert. ,,Als ik kom aanrijden met de auto komen ze al te voorschijn, en dan lopen ze netjes in een rij achter me aan de keuken in. Het zijn prachtige beesten, de kinderen uit de buurt zijn gek op ze. Het parkje kinder- last v is eigenlijk ee boerderij." Gekraai Volgens Van Delft hebben de meeste bewoners van de Indi sche Buurt in Oegstgeest geen an de hanen en de kippen, zijn enkele nieuwe bewo- overgevoelig voor het ge- van de jonge hanen. „Die n worden wakker van de nenauto's van een bedrijf pen. Dus zijn de be n de buurt, die vroeg in de aan de slag gegaan, ochtend wegrijden. Dan gaan ze dus kraaien. Er is geklaagd bij de politie en de gemeente. Aan gezien de dieren van niemand zijn kon de politie niet ingrij- dagavond als dieven in de nacht. Ze hebben de kippen met stokken uit de bomen ge slagen en van een kip de staart- pennen er uit getrokken. Ik was woedend. God heeft mensen en dieren geschapen en die heb ben allebei het recht om te le- Het pure op ten"! zegt Van Delft. Sympathisant J. Stravers, die ook aan de Balistraat woont be grijpt de klachten niet. „Het is toch prachtig, die kippen. Wie heeft er last van die beesten? Die vliegtuigen van Valkenburg, die steeds over onze wijk vlie gen, dat noem ik pas overlast." Van Delft, die de zaak verder niet op de spits wil drijven, zegt bereid te zijn om tie jonge hanen op korte termijn te ver wijderen. „Alleen Henk, mijn lievelingshaan moet blijven. Die kraait pas om zeven uur in de ochtend, dus dat lijkt me geen probleem." Mevrouw J. Perfors van de Balistraat is opgelucht nu de jonge hanen verdwijnen. „Dit kon echt niet langer. We heb ben al sinds vorig jaar last. Die beesten lopen overal rond, pik ken in de planten en houden ons uit de slaap. En het worden echte'plaag. We hebben het er regelmatig over gehad met mijnheer Van Delft, maar er veranderde niets. Toen we op een nacht weer met vijf mensen die wakker waren geworden buiten stonden, hebben we be sloten in te grijpen. We vonden het wel sneu voor Van Delft, want we zien best dat hij gek is op die beesten, en ik moet toe geven dat onze kinderen ze ook leuk vinden, maar het werd echt IC gek." Het internationale recht en voorral het lucht- en ruimte recht overschreidt geleidelijk de landsgrenzen van de onafhan kelijke staten. Het internationa le lucht- en ruimtetransport kan daarom niet langer meer wor den geregeld door die nationale staten alleen. Landen moeten zich hiervoor gezamenlijk in spannen. Dat zei prof. mr. H. Wassenbergh gistermiddag bij zijn afscheid als hoogleraar vlechten de nationale lucht- en ruimterecht Leidse Rijksuniversiteit. Was senbergh is sinds 1977 buiten gewoon hoogleraar in Leiden. „Technologische en econo mische ontwikkelingen ver en gooien een wereldom vattende markt in het luchtruim open. In het heelal hebben we allemaal dezelfde verplichtin gen voor de mensheid. De ver anderingen op politiek eneco- nomisch niveau betekenen dat regeringen het eigendom van en controle over nationale luchtvaartindustrieën moeten opgeven. De belastingbetaler is niet langer bereid de nationale luchtvaartindustrie te betalen die zich ontwikkelt tot een mul tinationale en multiculturele, internationale onderneming. Een onderneming die wordt ge financierd door particuliere in vesteerders." Voorstellen van onderzoeksbureau McKinsey De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Janneke Termeer van jantje van Leyden, een winkel met zelfgemaakte kinderkleding. in zelfgemaakte kleren zou be ginnen. Zoals bekende zange ressen al heel jong zijn begon nen met optredens tussen de schuifdeuren, zo was ik ook al heel vroeg met dit werk bezig. Ik zat als kind altijd al met lapjes te klungelen en ik ben daar in zekere zin nooit meer mee op gehouden. Zo is "Jantje van Leyden' uit mijn hobby gegroeid. Ik maakte al jaren kinderkleertjes. Omdat ik dat leuk vond, om cadeau te geven aan vriendinnen die al kinderen hadden of die zwanger waren. Op een gegeven mo ment had ik zelfs een voorraad je. Dat liep vervolgens uit de hand. Toen ben ik begonnen kleren in consignatie te geven bij een tweedehandskleding zaak. Dat was een succes, er kwamen veel reacties op en mensen benaderden mij om kleren te bestellen. Ik kreeg het steeds drukker. Op een gegeven t ging dat gewoon niet goed meer