Verpleeghuis wil bedden in ziekenhuis Rijnoord Fusie tussen scholen leidt tot sluiting Wegwijzer of Regenboog De Stemming 7 Leiden Regio Q Antiekbeurs in sporthal Muziekschool legt zich neer bij uittreedsom Jacobswoude Julianaschool weer in de lift ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 13 9 1 156414,plv i hef hanskoenikooi1 om«356429 yvlkemade marieta kroft - Een fusie tussen de twee protes- g- kants-christelijke scholen in Alkemade, De Wegwijzer en De IS (Regenboog, leidt onvermijdelijk kot het verdwijnen van een van fceide. „Om de Regenboog open te houden, zou de Wegwijzer i- (moeten sluiten", legt Altink van het bestuur van de in Oude Wetering gevestigde Weg wijzer uit. „Het ene gat wordt gedicht met het andere gat." Hij is wel voor een fusie, maar stelt daarbij als voorwaarde dat de Wegwijzer behouden blijft. En dat betekent sluiting van De Re genboog. Met circa 70 leerlingen zit De Regenboog: 'Sluit Wegwijzer' nieuwe wetering. Als het aan het bestuur van De Regenboog ligt, wordt deze school de hoofdvestiging na de fusie tussen de twee protestants- christelijke scholen in Alkemade. Gezien de spreiding van de scholen in de gemeente zou dat een betere oplossing zijn dan andersom, meent bestuurslid C. van Dijk. „De Wegwijzer ligt immers in de buurt van nog twee scholen, waardoor het minder erg is als deze school moet sluiten." Van Dijk geeft eerlijk toe dat ze misschien anders zou reageren 'als ze aan de andere kant zou Zij is het eens met bestuursvoorzitter Altink van de Wegwijzer die zegt dat het in de praktijk nauwelijks zal gebeuren dat ou ders hun kinderen vanuit Oude Wetering naar Nieuwe Wetering sturen. „Wij zijn echter dan wel de laatste protestants-christelij ke school in de wijde omtrek. Dat betekent dat de opheffings norm voor ons zakt tot onder de 50. In dat geval is ons voortbe staan wel verzekerd." Aan het voorstel van Altink om te fuseren en de groepen 1 en 2 in Nieuwe Wetering in stand te houden kleven volgens haar veel nadelen. „Het de vraag of het niet erg duur wordt om een heel gebouw in stand te houden voor de groepen 1 en 2." Overigens zal de Regenboog een eventuele fusie met een andere school niet uit de weg gaan. „Het allerbelangrijkst voor ons is dat Nieu we Wetering zijn school behoudt", aldus Van Dijk. Regenboog ver onder de ophef fingsnorm van 115. Als er geen oplossing wordt gevonden, valt het doek in augustus 1996 voor deze enige school in Nieuwe Wetering. Burgemeester en wet houders van Alkemade opper den onlangs het idee om een fu sie tussen de twee scholen te stimuleren, zodat De Regen boog kan blijven voortbestaan. Leden van de raadscommissie welzijn vonden dat ook een fu sie met andere scholen niet moest worden uitgesloten, te meer omdat De Regenboog in de praktijk een oecomenische school is. De Wegwijzer kan geen op lossing bedenken waarbij de Regenboog in Nieuwe Wetering in zijn huidige vorm kan blijven voortbestaan. „Begrijp me goed, het is geen onwil", verontschul digt Altink zich. „We willen de Regenboog best helpen, maar het moet niet ten koste van on ze eigen school gaan. Bij een fu sie wordt de ene school de hoofdvestiging en moet de an dere school dicht. Dat is een wettelijke regeling. Stel dat de Regenboog hoofdvestiging wordt, dan zouden de leerlin gen van de Wegwijzer naar Nieuwe Wetering moeten. In de praktijk zal dat nauwelijks ge beuren. Ouders laten hun kin deren niet naar Nieuwe Wete ring gaan als er in Oude Wete ring andere scholen zijn. Als het aan ons ligt, gaan we wél fuse ren met De Regenboog. De Wegwijzer zou dan hoofdvesti ging moeten worden en de groepen 1 en 2 zouden we in stand moeten houden in Nieu we Wetering. Een bus moet leerlingen uit Nieuwe Wetering dan naar Oude Wetering bren gen. Ook ons voortbestaan zou in dat geval zekerder zijn. Dan hebben we in ieder geval één sterke pc-school in Alkemade." De