thuis, want mijn huis was niet ingericht op dat werk. Uiteindelijk ben ik ver huisd naar de Morsstraat, waar ik de ruimte had om een win keltje te beginnen. In eerste instantie deed ik dat naast mijn werk als lerares handvaardigheid en textiele werkvormen. Mijn rooster be paalde min of meer de ope ningstijden. Pas toen ik het ge voel had dat ik door heel sober te leven zou kunnen bestaan de winkel heb ik mijn baan Dat is al even geleden. Maar pas het afgelopen half jaar heb ik het gevoel echt goed bezig te zijn. De zaak groeit. Ik werk nu veel meer dan vroeger in op dracht. Eerder konden klanten alleen uit het assortiment in de winkel kiezen. Als iets er niet was, hield het op. Maar het is helemaal niet leuk om nee te verkopen. Nu kan nog steeds worden gekozen uit wat er hangt, maar als iemand een an dere stof of kleur wil kan dat ook. Daar heb ik de stoffen voor in voorraad. Het gekke is dat sommige klanten er nu pas achter zijn ge komen dat alles wat hier hangt door mij is gemaakt, alleen het breiwerk wordt door anderen gedaan. Dat was eerder, toen ze alleen kant en klare dingen kochten, kennelijk niet duide lijk. Hoewel alles speciaal is ge maakt, zorg ik er wel voor dat mijn kleren betaalbaar zijn. Weliswaar duurder dan bij de Hema of V D, maar goedko per dan heel wat merkkleding. Dat kan door met relatief een voudige patronen te werken. Dankzij goede stoffen en door dat alles wat ik maak tweezijdig te dragen is, terwijl mouwen en broekspijpen kunnen worden omgeslagen, gaat alles ook nog eens vrij lang mee. Ik vind zelf niet dat je voor een kinderkle- Het aantal files in de Randstad kan in het jaar 2000 met de helft gehalveerd zijn ten opzichte van 1990. Dit resul taat is het gevolg van een betere benutting van het hoofdwegennet, gedragsveranderingen bij deelnemers aan het woon-werk verkeer, een beter openbaar vervoer in de spits en een kwaliteitsverbetering bij de spoorwe gen. Tot deze conclusie komt het onderzoeksbureau McKinsey in het nog niet gepubliceerde rapport 'Benut ten naast Bouwen'. Het onderzoek is gedaan in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. bijdrage zal het aantal files 2002 nog met 15 procent toei McKinsey moest onderzoeken op welke wijze het dichtslibben van het Nederlandse wegennet kan worden tegengegaan zon der dat aanvullende bouwpro gramma's nodig zijn. Uitgegaan is daarom van plannen voor de aanleg van nieuwe wegen, zoals die al in 1990 waren voorzien. Het onderzoeksbureau stelt vast dat de voorgestelde maatrege len goedkoper zijn dan een ver dere uitbreiding van het wegen net. Bovendien kunnen de maatregelen sneller worden in gevoerd. Met de nu voorliggende we genplannen zullen volgens McKinsey in het jaar 2002 zeven van de twintig grote knelpunten in het wegennet zijn opgelost. Desondanks zal door de groei van het wegverkeer de con gestie in dat jaar met 50 procent zijn toegenomen in vergelijking met 1990. Zelfs met een spits- Zoeken naar geschikte locatie dingstuk honderden guldens moet betalen. Met mijn werkwijze heb ik in Leiden nauwelijks of geen con currentie. Ik merk er tenminste weinig van. Mijn inspanningen richten zich nu vooral op het krijgen van meer naamsbe kendheid, onder meer via ad vertenties, want ik heb het ge voel dat de markt groter is dan de groep mensen die ik nu be reik. Op de lange duur zou ik graag met iemand willen sa menwerken om ideeën verder te ontwikkelen en de zaak een breder karakter te 'geven. Want hoe leuk ik het ook vind, ik kan moeilijk de rest van mijn leven alleen maar kleren blijven naai- jantje van Leyden is gevestigd aan de Morsstraat 42 in Lei den, telefoon 071-134915. TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: DICK HOGEWONING De provincie Zuid-Holland moet van het rijk toch beton- en metselzand gaan winnen. Het rijk is niet gevoelig voor het ar gument van het provinciaal be stuur dat winning van zand na tuur en landschap in het Groe ne Hart onaanvaardbaar aan tast. Als de provincie niet op korte termijn een winput aan wijst, doet het rijk dat. Gedepu teerde staten kiezen eieren voor hun geld en hebben opdracht gegeven voor een zoektocht naar een geschikte locatie. Jaren geleden is afgesproken dat de provincies in elk geval een belangrijk deel van het zand dat ze nodig hebben