Wegwijzer telt op dit mo ment 119 leerlingen en zit dus ook niet ver van de norm af. Voor Altink speelt bovendien mee dat als de Wegwijzer moet sluiten om de Regenboog te redden, Alkemade geen echt protestant christelijk onderwijs meer heeft. De Regenboog is immers een oecomenische school. Het voorstel van het bestuur van de Wegwijzer draagt Altink volgende week uit tijdens een bijeenkomst van alle schoolbe sturen van Alkemade in het ge meentehuis. Tijdens die bijeen komst wordt gezocht naar een oplossing voor De Regenboog. Denkbaar is ook dat De Re genboog fuseert met een school van een andere identiteit. „Wel licht kan De Regenboog in Nieuwe Wetering behouden blijven, als er een fusie komt Wim Altink, voorzitter van het bestuur van de Wegwijzer (midden-achter): „We willen graag fus< sluiting van De Wegwijzer." Rechts op de foto directeur Dingemanse van de Wegwijzer. met de Elckerlyc of met De een nevenvestiging zou kunnen Schakel", veronderstelt Altink. worden. Wij staan achter deze „Deze scholen hebben zoveel oplossing, al gaat mijn voorkeui leerlingen dat De Regenboog uit naar een fusie met ons." Griffioen onderscheiden voorschoten H. Griffioen (65) uit Voorschoten is gistermiddag onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem door burgemeester P. Cannegieter in Kasteel Duivenvoorde opgespeld. Griffioen kreeg de medaille voor zijn vele verdiensten als onder nemer, maar ook voor zijn inzet op andere terreinencGriffioen begon 50 jaar geleden als beroep vaste plantenkweker. Inmid dels is zijn bedrijf uitgegroeid tot een groot tuirrcentrum (Intra- tuin) aan de Leidseweg. Griffioen heeft een groot aantal bestuursfuncties vervuld op het gebied van de flora. In de plaatselijke gemeenschap is hij actief geweest als ouderling/kerkvoogd van de hervormde gemeente. Momenteel is hij penningmeester van de Voorschotense Heren- Fusie bureaus slachtofferhulp alphen aan den run De bureaus voor slachtofferhulp Aar- en Veenstreek en Alphen aan den Rijn zijn per 1 september gefu seerd. De bureaus gaan verder onder de naam Regionaal Bureau Slachtofferhulp. Het werkgebied van het nieuwe bureau omvat naast Alphen de gemeenten Alkemade, Jacobswoude, Liemeer, Nieuwkoop en Ter Aar. De hoofdvestiging van het bureau, aan het Alphense Stadhou dersplein is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur. Zowel het bestuur van De Wegwijzer als van De Regen boog heeft afgelopen winter nog geprobeerd om te fuseren T:\.\li(I tvljtWAft chAchA i jpoitrot Quickstep' J*v® TZaCC Mambo {)t'hils met een pc-school uit Nieuw- veen en Leimuiden. „Deze be sprekingen zijn echter op niets uitgelopen.", zegt Altink. VRIJE TIJD Klaverjassen De klaverjasvereniging De Roe ners begint op maandag 5 sep ember met het nieuwe seizoen r,„. speeltuinver- atrix aan de Leiden. Di 3,50 gul ang: 20.00 het gel» eniging Pr.. Schu bert laa Verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn wil in ziekenhuis Rijnoord verpleeghuisbedden realiseren. Mensen die in het ziekenhuis liggen, kunnen op deze manier snel overstappen op de verpleeghuiszorg. Dat is bijvoorbeeld het geval bij mensen die pas zijn geope reerd en nog wat nazorg nodig hebben. „Die zorg zouden wij kunnen geven in het ziekenhuis", zegt directeur J. Mulder van het Alphense Oudshoorn. dien is een verpleeghuisdag veel goedkoper dan een ziekenhuis dag. Vaak zijn er meteen hon derden miljoenen guldens no dig bij nieuwe plannen in de ge zondheidszorg. Ons idee is aan merkelijk goedkoper. Mulder denkt aan tenminste 30 bedden in Rijnoord. „Wat maximaal haalbaar is, moeten we nog uitrekenen. In verband marieta kroft Volgens Mulder kan op 'deze ta melijk eenvoudige en goedkope manier' de wachtlijst voor een verpleeghuis worden ingekort. Mulder: „Het ziekenhuis staat letterlijk op minder dan een steenworp afstand. Er hoeft niets te worden gebouwd, want Boven- met de personele inzet, zouden tien bedden wel erg kostbaar worden." De bedden gaan vol gens de verpleeghuisdirecteur voorlopig niet ten koste van het maximum aantal verpleeghuis bedden dat de provincie mag hebben. „We moeten het eerst een jaar of twee proberen en de bedden niet meteen als perma nent beschouwen. Wie weet wordt dit wel een hele nieuwe ontwikkeling, waarvan veel par tijen kunnen profiteren." Een ander voordeel van dit plan is dat het beddenhuis van Rijnoord in het weekeinde openblijft. „Heb je bijvoorbeeld op woensdag een operatie on dergaan en kun je vrijdag niet naar huis, dan zou je nu naar Leiderdorp worden overge plaatst", zegt Mulder. „In ons plan zou de patiënt kunnen-blij- ven." Hij benadrukt dat Ouds hoorn geen ziekenhuisfunctie zal hebben. „Dus als die per soon naar de intenslve-care moet, dan zou die wel naar Lei derdorp moeten." Oudshoorn overlegt momen teel met de directie van het Rijnland Ziekenhuis over het plan. „Als ook zij het een leuk idee vinden, gaan we praten met de zorgverzekeraar, de ge meente, de provincie en het mi nisterie." Bij het Rijnland Zie kenhuis kon men gisteren nog niet reageren op het plan van Oudshoorn. „We moeten het nog intern bespreken", aldus woordvoerder Vink. Schubertlaan in Leiden. De contributie bedraagt 3,50 gul den per week Aanvang Su.00 Leids Volkshuis Het 95-jarige Leidse Volkshuis houdt op maandag 5 september een informatie- en inschrijfdag van 15.00 tot 19.00 uur, Infor matie bij het Leidse Volkshuis de Apothekersdijk. Tel. 071 Vrijwilligers LEIDEN I let psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in Oegst- geest zoekt vrijwilligers die één of meerdere uren per week of per veertien dagen activiteiten willen doen voor en met de be woners. Het ziekenhuis zoekt vooral vrijwilligers die willen zingen en musiceren. Informa tie: 071-179668. POLITIEKE RUBRIEK Aan het rijtje dingen waar een mens blij van kan worden - de liefde, het zonnetje in de nazomer, een baby op je arm en de hoofdprijs in de lotto - heeft wethouder Joop Walenkamp deze week iets geheel nieuws toegevoegd. Een oplopend miljoenentekort. Mens, daar kun je zo blij van worden. Voor de zomer had Leiden zicht op een tekort van 12 miljoen gulden in 1998, na de zomer luidt de prognose ineens 18 miljoen tekort. Fijn, zegt de CDA- wethouder, nu weten we tenminste waar we aan toe zijn. M o blijmoedig zie ik W j een ander mens zijn tegenslagen nog niet incasseren. Gisteren was mijn portemonnee leeg. maar nu schiet me ineens weer te bin nen dat ik ook nog een paar honderd gulden van iemand heb geleend. Fijn. nu weet ik tenminste waar ik aan toe ben. Eerst beloofde de belasting een restitutie van 2000 gulden, maar dat bleek een vergissing. Nu ligt er een navordering voor hetzelf de bedrag op de mat. Gelukkig maar, ik heb een hekel aan ver gissingen. Als uw buurman dat zegt valt u toch even stil, niet waar? Zie de zonzijde, oké. maar dit gaat wel erg ver. Walenkamp bleek overigens on bedoeld een meesterzet te heb ben gedaan door zijn voorjaars nota - het stuk waarin de wet houder financiën vooruitlopend op de begroting alvast wat fi nanciële perspectieven schetst - pas in de zomer te presenteren, zodat de gemeenteraad die eerst met de herfst in zicht kon behandelen. Want nu had nie mand er nog zin in. In oktober wacht alweer de begroting. En waarom zou je je een maand daarvoor nog druk gaan maken over prognoses? En zo ging het dinsdagavond in de gemeenteraad weer niet over het financiële beleid van wet; houder Walenkamp. En hoefde de CDA'er ook niet uit te leggen, waarom hij nou zo blij is met die toename van het begrote te kort van 12 naar 18 miljoen. Walenkamp was blij vanwege de duidelijkheid, zei hij. De Leidse politiek had nu tenmin ste echt het lek boven en de omvang van het gat is zicht baar. Er is echter geen enkele reden tot blijdschap. Aan het begin van