voor de bouw en de fabricage van be ton, zelf uit hun eiegn grond moeten halen. Zuid-Holland kreeg de taak tot het jaar 1998 in totaal vijf miljoen ton zand op te graven. Eind verleden jaar besloten provinciale staten echter die taak naast zich neer te leggen. Het Groene Hart moet be schermd worden. Zand zou, zo besloten PS destijds, uit andere n een spitsbij- drage (gedacht wordt aan vijf gulden per dag) maakt deel uit van een betere benutting van het hoofdwegennet. Daarmee neemt volgens McKinsey de congestie af met 25 tot 30 pro cent. Het aanvullend invoeren van een systeem van rekening rijden levert nog eens een re ductie van 20 procent op. Ver- keersbeheersing, zoals het ver beteren van de doorstroming, het tijdig regelen van omleidin gen en het voorkomen van blokkades, resulteert in 17 pro cent minder files. Het geheel van deze maatregelen in de Randstad kost de staat, zo heeft McKinsey becijferd, 400 miljoen gulden per jaar. Het stimuleren van gedrags verandering bij verkeersdeelne mers, zoals het vermijden van de spits, het beter benutten van het openbaar vervoer en car poolen, zorgt volgens het on derzoeksbureau voor 20 pro cent minder congestie. Grote reclamecampagnes moeten de Nederlander uit de auto krijgen. Kosten volgens McKinsey: 7 miljoen gulden per jaar. Daar naast zullen een intensiever openbaar vervoer in de spits en kwaliteitsverbetering bij de spoorwegen eveneens een, zij het marginale, bijdrage leveren aan het verminderen van het aantal files. Op basis van deze bevindin gen stelt het onderzoeksbureau voor prioriteit te geven aan effi ciënte benuttingsrnaat regelen boven de aanleg van nieuwe in frastructuur. De plannen zou den via de regio's moeten wor den voorbereid. I )e erkee slaat wil zich eerst breed oriër teren alvorens een standpunt i te nemen over het onderzoek. of zelfs het buiten land moeten worden geïmpor teerd en bovendien zou een deel van het zand wellicht door ander (afval-)materiaal kunnen worden vervangen. Nu het rijk hiermee niet ak koord gaat, en ook de andere provincies te kennen hebben gegeven niet voor het Zuidhol landse tekort te willen opdraai en, hebben GS besloten toch maar te laten onderzoeken wat de milieu-effecten zijn van win ning van zand. Het onderzoek, een zogeheten lokatie-mer, moet ook uitsluitsel geven over de manier waarop natuur en landschap kunnen worden ont zien. Het onderzoek kost 300.000 gulden. Eerder geologisch onderzoek heeft al uitgewezen dat de enige rendabele winlocaties voor zand in de Vijfheerenlanden en aangrenzende delen van de Al- blasserwaard liggen. Tegelijker tijd laten GS onderzoeken of het mogelijk is meer beton- en met selzand te importeren. De provinciale commissie milieu spreekt woensdag over de zandwinning. LEIDEN ERNA STRAATSMA Wassenaar gaat samen met negen andere gemeenten een protestactie organiseren tegen de aangekondigde herverde ling van het Gemeentefonds. Door die herverdeling krijgt Wassenaar vanaf 1997 negen miljoen gulden minder. De tien gemeenten, waaronder Voorburg, Amstelveen en Hui zen, willen een gezamenlijk protest sturen naar het kabinet en de Tweede Kamer. Het protest van de gemeen ten spitst zich toe op de me thode die het Rijk heeft gehan teerd bij de herverdeling. Daarbij is onder meer de hoogte van de on roerend- zaakbelasting (OZB) als criteri um gebniikt. Wassenaar heeft het laagste OZB-tarief van alle Nederlandse gemeenten. Veel grote steden hebben een hoog OZB-tarief en krijgen vanaf 1997 een hogere rijksuitkering. Het Rijk hoopt met deze her verdeling het geld eerlijker te verdelen, 'daar waar het het hardst nodig is'. Burgemeester P.H. Schoute sprak gistermiddag, tijdens de presentatie van de begroting voor 1995, over 'geborneerd gedrag' van het Rijk. „Daar moeten we nu eens vanaf. Ons OZB-tarief is laag, omdat ons onroerend goed duurder is dan in welke gemeente dan ook. De opbrengst is daardoor toch hoog; wij passen het ta rief aan aan de opbrengst. Maar daardoor worden we nu gepakt." Mocht de gezamenlijke pro testactie niets uithalen, dan komt het Wassonaarse college waarschijnlijk niet uit onder een aanzienlijke lastenverzwa ring. „Dan staan we met onze rug tegen de muur", aldus wethouder financiën Ch.B. Aptroot.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15