de zomer leek Leiden af te stevenen op een tekort van 12 miljoen, na de zomer op een gat van 18 miljoen gulden. En de koffieprijs is ook al gestegen. Nee, het was - zon of geen zon - gewoon een slechte zomer. inds de opheffing van W de Leidse Courant staat Leiden te boek als 'One Paper City'. Inderdaad is het Leidsch Dagblad nu het enige dagblad dat de Sleutelstad rijk is maar in kattebakken, op slootbodems en rond de vis openbaart zich toch een pers pluriformiteit die zijn weerga niet kent. Van de Peueraar voor linkse Leidenaars, tot Het en Nieuwsweek voor zondagsle zers, tot de midweekse Leidse Post. Er is zelfs een advertentie blaadje dat als het als enige zou overblijven - wat God verhoede - in zijn eentje de pluriformiteit van de Leidse pers waarborgt: het Leids Nieuwsblad. Het Leids Nieuwsblad, dat twee keer per week verschijnt, be staat namelijk uit twee kranten. De gemeente lift in dit ad vertentieblaadjes mee met haar eigen 'Stadskrant'. Doordat de Stadskrant in dit gratis huis- aan-huisblad ligt, wordt de sug gestie gewekt dat de gemeente de burgers voor niets op de hoogte houdt. De Stadskrant wordt echter volgeschreven door gemeente-ambtenaren en kost de Leidenaars dus wel de gelijk geld. Bovendien zijn amb tenaren die krantjes maken net zo verdacht als journalisten die gemeentebestuurdertjespelen. De redactie van het l„eids Nieuwsblad en de voor journa list spelende ambtenaren hou den bij hoog en bij laag vol dat ze onafhankelijk van elkaar opereren. De laatste weken is van die scheiding redactie/ad verteerder (want in feite adver teert de gemeente in het LN) opvallend weinig over. Het LN manifesteert zich tegenwoordig als e'e'n krant die hevig samen zweert tegen raadslid Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) en de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis. Vlasveld en de stichting willen een referendum over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 en dat komt vooral wethou der Tjeerd van Rij (PvdA) heel slecht uit. En dus ook de redac tie van de Stadskrant en het LN. In het LN-gedeelte van het blad werd onlangs kolommenlang uiteengezet dat een referendum over dit onderwerp helemaal niet kan. Rectificatie van deze baarlijke nonsens bleef uit. In de Stadskrant werd wel toe gegeven dat de referendum aanvraag conform de verorde ning is 'maar niet zinvol'. 'Zin vol' is een subjectief begrip. Door hoor en wederhoor toe te passen hadden de twee redac ties hun lezers naar behoren kunnen informeren. Zonder dat heilige journalistieke principe (een schokbetonnen scheiding tussen redactie en adverteerder is er nog zo een) ontstaat pro paganda of reclame. Margje Vlasveld had het in de raadsvergadering dan ook te recht over de B W Promotie krant, die nog door de gemeen schap wordt betaald ook. Door de 'slimme' constructie die uit gever L Buijze en de voor voor lichting verantwoordelijke wet houder J. Walenkamp (CDA) hebben bedacht, kunnen de le zers hun abonnement niet eens opzeggen. Wellicht biedt de dis cussie over de kerntaken van de gemeente soelaas: als een be drijf het legen van de mini-con- De sporthal aan de Apollolaan in Ocgstgeest heeft dit weekeinde een primeur. Voor de allereerste keer wordt de hal. die eigendom is van hel Rijnlands Lyceum, voor een commerciële activiteit ge bruikt. Zowel vandaag als morgen wordt er van 11.00 tot 17.00 uur een antiekbeurs gehouden. De gemeente Oegstgeest, die de vrije uren van de hal tot nog toe alleen verhuurde aan sportclubs, hoopt met de commerciële ver huur een extra centje te verdienen. Vooralsnog is de antiekbeurs een experiment en wordt na dit weekeinde bekeken of Oegstgeest ermee doorgaat. Voorwaarde is wel dat de trainingsroosters van sportclubs niet mogen lijden onder de commerciële activiteiten. 149180. Nieuwe cursussen In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 in leiden be ginnen vanaf maandag 5 sep tember de cursussen opvoeden z6, callanetics, tekenen/schilde- ren. yoga voor beginners, siern den en woondecoraties, hand- lijnkunde, bloemschikken en zing een levenslied. Inlichtin gen: tel. 071 217222. Brand De historische werkgroep Zwammerdam exposeert van 5 september tot 1 oktober in de Alphense bibliotheek aan de Thorbeckestraat onder de titel 'De brandbestrijding binnen de brandschouwerij van Zwam- ma-dam Voetflexologie De lx'idse Volksuniversiteit K &0 houdt op dinsdag 6 seplem her om 19.00 uur in het pand aan de Oude Vest in Leiden een kenningsmakingsles over de cursus voetflexologie die eind september begint. jacobswoude/leiderdorp lies8eth buitink De streekmuziekschool Rijnak koord in Leiderdorp legt zich neer bij de uittreedsom van 325.000 gulden die de provinci ale geschillencommissie heeft vastgesteld voor Jacobswoude. De gemeente heeft sinds begin dit jaar het samenwerkingsver band met Leiderdorp, Alkema de en Rijnwoude verlaten. De muziekschool wilde eigenlijk 460.000 gulden van Jacobswou de krijgen, maar wil niet in be roep gaan omdat ze niet kan wachten op het geld. Jacobswoude wilde oorspron kei ijk slechts 195.000 gulden be talen als uittreedsom. De be stuurscommissie beroepszaken van de provincie Zuid-Holland moest in het langlopende con flict daarom uiteindelijk uitspraak doen. Die zette de uittreedsom op 325.000 gulden. De gemeenteraad van Jacobswoude had zich al eerder bereid verklaard dat bedrag te betalen. Het conflict spitste zich toe op de hoogte van de wachtgel den voor de muziekdocenten, die door het uittreden van Ja cobswoude werkloos zijn ge worden. De muziekschool ver wachtte dal die wachtgelden hoger zouden zijn. „We vinden die argumenten nog steeds goed en we hadden daarmee door kunnen blijven strijden. Maar we hebben gekozen voor de praktische oplossing", ver klaart de lx*iderdorpse wethou der C. Kerner namens de mu ziekschool. De muziekschool heeft nu dringend behoefte aan geld en neemt duarom genoegen met een legere som dan was lie oogd, Kerner: „We zijn nu at bij na twee jaar bezig en een be roepsprocedure kost gewoon enorm veel tijd. We hebben geen inkomsten meer van de leerlingen uit Jacobswoude en die gemeente betaalt pas als er een definitieve uitspraak is ge daan. Het geld moet dus nu van de andere deelnemende ge meenten komen en die zitten daar ook niet op te wachten. Door akkoord te gaan met dit bedrag, komt het geld vanaf nu tenminste onze kant op." Gemeentesecretaris T. Mees ter is duidelijk opgelucht dat het conflict tot een einde is geko men. „Mooi. Dan kunnen we nu gaan afrekenen", constateert hij. journalistiek dan niet aan kran ten kunnen worden overgela ten? aad rietveld/wirr Het aantal leerlingen op de Ko ningin Julianaschool in Leider dorp is dit jaar weer gestegen. De school aan de Kom van Aai- weg kampte de afgelopen jaren met een teruglopend aantal aanmeldingen. Volgens alge meen directeur H. van Dijk is er een kentering omdat ouders niet langer bang zouden zijn dat de school wordt gesloten. „Het is duidelijk geworden dat we de school niet laten dichtgaan. En dan kiezen ouders die nun kin deren naar een openbare school willen doen, toch voor weer voor ons. We zijn ten slotte de enige openbare school in het oude dorp." De Julianaschool kan blijven bestaan dankzij een fusie met de samenwerkende scholen De Hobbit en De Vogelweid. Alleen op die manier blijft het leerlin genaantal boven de norm die de minister stelt. Die samen werking moet in augustus 1995 zijn beslag krijgen. Het gaat om een louter administratieve fusie. De school behoudt het eigen onderwijssysteem en gebouw. „De kinderen en het personeel merken er weinig van. Het is echt van een heel andere orde dan de voorgaande fusie toen we twee complete scholen in el kaar moesten schuiven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13